روسیه از گفت وگو درباره توافقات نفتی تا دو ماه دیگر خبر داد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
روسیه از گفت وگو درباره توافقات نفتی تا دو ماه دیگر خبر داد

روسیه از گفت وگو درباره توافقات نفتی تا دو ماه دیگر خبر داد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
مسکو – ایرنا - وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که کشورهای غیراوپک نیازی به اصلاح توافقات خود برای کاهش تولید نفت در شرایط فعلی ندارند با این وجود انتظار می رود دو ماه دیگر (می سال 2019) درباره گام ها و توافقات جدید گفت وگوها از سر گرفته شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تاس، الکساندر نوواک که به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، در دیدار باهمتای خود با بیان این مطلب افزود: روسیه به تدریج در حال اجرای تعهداتی است که پیشتر با سایر تولید کنندگان نفت برای کنترل قیمت در بازار داشته است.

وی با بیان اینکه در سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ (تابستان) بازار با افزایش تقاضا روبرو خواهد شد، اظهار داشت: ما با همتای خود در جمهوری آذربایجان به توافق رسیدیم که در ماه می‌یا ژوئن در خصوص سیاست‌های نفتی خود در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ تصمیم گیری کنیم.

وزیر انرژی روسیه در ادامه به پایان یافتن معافیت شش ماهه برخی خریداران نفت از ایران اشاره کرد و گفت: نامشخص بودن اقدامات آمریکا علیه ایران در پایان مدت زمان اعلام شده، ارزیابی از آینده بازار نفت را دشوارتر کرده است.

نوواک در خصوص سند همکاری میان اعضای اوپک پلاس نیز گفت: این سند آماده شده است و بعید نیست در نشست آتی وزیران کشورهای صادرکننده نفت مورد بررسی قرار بگیرد.

گفتنی است، پیش نویس سند همکاری اوپک پلاس سال ۲۰۱۸ تهیه شد تا جایگزینی برای انتشار اعلامیه هایی باشد که اعضای اوپک پلاس پس از توافقات خود تنظیم می‌کنند.

آذرماه امسال با وجودی که بنظر می‌رسید اعضای اوپک پلاس در خصوص این سند به توافق برسند اما این اتفاق رخ نداد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

گفتنی است، یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپک آذرماه امسال با حضور ۱۴ عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار شد و در توافق با اعضای غیر اوپک برای کنترل روند نزولی قیمت نفت مقرر شد اعضای اوپک ٨٠٠ هزار بشکه و کشورهای غیر عضو در قالب اوپک پلاس ٤٠٠ هزار بشکه از میزان عرضه نفت خود کم کنند.

ایران، لیبی و ونزوئلا با توجه به تحریم‌ها، مشمول معافیت از کاهش عرضه به بازار شدند ضمن اینکه روسیه متعهد شد ۲۲۸ هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهد.

البته نوواک همان زمان اعلام کرد که روسیه به تدریج به این تعهد خود عمل می‌کنند.

توافق اعضای اوپک و غیر اوپک برای شش ماه است بنابراین انتظار می‌رود تا کمتر از دو ماه دیگر در خصوص تدابیر جدید در قالب اوپک پلاس مذاکرات از سر گرفته شود.

«بیژن زنگنه» وزیرنفت ایران در پایان آخرین نشست اعضای اوپک در وین درپاسخ به پرسش خبرنگاری درباره روند مذاکرات و میزان کاهش عرضه به بازار گفته بود «خدا را شکر از همین میزان کاهش عرضه نفت (اعضای اوپک و غیراوپک) نیز راضی هستیم.» «مذاکرات سخت و پیچیده‌ای بود تا به نتیجه رسید؛ آنچه می‌خواستیم به نفع اعضای اوپک و ملت ایران، حاصل شد.»

اروپام ** ۱۳۴۶ **

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، روسیه، نفت و اوپک پلاس از تلگرام

‍ 🔴 گلدمن: بزودی نفت به محدوده قیمت ۷۰ تا ۷۵ دلار خواهد رسید

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

طبق پیش‌بینی گروه بانک‌داری گلدمن ساکس، قیمت‌های نفت پتانسیل آن را دارند که تا ۱۳ درصد نسبت به سطح کنونی افزایش یابند و این افزایش قیمت زودگذر خواهد بود.

تحلیل‌گران این بانک به رهبری جفری کوریه، در یادداشتی گفتند: عربستان سعودی در حال حاضر با سرعتی بیش از آن‌چه تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا بتوانند جبران کنند، از تولید خود می‌کاهد، که این باعث به وجود آمدن شکافی در عرضه بازار شده است، که می‌تواند قیمت نفت برنت را در آینده نزدیک به محدوده ۷۵-۷۰ دلاری برساند. در همین زمان اختلال در تولید و عرضه نفت ونزوئلا، در ماه‌های پیش‌رو افزایش خواهد یافت.

کوریه گفت: در ماه مارچ و آوریل امسال، بازارهای نفت به شدت با محدودیت مواجه خواهند شد که این قیمت‌ها را تا محدوده ۷۵-۷۰ دلار بالا می‌برد، اما این فضای بازار موقتی و زودگذر خواهد بود، که پیش‌بینی قبلی گلدمن در مورد این که برنت امسال را با قیمت ۶۰ دلاری به پایان می‌برد، تایید می‌کند.

قیمت نفت برنت که در اواخر سال گذشته با سقوط ۳۵ درصدی مواجه شد، تا به اینجای سال ۲۰۱۹ با توافق کاهش تولید اوپک پلاس، توانسته است ۲۳ درصد جهش کند.

نشانه‌های پیشرفت و آرامش در مذاکرات و روابط تجاری بین آمریکا و چین، باعث بهبود چشم‌انداز تقاضا شده است.

کوریه می‌گوید: عربستان سعودی در نظر دارد در ماه مارچ ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز، کمتر از سهمیه تعیین‌شده خود تولید کند. با آغاز در جدید تحریم‌های آمریکا، لااقل ۱۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات ونزوئلا کم شده است و در صورتی که راه‌حل سیاسی‌ای پیدا نشود، این می‌تواند منجر به افت روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات شود.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۲۵/goldman-sachs-sees-oil-taking-fleeting-trip-to-۷۰-۷۵-a-barrel


🔴 عربستان پایبند‌ترین کشور در توافق کاهش تولید نفت

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

اوپک در اولین ماه اجرای توافق نفتی عملکرد موفقی از خود به جا گذاشته و تاثیر آن به‌صورت رشد قیمت‌ها در هفته اخیر به نمایش درآمد. اما بخش مهمی از ثبت پایبندی ۸۸ درصدی به توافق نفتی به عملکرد عربستان سعودی باز می‌گشت؛ این کشور حدود ۱۳۰ درصد به تعهدات خود پایبند بوده است. اما از سوی دیگر آمار نشان می‌دهد که متحدان و همراهان اوپک چندان در اجرای این توافق در اولین ماه موفق نبوده‌اند؛ کشورهای غیر اوپک پایبندی ۴۰ درصدی را از خود به جا گذاشته‌اند.

به یقین بخش مهمی از این ضعف در پایبندی به عملکرد سرگروه این کشورها، یعنی روسیه بازمی‌گردد، میزان پایبندی این کشور را حدود ۱۷ درصد اعلام می‌کند. به اعتقاد برخی تحلیلگران بازار نفت، اختلاف در عملکرد این دو کشور می‌تواند زمینه اختلافات در اوپک پلاس را کلید بزند و کار را برای تمدید توافق با پایان مهلت ۶ ماهه اجرای این توافق دشوار کند.

جولیان لی با بیان اینکه توافق نفتی برای کاهش تولید دو ستون اصلی داشته است تا همه اصول حفظ شود، می‌نویسد: «این دو ستون اصلی روسیه و عربستان بودند، چراکه این دو کشور حداقل از لحاظ حجم نسبت به دیگر کشورها تولید بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند. از این رو این دو کشور موافقت کرده‌ بودند که نسبت به دیگر کشورهای حاضر در توافق نیز سهم بیشتری در کاهش تولید داشته باشند.

بین کشورهای عضو اوپک، عربستان سهم ۴۰ درصدی از کاهش تولید دارد و بین کشورهای غیرعضو روسیه سهم ۶۰ درصدی در توافق را به عهده گرفته است.» این توافق در دسامبر سال ۲۰۱۸ بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک حاصل و قرار شد سطح تولیدات مجموع کشورهای حاضر در توافق ۱٫۲ میلیون بشکه به مدت شش ماه از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹ کاهش یابد.

سهم اوپک حدود ۸۰۰ هزار بشکه و سهم غیر اوپک حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. اما داده‌های منتشر شده از تولید کشورهای حاضر در توافق نشان می‌دهد در حالی که یک ستون (عربستان) به شدت به آن پایبند است، ستون دیگر (روسیه) در شرایط لرزانی قرار دارد؛ این موضوع می‌تواند در آینده اساس و موجودیت توافق را به کلی متزلزل کند.

_وفای به عهد

بر اساس آمار منتشر شده از سوی منابع ثانویه اوپک، عربستان در ماه گذشته میلادی ۱۰٫۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده، در حالی که این کشور بر‌اساس توافق باید سطح تولیدات خود را روی ۱۰٫۳ میلیون بشکه در روز قرار می‌داد.

بنابراین عربستان حدود روزی ۱۰۰ هزار بشکه بیشتر از تعهداتش از تولید نفت خود کاسته است. علاوه بر این، اظهارات اخیر وزیر انرژی این کشور در گفت‌وگو با فایننشال تایمز نشان می‌دهد که سعودی‌ها قصد دارند تولید نفت خود را بیشتر از این کاهش دهند. خالد الفالح اعلام کرده که عربستان تا ماه مارس تولید نفت خود را به ۹٫۸ میلیون بشکه در روز خواهد رساند، این یعنی تولید نفت این کشور به ۵۰۰ هزار بشکه زیر تعهداتش در توافق اوپک و غیراوپک خواهد رسید.

آمار نشان می‌دهد درصورتی که عربستان به این وعده خود عمل کند، در ماه آینده تولیداتش به کمترین سطح طی چهار سال اخیر (فوریه ۲۰۱۵) خواهد رسید. با این حال به نظر می‌رسد اصرار عربستان برای کاهش تولید نفت عمدتا به نیاز این کشور به قیمت‌های بالای این کالا باز‌می‌گردد. این کشور در بودجه سال جدید خود قیمت نفت را بیش از ۸۰ دلار بر بشکه لحاظ کرده است.

_بد عهدی روس‌ها

از سوی دیگر عملکرد روسیه کاملا متفاوت از عربستان بوده است، میزان تولید نفت این کشور با وجود اینکه در حال حاضر در دومین ماه اجرای توافق قرار داریم، همچنان نزدیک به سطح رکورد است. بر اساس توافق نفتی، روسیه باید سطح تولیدات خود را نسبت به اکتبر ۲۰۱۸ حدود ۲۳۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. اما آن‌طور که وزیر انرژی این کشور اخیرا گفته تولیدات روسیه در اولین ماه اجرای توافق حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نسبت به سطح اکتبر کاهش یافته است.

تحلیلگر بلومبرگ بر این باور است که حتی این مقدار نیز تحقق نیافته و سطح تولیدات روسیه در ماه ژانویه تنها ۴۲ هزار بشکه کاهش یافته است. البته عملکرد ضعیف روسیه در اجرای توافق نفتی از سوی اوپک بدون پاسخ باقی نماند. وزیر انرژی عربستان ماه پیش اعلام کرد که سرعت کاهش تولید نفت روسیه کندتر از چیزی است که ما انتظار داریم.

همچنین او که قرار بود در حاشیه اجلاس داووس با همتای روسی خود دیدار کند، سفر به برزیل را لغو کرد و به دنبال لغو برنامه سفر وزیر انرژی عربستان، نواک نیز در اجلاس داووس شرکت نکرد. بسیاری از تحلیلگران لغو این دیدار را نشان از شکاف و ایجاد اختلاف بین دو ستون اصلی توافق نفتی دانستند.

ادامه خبر … …..


♨️صعود قیمت نفت در پی اتمام حجت عربستان

🔹قیمت نفت روز دوشنبه تحت تاثیر اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی در خصوص ادامه کاهش تولید اوپک پلاس تا تابستان و افت شمار دکل‌های حفاری آمریکا افزایش پیدا کرد.

====


آمریکا در تولید نفت عربستان و روسیه را پشت سر گذاشت

🔹بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور با ثبت رکورد ۱۲ میلیون و یکصد هزار بشکه در روز، رقبایی همچون عربستان سعودی و روسیه را پشت سر گذاشته است. /ایرنا


♨⁣شرکت‌های نفت روسیه آماده کاهش تولید هستند

🔹در اجلاس وزرای انرژی در ماه جاری شرکت‌های نفتی روسیه اطمینان دادند که به توافق کاهش تولید اوپک و متحدانش متعهد هستند.

⁣====


♨⁣تولید نفت روسیه کاهش یافت

🔹تولید نفت این کشور در ژانویه به ۱۱/۳۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافته که ۳۵ هزار بشکه نسبت به اکتبر ۲۰۱۸ پایین‌تر است

⁣====


در ادامه بخوانید

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور11 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

گزارش کامل دیدار رهبری با شاعران

الفالف7 ساعت قبل
گزارش کامل دیدار رهبری با شاعرانگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸ ۳۹۸۰۲۳۱۱۰۶۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارروز گذشته رهبر انقلاب با به مناسبت میلاد امام حسن مجتی (ع) طبق سال‌های گذشته با شاعران دیدار کردند.

فیلم | ژوله: «نود» کسل‌کننده شده بود

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیما

الفالف8 ساعت قبل
گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیماگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷ ۳۹۸۰۲۳۱۰۶۷رهبر انقلاب خطاب به مسئولان در دیدار دیشب با شاعران: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ روزنامه‌های اطلاعات، جمهوری اسلامی و خراسان تیترهای یکسان «دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبر معظم انقلاب»، «دیدار اهالی فرهنگ و ادب فارسی با رهبر انقلاب»، «دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبر انقلاب» را برگزیدند. روزنامه آفتاب به پاسخ ایرانی‌ها به توئیت جنگ طلبانه و ضد ایرانی ترامپ اشاره کرد و تیتر «اسکندر و چنگیز هم نتوانستند چه برسد به تو» را انتخاب کرد. روزنامه اعتماد به نقل از فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تیتر «دنبال جنگ نیستیم اما از آن نمی‌هراسیم» را انتخاب کرد. روزنامه ابتکار به راهبردهای جنگ نظامی و اقتصادی امریکا و همزمانی آن با تحریکات مشکوک در منطقه اشاره و «بازی دوگانه کاخ سفید در برابر ایران» را تیتر کرد. روزنامه صنعت به اتفاقات اخیر در آمریکا پرداخت و «رجز خوانی در توئیتر» را تیتر کرد. روزنامه جوان تیتر «ترامپ: جنگ با ایران اقتصادی است» را برگزید. روزنامه مردم سالاری به پاسخ ظریف به تحریم ترامپ اشاره و «احترام را آزمایش کن، جواب خواهد آمد» را تیتر کرد. روزنامه همدلی توئیت تهدید آمیز ترامپ علیه ایران را در گفتگو با علی بیگدلی بررسی کرد و تیتر «تهدید تو خالی» را برگزید. روزنامه همشهری «بازی روانی» را تیتر کرد. روزنامه کیهان در گزارش خبری تحلیلی تیتر «مقاومت سیلی زد، لینکلن جا زد، دلار پائین آمد» را برگزید. روزنامه آرمان از جزئیات تازه پرونده‌های «هادی رضوی» متهم بانک سرمایه گزارش داد و تیتر «ماجرای خرید خودروهای لوکس با پول معلمان» را برگزید. روزنامه شرق به برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد پرداخت و «جعبه سیاه زنجانی، آب به نفت می‌بست» را تیتر زد. روزنامه صدای اصلاحات با بیان تأخیر دو ماهه رئیس جمهور برای رونق تولید تیتر «دولت تاخیر و امید» را انتخاب کرد. روزنامه ایران به دیدار روحانی با جمعی از دانشجویان و جوانان اشاره کرد و تیتر «باید از ظرفیت‌های قانون اساسی استفاده کنیم» را برگزید. روزنامه شهروند به حضور قربانیان اسید پاشی در مجلس که با حاشیه هایی همراه شد اشاره و «خشونت بس» را تیتر کرد. روزنامه ایران ورزشی با بیان اینکه اف سی سیدنی با پنالتی قوچان نژآد قهرمان لیگ استرالیا شد «پایان خوش یک فصل ناخوش» را تیتر زد. روزنامه خبر ورزشی با اشاره به اینکه برانکو به پیشنهاد مصری‌ها خندید «در پرسپولیس راحتم» را تیتر زد. گزارش از محبوبه دل انگیز

نظرها

اخبار بیشتر