توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. فرهنگ

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

بازی‌های ویدیویی سال هاست که از سطح یک سرگرمی برای اوقات فراغت فراتر رفته و به صنعتی با درآمد هنگفت تبدیل شده‌اند. بر اساس پیش بینی کارشناسان درآمد حاصل از فروش گیم‌های آنلاین و آفلاین کامپیوتر، موبایل، کنسول تا سال ۲۰۲۲ به مبلغ سرسام آور ۲۳۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

در این مطلب به زندگی نخستین توسعه دهنده کنسول بازی خانگی یعنی «رالف اچ بائر» پرداخته‌ایم که در توسعه این صنعت نقشی حیاتی ایفا کرد. این مهاجر آلمانی با اختراع اولین کنسول بازی، تلویزیون‌های معمولی را به سرزمین فانتزی تبدیل کرد و سنگ بنای صنعتی پر رونق را بنیان نهاد. «کیث فینشتاین»، تاریخ‌نگار بازی‌های ویدیویی و مالک موزه گیم VideoTopia اختراع بائر را «سرآغاز یک تحول فکری» خوانده است.مهاجرت به آمریکا

رالف هنری بائر با نام اصلی «رودلف هاینریش بائر» ۸ مارس ۱۹۲۲ از پدر و مادری یهودی در «پیرمازنز» آلمان متولد شد اما زمانی که ۱۶ سال داشت مجبور شد برای فرار از سیاست ضد یهودی هیتلر به «برانکس» نیویورک مهاجرت کنند. رالف از همان آغاز ورود به شهر در کارخانه چرم سازی به عنوان کارگر استخدام شد اما هنوز زمان زیادی نگذشته بود که با اختراع یک دستگاه سرعت تولید را چندین برابر افزایش داد.

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر - 4

اولین کنسول بازی دنیا

اوضاع به همین منوال می‌گذشت تا اینکه آگهی تبلیغاتی در مترو توجه او را به خود جلب کرد: «با تعمیر رادیو و تلویزیون به درآمد بالا دست پیدا کنید». او که به ابزارهای الکترونیکی علاقه خاصی داشت یک چهارم از حقوق ماهیانه ۴۸ دلاری خود را به آموزش مکاتبه‌ای تعمیر تلویزیون و رادیو اختصاص داد و چند ماه بعد به تعمیر این دستگاه‌ها مسلط شد.شرکت در جنگ

رالف که از جنایت‌های هیتلر کینه‌ای عمیق به دل گرفته بود، در سال ۱۹۴۳ به عنوان افسر اطلاعاتی به ارتش آمریکا ملحق شد. وی مدت کوتاهی پس از سپری کردن آموزش‌های نظامی به جبهه اروپا اعزام شد که در جنگ جهانی دوم به جهنمی سوزان بدل شده بود.

رالف اوقات فراغتش را به مطالعه جبر و درست کردن رادیو از مین یاب‌های آلمانی اختصاص می‌داد تا دوستانش با آن موزیک گوش کنند. تخصص اصلی او استفاده از سلاح‌های کوچک بود اما با استفاده از یونیفرم آلمانی و جا زدن خود به عنوان افسر نازی تعداد زیادی از نیروهای هیتلر را خلع سلاح کرد و در مجموع ۱۸ تن سلاح آلمانی را برای ارتش جمع آوری کرد که در موزه نظامی به نمایش گذاشته شده‌اند.توسعه اولین کنسول بازی

پس از پایان جنگ و شکست نازی‌ها رالف هم از ارتش جدا شد و دوباره سراغ علاقه اصلی‌اش یعنی فناوری تلویزیون رفت. او یکی از نخستین کسانی است که مدرک مهندسی تلویزیون را از موسسه فناوری تلویزیون شیکاگو دریافت کرد. پس از پایان تحصیلات به کمپانی تولید ماشین‌های جراحی پیوست اما در سال ۱۹۵۱ به عنوان مهندس رشد در «لوارل الکترونیکس» استخدام شد.

پروژه محول شده به بائر توسعه تلویزیونی پیشرفته بود اما ناگهان فکر اضافه کردن قابلیت بازی به سیستم به ذهنش خطور کرد اما جواب دلسرد کننده‌ای از رییسش دریافت کرد:

فراموشش کن رالف. همین الان هم از برنامه عقب افتادی پس فقط همون تلویزیون لعنتی رو بساز.

رالف می‌دانست که در این شرکت نوآوری هایش راه به جایی نمی‌برد به همین خاطر عطای آن را به لقایش بخشید و راهی کمپانی «سندرز» شد. زمینه فعالیت این شرکت توسعه ابزارهای الکترونیک نظامی بود اما ذهن کنجکاو بائر هنوز ایده پیاده سازی سیستم‌های بازی در تلویزیون را فراموش نکرده بود. او با استعداد و مهارتی که از خود نشان داده بود به عنوان مدیر بخشی با ۵۰۰ پرسنل انتخاب شده بود اما ناگهان ایده قبلی به سرش زد و به سرعت آن را با مداد روی کاغذ آورد.

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر - 13

نتیجه پیاده سازی ایده چهار صفحه طرح و نقشه از یک جعبه بازی بود که به همه اجازه می‌داد روی تلویزیون‌های معمولی بازی‌های تخته‌ای، ورزشی و غیره انجام دهند. او در شرکت جدید هم روی این ایده پافشاری می‌کرد اما اغلب این جواب را دریافت می‌کرد: «هنوز هم با این ایده‌ها کلنجار می‌روی؟»

با این حال شکارچی نازی‌ها به آسانی از میدان به در نمی‌شد. رالف پس از توضیح این ایده برای یکی از مدیران او را به سرمایه گذاری روی توسعه دستگاه قانع کرد. در نهایت ۲ هزار دلار برای تحقیق، ۵۰۰ دلار برای تهیه ابزارهای لازم و دو مهندس کمکی در اختیار او قرار داده شد. این تیم توسعه اولین کنسول بازی را در اتاقک زیرشیروانی و به صورت محرمانه پیش می‌بردند. پس از تولید هفت نمونه اولیه سرانجام طرح نهایی بدست آمد و براون باکس نامگذاری شد.طراحی براون باکس

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

این کنسول از جعبه‌های مشکی، سفید و قهوه‌ای تشکیل شده بود که از طریق سیم به دو کنترلر مستطیلی متصل می‌شدند. بخش اصلی کنسول از طریق جعبه سوییچ به تلویزیون متصل می‌شد و کاربر می‌توانست بین تماشای فیلم یا بازی یکی را انتخاب کند.

طراحی کنترلر دستگاه به گونه‌ای بود که باید روی سطحی صاف قرار داده می‌شد. چهار کلید روی کنترلر قرار داشت که کلید ریست در وسط، یک کلید در سمت راست و دو کلید دیگر در سمت چپ بدنه تعبیه شده بودند. کاربرد کلید ریست با آنچه که در ذهن داریم تفاوت داشت و به جای ریست بازی عناصر مختلف را به حالت اولیه برمی گرداند.

همراه این کنسول شش باتری متوسط R۱۴ عرضه می‌شد اما امکان اتصال آن به آداپتورAC هم وجود داشت که باید جداگانه خریداری می‌شد. اولین کنسول بازی قابلیت پخش صدا نداشت و تنها قادر به نمایش سه نقطه و یک خط عمودی سفید در زمینه مشکی بود. یکی از نقطه‌ها توسط سیستم و دوتای دیگر توسط کاربر کنترل می‌شد. کاربر می‌توانست با استفاده کلیدهای روی کنسول مکان خط عمودی و سرعت حرکت نقطه خودکار را تنظیم کند. برای اجرای بازی‌های مختلف باید مکان خط تنظیم می‌شد، مثلا برای اجرای بازی تنیس خط به وسط می‌آمد اما حین بازی هندبال به لبه نمایشگر برده می‌شد.

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر - 21

در ساخت این کنسول از قطعات محاسباتی دیجیتال استفاده شده بود. مهندسان به منظور کاهش هزینه نهایی مدار اصلی را بر اساس منطق دیودی - ترانزیستوری (دی تی ال) و با استفاده از دیودو ترانزیستور پیاده سازی کردند. گیمرها به جای کارتریج‌های رام که بعدا فراگیر شد، از کارت‌های بازی شبیه مدار چاپی استفاده می‌کردند. این کارت‌ها در قالب مجموعه‌ای از سوئیچرها عملکرد مدار داخلی و واکنش آن به کنترلرها را تغییر می‌دادند.عرضه اولین کنسول بازی جهان به بازار

بائر برای فروش براون باکس ابتدا سراغ تلویزیون‌های پولی رفت اما آنها دست رد به سینه او زدند. کمپانی‌های تولید تلویزیون هم اشتیاقی به خرید براون باکس نداشتند و در نهایت یکی از زیر مجموعه‌های فیلیپس به نام «مگناوکس» در را به روی فرشته اقبال باز کرد. مگناوکس در ۱۹۷۲ براون باکس را به عنوان کنسول ادیسه روانه بازار کرد و در همان سال اول موفق به فروش ۱۳۰ هزار دستگاه از آن شد.

تا سال ۱۹۷۵ فروش ادیسه از مرز ۳۳۰ هزار دستگاه عبور کرد اما بائر معتقد بود که میزان فروش باید به مراتب بیشتر از این میزان باشد. او مگناوکس را به خاطر محدود کردن عرضه این فناوری به فروشگاه‌های تحت نظر خودش و القای این تفکر که تکنولوژی جدید تنها با دستگاه‌های آنها سازگار است، سرزنش می‌کرد. یکی دیگر از انتقادهای بائر این بود که مگناوکس نرخ دستگاه‌ها را به جای ۱۹٫۹۵ دلار پیشنهادی ۱۰۰ دلار قیمت گذاری کرده است.

بائر پس از بازنشستگی از سندرز در ۱۹۸۷ کسب و کار مشاوره خودش را راه اندازی کرد. او کلکسیون ارزشمندش از سخت افزارهای اولیه گیم را به چند موزه از جمله بزرگترین موزه علمی-فرهنگی-تحقیقاتی جهان با عنوان «انستیتوی اسمیتسونین» اهدا کرد.

توسعه اولین کنسول بازی دنیا توسط یک مهاجر - 26

بائر در کنار جورج بوش

بائر به خاطر اختراع اولین کنسول بازی و فعالیت‌های پس از آن جوایز متعددی را از آن خود کرد و از این میان می‌توان به مدال ملی فناوری اشاره کرد که به پاس نقش چشمگیر او در توسعه و تجاری سازی بازی‌های ویدیویی تعاملی در فوریه ۲۰۰۶ و توسط جورج بوش، رییس جمهور وقت به وی اهدا شد. در آپریل ۲۰۱۰ نیز وزارت بازرگانی ایالات متحده با برپایی مراسمی رسمی نام وی را به تالار ملی مخترعان اضافه کرد. رالف اچ بائر در دسامبر ۲۰۱۴ و در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | کارشناس سعودی: جنگ با ایران حماقت است، حریف یک گروه یمنی نشدیم!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
عصر جدید برنامه سرگرمی است که در آن نفرات مختلف به بروز استعداد‌ها و نمایش خلاقیت‌های شان میپردازند بعد در این میان چهار داور یعنی امین حیایی رویا نونهالی آریا عظیمی نژاد و بشیر حسینی به قضاوت در مورد برتری هر یک از شرکت کنندگان می‌پردازندعصر جدید امشب یکشنبه ۲ تیر ۹۸ ساعت ۱۰ و ۴۲ دقیقه از شبکه سه پخش خواهد شد
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نماینده یونیسف در ایران خاطر نشان کرد: در زلزله کرمانشاه و سیل در ایران تلاش کردیم از سلامت کودکان مراقبت کنیم. ایران در مراقبت‌های اولیه بهداشتی یکی از کشورهای پیشرو استمشاور منطقه‌ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: ایران در مراقبت‌های اولیه بهداشتی یکی از کشورهای پیشرو است. وی افزود: ایران در مراقبت‌های اولیه بهداشتی یکی از کشورهای پیشرو است و می‌تواند کمک شایانی به این نشست داشته باشد. در دو روز اول این همایش بر روی مراقبت‌های اولیه بهداشتی تمرکز خواهد شد و روز سوم به صورت عملی از دستاوردهای ایران در این حوزه بازدید خواهیم داشت. مشاور منطقه‌ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا خاطر نشان کرد: مراقبت‌های اولیه بهداشتی فقط شامل قرص و واکسن نیست بلکه یک راهبری است و یونیسف نیز در بخش‌های مختلف از جمله مراقبت‌های اولیه بهداشتی و رشد در سال‌های اول کودکی با وزارت بهداشت ایران همکاری دارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، دراین نشست ­که با موضوع عدالت در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری برگزار شد، تعدادی از استادان دانشگاه‌ها به بیان مولفه‌ها و راهکارهای تخصصی و اجرایی شدن عدالت در موضوعات مختلف پرداختند. رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در­ دانشگاه‌ها در این نشست گفت: بسیاری از موضوعات مطرح شده در بیانیه گام دوم و همچنین بیانات رهبر معظم انقلاب می‌تواند محور گفتگوهای دانشگاهی قرار گیرد. حجت الاسلام و الملسیمن مصطفی رستمی ­با اشاره به برخی از تعاریف در خصوص عدالت افزود: کارهای فراوانی در حوزه دانشگاهی قابل انجام است که باید در اینباره اقدامات لازم را انجام دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
محمود نیلی احمدآبادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بعد از سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز همایش بین المللی دانشگاه‌های فرانسه زبان با موضوع اصلی توسعه همکاری بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌های فرانسه در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد. وی با بیان این که این همایش فرصت مناسب برای حل مسائل و دغدغه‌های علمی در کشور به شمار می‌رود، گفت: این همایش دو روزه است و هر سال در یک کشور برگزار می‌شود. نیلی احمدآبادی در ادامه با بیان این که دانشگاه تهران در تابستان تعطیل نیست، گفت: بسیاری از برنامه‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در فصل تابستان اجرا می‌شود و تابستان فرصت خوبی برای فعالیت‌های علمی در دانشگاه و استفاده از آزمایشگاه‌ها است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

آیا ترامپ واقعا 10 دقیقه پیش از حمله به ایران منصرف شد؟

خبری10 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه 3 تیرماه

خبری10 ساعت قبل

فعالیت‌های پمپئو در سطح جهانی و در مقابله با ایران

خبری12 ساعت قبل

حمایت بانک صادرات ایران از تیم ملی نونهالان و نوجوانان تکواندو در مسابقات آسیایی

اقتصاد آنلاین42 دقیقه قبل

خلاصه بازی اسپانیا ۱-۲ ایالات متحده آمریکا (جام جهانی زنان - ۲۰۱۹)

طرفداری43 دقیقه قبل

ماجرای بخشش عجیب دانشگاه آزاد از جیب دانشجویان! / جوابیه دانشگاه آزاد چیست؟ + مت

رکنا44 دقیقه قبل

۸۰۰۰ دستگاه؛ خودروهای ترخیص شده از گمرکات

اقتصاد آنلاین45 دقیقه قبل

ادامه محاکمه سه محقق ایرانی با وجود ادعاهای آمریکا

ساعت ۲۴45 دقیقه قبل

رمزگشایی از یک فشن شوی عجیب / پشت‌پرده ویدئوی جنجالی این روز‌های فضای مجازی چه می‌گذرد؟

رکنا46 دقیقه قبل

سرپرست فولاد: بی تفاوتی در خصوص تخلف بلبلی رواج فساد در فوتبال است

نود46 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1