1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
بنادر ایتالیا به روی سرمایه گذاران چینی باز می‌شود

بنادر ایتالیا به روی سرمایه گذاران چینی باز می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا |
پکن- ایرنا- به رغم بروز برخی از مخالفت ها در اروپا و آمریکا، ایتالیا اعلام کرده است که بنادر این کشور به روی سرمایه گذاری های چین باز می شود.

به گزارش ایرنا تلویزیون فونیکس روز پنجشنبه اعلام کرد، قرار است در جریان سفر این هفته شی جین پینگ رییس جمهور چین به ایتالیا تفاهمنامه هایی در این باره میان دو کشور امضا شود.

همزمان اعلام شده است که باز شدن درهای بنادر ایتالیا به روی چین بخشی از برنامه جیوسیپ کونته نخست وزیر ایتالیا برای الحاق کشورش به راه ابریشم چین است.

قرار است جنوا بزرگترین بندر دریایی ایتالیا در شمال غرب این کشور قراردادی را با طرف چینی امضا کند در جنوب نیز بندر پالرمو به روی کشتی‌های چینی و سرمایه گذاران باز می‌شود و دو بندر تریسیت و راوینا در دریای آدریاتیک هم تصمیم مشابهی گرفته‌اند.

ایتالیا می‌گوید باز شدن درهای این بنادر به روی چین پس از بررسی‌های امنیتی دقیق انجام می‌شود و ایتالیا پس از این رویداد می‌تواند صادرات بیشتری داشته باشد و توان رقابتی خود را در اروپا افزایش دهد.

از سوی دیگر شماری از کشورهای اروپایی، مخالفان در ایتالیا و دولتمردان آمریکایی گفته‌اند که ایتالیا درحال باز کردن درهای کشور به روی اسب تروجان است و با این حساب راه برای نفوذ چین به اروپا هموار می‌شود.

هفته قبل کمیسیون اروپا از چین به عنوان یک رقیب سیستماتیک یاد کرد که کشورهای این اتحادیه باید بشدت مراقب نفوذ آن باشند و در تجارت با چین خیلی با دقت عمل کنند.

اما کونته می‌گوید که ایتالیا اصول تجاری و اقتصادی اروپا را مراعات می‌کند و هرگز اقدامی نخواهد کرد که به این قاره لطمه بزند و همکاری با چین به باور وی فرصتی طلایی برای ایتالیا محسوب می‌شود.

چینی‌ها سال‌ها است به بنادر اروپا راه یافته‌اند از سال ۲۰۰۸ در بندر پیرایوس یونان سرمایه گذاری کرده‌اند و ۳۵ درصد از سهام بندر روتردام را در اختیار دارند و می‌خواهند یک پایانه هم در بندر هامبورگ ایجاد کنند.

آساق**۲۳۱**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، چین، ایتالیا و بنادر از تلگرام

مراسم قرعه کشی جام جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ به میزبانی شهر شنزن چین با حضور کوبی برایانت و بائو مینگ دو اسطوره‌ی این رشته برگزار شد که ایران با تیم‌های اسپانیا، پورتوریکو و تونس در گروه C قرار گرفت

قرعه کشی جام جهانی ٢٠١٩ چین؛

گروهA: ساحل عاج - لهستان - ونزوئلا - چین

گروه B: روسیه - آرژانتین - کره‌جنوبی - نیجریه

گروه C: اسپانیا- ایران-پورتوریکو-تونس

گروه D: آنگولا - فیلیپین - ایتالیا - صربستان

گروه E: ترکیه - چک - آمریکا - ژاپن

گروه F: یونان - برزیل - نیوزلند - مونته نگرو

گروه G: دومینکن - فرانسه - آلمان - اردن

گروه H: کانادا - سنگال - لیتوانی - استرالیا


مرجان سلحشوری، سارا بور بور مرجان تاجی رستم آباد و دلارام بر نقوری، نفرات برگزیده مسابقات انتخابی و فاطمه حسام و مهسا صادقی مدال آوران یونیورسیاد ۲۰۱۷ چین تایپه به اردوی تیم اعزامی پومسه اعزامی به المپیاد جهانی دانشجویان ۲۰۱۹ ایتالیا راه پیدا کردند.


♨⁣کاهش ۱۳ درصدی فعالیت بنادر

کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس:

🔹۲۷۰۰ کیلومتر مرز آبی در جنوب کشور داریم و این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد برای توسعه بنادر است.

🔹آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد که بنادر کشور با کاهش ۱۳ درصدی فعالیت روبرو شدند.

🔹براساس گزارش‌های ارائه شده بندر شهید رجایی هرمزگان با سهم ۵۰ درصدی بیشترین انحراف را از اجرای قانون دارد و بنادر امام خمینی (ره)، انزلی و شهید بهشتی بیشترین مورد تخلف را داشته‌اند.

⁣====


💠هیچ‌یک از بنادر کشور ‌تحریم نیستند/ کشتی‌های دنیا امکان ورود به بنادر ما را دارند

مدیرکل توافق نامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر:

🔹بنادر ما تحریم نیستند و برخی کشتی‌های اروپایی به بنادر ما می‌آیند.

🔹هیچ سندی وجود ندارد که بنادر ما تحریم شده با‌شد. /گمرک


سهم کشور‌ها از اقتصاد دنیا در سال ۲۰۱۷🌀

۱) امریکا: ٪ ۲۴٫۴

۲) چین: ٪ ۱۵٫۴

۳) ژاپن: ٪ ۶٫۱۳

۴) آلمان: ٪ ۴٫۶۳

۵) بریتانیا: ٪ ۳٫۳

۶) هند: ٪ ۳٫۲۷

۷) فرانسه: ٪ ۳٫۲۵

۸) برزیل: ٪ ۲٫۵۹

۹) ایتالیا: ٪ ۲٫۴۴

۱۰) کانادا: ٪ ۲٫۰۸

۱۱) روسیه: ٪ ۱٫۹۹

۱۷) ترکیه: ٪ ۱٫۰۷

۱۹) عربستان: ٪ ۰٫۸۶

۲۷) ایران: ۰٫۵۵٪


🔵 مشارکت ایتالیا در طرح جاده ابریشم چین به‌رغم مخالفت آمریکا

طرح چین برای احداث «جاده ابریشم جدید» انتقادهای کشورهای غربی و آمریکا را برانگیخته است. این کشورها نگرانند که با احداث جاده ابریشم نوین تاثیر چین بر اروپا افزایش یابد به ویژه آنکه ایتالیا هم ممکن است به این طرح بپیوندد.

ایتالیا نخستین کشور صنعتی غرب است که قصد دارد در طرح جدید جاده ابریشم چین مشارکت کند و در پروژه‌های زیربنایی این طرح حضور فعالی داشته باشد.


در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
فارسفارس4 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد مبادله زندانیان با آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت درخواست آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی نشاندهنده عدم درک واشنگتن از مفهوم مذاکره و توافق است. به گزارش گروه بین‌الملل و سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه پیشنهاد «محمد جواد ظریف» برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت واکنش آمریکایی‌ها به این پیشنهاد که بر آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی تأکید دارد، نشانگر عدم درک صحیح واشنگتن از مذاکره و توافق خواند. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته‌اند.» (جزئیات بیشتر) در واکنش به این اظهارات، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر به شرط‌گذاری روی آورد و اعلام کرد که ایران ابتدا باید به صورت یکجانبه تمام زندانیان آمریکایی را آزاد کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مورد به پایگاه «المانیتور» گفته است: «رژیم ایران می‌تواند جدیت خود در خصوص مسائل کنسولی را با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی نشان دهد.
تابناکتابناک12 ساعت قبل
وی افزود: به هر حال، امریکا با ما دشمن است و می‌خواهد هر طور شده به ما ضربه بزند و تلاش خود را می‌کند که فروش نفت ایران را به صفر برساند. همچنین کشور‌هایی مانند عربستان و برخی کشور‌های عربی منطقه را که با ما خصومت دارند، با خود همراه کرده است. اگر عربستان بخواهد در این میان سوءاستفاده و جایگاه ایران را تصاحب کند، به معنای اعلام جنگ با ایران است. اگر عربستان بخواهد وارد بازی نفتی ایران شود، قطعا ما هم امنیت تولید عربستان را به هم خواهیم زد. درباره عربستان اگر ما یک درصد از توان خود را به کار گیریم، آن‌ها را به زانو درمی آوریم و کاری می‌کنیم که التماسمان کنند.
الفالف11 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
الفالف19 ساعت قبل
همچنان که پیش بینی می‌شد ترامپ، معافیت ۶ کشور در خرید نفت از ایران را لغو کرد. نکته دوم؛ معافیت‌های ۶ کشور، در صورت وجود (مانند الان) هم تنها بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه به فروش نفت کمک می‌نمود که با توجه به تحریم‌های مالی بازگشت ثمن آن، به راحتی ممکن نبود و لذا لغو معافیت‌ها در تامین ارز مورد نیاز کشور نیز، سهم قابل توجهی نبود. نکته چهارم؛ در چنین فضایی، هر عمل و اقدام و نوشته و مطلبی که به نحوی به بزرگنمایی این اقدام ترامپ کمک کند، بازی در مسیر خواست امریکاست. نکته پنجم؛ مجلس و دولت و نخبگان در این دو سال خیلی کارها می‌توانستند بکنند که نکردند و بعدها باید بر این نکرده‌ها افسوس خورد اما الان زمان ادای قضای آن واجبات نیست. امروز فریاد زدن و مصاحبه کردن نه تنها اثر دیروز را ندارد که در حقیقت تایید نقشه انها و بازی در زمین امریکاست.

نظرها

اخبار بیشتر