1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اجتماعی
سفر نوروزی آذربایجان غربی با طعم نقل

سفر نوروزی آذربایجان غربی با طعم نقل

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
نقل، حلوای گردویی و عرقیات گیاهی یکی از ده‌ها سوغاتی است که مسافران نوروزی در آذربایجان غربی می‌توانند ضمن گشت و گذار و آشنایی با تاریخ کهن این دیار، آن را تهیه کنند.

به گزارش مشرق، آذربایجان غربی به دلیل دارا بودن تاریخ و تمدن کهن در کنار اقلیت‌های و اقوام مختلف دارای آداب، رسوم، سوغات و خوراکی‌های خاصی است سوغاتی‌هایی که هر کدام با طعم، عطر و رنگ فرهنگ و رسوم این اقوام را روایت می‌کنند.

آداب و رسوم، سوغاتی‌ها و آئین‌های باستانی و نوروزی در هر دیار از کشور رنگ و بوی خاص دارد اما در آذربایجان غربی، رنگین کمان اقوام و ادیان به مانند یک مجموعه کوچک از ایران گرد هم آمده و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

به طور کلی صنایع دستی و سوغات و خوراکی‌های متنوع که خاص استان آذربایجان است، می‌تواند به عنوان جاذبه‌های هنری که ریشه در فرهنگ مردم اقوام مختلف این استان دارد، در کنار سایر جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی، گردشگران را از سراسر ایران و حتی جهان به سمت این بخش از خاک کشور هدایت کند.

نقل بیدمشک سوغاتی شیرین که خاصیت درمانی دارد

نقل بیدمشک یکی از خوشمزه‌ترین سوغاتی‌هایی است که هر مسافری تا قبل از ترک شهرستان ارومیه حتما به سراغ این سوغاتی شیرین می‌رود.

نقل بیدمشک به دلیل این‌که هیچ مواد شیمیایی در آن استفاده نمی‌شود در خطه آذربایجان خیلی بیشتر از دیگر خوردنی‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد چراکه یکی از این فواید جلوگیری از لخته شدن خون، تنظیم فشار و قند خون و محافظت از استخوان‌هاست.

نقل بیدمشک یا نقل ابریشمی از جمله نقل‌هایی است که مشتری بسیاری به خود جذب کرده است، برای تهیه این نقل از بادام‌هایی که قبلا خلال شده و در گل بیدمشک که ترک زبان‌ها به آن «پیش پیشا» می‌گویند خوابانده شده استفاده می‌شود.

عمل خواباندن بادام‌ها سالی یک بار صورت می‌گیرد چراکه بیدمشک‌ها فقط اوایل بهار و در سال فقط یک‌بار شکوفه می‌دهند. فرآیند خواباندن بادام در بیدمشک تنها در نقل فروشی‌های معتبر و کهنه‌کار اتفاق می‌افتد و متأسفانه در مغازه‌های جدید التاسیس از اسانس‌های غیرطبیعی استفاده می‌شود.

سفر نوروزی آذربایجان غربی با طعم حلوا

حلوای گردو و حلوای هویچ از تنقلات و سوغاتی‌های اصلی مردم آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود که رهاورد هر سفری از سوی مسافرانی است که میهمان این منطقه از کشور می‌شوند و در سفرهای نوروزی نیز یکی از سوغاتی اصلی به شمار می‌رود.

برای تهیه حلوای گردویی ابتدا شیره انگور، شکر و گلوکز را در داخل دیگ مسی می‌ریزند و به آن حرارت می‌دهند تا به جوش آید، پس از جوش آمدن آن حرارت را کم می‌کنند تا به آن جوشانده چوبک را نیز اضافه کنند، مواد به دست‌آمده را دوباره با استفاده از دستگاه خاصی به مدت دو تا سه ساعت به‌طور کامل مخلوط می‌کنند تا حلوای به‌دست‌آمده سفت شود. با مخلوط شدن حلوای سفت‌شده با مغز گردو حلوای گردویی آماده مصرف می‌شود.

سابقه حلوای گردویی در ارومیه به قرن‌های پیش برمی‌گردد و سالانه بیش از ۱۰۰ تن از این نوع حلوا در ارومیه و علاوه بر مصرف داخلی بیش از ۶۰ درصد آن نیز به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود.

شاید اسم گیاهی به نام بیدمشک با نام محلی «پیش پیشا» که از درختچه‌های کنار گذر و لب رودخانه‌ها می‌روید را نشنیده باشید. این گیاه لطیف دوست داشتنی که اگر بخواهید بویش کنید، دماغتان از گرده‌های آن زرد می‌شود، یک خصوصیت منحصر به فرد هم دارد و آن خوشبویی فراوانش است.

می‌گویند اگر رنگ عرقیات کمی نشان از غلظت آن داشته باشد، جنس اش بهتر است، در خروجی شهر ارومیه به سمت مهاباد -حدود ۱۰ کیلومتر اگر از شهر خارج شوید- هم می‌توانید یک فروشگاه عرضه مستقیم عرقیات ببینید.

مرغوبت‌ترین تخمه کشور را از خوی تهیه کنید

تخمه خوی از محصولات مرغوب و درجه یک کشور است، در خوی بیش از ۱۴ هزار خانوار شهری و روستایی از طریق کشت و تولید دو محصول تخمه آفتابگردان و کدو امرارمعاش می‌کنند، به گونه‌ای که نیمی از اراضی آبی خوی به کشت این دو محصول اختصاص می‌یابد و از این اراضی ۳۱ هزار تن محصول برداشت می‌شود.

انواع آش‌های محلی، همچنین یرالما کبابی (کباب سیب زمینی)، کباب مخصوص خوی، دلمه، کوفته نیز از غذاها و خوراکی‌هایی است که مسافران نوروزی می‌توانند کام خود را با طعم این غذاهای لذیذ خاطره انگیز و عطر انگیز کنند.

کلاش یا گیوه هم نوعی کفش خاص مناطق کردنشین کشوراست که تولید آن درمنطقه اورامان رایج است ولی کردها درسراسردنیا از آن استفاده می‌کنند، کلاش پاپوشی است به رنگ سفید که با ظرافت کامل توسط برادران هورامانی ساخته می‌شود که از بد بو شدن پا جلو گیری می‌کند و پا را خنک نگه می‌دارد.

درشهرستان مهاباد از کلاش حتی به عنوان سوغات استفاده می‌کنند ودرسفربه شهرهای دیگر کردنشین به ویژه درسفربه کردستان عراق چیزی که بیشترمهابادی هاآن رابه عنوان سوغات انتخاب می‌نمایند کفش کلاش (گیوه) است.

البته این روزها جوانان مهابادی ازین نوع کفش دستباف بیشتر درمراسم عروسی استفاده می‌کنند ودلیل اصلی آن هم این است که کلاش هنگام پوشیدن لباس کردی باید استفاده شود وچون امروزه اکثر جوانان این شهرستان لباس کردی را درمراسم عروسی می‌پوشند، ازکفش کلاش درعروسی‌ها ومواقعی که لباس کردی برتن دارند استفاده می‌کنند، کلاش یا گیوه در مراسم داوری اصالت و مرغوبیت کالای صنایع دستی ۲۰۱۲ یونسکو، موفق به کسب نشان بین المللی شد.

سایر سوغات این استان عبارت‌اند از: صنایع چوبی، انواع قالی و بافته‌های دستی شامل گلیم، دستکش، شال گردن، کلاه، عرقیات از جمله عرقیات گیاهی، عرق بیدمشک، بادرنجبو، عرق نعناع، گلاب، انواع نقل، گردو و بیدمشک، حلوای گردو و حلوای هویج، انواع محصولات باغی و کشاورزی شامل انگور، سیب درختی، عسل، لبنیات، کشمش، نقل بیدمشک، حلوای گردو، بافتنی‌های دستی، صنایع چوبی و ریزه کاری فرش‌های دستباف و …معرق کاری نیز از صنایع دستی مهم این استان است.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ارومیه، سوغاتی و نوروز از تلگرام

تبریک صدرنشینی موقت تراکتورسازی توسط نماینده مردم ارومیه در مجلس

@varzesh۳


حق‌آبه برخی تالاب‌ها به دریاچه ارومیه داده می‌شود

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:

🔹در گذشته آب کشاورزی بعد از فصول کشاورزی در اختیار تالاب‌ها بود اما به دلیل اهمیت دریاچه ارومیه با مسدود کردن سر دهنه رودخانه‌ها و انهار، این حقابه به دریاچه ارومیه داده می‌شود که برخی تالاب‌ها را با مشکل کم آبی مواجه کرده است/ایسنا


جشن افتتاح دوره نخست مجلس شورای ملی

مکان: ارومیه زمان: ۱۲۸۵ شمسی

عکس از آلبوم ویلیام شد، سرپرست کشیش‌های آمریکایی در ارومیه. /توییتر


‼️ تبریک صدرنشینی موقت (یک روزه) تراکتورسازی توسط نماینده مردم ارومیه در مجلس به رهبر انقلاب


در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
اینجا کلانتری وزراست و این پیامک هم برای کسانی است که احتمالا حجابشان در خودرو شل بوده، این آدم‌ها در خیابان وزرا جمع شده بودند تا ببینند تکلیف چیست؟ متن پیامک را هم که ملاحظه می‌کنید، دفعه اول اخطار و دفعات بعدی برخورد. برترین‌ها: اینجا کلانتری وزراست و این پیامک هم برای کسانی است که احتمالا حجابشان در خودرو شل بوده، این آدم‌ها در خیابان وزرا جمع شده بودند تا ببینند تکلیف چیست؟ متن پیامک را هم که ملاحظه می‌کنید، دفعه اول اخطار و دفعات بعدی برخورد. ضمنا تصاویر مربوط به امروز صبح است.
فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
انتشار فیلمی از محمد سرافراز و شهرزاد میرقلی خان به همراه اسنادی در دست شهرزاد میرقلی‌خان باعث شده است که گمانه زنی‌های زیادی در مورد ماهیت این اسناد توسط کاربران فضای مجازی ایجاد شودپایگاه خبری فردا: انتشار فیلمی از محمد سرافراز و شهرزاد میرقلی خان به همراه اسنادی در دست شهرزاد میرقلی‌خان باعث شده است که گمانه زنی‌های زیادی در مورد ماهیت این اسناد توسط کاربران فضای مجازی ایجاد شودیاشار سلطانی با انتشار این فیلم نوشته است که اسناد مذکور اسناد محرمانه است که توسط سرافراز از ایران خارج شد و در اختیار شهرزاد میرقلی‌خان قرار گرفته استدرس این اخبار گفته شده است که این اسناد از سازمان صدا و سیما به بیرون درز کرده است با این حال محمد سرافراز در گفت و گو با جام نیوز این مسئله را رد کرده است و شهرزاد میرقلی‌خان نیز در فایلی هرگونه صحت این مسئله را تکذیب نموده است و گفته است این اسناد مرتبط با دوران زندان او در آمریکا است
الفالف10 ساعت قبل
نرسیده به این گذر خیلی‌ها قدم کند می‌کنند؛ کیف پول را از جیب‌ها و کیف دستی‌ها بیرون می‌کشند تا هنگام ورود به زیارتگاه امام‌زاده عبدالله دست‌خالى نباشند. یک موزه سر بازآرامستان امامزاده عبدالله بی‌برو برگرد یکی از نخستین مدفن‌های تهرانی‌های قدیم بوده است. از رواق طویل تازه ساخته شده امامزاده گذر می‌کنیم. مسیرهای دسترسی به امام‌ زادهاستفاده از ایستگاه متروی شهر ری به راحتی می‌تواند شما را به بقعه امامزاده عبدالله در سه راه ورامین برساند. اگر با خودروی شخصی به زیارت این امامزاده می‌روید باید از خیابان فداییان اسلام خودتان را به شهر ری و سه راه ورامین برسانید.
اصلاحات پرساصلاحات پرس3 ساعت قبل
به گزارش اصلاحات پرس، جاماسب نوذری روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا در مورد تغییرات جدید در آیین‌نامه انضباطی دانشجویان، اظهار کرد: آیین‌نامه انضباطی دانشجویان با اصلاحیه جدید تغییرات زیادی نکرده است، برخی اصلاحات در حد تغییر کلمات بود و در واقع اصلاحات پیچیده‌ای در آن اعمال نشد. وی خاطرنشان کرد: برخی موارد مانند رسیدگی به تخلفات در فضای مجازی یا پژوهشی و مواردی که از سال ۷۸ تاکنون در این آیین‌نامه تغییر نکرده بود، اصلاح شد. این مسئول سازمان امور دانشجویان در مورد تخلفات دانشجویان در فضای مجازی به برخی موارد اشاره کرد و گفت: انتشار عکس‌های غیراخلاقی یا مرتکب شدن کار خلاف اخلاق در فضای مجازی همچنین انتشار تصاویر نامناسب در کانال‌های اطلاع‌رسانی، شامل برخوردهای انضباطی با دانشجویان می‌شود. نوذری در مورد تخلفات پژوهشی، اظهار کرد: آیین‌نامه انضباطی دانشجویان پیش از این به تخلفات پژوهشی نپرداخته بود و صرفا تخلفات آموزشی و اخلاقی را مدنظر داشت که با اصلاحیه جدید، تخلفات پژوهشی و علمی در پایان‌نامه و مقاله که قانون آن هم مصوب شده است، در این آیین‌نامه گنجانده شد. به گزارش ایرنا، جلسه ۳۲۵ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، آیین‌نامه انضباطی دانشجویان را اصلاح کرد.

تخلف در فضای مجازی به آیین‌نامه انضباطی دانشجویان افزوده شد+ویدئو

خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
پیشنهاد ماتعدد احزاب نشان دهنده روحیه استبداد زدگی است/ مسیح علی‌نژاد زبان گویای جامعه زنان نیست/ لزوم نگرش جنسیتی برای حل آسیب‌های اجتماعیروایت خبرفوری از زندگی‌هایی که به گل نشستند/ «او» که آمد، انگار آخرالزمان شدواکنش هادی غفاری به صحبت‌های جنجالی سعید قاسمی/ امثال ایشان خاله خرسه‌هایی هستند که انقلاب را به زیر می‌کشند/ به مردم بگوید زمان جنگ کجا بوده؟ شعارهای دولت در زمینه زنان قابلیت اجرا نداشت/ آقای روحانی در شرایط یاس مفرط کار را بر عهده گرفت/ دولت باور و اعتقاد قلبی به مشارکت زنان نداشت/ انتخاب خانم ابتکار برای حفظ دوز اصلاح‌طلبی کابینه بودمروی: سال ۵۳ یک حالت عاطفی بین من و آقای رئیسی به وجود آمد/ آقای رئیسی اگر اراده می‌کرد، از راه قانونی می‌توانست خانه آنچنانی داشته باشد اما …ما حتی به بیت رهبری هم پیامک ارسال کردیم/ کجای قانون پیام دادن را جرم تلقی کرده است؟ / وقتی کارد به استخوان مردم برسد، فعالیت‌هایمان را عمومی می‌کنیم

نظرها

اخبار بیشتر