گردشگری نامتوازن؛ از میدان «ساعت» ساری تا میدان «تکسیم» استانبول
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سرگرمی

گردشگری نامتوازن؛ از میدان «ساعت» ساری تا میدان «تکسیم» استانبول

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
نباید فرهنگ توریست خارجی ما درحد خرید تی شرت و شلوار جین و رفتن به کلاب ختم شود.

عصرایران؛ حمید عسگری - برای مجردها و زوج‌های جوان که هنوز صاحب فرزند نشده‌اند هر تعطیلی چند روزه می‌تواند انگیزه‌ای برای مسافرت و گردشگری باشد حال چه با وسیله نقلیه شخصی و جاده‌های شمال و چه تورهای زمینی و هوایی خارج از کشور که اغلب به ترکیه ختم می‌شود.

کافی است در تقویم کشور تعطیلاتی بین روزهای چهارشنبه تا شنبه واقع شود تا براساس یک قانون نانوشته باقی ایام هم تعطیل شود و مسیر یکطرفه جاده هراز و چالوس پر از مسافر گردد. حال که در آستانه تعطیلات عید نوروز قرار داریم و بحث مسافرت‌های عیدانه داغ است برخی از مردم استارت مسافرت‌های نوروزی را زده‌اند و چه در داخل و خارج از کشور درحال برنامه ریزی سفر هستند.

اما موضوع قابل بحث اینجاست که چرا مسیر غالب نوروزی مردم در داخل، شمال است؟! در حاشیه این مسئله باید این نکته را نیز ذکر کرد که حضور میلیونی مردم در شهرهای شمالی کشور در ایام عید، هنوز باعث رشد جایگاه گردشگری این مناطق و بهره مندی کلی از فواید این صنعت نشده است. در عوض هرسال طی آمارهای مختلفی که از سوی سازمان محیط زیست اعلام می‌شود، شاهد افزایش تخریب‌ها، گسترش آلودگی‌ها و نابودی بسیاری از پتانسیل‌های طبیعی در شهرهای حاشیه دریای خزر هستیم.

شرح: میدان تفسیم (تکسیم) - استانبول

گردشگری نامتوازن؛ 
از میدان «ساعت» ساری تا میدان «تکسیم» استانبول - 4

این روزها به واسطه حضورم در ترکیه، رفت و آمدهای روزانه خود را مورد بررسی قرار می‌دهم. جالب اینکه هرچه به ایام پایانی سال نزدیک‌تر می‌شویم، حضور ایرانی‌ها در معابر و خیابان‌های استانبول ملموس‌تر است. این شدت حضور ایرانی‌ها هرچه به منطقه آکسارای و میدان تکسیم (تقسیم) نزدیک‌تر می‌شوید، مشهود‌تر است. به گونه‌ای که انگار در خیابان ولی عصر تهران راه می‌روی و کسی احساس غربت نمی‌کند.

این حضور گسترده ایرانیان به حدی است که برخی فعالان کسب و کار و گردشگری در ترکیه بخش قابل توجهی از چشم انداز گردشگری خود را بر روی مسافران ایرانی متمرکز کرده‌اند و در پیک حضور مسافران نوروزی، تخفیفات، جشنواره‌ها و حتی مکان‌های موقت با سلیقه ایرانی‌ها درنظرگرفته است.

البته به سبب حجم بالای مسافر ایرانی در طول سال در ترکیه، بسیاری از ایرانی‌ها نیز برای خود اینجا کسب و کارهای مختلفی ایجاد کرده‌اند و از جمله شغل‌های کاذب و حتی غیرقانونی هم به وجود آمده‌اند. عده‌ای حق دلالی می‌گیرند تا مسافر به هتل و تورها معرفی کنند و عده‌ای هم لا به لای جمعیت با صدای آرام درحال فروش ماری جوانا یا همان گل هستند …

متاسفانه پهناوری سرزمینی و جاذبه‌های فراوان ایران برای گردشگران داخلی شناخته شده نیست و صرفا مسافرت‌ها را در شمال کشور متمرکز کرده‌ایم. چه بسا توریست‌های خارجی بیش از مسافران داخلی با جاذبه‌های گردشگری کشورمان آشنا باشند!

در مسافرت‌های خارجی نیز نشانی از فرهنگ استاندارد توریستی در بین گردشگران ایرانی دیده نمی‌شود و شاهد رفتارهای بعضا نامتعارف هستیم که تعجب دیگر گردشگران خارجی را برمی انگیزد.

استانبول به سبب قدمت تاریخی دارای مراکز فرهنگی، موزه‌ها، اماکن مذهبی و سنتی بسیاری است. همجواری با دریای مرمره و دریای سیاه هم باعث شده این شهر تاریخی از طبیعت زیبایی برخوردار باشد. گردشگران خارجی معمولا بیشترین اوقات خود را صرف بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شهر می‌کنند و دست آخر برای تهیه سوغات هم سری به پاساژها و مراکز تجاری بزرگ این شهر بزنند اما این مسئله برای گردشگران ایرانی کاملا برعکس است.

شرح عکس: میدان ساعت ساری

گردشگری نامتوازن؛ 
از میدان «ساعت» ساری تا میدان «تکسیم» استانبول - 12

برای اکثر گردشگران ایرانی، بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی صرفا در حد یک عکس یا استوری از بیرون بنا ختم می‌شود (البته اگر سری به این مکان‌های تایخی بزنند) گردشگران ایرانی معمولا تمام زمان روز، صرف پاساژ گردی می‌شود و …

اکثر ایرانیان از پرداخت هزینه بلیط برای بازدید از اماکن تاریخی و موزه‌ها سرباز می‌زنند و به قولی ترجیح می‌دهند پول بلیط مجموعه کاخ‌ها و موزه‌های زیبای ایاصوفیه را یک شلوار جین بخرند …

عکس و لایو و پست و استوری در حوزه گردشگری امری عادی و جذاب است اما باید در مورد فرهنگ گردشگری خود چه در داخل و چه در خارج از کشور تامل و تجدیدنظری داشته باشیم. از یکسو نباید مسافرت را صرفا به گذر از «میدان ساعت» ساری خلاصه کرد و از سوی دیگر نباید فرهنگ توریست خارجی ما درحد خرید تی شرت و شلوار جین و رفتن به کلاب ختم شود.

البته شدت این تامل باید در مسئولان کشور بیش از دیگر اقشار باشد چرا که سیاست‌های غلط درحوزه گردشگری و نوع رفتارهای سلیقه‌ای و ایجاد برخی محدودیت‌های خارج از عرف در داخل کشور، از یکسو حجم مسافران را به گوشه‌ای از کشور سوق داده و از سوی دیگر باعث شده تا فرهنگ مسافران ایرانی در خارج از کشور نیز درحد پاساژ گردی محدود شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با استانبول و ساری از تلگرام

پلیس استانبول با گاز اشک‌آور تجمع روز زن را متفرق کرد

🔹پلیس ضد شورش در استانبول برای متفرق کردن هزاران تن از مردم که به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها آمده بودند، به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد. /ایسنا


♦️ محور ساری تاکام تا شهریور ٩٨ چهارخطه می‌‌شود

مدیر حوزه ساخت و توسعه راه‌های مازندران:

🔹 کل پروژه چهار خطه کردم محور ساری تاکام ٢۱ کیلومتر از ساری تا سه راهی تاکام است

🔹 این قول را می‌دهم ۱۵ کیلومتر آن تا پایان آخر سال چهارخطه می‌شود

🔹 مجموع اعتبار برای چهاربانده کردن محور ساری تاکام ٨۰ میلیارد تومان است/ فارس


🔺 کارناول نوروز پاک در #ساری

#حضور_رایگان_است

زمان: پنجشنبه ٢٣ اسفند ٩٧؛ ساعت ۱۶

مکان: ساری، خیابان فرهنگ، سالن سید رسول حسینی


📢 اردوغان خطاب به عامل حمله تروریستی نیوزیلند: بی شرف، استانبول نیوزیلند نیست

🗣 رئیس جمهور ترکیه:

◀️ این تروریست گزافه گویی کرده است مبنی بر اینکه به استانبول خواهند آمد تا مساجد و گلدسته‌ها را ویران کنند؛ بی شرف استانبول نیوزیلند نیست


⭕️ جاده ساری- کیاسر مسدود شد

🔹به دلیل بارش شدید باران که از شب گذشته تاکنون آغاز شده است جاده ساری به کیاسر از صبح امروز مسدود شده است.


در ادامه بخوانید

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشیک دهه از حضور «سحر قریشی» در سینمای ایران گذشت. ‌خانم قریشی شما در سه سال اخیر، تنها در سه فیلم بازی کردید و طی دو سال اخیر هم فیلمی روی پرده نداشتید. سال‌ها در شرایط سلامت سینما کار کرده‌ام. برای من اهمیتی ندارد که جزو بازیگران بفروش هستم یا نه، مهم این است که مردم به‌اندازه ۱۰ سال حضور من در سینما، از من راضی هستند. من سحرم؛ این قریشی و پسوندی که برجسته شده، به‌خاطر حضور و لطف همین مردم است.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
اگر دنبال آرامش هستی با هر کسی درد دل نکن و همه چیز زندگیت را نگو وقایع زندگی تو مال خودت است پس پیش خودت نگهدار آرامش می‌خواهی با شخصی که مخالف توست زیاد بحث نکن به حرف هایی که می‌زند فقط گوش کن آرامش می‌خواهی همیشه از خودت و بقیه عصبانی نشو آرامش می‌خواهی با شخصی حرف بزن که ذهن و عقل ثروتمندی دارد آرامش می‌خواهی کتاب بخوان کتاب‌ها چیز هایی به ما می‌آموزند که عمری در دهن ما سوالهایی بوده و پاسخ آنها در کتاب جستجو کن

طرز تهیه استیک ماهی گیدر

تابناکتابناک1 روز قبل
طرز تهیه ساندویچ سالاد مرغ مخصوص یکی از فست فودهای خوش طعم و سالم، ساندویچ مرغ است که گاهی در قالب سالاد …طرز تهیه همبرگر پفکی پفکی شدن همبرگر یکی از تکنیک‌هایی است که هر آشپزی بلد نیست و جزو ایده‌ها …طرز تهیه نان سیر به سبک رستورانی «نان سیر / گارلیک برد / Garlic bread» یک نان است که معمولا با ترکیبی از …دستور پخت خورش مرغ و آلو خورش مرغ و آلو یکی از غذاهایی است که طرفدار خاص خود را دارد و به واسطه …دستور پخت ماهی سرخو گریل شده «سرخو ماهیان / اسنپرها / Snappers» یک گروه از ماهی‌ها است که طعم خاص و …ترفند پخت سریع و آسان سبزیجات روش‌های مختلفی برای پختن سبزیجات وجود دارد ولی یکی از سریع‌ترین و …دستور پخت پیتزای پپرونی گوشت بدون خمیر بسیاری از افراد به گلوتن یا غلات حساسیت دارند و نمی‌توانند غذاهایی که …دستور پخت چلو گردن با سس پیاز چلو گردن یکی از غذاهای خوش طعم است که معمولا با گوشت گردن گوسفند تهیه …طرز تهیه ارده خانگی ارده یا تاهینی خوراکی است که از آسیاب کردن دانه‌های کنجد برشته شده با …سه روش برای کندن پوست سیر صدها روش برای کندن پوست سیر وجود دارد. انتخاب هر یک از این روش‌ها به …دستور پخت سوپ جو زرد سوپ جو یکی از سوپ‌های خوش طعم و پرطرفدار است که با شیوه‌های متفاوتی و …طرز تهیه نوشابه اسپرایت خانگی اسپرایت، همان نوشابه بی‌رنگ لیمویی معروف است که در سراسر جهان فروخته …طرز تهیه روغن کرمانشاهی خانگی روغن کرمانشاهی نوعی روغن حیوانی است که با حرارت دادن به کره و تبخیر آب و …طرز تهیه پاپ کورن کاراملی نمکی پاپ کورن خوراکی خوشمزه و سالمی است و درست کردن آن نیز بسیار ساده است …. طرز تهیه پیتزای تابه‌ای درست کردن پیتزا در یک تابه کار سختی نیست و می‌توان در عرض تنها ۱۵ دقیقه …طرز تهیه دسر بنافی ساندی بنافی یک نوع دسر انگلیسی محبوب است که با موز و شیر و خامه و تافی درست …دستو پخت هویج پلو هویج پلو یکی از غذاهای خوش طعم است که در کنار برنج، ماده اصلی آن هویج …چرا زعفران گرانقیمت است؟ زعفران گران‌ترین ادویه جهان است. هر کیلو زعفران حدود ۱۲۰۰۰ دلار قیمت …طرز تهیه پیتزای گریل شده تابستان در پیش است و فصل گریل کردن و استفاده از گریل‌ها در حیاط یا پشت …

نظرها

اخبار بیشتر