هدر رفت آب در دریاچه ارومیه به صفر می‌رسد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
هدر رفت آب در دریاچه ارومیه به صفر می‌رسد

هدر رفت آب در دریاچه ارومیه به صفر می‌رسد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
افزایش بارندگی تنها ملاک افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه نیست بلکه استفاده بهینه از این آب‌ها می‌تواند در افزایش سطح تراز دریاچه کمک کرده و اقدامات زیربنایی در استفاده از روان آب‌ها سبب جلوگیری از هدر رفت بارش‌ها می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، دریاچه ارومیه به‌عنوان بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و از و با ارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی ایران و جهان بشمار می‌رود و بر اساس گزارشات آبدهی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه، ۶۵ درصد از آب‌های ورودی به دریاچه از طریق آب‌های ورودی رودخانه‌های جنوب تأمین می‌شود.

طرح احیای دریاچه ارومیه با تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز شکل گرفت و فعالیت رسمی خود را با همکاری سازمان‌هاازجمله جهاد کشاورزی، اداره حفاظت محیط‌زیست و شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی آغاز کرد.

تاکنون با مشارکت سازمان‌های مختلف اقدامات زیادی برای نجات دریاچه ارومیه صورت گرفته و ازاین‌رو امسال شاهد افزایش سطح تراز دریاچه نسبت به سال‌های گذشته هستیم.

پروژه‌های اجرایی طرح احیای دریاچه ارومیه در سال ۹۷

پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه و باهدف انتقال آب از حوضه کانی سیب به دریاچه اجرا می‌شود و پس از بهره برداری از آن سالانه ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد و این طرح ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

پروژه سردهنه سازی، اصلاح و بازسازی دریچه‌ها و آبگیرهای رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه که باهدف امکان آبگیری کانال آبیاری در ظرفیت مناسب در فصول زراعی و مسدود نمودن جریان به کانال و هدایت آب رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه به سمت پیکره دریاچه در فصول غیر زراعی است.

در پروژه احداث سد سیلوه و کانال انتقال آب جلدیان، سد سیلوه بر روی رودخانه لاوین، که از سر شاخه رودخانه گلاس بوده و آورد متوسط سالانه ۲۲۰/۷ میلیون مترمکعب دارد، احداث می‌شود و انتقال آب از سد سیلوه از طریق کانال آب جلدیان انجام صورت می‌گیرد و از طریق این کانال سالانه ۹۵ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد.

پروژه اتصال رودخانه زرینه رود به سیمینه رود به منظور افزایش اثربخشی آب رهاسازی شده از سد بوکان و انتقال آب ناشی از وقوع سیلاب به پیکره دریاچه ارومیه در کمتر از ۸ ماه انجام شد و انتقال آب رودخانه زرینه رود و سیمینه رودبه دریاچه ارومیه بسیار تأثیرگذار بوده است.

هدف از اجرای پروژه تصفیه خانه‌های ارومیه و گلمان، تصفیه و انتقال پس آب فاضلاب جمع آوری شده شهرستان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه در راستای نجات دریاچه ارومیه است و با اتمام این پروژه، سالانه ۱۰۵ میلیون متر مکعب پس آب تصفیه‌شده از تصفیه خانه‌های فاضلاب حوضه آبریز به دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی دلیل اصلی افزایش سطح تراز دریاچه بارندگی‌های اخیر، لای روبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه، انسداد انهار و دریچه‌های آبگیر موجود در مسیر رودخانه‌ها، انتقال روان آب‌ها و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان می‌کند و می‌گوید: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سدهایزولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شده است.

فرهاد سرخوش با اشاره بر اینکه طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهرهبرداری نرسیده است، بیان می‌کند: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می‌رسد که می‌تواند نقش بسزایی در احیای نگین فیروزه‌ای آذربایجان غربی داشته باشد.

وی مساحت فعلی دریاچه ارومیه را ۲ هزار و ۳۳۴ کیلومتر مربع اعلام می‌کند ومی‌افزاید: حجم آب این دریاچه در حال حاضر دو میلیارد و ۱۱۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۷۰ میلیون متر مکعب افزایش داشته است.

صفر شدن هدر رفت آب در دریاچه ارومیه

بر اساس گزارشات اعلام‌شده از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه بارش‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۸۵ درصد رشد داشته و امیدها برای احیای بزرگ‌ترین دریاچه آب‌شور جهان پررنگ‌تر شده، اما رشد بارش‌ها به‌تنهایی نمی‌تواند نجات‌دهنده باشد، بلکه استفاده درست و بهینه از این میزان بارش‌هاست که می‌تواند ادامه حیات دریاچه ارومیه را تضمین کند.

مسئول واحد سیاست‌گذاری دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه در این زمینه اظهار می‌کند: سال ۹۲ که عملیات احیا آغاز شد و تراز دریاچه نسبت به سال ۸۸، ۱۳۰ سانتیمتر پایین‌تر بود، این در حالی است که طی سال‌های ۸۸ تا ۹۲، متوسط بارش حوزه دریاچه ارومیه ۳۳۰ میلی‌متر بوده و درواقع طی این سال‌ها موفق شده‌ایم با اجرای طرح‌های مختلف میزان آب بیشتری را به سمت دریاچه هدایت کنیم و امسال وضعیت بارش‌ها بهتر است و ۳۶ سانتیمتر افزایش تراز داشته‌ایم، اما وقتی این میزان را در بازه زمانی ۴ ساله در نظر می‌گیریم متوجه می‌شویم این افزایش در گرو اجرای مناسب طرح‌ها و هدایت مناسب روان آب‌ها به‌رسمت دریاچه بوده است.

علی حاجی مرادی در مورد افزایش روان آب‌ها می‌گوید: افزایش بارش‌ها منجر به تولید روان آب‌های بیشتر می‌شود و اینکه ما چگونه از این روان آب‌ها استفاده کنیم مهم است نه میزان بارش‌ها.

وی رهاسازی آب به سمت دریاچه را یکی از مهم‌ترین اقدامات وزارت نیرو دانسته و می‌افزاید: کاهش تراز دریاچه در ماه‌های گرم سال طبیعی است، اما امسال با افتتاح نخستین طرح‌های آب‌رسانی به این دریاچه تلاش داریم جلوی تبخیر آب را بگیریم.

اجرای طرح‌های جامع مقابله با بیابان‌زایی

با توجه به خشک شدن دریاچه ارومیه و از بین رفتن پوشش گیاهی، منطقه با پدیده بیابان‌زایی روبه رو بوده و برخلاف وضعیت‌های قبلی بادهایی از سوی دریا به سمت خشکی می‌شود که موجب فرسایش‌های بادی و گردوغبار نمکی و تبعات ناشی از آن می‌شود.

بر اساس اهداف ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر حفظ و احیای منابع طبیعی، اقدامات بیولوژیکی و بیومکانیکی در جهت ایجاد پوشش گیاهی و مقابله باکانون‌ها تولید گردوغبار و ریز گردهای نمکی در شهرستان‌های ارومیه، سلماس و میاندوآب آغاز شد و هدف از این طرح مبارزه بیولوژیکی و بیومکانیکی با ریز گردهای نمکی و مقابله با بیابان‌زایی است.

اجرای بادشکن غیرزنده، ساماندهی چرای دام در اراضی ساحلی دریاچه ارومیه، مراقبت و نگهداری از گرازهای موجود در سطح ۵۶۸ هکتار، آبیاری سنواتی شامل آبیاری نهالها و بوته‌های کاشته شده و احداث ایستگاه‌های سنجش و پایش فرسایش بادی اقداماتی هستند که در مقابله با بیابان‌زایی و مبارزه با کانون‌های تولید گردوغبار و ریز گردهای نمکی انجام‌شده است.

اقدامات فرهنگی و اجتماعی طرح‌های احیای دریاچه ارومیه

توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر در شهرستان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تسهیل‌گری برای ایجاد خانه توسعه تکاب، فرهنگ‌سازی و آموزش روش‌های بهینه‌سازی الگوی مصرف و مشارکت کشاورزان در استفاده از روش‌های نوین آبیاری و افزایش راندمان آبیاری و نهادینه کردن فرهنگ مصرف آب و حفاظت از محیط‌زیست در مدارس و خانوارها از طریق برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات مختلف دانش‌آموزی بخشی از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی انجام‌شده طی سال‌های ۹۳ تا ۹۶ است.

گزارش از فائزه نماززاده

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم گفتگوی اختصاصی با حمید مشکی نوچه صورت خط خطی وحید مرادی / دختر لاکچری چرا می‌ترسید!

رکنارکنا23 ساعت قبل
حمید مشکی به خبرنگار رکنا گفت: من ۳ سال است که دیگر شرارت نمی‌کنم و هیچ مزاحمتی برای نوامیس مردم نکرده‌ام. در حالیکه حمید مشکی گفته بود قصد ازدواج دارد و همسرش از گذشته او خبر دارد و دیگر برای زنان مزاحمت ایجاد نمی‌کند چندی قبل خانواده دختر جوانی از حمید مشکی شکایت کردند. وحشت دختر تهرانی از حمید مشکیوحشت دختر تهرانی از همدست مخوف وحید مرادی به اندازه‌ای زیاد بود که می‌ترسید به کلانتری برود. حمید مشکی از اراذل و اوباش و همدستان وحید مرادی بود که حتی به شلیک‌های پلیس اعتنایی نداشت. بنا بر این گزارش، حمید مشکی برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس امنیت تهران قرار گرفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

سقوط خودروی راننده زن به داخل دریاچه، عاقبت استفاده از گاز به جای ترمز + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک راننده زن در نزدیکی دریاچه‌ای در یکی از شهرهای ایالت نیوجرسی، قصد تغییر مسیر خودرو را داشت که اشتباه گرفتن پدال گاز و ترمز، باعث شد تا خودرو مستقیم به سمت دریاچه حرکت کند و در آن فرو رود. خوشبختانه با اقدام به موقع آتش نشانی، خودرو و راننده آن بدون آسیب، به خشکی منتقل شدند. انتهای پیام/

ساحلی در ایران که می‌تواند جاذب سرمایه گردشگران خارجی باشد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ساحل هرمزگان در بندرعباس یکی از وسیع‌ترین و همینطور جذاب‌ترین سواحل کشور است که با توجه بیشتر مسئولان و همینطور سرمایه گذاری‌های بلند مدت می‌تواند مرکزی مناسب برای سفر جهانگردان به این منطقه باشد. بیشتر بخوانید: استفاده از ابزار سینما برای ترویج گردشگریانتهای پیام/ساحلی زیبا در ایران + فیلم
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
فرانگر: محمد علی نجفی در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در خصوص سابقه خودکشی خودش به قاضی کشکولی گفت: آبان سال ۹۷ به خاطر اختلافاتی که با میترا استاد داشتم و، چون فکر می‌کردم راه به خطا رفته می‌خواستم جدا شوم، اما میترا قبول نمی‌کرد به همین خاطر تصمیم به خودکشی گرفتم و بعد از آن وقتی زنده ماندم چند نفر درباره حکم شرعی اقدام به خودکشی صحبت کردند که همانجا از کارم پشیمان شدم و در صحنه قتل هم به خاطر همین حکم شرعی خودکشی نکردم. وی افزود: به یکی از هتل‌های تهران رفتم و قرص خوردم و، چون نمی‌خواستم کسی متوجه مرگ من شود در اتاق هتل تصمیم گرفتم پس از خوردن قرص، رگ دستم را بزنم که با توجه به زیاد بودن تعداد قرص‌ها بیهوش شدم و دیگر نتوانستم رگ دستم را بزنم.

بدترین تست‌های تصادف تاریخ

تابناکتابناک1 روز قبل
تست تصادف موضوعی است که برای تمام خودروهای تولیدی انجام می‌شود و اصلی‌ترین نهادی که این تست را انجام می‌دهد، ان‌سی‌ای‌پی است که در هر قاره به صورت یکپارچه از خودروها تست تصادف می‌گیرد و از پنج ستاره به آن‌ها امتیاز می‌دهد. در این ویدیو فاجعه‌ترین تست‌های تصادف تاریخ آورده شده است که با تماشای آن می‌توان به نحوه پیشرفت صنعت خودروسازی و احترام به خریداران پی برد که چطور قبل از عرضه، میزان ایمنی یک خودرو را اعلام می‌کنند و اگر نقصی داشته باشد، در برطرف کردن آن می‌کوشند.

نیمی از مناطق کشور دمای بالای ۴۰ درجه داشت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و در دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر