1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سرگرمی
کردستان؛ بهشت پنهان …

کردستان؛ بهشت پنهان …

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: استان کُردستان با ۲۸ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت در غرب کشور پشت ابر غفلت مانده و هنوز به هموطنان معرفی نشده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستـــان، جاذبه‌های طبیعی، طبیعت بکر، اماکن باستانی و تاریخی، صنایع دستی و مراسم و آیین‌های استان کردستان، بخش عظیمی از زیرساخت صنعت گردشگری غرب کشور است که سالانه گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور به خود جلب می‌کند.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 1

توسعه گردشگری، زیربنای اقتصاد کارشناس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان بر این باور است که اهمیت گردشگری بیشتر بر ۲ مقوله اساسی می‌چرخد که عبارت است از؛ افزایش درآمد و اشتغالزایی.

محمد رنجبر می‌گوید: حتی خرید سوغات در استان‌ها باعث رونق اقتصادی استان میزبان می‌شود.

این کارشناس معتقد است کردستان بهشت پنهانی است که زوایای ناپیدای آن علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی در فرهنگ، زبان و آداب و سنن مردم کرد نهفته است.

رنجبر ایجاد اشتغال را تنها در کارخانه و کارگاه تولیدی خلاصه نمی‌کند و از توسعه صنعت گردشگری به عنوان فرصت شغلی یاد می‌کند و می‌گوید: هر مسافری که وارد استان می‌شود حتی هزینه ورود به موزه یا مکان دیدنی باعث رونق اقتصادی آن استان می‌شود.

امروزه بعد از گردشگری تاریخی که از مناطق باستانی مانند موزه‌ها و سایت موزه دیدن می‌شود، گردشگری درمانی نیز یواش یواش به قافله جاذبه‌ها رسید.

همجواری استان کردستان با اقلیم کردستان و کشور عراق، کفه ترازوی گردشگری درمانی را سنگین‌تر و رنگین‌تر کرده است و اگر قابلیت‌ها و تخصص در بیمارستان‌های کوثر و توحید سنندج به بوته فراموشی سپرده نشود، رونق اقتصادی در بعد توریسم درمانی از حالت «لنگ لنگان» به «راه رفتن» می‌رسد.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 8

کردستان؛ قطب مهم گردشگری بدون شک یکی از قطب‌های مهم گردشگری شمال غرب کشورمان استان سرسبز و زیبای کردستان است.

به شهر سنندج مرکز استان کردستان سفر کنید، این شهر از شهرهای کوهستانی ایران است، در زمستان‌ها آب و هوایی سرد و در تابستان، هوایی معتدل و مطلوب دارد، شکوه کوه‌های «آبیدر» و «سنگ سیاه» در ۲ طرف شهر، زیبایی و اقتدار خاصی به این شهر بخشیده است.

آبیدر بلند قامت، سنگر عاشقان و پیرمردان و پیرزنان در مقابل دلتنگی هاست، آبیدر دارای چندین چشمه سار، باغ و باغ وحش است و محبوبیت زیادی در میان مردم این شهر دارد.

به شهر سنندج، شهر دارالاحسان سفر کنید، مسجدی در قلب این شهر از گذشته سخن می‌گوید، دارالاحسان تاریخ را بازخوانی می‌کند، از کلاس فق‌ها و طلاب علوم دینی برایمان حکایت می‌کند، این مسجد راوی دامنه هنر معماری ایرانی اسلامی است، مسجد جامع سنندج حکایت خوان دوران پرفراز و نشیب قاجار است.

در استان کردستان ۲ هزار و ۱۰۰ باب مسجد وجود دارد که در این میان شهر سنندج با ۳۸۶ باب بیشترین تعداد مساجد را به خود اختصاص داده و امروز به عنوان شهر مساجد معروف است.

به «سنه دژ» یا سنندج سفر کنید، سری به بازار سنتی بزنید، نمونه دیگری از نقش جهان اصفهان است، بازاری که نقاله خوان فرهنگ، تجارت و بازرگانی است، چه عشق‌هایی در تار و پود قالی در این بازار به فروش رسید و پنجه‌های آفتابی در کنج این بازار حراج شده است، هنوز بازار قدیمی سنندج، نوستالژیک است، از لباس رنگارنگ گرفته تا بوی نعناع و ریحان گیاهان دارویی و طعم صمیمیت کردها در این بازار خرید و فروش می‌شود.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 15

بازار سنندج مانند بازار اصفهان، دارای پلانی مستطیل شکل است و در دوران صفویه احداث شده است.

بعد از بازار سنندج سری به عمارت آصف یا همان «خانه کرد» ها بزنید چرا که یکی از باشکوه‌ترین و قدیمی‌ترین بناهای ساخته شده در سنندج است. این مکان دارای گچبری‌ها و آجرکاری‌های زیبای صفوی است.

این خانه بزرگترین موزه مردم شناسی قوم کرد است و با ارزش‌ترین گنجینه‌های فرهنگی کشور به حساب می‌آید.

از جمله جاذبه‌های گردشگری مهم دیگر شهر سنندج می‌توان به موزه سنندج، عمارت وکیل، عمارت مشیر دیوان و حمام خان اشاره کرد.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 20

زریبار؛ نگین فیروزه‌ای شهرستان مریوان را با نگین فیروزه‌ای زریبار می‌شناسند، اگر دوستدار طبیعت هستید، در کنار دریاچه زریبار، سفره دلتان را پهن کنید، به مریوان بنگرید و به زیبایی بیندیشید، بعد از فارغ شدن از اندیشیدن می‌توانید با یک ماهی کبابی در کنار آب و آتش، سرشار از انرژی سفر شوید.

شهرستان مریوان دارای جاذبه‌های منحصر به فردی است از جمله؛ بازارچه مرزی مریوان، پل تاریخی گاران، تفرجگاه ملاقوبی، آبشار زیبای گویله، غار کونه شم شم.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 23

خانه خورشید

یکی دیگراز دیدنی‌های کردستان که در چند سال اخیر بر سر زبان‌ها افتاده است «اورامان» یا «هورامان» است.

این منطقه کوهستانی فوق العاده زیبا بین مرز ایران و عراق قرار دارد و هر ساله مسافران زیادی برای بازدید به این منطقه می‌آیند.

اگر به اورامان یا اورامانات سفر کنید در برابر شکوه طبیعت، غافلگیر خواهید شد.

امید ورزنده، دکترای زبان انگلیسی و رییس مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط تلفنی درباره ریشه هورامان اظهار داشت: در زبان هورامی یا اورامی، «هور» به معنی ابر و «آما» به معنی آمدن است، که در مفهوم کلی یعنی آن جایی که ابرها از آن می‌آیند.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: عده‌ای دیگر واژه هورامان را متشکل از دو بخش «اهورا» و «مان» به معنی خانه، جایگاه و سرزمین می‌دانند و آنرا سرزمین اهورایی و جایگاه «اهورا مزدا» تفسیر می‌کنند.

وی گفت: «هور» در اوستا به معنی خورشید است، بنابراین هورامان را می‌توان جایگاه خورشید هم معنی کرد.

هورامان بطور کلی به چند بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از؛ هورامان لهون، هورامان تخت و ژاورو.

پوشش جنگلی این ناحیه همچون پوشش عمومی رشته کوه زاگرس عمدتا از درختان بلوط است.

بخش بزرگی از اورامان در استان‌های کردستان و کرمانشاه و بخش کوچکتری در حلبچه در خاک عراق واقع است.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 34

خرید به بانه گره خورده است

اگر اهل خرید کردن هستید به بانه سفر کنید، شهرت این شهر مرزی به خاطر مراکز خرید آن است.

بانه شهری کوهستانی با جنگل‌های زیبا است که دارای مناطق گردشگری منحصر به فرد است و از آن جمله می‌توان به پارک «دوکانان» و «پیرمراد» و «کوه آربابا» اشاره کرد.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 38

روستای «پالنگان»؛ نقاشی طبیعت

طبع بلند روستاییان و روستاهای مقصد گردشگری، خود گویای نوع جدیدی از گردشگری و توسعه اقتصادی و اجتماعی کردستان است.

روستای زیبای «پالنگان» با خانه‌های سنگی، معماری پلکانی، بافت سنتی، وجود آبشارها و چشمه‌های زیبا و رودخانه تنگی ور که در کنار آن جریان دارد، جذابیت ویژه‌ای به این روستا بخشیده و در حقیقت روستای «پالنگان» نقاشی طبیعت است. «پالنگان» در شهرستان زیبای کامیاران کردستان قرار گرفته است.غار کرفتو؛ آیینه تاریخ

غار باستانی کرفتو در ۷۰ کیلومتری شهرستان دیواندره، کوه آوالان، تپه باستانی زیویه در نزدیکی سقز که در گذشته محل زندگی اقوام مانایی بوده، مسجد تاریخی ۲ مناره که مربوط به دوره افشاریان است و حمام حاج صالح که در بافت تاریخی شهر قرار دارد و یادگاری از دوران صفویه است، از جمله آثار ارزشمند سقز هستند.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 43

بام ایران

به بیجار می‌رویم، یکی از مرتفع‌ترین شهرهای ایران که به آن لقب «بام ایران» را هم داده‌اند. آثار تاریخی نظیر بازار سنتی و قلعه قم چقای و همچنین پیست اسکی نسار از مکان‌هایی هستند که می‌توانید بازدید از آن‌ها را در برنامه خود قرار دهید.سیروان؛ رگ حیات کردستان

از مهمترین رودخانه‌هایی که در کردستان جاری است، رود سیروان است.

کردستان؛ بهشت پنهان … - 47

این رودخانه در بخش غربی و شمال غربی هورامان قرار گرفته و منطقه هورامان را به دو بخش تقسیم نموده است، بیشترین بخش این رودخانه در شهرستان پاوه قرار دارد، این رودخانه از بخش رزاب مریوان در کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال غربی اورامانات، وارد کشور عراق می‌شود.کردستان سرزمین سفره‌های رنگین

غذاهای محلی استان کردستان به علت تنوع و استفاده فراوان از گیاهان خوراکی، پتانسیل خوبی برای رونق گردشگری در ایام مختلف سال، بخصوص ایام نوروز است.

یکی از آشپزهای سنندجی گفت: کردستان غذاهای محلی خوشمزه‌ای دارد که یکی از بهترین آن‌ها «کلانه» است که با نان، پیازچه و کره محلی تهیه می‌شود و بسیار مفید و مغذی است.

عطا مردان می‌گوید: از دیگر غذاهای محلی کردستان می‌توان به «دانوله»، «کفته شۆربا»، «ترخێنه»، «دۆینه»، «نیسکێن»، «پرپۆڵه»، «سایله»، «گونێنه و رۆن»، «فڕوجاو» و «شلکێنه‌» اشاره کرد.

بدون شک صنعت گردشگری در استان کردستان می‌تواند به صنعتی پردرآمد و اقتصادی تبدیل شود اگر با نگاهی کارشناسانه بدان نگریسته شود. کد خبر ۴۳۵۱۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نیکنام حسینی پور مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب این مطلب را در نشست مشترک مسؤولان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مؤسسه خانه کتاب که به منظور آغاز همکاری دو مرکز و معرفی توانمندی‌های هریک برای یافتن زمینه‌های همکاری مشترک برگزار شد امروز مطرح کرد. او فراگیری و مردمی شدن حوزه‌های میراث فرهنگی، باستان شناسی، زبان شناسی و مردم شناسی را از اموری برشمرد که مؤسسه خانه کتاب می‌تواند با برگزاری جلساتی در این حوزه‌ها، رابطه میان پژوهشگاه و عموم را برقرار سازد. حسینی پور تصریح کرد: خانه کتاب این امکان را دارد که رابط میان پژوهشگاه و ناشرانی که علاقه مند به انتشار در حوزه ‌میراث فرهنگی هستند باشد. وی تأکید کرد: انتشارات در حوزه ‌کودک و میراث فرهنگی مورد استقبال مؤسسه خانه کتاب است. مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب با بیان اینکه این مرکز آماده همکاری با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در هفته کتاب، هفته پژوهش و هفته میراث فرهنگی است، پیشنهاد داد: در هفته کتاب یک روز با نام کتاب و میراث فرهنگی نامگذاری شود. بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با استقبال از پیشنهادهای همکاری با خانه کتاب در حوزه ایران فرهنگی بر نقش حاکمیتی پژوهشگاه در حوزه میراث فرهنگی تأکید کرد. او با ارزشمند خواندن انتشارات مشترک، همکاری و پشتیبانی معنوی خانه کتاب برای پژوهشگاه به معرفی اطلس‌های ملی پژوهشگاه پرداخت و بر گسترش فعالیت‌های پژوهشگاه در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی اشاره کرد. عمرانی در ادامه ارتباط میان مردم و میراث فرهنگی را بسیار حائز اهمیت دانست و شناساندن این حوزه به مردم از طریق خانه کتاب را ارزشمند برشمرد. سید سعید میرمحمدصادق، معاون فرهنگی مؤسسه خانه کتاب نیز در ادامه این نشست گفت: برگزاری جلسات معرفی و نقد کتاب‌های منتشر شده درپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین حوزه‌های مربوط به فعالیت‌های این مرکز می‌تواند ارتباط میان مردم و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را بیشتر و محکم‌تر سازد. او تصریح کرد: همچنین همکاری داورانی از پژوهشگاه در برگزاری هر چه بهتر داوری جایزه کتاب سال ارتباط میان این دو مجموعه را تداوم می‌بخشد. مرضیه صناعتی عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز با استقبال از پیشنهاد داوری جایزه کتاب سال با همکاری داورانی از پژوهشگاه، به توانمندی اعضای هیأت علمی و کارشناسان پژوهشگاه در این حوزه اشاره کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
معاون سازمان میراث فرهنگی افزود: طبق آمارهای سازمان جهانی گردشگری، ورود هر گردشگر به طور متوسط هزار و ۳۵۰ دلار ارز وارد کشور می‌کند که به سادگی می‌توان دریافت، تلاش در زمینه جذب گردشگر چه میزان درآمد نصیب کشور خواهد کرد. وی اضافه کرد: این رویداد یک همایش کاربردی و تأثیر گذار مستقیم در حوزه گردشگری است و جای خوشحالی است که حوزه‌های علمیه و نیز پژوهشگران حوزه‌های دینی به موضوعات مطرح در حوزه‌های فقهی گردشگری توجه نشان داده‌اند و آثار ارزشمندی به دبیرخانه این رویداد ارسال کرده‌اند. معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد تا از این پژوهش‌ها در راستای ارتقا و رفع موانع موجود حوزه‌های مختلف گردشگری به منظور پذیرش هرچه بیشتر گردشگر بهره جوید. وی ادامه داد: در سیاست گذاری‌های کلان سازمان به عنوان یک چراغ راه به مسائل فقهی در بخش گردشگری توجه بیش از پیش خواهیم داشت. نخستین همایش بین المللی فقه گردشگری با شرکت پژوهشگران و مهمانان از ۵۰ کشور خارجی در تالار وحدت دانشگاه تبریز گشایش یافت.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی در نخستین جلسه شورای برنامه ریزی توسعه آذربایجان غربی که در فرمانداری شهرستان تکاب برگزار شد گفت: به رغم پیشینه تاریخی تکاب متأسفانه هنوز این شهرستان یک موزه تخصصی ندارد. جباری در این جلسه که به ریاست استاندار آذربایجان غربی برگزار شد با اشاره به اقدامات این اداره کل در راستای توسعه گردشگری شهرستان تکاب افزود: ما برای توسعه زیرساختهای گردشگری شهرستان تکاب نیاز به ۵ میلیارد ریال داریم تا بتوانیم برای بخش عمده زیرساختهای گردشگری شهرستان هزینه کنیم تا در سال ۹۸ به بهره برداری برسد. او ادامه داد: برای نمونه ما یک و نیم کیلومتر از راه دسترسی به آبشار و آبگرم قینرجه برای آسفالت آماده شده و آمادگی داریم در صورت تخصیص اعتبارات لازم نسبت به تقویب زیرساخت‌های گردشگری چمن متحرک، چملی گول و آبگرم احمد آباد و تخت سلیمان اقدام کنیم. او اضافه کرد: در صورت تأمین اعتبار به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال مرکز آموزش و ترویج صنایع دستی تکاب را در سال ۹۸ به اتمام می‌رسانیم و با هدف توسعه هنر و صنایع دستی در اختیار هنرمندان این شهرستان قرار می‌دهیم. او با اشاره به افزایش تقاضا برای راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی تصریح کرد: پارسال ۶ واحد اقامتی بوم گردی به بهره برداری رسیده‌اند و برای ۳۰ واحد بوم گردی متقاضی داریم که از این ۳۰ واحد ۱۰ واحد مربوط به تکاب است که در صورت همکاری بانکهای عامل و اعطا تسهیلات لازم شاهد افتتاح بقیه طرحها خواهیم بود. جباری ادامه داد: ما برای مرمت و احیای دو اثر ارزشمند تاریخی قلعه دورباش و خانه اربابی اقدام و با سرمایه گذار تواندمندی برای سرمایه گذاری در این بناها صحبت کرده‌ایم تا این بناها را تبدیل به اقامتگاه بوم گردی کنند. مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی به ساخت تابلوهای معرفی جاذبه‌ها اشاره کرده و گفت: ما در سطح استان اقدام به ساخت تابلوهای معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرهای مختلف کرده‌ایم و در این زمینه ۳ میلیارد ریال اعتبار هزینه کرده‌ایم که در صورت تأمین اعتبار می‌توانیم با نصف تابلوهای بیشتر بخصوص در شهرستان تکاب اقدام به معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شهرستان کنیم.
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
سنگ‌های کلیه اجسام سختی هستند که از مواد شیمیایی موجود در ادرار تشکیل می‌شوند. سنگ‌های کلیوی می‌تواند علائم متفاوتی ایجاد کنند، از جمله کمردرد، ادرار خونی، استفراغ یا تب و لرز. از جمله عوامل زمینه‌ساز احتمالی سنگ کلیه می‌توان به ننوشیدن آب به مقدار کافی، چاقی، جراحی‌های کاهش وزن و خوردن غذاهای پر نمک یا پر قند اشاره کرد. اگر فکر می‌کنید که سنگ کلیه دارید، فورا به نرد دکتر بروید. دکتر ممکن است توصیه به نوشیدن مایعات اضافی برای رد کردن سنک کلیه کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حسن اربابی در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه تخصصی ساخت و طراحی هتل و تجهیزات و صنایع وابسته در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش گردشگری و احداث هتل و مراکز اقامتی رونق دارد افزود: ​ از ۲ هزار و ۲۰۰ طرح سرمایه گذاری ۵۰۰ طرح به ساخت هتل و مراکز اقامتی اختصاص دارد که بخش خصوصی ۹۰ درصد سرمایه را تأمین کرده است. وی گفت: توسعه زیرساخت‌ها به ویژه افزایش ظرفیت‌های اقامت به طور قطع و یقین به توسعه گردشگری منجر می‌شود. معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: در زمینه جذب سرمایه بخش خصوصی و تأمین تسهیلات و اعتبارات موفقیت‌های زیادی داشتیم که امیدواریم با هماهنگی سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی شاهد توسعه دستاورد‌ها در این زمینه باشیم. معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ۹۰ درصد سرمایه گذاری‌ها در بخش طراحی و ساخت هتل است. دومین نمایشگاه تخصصی ساخت و طراحی هتل و تجهیزات و صنایع وابسته از امروز تا ۵ اردیبهشت در نمایشگاه شهر آفتاب برپاست.
آخرین خبرآخرین خبر21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر