دیلم در تعطیلات نوروز قطعی آب نداشته باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
دیلم در تعطیلات نوروز قطعی آب نداشته باشد

دیلم در تعطیلات نوروز قطعی آب نداشته باشد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
گناوه-ایرنا- فرمانداردیلم استان بوشهر گفت: باتوجه به اینکه در تعطیلات نوروز این شهرستان پذیرای جمعیت بی شماری از هموطنان می شود به هیچ وجه قطعی آب در اماکن عمومی صورت نگیرد و در صورت بروز مشکل کمبود ، با تانکر سیار آب رسانی انجام شود.

به گزارش ایرنا، عبدالامیر قاسمی روز سه شنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان افزود: تکریم و احترام به مراجعه کنندگان در ادارات و نهادهای این شهرستان به بهترین نحو انجام شود.

وی با انتقاد درتاخیر در صدور مجوز به متقاضیان اجرای طرح در برخی دستگاه‌های اجرایی گفت: یکی از برنامه‌های اصلی دولت، تولید و ایجاد اشتغال توسط بخش خصوصی است که باید به نحو شایسته در رفع حل مشکلات با آنان همکاری شود.

فرماندار دیلم اظهارداشت: درجهت تسریع و تسهیل امور سرمایه گذاران درصورت لزوم، مدیران دستگاه‌های اجرایی یا کارشناس اداره شهرستان به مرکز استان بوشهر عزیمت و پیگیری رفع مشکلات آنان باشند.

قاسمی با اشاره به بحران کم آبی گفت: باید با داشته‌های موجود در مصرف آب مدیریت تا در زمان بحران، مردم دچار مشکل و سختی نشوند.

وی اضافه کرد: تمامی دهیاران، شوراهای اسلامی شهر و روستا، بخشداران، سازمان‌های مردم نهاد، خبرگزاری‌ها و فضاهای مجازی در ارتباط با مصرف بهینه آب فرهنگ سازی و اطلاع رسانی کنند.

وی افزود: مطالعه تصفیه خانه فاضلاب و پارک منطقه تنوب دیلم تا قبل از خرداد ماه توسط شهرداری این بندر انجام شود.

فرمانداردیلم گفت: جهت برطرف کردن کامل مشکل آبرسانی به روستاها، مطالعات طرح کامل خط انتقال آب روستایی تا خردادماه تهیه و اعتبارات لازم در کمیته برنامه ریزی تخصیص خواهد یافت.

شهرستان دیلم در منتهی الیه شمالی استان بوشهر از مناطق گردشگرپذیر جنوب کشور است.

۶۱۶۴/۷۲۱۵/۶۰۴۵

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، آب، شورای حفاظت و دیلم از تلگرام

افزایش قیمت نمی‌تواند آب را نجات دهد

🔹یک کارشناس حوزه منابع آبی و اقتصاد کشاورزی، معتقد است اقتصاد آب در بخش کشاورزی نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد، چراکه آب به‌عنوان یک نهاده در سبد تولید کشاورزان قرار دارد و اگر آب از این سبد حذف شود، بی‌شک تولید محصول کشاورزی و امنیت غذایی به هم خواهد خورد. /ایسنا


#اسکان_نیوز گزارش می‌دهد:

🔻افزایش بودجه بسیج شهرداری

🔹 بودجه کدام ماموریت‌های اجتماعی پایتخت آب رفته است

جزئیات بیشتر:


🔻رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: آلودگی سالانه جان حدود ۳۰ هزار نفر را در کلانشهرهای ایران می‌گیرد

🔹از سال ۷۴ فهمیدم که در مورد آب در حال رفتن اشتباه راه هستیم.

🔹۶۶ درصد آلودگی تهران به خاطر خودروهای گازوئیلی است.

#اجتماعی


🌀ژرفای سیاستی آب ژرف

✍️محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

✅ خبر این‌که چاه آب ژرف (در عمق چند هزار متری زمین) به نتیجه رسیده، و تصویر هم فواره شدن آب است (چاه آرتزین)، آب‌هایی که گفته می‌شود از هندوکش به سمت ایران می‌آیند و از اعماق زمین در سیستان و بلوچستان می‌گذرند و از دریای عمان خارج می‌شوند. حجم آب کشف‌شده ۱۰۰۰ میلیارد متر مکعب ذکر شده و آن‌را بر ۷ میلیارد متر مکعب مصرف آب شرب سالیانه کشور تقسیم کرده و گفته‌اند برای ۱۷۳ سال مصرف آب شرب کشور کافی است. خبر دست به دست می‌چرخد و امروز صبح شنیدم که کسانی گفته‌اند چه نشسته‌اید که این آب را هم و به فلان کشورها که دوست‌شان نداریم فروخته شده است، واخیانتا!!

✅ داستان آب ژرف مثنوی هفتاد من است، اما من فقط می‌خواهم چند مجموعه سؤال بپرسم و از نگاه «عقل سیاست‌گذاری عمومی» در آن نظر کنیم. دو نکته هم قبل از طرح سؤالات ذکر می‌کنم. اول، عدد ۱۰۰۰ را بر ۷ تقسیم کنید. خواهید دید که حاصل ۱۴۲٫۸ می‌شود. یعنی نویسندگان چنین متنی حتی در تقسیم نیز دقت به خرج نداده‌اند. آدمیانی که به این میزان هم دقیق نبوده‌اند چگونه صلاحیتی برای اظهارنظر درباره آب ژرف یافته‌اند؟

✅ دوم، ۱۰۰۰ میلیارد متر مکعب معادل چقدر آب است؟ کارون بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران است. کل آب سالیانه رودخانه کارون اکنون به روایت برخی اطلاعات و آمار به حدود ۱۴ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است، اما کارون در پرآب‌ترین سال‌هایش نیز بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد متر مکعب و حدود ۲۳ میلیارد متر مکعب آورد داشته است. ۱۰۰۰ میلیارد متر مکعب معادل آورد ۴۳ رودخانه کارون در پرآب‌ترین سال‌های آن است. عبور این میزان آب در اعماق زمین، و خروج این میزان آب از دریای عمان در کدام گزارش کارشناسی و اثر علمی منتشرشده نشان داده شده است؟

✅ اولین مجموعه سؤالات، به فرض که این میزان آب در سیستان و بلوچستان کشف شود. این آب دارای چه کیفیتی است؟ آیا حاوی فلزات سنگین نیست؟ آیا شوری آب برای استفاده انسانی استاندارد است؟ هزینه استخراج آب از عمق ۳ تا ۵ هزار متری زمین چقدر است؟ چه میزان برق برای استخراج این میزان آب ضروری است؟ آیا آب ژرف از طریق یک چاه قابل استحصال است یا هزاران چاه برای استخراج آب ژرف ضروری است؟ هزینه حفر هر چاه چقدر است؟ چاه فعلی تاکنون چقدر هزینه در برداشته است؟ هزینه لازم برای انتقال آب به سایر نقاط ایران چقدر است (تا ۱۷۳ سال آب شرب ایران را تأمین کند)؟

✅ دومین مجموعه سؤالات، آیا کشوری که با مدیریت ناصحیح، منابع آبی خود را مسرفانه به سوی نابودی کشانده، منابع آب جدید را نابود نخواهد کرد؟ آیا هزینه‌ای به اندازه هزینه لازم برای اکتشاف، استحصال و توزیع آب ژرف، برای بهبود مصرف آب‌های موجود هزینه شده است؟ آب ژرف در چه بازه زمانی، برای چه مقاصدی و با چه قیمتی به دست خواهد آمد؟

✅ سومین مجموعه سؤالات، مگر نه این است که جامعه ایرانی از فقدان ارزیابی اقتصادی، محیط‌زیستی و اجتماعی سدها شکایت دارد و ساخت آن‌ها را باعث بروز مشکلات عدیده برای کشور و تخریب منابع آبی می‌داند؟ خب، ارزیابی اقتصادی، محیط‌زیستی و اجتماعی آب ژرف کجا صورت گرفته؟ توسط چه کسانی منتشر شده؟ و توسط کدام کارشناسان و نخبگان تأیید شده است؟ چه تضمینی هست که آینده آن‌چه امروز درباره آب ژرف گفته می‌شود، همان چیزی نباشد که امروز درباره سدسازی بیان می‌شود؟

✅ چهارمین مجموعه سؤالات، چرا دستگاه‌های رسمی اخبار آب ژرف را تأیید یا تکذیب نمی‌کنند؟ چرا گزارش مطالعات درباره چنین پدیده شگرفی که به عنوان نجات یک ملت تصویر می‌شود در دسترس نیست؟ آیا این فقط بازی رسانه‌ای برای جا انداختن پدیده‌ای مشکوک است؟

✅ پنجمین مجموعه سؤالات، آیا در دنیای سیاست‌گذاری راهکارهای معجزه‌آسا امکان‌پذیر هستند؟ آیا کشوری که چند دهه با بدمصرفی و بی‌تدبیری در مدیریت منابع آب مواجه بوده، قادر است با اتکا به یک عامل، به شکلی معجزه‌آسا نجات یابد؟ آیا آب ژرف – به فرض واقعیت داشتن – خشکیدن تالاب‌ها و رودخانه‌ها، فرونشست زمین، ریزگردها، موج مهاجرت بر اثر خشکی، کوبیده شدن آبخوان‌ها و … را نیز جبران می‌کند؟

✅ هر تصمیم درباره آب، تصمیم درباره سرنوشت این کشور است. سیاست‌گذاری عرصه دل بستن به معجزه‌ها نیست، بلکه عرصه پاسخ گفتن به سؤالات بسیار و درافتادن با پیچیدگی‌های بسیار است. سیاست‌گذاری آب ژرف، ژرفای بسیار بیشتری مطالبه می‌کند.


🔻سمنان فرصت «عمان» را از دست ندهد … کاسپین شدنی نیست

✍️ حنیف رضا گلزار

🔹این روزها طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای عمان به پنج استان کشور در حال رای زنی و نهایی شدن است. بر اساس این طرح قرار است تا سالانه ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب دریای عمان پس از شیرین سازی به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان و یزد منتقل شود.

🔹هرچند با انتقال آب بین حوضه‌ای مخالفیم و اعتقاد داریم که دولت به جای سیاست «مدیریت عرضه» باید سیاست «مدیریت مصرف» را در پیش بگیرد ولی گویی عزم جزمی در ساختار مدیریت آب کشور وجود دارد تا به تاکید خود را ناتوان معرفی کند. مصداق بارز این ادعا هم همین طرح‌های انتقال آب و تداوم سد سازی در کشور است.

🔹اینها مصادیق بارز ناتوانی و دانش گریزی مدیران آبی کشور است. بارها گفته و نوشته شده که سمنان کم آب نیست و مدیریت و صرفه جویی ۱۰ درصدی منابع در دسترس این استان سالانه تا ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب مازاد در اختیار این استان می‌گذارد. با این وصف اگر مدیران همچنان تاکید بر اجرای طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای دارند عاقلانه است تا از فرصت مطالعه انتقال آب دریای عمان استفاده کنند و تا دیر نشده برای سمنان هم حقابه‌ای تخصیص دهند چرا که آب عمان تا یزد خواهد رسید و هزینه انتقال آب از یزد تا سمنان بسیار کمتر و آسیب‌های زیست محیطی آن نیز نسبت به انتقال آب کاسپین بسیار ناچیز است.

🔹دریای عمان به آبهای آزاد متصل است و اثر پذیری آن نسبت به کاسپین در برابر نمک زدایی بسیار بطئی و کند است. در مسیر یزد به سمنان هم نه کوهستان وجود دارد و نه جنگل. این ویژگی‌ها موجب می‌شود هزینه‌های مالی و زیست محیطی و اجتماعی انتقال آب عمان از یزد به سمنان بسیار کمتر باشد. مدیران سمنان فرصت سوزی نکنند و وقت و انرژی بیهوده صرف نکنند چرا که با توجه به حساسیت‌های ایجاد شده طرح انتقال آب کاسپین و ساخت سدهای فینسک و کسیلیان روی سرشاخه‌های تجن و تالار با هدف انتقال آب به خارج از حوضه آبریز به سرانجام نخواهد رسید.

جزییات بیشتر:


در ادامه بخوانید

فیلم/ مربی که روز گذشته شیر به او حمله کرد، کیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
«نادر رضا نوری»، مدیر دهکده طبیعت قزوین در جریان بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی از دهکده طبیعت مورد حمله یک قلاده شیر قرار گرفت و با مداخله به هنگام مأموران و مربیان حیوانات این حادثه کنترل شد.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.

ماجرای اصابت گلوله به محافظ نماینده اصفهان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما نماینده اصفهان در مجلس برای انجام مصاحبه به خیابان لبافی نژاد می‌رود، بعد از اینکه از ماشین پیاده می‌شوند دو نفر سارق به راننده ایشان حمله می‌کنند. راننده هم از سلاح استفاده و تیراندازی می‌کند که یکی از شلیک‌ها به پای خودش می‌خورد و به بیمارستان منتقل می‌شود.

گرم‌ترین هفته تابستان در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تهران هم در روز‌های اخیر هوای گرم را پشت سر گذاشت و دمای هوا دیروز به ۴۱ درجه سانتیگراد رسید. وی گفت: در میان مراکز استان‌ها، تهران دیشب گرم‌ترین هوا را با ۳۴ درجه تجربه کرد و پیش‌بینی می‌کنیم هوای گرم تهران تا پایان هفته ادامه داشته باشد. سرکرده افزود: این هفته پدیده‌های دیگری همچون وزش باد در نوار شرقی کشور می‌تواند در نهبندان و سربیشه خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان به ویژه زابل با خیزش گرد و خاک همراه باشد. وی افزود: رگبار‌های تابستانی عصر امروز و فردا در جنوب شرق کشور به ویژه جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات جنوبی کرمان، شمال فارس و بخش‌های شمالی هرمزگان پیش بیش می‌شود و حتما هموطنان عزیز از رفتن به ارتفاعات خودداری کنند. سرکرده گفت: همچنین سالمندان، بیماران قلبی و ریوی از ساعت ۱۰صبح تا ۵ بعد از ظهر از هرگونه تردد غیرضروری خودداری کنند تا گرمازده نشوند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر