فصلی تازه برای قوه قضاییه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
فصلی تازه برای قوه قضاییه

فصلی تازه برای قوه قضاییه

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- آغاز به کار رئیس جدید قوه قضاییه امیدواری هایی را در زمینه اصلاحات در دستگاه قضا به وجود آورده است. برخی هم از ضرورت افزایش همدلی و همراهی قوا در دوره جدید سخن می گویند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، مراسم تودیع آیت الله «صادق آملی لاریجانی» و معارفه حجت الاسلام «سیدابراهیم رئیسی» رؤسای پیشین و جدید قوه قضاییه ایران دوشنبه بیستم اسفندماه برگزار و رئیسی رسما عهده دار قاضی القضاتی کشور شد

حجت الاسلام رئیسی سابقه‌ای طولانی در مناصب و رده‌های مختلف قوه قضاییه دارد. وی علاوه بر مدرک دکتری فقه و حقوق، نزدیک به ۴۰ ساله در این قوه فعالیت داشته است. این انتصاب از همان روزهای نخست که هنوز به صورت رسمی صورت نگرفته بود واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت و موافقان و منتقدان به بیان نظر و عقاید خود در جراید و فضای مجازی و محافل رسمی و غیررسمی پرداختند.

گروهی با اشاره به اعدام‌های منافقین در دهه ۶۰ به نقش رئیسی در برخوردهای قضایی پرداختند و برخی هم به مواضع و دیدگاه‌های وی در رقابت‌های سیاسی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری پارسال.

روی دیگر سکه البته دیدگاه موافقانی بود که با ادله خویش انتصاب رئیسی در عالیترین مقام قضایی کشور را رخدادی مثبت ارزیابی کردند. برخی گفتند رئیسی کسی است که برای اولین بار با یک برنامه مدون به منظور ایجاد تغییرات و اصلاح به این قوه آمده است. علاوه بر اینها رئیسی یکی از جوانترین و تحصیل کرده‌ترین روسای این قوه از بدو تاسیس محسوب می‌شود که همین موارد امیدواری هایی را برای بهبود وضعیت این قوه به وجود آورده است.

**انتخاب رئیسی انتخاب غلطی نیست

«مجتبی رحماندوست» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دوره نهم در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا ضمن تاکید بر صلاحیت حجت الاسلام رئیسی در این منصب به پژوهشگر ایرنا گفت: من هرگز به صورت مستقیم در هیچ قسمت از قوه قضاییه نبوده‌ام که بتوانم درباره شخص آقای رئیسی اظهار نظر کنم اما مساله این است که ما در کشور برای انتصاب یک مسوول به دنبال چه چیزی هستیم؟ یک، اینکه زمان و عمری طولانی در آن سمت و آن رشته کار کرده و مسوولیت داشته باشد و در سطوح ماقبل بالای آن سمت حضور داشته و تا جایی که اطلاع داریم آقای رئیسی تا بالاترین رده قضائی کشور یعنی قائم مقامی یا معاون اولی قوه قضاییه مسوولیت داشته‌اند؛ بنابراین از نظر کارشناسی و از این منظر که ایشان کسی است که در این حوزه سابقه کاری قابل توجه داشته، انتخابشان انتخاب غلطی نیست.

به گفته رحماندوست، بر اساس قانون اساسی، انتصاب ایشان در چارچوب اختیارات مقام معظم رهبری انجام شده و رعایت هایی که باید انجام می‌شد، صورت گرفته است. ممکن است کسی در زمانی که ایشان فلان مسوولیت قضائی را داشته‌اند راضی نباشند اما زمانی که فردی را بخواهند ارزیابی کنند به یک گوشه و یک جنبه از عملکرد وی که از دید یک نفر قابل بیان و انتقاد است، اکتفا نمی‌شود و کلان و کلیت قضیه مورد توجه است. بنابراین تا آنجایی که می‌دانم هم به دلیل سوابق قبلی و هم به دلیل این که سن ایشان حداقل به نسبت روسای قوه قضاییه که در سال‌های قبلتر بوده‌اند کمتر است، این انتخاب رویدادی مثبت محسوب می‌شود.

** شیاطینی که می‌خواهند رئیس قوه قضاییه را بدنام کنند

رحماندوست در ادامه ضمن تاکید بر نقش مثبت رئیسی در امور اجرایی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: نکته دیگر این است که ایشان در این مدتی که تولیت آستان قدس رضوی را به عهده داشتند، ما شاهد حرکات جدیدی از ایشان بودیم که در این ۳۵ و خورده‌ای سال که از دست دیگر مسوولان می‌توانست بربیاید و برنیامده است. ایشان باب و بخش‌های جدیدی در آستان قدس باز کرده‌اند که این نشان می‌دهد که ذهن مبتکر و خلاق و نوگرایی دارند که امیدوارم در عرصه قوه قضاییه هم بتوانند این کار را بکنند.

وی افزود: ۲۰۰ نماینده مجلس هم به دلیل این انتصاب، از رهبری تشکر کرده‌اند و این نشان دهنده نوعی اتفاق نظر و پشتوانه‌ای از آرای حدود دوسوم نمایندگان مردم است. اگرچه در انتصاب، آرای نمایندگان نقشی ندارد اما نشان می‌دهد چنین پشتوانه‌ای هم وجود دارد.

رحماندوست درباره نقش حجت الاسلام رئیسی در برخوردهای قضایی دهه ۶۰ اظهار داشت: در آن مقطع منافقین حرکاتی را در این کشور انجام دادند و ۱۷ هزار نفر را کشتند. نظام با آنهایی که اظهار توبه کردند کاری نداشت اما کسانی که در زندان هم از این ایده و دیکتاتوری تروریستی که در مملکت راه انداخته بودند دست برنداشتند اوضاعشان فرق داشت. اگر برخورد با آنان تصمیم کلیت نظام و امام بوده باشد به یک آدم ربطی ندارد؛ چه آن زمان و چه امروز مگر فرد است که عمل می‌کند؟ به خصوص درمورد قتل نفس فرد نیست که عمل می‌کند. طبیعی است که در این موارد شیاطین عالم بر اساس مدیریت و برنامه ریزی و سازماندهی ای که صهیونیست‌ها می‌کنند و به جلو می‌افتند، یک سری نکات تاریخی را بیرون می‌کشند و راست و دروغ را هم قاطی می‌کنند و با این راست و دروغ‌ها می‌خواهند کسی را که تازه نفس آمده تا قوه قضاییه را اداره کند را لکه دار کنند و به او آفت بزنند و به حرفشان اعتباری نیست.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

**آینده‌ای که می‌تواند گذشته را تحت الشعاع قرار دهد

«عبدالله ناصری» فعال سیاسی اصلاح طلب در باب این انتصاب در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا بیان داشت: این انتصاب برایم کمی تعجب برانگیز بود. به رغم این که آقای رئیسی از بین کسانی که در این ۳۰ سال گذشته ریاست این قوه را برعهده داشتند، به یک معنا کارشناس‌تر و آشناتر با تمام پیچ و خم‌های قوه قضاییه است اما واقعیت این است که مسائلی حول محور آقای رئیسی در دهه‌ی ۶۰ مطرح است و مجددا هم در دوره انتنخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ در فضای داخلی و بین المللی مطرح شد.

وی افزود: به نظرم با توجه به حساسیت هایی که امروز روی پرونده حقوق بشر ایران وجود دارد که البته بخشی از آن را من قبول ندارم، غیر از آقای رئیسی کسانی دیگر هم حتما بوده‌اند که قوه قضاییه را بدون حاشیه یا با حاشیه‌ای کمتر بتوانند مدیریت کنند. ضمن این که آستان قدس رضوی جای بسیار مهمی در حوزه اقتصادی کشور و در حوزه پوشش مشکلات معیشتی مردم است که می‌توانست به مثابه دولت دومی در کنار دولت رسمی باشد و آقای رئیسی که توانست با خوشنامی و موفقیت در آن مسیر قدم بردارد، اگر همان راه را ادامه می‌داد بهتر بود.

ناصری افزود: اگر رخدادهای دهه شصت و به ویژه سال ۱۳۶۷ منتقداتی در داخل کشور و در حتی در حاکمیت نمی‌داشت شاید راحت می‌شد از آن گذر کرد ولی وقتی کسانی از قائم مقام وقت رهبری تا برخی مسوولان و نخبگان و کنشگران به آن واکنش نشان داده‌اند، این شرایط کار را برای ایشان در آینده قوه قضاییه ممکن است سخت کند.

به گفته این فعال سیاسی، من فقط از این جهت امیدوارم که ایشان واقعا به یک سری اصلاحات اساسی هم از جهت ساختار و هم از جهت نیروی انسانی و هم از جهت اصلاح قوانین دست بزنند که به نظرم لازم هم هستند و در واقع یک قوه قضاییه دیگری را به جامعه داخلی و بین الملل معرفی کند. با این کار آقای رئیسی حتما می‌تواند با خوشنامی پرونده ریاست قوه قضاییه را بعد از ده سال ببندد و حتما اگر در راستای فصل سوم قانون اساسی در امور طبیعی مردم و جامعه مدنی تحولات جدی ای را شکل بدهد، به نظرم مسائل دهه شصت را هم می‌تواند تحت الشعاع قرار بدهد.

**نیاز به وحدت قوا داریم

آیت الله «محسن غرویان» از مدرسان فلسفه اسلامی حوزه علمیه قم در گفت وگو با گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا بیان داشت: من راجع به اصل انتصاب نظری ندارم و امیدوارم که قوه قضاییه در کنار دولت قرار بگیرد و آقای رئیسی و آقای دکتر روحانی بتوانند به عنوان دو رکن و دو قوه اساسی با همدیگر همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: امروز جامعه ما به شدت نیازمند وحدت و اتحاد است و تفرقه و این منازعات خیلی روح و جسم مردم را آزرده کرده است؛ بنابراین امیدواریم که آقای رئیسی و آقای روحانی و همچنین رئیس مجلس، بتوانند وحدت را در جامعه نشان دهند، اختلافات را کم کنند و همه دست به دست هم بدهند تا مشکلات را حل کنند. این بحث‌های جناحی و گروهی را روسای سه قوه باید کنار بگذراند و تحت تاثیر این شعارها و تحریکات طرفداران قرار نگیرند و مصالح کشور را در نظر گرفته و یک فضای مهربانی و همدلی را در کشور حاکم کنند.

به گفته غرویان، در اصل انتصاب نمی‌توانیم نظری بدهیم اما من امیدوارم رئیس جدید دستگاه قضا در ایجاد وحدت و همدلی موفق باشند. دعا می‌کنیم برای آقای رئیسی که خداوند ایشان را کمک کنند که بتوانند این همکاری و همدلی را با دولت داشته باشند.

پژوهش**۹۴۸۰**۹۲۷۹

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی و دادگستری از تلگرام

🔵 ابراهیم رئیسی با حکم علی خامنه‌ای رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی شد

رهبر جمهوری اسلامی امروز پنجشنبه در حکمی ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی را به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد. علی خامنه‌ای در حکم خود «بر لزوم تحول در قوه قضائیه» و «آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد» سخن به میان آورده و «فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی» رئیسی را ستوده و دلیل انتخاب او دانسته است.

خبر انتصاب احتمالی ابراهیم رئیسی به این سمت با واکنش منفی نهادهای حقوق بشری روبه‌رو شد. رئیسی یکی از اعضای «هیئت مرگ» بود و در اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ دست داشت.

ابراهیم رئیسی در رأس قوه قضائیه جمهوری اسلامی جایگزین صادق لاریجانی شده است.

https: //bit. ly/۲SPoiw۵

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲TmVtfL


⭕️ ابراهیم رئیسی در مراسم معارفه: حکم رهبر منشور قوه قضائیه است

رئیس جدید دستگاه قضایی در مراسم معارفه خود گفت، حکم خامنه‌ای منشور کار این قوه در دوره او خواهد بود. دولت و مجلس از ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه استقبال کرده‌اند. او در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ نقش داشته است.


🔻احمد توکلی خطاب به ابراهیم رئیسی:

🔹شفافیت را از قوه قضائیه آغاز کنید/ دستگاه قضا محتاج تغییر راهبرد است/الف

#سیاسی


🔴 ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی از طیف فراکسیون امید (اصلاح‌طلب)، اصولگرا و مستقلین در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، از انتصاب ابراهیم رئیسی به مقام رئیس قوه قضائیه استقبال کردند.

این نمایندگان در نامه خود که خبرگزاری ایسنا آن را بازتاب داده است، از ریاست ابراهیم رئیسی به عنوان «انتصابی شایسته» یاد کرده و گفته‌اند که این اقدام آیت‌الله علی خامنه‌ای، «امید و شعف را به جامعه گسیل داشت».

ابراهیم رئیسی که روز ۱۶ اسفند از سوی رهبر جمهوری اسلامی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد، مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپاست و در سال ۱۳۶۷ عضو هیاتی چهار نفره بود که درباره اعدام زندانیان سیاسی تصمیم می‌گرفت.


در ادامه بخوانید

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور11 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

گزارش کامل دیدار رهبری با شاعران

الفالف7 ساعت قبل
گزارش کامل دیدار رهبری با شاعرانگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸ ۳۹۸۰۲۳۱۱۰۶۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارروز گذشته رهبر انقلاب با به مناسبت میلاد امام حسن مجتی (ع) طبق سال‌های گذشته با شاعران دیدار کردند.

فیلم | ژوله: «نود» کسل‌کننده شده بود

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیما

الفالف8 ساعت قبل
گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیماگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷ ۳۹۸۰۲۳۱۰۶۷رهبر انقلاب خطاب به مسئولان در دیدار دیشب با شاعران: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ روزنامه‌های اطلاعات، جمهوری اسلامی و خراسان تیترهای یکسان «دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبر معظم انقلاب»، «دیدار اهالی فرهنگ و ادب فارسی با رهبر انقلاب»، «دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب با رهبر انقلاب» را برگزیدند. روزنامه آفتاب به پاسخ ایرانی‌ها به توئیت جنگ طلبانه و ضد ایرانی ترامپ اشاره کرد و تیتر «اسکندر و چنگیز هم نتوانستند چه برسد به تو» را انتخاب کرد. روزنامه اعتماد به نقل از فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تیتر «دنبال جنگ نیستیم اما از آن نمی‌هراسیم» را انتخاب کرد. روزنامه ابتکار به راهبردهای جنگ نظامی و اقتصادی امریکا و همزمانی آن با تحریکات مشکوک در منطقه اشاره و «بازی دوگانه کاخ سفید در برابر ایران» را تیتر کرد. روزنامه صنعت به اتفاقات اخیر در آمریکا پرداخت و «رجز خوانی در توئیتر» را تیتر کرد. روزنامه جوان تیتر «ترامپ: جنگ با ایران اقتصادی است» را برگزید. روزنامه مردم سالاری به پاسخ ظریف به تحریم ترامپ اشاره و «احترام را آزمایش کن، جواب خواهد آمد» را تیتر کرد. روزنامه همدلی توئیت تهدید آمیز ترامپ علیه ایران را در گفتگو با علی بیگدلی بررسی کرد و تیتر «تهدید تو خالی» را برگزید. روزنامه همشهری «بازی روانی» را تیتر کرد. روزنامه کیهان در گزارش خبری تحلیلی تیتر «مقاومت سیلی زد، لینکلن جا زد، دلار پائین آمد» را برگزید. روزنامه آرمان از جزئیات تازه پرونده‌های «هادی رضوی» متهم بانک سرمایه گزارش داد و تیتر «ماجرای خرید خودروهای لوکس با پول معلمان» را برگزید. روزنامه شرق به برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد پرداخت و «جعبه سیاه زنجانی، آب به نفت می‌بست» را تیتر زد. روزنامه صدای اصلاحات با بیان تأخیر دو ماهه رئیس جمهور برای رونق تولید تیتر «دولت تاخیر و امید» را انتخاب کرد. روزنامه ایران به دیدار روحانی با جمعی از دانشجویان و جوانان اشاره کرد و تیتر «باید از ظرفیت‌های قانون اساسی استفاده کنیم» را برگزید. روزنامه شهروند به حضور قربانیان اسید پاشی در مجلس که با حاشیه هایی همراه شد اشاره و «خشونت بس» را تیتر کرد. روزنامه ایران ورزشی با بیان اینکه اف سی سیدنی با پنالتی قوچان نژآد قهرمان لیگ استرالیا شد «پایان خوش یک فصل ناخوش» را تیتر زد. روزنامه خبر ورزشی با اشاره به اینکه برانکو به پیشنهاد مصری‌ها خندید «در پرسپولیس راحتم» را تیتر زد. گزارش از محبوبه دل انگیز

نظرها

اخبار بیشتر