حکم مهم رهبر انقلاب و آغاز دوران جدید مجمع در خاطرات منتشر نشده آیت الله هاشمی / وقتی آیت الله گفت «مجمع دیگر قانونی را مستقیما وضع نمی‌کند»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

حکم مهم رهبر انقلاب و آغاز دوران جدید مجمع در خاطرات منتشر نشده آیت الله هاشمی / وقتی آیت الله گفت «مجمع دیگر قانونی را مستقیما وضع نمی‌کند»

انتخابخبرگزاری انتخاب |
مجمع تشخیص مصلحت نظام با فرمان تاریخی امام خمینی که ریشه در نگرش فقهی ایشان وجایگاه عنصر مصلحت در فقه حکومتی در ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ تاسیس گردید و کمتر از دوسال در فرایند اصلاح قانون اساسی، جایگاه این مجمع در ۴ اصل قانون اساسی تبیین و ۱۱ وظیفه برای آن مشخص گردید.
حکم مهم رهبر انقلاب و آغاز دوران جدید مجمع در خاطرات منتشر نشده آیت الله هاشمی / وقتی آیت الله گفت «مجمع دیگر قانونی را مستقیما وضع نمی‌کند» - 0

مجمع تشخیص مصلحت نظام با فرمان تاریخی امام خمینی که ریشه در نگرش فقهی ایشان وجایگاه عنصر مصلحت در فقه حکومتی در ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ تاسیس گردید و کمتر از دوسال در فرایند اصلاح قانون اساسی، جایگاه این مجمع در ۴ اصل قانون اساسی تبیین و ۱۱ وظیفه برای آن مشخص گردید.

به گزارش «انتخاب»؛ تا سال ۱۳۷۶، به مدت ده سال ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برعهده رییس جمهور بود اما با پایان دوره سازندگی، رهبرانقلاب طی حکمی براساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی ضمن انتصاب آیت الله هاشمی رفسنجانی بعنوان شخص حقیقی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، ترکیب و طراحی جدیدی برای این نهاد راهبردی جمهوری اسلامی انجام دادند.

ایت الله هاشمی رفسنجانی پس از ارتحال امام خمینی تا زمان رحلت، در شش دوره ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت و در این دوره ۲۸ ساله، این مجمع به محل حل اختلافات وچالشهای مجلس، دولت و شورای نگهبان تبدیل گردیده بود.

اکنون که مجمع تشخیص مصلحت نظام دربررسی لوایح پیوستن به کنوانسیون‌های ضدپولشویی و مبارزه با تروریسم، دچار چالش با دولت ومجلس گردیده است، بازخوانی ناگفته‌های تاریخی تشکیل ساختار کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام وشیوه اداره آیت الله هاشمی رفسنجانی، خالی از فایده نیست.

در خاطرات سال ۱۳۷۵ آیت الله هاشمی رفسنجانی که قرار است اردیبهشت ماه آینده در نمایشگاه کتاب رونمایی گردد در این باره آمده است:

۲۶ اسفند:

…شب میهمان رهبری بودم، از سفر خوزستان راضی اند، تصمیم نهایی را در مورد ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ومتن حکم جدید گرفتیم و راجع به انتخابات ریاست جمهوری بحث شد.

۲۷ اسفند:

… حکم جدید آیت الله خامنه‌ای، درباره ترکیب و وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد که مورد تفسیر و توجه محافل سیاسی قرار گرفته است، به خاطر تعیین من در راس آن وافراد جدید.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

مهندس محسن هاشمی رفسنجانی، در مقاله‌ای به موضوع روش مدیریتی آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخته و نکات بدیعی درباره انتقاد پذیری ایشان را بازگو کرده است.

او با ذکر نقل قولی از دکتر مهرپور از حقوقدانان برجسته کشور و حقوقدان سابق شورای نگهبان، در مورد آیت الله هاشمی آورده است: خوشبختانه همانطور که می‌گویم آقای هاشمی یکی از خصوصیاتشان این بود که هم تحمل داشت و هم منطقی بود بعدها ایشان صحبت کرده بود و گفته بودند که دیگر مجمع قانونی را مستقیما وضع نمی‌کند و اگر مواردی مصوبه‌ی ابتدایی مجمع باشد که حالت قانون داشته باشد جزو مواردی است که به عنوان معضل اسلام از سوی رهبری ارجاع می‌شود به مجمع و از آن بابت می‌آییم تصمیم می‌گیریم که طبق بند ۸ اصل ۱۱۰ قانون اساسی که حل معضل اسلام که از صورت عادی قابل حل نیست و از طریق رهبری حل می‌شود از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام و انصافا هم در طول این سالیان من نمی‌دانم شاید دو، سه مورد بوده است که تحت این عنوان در زمان آقای هاشمی به مجمع و چیزی را تصویب کرده باشند و دیگر چیزی را حضورا نداشتند و ایشان به قول فرموده‌ی خودشان هم تا آنجایی که من پیگیری می‌کردم عمل کرد و حالا دیگر که در جریان کارها نیستم"

متن کامل یادداشت اختصاصی محسن هاشمی برای «انتخاب» را اینجا بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف1 روز قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

فیلم/ واکنش جالب پدر امام جمعه تبریز به حکم رهبر انقلاب برای پسرش

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
امام جمعه تبریز می‌گوید: پدرم به من گفتند شما تا دیروز فرزند من بودید اما از دیروز به بعد که حکم شما از سوی رهبر معظم انقلاب آمده است علاوه بر اینکه فرزند من هستید، پدرم هستید و این تو هستی که باید تصمیم بگیری که من به عنوان خطیب نماز جمعه شرکت بکنم یا نکنم و البته ما هم از محضر ایشان خواستیم که بزرگواری کردند و اقامه می‌کردند ولی از حدود یک سال پیش به علت مشکلات پادرد و کمردرد نمی‌توانند اقامه کنند.

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

نظرها

اخبار بیشتر