1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
قیمت نفت در ۲۰۱۹ ثابت می‌ماند

قیمت نفت در ۲۰۱۹ ثابت می‌ماند

خبرگزاری افکارنیوز |
طبق یک تحقیق توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار می‌رود قیمت نفت خام در آمریکا و کل دنیا در ۲۰۱۹ ثابت باقی بماند .

به گزارش افکارنیوز،

طبق یک تحقیق توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار می‌رود قیمت نفت خام در آمریکا و کل دنیا در ۲۰۱۹ ثابت باقی بماند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی می‌کند میانگین قیمت نفت خام برنت ۶۳ دلار در هر بشکه در ۲۰۱۹ و ۶۲ دلار در ۲۰۲۰ باشد‌. میانگین قیمت نفت در ۲۰۱۸، ۷۱ دلار در هر بشکه بود. اداره اطلاعات انرژی انتظار دارد میانگین قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت ۹ دلار کمتر از برنت در نیمه اول ۲۰۱۹ باشد و به تدریج در سه ماهه چهارم سال به ۴ دلار تا ۲۰۲۰ برسد.

نفت برنت در روز چهارشنبه ۶۱٫۶۴ دلار و نفت وست تگزاس اینترمدیت ۵۸٫۳۶ دلار فروخته شد.

پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منعکس کننده سایر پیش‌بینی‌های بانک‌هاست. طبق نظرسنجی از ۱۱ بانک سرمایه گذاری انتظار می‌رود میانگین نفت برنت در ۲۰۱۹ همچنان بالای ۶۷ دلار در هر بشکه باشد و وست تگزاس اینترمدیت هم با میانگین نزدیک به ۶۰ دلار در هر بشکه در سال جاری فروخته شود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی رشد تولید جهانی نفت و سایر میعانات را نسبت به ماه گذشته پایین آورده است چون آمریکا و اوپک پیش‌بینی عرضه نفت را کاهش داده‌اند. پیش‌بینی می‌شود تولید نفت بیش از مصرف آن کاهش یابد. بنابراین رشد ذخایر جهانی کمتر خواهد بود که نشان دهنده بازار نسبتا راکدتر است.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

میانگین قیمت نفت خام برنت در فوریه ۶۴ دلار بود که نسبت به ژانویه ۵ دلار بالاتر رفته بود و یک دلار پایین‌تر از زمان مشابه سال گذشته بود.

افزایش قیمت احتمالا نشان دهنده کاهش جهانی تولید سوخت مایع است که طبق پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا ۱٫۴ میلیون بشکه در روز در فوریه کمتر شده است.

ذخایر نفت خام در تاسیسات اصلی ذخیره سازی در کاشینگ اوکلاهاما ۴٫۲ میلیون بشکه از هفته اول فوریه تا هشت مارس افزایش یافته که احتمالا قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت را کاهش می‌دهد. نفت ورودی پالایشگاه میدوست در ۴ هفته اخیر تا اول مارس کاهش یافت که کمتر از میانگین ۵ ساله در این موقع از سال است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی می‌کند تولید نفت خام آمریکا ۱٫۳ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۹ افزایش یابد که در تضاد با ۱٫۲ میلیون بشکه کاهش تولید اوپک است.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی، میانگین قیمت خرده فروشی بنزین حدود ۵ سنت نسبت به هفته گذشته بالا رفته و به ۲٫۴۷ دلار در هر گالن در ۱۱ مارس رسید که ۹ سنت نسبت به زمان مشابه سال گذشته پایین‌تر بود.

میانگین قیمت سوخت دیزل کمتر از یک سنت نسبت به هفته گذشته افزایش یافت و روی همان ۳٫۰۸ دلار در هر بشکه ۱۱ مارس ماند یعنی حدود ۱۰ سنت بالاتر از سال گذشته.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با قیمت نفت، نفت خام و سال ۲۰۱۹ از تلگرام

▫️پیش‌بینی‌های جدید از افزایش قیمت نفت در سال ۲۰۱۹

▪️تولید نفت آمریکا کاهش پیدا کرد

🔺برای اولین بار در شش ماه گذشته، آمریکا در پیش‌بینی‌هایش از کاهش تولید نفت خبر داده است. بلومبرگ در گزارشی نوشت که اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی سال ۲۰۱۹ خود از تولید نفت را کاهش داده است.

🔺طبق این پیش‌بینی میزان تولید ۱۲٫۳ میلیون بشکه در روز خواهد بود که ۱۱۰ هزار بشکه کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی است. به این ترتیب انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ تولید نفت آمریکا به ۱۳٫۰۳ میلیون بشکه در روز برسد که ۱۷۰ هزار بشکه کمتر از تخمین ماه گذشته است.

🔺تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند در سال جاری شاهد روند صعودی تدریجی قیمت نفت خواهیم بود. تا جایی که احتمالا تا پایان سال قیمت نفت برنت به ۷۰ دلار در هر بشکه برسد.


‍ 🔴 ویتول: احتمال افزایش قیمت نفت طی ماه‌های آینده

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

تحولات بازار نفت در ماه‌های اخیر کم نبوده است. این بازار پس از بیرون آمدن از افتی چشمگیر در ماه‌های پایانی سال گذشته، شروع پرقدرتی از ابتدای ۲۰۱۹ داشته و قیمت‌ نفت حالا در بالاترین سطح در بیش از سه ماه گذشته قرار دارد. پیش‌بینی‌ می‌شود این رشد دست‌کم تا پایان نیمه نخست سال جاری میلادی، زیر سایه تلاش اوپک و همراهانش برای کاهش تولید ادامه داشته باشد. اما بهبود قیمت نفت در نیمه نخست سال جاری، به معنای رسیدن این بازار به ساحل امن قیمتی نیست، زیرا در نقطه‌ای دیگر از دنیا، در بیابان‌های جنوب آمریکا، زیرساخت‌هایی در حال تکمیل هستند که می‌توانند تلاش اوپک برای کاهش تولید و به تعادل رساندن بازار را به چالش بکشند.

مدیرعامل بزرگ‌ترین‌ شرکت معامله‌کننده نفت خام دنیا عقیده دارد قیمت نفت در حال حرکت به سمت رشد بیشتر است زیرا توافق کاهش تولید ۱٫۲ میلیون بشکه‌ای کشورهای عضو و غیرعضو اوپک با تحریم‌های نفتی ایران و ونزوئلا همزمان شده است. این همزمانی می‌تواند باعث «کمبود» عرضه نفت خام در بازار جهانی شود؛ به خصوص کمبود نفت خام سنگین که پالایشگران وابستگی زیادی به آن دارند. در نتیجه آن‌طور که راسل هاردی عقیده دارد، قیمت‌ها در بازار جهانی نفت خام این پتانسیل را دارند که تا چند ماه آینده با رشد بیشتری همراه شوند.

پیش‌بینی مدیرعامل ویتول این است که عرضه نفت خام تا سه ماه سوم سال جاری میلادی به تقاضا بسیار نزدیک باشد اما این شرایط در سه ماه چهارم ممکن است کاملا متفاوت باشد.

آنچه این تفاوت را رقم می‌زند، وارد مدار شدن خطوط لوله در حال احداث در حوزه نفتی پرمیان در آمریکا است. پرمیان بزرگ‌ترین حوزه نفت شیل در آمریکا است و با تکمیل خطوط لوله‌ای که حالا در دست احداث هستند، پتانسیل بیشتری برای تولید و ورود به بازار جهانی پیدا خواهد کرد. به این ترتیب در روزهایی که احتمالا قیمت نفت به دلیل کاهش تولید اوپک در اوج قرار دارد تولیدکنندگان شیل آمریکا با استفاده از موقعیت رشد قیمت‌ها، با توسعه زیر ساخت‌هابرای به چالش کشاندن اوپک و وارونه کردن پیش‌بینی‌های رشد قیمت آماده می‌شوند.

تولید نفت خام آمریکا در سومین هفته فوریه به ۱۲ میلیون بشکه در روز رسید. این میزان تولید که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته میلادی رشدی حدودا ۲ میلیون بشکه‌ای در روز را نشان می‌دهد، می‌تواند تا پایان ۲۰۱۹ با رشد بیشتری نیز همراه شود. این انتظار با توجه به توسعه خطوط لوله انتقال نفت خام در آمریکا مطرح می‌شود. کمبود زیرساخت‌‌های انتقال نفت خام در آمریکا همواره به‌عنوان یکی از موانع رشد تولید بیشتر شناخته می‌شد اما با بهره‌برداری از چهار خط لوله اصلی در حوزه نفتی پرمیان، این مانع به میزان زیادی تا پایان امسال هموار می‌شود.

هرچند تاریخ بهره‌برداری کامل از این چهار خط لوله اصلی پایان سال ۲۰۲۰ عنوان شده است، اما بخشی از این پروژه تا پایان ۲۰۱۹ به نتیجه می‌رسد.

آنچه از نگاه هاردی می‌تواند بازار جهانی نفت را در سه ماه چهارم سال جاری دچار شوک افزایش عرضه کند نیز به همین خطوط لوله‌های انتقال نفت خام باز می‌گردد. این افزایش عرضه می‌تواند به نوعی تعادل بازار نفت در زمینه نوع نفت‌های عرضه شده به بازار را نیز بر هم بزند زیرا نفت تولید شده در میادین شیل آمریکا سبک و شیرین هستند در حالی‌که نفت تولید اوپک (که طبق برنامه در حال کاهش است) و دو عضو تحریم‌شده آن یعنی ایران و ونزوئلا (که با کمبود عرضه ناخواسته مواجهند)، از نوع سنگین و ترش هستند.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/videos/۲۰۱۹-۰۲-۲۴/oil-prices-poised-to-move-higher-vitol-ceo-says-video


‍ 🔴 تحریم‌های آمریکا عامل افزایش هزینه فروش نفت ونزوئلا

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

از آنجاکه تحریم‌های آمریکا سبب قطع واردات نفت ونزوئلا به این کشور شده، این موضوع هزینه فروش نفت خام ونزوئلا در کیلومترها دورتر در سرزمین اژدها را بالا برده است.

تحریم‌های ایالات متحده که به طور موثر واردات نفتی ونزوئلا را مسدود کرده‌اند منجر به افزایش هزینه‌های فروش نفت خام ونزوئلا در چین شده است چراکه شرکت بزرگ نفتی PetroChina برای فروش هر بشکه نفت ونزوئلا ۵ دلار حق العمل اخذ می‌کند. گفتنی است این وضعیت درست از زمانی بوجود آمد که ترامپ تصمیم گرفت تا دولت نیکلاس مادرو را تضعیف کند.

این اقدامات ایالات متحده آمریکا گمانه زنی‌های مختلفی را درخصوص ادامه روند فروش نفت سنگین و ترش ونزوئلا در میان کارشناسان مطرح کرده است.

چرا که از سویی پالایشگاه‌های ایالات متحده که اصلی‌ترین مقاصد وارداتی نفت سنگین ونزوئلا بوده‌اند با دردسر مواجه شده وهم اکنون به دنبال پیدا کردن جایگزین برای خوراک هستند. از سویی دیگر چین به جهت پیشرفت‌های شگرف در بخش صنعت، در حال حاضر رتبه اول مصرف نفت خام سنگین در آسیا را برای تولید قیر و محصولات پایه قیری از آن خود کرده است که این موضوع نشان دهنده تمایل چینی‌ها برای واردات نفت از ونزوئلا است.

این در حالی است که طبق گزارش بلومبرگ از داده‌های ردیابی شده کشتی‌های نفتکش، واردات چین از نفت خام ونزوئلا در ماه ژانویه به بیش از دو برابر رسیده است.

اما این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که کمپانی‌های نفتی ونزوئلا در حال حاضر به دلیل عدم اطمینان طرف خریدار چینی، متحمل هزینه‌های فروش بیشتری نسبت به معمول شده‌اند.

گفتنی است مطابق با آمارهای منتشر شده از سوی شرکت نفتی ونزوئلایی Merey در سال گذشته بیش از ۸۰ حمل و نقل دریایی امریکای لاتین به مقصد چین انجام شده است.

روش کار PetroChina بدین گونه است که هرماه قیمت پیشنهادی خود را مطابق با فرمولی به مشتریانش که عمدتا پالایشگاه‌های کوچک وخصوصی چینی هستند ارائه می‌کند.

برای مثال این شرکت نفت خام Merey را در ماه فوریه با پریمیوم ۵٫۰۲۷ دلار قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت بعلاوه ۲٫۷ دلار تخفیف به فروش رساند. اما در ماه ژانویه بنا به گزارش بلومبرگ این تخفیف به ۳ دلار در هر بشکه رسید.

البته این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که با اعمال تحریم‌های سنگین آمریکا علیه ونزوئلا، قیمت‌های جهانی نفت درحال تقویت هستند که البته این موضوع برای نفت خام خلیج مکزیک بیشتر جلب توجه می‌کند. گفتنی است در حال حاضر قیمت نفت خام خلیج مکزیک به بالاترین رقم پنج سال اخیر خود رسیده است.

اما در عین حال نفت خام صادراتی خاورمیانه که تقاضای بیشتری را نسبت به نفت خام سنگین ونزوئلا پوشش می‌دهد، بطور متوسط نسبت به نفت خام برنت و شیل آمریکا کمتر دستخوش تغییرات شده است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۱۲/u-s-sanctions-spark-surge-in-venezuelan-oil-half-the-world-away


♨️صعود قیمت نفت به مرز ۶۸ دلار

🔹ادامه کاهش تولید‌های اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا موجب شد تا قیمت نفت امروز به بالاترین رقم در سال ۲۰۱۹ برسد.

====


♨️ معافیت خرید نفت از ایران تمدید نمی‌شود

برایان هوک، نماینده ایالات متحده در امور ایران:

🔹معافیت‌های داده شده برای خرید نفت از ایران بعد از ماه «می» تمدید نمی‌شود.

🔹سیاست ما کاهش صادرات نفت خام ایران است و به دادن معافیتهای دیگر به مشتریان نفت ایران پایبند نیستیم و استثنا‌هایی وجود داشت که در گذشته داده شد.

🔹اگرچه رسما دولت آمریکا صحبتی از تمدید مجدد معافیت‌ها نکرده است و گفته هدف از ایجاد تحریم‌ها توقف صادرات نفت خام ایران است اما دولت آمریکا نمی‌خواهد کاری انجام دهد تا قیمت نفت افزایش یابد زیرا می‌داند افزایش قیمت نفت یک پیروزی برای ایران محسوب می‌شود.

====


خروج نگرانی از بازار نفت

🛢طلای سیاه پس از تجربه افت قیمت ۲/۶ درصدی در جمعه گذشته، نخستین روز کاری این هفته را با رشد آغاز کرد. نزدیک شدن آمریکا و چین به یک توافق تجاری، مهم‌ترین عامل رشد قیمت نفت در معاملات روز گذشته بود.

🛢دست یافتن به یک توافق تجاری به معنای تقویت تقاضای نفت خام و بهبود چشم‌انداز نگران‌کننده‌ای است که آغاز جنگ تجاری آمریکا و چین برای آن ترسیم کرده بود.

🛢در کنار این موضوع نشانه‌های کاهش عرضه نفت خام در بازار جهانی نیز از چشم معامله‌گران بازار دور نماند.

اقتصادنیوز👇


نظرها

در ادامه بخوانید

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌های داستانی

38+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
الفالف13 ساعت قبل
سامانه ارزیابی هوشمند کیلیدتعیین قیمت ملک در گذشته بیشتر بر اساس تجربه، قیمت فروش خانه‌های مشابه و البته نظر و رای مشاوران املاک صورت می‌گرفت. سامانه ارزیابی هوشمند کیلید چه مزیتی دارد؟ ‌همانطور که گفته شد برای ارزیابی قیمت خانه شما و یا خرید آپارتمان در تهران و یا شهرهای دیگر اولین گام تعیین و یا اطلاع از قیمت ملک مورد نظر است. سامانه ارزیابی هوشمند کیلید چگونه کار می‌کند؟ کار کردن با سامانه ارزیابی هوشمند کیلید بسیار ساده و راحت است. سامانه هوشمند کیلید نیز که با هدف تخمین قیمت مسکن ایجاد شده، با یک دقت مشخصی قیمت مسکن را تخمین می‎زند. بازه‎ی ارزیابی قیمت حدود کمترین و بیشترین قیمت هر مترمربع آن خانه را نمایش می‎دهد و در کنار آن، درصد اطمینان ارزیابی نشانگر کیفیت تخمین آن خانه است.
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، باتوجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور امروز و فردا در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران و برف (در ارتفاعات) خواهیم داشت. طی امروز و فردا در جاده‌های کوهستانی این استان‌ها لغزندگی، کولاک برف، کاهش دید و کندی تردد روی خواهد داد. ضمن این که در این مناطق ۴ تا ۶ درجه هوا سردتر می‌شود. در اثر بارندگی و ذوب برف وقوع سیلاب در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب فارس، جنوب آذربایجان غربی پیش بینی شده است. اواخر روز شنبه هفته آینده سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود و مجددا از اواخر وقت یکشنبه ۱۱ فروردین سامانه بارشی جدید از غرب وارد کشور می‌شود.

اخبار بیشتر