حل و فصل موانع و مشکلات واردات در مقابل صادرات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
حل و فصل موانع و مشکلات واردات در مقابل صادرات

حل و فصل موانع و مشکلات واردات در مقابل صادرات

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
پیرو اطلاعیه قبلی از طرف کمیته بررسی و حل و فصل موانع و مشکلات رویه واردات در مقابل صادرات، نتایج جدیدی حاصل شده که از سوی معاونت فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران اعلام شده است.

معاونت فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران با انتشار اطلاعیه‌ شماره ۲ از فعلان اقتصادی خواست تا مشکلات موجود بر سر راه واردات در برابر صادرات را بر خلاف توافق صورت گرفته میان پارلمان بخش خصوصی با وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، بانک مرکزی و گمرک به صورت مکتوب به این معاونت اعلام کنند.

متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است:

به اطلاع اعضای محترم اتاق ایران می‌رساند که پیرو اطلاعیه‌ قبلی از طرف کمیته‌ بررسی و حل و فصل موانع و مشکلات رویه‌ واردات در مقابل صادرات، نتایج جدید زیر با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده از طرف این کمیته در اتاق ایران و در راستای تسهیل در فرایند واردات در مقابل صادرات و دیگر حوزه‌های مرتبط حاصل شده است. لذا خواهشمند است در صورت بروز مشکلات و موانع در هر یک از حوزه‌های ذیل مراتب را با ارائه‌ مدارک و مستندات مربوطه به صورت مکتوب با «معاونت فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران» طرح نمایند تا امکان پیگیری موردی از طریق اتاق ایران حاصل گردد.

آن دسته از تولیدکنندگان که مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای وارداتی آن‌ها ذیل گروه ۴ قرار می‌گیرد و به همین خاطر مشکلاتی برای آن‌ها به وجود آمده است، و درخواست تغییر اولویت گروه کالای مورد نظر را دارند، مراتب را با ذکر کد تعرفه‌ کالای مورد نظر اعلام نمایند.

«مرکز تماس سامانه‌ جامع تجارت» به شماره‌ ۷۵۴۹۲۰۰۰ آماده‌ پاسخگویی در خصوص مسائل و مشکلات موجود در حیطه‌ عملکرد این سامانه و همچنین سامانه‌ نیما می‌باشد.

چنانچه با هر گونه مشکلاتی در خصوص رویه‌ واردات در برابر صادرات خود یا غیر مواجه هستند موارد را به همراه اسناد و مدارک مربوطه به «معاونت فنی و خدمات بازرگانی» اتاق ایران ارسال نمایند.

با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده از طرف این کمیته در اتاق ایران و در راستای تسهیل در فرایند واردات در مقابل صادرات و کاهش زمان واردات مواد اولیه و واسطه‌ای مرتبط با واحدهای تولیدی (در حوزه‌های ثبت سفارش، عملیات بانکی، و تشریفات گمرکی)، بانک مرکزی ساز و کار اجرایی بسته‌ تسهیل واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید از محل ارز حاصل از صادرات را به شرح زیر تهیه و به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد:

این بسته در راستای مصوبات قبلی مرتبط با بازگشت ارز حاصل از صادرات ارائه می‌گردد. لذا کلیه‌ مصوبات مذکور همچنان به قوت خود باقی است.

اقدامات وزارت صنعت، معدن وتجارت در حوزه‌ ثبت سفارش:

تولیدکنندگان و بازرگانان دارای قرارداد با واحدهای تولیدی، برای نیاز واحدهای تولیدی مشمول این بسته می‌باشند.

کدهای تعرفه کالاهای مشمول این بسته که شامل مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید است، توسط وزارت صمت تعیین می‌گردد. امکان انتخاب ارز حاصل از صادرات برای تعرفه مشمول این بسته (در اولویت ۱ و ۲) فراهم می‌گردد.

بعد از درخواست مجوز متقاضی، حداکثر طی یک روز کاری، پرونده بررسی و تعیین تکلیف می‌گردد.

سقف و سابقه واردکننده برای واردات این کالاها کنترل نمی‌گردد.

اقدامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌ عملیات بانکی:

گواهی ثبت آماری حداکثر ظرف مدت یک روز کاری صادر می‌گردد.

وثیقه مورد نیاز جهت رفع تعهد ارزی از حداکثر ۳۵ درصد به حداکثر ۱۵ درصد کاهش و نحوه دریافت آن می‌تواند به صورت چک، سفته و یا ترکیبی از این موارد به تشخیص بانک عامل قبول گردد.

مدت زمان مجاز جهت رفع تعهد ارزی از زمان صدور اعلامیه تأمین ارز از ۳ ماه به ۶ ماه افزایش می‌یابد.

اقدامات گمرک جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌ تشریفات گمرکی:

پیش از اظهار، امکان پذیرش نمونه برداری کالاهایی که نیاز به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی دارند فراهم می‌گردد و مجوز ترخیص سازمان مربوطه، صرفا با ذکر شماره کوتاژ و به صورت سیستمی صورت می‌پذیرد.

امکان حمل یکسره بر اساس تقاضای صاحب کالا فراهم می‌گردد.

چنانچه در زمان رسیدن این کالاها به اماکن گمرکی یا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ثبت سفارش اعتبار داشته باشد، تمدید ثبت سفارش جهت انجام تشریفات گمرکی (حتی زمان اظهار) مورد نیاز نمی‌باشد.

اظهارنامه‌های این کالاها، به مسیر سبز سیستم انتخاب مسیر اظهارنامه هدایت شده و ظرف همان روز اظهار امکان صدور پروانه الکترونیکی و خروج کالا فراهم می‌گردد.

بررسی ارزش این اظهارنامه‌ها با عنایت به قرارگیری در مسیر سبز اظهارنامه، بعد از ترخیص کالا انجام می‌شود.

امکان اعطای تسهیلات در پرداخت حقوق ورودی از جمله پذیرش ضمانت‌نامه بانکی معتبر یا ترخیص نسیه (نگهداری از کالا صرفا به میزان حقوق ورودی و عوارض متعلقه) فراهم می‌گردد.

تلورانس قابل قبول در ارزش، وزن و تعداد کالا با فرض ثابت بودن شرح تجاری به ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

امکان ترخیص کالاهای مورد نیاز فوری به شرط ارائه مجوزهای قانونی با صدور حکم فراهم می‌گردد.

امکان ترخیص شبانه‌روزی کالاهای مشمول این بسته که تشریفات گمرکی آن‌ها به اتمام رسیده فراهم می‌گردد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اتاق بازرگانی، صادرات غیرنفتی و واردات از تلگرام

نایب ریس اتاق بازرگانی ایران:

ایده اصلی ما در تشکیل این ائتلاف این بود که در شرایط دشوار اقتصادی امروز کشور، اتاق بازرگانی دو نیاز اصلی دارد. یک نیاز در مورد الگوی رابطه اتاق بازرگانی با فعالان اقتصادی است و یک نیاز در مورد رابطه اتاق بازرگانی و حاکمیت.

در مورد رابطه اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی، باید بیش از هر زمان دیگری این رابطه را تبدیل به یک رابطه فراگیر و مولد کنیم و در مورد اتاق بازرگانی با حاکمیت، لازم است اتاق سخنگویی صریح‌تر و مقتدرتر و در عین حال تعامل پذیرتر برای فعالان بخش خصوصی در برابر حاکمیت باشد.

ائتلاف اتاقی برای همه به دنبال حمایت از نامزدهایی در انتخابات هیات نمایندگان اتاق‌های سراسر کشور است که با عملکرد محلی و ملی خود بتوانند به این دو نیاز اساسی پاسخ دهند.

لینک خبر در تجارت نیوز

https: //tejaratnews. com/اولین-ائتلاف-اتاق-بازرگانی


واکنش سلاح ورزی، ‌نائب رئیس اتاق بازرگانی به انتقادات حسین راغفر درباره اتاق بازرگانی

حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه الزهرا در فیلمی که دیشب «نود اقتصادی» قسمتهایی از آن را پخش کرد گفته بود «پارلمان بخش خصوصی کلاهبرداری است، ‌ بنیان‌های اقتصادی‌ ما روی شانه تجار رانت خوار است، اتاق بازرگانی محل چانه زنی گرفتن رانت است و …»


🔅اسداله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، کاندیدای نهمین انتخابات اتاق بازرگانی تهران:

🔻 اتاق باید از مشاور و تصمیم ساز قوا به تصمیم گیرنده تبدیل شود.

🔻 اقتصاد پویا با محوریت بخش خصوصی.

🔻 صادرات را عبادت می‌دانم.


♨⁣۲۲/۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی هنوز به کشور برنگشته

⁣====


🌐رشد ۱۲/۵ درصدی صادرات غیر نفتی

بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی درباره رشد ۱۲٫۵ درصدی صادرات غیرنفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اظهار کرد: درباره افزایش صادرات آمارهای مختلفی مطرح می‌شود اما به طور کلی میزان صادرات از نظر ارزش در حدود ۱۲٫۵ تا ۱۳ درصد به لحاظ ارزش دلاری افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: بدون شک این اتفاق حاصل افزایش نرخ ارز بوده است.

به گفته شکوری، پتروشیمی‌ها باحدود ۳۴درصد بیشترین سهم را در این افزایش داشته‌اند. پس از آن سایر صنایع با ۵۵ درصد و میعانات گازی با نزدیک ۱۰ درصد در این رشد نقش آفرینی کرده‌اند.

شکوری با اشاره به سهم بخش معدن در این رشد افزود: بخش معدن در افزایش صادرات غیر نفتی نقشی حدود ۳درصد داشته است. البته در ارتباط با صنایع، فولادی‌ها و مس بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند.


در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
وی افزود: گمرک گناوه بزرگترین گمرک شمال استان است و صادرات و واردات کالا از هر کشوری که انجام شود می‌تواند به معیشت مردم این بندر کمک کند. مدیرکل گمرک گناوه گفت: در حال حاضر ۱۴ پست تخلیه و بارگیری در اسکله گناوه در حال تخلیه و بارگیری هستند. افزایش صادراتخرم رخ با اشاره به میزان صادرات و واردات از گمرک این بندر گفت: در سه ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته صادرات کالا از گمرک بندر گناوه از نظر وزنی ۹۰۷ و از لحاظ ارزش ۶۵۴ درصد افزایش یافته است. وی با بیان عمده کالاهای وارداتی سه ماهه اول امسال نیز گفت: عمده کالاهای وارداتی شامل لاستیک کامیون، لوازم یدکی، لوازم خرازی و اسباب بازی بوده است. مدیرکل گمرک گناوه اظهار داشت: عملکرد ما باید به گونه‌ای باشد تا هم خدمتگزاری به مردم در اسرع وقت انجام شود و هم قوانین و مقررات و حقوق و عوارض دولت اجرایی شود.
ایمناایمنا17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز چهار شنبه_ پنجم تیر ماه _ سکه طرح جدید و سکه طرح قدیم به ترتیب چهار میلیون و ۷۷۰ هزار تومان و چهار میلیون و ۵۷۹ هزار تومان و دلار ۱۳ هزارتومان در بازار معامله شد. اطلاعات بیشتر در مورد آخرین قیمت‌های اعلام شده برای سکه، طلا و ارز در جدول زیر آمده است:
اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل
پیش‌تر نیز در راستای تضعیف وزارت نفت از سوی برخی مسئولان سابق دولتی در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، ادعاهایی مطرح شده بود که البته بیش از آنکه حمله به حساب بیاید، خودزنی محسوب می‌شد. سعید جلیلی، در توییتی نوشته بود: «در سال‌های ۹۱ و ۹۲ با وجود تحریم‌ها ماهانه یک تا ۱٫۵ میلیون بشکه نفت و میعانات به فروش می‌رفت». جلیلی کانون اصلی حمله به زنگنه؟ بااین‌حال، این سخن جلیلی را زنگنه بی‌جواب نگذاشت. به‌این‌ترتیب آشکار است که مدیریت کنونی وزارت نفت، در آن دوران، بی‌ادعا و با پرهیز از رجزخوانی‌های بی‌پشتوانه، در همه موارد توانسته بود عملکردی بهتر از عملکرد دولت دهم ارائه کند». چرا حمله؟ در این گیرودار و این روزها که باید از بحران تحریم عبور کنیم، اینکه چرا هجمه و حمله به وزارت نفت تا این اندازه گسترده است و همواره از زبان برخی دلواپسان سیاسی در مجلس یا فعالان سیاسی تندرو راست‌گرا شنیده می‌شود، جای سؤال است.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
در واکنش به کنفرانس منامه که به دنبال راضی کردن فلسطینیان برای پذیرش معامله قرن از طریق دادن وعده‌های اقتصادی به آنها است، سازمان ملل اعلام کرد که تدابیر اقتصادی راه حلی برای مساله فلسطین نیست. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود در واکنش به فعالیت‌های «کارگاه اقتصادی بحرین» اعلام کرد که تدابیر اقتصادی به تنهایی نمی‌تواند درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها را حل و فصل کند. این مسئول سازمان ملل همچنین اعلام کرد: موضع ما را نیکولای لادینوف، هماهنگ کننده صلح سازمان ملل هفته گذشته در نشست شورای امنیت اعلام کرد و باید منظر ماند و دید که در این کنفرانس چه مسائلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دبیرکل سازمان ملل در جریان کنفرانسی که با هدف جمع‌آوری کمک‌های مالی برای آژانس امداد و کار آوارگان فلسطینی (آنروا) در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، در خصوص طرح اقتصادی ۵۰ میلیارد دلاری برای صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان صحبت کرد. آنروا از سوی مجمع عمومی سازمان ملل اختیار تام داشته و در اردن، کرانه باختری، غزه، لبنان و سوریه فعالیت دارد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
بازاری که از دست می‌روددر کنار واسطه‌های صادرکننده، صادرکنندگان جدید هم ایجاد شدند. کدام قانون را دور زدندتولد صادرکنندگان جدید بعد از مصوبه بانک مرکزی در تاریخ ۲۸ آبان سال ۹۷ بود. مصوبه‌ای که در زمان ابلاغ صدای خیلی از فعالان اقتصادی را درآورد و خواهان تعدیل سیاست بانک مرکزی شدند. ۱۳۷۰ نفر یا شرکت را هم اضافه کنیدوی افزود: به غیر از ۶۰۰۲ نفر یا شرکت صادرکننده جدید که در سال ۹۷ متولد شدند، در ماه فروردین امسال ۱۳۷۰ نفر یا شرکت صادرکننده ایجاد شده است. کشورهای مقصد صادراتی به صادرکنندگان اعتماد کردند حال با تولد صادرکنندگان که مقطعی هستند اعتماد ایجاد شده از بین می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری15 ساعت قبل

ماجرای کودک‌آزاری در بوشهر که برای آن پرونده قضایی تشکیل شد چیست؟

خبری16 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری17 ساعت قبل

توریرا: هیچ تماسی از سوی مسئولان میلان دریافت نکرده‌ام

نود2 دقیقه قبل

شروع صبح با «قرآن کریم»؛ صفحه ۲۲۱+صوت

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه طراحی تحریم علیه ایران را افزایش داد

مهر9 دقیقه قبل

تصویری دردناک از دختران وزنه‌بردار/ تمرین با سیمان و لاستیک موتورسیکلت در خانه!

خبرآنلاین10 دقیقه قبل

از چرم پوست پرتقالی تا کمدهای کپسولی

ایسنا10 دقیقه قبل

مروری بر اخبار مهم روز (۵ تیر-۲۶ ژوئن)؛ از بازگشایی سوپرمارکت رم تا رسمی شدن انتقال رکوردشکن ژائو فلیکس به اتلتیکو مادرید

طرفداری16 دقیقه قبل

چرخش ناگهانی نظرات کاربران اینستاگرام درباره رامبد جوان

خبرآنلاین17 دقیقه قبل