1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
اعتکاف در نوروز؛ تمرینی برای تحول در سال جدید

اعتکاف در نوروز؛ تمرینی برای تحول در سال جدید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
طبیعت در حال تغییر و تحول است و چه نیکوست ما نیز به تقلید از طبیعت در اعتکاف این تحول را تمرین کنیم که این امر تنها با ترک گناه و تعلقات ممکن است.

مدرس حوزه و دانشگاه: سلام بر بهار دل‌ها و و خرمی روزگاران، سلام بر مهدی صاحب الزمان (عج)، بی تو هر بهاری خزان است و با تو هر فصلی بهار.

من شنیدم که شما اصل بهاری آقا به دل خسته ما صبر و قراری آقا

عمر یکسال گذشت و خبری از تو نشد هوس آمدن این جمعه نداری آقا

در هیاهوی شب عید تو را گم کردیم غافل از اینکه شما اصل بهاری آقا

ایام اعتکاف و عید نوروز ۱۳۹۸ نزدیک است؛ شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه شباهت‌هایی بین این دو مناسبت فرخنده وجود دارد. ربیع الانام یکی از زیباترین القاب حضرت ولی عصر (عج) است که در زیارت آن حضرت آمده است، در یک نگاه به معنای بهار انسان‌ها معنا می‌شود، اما با تأملی دقیق‌تر به معنای بارانی است که در بهار می‌بارد [۱]؛ زیرا آغاز باران، در فصل بهار می‌باشد و به سبب آن، گیاهان در این فصل می‌رویند و سرسبز و خرم می‌گردند. بدین ترتیب این حظ و بهره زمین از باران را ربیع گویند. کلمه انام فقط شامل مردم و انسان‌ها نمی‌شود، بلکه معنای عام و گسترده‌ای دارد که جن و انس را در بر می‌گیرد و بالاتر از آن، به تمام موجودات زمین اطلاق می‌شود و حتی فراتر از آن، همه هستی را در عالم امکان و هر پدیده‌ای را در نظام آفرینش، شامل می‌گردد.

بنابراین وجود گرانقدر امام زمان (عج) تشبیه به فصل حیات آفرین بهار و باران ثمربخش بهاری شده است؛ چراکه وجود نازنینشان دل‌های مرده و قلب‌های پژمرده را روح و صفا می‌بخشد. پس هر موجودی اگر بخواهد زنده شود و شادابی و طراوات معنوی به دست آورد، باید به آستان مقدس آن بزرگوار رو آورد، از چشمه زلال ولایتش سیراب گردد، به درگاه وی توسل جوید و از آن رحمت واسعه الهی، استمداد نماید و فیض گیرد.

عید نوروز مصادف شده با ایام اعتکاف در خانه خدا که بیانگر این حقیقت است که نیایش مقدمه‌ای است برای رویش؛ اگر در نوروز طبیعت، مخلوقات الهی رویش را تجربه می‌کنند؛ انسان معتکف در اعتکاف و نوروز ایمان، با توبه و استغفار تولدی دوباره می‌یابد و با انس به خدا رویش و شکوفایی را تجربه می‌کنند. طبیعت در حال تغییر و تحول است و چه نیکوست ما نیز به تقلید از طبیعت در اعتکاف این تحول را تمرین کنیم که این امر تنها با ترک گناه و ترک تعلقات ممکن است. پس همچون مادر داوود که به نیت آزادی فرزندش سه روز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ ماه رجب را روزه گرفت و به قرآن و سنت تمسک جست؛ ما نیز که داوودمان در زندان نفس اسیرست با انجام اعمال ام داوود از این زندان رهایی یابیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

بمیرید بمیرید و زین نفس ببرید

که این نفس چو بندست و شما همچو اسیرید

یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان

چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید [۲]

در برخی روایات، از روزگار ظهور امام مهدی (عج) تعبیر به «نیروز» که معادل فارسی آن نوروز یعنی آغاز بهار است، شده است. از جمله امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «روز نوروز روزی است که قائم ما اهل بیت در آن ظهور می‌کند و هیچ روز نوروزی نیست، مگر اینکه ما در آن روز منتظر فرج می‌باشیم.» با اعتکاف ظرفیت خودمان را برای آماده شدن زمینه ظهور حضرت بالا می‌بریم و اشتیاقمان را برای ظهور حضرت نشان می‌دهیم. در آستانه عید نوروز عزیزترین افرادی که به آنها وابسته هستیم را رها می‌کنیم و با عزیزترین فرد هستی که امام زمان است خلوت می‌کنیم؛ این مهم برای هر کسی قابل اجرا نیست مگر برای کسانی که عاشق باشند.

ای دل بشارت می‌دهم خوش روزگاری می‌رسد

با درد و غم طی می‌شود آخر بهاری می‌رسد

پس برای رهایی امام از غیبت و غربت راهی نیست جز رهایی جان از تعلقات و دوری از غل و زنجیر گناهان! و این سه روز، فرصت خوبی است برای آغاز راهی که پایانش شروع یک بهار سبز به همراه انسانی مهربان است. آغازی برای خوب شدن، خوب رفتن و خوب ماندن. برای دوری از همه‌ی آنچه یار را از ما گرفته است.

پس «بیایید سال نو را به امید بهاری بهاری، با اعتکاف در خانه خدا آغاز کنیم» … بسم الله

[۱]. طریحی، مجمع البحرین

[۲]. غزلیات مولوی دیوان شمس

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اعتکاف در نوروز، دین و اندیشه و بهار ۹۸ از تلگرام

🔻صادقی: کناره‌گیری دولت در سه ماه آینده بازی سیاسی رقبا است

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس می‌گوید «کناره‌گیری دولت در بهار ۹۸ بازی سیاسی رقبای دولت است».

🔹او از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری خواست برای جلوگیری از افزایش التهابات روانی، مسائل کشور را صادقانه با مردم در میان بگذارد.

🔹آقای صادقی گفت «مردم انتظار دارند آقای روحانی و دولت ضمن پذیرش برخی از ضعف‌ها باید صادقانه موضوعات را با مردم در میان بگذرد».


📢 محمود صادقی: کناره‌گیری دولت در بهار ۹۸ بازی سیاسی رقبا است

🗣 عضو فراکسیون امید مجلس:

◀️ رئیس‌جمهور مسائل کشور را صادقانه با مردم در میان بگذارد.

◀️ رقبای دولت توجهی به منافع ملی ندارند.

◀️ آگاهی مردم تنها راه عبور از چالش سال ۹۸ است.


محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس:

🔹کناره‌گیری دولت در بهار ۹۸ بازی سیاسی رقبا است

🔹رئیس‌جمهور مسائل کشور را صادقانه با مردم در میان بگذارد

🔹رقبای دولت توجهی به منافع ملی ندارند

🔹آگاهی مردم تنها راه عبور از چالش سال ۹۸ است/خانه ملت


🔻جشن نور در تهران برگزار می‌شود

🔹همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و به مناسبت ایام نوروز سال ۹۸، جشن نور توسط سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می‌شود.

🔹 یاسر جعفری، معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به برگزاری جشن نور تهران با دو رویکرد بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و استقبال از بهار ۹۸، گفت: در نظر داریم در برپایی این جشن، به جای تکرار نمونه‌های مشابه قدیمی و غربی، از مدل‌های ایرانی و مطابق با فرهنگ ملی ومذهبی استفاده کنیم.

جزییات بیشتر:


محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس:

🔹کناره‌گیری دولت در بهار ۹۸ بازی سیاسی رقبا است

🔹رئیس‌جمهور مسائل کشور را صادقانه با مردم در میان بگذارد

🔹رقبای دولت توجهی به منافع ملی ندارند

🔹آگاهی مردم تنها راه عبور از چالش سال ۹۸ است/خانه ملت


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی انتقال خون استان تهران، این سفر در راستای تصمیم کشور پاکستان به منظور استقرار سیستم متمرکز انتقال خون در این کشور در حال انجام است. به درخواست مرکز ملی برنامه خون سالم پاکستان گروهی ۱۵ نفره از کارشناسان انتقال خون این کشور تا ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ میهمان سازمان انتقال خون ایران هستند. نخستین روز این برنامه با موضوع جذب و حفظ اهداکنندگان خون، فرآیند «ثبت نام، معاینه و خونگیری» در سالن اهدای خون و همچنین نحوه تولید فرآورده‌های خونی در اداره کل انتقال خون استان تهران انجام شد. آشنایی با فعالیت آزمایشگاه‌های غربالگری، کنترل کیفی و سرولوژی از برنامه‌های امروز و فردای این گروه خواهد بود. شنبه ۷ اردیبهشت نیز موضوعات مربوط به تضمین کیفیت و نحوه انجام ممیزی‌های داخلی ارائه می‌شود. در ادامه میهمانان پاکستانی به منظور آشنایی با نحوه انجام آزمایش‌های تطابق خونی و شناسایی آنتی بادی‌ها و فعالیت کمیته بیمارستانی انتقال خون در مراکز درمانی یکشنبه ۸ اردیبهشت به مرکز طبی کودکان می‌روند.۹ و ۱۰ اردیبهشت نیز در ستاد مرکزی حضور خواهند داشت و آموزش‌های لازم در خصوص نحوه انجام کنترل اسناد، اعتبارسنجی، نظارت بر شاخص‌های کیفیت و بازرسی‌ها در سطح ملی از سوی مسؤولان و کارشناسان مربوطه ارائه خواهد شد و در روز پایانی با حضور مجدد در اداره کل انتقال خون استان تهران ضمن بازدید از انبار کالاهای مصرفی و سردخانه ذخیره سازی پلاسما با فعالیت‌های در حال انجام واحد پخش خون آشنا می‌شوند.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، باشگاه همراهان نمایشگاه بخشی از سامانه‌‌ی الکترونیکی بیست‌و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم است که از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی شده است. شرایط تخصیص بن‌های خرید: - هر کاربر فقط یک‌بار می‌تواند با توجه به امتیاز خود و هر زمان که تصمیم گرفت، درخواست بن خرید بدهد. - در صورت ثبت درخواست بن خرید، دیگر امکان افزایش امتیاز و دریافت بن بیشتر وجود ندارد. به محض تکمیل صدرو بن خرید برای یک ردیف حتی در صورت داشتن امتیاز بالا، کاربر به ردیف پایین‌تر برای صدور بن تخفیف هدایت می‌شود. بن خرید غیر حضوری، حدود ۶۰ درصد قیمت بن خرید حضوری محاسبه و به کاربر ارائه می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران؛ در این گزارش ۱۷ نظام گوناگون رتبه‌بندی فراگیر جهانی بررسی و جایگاه مؤسسه‌های ایرانی در آنها پایش و گزارش شده است، در سال ۲۰۱۸ شمار ۲۹ مؤسسه ایرانی در رتبه‌بندی جهانی در دانشگاه‌های «مؤسسه آموزش عالی تایمز» در میان برترین مؤسسه‌های علمی جای گرفته‌اند، ‌ که در سال ۲۰۱۷ این شمار ۱۸ مؤسسه بوده است.۱۳ مؤسسه ایرانی در نظام رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان (شانگهای) میان برترین‌ها جای گرفتند که در سال ۲۰۱۷ این شمار ۸ مؤسسه بوده است، همچنین ۶ مؤسسه در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های «کیو. اس»، ۲۲ مؤسسه در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه عملکرد علمی (یورپ)، ۲۳ مؤسسه در رتبه‌بندی مرکز مطالعات علوم و فناوری «لایدن»، ۱۸ مؤسسه در رتبه‌بندی یو مالتی‌رنک و ۶ مؤسسه در رتبه‌بندی عملکرد مقاله‌های علمی دانشگاه‌های جهان (تایوان) در فهرست مؤسسه‌های برتر جهان جای گرفته‌اند.۲۱ مؤسسه ایرانی در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان «یو. نیوز»، ۱۲ مؤسسه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، ۱۲۶ مؤسسه در رتبه‌بندی مؤسسه‌های «سکیمگو»، ۱۱ مؤسسه در رتبه‌بندی دانشگاهی «راوند»، ۱۶ مؤسسه در رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی «گرین‌متریک»، و ۱۱ مؤسسه در رتبه‌بندی آوازه «رار» هستند. سامانه «نما» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی شده و روزآمد می‌شود، به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. این سامانه در نشانی NEMA. IRANDOC. AC. IR در دسترس همگان است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی کانون، در این دیدارها که با جشن امضای کتاب همراه خواهد بود علاقه‌مندان می‌توانند پای صحبت‌های شاعران و نویسندگان بنشینند و با آن‌ها در مورد آثارشان بحث و گفت‌وگو کنند. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته روز ۴ اردیبهشت حمید نوایی‌لواسانی، روز ۵ اردیبهشت طاهره ایبد و روز ۶ اردیبهشت شهرام شفیعی هر روز از ساعت ۱۵ تا ۱۷ مهمان غرفه‌ی کانون خواهند بود. فرهاد حسن‌زاده، مجید عمیق، زهره پریرخ، علی خدایی و عباس جهانگیریان نیز به ترتیب در روز ۷ تا ۱۱ اردیبهشت هر روز از ساعت ۱۵ تا ۱۷ با مخاطبان خود ملاقات خواهند داشت. هم‌چنین در ادامه‌ این برنامه‌ها روز ۱۲ اردیبهشت علی گلشن از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و حمیدرضا شاه‌آبادی نیز از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در غرفه‌ کانون در نمایشگاه کتاب تهران حضور خواهند یافت و روز ۱۳ اردیبهشت در آخرین برنامه‌ دیدار نویسندگان و شاعران کودک و نوجوانان مصطفی رحماندوست از ساعت ۱۵ تا ۱۷ مهمان غرفه‌ی کانون خواهد بود. غرفه‌ی کانون واقع در رواق شرقی مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران، سالن B، راهرو ۴، شماره ۱۲۴، از روز ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز کرده و تا ۱۴ همین ماه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نیکنام حسینی پور مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب این مطلب را در نشست مشترک مسؤولان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مؤسسه خانه کتاب که به منظور آغاز همکاری دو مرکز و معرفی توانمندی‌های هریک برای یافتن زمینه‌های همکاری مشترک برگزار شد امروز مطرح کرد. او فراگیری و مردمی شدن حوزه‌های میراث فرهنگی، باستان شناسی، زبان شناسی و مردم شناسی را از اموری برشمرد که مؤسسه خانه کتاب می‌تواند با برگزاری جلساتی در این حوزه‌ها، رابطه میان پژوهشگاه و عموم را برقرار سازد. حسینی پور تصریح کرد: خانه کتاب این امکان را دارد که رابط میان پژوهشگاه و ناشرانی که علاقه مند به انتشار در حوزه ‌میراث فرهنگی هستند باشد. وی تأکید کرد: انتشارات در حوزه ‌کودک و میراث فرهنگی مورد استقبال مؤسسه خانه کتاب است. مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب با بیان اینکه این مرکز آماده همکاری با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در هفته کتاب، هفته پژوهش و هفته میراث فرهنگی است، پیشنهاد داد: در هفته کتاب یک روز با نام کتاب و میراث فرهنگی نامگذاری شود. بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با استقبال از پیشنهادهای همکاری با خانه کتاب در حوزه ایران فرهنگی بر نقش حاکمیتی پژوهشگاه در حوزه میراث فرهنگی تأکید کرد. او با ارزشمند خواندن انتشارات مشترک، همکاری و پشتیبانی معنوی خانه کتاب برای پژوهشگاه به معرفی اطلس‌های ملی پژوهشگاه پرداخت و بر گسترش فعالیت‌های پژوهشگاه در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی اشاره کرد. عمرانی در ادامه ارتباط میان مردم و میراث فرهنگی را بسیار حائز اهمیت دانست و شناساندن این حوزه به مردم از طریق خانه کتاب را ارزشمند برشمرد. سید سعید میرمحمدصادق، معاون فرهنگی مؤسسه خانه کتاب نیز در ادامه این نشست گفت: برگزاری جلسات معرفی و نقد کتاب‌های منتشر شده درپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین حوزه‌های مربوط به فعالیت‌های این مرکز می‌تواند ارتباط میان مردم و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را بیشتر و محکم‌تر سازد. او تصریح کرد: همچنین همکاری داورانی از پژوهشگاه در برگزاری هر چه بهتر داوری جایزه کتاب سال ارتباط میان این دو مجموعه را تداوم می‌بخشد. مرضیه صناعتی عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز با استقبال از پیشنهاد داوری جایزه کتاب سال با همکاری داورانی از پژوهشگاه، به توانمندی اعضای هیأت علمی و کارشناسان پژوهشگاه در این حوزه اشاره کرد.
همشهریهمشهری23 ساعت قبل
فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران شامل ۲۴ مکان است. این فهرست شامل ۲۳ اثر میراث فرهنگی و یک اثر میراث طبیعی است. ایران سه سال پس از تصویب کنفرانس عمومی یونسکو در تاریخ چهارشنبه، ۲۶ فوریه سال ۱۹۷۵ به کنوانسیون میراث جهانی یونسکو پیوست. شهر تاریخی یزد، به عنوان دومین شهر تاریخی ایران بعد از بم و بیست و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. درفهرست میراث جهانی یونسکو در مجموع جهان ایتالیا، چین و اسپانیا به ترتیب با ۵۰، ۴۷ و ۴۴ اثر در بالای لیست قرار دارند.

نظرها

اخبار بیشتر