1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

فروردین۹۷/ التهاب دلار

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
سال 97 با التهاب قیمت ارز شروع شد و دوباره، قصۀ دلار و بیم بازگشت به دوران تحریم. آن هم تنها چند سال پس از آرامش نسبی که به رکود هم تفسیر شده بود...

عصر ایران- روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با التهاب در بازار ارز آغاز شد. شمارش معکوس برای خارج شدن آمریکا از برجام و تهدید توافق هسته‌ای که اقتصاد ایران را به ساحل آرامش نزدیک کرده بود به افزایش تقاضای ارز دامن زد و مشکلاتی بر سر انتقال ارز هم پدید آمد و همین باعث افزایش قیمت شد و فضای سیاسی و اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار داد.

در این میان، دولت به رغم اشتهار به الگوی اقتصاد آزاد و رقابت، ناگهان به سیاست دخالت در بازار و سرکوب نرخ ارز روی آورد و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری قیمت دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد.

هر چند این دخالت به موفقیت نینجامید اما موافقانی هم داشت که معتقد بودند منظور تأمین کالاهای اساسی بوده و در مقابل گفته شد دلار ۴۲۰۰ تومانی رانت عظیمی تولید کرد و زیان آن از محاسن احتمالی افزون‌تر شد.

فروردین ۹۷ هر دو بال رییس جمهوری (تلگرام و برجام) در معرض تهدید، تصویر شد و افکار عمومی از یک سو نگران سرنوشت محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین نرم‌افزار پیام‌رسان (تلگرام) بود و از سوی دیگر چشم‌ها به اردیبهشت ماه بود تا ببینند دونالد ترامپ از برجام خارج می‌شود یا نه.

فروردین ماه، همه جا صحبت از تلگرام و دلار و برجام بود و در مرتبۀ بعد وضعیت شهرداری تهران زیرا در آستانۀ نوروز محمد علی نجفی به دلایل شخصی از شهرداری تهران کناره گرفته بود و یافتن گزینه‌ای که اعضا بر سر او اجماع داشته باشند و بتواند سازمانی با ۷۰ هزار پرسنل و ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی را اداره کند کاری دشوار بود.

جدای سیاست و اقتصاد و برجام و تلگرام و در عرصه فرهنگ، در فروردین ماه، ایران یکی از شاخص‌ترین متفکران خود را از دست داد.

دکتر داریوش شایگان که از ۵ بهمن ۱۳۹۶ و در اتاق کار خانۀ زیبایش در ولنجک تهران و در پی سکتۀ مغزی به کما رفته بود در ۶ فروردین ۱۳۹۷ چشم از جهان فروبست.

شایگان یک هند‌شناس و چهره‌ای جهانی بود و به همین سبب سفیر هند در ایران نیز در مراسم تشییع پیکر او در سرسرای مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی شرکت و سخنرانی کرد. «‌سارائوب کومار» در توصیف شایگان گفت: «او نویسنده، فیلسوف و نظریه پرداز بزرگ فرهنگی بود و از دوستان و حامیان هند به شمار می‌آمد.»

دکتر شایگان پس از دریافت دکتری از دانشگاه سوربن، در دانشگاه تهران به تدریس زبان و ادبیات سانسکریت پرداخت و کتاب سترگ «تصوف در هندوییسم» را نوشت.

با این همه مرگ چنین اندیشمندی چندان در صدا وسیمای مدعی فرهنگ انعکاس نیافت چرا که در رسانۀ رسمی که اصرار دارد خود را رسانۀ ملی بنامد، فرهنگ همان ایدیولوژی است و ایدیولوژی نیزالبته قرائت خاص خودشان است.

با این همه، محمد صالح علاء در برنامۀ نوروزی خود از داریوش شایگان یاد کرد تا تفاوت خود را با مجریانی که شایگان را نمی‌شناختند یا می‌شناسند و استقلال فکری ندارند نشان دهد.

خبر مهم دیگر فروردین، بازداشت چند فعال زیست محیطی به اضافۀ معاون جوان سازمان حفاظت محیط زیست و نهایتا آزادی و خروج او از ایران بود.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

نام «کاوۀ مدنی» را بسیاری اول بار در سال ۲۰۱۲ شنیدند. هنگامی که انجمن مهندسان عمران آمریکا او را به عنوان یکی از ۱۰ چهرۀ جدید مهندسی عمران برگزید. آن هم به خاطر «دستاوردهای حرفه‌ای و فردی و نشان‌دهندۀ آیندۀ با‌اهمیت و بشردوستانۀ مهندسی عمران».

کاوه مدنی بازداشت و آزاد شد و بعد ترجیح داد از معاونت محیط زیست کناره بگیرد و دوباره کوچ کند.

بازنگشتن او را اما منتقدان به «فرار» تعبیر کردند و با هشتگ «متهم گریخت» مدعی شدند حاوی اطلاعاتی دربارۀ «کاووس سید امامی» بوده که چند ماه قبل‌تر، مرگ او در زندان خبر ساز شده بود.

روزنامه اصول‌گرایی تیتر زد: «گریز دو تابعیتی» اما مدنی به زبان شعر پاسخ داد: «پای اگر فرسودم و جان کاستم/ آن چنان رفتم که خود می‌خواستم».

احسان محمدی، روزنامه نگار و فعال محیط زیست هم نوشت: «دشوار می‌توان باور کرد او اشتیاق و ایمانی برای اثر گذاری و تغییر نگرش‌های محیط زیست ایران نداشت.»

در فروردین ماه اما یک چهرۀ دیگر هم خبرساز بود و این بار نه به خاطر حکمی که برای توقیف یک مطبوعه یا فرستادن یک زندانی به بازداشتگاه صادر کرده بود و نه به سبب اصرار بر ماندن در رأس سازمان تأمین اجتماعی که چون «پیدا» یش نکرده بودند تا روانۀ زندان شود؛ سعید مرتضوی دادستان پیشین انقلاب و عمومی تهران و رییس سازمان تأمین اجتماعی در دولت احمدی نژاد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوۀ قضاییه در نخستین کنفرانس خبری در سال ۱۳۹۷ گفت: «حکم جلب او صادر شده ولی متأسفانه هنوز گیرش نیاورده‌اند.»

پس از آن خبر اقامت او در ویلایی در شمال کشور منتشر شد و خبرنگاری با مطب همسرش، دکترهما فلاح تفتی تماس گرفت و از زبان او شنید که سعید مرتضوی در تهران است اما به خانه نمی‌رود.

این شایعه هم درگرفت که خود را معرفی نمی‌کند چون دو امید دارد: یکی این که رییس قوۀ قضاییه با اعمال مادۀ ۴۷۷ موافقت کند. این اتفاق اما در حالی ممکن بود که حکم صادره دربارۀ «معاونت در قتل محسن روح الامینی» خلاف شرع بین دانسته شود.

امید دوم او اما به وساطت آیت الله هاشمی شاهرودی رییس پیشین قوۀ قضاییه بود در حالی که درگیر بیماری سرطان و شیمی درمانی بود و انتساب دستخط درخواست او هم تأیید نشد و این گونه بود که بر خلاف سخنان خانم دکتر، قاضی سابق را در شمال ایران «گیر آوردند» و به «شمال تهران» منتقل کردند. به همان زندانی که خیلی‌ها را به آنجا فرستاده بود تا روزنامه‌ای که در ایام اختفا تیتر زده بود: «گریزان از زندان» این بار این عنوان را بر صفحۀ نخست بنشاند: «خیاط در کوزه افتاد».

اتفاقات ریز و درشت دیگر هم رخ داد اما فروردین در ایران یک نیمۀ کاری دارد و بیشتر با التهاب و انتظار گذشت.

التهاب افزایش نرخ دلار و انتظار تصمیم ترامپ دربارۀ برجام واین بار ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» روی تلخ خود را نشان می‌داد …

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فروردین ۹۷، داریوش شایگان و برجام از تلگرام

🔴 رهبر ایران، ۱ فروردین ۹۷:

«امروز در کشور ما آزادی فکر هست، آزادی بیان هست، آزادی انتخاب هست. هیچکس بخاطر اینکه فکرش و نظرش مخالف نظر حکومت است مورد فشار و تهدید و تعقیب قرار نمی‌گیرد. کسی با افراد ضدحکومت کاری ندارد. هرکس ادعا کند که من مورد فشار قرار گرفته‌ام دروغ گفته!!»

🔻در سال ٩٧خانم نسرین ستوده و دهها زندانی سیاسی به حبس‌های بیش از ده سال محکوم شدند.!


نتایج تقابل‌های پرسپولیس و السد

۲۴ اسفند ۵۱: پرسپولیس ۳ السد ۲

۱ اسفند ۹۶: السد ۳ پرسپولیس ۱

۲۷ فروردین ۹۷: پرسپولیس ۱ السد ۰

۱۰ مهر ۹۷: السد ۰ پرسپولیس ۱

۱ آبان ۹۷: پرسپولیس ۱ السد ۱

۲۱ اسفند ۹۷: السد؟ پرسپولیس؟


🔻قالیباف زمانه‌ات را بشناس:

▫️قالیباف ۹۷: برجام گاف بود

▫️قالیباف ۹۵: با برجام موافقم

#اسکان_نیوز


♨️ بیانیه یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

🔹حاضران در کمیسیون مشترک برجام در وین اذعان کردند که در کنار اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، رفع تحریم‌ها که امکان عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را می‌دهد، یک بخش حیاتی از برجام است.

====


♨️درخواست ۵۱ گروه آمریکایی از کنگره: واشنگتن به برجام بازگردد

🔹پنجاه و یک گروه حامی دموکراسی در آمریکا از قانونگذاران این کشور خواستند تا از بازگشت ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت کنند

====


📌عراقچی: اتکا ما لزوما به اروپا و برجام نیست

عباس عراقچی، معاون ظریف در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام:

🔹مذاکرات خوبی انجام شد.

🔹به اعضای برجام و طرف اروپایی تذکر دادیم که کانال مالی تنها یکی از تعهدات آنهاست.

🔹معتقدیم از طریق برجام می‌توانیم مسیرهایی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ایجاد کرد البته دولت ایران به اینها صرفا متکی نیست و همه راه حل‌های ممکن را بررسی می‌کند.

اقتصادنیوز👇


در ادامه بخوانید

تابناکتابناک15 ساعت قبل
صکوک چیست؟ اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود. • امین: نیز شخص حقوقی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و به منظور حفظ منافع آنان در چارچوب ضوابط اجرایی انتشار صکوک اجاره مسئولیت نظارت برکل فرآیند عملیاتی صکوک اجاره را بر عهده دارد. ۶- چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد. تفاوت اساسی صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی۱- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
فارسفارس3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد مبادله زندانیان با آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت درخواست آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی نشاندهنده عدم درک واشنگتن از مفهوم مذاکره و توافق است. به گزارش گروه بین‌الملل و سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه پیشنهاد «محمد جواد ظریف» برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت واکنش آمریکایی‌ها به این پیشنهاد که بر آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی تأکید دارد، نشانگر عدم درک صحیح واشنگتن از مذاکره و توافق خواند. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته‌اند.» (جزئیات بیشتر) در واکنش به این اظهارات، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر به شرط‌گذاری روی آورد و اعلام کرد که ایران ابتدا باید به صورت یکجانبه تمام زندانیان آمریکایی را آزاد کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مورد به پایگاه «المانیتور» گفته است: «رژیم ایران می‌تواند جدیت خود در خصوص مسائل کنسولی را با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی نشان دهد.

نظرها

اخبار بیشتر