روسیه از گفت وگو درباره توافقات نفتی تا دو ماه دیگر خبر داد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
روسیه از گفت وگو درباره توافقات نفتی تا دو ماه دیگر خبر داد

روسیه از گفت وگو درباره توافقات نفتی تا دو ماه دیگر خبر داد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
مسکو – ایرنا - وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که کشورهای غیراوپک نیازی به اصلاح توافقات خود برای کاهش تولید نفت در شرایط فعلی ندارند با این وجود انتظار می رود دو ماه دیگر (می سال 2019) درباره گام ها و توافقات جدید گفت وگوها از سر گرفته شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تاس، الکساندر نوواک که به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، در دیدار باهمتای خود با بیان این مطلب افزود: روسیه به تدریج در حال اجرای تعهداتی است که پیشتر با سایر تولید کنندگان نفت برای کنترل قیمت در بازار داشته است.

وی با بیان اینکه در سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ (تابستان) بازار با افزایش تقاضا روبرو خواهد شد، اظهار داشت: ما با همتای خود در جمهوری آذربایجان به توافق رسیدیم که در ماه می‌یا ژوئن در خصوص سیاست‌های نفتی خود در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ تصمیم گیری کنیم.

وزیر انرژی روسیه در ادامه به پایان یافتن معافیت شش ماهه برخی خریداران نفت از ایران اشاره کرد و گفت: نامشخص بودن اقدامات آمریکا علیه ایران در پایان مدت زمان اعلام شده، ارزیابی از آینده بازار نفت را دشوارتر کرده است.

نوواک در خصوص سند همکاری میان اعضای اوپک پلاس نیز گفت: این سند آماده شده است و بعید نیست در نشست آتی وزیران کشورهای صادرکننده نفت مورد بررسی قرار بگیرد.

گفتنی است، پیش نویس سند همکاری اوپک پلاس سال ۲۰۱۸ تهیه شد تا جایگزینی برای انتشار اعلامیه هایی باشد که اعضای اوپک پلاس پس از توافقات خود تنظیم می‌کنند.

آذرماه امسال با وجودی که بنظر می‌رسید اعضای اوپک پلاس در خصوص این سند به توافق برسند اما این اتفاق رخ نداد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

گفتنی است، یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپک آذرماه امسال با حضور ۱۴ عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار شد و در توافق با اعضای غیر اوپک برای کنترل روند نزولی قیمت نفت مقرر شد اعضای اوپک ٨٠٠ هزار بشکه و کشورهای غیر عضو در قالب اوپک پلاس ٤٠٠ هزار بشکه از میزان عرضه نفت خود کم کنند.

ایران، لیبی و ونزوئلا با توجه به تحریم‌ها، مشمول معافیت از کاهش عرضه به بازار شدند ضمن اینکه روسیه متعهد شد ۲۲۸ هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهد.

البته نوواک همان زمان اعلام کرد که روسیه به تدریج به این تعهد خود عمل می‌کنند.

توافق اعضای اوپک و غیر اوپک برای شش ماه است بنابراین انتظار می‌رود تا کمتر از دو ماه دیگر در خصوص تدابیر جدید در قالب اوپک پلاس مذاکرات از سر گرفته شود.

«بیژن زنگنه» وزیرنفت ایران در پایان آخرین نشست اعضای اوپک در وین درپاسخ به پرسش خبرنگاری درباره روند مذاکرات و میزان کاهش عرضه به بازار گفته بود «خدا را شکر از همین میزان کاهش عرضه نفت (اعضای اوپک و غیراوپک) نیز راضی هستیم.» «مذاکرات سخت و پیچیده‌ای بود تا به نتیجه رسید؛ آنچه می‌خواستیم به نفع اعضای اوپک و ملت ایران، حاصل شد.»

اروپام ** ۱۳۴۶ **

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، روسیه، نفت و اوپک پلاس از تلگرام

‍ 🔴 گلدمن: بزودی نفت به محدوده قیمت ۷۰ تا ۷۵ دلار خواهد رسید

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

طبق پیش‌بینی گروه بانک‌داری گلدمن ساکس، قیمت‌های نفت پتانسیل آن را دارند که تا ۱۳ درصد نسبت به سطح کنونی افزایش یابند و این افزایش قیمت زودگذر خواهد بود.

تحلیل‌گران این بانک به رهبری جفری کوریه، در یادداشتی گفتند: عربستان سعودی در حال حاضر با سرعتی بیش از آن‌چه تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا بتوانند جبران کنند، از تولید خود می‌کاهد، که این باعث به وجود آمدن شکافی در عرضه بازار شده است، که می‌تواند قیمت نفت برنت را در آینده نزدیک به محدوده ۷۵-۷۰ دلاری برساند. در همین زمان اختلال در تولید و عرضه نفت ونزوئلا، در ماه‌های پیش‌رو افزایش خواهد یافت.

کوریه گفت: در ماه مارچ و آوریل امسال، بازارهای نفت به شدت با محدودیت مواجه خواهند شد که این قیمت‌ها را تا محدوده ۷۵-۷۰ دلار بالا می‌برد، اما این فضای بازار موقتی و زودگذر خواهد بود، که پیش‌بینی قبلی گلدمن در مورد این که برنت امسال را با قیمت ۶۰ دلاری به پایان می‌برد، تایید می‌کند.

قیمت نفت برنت که در اواخر سال گذشته با سقوط ۳۵ درصدی مواجه شد، تا به اینجای سال ۲۰۱۹ با توافق کاهش تولید اوپک پلاس، توانسته است ۲۳ درصد جهش کند.

نشانه‌های پیشرفت و آرامش در مذاکرات و روابط تجاری بین آمریکا و چین، باعث بهبود چشم‌انداز تقاضا شده است.

کوریه می‌گوید: عربستان سعودی در نظر دارد در ماه مارچ ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز، کمتر از سهمیه تعیین‌شده خود تولید کند. با آغاز در جدید تحریم‌های آمریکا، لااقل ۱۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات ونزوئلا کم شده است و در صورتی که راه‌حل سیاسی‌ای پیدا نشود، این می‌تواند منجر به افت روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات شود.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۲۵/goldman-sachs-sees-oil-taking-fleeting-trip-to-۷۰-۷۵-a-barrel


🔴 عربستان پایبند‌ترین کشور در توافق کاهش تولید نفت

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

اوپک در اولین ماه اجرای توافق نفتی عملکرد موفقی از خود به جا گذاشته و تاثیر آن به‌صورت رشد قیمت‌ها در هفته اخیر به نمایش درآمد. اما بخش مهمی از ثبت پایبندی ۸۸ درصدی به توافق نفتی به عملکرد عربستان سعودی باز می‌گشت؛ این کشور حدود ۱۳۰ درصد به تعهدات خود پایبند بوده است. اما از سوی دیگر آمار نشان می‌دهد که متحدان و همراهان اوپک چندان در اجرای این توافق در اولین ماه موفق نبوده‌اند؛ کشورهای غیر اوپک پایبندی ۴۰ درصدی را از خود به جا گذاشته‌اند.

به یقین بخش مهمی از این ضعف در پایبندی به عملکرد سرگروه این کشورها، یعنی روسیه بازمی‌گردد، میزان پایبندی این کشور را حدود ۱۷ درصد اعلام می‌کند. به اعتقاد برخی تحلیلگران بازار نفت، اختلاف در عملکرد این دو کشور می‌تواند زمینه اختلافات در اوپک پلاس را کلید بزند و کار را برای تمدید توافق با پایان مهلت ۶ ماهه اجرای این توافق دشوار کند.

جولیان لی با بیان اینکه توافق نفتی برای کاهش تولید دو ستون اصلی داشته است تا همه اصول حفظ شود، می‌نویسد: «این دو ستون اصلی روسیه و عربستان بودند، چراکه این دو کشور حداقل از لحاظ حجم نسبت به دیگر کشورها تولید بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند. از این رو این دو کشور موافقت کرده‌ بودند که نسبت به دیگر کشورهای حاضر در توافق نیز سهم بیشتری در کاهش تولید داشته باشند.

بین کشورهای عضو اوپک، عربستان سهم ۴۰ درصدی از کاهش تولید دارد و بین کشورهای غیرعضو روسیه سهم ۶۰ درصدی در توافق را به عهده گرفته است.» این توافق در دسامبر سال ۲۰۱۸ بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک حاصل و قرار شد سطح تولیدات مجموع کشورهای حاضر در توافق ۱٫۲ میلیون بشکه به مدت شش ماه از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹ کاهش یابد.

سهم اوپک حدود ۸۰۰ هزار بشکه و سهم غیر اوپک حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. اما داده‌های منتشر شده از تولید کشورهای حاضر در توافق نشان می‌دهد در حالی که یک ستون (عربستان) به شدت به آن پایبند است، ستون دیگر (روسیه) در شرایط لرزانی قرار دارد؛ این موضوع می‌تواند در آینده اساس و موجودیت توافق را به کلی متزلزل کند.

_وفای به عهد

بر اساس آمار منتشر شده از سوی منابع ثانویه اوپک، عربستان در ماه گذشته میلادی ۱۰٫۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده، در حالی که این کشور بر‌اساس توافق باید سطح تولیدات خود را روی ۱۰٫۳ میلیون بشکه در روز قرار می‌داد.

بنابراین عربستان حدود روزی ۱۰۰ هزار بشکه بیشتر از تعهداتش از تولید نفت خود کاسته است. علاوه بر این، اظهارات اخیر وزیر انرژی این کشور در گفت‌وگو با فایننشال تایمز نشان می‌دهد که سعودی‌ها قصد دارند تولید نفت خود را بیشتر از این کاهش دهند. خالد الفالح اعلام کرده که عربستان تا ماه مارس تولید نفت خود را به ۹٫۸ میلیون بشکه در روز خواهد رساند، این یعنی تولید نفت این کشور به ۵۰۰ هزار بشکه زیر تعهداتش در توافق اوپک و غیراوپک خواهد رسید.

آمار نشان می‌دهد درصورتی که عربستان به این وعده خود عمل کند، در ماه آینده تولیداتش به کمترین سطح طی چهار سال اخیر (فوریه ۲۰۱۵) خواهد رسید. با این حال به نظر می‌رسد اصرار عربستان برای کاهش تولید نفت عمدتا به نیاز این کشور به قیمت‌های بالای این کالا باز‌می‌گردد. این کشور در بودجه سال جدید خود قیمت نفت را بیش از ۸۰ دلار بر بشکه لحاظ کرده است.

_بد عهدی روس‌ها

از سوی دیگر عملکرد روسیه کاملا متفاوت از عربستان بوده است، میزان تولید نفت این کشور با وجود اینکه در حال حاضر در دومین ماه اجرای توافق قرار داریم، همچنان نزدیک به سطح رکورد است. بر اساس توافق نفتی، روسیه باید سطح تولیدات خود را نسبت به اکتبر ۲۰۱۸ حدود ۲۳۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. اما آن‌طور که وزیر انرژی این کشور اخیرا گفته تولیدات روسیه در اولین ماه اجرای توافق حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نسبت به سطح اکتبر کاهش یافته است.

تحلیلگر بلومبرگ بر این باور است که حتی این مقدار نیز تحقق نیافته و سطح تولیدات روسیه در ماه ژانویه تنها ۴۲ هزار بشکه کاهش یافته است. البته عملکرد ضعیف روسیه در اجرای توافق نفتی از سوی اوپک بدون پاسخ باقی نماند. وزیر انرژی عربستان ماه پیش اعلام کرد که سرعت کاهش تولید نفت روسیه کندتر از چیزی است که ما انتظار داریم.

همچنین او که قرار بود در حاشیه اجلاس داووس با همتای روسی خود دیدار کند، سفر به برزیل را لغو کرد و به دنبال لغو برنامه سفر وزیر انرژی عربستان، نواک نیز در اجلاس داووس شرکت نکرد. بسیاری از تحلیلگران لغو این دیدار را نشان از شکاف و ایجاد اختلاف بین دو ستون اصلی توافق نفتی دانستند.

ادامه خبر … …..


♨️صعود قیمت نفت در پی اتمام حجت عربستان

🔹قیمت نفت روز دوشنبه تحت تاثیر اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی در خصوص ادامه کاهش تولید اوپک پلاس تا تابستان و افت شمار دکل‌های حفاری آمریکا افزایش پیدا کرد.

====


آمریکا در تولید نفت عربستان و روسیه را پشت سر گذاشت

🔹بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور با ثبت رکورد ۱۲ میلیون و یکصد هزار بشکه در روز، رقبایی همچون عربستان سعودی و روسیه را پشت سر گذاشته است. /ایرنا


♨⁣شرکت‌های نفت روسیه آماده کاهش تولید هستند

🔹در اجلاس وزرای انرژی در ماه جاری شرکت‌های نفتی روسیه اطمینان دادند که به توافق کاهش تولید اوپک و متحدانش متعهد هستند.

⁣====


♨⁣تولید نفت روسیه کاهش یافت

🔹تولید نفت این کشور در ژانویه به ۱۱/۳۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافته که ۳۵ هزار بشکه نسبت به اکتبر ۲۰۱۸ پایین‌تر است

⁣====


در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه تایمز اسرائیل، یسرائیل کاتس، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به اظهارات روز گذشته برنی سندر، نامزد پیشتاز دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا واکنش نشان داد و گفت: اظهارات سندرز «شوکه‌کننده و تکان دهنده» است. وی در ادامه افزود: "به نظر من دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اقدام مهمی را اتخاذ کرد. او این واقعیت را که قدس پایتخت مردم یهود و پایتخت اسرائیل است را به رسمیت شناخت". این اظهارات برنی سندرز که پیشینه‌ای یهودی دارد، در نوع خود دومین بار است که علیه عقاید یهودی ایراد می‌شود. او تاکید کرد که در صورت راهیابی به کاخ سفید، گزینه بازگرداندن سفارت آمریکا از بیت‌المقدس به تل آویو را بررسی می‌کند.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.

فیلم/ عراقچی: آماده انجام تعهدات هستیم به شرط رعایت انتظارات ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.

فیلم/ چشم کودک ۹ ساله فلسطینی هدف سرباز اسراییلی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
سیدباقر پیشنمازی شامگاه چهارشنبه در باره برگزاری این هفته نماز جمعه تهران گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا این هفته تمهیدات ویژه‌ای را با هماهنگی اورژانس تهران و وزارت بهداشت اندیشیده‌ایم. وی از مهمترین تمهیدات انجام شده برای برگزاری نماز جمعه این هفته تهران را ضدعفونی کردن فضای مصلی، سرویس‌های بهداشتی و ورودی‌های مصلای امام خمینی (ره) و جلوگیری کردن از ورود اشخاصی که علائم مبنی بر این بیماری را دارند عنوان کرد. رییس ستاد برگزاری نماز جمعه تهران با بیان اینکه نمازگزاران حتما با خود مهر و سجاده شخصی همراه داشته باشند یادآور شد: از دیگر تمهیدات اندیشه شده کوتاه کردن مدت زمان برنامه نماز جمعه است که برخی آیتم‌ها حذف و برخی دیگر هم کوتاه شده است. پیشنمازی در ادامه به نمازگزارانی که دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی یا سالمندان توصیه کرد که حتی‌المقدور در مراسم این هفته نماز جمعه شرکت نکنند، همچنین خانم‌ها از چادر شخصی برای اقامه نماز استفاده کنند. نماز عبادی- سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام والمسلمین «محمدجواد حاج علی اکبری» در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر