1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

حکم مهم رهبر انقلاب و آغاز دوران جدید مجمع در خاطرات منتشر نشده آیت الله هاشمی / وقتی آیت الله گفت «مجمع دیگر قانونی را مستقیما وضع نمی‌کند»

انتخابخبرگزاری انتخاب |
مجمع تشخیص مصلحت نظام با فرمان تاریخی امام خمینی که ریشه در نگرش فقهی ایشان وجایگاه عنصر مصلحت در فقه حکومتی در ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ تاسیس گردید و کمتر از دوسال در فرایند اصلاح قانون اساسی، جایگاه این مجمع در ۴ اصل قانون اساسی تبیین و ۱۱ وظیفه برای آن مشخص گردید.
حکم مهم رهبر انقلاب و آغاز دوران جدید مجمع در خاطرات منتشر نشده آیت الله هاشمی / وقتی آیت الله گفت «مجمع دیگر قانونی را مستقیما وضع نمی‌کند» - 0

مجمع تشخیص مصلحت نظام با فرمان تاریخی امام خمینی که ریشه در نگرش فقهی ایشان وجایگاه عنصر مصلحت در فقه حکومتی در ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ تاسیس گردید و کمتر از دوسال در فرایند اصلاح قانون اساسی، جایگاه این مجمع در ۴ اصل قانون اساسی تبیین و ۱۱ وظیفه برای آن مشخص گردید.

به گزارش «انتخاب»؛ تا سال ۱۳۷۶، به مدت ده سال ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برعهده رییس جمهور بود اما با پایان دوره سازندگی، رهبرانقلاب طی حکمی براساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی ضمن انتصاب آیت الله هاشمی رفسنجانی بعنوان شخص حقیقی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، ترکیب و طراحی جدیدی برای این نهاد راهبردی جمهوری اسلامی انجام دادند.

ایت الله هاشمی رفسنجانی پس از ارتحال امام خمینی تا زمان رحلت، در شش دوره ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت و در این دوره ۲۸ ساله، این مجمع به محل حل اختلافات وچالشهای مجلس، دولت و شورای نگهبان تبدیل گردیده بود.

اکنون که مجمع تشخیص مصلحت نظام دربررسی لوایح پیوستن به کنوانسیون‌های ضدپولشویی و مبارزه با تروریسم، دچار چالش با دولت ومجلس گردیده است، بازخوانی ناگفته‌های تاریخی تشکیل ساختار کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام وشیوه اداره آیت الله هاشمی رفسنجانی، خالی از فایده نیست.

در خاطرات سال ۱۳۷۵ آیت الله هاشمی رفسنجانی که قرار است اردیبهشت ماه آینده در نمایشگاه کتاب رونمایی گردد در این باره آمده است:

۲۶ اسفند:

…شب میهمان رهبری بودم، از سفر خوزستان راضی اند، تصمیم نهایی را در مورد ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ومتن حکم جدید گرفتیم و راجع به انتخابات ریاست جمهوری بحث شد.

۲۷ اسفند:

… حکم جدید آیت الله خامنه‌ای، درباره ترکیب و وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد که مورد تفسیر و توجه محافل سیاسی قرار گرفته است، به خاطر تعیین من در راس آن وافراد جدید.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

مهندس محسن هاشمی رفسنجانی، در مقاله‌ای به موضوع روش مدیریتی آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخته و نکات بدیعی درباره انتقاد پذیری ایشان را بازگو کرده است.

او با ذکر نقل قولی از دکتر مهرپور از حقوقدانان برجسته کشور و حقوقدان سابق شورای نگهبان، در مورد آیت الله هاشمی آورده است: خوشبختانه همانطور که می‌گویم آقای هاشمی یکی از خصوصیاتشان این بود که هم تحمل داشت و هم منطقی بود بعدها ایشان صحبت کرده بود و گفته بودند که دیگر مجمع قانونی را مستقیما وضع نمی‌کند و اگر مواردی مصوبه‌ی ابتدایی مجمع باشد که حالت قانون داشته باشد جزو مواردی است که به عنوان معضل اسلام از سوی رهبری ارجاع می‌شود به مجمع و از آن بابت می‌آییم تصمیم می‌گیریم که طبق بند ۸ اصل ۱۱۰ قانون اساسی که حل معضل اسلام که از صورت عادی قابل حل نیست و از طریق رهبری حل می‌شود از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام و انصافا هم در طول این سالیان من نمی‌دانم شاید دو، سه مورد بوده است که تحت این عنوان در زمان آقای هاشمی به مجمع و چیزی را تصویب کرده باشند و دیگر چیزی را حضورا نداشتند و ایشان به قول فرموده‌ی خودشان هم تا آنجایی که من پیگیری می‌کردم عمل کرد و حالا دیگر که در جریان کارها نیستم"

متن کامل یادداشت اختصاصی محسن هاشمی برای «انتخاب» را اینجا بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف19 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۲۰۲۱۱۸نظر دوپهلوی قالیباف درباره FATFمحمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادداشتی درباره FATF منتشر کرد. به‌همین جهت یادداشت قالیباف در حال حاضر موضعی دوپهلو دارد و باید منتظر نوشته بعدی قالیباف باشیم. ولی اینها به رهبر انقلاب گفته‌اند ما پذیرفتن این شروط عضو FATF نمی‌شویم ولی نگفتند که اصلا ما را عضو FATF نمی‌کنند. نمایندگان مجلس نیز متوجه تخلفات وسیعی که در زمینه خصوصی سازی رخ داده است، شده‌اند. دهقان: «رئیسی» موافق انتشار احکام قضایی است/ اظهارات درباره مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌هادهقان افزود: اگر همه مفاسد اقتصادی در کشور از ابتدای انقلاب تا امروز را جمع کنیم، شاید به اندازه مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها در چند سال اخیر نباشد.
الفالف8 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
خانه ملتخانه ملت3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۳ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی بیانیه نمایندگان مجلس در تقدیر از برگزارکنندگان مسابقات بین المللی قرآن که به امضای ۱۶۲ نفر از آنها رسیده است، بدین شرح قرائت کرد: به حول و قوه الهی سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در فروردین ۱۳۹۸ با شرکت صدها تن از قاریان و حافظان ایران و جهان با شعار شایسته «یک کتاب، یک امت» برگزار شد. به رغم توطئه‌های امروز دنیای استکبار علیه کشورمان بحمدالله این دوره تبدیل به همایشی عظیم از نمایندگان قرآنی کشورهای مختلف جهان شد که با هم اندیشی و درک مسائل کشورمان از نزدیک، ابلاغ‌گر سیمای راستین ملت آزاده ایران و نظام جمهوری اسلامی در ممالک خودشان باشند. رجاع واثق دارند کوشش‌ها و تلاش‌های خالصانه همه خدمتگزاران و اصحاب قرآن در مسیر اعتلای کلام الله مجید مقبول درگاه خداوند متعال قرار گرفته و دل‌های همه ما را بیش از پیش به نور قرآن منور گرداند. /پایان پیام
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- صبح امروز در دومین روز از دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، سازمان بورس و اوراق بهادار با انجمن جهانی روابط عمومی (Ipra) تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در تفاهم‌نامه صبح امروز، در قالب یکی از برنامه‌های دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با حضور یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس و اسوتلانا استاوروا، رییس هیات مدیره انجمن بین‌المللی روابط عمومی و عالی‌رتبه‌ترین مقام این نهاد بین‌المللی به امضای طرفین رسید. این تفاهمنامه به منظور ارتقا دیپلماسی عمومی ایران، انتقال تجارب بین طرفین و ارتقای سواد مالی به عنوان نخستین تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین انجمن بین‌المللی روابط عمومی با یک نهاد ایرانی منعقد شد. با این تفاهم‌نامه آخرین دستاورد‌های بازار سرمایه و صنعت مالی کشور به اطلاع جامعه جهانی می‌رسد. انجمن بین‌المللی روابط عمومی قدمتی ۸۰ ساله دارد و ۱۲ هزار نهاد یا شخص از ۷۰ کشور عضو آنند.
قدس آنلاینقدس آنلاین23 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دوفوریتی تحریم شرکت آمریکایی آیفون به احتمال زیاد هفته آینده به صحن مجلس می‌آید. به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، حجت‌الاسلام حسن نوروزیدرباره طرح دوفوریتی تحریم شرکت آمریکایی آیفون که با یک ماده واحده و ۶ تبصره توسط جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود، اظهار کرد: این طرح یکی از طرح‌های مقابله با اقدامات آمریکاست که از سوی احمد امیرآبادی‌فراهانی نماینده مردم قم در مجلس مطرح شد و من هم آن را امضا کردم. وی تأکید کرد: طرح مذکور به امضای نمایندگان رسیده و در دستور کار مجلس است و به احتمال قوی هفته آینده به صحن می‌آید. سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورت تصویب، این قانون لازم‌الاجرا می‌شود و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است از ثبت تلفن همراه گوشی‌های متعلق به شرکت آمریکایی آیفون خودداری کرده و ارائه هرگونه خدمات به این شرکت و شرکت‌های وابسته به آن‌ها و نمایندگی‌های آنها ممنوع می‌شود. منبع: آناانتهای پیام/
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
در بسته خبری پیش رو، مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. آمریکا: هرکس نفت ایران را بخرد، تحریم می‌کنیم- مطابق پیش بینی‌ها، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور ‏دیگر استثنائی برای واردکنندگان نفت ایران در نظر نمی‌گیرد و قصد ندارد معافیت‌های نفتی را تمدید کند. پمپئو همچنین گفت که «اگر کشور‌ها از تصمیم ما تبعیت نکنند با تحریم‌های ‏آمریکا مواجه می‌شوند». عکس/ خبر خوب؛ دریاچه ارومیه جانی تازه میگیرد --- تصاویر جدید ناسا عکس ۱۶ بهمن ۹۷ را از دریاچه ارومیه با عکس ۲۳ فروردین ۹۸ مقایسه میکند. ‏آنچه سیل با ایران کرد - مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور آماری از سیل اخیر در کشور را ارائه داد.

نظرها

اخبار بیشتر