1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. فرهنگ

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

بازی‌های ویدیویی سال هاست که از سطح یک سرگرمی برای اوقات فراغت فراتر رفته و به صنعتی با درآمد هنگفت تبدیل شده‌اند. بر اساس پیش بینی کارشناسان درآمد حاصل از فروش گیم‌های آنلاین و آفلاین کامپیوتر، موبایل، کنسول تا سال ۲۰۲۲ به مبلغ سرسام آور ۲۳۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

در این مطلب به زندگی نخستین توسعه دهنده کنسول بازی خانگی یعنی «رالف اچ بائر» پرداخته‌ایم که در توسعه این صنعت نقشی حیاتی ایفا کرد. این مهاجر آلمانی با اختراع اولین کنسول بازی، تلویزیون‌های معمولی را به سرزمین فانتزی تبدیل کرد و سنگ بنای صنعتی پر رونق را بنیان نهاد. «کیث فینشتاین»، تاریخ‌نگار بازی‌های ویدیویی و مالک موزه گیم VideoTopia اختراع بائر را «سرآغاز یک تحول فکری» خوانده است.مهاجرت به آمریکا

رالف هنری بائر با نام اصلی «رودلف هاینریش بائر» ۸ مارس ۱۹۲۲ از پدر و مادری یهودی در «پیرمازنز» آلمان متولد شد اما زمانی که ۱۶ سال داشت مجبور شد برای فرار از سیاست ضد یهودی هیتلر به «برانکس» نیویورک مهاجرت کنند. رالف از همان آغاز ورود به شهر در کارخانه چرم سازی به عنوان کارگر استخدام شد اما هنوز زمان زیادی نگذشته بود که با اختراع یک دستگاه سرعت تولید را چندین برابر افزایش داد.

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر - 4

اولین کنسول بازی دنیا

اوضاع به همین منوال می‌گذشت تا اینکه آگهی تبلیغاتی در مترو توجه او را به خود جلب کرد: «با تعمیر رادیو و تلویزیون به درآمد بالا دست پیدا کنید». او که به ابزارهای الکترونیکی علاقه خاصی داشت یک چهارم از حقوق ماهیانه ۴۸ دلاری خود را به آموزش مکاتبه‌ای تعمیر تلویزیون و رادیو اختصاص داد و چند ماه بعد به تعمیر این دستگاه‌ها مسلط شد.شرکت در جنگ

رالف که از جنایت‌های هیتلر کینه‌ای عمیق به دل گرفته بود، در سال ۱۹۴۳ به عنوان افسر اطلاعاتی به ارتش آمریکا ملحق شد. وی مدت کوتاهی پس از سپری کردن آموزش‌های نظامی به جبهه اروپا اعزام شد که در جنگ جهانی دوم به جهنمی سوزان بدل شده بود.

رالف اوقات فراغتش را به مطالعه جبر و درست کردن رادیو از مین یاب‌های آلمانی اختصاص می‌داد تا دوستانش با آن موزیک گوش کنند. تخصص اصلی او استفاده از سلاح‌های کوچک بود اما با استفاده از یونیفرم آلمانی و جا زدن خود به عنوان افسر نازی تعداد زیادی از نیروهای هیتلر را خلع سلاح کرد و در مجموع ۱۸ تن سلاح آلمانی را برای ارتش جمع آوری کرد که در موزه نظامی به نمایش گذاشته شده‌اند.توسعه اولین کنسول بازی

پس از پایان جنگ و شکست نازی‌ها رالف هم از ارتش جدا شد و دوباره سراغ علاقه اصلی‌اش یعنی فناوری تلویزیون رفت. او یکی از نخستین کسانی است که مدرک مهندسی تلویزیون را از موسسه فناوری تلویزیون شیکاگو دریافت کرد. پس از پایان تحصیلات به کمپانی تولید ماشین‌های جراحی پیوست اما در سال ۱۹۵۱ به عنوان مهندس رشد در «لوارل الکترونیکس» استخدام شد.

پروژه محول شده به بائر توسعه تلویزیونی پیشرفته بود اما ناگهان فکر اضافه کردن قابلیت بازی به سیستم به ذهنش خطور کرد اما جواب دلسرد کننده‌ای از رییسش دریافت کرد:

فراموشش کن رالف. همین الان هم از برنامه عقب افتادی پس فقط همون تلویزیون لعنتی رو بساز.

رالف می‌دانست که در این شرکت نوآوری هایش راه به جایی نمی‌برد به همین خاطر عطای آن را به لقایش بخشید و راهی کمپانی «سندرز» شد. زمینه فعالیت این شرکت توسعه ابزارهای الکترونیک نظامی بود اما ذهن کنجکاو بائر هنوز ایده پیاده سازی سیستم‌های بازی در تلویزیون را فراموش نکرده بود. او با استعداد و مهارتی که از خود نشان داده بود به عنوان مدیر بخشی با ۵۰۰ پرسنل انتخاب شده بود اما ناگهان ایده قبلی به سرش زد و به سرعت آن را با مداد روی کاغذ آورد.

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر - 13

نتیجه پیاده سازی ایده چهار صفحه طرح و نقشه از یک جعبه بازی بود که به همه اجازه می‌داد روی تلویزیون‌های معمولی بازی‌های تخته‌ای، ورزشی و غیره انجام دهند. او در شرکت جدید هم روی این ایده پافشاری می‌کرد اما اغلب این جواب را دریافت می‌کرد: «هنوز هم با این ایده‌ها کلنجار می‌روی؟»

با این حال شکارچی نازی‌ها به آسانی از میدان به در نمی‌شد. رالف پس از توضیح این ایده برای یکی از مدیران او را به سرمایه گذاری روی توسعه دستگاه قانع کرد. در نهایت ۲ هزار دلار برای تحقیق، ۵۰۰ دلار برای تهیه ابزارهای لازم و دو مهندس کمکی در اختیار او قرار داده شد. این تیم توسعه اولین کنسول بازی را در اتاقک زیرشیروانی و به صورت محرمانه پیش می‌بردند. پس از تولید هفت نمونه اولیه سرانجام طرح نهایی بدست آمد و براون باکس نامگذاری شد.طراحی براون باکس

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

این کنسول از جعبه‌های مشکی، سفید و قهوه‌ای تشکیل شده بود که از طریق سیم به دو کنترلر مستطیلی متصل می‌شدند. بخش اصلی کنسول از طریق جعبه سوییچ به تلویزیون متصل می‌شد و کاربر می‌توانست بین تماشای فیلم یا بازی یکی را انتخاب کند.

طراحی کنترلر دستگاه به گونه‌ای بود که باید روی سطحی صاف قرار داده می‌شد. چهار کلید روی کنترلر قرار داشت که کلید ریست در وسط، یک کلید در سمت راست و دو کلید دیگر در سمت چپ بدنه تعبیه شده بودند. کاربرد کلید ریست با آنچه که در ذهن داریم تفاوت داشت و به جای ریست بازی عناصر مختلف را به حالت اولیه برمی گرداند.

همراه این کنسول شش باتری متوسط R۱۴ عرضه می‌شد اما امکان اتصال آن به آداپتورAC هم وجود داشت که باید جداگانه خریداری می‌شد. اولین کنسول بازی قابلیت پخش صدا نداشت و تنها قادر به نمایش سه نقطه و یک خط عمودی سفید در زمینه مشکی بود. یکی از نقطه‌ها توسط سیستم و دوتای دیگر توسط کاربر کنترل می‌شد. کاربر می‌توانست با استفاده کلیدهای روی کنسول مکان خط عمودی و سرعت حرکت نقطه خودکار را تنظیم کند. برای اجرای بازی‌های مختلف باید مکان خط تنظیم می‌شد، مثلا برای اجرای بازی تنیس خط به وسط می‌آمد اما حین بازی هندبال به لبه نمایشگر برده می‌شد.

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر - 21

در ساخت این کنسول از قطعات محاسباتی دیجیتال استفاده شده بود. مهندسان به منظور کاهش هزینه نهایی مدار اصلی را بر اساس منطق دیودی - ترانزیستوری (دی تی ال) و با استفاده از دیودو ترانزیستور پیاده سازی کردند. گیمرها به جای کارتریج‌های رام که بعدا فراگیر شد، از کارت‌های بازی شبیه مدار چاپی استفاده می‌کردند. این کارت‌ها در قالب مجموعه‌ای از سوئیچرها عملکرد مدار داخلی و واکنش آن به کنترلرها را تغییر می‌دادند.عرضه اولین کنسول بازی جهان به بازار

بائر برای فروش براون باکس ابتدا سراغ تلویزیون‌های پولی رفت اما آنها دست رد به سینه او زدند. کمپانی‌های تولید تلویزیون هم اشتیاقی به خرید براون باکس نداشتند و در نهایت یکی از زیر مجموعه‌های فیلیپس به نام «مگناوکس» در را به روی فرشته اقبال باز کرد. مگناوکس در ۱۹۷۲ براون باکس را به عنوان کنسول ادیسه روانه بازار کرد و در همان سال اول موفق به فروش ۱۳۰ هزار دستگاه از آن شد.

تا سال ۱۹۷۵ فروش ادیسه از مرز ۳۳۰ هزار دستگاه عبور کرد اما بائر معتقد بود که میزان فروش باید به مراتب بیشتر از این میزان باشد. او مگناوکس را به خاطر محدود کردن عرضه این فناوری به فروشگاه‌های تحت نظر خودش و القای این تفکر که تکنولوژی جدید تنها با دستگاه‌های آنها سازگار است، سرزنش می‌کرد. یکی دیگر از انتقادهای بائر این بود که مگناوکس نرخ دستگاه‌ها را به جای ۱۹٫۹۵ دلار پیشنهادی ۱۰۰ دلار قیمت گذاری کرده است.

بائر پس از بازنشستگی از سندرز در ۱۹۸۷ کسب و کار مشاوره خودش را راه اندازی کرد. او کلکسیون ارزشمندش از سخت افزارهای اولیه گیم را به چند موزه از جمله بزرگترین موزه علمی-فرهنگی-تحقیقاتی جهان با عنوان «انستیتوی اسمیتسونین» اهدا کرد.

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر - 26

بائر در کنار جورج بوش

بائر به خاطر اختراع اولین کنسول بازی و فعالیت‌های پس از آن جوایز متعددی را از آن خود کرد و از این میان می‌توان به مدال ملی فناوری اشاره کرد که به پاس نقش چشمگیر او در توسعه و تجاری سازی بازی‌های ویدیویی تعاملی در فوریه ۲۰۰۶ و توسط جورج بوش، رییس جمهور وقت به وی اهدا شد. در آپریل ۲۰۱۰ نیز وزارت بازرگانی ایالات متحده با برپایی مراسمی رسمی نام وی را به تالار ملی مخترعان اضافه کرد. رالف اچ بائر در دسامبر ۲۰۱۴ و در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی ادامه داد: در واقع اگر بتوانیم شاخص فقر و نابرابری را کاهش دهیم و مشارکت، ارتباطات و رفاه را در جامعه نهادینه کنیم در این شرایط می‌توانیم ادعا کنیم که در مسیر توسعه هستیم و در این مسیر قدم بر می‌داریم. بویژه که با آموزش می‌توان اشتباه پذیری و انتقادپذیربودن را یاد گرفت و از آن در این مسیر رشد و­ توسعه استفاده کرد­. وی ادامه داد: این خواسته محقق نخواهد شد مگر اینکه از توانمندی‌های جوانان در زمینه‌های مختلف بهره بگیریم و تنها به استفاده از ظرفیت جوانان در بحث مدیریتی حاکمیتی اکتفا نشود. وی افزود: اعتماد کردن به جوانان در همه زمینه باید محقق شود همانطور که در دوران دفاع مقدس این اعتماد صورت گرفته و ثمره آن را دیدیم. استاندار تهران گفت:: ما در استانداری تهران آمادگی کامل داریم تا بتوانید در همه زمینه‌ها از جوانان بهره بگیریم و زمینه بارور شدن جوانان را فراهم کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ این نشست با همکاری معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار خواهد شد. این نشست استانی، از ساعت ۹ تا ۱۲ روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸، در شهرستان فومن برگزار و علاقه مندان می‌توانند برای شرکت در این نشست به شهرستان فومن، خیابان شهید بهشتی، بالاتر از پمپ بنزین، مجتمع فرهنگی – هنری سید الشهدا، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن مراجعه کنند. این نشست، با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان، معاون صنایع دستی این استان، فرماندار فومن، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فومن، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن، رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی، رئیس دبیرخانه شورای عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دبیر علمی همایش و یک عضو هیأت علمی پژوهشکده هنرهای سنتی برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، خانه‌ تئاتر به رسم هر سال، همزمان با هفته دوم اردیبهشت جشن هفته‌ تئاتر را با حمایت مالی بانک‌ گردشگری و برخی مؤسسه‌های دیگر برگزار می‌کند. بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای اجرایی همزمان در خانه هنرمندان و عمارت خانه‌ تئاتر و با برنامه‌هایی همچون نمایشگاه عکس‌ تئاتر، برنامه‌های ویژه انجمن‌های خانه تئاتر، تئاتر خیابانی، تئاتر محیطی، تئاتر صحنه‌ای، نشست‌های تخصصی همراه خواهد بود.
فارسفارس2 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، هیاتی از دانشگاه حمل نقل سن پترزبورگ روسیه در راستای توسعه همکاری‌های مشترک از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کردند. سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص بازدید هیاتی از دانشگاه حمل و نقل سن پترزبورگ از دانشگاه گفت: این هیات دانشگاهی از نقاط مختلف دانشگاه از جمله برج فناوری و دانشکده مهندسی عمران بازدید کردند. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: دانشگاه حمل و نقل سن پترزبورگ از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر کشور روسیه به شمار می‌رود که قرار است در آینده با این دانشگاه همکاری‌های مشترکی داشته باشیم. وی افزود: باتوجه به اینکه دانشگاه حمل و نقل سن پترزبورگ یک دانشگاه تخصصی است بنابراین قرار است در آینده دانشگاه صنعتی امیرکبیر با این دانشگاه تفاهم نامه‌ای منعقد کند. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دو دانشگاه همکاری‌های خود در سطح آموزش، پژوهش و فناوری را توسعه خواهند داد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، متن پیام دکتر علی عسکری به این شرح است: برادر ارجمند سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفریانتصاب جنابعالی را به سمت مسئول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیه‌الله الاعظم (ارواحنا فداه) تبریک می‌گویم. بی‌تردید، همچنانکه حضور مقتدرانه شما در جایگاه فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌به‌عنوان پشتوانه نظامی و دفاعی کشور با پیشرفت‌ها و دستاوردهای ارزشمندی همراه بود، آمیزه این تجربیات ارزشمند با گستره‌ای وسیع از دانش و تخصص در عرصه جنگ نرم، روزهای پرفروغ‌تری را در نبرد و رویارویی با هجمه‌های فرهنگی دشمن به‌همراه خواهد داشت. ضمن اعلام آمادگی رسانه ملی برای تعامل و هم‌افزایی با آن قرارگاه در مسیر پیشبرد اهداف عالیه نظام، توفیق و سربلندی جنابعالی را از پروردگار تعالی آرزومندم.

خواهر و برادر‌های معروف و تاریخ‌ساز دنیا

3+
الفالف16 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر