اما و اگرها درباره احتمال جدایی فردوسی پور از برنامه ۹۰
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
اما و اگرها درباره احتمال جدایی فردوسی پور از برنامه ۹۰

اما و اگرها درباره احتمال جدایی فردوسی پور از برنامه ۹۰

الفخبرگزاری الف |
رسانه های داخلی با توجه به پخش نشدن برنامه این هفته 90 و انتشار اخباری مبنی بر احتمال جدا شدن 'عادل فردوسی پور' از این برنامه به بررسی علل و عوامل این موضوع پرداخته اند.

پس از آنکه برنامه پرطرفدار ورزشی ۹۰، شامگاه دوشنبه ۲۷ اسفندماه از شبکه سوم سیما روی آنتن نرفت در فضای مجازی اخباری در خصوص اختلاف میان مدیر شبکه ۳ و فردوسی پور منتشر شد اما محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا وسیما گفت: تحولاتی ویژه در برنامه نود از سال آینده صورت خواهد گرفت و این برنامه با گروهی جدید روی آنتن خواهد رفت اما در عین حال از ظرفیت‌‌های عادل فردوسی‌ پور در برنامه‌‌های دیگر استفاده خواهد شد. رئیس سازمان صدا و سیما هم در این خصوص گفت: فردوسی پور کار خود را در شبکه سه ادامه می‌دهد.

در حالی که خبرها حاکی از آن بود که سمت قائم مقامی شبکه سوم سیما به مجری برنامه نود پیشنهاد شده است عادل فردوسی پور در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: برنامه ۹۰ فرزند من است و حاصل زحمات طاقت فرسا و شبانه روزی صدها نفر که خالصانه برای رسیدنش به جایگاه امروز تلاش کرده‌اند و ممکن نیست آدم فرزندش را با پست و مقام معاوضه کند.

بررسی امروز سه شنبه ۲۸ اسفند ماه نشان می‌دهد که برخی رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب با اعلام اینکه اختلاف میان مدیر شبکه ۳ سیما و فردوسی پور عامل پخش نشدن برنامه نود بوده است نوشتند: اصطکاک میان مدیر شبکه ۳ و عادل فردوسی ‌پور به نهایت حد قابل پیش‌بینی رسید و برنامه نود روی آنتن نرفت. این رسانه‌ها تاکید کردند: در این مجال اندک و در روزهای پایانی سال نمی‌ شود دو طرف را زیر ذره‌ بین برد که چنین موضوعی نیاز به مجالی فراخ دارد.

مهم‌ترین عبارت‌های کانونی به کار گرفته شده از سوی این جریان رسانه‌ای عبارتند از: حذف عادل از نود؛ اصطکاک بین مدیر شبکه ۳ و عادل فردوسی‌پور؛ مدیریت سیما تصمیمی دشوار گرفته و برنامه نود را از فردوسی پور دور کرده است؛ ادامه نود بی‌عادل چندان مقرون به فایده نیست؛ مشکل فردوسی ‌پور تنها به اختلافش با فروغی مربوط نمی‌‌شود؛ صدا و سیما یکی دیگر از فرزندان خود را هم بلعید؛ رفتار غیر حرفه ‌ای تهیه کننده و مجری برنامه نود در عدم پخش این برنامه بعد از بازی انگلیس- اسپانیا.

رسانه‌های اصولگرا نیز با نگاهی سیاسی به این موضوع نوشتند: صدا و سیما تصمیم گرفته بعد از ۱۷ سال به انحصار یک مجری پایان بدهد. چه منافعی مگر اینجا خوابیده که حتی پیشنهاد قائم مقامی یک شبکه تلویزیونی را نمی‌پذیرند؟

رسانه‌های اصلاح طلب

-----------------------

**اختلاف میان مدیر شبکه ۳ با فردوسی پور

روزنامه آرمان در گزارشی با عنوان 'حذف عادل ازنود؟ ' نوشت: اصطکاک بین مدیر شبکه ۳ و عادل فردوسی‌پور به نهایت قابل پیش ‌بینی رسید و برنامه نود روی آنتن نرفت. در این مجال اندک و در روزهای پایانی سال نمی‌شود دو طرف را زیر ذره‌بین برد که چنین موضوعی نیاز به مجالی فراخ دارد. قدر مسلم آن است که در این بازی تلخ هر دو طرف ماجرا باید سعه‌صدر نشان می‌دادند که ندادند. مدیران صداوسیما با تنگ کردن مجال برای عادل و عادل در جشن سیما با گشودن زبان و انتقاداتی که شاید دیگر لزومی به طرح شدن با چنان شدتی نداشت، نشان دادند که در سعه‌صدر تا چه اندازه بی‌تجربه‌ایم؛ مدیران رسانه‌ای چنان مهم از یکسو و چهره شناخته شده‌ای مانند عادل از سوی دیگر.

حالا بازی به آخرین مرحله رسیده است. به نظر می‌رسد که سیما تصمیمی دشوار گرفته و برنامه نود را از فردوسی پور دور کرده است. گفته می‌شود که برنامه نود بدون عادل ادامه خواهد یافت اما شایسته است مدیران ارشد شبکه۳ به این مهم بیندیشند که نود شناسنامه عادل و عادل شناسنامه نود است و هر یک بی‌دیگری فاقد لطف و فاقد عمقی برساخته در طول نزدیک به دو دهه است. عادل با نود برآمد و رشد کرد. انرژی روی آن گذاشت و به همان اندازه که نود رشد کرد، عادل هم رشد کرد. روزی که می‌شد به نفع مردم از تنگنای خشم بیرون جست، چنین نشد و امروز سیما باید مواظب باشد که ادامه نود بی‌عادل چندان مقرون به فایده مورد نظر نیست.

روزنامه ایران می‌نویسد: شایعه‌ای که از همان یکشنبه شب منتشر و دیروز به واقعیت نزدیک‌تر شد، این بود که عادل فرصتی برای اینکه برنامه این هفته‌اش (دیشب) را روی آنتن ببرد و با مخاطبانش خداحافظی کند، نخواهد داشت. گرچه هیچ خبری به صورت رسمی اعلام نشد اما نگاهی به کنداکتور شبکه سه بر ابهامات می‌افزود. تا زمان تنظیم این گزارش (ساعت ۱۸) آخرین برنامه‌ای که در کنداکتور قرار گرفته بود، «اخبار شبانگاهی» ساعت ۲۲ بود و برنامه‌های پس از آن که طبیعتا باید طبق دوشنبه شب‌های هر هفته «۹۰» می‌بود، در جدول پخش قرار نداشت.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

پیگیری‌های خبرنگار «ایران» ابعاد عجیب‌تری از موضوع را مشخص کرد. آن طور که مطلع شدیم، جلسه‌ای میان فروغی و فردوسی پور برگزار شده بوده و اختلاف میان طرفین شدیدتر می‌شود. عادل به فروغی می‌گوید که در برنامه دوشنبه (دیشب) از مردم خداحافظی می‌کنم و فروغی به او می‌گوید که قرار نیست این هفته «۹۰» روی آنتن برود.

به این ترتیب عادل فردوسی‌پور حتی فرصت و مجال خداحافظی از مردم و مخاطبانش را هم نیافت. با تمام این اوصاف باید به این موضوع توجه داشت که به نظر می‌رسد مشکل فردوسی‌پور تنها به اختلافش با فروغی مربوط نمی‌شود. چرا که اگر این طور بود، مدیران عالیرتبه سازمان به این قضیه ورود می‌کردند. از سویی آنچه در گذشته هم وجود داشته، این است که در مقاطع مختلف به چهره‌های مختلفی که به میزان بالایی از محبوبیت دست یافته‌اند، اجازه فعالیت بیشتر در تلویزیون داده نشده است. نمونه‌هایی مانند مهران مدیری یا رضا رشیدپور که مدتی ممنوع‌الفعالیت یا ممنوع‌التصویر شده‌اند. حالا عادل فردوسی‌پور باید از جایگاهی که دارد، فاصله بگیرد و به این ترتیب باید گفت که صدا و سیما یکی دیگر از فرزندان خود را هم بلعید.

روزنامه آفتاب یزد با توجه به اظهارات میثم فضلعلی مدیر گروه ورزش شبکه‌سه سیما، درباره آخرین تحولات درباره برنامه نود مبنی بر اینکه برنامه نود در سال۹۸ با ترکیب و ساختار جدیدی روی آنتن شبکه سه خواهد رفت نوشت: علاوه بر کنایه‌های چهره‌های سیاسی اما اقدام این شبکه در تغییرساختار پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیونی که مردم به آن وسازنده‌اش رای اول را داده‌اند، بی‌توجهی به نظر مردم است و خبر از بازی بچگانه‌ای می‌دهدکه تمامی ندارد. این در حالی است که برنامه ۹۰ در هفته گذشته نیز پخش نشد، در حالیکه گزارش‌ها حاکی از آن بود عادل فردوسی‌پور برنامه ویژه نوروزی و سرگرم‌کننده و متفاوتی را ویژه نوروز آماده کرده عدم پخش این برنامه و اعلام رسمی و صریح شبکه سوم سیما از تغییرات اساسی در ماهیت این برنامه، از یک تغییر حساب شده در ۹۰ خبر می‌دهد. تغییری که بی‌‌تردید مغایر با آرای مردمی است که لااقل در جام جم هم که شده برخی مدیران ثابت کردند نظرشان مخالف نظر مدیران و مسئولین حاکم فعلی در سازمان صداو سیماست.

**نگرانی فوتبالدوستان از جدایی فردوسی پور از برنامه ۹۰

خبرگزاری ایلنا آورد: این روزها صحبت از تعطیلی برنامه نود یا تغییر تیم سازنده این برنامه است و نگرانی از باب اینکه دیگر عادل فردوسی‌پور را دوشنبه‌ شب‌ها روی آنتن زنده شبکه ۳ نمی‌‌بینیم فوتبالدوستان زیادی را به واکنش نسبت به این موضوع وا داشته است. برنامه نود با وجود منتقدان زیادی که دارد بدون شک برنامه مهمی در صدا و سیما و البته در فوتبال ایران محسوب می‌شود و کسی نمی‌تواند تاثیرگذاری آن را کتمان کند. این برنامه پیش از این هم حاشیه‌های زیادی به همراه داشته که چند بار تا پای تعطیلی برنامه پیش رفته است ولی هربار فشار افکار عمومی باعث عقب نشینی مسئولان شده و باید دید اینبار هم شاهد پیروزی فردوسی‌ پور و بازگشت شکوه ‌مندانه او به آنتن هستیم یا نه.

رسانه‌های اصولگرا

--------------------

**پایان انحصار طلبی یک مجری

به گزارش مشرق، مهدی محمدی تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر درباره حذف برنامه نود بعد از ۱۷ سال، نوشت: صدا و سیما تصمیم گرفته بعد از ۱۷ سال به انحصار یک مجری پایان بدهد. چه منافعی مگر اینجا خوابیده که حتی پیشنهاد قائم مقامی یک شبکه تلویزیونی را نمی‌پذیرند؟ لشکرسیاسیون و ضدانقلاب چرا برای یک مجری ورزشی بسیج شده‌اند.

**واکنش مخالفان سیما به تغییر ساختار برنامه ۹۰

مشرق نیوز در مطلب دیگری نوشت: گروهی دست به مهره نشسته‌اند تا به محض انتشار خبری درباره برنامه نود، ریزش مخاطب تلویزیونی را در رسانه‌های موافق و مخالف نظام فریاد کنند … وقتی تکه کلام‌های مجریان برنامه خندوانه، دورهمی، ماه عسل، برنده باش، کودک شو و… در جامعه دهان به دهان می‌چرخند و یا انتشار بخش‌های مهم برنامه‌های سیاسی و اجتماعی مانند 'حالا خورشید' در کانال‌های مجازی دست به دست می‌شوند، خود گواه پرمخاطب بودن رسانه ملی است. قطعا اگر برنامه عادل فردوسی پور هم مخاطب داشته به پشتوانه همین فضا بوده وگرنه امروز نه سلبریتی بود نه برندی که برای امضای کتابش صف ببندند!

خبرگزاری فارس در مطلبی با تیتر «عادل نمی‌تواند مانع از ظهور نخبگان شود» نوشت: سوال روز این است؛ گردش نخبگان ایرادی دارد که گروه 'مخالفان همیشگی سیما' بلافاصله با فکر تغییر در ساختار برنامه نود، علم مخالفت شان را به هوا بلند کرده‌اند؟ ۱۹ سال و نیم برای یک برنامه تلویزیونی فرصت کمی نیست که رسانه ملی آن را در اختیار عادل و نود قرار داد در حالی که روند حرکتی این برنامه در سراشیبی سقوط، کاملا واضح است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با عادل فردوسی پور از تلگرام

بحث درمورد کتب خوانده شده توسط عادل فردوسی پور؛

کتاب‌های فوتبالی و غیر فوتبالی پیشنهادی از عادل فردوسی پور

@varzesh۳


🎥گفتگوی برنامه ورزش و مردم با عادل فردوسی پور

🔹از کارلوس کی روش تا جایزه جشنواره جام‌جم


#ورزش_و_مردم

شوخی انیمیشنی جالب با پیمان یوسفی، عادل فردوسی پور، مزدک میرزایی، جواد خیابانی و سرهنگ علیفر


#اختصاصی_فوتبالی

صحبتهای عادل فردوسی پور مجری برنامه نود در مراسم آیین افتتاحیه زمین چمن مصنوعی هما و پاسداشت حمید علیدوستی


در ادامه بخوانید

شاهکاری کلاسیک از جاز به نام اصفهان+ فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
با فراگیر شدن موسیقی جاز در سراسر دنیا این سبک تاثیر زیادی بر موسیقی ملل گذاشت. آشنایی ایرانیان با جاز نیز از دهه ۴۰ آغاز شد و برای اولین بار خواننده‌ای به نام آلفرد لازاریان بود که اولین قطعه جاز را به نام «ونوس» روانه بازار کرد. قطعه اصفهان و آگرا همواره به عنوان شاهکارهای مشترک این دو هنرمند بزرگ تاریخ جاز شناخته می‌شود. «اصفهان» در محافل موسیقی جاز به عنوان یک شاهکار از «استاندارد جاز» شناخته می‌شود. هر کسی که علاقه به این سبک از موسیقی داشته باشد حتما نام الینگتون و قطعه اصفهان آن را شنیده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.

دعوت ارتش فرانسه از نویسندگان تخیلی برای ساخت سلاح آینده

عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
ارتش فرانسه «تیم سرخ» متشکل از نویسندگان علمی - تخیلی تشکیل داده است تا بتوانند تهدیدات احتمالی آینده را تصور کنند. به گزارش عصر ایران، بنابر آخرین گزارش آژانس نوآوری دفاع، نویسندگان داستان‌های علمی - تخیلی «سناریو‌هایی از تخریب و نابودی» به ذهن‌شان می‌رسد که هرگز به فکر برنامه‌ریزان استراتژیک ارتش نمی‌رسد. در این گزارش آمده است که فعالیت این گروه فوق‌سری است و در جنگ بر ضد «عناصر مخرب» بسیار مهم است. سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ برای هدف‌گیری پهباد‌هابه نوشته بی بی سی، این اقدام فرانسه به منظور نوآوری‌هایی در عرصه‌ٔ دفاعی است. در جشن‌های روز ملی فرانسه، سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ به نمایش درآمد.
مهرمهر1 روز قبل
با حمایت استاندار گلستان، باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. وی ادامه داد: در محدوده حریم در نظر گرفته شده برای جنگل‌های هیرکانی، دامسراهایی وجود دارند که قرار است جابجا شوند. موضوع تجهیز پایگاه‌های جنگل هیرکانی، یکی از مواردی است که بعد از ثبت جهانی بسیار اهمیت دارد. همچنین طرح کلی گردشگری برای ساماندهی و کنترل گردشگری انبوه در پرونده جنگل‌های هیرکانی آمده است که باید با دقت به اجرا برسد. معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در نظر داریم تا یک روز از تقویم به نام روز جنگل‌های هیرکانی نامگذاری شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی افزود: در حوزه‌های فعالیت‌های پرورشی برنامه‌های وسیعی را با همکاری کانون پرورش فکری در نظرداریم. معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: ما در مدارس ۴ هزار و ۵۰۰ کانون ورزشی درون مدرسه‌ای داریم که ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. وی گفت: همچنین ۱۴ هزار کانون برون مدرسه‌ای داریم که یک میلیون و ۳۵۰ هزار دانش آموز را حمایت می‌کنیم؛ این موضوع شامل حوزه تربیت بدنی و ورزش هم می‌شود. معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: محور کار ما در تابستان آماده سازی برای مهر است، سال گذشته بیش از ۹۰ هزار معلم مدارس پایه را با اصول اولیه ورزش آشنا کردیم تا دروس مختلف را با ورزش به دانش آموزان آموزش دهند. وی گفت: امسال روی چاقی و اضافه وزن دانش آموزان تمرکز خواهیم کرد با برنامه‌های عمومی و انفرادی تلاش می‌کنیم که این مشکلات حل شود و BMI آن‌ها به شکل طبیعی حرکت کند.

نظرها

اخبار بیشتر