1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. سیاسی

معاون امنیتی وزارت کشور: انفجار خط لوله گاز اهواز تروریستی نبود

خبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز: معاون امنیتی وزارت کشور درباره حادثه آتش گرفتن لوله گاز اهواز گفت: این حادثه به هیچ عنوان تروریستی و خرابکارانه نبوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزارت کشور در نشست خبری که صبح امروز (یکشنبه) در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: باوجود همه توطئه‌های دشمنان انقلاب و تلاش‌های فراوان آنها برای اینکه با ایجاد ناامنی نگذارند انقلاب به چهل سالگی برسد، حضور آگاهانه مردم همه برنامه‌ریزی‌های دشمن را شکست داد.

وی نقش مردم را در امنیت کشور و شکست دشمنان انقلاب محوری و اساسی دانست و گفت: اگر چه مردم مشکلاتی دارند اما حضور آنها در عرصه‌های مختلف، رضایتمندی آنها از انقلاب اسلامی را نشان می‌دهد.

ذوالفقاری درباره شرایط مرزهای کشور گفت: امیدواریم اعتبارات لازم برای مرزها اختصاص داده شود، چراکه ما همچنان مشکلاتی در مرزها داریم.

وی مرز مشترک با پاکستان و کردستان عراق را از مشکل دارترین مرزهای کشور دانست و گفت: در مرزهای دیگر مانند ترکیه، ارمنستان و بخش‌های دیگر عراق بجز کردستان مشکلی وجود ندارد و همکاری‌های بسیار خوبی با ترکیه شکل گرفته است.

معاون امنیتی وزارت کشور گفت: تلاش بسیاری کردیم تا شرایط ویژه‌ای برای مرزنشینان ایجاد کنیم تا آنها برای دیگران کوله‌بری نکنند به همین دلیل تا سقف ۲ میلیون تومان معافیت مالیاتی برای آنها ایجاد کردیم تا بتوانند در بازارهای مرزی فعالیت کنند اما متأسفانه با دور جدید تحریم‌ها و ممنوعیت ورود برخی کالاها روبرو شدیم.

وی افزود: با پیگیری‌های انجام شده برای چهار استان، مجوز ورود ۴۸ کالا داده شده است.

ذوالفقاری گفت: ما می‌دانیم که معیشت مرزنشینان با امنیت کشور گره خورده است اما خودشان هم باید همکاری لازم را در این زمینه داشت باشند.

وی ایران را کشور مناسبت‌ها دانست و گفت: در کشور ما مناسبت‌های فراوانی مانند اربعین، عاشورا، راهپیمایی ۲۲ بهمن و اعیاد مذهبی و باستانی مختلفی وجود دارد که دشمنان تلاش‌های بسیاری برای ناامن کردن این مراسم‌ها دارند اما به فضل الهی این مراسم‌ها با امنیت کامل برگزار می‌شود.

معاون امنیتی وزارت کشور با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به عراق گفت: با توافقات انجام شده روادید میان دو کشور رایگان شد که این موضوع می‌توان افزایش سفر در ایام مختلف مانند اربعین را افزایش دهد که ما با طرف عراقی به دنبال تسهیل رفت و آمد زائران هستیم.

وی ورود غیر قانونی اتباع خارجی را یکی دیگر از مسائل کشور دانست و گفت: ما راهکارهای مختلفی را برای کاهش ورود غیر قانونی اتباع خارجی به کشور دنبال می‌کنیم تا افراد از طریق قانونی وارد کشور شوند.

معاون امنیتی وزارت کشور هزینه حضور اتباع خارجی در کشور را بالا اعلام کرد و گفت: یک میلیون و چهارصد هزار نفر اتباع افغانستان در کشور ما حضور دارند که هزینه‌های بسیاری برای تحصیل و آموزش آنها بر کشور تحمیل می‌شود.

وی افزود: ما شرایط و تسهیلات ویژه‌ای ازجمله کاهش هزینه ورود قانونی و ویزای یک ساله برای کار به آنها دادیم تا ورود غیر قانونی را کاهش دهیم و از سوی دیگر دستگیری‌ها و برخورد قانونی با ورود غیر قانونی را افزایش دادیم.

معاون امنیتی وزیر کشور با اشاره به هزینه‌های فراوان دشمنان انقلاب اسلامی برای ایجاد تفکرات خاص و ایجاد نا امنی در مناطق مرزی کشور گفت: ما نیازمند کنترل بیشتر و اجرای برنامه‌های مختلف در این زمینه هستیم البته ما برنامه‌های بسیار خوبی داریم که نیازمند تأمین اعتبار لازم است.

ذوالفقاری درباره نا امنی‌های ایجاد شده در مرز پاکستان گفت: روابط ایران و پاکستان برای دو کشور اهمیت بالایی دارد اما هنوز آن عزم جدی برای حل مسائل گروهک‌ها در طرف مقابل وجود ندارد، بعد از حوادث تروریستی اخیر و موضوع مرزبانان و جلسات و توافقات صورت گرفته با دولت پاکستان آنها تلاش دارند که رضایت ایران را جلب کنند. در مورد مرزبانان هم تلاش مختلفی برای حل مسائل انجام گرفته و دولت پاکستان قول‌های را برای حل موضوع داده است.

وی با اشاره به ایام نوروز و سفره‌های مردم به سایر کشورها گفت: مردم باید در سفره‌های خود به قانون و مقررات کشورها احترام بگذارند و مراقبت کلاهبرداران باشند و در صورت برخورد با هرگونه مشکل به سفارت ایران مراجعه کنند.

معاون امنیتی وزارت کشور درباره حادثه آتش گرفتن لوله گاز اهواز گفت: این حادثه به هیچ عنوان تروریستی و خراب کارانه نبوده است.

وی افزود: ما در روزهای پایان سال هستیم، دستورات لازم به فرمانداری‌ها و استانداری‌ها داده شده و از آنها خواسته شده تا امنیت منازل مسکونی و سفر مسافران را در اولویت قرار دهند. از مردم هم می‌خواهیم که در کنار رودخانه‌ها و جاده‌ها و مناطق غیر ایمن توقف نکنند.

ذوالفقاری گفت: دستورات لازم برای اعزام تیم‌های مختلف و نظارت دقیق بر ارائه خدمات به مردم داده شده و ابلاغ شده که آمادگی لازم برای حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را داشته باشند.

وی حل مشکلات ترافیک و اطلاع رسانی دقیق به مردم و هماهنگی در شورای تأمین برای برخورد با افرادی که ایجاد نا امنی می‌کنند را از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط وزارت کشور دانست و گفت: بر اساس برنامه‌های صورت گرفته گشت‌های پلیس افزایش یافته و از مردم می‌خواهیم همکاری لازم را با پلیس و اجرای قانون داشته باشند، همه دستگاه‌های مسئول بسیج شده‌اند تا تعطیلات نوروز به بهترین شکل برای مردم سپری شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

ذوالفقاری سال ۹۷ را سال خاصی برای کشور دانست و گفت: امسال آمریکایی‌ها هر چه می‌توانستند از تحریم و اقدام‌های سیاسی گسترده، عملیات بسیار سنگین روانی و رسانه‌ای علیه کشور و مخصوصا روی نگرش مردم به شرایط کشور تا هماهنگ کردن اپوزیسیون در مرزهای بیرون کشور و حمایت مالی و اطلاعاتی و حتی تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی علیه کشور در برخی کشورهای منطقه اعم از رژیم اشغالگر قدس و عربستان سعودی انجام دادند.

وی با اشاره به برخی اعتراضات صنفی گفت: زمانی که به مسائل پیش آمده نگاه می‌کنیم هیچ اعتراض صنفی نداشتیم که بلافاصله با تحریک بیرونی دنبال نشود. در کنار این موضوعات شاهد بودید که زمان‌بندی‌های زیادی را مانند تابستان داغ مطرح کردند و دی ماه گفتند مردم قرار است به خیابان بیایند و اتفاقی هم نیفتاد و گفتند مردم به سر کار رفتند.

ذوالفقاری افزود: دشمنان انقلاب گفتند ایران چهلمین سال انقلاب را جشن نمی‌گیرد و با برنامه به دنبال ایجاد نا امنی بودند، در کنار این موضوع مسائل دیگری هم داشتیم مانند مشکلات آب که وقت و هزینه زیادی را برای برقرار کنندگان نظم و امنیت کشور ایجاد کرد.

معاون امنیتی وزارت کشور پدیده‌های جدیدی مانند بحث‌های فساد و احتکار و قاچاق از داخل به بیرون که در برخی کالاهای اساسی را از دیگر مسائل مهم رخ داده در سال ۹۷ دانست و گفت: این موضوعات می‌توانست برای حوزه امنیت کشور مسائلی را در برداشته باشد.

وی ادامه داد: مروری بر چند اقدام تروریستی که در کشور رخ داد، نشان می‌دهد هر چهار مورد انتحاری بود. اقدام تروریستی انتحاری، ساده‌ترین اقدام از نظر عملیاتی است چراکه فرد تروریست برنامه ندارد که از محل فرار کند و تنها تصمیم دارد به جایی آسیب برساند. برآوردی که اول سال داشتیم رویکرد اصلی را شکل داد که شورای امنیت کشور و وزارت کشور به عنوان محور هماهنگ کننده و شوراهای تأمین استان‌ها و شهرستان‌ها مبتنی بر پیشگیری قرار گرفت. در غیر این صورت خیلی از اتفاقاتی که رخ داد ممکن بود خود بسترساز ناامنی در کشور باشد.

معاون امنیتی وزارت کشور گفت: در مسائل امنیتی به وجود آمده درجه اول به دنبال آن بودیم که اطلاع‌رسانی کنیم و هشدار بدهیم تا به‌موقع به وضعیت برخی افرادی که مشکل دارند رسیدگی شود. شورای امنیت کشور بنا را بر این گذاشت که به دنبال حل مشکلات مردم باشد و در کنار این مراقبت کند که افرادی از این تجمعات که مردم به دلیل مشکلات متعدد داشتند سوء‌استفاده نکند.

وی اظهار کرد: وقتی از امنیت کشور صحبت می‌کنیم باید ببینیم میزان تهدیدات و آسیب پذیری هایی که وجود داشته چقدر بوده است. همه این تهدیدهایی که در سال ۱۳۹۷ متوجه ما بوده را در نظر بگیریم و بعد ببینیم وضعیت امنیتی کشور به چه شکل بوده است. ارزیابی امنیت در کشوری که تهدیدی نداشته متفاوت است. ده‌ها تیم تروریستی بنا داشتند که در کشور مشکل ایجاد بکنند و اشراف امنیتی ما کامل بود و همه عوامل دستگیر شدند و در هیچ صحنه‌ای موفق نشدند و حتی تابستان داغ از زمستان سال گذشته برای این‌ها سردتر شد.

ذوالفقاری گفت: هدایت راهبردی مقام معظم رهبری در صحنه‌های مختلف یکی از عوامل تعیین‌کننده برای ثبات کشور در سال ۱۳۹۷ بود. دوم تلاش همه دستگاه‌ها و هر سه قوه برای رفع مشکلات بود که بنده شهادت می‌دهم آنچه پیگیری کردیم برای رفع مشکلات اصناف مختلف همه وزارتخانه‌ها و دولت موردی نداشتیم که پیگیری نکنند و حتی در روزهای تعطیل و یا حتی شبانه برای پیگیری موضوعات جلسه تشکیل دادند. حضور هوشمندانه و جدی و دلسوزانه همه نیروهای تأمین کننده امنیت را شاهد بودیم؛ از نیروی انتظامی گرفته تا دستگاه اطلاعاتی، نیروهای نظامی، دستگاه قضائی، استانداران و فرمانداران سراسر کشور که شورای تأمین را مرتبا تشکیل دادند و موضوعات جزئی و کلی را بررسی کردند.

وی افزود: با همه وجودم عرض می‌کنم عنصر مهمی که نقش کلیدی و اساسی داشت هوشیاری و آگاهی مردم بود. برآورد ما این است که مردم در کنار مسائل و مشکلات و حرف‌هایی که برای گفتن دارند اما به خوبی می‌دانند که امنیت کشور از مسائل اساسی کشور است و در تمام نظرسنجی‌هایی که در سال جاری صورت گرفته است از ۷۲ درصد تا بالای ۸۰ درصد بالاترین رضایت را از تأمین امنیت داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اهواز، معاون امنیتی وزارت کشور، حسین ذوالفقاری و انفجار خط لوله گاز از تلگرام

نشتی و فرسودگی لوله‌های گاز علت آتش‌سوزی اهواز

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان:

🔹انفجار خط لوله گاز در منطقه برومی به علت نشتی در لوله‌های گاز ناشی از فرسودگی خط لوله اتفاق افتاد.

🔹چند دستگاه خودروی عبوری به علت حرارت ناشی از آتش‌سوزی دچار حریق شدند.

🔹کشته‌شدگان شامل ۲ نفر از خودروی سمند، ۲ نفر از خودروی بونکر گزارش شد؛ اتوبوس مسیر اهواز -کرمان تلفات جانی نداشت.

🔹مصدومین به بیمارستان سوانح و سوختگی اهواز منتقل شدند و عملیات اطفای کامل تا ساعاتی دیگر به پایان می‌رسد. /فارس


♦️ نشتی و فرسودگی لوله‌های گاز علت آتش‌سوزی اهواز

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان:

▫️انفجار خط لوله گاز در منطقه برومی به علت نشتی در لوله‌های گاز ناشی از فرسودگی خط لوله اتفاق افتاد.

▫️چند دستگاه خودروی عبوری به علت حرارت ناشی از آتش‌سوزی دچار حریق شدند.

▫️کشته‌شدگان شامل ۲ نفر از خودروی سمند، ۲ نفر از خودروی بونکر گزارش شد؛ اتوبوس مسیر اهواز -کرمان تلفات جانی نداشت.

▫️مصدومین به بیمارستان سوانح و سوختگی اهواز منتقل شدند و عملیات اطفای کامل تا ساعاتی دیگر به پایان می‌رسد. /فارس


🎥فیلمی از شدت آتش‌سوزی و انفجار در اهواز

♦️ تلفات حادثه انفجارلوله گاز در خوزستان به ۱۱ نفر رسید

رئیس مرکز اورژانس خوزستان گفت:

🔹در حادثه انفجار خط لوله گاز به دلیل نشت گاز در آزادراه اهواز به بندر ماهشهر تا کنون ۵ نفر کشته شدند و ۶ نفر زخمی شدند.


🔻مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان:

🔹انفجار خط لوله گاز در اهواز ناشی از فرسودگی خط لوله بوده است.

🔹در این حادثه کاروان یا خودروهای حامل زائران راهیان نور حضور نداشتند. /ایسنا

#اجتماعی


📢 ۱۰ کشته و زخمی آمار نهایی انفجار خط لوله گاز

🚨رئیس مرکز اورژانس خوزستان: در حادثه انفجار خط لوله گاز در آزادراه اهواز به بندر ماهشهر ۴ نفر کشته شدند و ۶ نفر زخمی شدند. /فارس


۱۱ کشته و زخمی در انفجار خط لوله گاز

رئیس اورژانس خوزستان:

🔹در حادثه انفجار خط لوله گاز به دلیل نشت گاز در آزادراه اهواز به بندر ماهشهر تا کنون ۵ نفر کشته شدند و ۶ نفر زخمی شدند.

🔹مصدومان به بیمارستان سپیدار و بیمارستان طالقانی اهواز منتقل شدند. / فارس


نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.
الفالف15 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا18 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.
الفالف18 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۶ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۴۰ ۳۹۷۱۲۲۶۱۸۰به گزارش الف، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۹) برگزار می‌شود. در حزب جمهوری خواه هنوز مشخص نیست آیا فرد یا افرادی به رقابت با دونالد ترامپ، رئیس جمهور مستقر خواهند پرداخت یا خیر. برخی معتقدند ایجاد اجماع در حزب دموکرات برای حمایت کامل از برنی سندرز امری بسیار سخت و شاید ناممکن است. جو بایدنجو بایدن، معاون باراک اوباما بوده و به نظر بسیاری می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های نهایی دموکرات‌ها در رقابت با دونالد ترامپ مطرح باشد. کوری بوکرکوری بوکر، سناتور سیاهپوست و ۵۰ ساله ایالت نیوجرسی یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات پیش رو است.

اخبار بیشتر