1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سرگرمی

گردشگری نامتوازن؛ از میدان «ساعت» ساری تا میدان «تکسیم» استانبول

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
نباید فرهنگ توریست خارجی ما درحد خرید تی شرت و شلوار جین و رفتن به کلاب ختم شود.

عصرایران؛ حمید عسگری - برای مجردها و زوج‌های جوان که هنوز صاحب فرزند نشده‌اند هر تعطیلی چند روزه می‌تواند انگیزه‌ای برای مسافرت و گردشگری باشد حال چه با وسیله نقلیه شخصی و جاده‌های شمال و چه تورهای زمینی و هوایی خارج از کشور که اغلب به ترکیه ختم می‌شود.

کافی است در تقویم کشور تعطیلاتی بین روزهای چهارشنبه تا شنبه واقع شود تا براساس یک قانون نانوشته باقی ایام هم تعطیل شود و مسیر یکطرفه جاده هراز و چالوس پر از مسافر گردد. حال که در آستانه تعطیلات عید نوروز قرار داریم و بحث مسافرت‌های عیدانه داغ است برخی از مردم استارت مسافرت‌های نوروزی را زده‌اند و چه در داخل و خارج از کشور درحال برنامه ریزی سفر هستند.

اما موضوع قابل بحث اینجاست که چرا مسیر غالب نوروزی مردم در داخل، شمال است؟! در حاشیه این مسئله باید این نکته را نیز ذکر کرد که حضور میلیونی مردم در شهرهای شمالی کشور در ایام عید، هنوز باعث رشد جایگاه گردشگری این مناطق و بهره مندی کلی از فواید این صنعت نشده است. در عوض هرسال طی آمارهای مختلفی که از سوی سازمان محیط زیست اعلام می‌شود، شاهد افزایش تخریب‌ها، گسترش آلودگی‌ها و نابودی بسیاری از پتانسیل‌های طبیعی در شهرهای حاشیه دریای خزر هستیم.

شرح: میدان تفسیم (تکسیم) - استانبول

گردشگری نامتوازن؛ 
از میدان «ساعت» ساری تا میدان «تکسیم» استانبول - 4

این روزها به واسطه حضورم در ترکیه، رفت و آمدهای روزانه خود را مورد بررسی قرار می‌دهم. جالب اینکه هرچه به ایام پایانی سال نزدیک‌تر می‌شویم، حضور ایرانی‌ها در معابر و خیابان‌های استانبول ملموس‌تر است. این شدت حضور ایرانی‌ها هرچه به منطقه آکسارای و میدان تکسیم (تقسیم) نزدیک‌تر می‌شوید، مشهود‌تر است. به گونه‌ای که انگار در خیابان ولی عصر تهران راه می‌روی و کسی احساس غربت نمی‌کند.

این حضور گسترده ایرانیان به حدی است که برخی فعالان کسب و کار و گردشگری در ترکیه بخش قابل توجهی از چشم انداز گردشگری خود را بر روی مسافران ایرانی متمرکز کرده‌اند و در پیک حضور مسافران نوروزی، تخفیفات، جشنواره‌ها و حتی مکان‌های موقت با سلیقه ایرانی‌ها درنظرگرفته است.

البته به سبب حجم بالای مسافر ایرانی در طول سال در ترکیه، بسیاری از ایرانی‌ها نیز برای خود اینجا کسب و کارهای مختلفی ایجاد کرده‌اند و از جمله شغل‌های کاذب و حتی غیرقانونی هم به وجود آمده‌اند. عده‌ای حق دلالی می‌گیرند تا مسافر به هتل و تورها معرفی کنند و عده‌ای هم لا به لای جمعیت با صدای آرام درحال فروش ماری جوانا یا همان گل هستند …

متاسفانه پهناوری سرزمینی و جاذبه‌های فراوان ایران برای گردشگران داخلی شناخته شده نیست و صرفا مسافرت‌ها را در شمال کشور متمرکز کرده‌ایم. چه بسا توریست‌های خارجی بیش از مسافران داخلی با جاذبه‌های گردشگری کشورمان آشنا باشند!

در مسافرت‌های خارجی نیز نشانی از فرهنگ استاندارد توریستی در بین گردشگران ایرانی دیده نمی‌شود و شاهد رفتارهای بعضا نامتعارف هستیم که تعجب دیگر گردشگران خارجی را برمی انگیزد.

استانبول به سبب قدمت تاریخی دارای مراکز فرهنگی، موزه‌ها، اماکن مذهبی و سنتی بسیاری است. همجواری با دریای مرمره و دریای سیاه هم باعث شده این شهر تاریخی از طبیعت زیبایی برخوردار باشد. گردشگران خارجی معمولا بیشترین اوقات خود را صرف بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شهر می‌کنند و دست آخر برای تهیه سوغات هم سری به پاساژها و مراکز تجاری بزرگ این شهر بزنند اما این مسئله برای گردشگران ایرانی کاملا برعکس است.

شرح عکس: میدان ساعت ساری

گردشگری نامتوازن؛ 
از میدان «ساعت» ساری تا میدان «تکسیم» استانبول - 12

برای اکثر گردشگران ایرانی، بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی صرفا در حد یک عکس یا استوری از بیرون بنا ختم می‌شود (البته اگر سری به این مکان‌های تایخی بزنند) گردشگران ایرانی معمولا تمام زمان روز، صرف پاساژ گردی می‌شود و …

اکثر ایرانیان از پرداخت هزینه بلیط برای بازدید از اماکن تاریخی و موزه‌ها سرباز می‌زنند و به قولی ترجیح می‌دهند پول بلیط مجموعه کاخ‌ها و موزه‌های زیبای ایاصوفیه را یک شلوار جین بخرند …

عکس و لایو و پست و استوری در حوزه گردشگری امری عادی و جذاب است اما باید در مورد فرهنگ گردشگری خود چه در داخل و چه در خارج از کشور تامل و تجدیدنظری داشته باشیم. از یکسو نباید مسافرت را صرفا به گذر از «میدان ساعت» ساری خلاصه کرد و از سوی دیگر نباید فرهنگ توریست خارجی ما درحد خرید تی شرت و شلوار جین و رفتن به کلاب ختم شود.

البته شدت این تامل باید در مسئولان کشور بیش از دیگر اقشار باشد چرا که سیاست‌های غلط درحوزه گردشگری و نوع رفتارهای سلیقه‌ای و ایجاد برخی محدودیت‌های خارج از عرف در داخل کشور، از یکسو حجم مسافران را به گوشه‌ای از کشور سوق داده و از سوی دیگر باعث شده تا فرهنگ مسافران ایرانی در خارج از کشور نیز درحد پاساژ گردی محدود شود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با استانبول و ساری از تلگرام

پلیس استانبول با گاز اشک‌آور تجمع روز زن را متفرق کرد

🔹پلیس ضد شورش در استانبول برای متفرق کردن هزاران تن از مردم که به مناسبت روز جهانی زن به خیابان‌ها آمده بودند، به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد. /ایسنا


♦️ محور ساری تاکام تا شهریور ٩٨ چهارخطه می‌‌شود

مدیر حوزه ساخت و توسعه راه‌های مازندران:

🔹 کل پروژه چهار خطه کردم محور ساری تاکام ٢۱ کیلومتر از ساری تا سه راهی تاکام است

🔹 این قول را می‌دهم ۱۵ کیلومتر آن تا پایان آخر سال چهارخطه می‌شود

🔹 مجموع اعتبار برای چهاربانده کردن محور ساری تاکام ٨۰ میلیارد تومان است/ فارس


🔺 کارناول نوروز پاک در #ساری

#حضور_رایگان_است

زمان: پنجشنبه ٢٣ اسفند ٩٧؛ ساعت ۱۶

مکان: ساری، خیابان فرهنگ، سالن سید رسول حسینی


⭕️ جاده ساری- کیاسر مسدود شد

🔹به دلیل بارش شدید باران که از شب گذشته تاکنون آغاز شده است جاده ساری به کیاسر از صبح امروز مسدود شده است.


📢 اردوغان خطاب به عامل حمله تروریستی نیوزیلند: بی شرف، استانبول نیوزیلند نیست

🗣 رئیس جمهور ترکیه:

◀️ این تروریست گزافه گویی کرده است مبنی بر اینکه به استانبول خواهند آمد تا مساجد و گلدسته‌ها را ویران کنند؛ بی شرف استانبول نیوزیلند نیست


در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
ساعت۲۴ -قصد داریم شما را با منطقه‌ای عجیب و مرموز در عربستان سعودی آشنا کنیم. می‌خواهیم شما را با مداین صالح، شهری 'خاموش و نفرین‌زده' در بیابان‌های عربستان آشنا کنیم. نام دیگر این شهر مدینه الحجر بوده که اگر در حد پترا (پایتخت نبطی‌ها در اردن) معروف نباشد، دومین شهر بزرگ نبطی‌ها نقش عمده‌ای در امپراتوری اسرارآمیز آن‌ها ایفا می‌کرده است. با این‌ که خیلی‌ها شهر پترا، پایتخت نبطی‌ها، در اردن را می‌شناسند، مداین صالح، دومین شهر بزرگ امپراتوری نبطی و یکی از میراث‌های جهانی یونسکو، چندان شناخته‌شده نیست. بنا بر اعلام بی بی سی امروزه مداین صالح در دل بیابان قرار گرفته است و متروک، خاموش، و البته دست‌نخورده باقی مانده است.
همشهریهمشهری16 ساعت قبل
سنگ‌های کلیه اجسام سختی هستند که از مواد شیمیایی موجود در ادرار تشکیل می‌شوند. سنگ‌های کلیوی می‌تواند علائم متفاوتی ایجاد کنند، از جمله کمردرد، ادرار خونی، استفراغ یا تب و لرز. از جمله عوامل زمینه‌ساز احتمالی سنگ کلیه می‌توان به ننوشیدن آب به مقدار کافی، چاقی، جراحی‌های کاهش وزن و خوردن غذاهای پر نمک یا پر قند اشاره کرد. اگر فکر می‌کنید که سنگ کلیه دارید، فورا به نرد دکتر بروید. دکتر ممکن است توصیه به نوشیدن مایعات اضافی برای رد کردن سنک کلیه کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
ساعت ۲۴-طرز تهیه کیک شیفون شکلاتی / مواد لازم جهت تهیه کیک شیفون شکلاتی / طرز تهیه کیک سبک و نرم / اندازه قالب کیک اسفنجی و شیفون / آسان‌ترین روش تهیه کیک شیفونمواد لازم جهت تهیه کیک شیفون شکلاتی: پیمانه لیوان فرانسوی دسته دار است. سپس روغن و آب (آب هم دمای محیط باشه) را اضافه می‌کنیم. در مرحله بعد آرد، بکینگ پودر و پودر کاکائو را دو تا سه بار الک کرده و به تدریج به مواد بالا اضافه می‌کنیم. اندازه قالب کیک اسفنجی و شیفون: دو تخم مرغی قطر ۱۸چهار تخم مرغی قطر ۲۰شش تخم مرغی قطر ۲۳هشت تخم مرغی قطر ۲۵ده تخم مرغی قطر ۲۷دوازده تخم مرغی قطر ۳۰شانزده تخم مرغی قطر ۳۵بیست تخم مرغی قطر ۴۰* برای انواع کیک هم به غیر از شیفون و اسفنجی، تا دو سوم قالب تان را با لیوان فرانسوی دسته دار سرخالی از آب پر کنید. (طرز تهیه کیک شیفون شکلاتی)
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
حسن اربابی در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه تخصصی ساخت و طراحی هتل و تجهیزات و صنایع وابسته در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش گردشگری و احداث هتل و مراکز اقامتی رونق دارد افزود: ​ از ۲ هزار و ۲۰۰ طرح سرمایه گذاری ۵۰۰ طرح به ساخت هتل و مراکز اقامتی اختصاص دارد که بخش خصوصی ۹۰ درصد سرمایه را تأمین کرده است. وی گفت: توسعه زیرساخت‌ها به ویژه افزایش ظرفیت‌های اقامت به طور قطع و یقین به توسعه گردشگری منجر می‌شود. معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: در زمینه جذب سرمایه بخش خصوصی و تأمین تسهیلات و اعتبارات موفقیت‌های زیادی داشتیم که امیدواریم با هماهنگی سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی شاهد توسعه دستاورد‌ها در این زمینه باشیم. معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ۹۰ درصد سرمایه گذاری‌ها در بخش طراحی و ساخت هتل است. دومین نمایشگاه تخصصی ساخت و طراحی هتل و تجهیزات و صنایع وابسته از امروز تا ۵ اردیبهشت در نمایشگاه شهر آفتاب برپاست.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مجله آنلاین موبنا – در حدود ۴۰ کیلومتری غرب بانکوک و در منطقه سام پهران یک معبد بودائی وجود دارد که به دلیل ظاهر متفاوتش شهرت زیادی بدست آورده است. مهمترین بخش این مرکز مذهبی یک برج ۱۷ طبقه صورتی‌رنگ است که یک مجسمه اژدها دور تا دور آن پیچیده است. نکته قابل‌توجه آن است که این معبد به‌ندرت روی کتاب‌های راهنمای گردشگری بانکوک مشخص‌شده ولی با این وجود شهرت زیادی دارد. اینکه چه کسی این ساختمان را طراحی کرده هنوز هم مشخص نیست.
آخرین خبرآخرین خبر17 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر