1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
ایتالیا به گاز روسیه پشت می‌کند

ایتالیا به گاز روسیه پشت می‌کند

خبرگزاری افکارنیوز |
در بازی پیچیده فعلی انرژی بین اروپا و روسیه، ایتالیا می‌تواند نقشی مهم داشته باشد و به عنوان یک دروازه ورود گاز از یونان، رژیم صهیونیستی و قبرس عمل کند.

به گزارش افکارنیوز،

اکتشاف‌های جدید گاز طبیعی در شرق مدیترانه مزیتی برای اتحادیه اروپا است تا خود را از وابستگی به عرضه انرژی روسیه رها کند. در بازی پیچیده فعلی انرژی بین اروپا و روسیه، ایتالیا می‌تواند نقشی مهم داشته باشد و به عنوان یک دروازه ورود گاز از یونان، رژیم صهیونیستی و قبرس عمل کند. البته در حال حاضر دولت ایتالیا موضعی نرم و دوستانه نسبت به کرملین دارد.

در ۲۸ فوریه اکسون موبیل، شرکت بزرگ انرژی آمریکا اعلام کرد که در جنوب غربی ساحل قبرس گاز طبیعی کشف کرده است. این یافته جدید به سایر میادین گازی دریایی اکتشاف شده در منطقه اضافه شد.

انتظار می‌رود تا پایان سال دولت‌های ایتالیا، یونان، قبرس و رژیم صهیونیستی یک قرارداد چند جانبه برای ساخت خط لوله «ایستمد» امضا کنند و طبق آن گاز طبیعی را به اروپا بیاورند. روسیه در حال حاضر بزرگترین و تنها تامین کننده گاز طبیعی به اتحادیه اروپا است. عرضه گاز از حوزه شرق مدیترانه می‌تواند جایگزینی مطمئن برای حق انحصاری شرکت دولتی گزپروم روسیه باشد. در حال حاضر روسیه حدود ۴۰ درصد واردات گاز طبیعی اروپا را تأمین می‌کند.

کوریدور گاز ایستمد ۱۷ میلیارد دلار هزینه در بر دارد و توسط کمیسیون اروپا پشتیبانی می‌شود. هدف اولیه این پروژه انتقال سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز از ذخایر دریایی قبرس و رژیم صهیونیستی به یونان است.

ولی منتقدین می‌گویند این پروژه بسیار گران است و با چالشهای فنی جدی روبه‌رو می‌شود. به علاوه، ترکیه مخالف ایستمد است چون با دولت قبرس در نیکوزیا بر سر قلمرو مشکل دارد که مربوط به آب‌های اطراف این جزیره می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

جالب است که متیو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا یکی از حامیان خط لوله گاز ایستمد است و تکمیل خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) را هم تایید کرده است. TAP غربی‌ترین بخش کوریدور گاز طبیعی به پشتیبانی اتحادیه اروپا است، یک سیستم برنامه ریزی شده از لوله‌ها برای انتقال گاز طبیعی از میدان گازی شاه دنیز آذربایجان به ایتالیا از طریق گرجستان، ترکیه، یونان و آلمان. هدف TAP پمپ ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز آذربایجان به اروپا تا ۲۰۲۰ است.

اتحادیه اروپا قصد دارد واردات گاز خود را با کمک ایستمد و TAP متنوع کند و روسیه را کنار بگذارد. در این مورد حمایت ایتالیا از این دو خط لوله می‌تواند یک منبع اختلاف بین سالوینی و کرملین باشد که روابط بسیار نزدیکی با هم دارند.

ایتالیا در تلاش برای بالا بردن تنوع انرژی اش، با آمریکا و برخی کشورهای شرق اروپا علیه پروژه نورداستریم۲ متحد شده است. این خط لوله برای دو برابر کردن خطوط انتقال گاز طبیعی در زیر آب‌های دریای بالتیک طراحی شده که روسیه را به آلمان متصل می‌کند. ظرفیت نورداستریم یک ۵۵ میلیارد متر مکعب بود و گزپروم می‌خواهد آن را تا پایان ۲۰۱۹ تکمیل کند.

سالوینی موضع سیاسی خود را بر حمایت از منافع ملی استوار کرده است. اگر این تصمیم او با طرح‌های ژئوپلتیکی پوتین منافات داشته باشد، سالوینی مجبور است با دوست روسی خود مخالفت کند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با ایتالیا، روسیه و گاز از تلگرام

سیدبندی مسابقات جام جهانی بسکتبال:

سید ۱: چین آمریکا اسپانیا فرانسه

سید ۲: صربستان ‌ آرژانیتن لیتوانی ‌ یونان

سید ۳ روسیه استرالیا برزیل ایتالیا

سید ۴: پورتریکو ترکیه دومنیکن ونزوئلا

سید ۵: آلمان چک لهستان ایران

سید ۶: کانادا فیلیپین کره مقدونیه

سید ۷: نیجریه سنگال نیوزیلند آنگولا

سید ۸: ژاپن اردن تونس و ساحل عاج

@varzesh۳


‍ 🔴 جنگ گازی روسیه و آمریکا برای عرضه گاز در اروپا

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

زمینه برای یک جنگ قیمت گاز طبیعی در اتحادیه اروپا که به رونق تقاضا کمک کرده و فروش روسیه و آمریکا به این منطقه را افزایش خواهد داد، مهیا شده است.

این جنگ به درآمدها لطمه چندانی نخواهد زد زیرا عرضه گاز در اروپا به اندازه‌ای سودآور است که قیمت‌ها در آمریکا بیش از دو برابر افزایش یافته است.

پس از جنجال هفته گذشته پیرامون رفع روزنه‌های قانونی برای خط لوله نورد استریم ۲ روسیه در اتحادیه اروپا، آلمان هفته جاری قول داد حداقل دو پایانه احداث کند که بازارش را به روی واردات دریابرد از جمله واردات گاز آمریکا خواهد گشود.

رقابت مستقیم میان بزرگترین تولیدکنندگان گاز جهان قیمت‌ها را تا حدودی کاهش خواهد داد حتی اگر اروپا برای رسیدن به اهداف جوی بلند پروازانه خود به واردات بالاتر نیاز پیدا کند.

نیک کمپل، مدیر شرکت مشاوره «اینسپایرد انرژی» در انگلیس در این باره به بلومبرگ گفت: اگر نیاز روسیه برای استفاده از این خط لوله و رقابت با LNG آمریکا و سایر صادرکنندگان خط لوله مانند نروژ را در نظر بگیرید، در این صورت می‌توان انتظار داشت در آینده نه چندان دور جنگ قیمت گاز طبیعی در اروپا به راه بیافتد.

قیمت گاز در اروپا حتی پس از اینکه در سپتامبر کاهش پیدا کرد، همچنان بالا محسوب می‌شود و قیمت آن معمولا بالاتر از آسیا است.

نمایندگان دولت‌های اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا هفته گذشته بازنگری قانون بازار گاز را برای تشویق رقابت تصویب کردند. اگرچه این قانون در خصوص خط لوله نورد استریم ۲ برای انتقال مستقیم گاز از روسیه و دور زدن شبکه اوکراین روزنه‌هایی دارد، این قانون برای تشویق رقابت میان تأمین کنندگان تدوین شده است.

اصلاح این قانون، خطرات مرتبط با قیمت را که ناشی از عرضه گاز روسیه از طریق اوکراین است، رفع خواهد کرد.

_آینده برای LNG است

روسیه و آمریکا برای تأمین گاز اروپا که دولت‌هایش در تلاش برای توقف استفاده از زغال سنگ و استفاده از سوختهای پاک هستند رقابت می‌کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تلاش برای تحکیم یکی از بزرگترین منابع ارزآوری خارجی این کشور است در حالی که دونالد ترامپ می‌خواهد سهم بزرگ‌تری از رشد مصرف گاز اروپا را برای کشورش تصاحب کند.

خط لوله زیردریایی نورد استریم ۲ به طول ۱۲۰۰ کیلومتر جنجال برانگیز شده است زیرا کشورهای شرق اروپا که نگران رویکرد روسیه هستند حمایت آمریکا را در مخالفت با این پروژه جلب کرده‌اند.

از سوی دیگر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که یکی از سران سیاسی پرنفوذ اتحادیه اروپا است از این پروژه حمایت می‌کند. آلمان که بزرگترین اقتصاد اروپا است، بدنبال کنار کشیدن نیروی هسته‌ای است و بنابراین باید خلأ ناشی از توقف استفاده از انرژی هسته‌ای را جبران کند.

منتقدان نورد استریم ۲ حمایت کمسیون اروپا را جلب کرده‌اند که اعلام کرده اتحادیه اروپا باید وابستگی کمتری به گاز روسیه داشته باشد و پیشنهاد کرده است قانون خط لوله بازنگری شود.

هدف مقامات اروپایی پایان بخشیدن به ابهامات پیرامون زیرساخت واردات گاز با تحت پوشش قرار دادن تمامی خط لوله به داخل یا خارج از اتحادیه اروپا است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۱۵/eu-spurs-natural-gas-price-war-that-trump-and-putin-will-love


📝📝📝اقتصاد ایران طی ده سال آینده

✍محمد حسین ادیب

✅۱-اروپا از نظر گاز به روسیه وابسته است و هیچ کشور وارد کننده انرژی، وابستگی تا این سطح را نمی‌پذیرد

✅۲-راهبرد امنیتی اروپا در دهه آینده که با صراحت در اسناد مرتبط با چشم انداز امنیتی این قاره آمده است کاستن از این سطح از وابستگی است

✅٣-اولین کشور تولید کننده گاز جهان، امریکاست که آن را در داخل مصرف می‌کند و ظرفیت جدی برای صادرات ندارد

✅۴-دومین کشور روسیه و سومین کشور ایران است و نگاهی به بقیه کشور‌های تولید کننده گاز، به غیر از قطر، دیگر تقریبا کشور جدی وجود ندارد

✅۵-تولید گاز ایران ماه گذشته در پارس جنوبی، به عدد نجومی ۶١٠ میلیون متر مکعب در روز رسید

✅۶-طی روزهای آینده و نه هفته‌های آینده، چهار فاز پارس جنوبی با ظرفیت ١٠٠ میلیون متر مکعب افتتاح میشود

✅٧-صد و هشتاد میلیون متر مکعب گاز در بقیه مناطق تولید میشود

✅٨-تا یک ماه آینده، تولید گاز ایران به ٩٠٠ میلیون متر مکعب می‌رسد

✅٩-هر هزار متر مکعب گاز معادل ۶٫١۶ بشکه نفت ارزش حرارتی دارد گاز تولید شده در ایران معادل ۵٫۵ میلیون بشکه نفت، ارزش حرارتی دارد

✅١٠-تولید گاز با میعانات گازی همراه است تا ماه آینده تولید میعانات گازی به عدد شگفت انگیز ٩۶٠ هزار بشکه می‌رسد

✅١١-تولید گاز و میعانات تا آخر اسفند به عدد تکان دهنده ۶٫۵ میلیون بشکه می‌رسد

✅١٢-دیر یا زود این گاز راهی اروپا میشود

✅١٣-با تکنولوژی‌های جدید برای صادرات گاز به اروپا دیگر نیازی به خطوط لوله نیست و از کشتی به راحتی استفاده میشود

✅١۴-ایران تنها کشوری است که می‌تواند به انحصار روسیه در تامین انرژی اروپا خاتمه می‌دهد

✅١۵-ایران را دیگر نبابد کشوری نفت محور تلقی کرد ایران کشوری «گاز محور» است

✅١۶-دکتر فشارکی که بزرگترین متخصص انرژی در غرب است و پیش بینی هایش در خصوص آینده بخش انرژی با صحت بالایی به واقعیت تبدیل شده در مقاله‌ای تاکید می‌کند ایران را باید منبعد کشوری «گاز محور» ارزیابی کرد

✅١٧-من افتخار داشتم ۴۵ سال قبل در دوره فوق لیسانس در درس «اقتصاد نفت و نیرو» دانشجوی ایشان بودم پیش بینی‌های ایشان ۴۵ سال قبل در کلاس، عمدتا تحقق یافت، جزوه درس ایشان در ۴۵ سال قبل را به یک کارشناس «تحلیل‌گر بازار نفت» دادم ارزیابی ایشان این بود که از ١٠ پیش بینی، ٧ پیش بینی به تحقق رسیده است

✅١٨-ایران سال هاست که در میادین نفت، سرمایه گذاری نکرده است اما بروز‌ترین زیر ساخت را در بخش گاز دارد

✅١٩-ایران از این مرحله، عبور می‌کند اروپا به گاز ایران عمیقا محتاج است و دیر یا زود گاز ایران راهی جهان میشود

✅٢٠-ایران بزرگترین تمدن «گاز محور» جهان را پایه گذاری کرده است

✅٢١- «نفت محور» تلقی کردن ایران، ندیده گرفتن واقعیت‌های میدانی است

✅٢٢-از نظر راهبردی نمیشود یک کشور هم در زمینه نفت در جهان سرآمد باشد و هم در حوزه گاز!؟

✅٢٣-نوشته‌های دکتر فشارکی را در این زمینه دنبال کنید

@adibmh


آغاز لیگ کاراته سری آ در سالزبورگ اتریش / کاتای انفرادی

مهسا افسانه در گروه ۷ با کاتاروهایی از ایتالیا، روسیه، ژاپن، اسپانیا، برزیل، مراکش، ونزوئلا، اتریش، کوزوو، ایرلند، چک و اوکراین همگروه است.

در گروه ۱۶ هم فاطمه صادقی با حریفانی از ونزوئلا، مصر، ایرلند، اوکراین، استرالیا، کوزوو، فنلاند، صربستان، الجزایر، هلند و اسپانیا دیدار خواهد کرد.


♨️ایران از بازار گاز اروپا جا ماند/ روسیه، گوی سبقت را ربود

🔹روسیه در حالی تکمیل خط لوله گاز نورد استریم ۲ را پیش از پایان سال ۲۰۱۹ اعلام کرده که با توجه به عملکرد وزارت نفت، ورود ایران به بازارهای صادراتی گاز به این زودی‌ها به سرانجام نخواهد رسید

====


سهم کشور‌ها از اقتصاد دنیا در سال ۲۰۱۷🌀

۱) امریکا: ٪ ۲۴٫۴

۲) چین: ٪ ۱۵٫۴

۳) ژاپن: ٪ ۶٫۱۳

۴) آلمان: ٪ ۴٫۶۳

۵) بریتانیا: ٪ ۳٫۳

۶) هند: ٪ ۳٫۲۷

۷) فرانسه: ٪ ۳٫۲۵

۸) برزیل: ٪ ۲٫۵۹

۹) ایتالیا: ٪ ۲٫۴۴

۱۰) کانادا: ٪ ۲٫۰۸

۱۱) روسیه: ٪ ۱٫۹۹

۱۷) ترکیه: ٪ ۱٫۰۷

۱۹) عربستان: ٪ ۰٫۸۶

۲۷) ایران: ۰٫۵۵٪


نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.
الفالف15 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا18 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.
الفالف18 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۶ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۴۰ ۳۹۷۱۲۲۶۱۸۰به گزارش الف، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۹) برگزار می‌شود. در حزب جمهوری خواه هنوز مشخص نیست آیا فرد یا افرادی به رقابت با دونالد ترامپ، رئیس جمهور مستقر خواهند پرداخت یا خیر. برخی معتقدند ایجاد اجماع در حزب دموکرات برای حمایت کامل از برنی سندرز امری بسیار سخت و شاید ناممکن است. جو بایدنجو بایدن، معاون باراک اوباما بوده و به نظر بسیاری می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های نهایی دموکرات‌ها در رقابت با دونالد ترامپ مطرح باشد. کوری بوکرکوری بوکر، سناتور سیاهپوست و ۵۰ ساله ایالت نیوجرسی یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات پیش رو است.

اخبار بیشتر