اعتکاف در نوروز؛ تمرینی برای تحول در سال جدید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
اعتکاف در نوروز؛ تمرینی برای تحول در سال جدید

اعتکاف در نوروز؛ تمرینی برای تحول در سال جدید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
طبیعت در حال تغییر و تحول است و چه نیکوست ما نیز به تقلید از طبیعت در اعتکاف این تحول را تمرین کنیم که این امر تنها با ترک گناه و تعلقات ممکن است.

مدرس حوزه و دانشگاه: سلام بر بهار دل‌ها و و خرمی روزگاران، سلام بر مهدی صاحب الزمان (عج)، بی تو هر بهاری خزان است و با تو هر فصلی بهار.

من شنیدم که شما اصل بهاری آقا به دل خسته ما صبر و قراری آقا

عمر یکسال گذشت و خبری از تو نشد هوس آمدن این جمعه نداری آقا

در هیاهوی شب عید تو را گم کردیم غافل از اینکه شما اصل بهاری آقا

ایام اعتکاف و عید نوروز ۱۳۹۸ نزدیک است؛ شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه شباهت‌هایی بین این دو مناسبت فرخنده وجود دارد. ربیع الانام یکی از زیباترین القاب حضرت ولی عصر (عج) است که در زیارت آن حضرت آمده است، در یک نگاه به معنای بهار انسان‌ها معنا می‌شود، اما با تأملی دقیق‌تر به معنای بارانی است که در بهار می‌بارد [۱]؛ زیرا آغاز باران، در فصل بهار می‌باشد و به سبب آن، گیاهان در این فصل می‌رویند و سرسبز و خرم می‌گردند. بدین ترتیب این حظ و بهره زمین از باران را ربیع گویند. کلمه انام فقط شامل مردم و انسان‌ها نمی‌شود، بلکه معنای عام و گسترده‌ای دارد که جن و انس را در بر می‌گیرد و بالاتر از آن، به تمام موجودات زمین اطلاق می‌شود و حتی فراتر از آن، همه هستی را در عالم امکان و هر پدیده‌ای را در نظام آفرینش، شامل می‌گردد.

بنابراین وجود گرانقدر امام زمان (عج) تشبیه به فصل حیات آفرین بهار و باران ثمربخش بهاری شده است؛ چراکه وجود نازنینشان دل‌های مرده و قلب‌های پژمرده را روح و صفا می‌بخشد. پس هر موجودی اگر بخواهد زنده شود و شادابی و طراوات معنوی به دست آورد، باید به آستان مقدس آن بزرگوار رو آورد، از چشمه زلال ولایتش سیراب گردد، به درگاه وی توسل جوید و از آن رحمت واسعه الهی، استمداد نماید و فیض گیرد.

عید نوروز مصادف شده با ایام اعتکاف در خانه خدا که بیانگر این حقیقت است که نیایش مقدمه‌ای است برای رویش؛ اگر در نوروز طبیعت، مخلوقات الهی رویش را تجربه می‌کنند؛ انسان معتکف در اعتکاف و نوروز ایمان، با توبه و استغفار تولدی دوباره می‌یابد و با انس به خدا رویش و شکوفایی را تجربه می‌کنند. طبیعت در حال تغییر و تحول است و چه نیکوست ما نیز به تقلید از طبیعت در اعتکاف این تحول را تمرین کنیم که این امر تنها با ترک گناه و ترک تعلقات ممکن است. پس همچون مادر داوود که به نیت آزادی فرزندش سه روز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ ماه رجب را روزه گرفت و به قرآن و سنت تمسک جست؛ ما نیز که داوودمان در زندان نفس اسیرست با انجام اعمال ام داوود از این زندان رهایی یابیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

بمیرید بمیرید و زین نفس ببرید

که این نفس چو بندست و شما همچو اسیرید

یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان

چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید [۲]

در برخی روایات، از روزگار ظهور امام مهدی (عج) تعبیر به «نیروز» که معادل فارسی آن نوروز یعنی آغاز بهار است، شده است. از جمله امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «روز نوروز روزی است که قائم ما اهل بیت در آن ظهور می‌کند و هیچ روز نوروزی نیست، مگر اینکه ما در آن روز منتظر فرج می‌باشیم.» با اعتکاف ظرفیت خودمان را برای آماده شدن زمینه ظهور حضرت بالا می‌بریم و اشتیاقمان را برای ظهور حضرت نشان می‌دهیم. در آستانه عید نوروز عزیزترین افرادی که به آنها وابسته هستیم را رها می‌کنیم و با عزیزترین فرد هستی که امام زمان است خلوت می‌کنیم؛ این مهم برای هر کسی قابل اجرا نیست مگر برای کسانی که عاشق باشند.

ای دل بشارت می‌دهم خوش روزگاری می‌رسد

با درد و غم طی می‌شود آخر بهاری می‌رسد

پس برای رهایی امام از غیبت و غربت راهی نیست جز رهایی جان از تعلقات و دوری از غل و زنجیر گناهان! و این سه روز، فرصت خوبی است برای آغاز راهی که پایانش شروع یک بهار سبز به همراه انسانی مهربان است. آغازی برای خوب شدن، خوب رفتن و خوب ماندن. برای دوری از همه‌ی آنچه یار را از ما گرفته است.

پس «بیایید سال نو را به امید بهاری بهاری، با اعتکاف در خانه خدا آغاز کنیم» … بسم الله

[۱]. طریحی، مجمع البحرین

[۲]. غزلیات مولوی دیوان شمس

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اعتکاف در نوروز، دین و اندیشه و بهار ۹۸ از تلگرام

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس:

🔹کناره‌گیری دولت در بهار ۹۸ بازی سیاسی رقبا است

🔹رئیس‌جمهور مسائل کشور را صادقانه با مردم در میان بگذارد

🔹رقبای دولت توجهی به منافع ملی ندارند

🔹آگاهی مردم تنها راه عبور از چالش سال ۹۸ است/خانه ملت


محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس:

🔹کناره‌گیری دولت در بهار ۹۸ بازی سیاسی رقبا است

🔹رئیس‌جمهور مسائل کشور را صادقانه با مردم در میان بگذارد

🔹رقبای دولت توجهی به منافع ملی ندارند

🔹آگاهی مردم تنها راه عبور از چالش سال ۹۸ است/خانه ملت


🔻جشن نور در تهران برگزار می‌شود

🔹همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و به مناسبت ایام نوروز سال ۹۸، جشن نور توسط سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می‌شود.

🔹 یاسر جعفری، معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به برگزاری جشن نور تهران با دو رویکرد بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و استقبال از بهار ۹۸، گفت: در نظر داریم در برپایی این جشن، به جای تکرار نمونه‌های مشابه قدیمی و غربی، از مدل‌های ایرانی و مطابق با فرهنگ ملی ومذهبی استفاده کنیم.

جزییات بیشتر:


🔻صادقی: کناره‌گیری دولت در سه ماه آینده بازی سیاسی رقبا است

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس می‌گوید «کناره‌گیری دولت در بهار ۹۸ بازی سیاسی رقبای دولت است».

🔹او از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری خواست برای جلوگیری از افزایش التهابات روانی، مسائل کشور را صادقانه با مردم در میان بگذارد.

🔹آقای صادقی گفت «مردم انتظار دارند آقای روحانی و دولت ضمن پذیرش برخی از ضعف‌ها باید صادقانه موضوعات را با مردم در میان بگذرد».


📢 محمود صادقی: کناره‌گیری دولت در بهار ۹۸ بازی سیاسی رقبا است

🗣 عضو فراکسیون امید مجلس:

◀️ رئیس‌جمهور مسائل کشور را صادقانه با مردم در میان بگذارد.

◀️ رقبای دولت توجهی به منافع ملی ندارند.

◀️ آگاهی مردم تنها راه عبور از چالش سال ۹۸ است.


در ادامه بخوانید

اینجا پایگاه آرامش است؛ عقاب فرود آمد

7+
ایسناایسنا1 روز قبل

یک مژه خفتن؛ سالار عقیلی

تابناکتابناک15 ساعت قبل
دارم سخنی با تو و گفتن نتوانموین درد نهان سوز شنفتن نتوانمتو گرم سخن گفتن و از جام نگاهتمن مست چنانم که شتفتن نتوانمشادم به خیال تو چو مهتاب شبانگاهگر دامن وصل تو گرفتن نتوانمبا پرتو ماه آیم و چون سایه دیوارگامی ز سر کوی تو رفتن نتوانمدور از تو من سوخته در دامن شبهاچون شمع سحر یک مژه خفتن نتوانمفریاد ز بی مهریت ای گل که در این باغچون غنچۀ پاییز شکفتن نتوانمای چشم سخنگوی تو بشنو ز نگاهمدارم سخنی با تو و گفتن نتوانم «یک مژه خفتن» یکی از قطعات از آلبوم «نگاه آسمانی» سالار عقیلی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «یک مژه خفتن» یکی از قطعات از آلبوم «نگاه آسمانی» سالار عقیلی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به دریافت شهریه‌های ۲۵ تا ۳۵ میلیون برخی مدارس لاکچری گفت: این کمیسیون بنا دارد به صورت ویژه این موضوع را بررسی کرده و نتایج آن را اعلام کند. خبرگزاری فارس: سیدمحمدجواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شورای ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اسلامی درباره شهریه‌های میلیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی مدارس گفت: بنا داریم به صورت جدی با ماموریت کمیسیون آموزش به این موضوع ورود کنیم؛ چراکه معنا ندارد شهریه ۳۵ میلیونی از سوی مدارس لاکچری از والدین دانش‌آموز دریافت شود. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اگر معلم حق‌التدریسی به کم بودن حقوق خود اعتراض کند بلافاصله او را اخراج کرده و می‌گویند بیرون بیکار زیاد است و بلافاصله جایگزین شما خواهند شد. وی افزود: با وجود شهریه‌های میلیونی و مدارس لاکچری، معلمان حق‌التدریس در این مدارس به هیچ وجه امنیت شغلی ندارند. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: کمیسیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آموزش و تحقیقات مجلس بنا دارد به صورت جدی و قاطع به موضوع شهریه‌های نجومی مدارس ورود کرده و بر همین اساس به آقایان بیرانوندی و احمدی لاشکی نمایندگان خرم‌آباد و نوشهر ماموریت داده است.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
عدم پخش مجموعه «گیله‌وا» در موعد مقرر این شائبه را ایجاد کرد که شاید این موضوع به دلیل بازی ستاره اسکندری در سریال باشد. مینی سریال «گیله‌وا» به کارگردانی اردلان عاشوری یکی از تولیدات سازمان هنری رسانه‌ای اوج بوده که بر اساس اطلاع رسانی قبلی قرار بود بعد از پخش سریال گاندو، از شبکه سه سیما پخش شود. با توجه به حواشی پیش‌آمده برای ستاره اسکندری، این طور به نظر می‌رسد که پخش «گیله وا» به دلیل حضور این بازیگر عقب افتاده است. امیر بنان (تهیه‌کننده سریال گیله‌وا) درباره عدم پخش این سریال گفت: نمی‌دانم دلیل پخش نشدن این سریال چه چیزی است. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا پخش نشدن سریال به حواشی ستاره اسکندری در مدت اخیر مرتبط است، گفت: بعد از پخش نشدن سریال، دلیل آن را پیگیری کردیم ولی مسئله‌ای را به عنوان عامل اصلی به ما اعلام نکرده‌اند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
حمید جبلی بازیگر سینما و تلویزیون تاکید کرد: از کاویانی چیزهای زیادی مثل نظم، ادب و احترام آموختیم. او سال‌ها عمر خود را گذاشت تا برای کسانی‌که خانه نداشتند خانه بخرد و من برای او سلامتی آرزو می‌کنم. علیرضا خمسه بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، تصریح کرد: فردوس برای من یک کمدین بزرگ بوده و هست. وی افزود: فیلم‌های زیادی بود که می‌توانست کار کند اما کار نکرد چون فکر می‌کرد باید در تئاتر باشد. مهرانه مهین‌ترابی با اشاره به اینکه آرزو دارم فردوس کاویانی دوباره جلوی دوربین حاضر شود، گفت: از صمیم قلب دوست دارم حالش خوب شود و دوباره جلوی دوربین حاضر شود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
پیشنهاد مامهم‌ترین رهبران جهان را که جنازه‌شان گم شده است بشناسید/ از ناپدید شدن هیتلر و شایعه زنده بودنش تا ناپدید شدن جنازه صدام و رضا شاه و حل کردن جسد تزار روسیه در اسیدسازوکار حزبی برای بررسی پرونده اخلاقی مدیران اصلاح طلب نداریم / «نجفی» عضو کارگزاران بود، چرا از انتصاب او حمایت کردند؟ / حاشیه‌های اخلاقی مدیران، اصلاح طلب و اصولگرا نمی‌شناسداینفوگرافی؛ تعداد ناوهای جنگی ۸ کشور اول جهان/ ایران در رتبه‌ چهارم قرار داردبنیاد مستضعفان؛ سازمانی با بیش از ۵۶ هزار میلیارد درآمد؟ / از شایعه ساخت باشگاه در دبی تا هزینه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای یک ساختمانآمریکایی‌ها معتقدند ظریف سرشان کلاه گذاشته / ترامپ برای انتخابات به عکس یادگاری با روحانی نیاز دارد / آمریکا در جنگ با ایران پیروز نمی‌شودبیت‌کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ / معرفی کامل این ارز دیجیتال

نظرها

اخبار بیشتر