چنارهای اصفهان، زاینده رود و نوشدارو پس از مرگ سهراب!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سرگرمی
چنارهای اصفهان، زاینده رود و نوشدارو پس از مرگ سهراب!

چنارهای اصفهان، زاینده رود و نوشدارو پس از مرگ سهراب!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
بازگشایی ۲۰ روزه زاینده رود در بهمن ماه گویی تلنگری سنگین برای مسئولان بود چراکه استقبال بی سابقه و کم نظیر گردشگران داخلی و خارجی از سفر به اصفهان نشان داد که در طول سالهای گذشته با راحتی خیال و سهل انگاری مضاعف از مهم‌ترین رکن گردشگری اصفهان غفلت کرده‌ایم.

امروزه در تمام دنیا گردشگری یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد هر کشوری محسوب می‌شود و بر این اساس برخی کشورهای دنیا اگر جاذبه‌ای تاریخی یا طبیعی نیز نداشته‌اند اقدام به خلق جاذبه گردشگری در قالب پارک‌های تفریحی یا آفرینش بناهای جذاب می‌کنند.

در این میان حتی برخی کشورهای معروف همسایه ما، خیابان‌های قدیمی سطح شهر خود را نیز به یک جاذبه گردشگری مبدل کرده‌اند و استفاده از گرمابه‌های سنتی که تا چندین سال پیش نیز در کشور ایران، نه به شکل موزه‌ بلکه به معنای حقیقی و سنتی فعال بوده‌اند، از دیگر جاذبه‌های ثبت شده به نام این کشورها شده است و این در حالی است که که ما در سالهای گذشته با رفتارهای نسنجیده و غیرکارشناسی به بخشی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشورمان و از جمله اصفهان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور ضربه وارد کرده‌یم.

«چهارباغ اصفهان» یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های جهان است اما در طول سال‌های گذشته و در دوران مدیریت‌های قبلی شهرداری متاسفانه چنارهای کهن این خیابان برای دستیابی به مدرنیته شهری! و تاسیس ایستگاه مترو قطع شدند.

نکته جالب اینکه تا همین یک ماه پیش شهرداری مدعی بود که هیچ درختی در چهارباغ عباسی اصفهان قطع نشده است و حتی خبرنگاران را برای بازدید و توجیه این موضوع دعوت کردند اما از آنجا که شواهد و نظر کارشناسان حاکی از مطالب دیگری بود شهرداری اصفهان نیز بالاخره مجبور شد درخت‌هایی را جایگزین این درختان کند و در خبر ارسالی برای رسانه‌ها به صراحت به این نکته اشاره کرده است که این درختان که از کنار باغ گلهای اصفهان به چهارباغ آمده است تا جایگرین درختان قطع شده شود!!

درختانی که شبیه به یک نهال هستند اما ۲۰ سال سن دارند!! و به روش جابجایی به چهارباغ آمده‌اند این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کند که چقدر طول می کشد تا این درختان جایگزین درختانی یشود که برخی بیش از یک قرن عمر داشته‌اند، ما در استان و شهر  اصفهان درختان چنار ۴۰۰ ساله نیز داریم اما یک روز می‌شنویم چنارهای اصفهان را به تهران انتقال داده‌اند ( بنا به گفته نجفی شهردار تهران در اسفندماه سال ۹۶) و یک روز جریان «نوشداروی بعد از مرگ سهراب» و جایگزینی  این درختان افتخار می‌کنیم.

البته این اقدام مدیریت جدید شهرداری اصفهان در راستای جبران خسارت وارد شده به چهارباغی که در برخی متون تاریخی از آن به عنوان قدیمی‌ترین خیابان جهان یاد می‌کنند قابل تحسین است اما دو نکته تاسف دوست‌داران محیط زیست را برانگیخته است و آن اینکه آیا ما اجازه داریم که یک نقطه از شهر را از درختان چنار تهی کنیم تا خسارت بخشی دیگر جبران شود و از سوی دیگر چرا همان زمانها که مترو خواست میهمان اصفهانی‌ها شود این درختان به روش جابجایی از سر راه برداشته نشدند و دست تبر بر کمر تنومند و کهن این درختان که خود بخشی از میراث اصفهان هستند نشست؟!

در پاسخ به بخشی از این سوال شهرداری اصفهان به رسانه‌ها اعلام کرده است که این درختان در مسیر خیابان سازی قرار داشته‌اند اما ….

چنارهای اصفهان به اندازه‌ای معرف‌ هستند که در گوگل نیز نام و نشانی دارند به نوعی که خیابان عباس آباد اصفهان در «گوگل مپ» به چنارهایش شهره است اما عجیب است که مسئولان شهرداری در سالهای گذشته طی ادعاهایی عجیب مدعی شدند که چنار برای اصفهان کاربردی ندارد و با زیر پا گذاشتن تجربه و دانش گذشتگان درختان توت را چایگزین آنها کردند و این در حالی است که کارشناسان محیط زیست معتقدند درخت چنار ده‌ها برابر آب مصرفی خود در خنک سازی یک شهر موثر است اما درختان توت علاوه بر کثیف ساختن معابر شهری در ایجاد گرمای شدید موثر است.

نکته‌ای که شهرداری نیز بالاخره به آن پی برد و ضمن زیر سوال بردن کاشت درخت توت بار دیگر سعی در جایگزینی چنارهای کهن کرده است.

شاید اکنون وقت آن رسیده است که تا دیر نشده اجازه ندهیم تخریب محیط زیست دامن‌گیر زاینده‌رود اصفهان نیز بشود، زاینده رودی که به واقع شاهرگ حیاتی گردشگری اصفهان را تشکیل می دهد و این در حالی است که در گیر و دار بحث‌های سیاسی در ارتباط با این رودخانه نقش رودخانه در اقتصاد گردشگری اصفهان را زیر پا نهادیم.

بازگشایی ۲۰ روزه زاینده رود در بهمن ماه گویی تلنگری سنگین برای مسئولان کشور بود چراکه استقبال بی سابقه و کم نظیر گردشگران داخلی و خارجی از سفر به اصفهان نشان داد که در طول سالهای گذشته  با راحتی خیال و سهل انگاری مضاعف از مهم ترین رکن گردشگری اصفهان غفلت کرده‌ایم، این استقبال به اندازه‌ای بی‌نظیر بود که اصفهان حتی آمادگی پذیرش این همه مسافر را نداشت و ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرداری اصفهان مجبور شد بخشی از مسافران نوروزی را در ورزشگاه‌ها اقامت دهد!

در پی این استقبال گسترده حتی مونسان رئیس سازمان گردشگری به رئیس جمهور نامه‌ای نوشت و خواستار بازگشایی زاینده‌رود شد و همانگونه که شاهد بودیم رئیس جمهور محترم نیز دستور بازگشایی زاینده‌رود را صادر کرد و از هم اکنون که در ابتدایی ترین روزهای نوروز ۹۷ هستیم کاملا مشخص است که پیش بینی افزایش ۷۰ درصدی گردشگران نوروزی اصفهان به واسطه بازگشایی زاینده رود به وقوع پیوسته است.

نکته مهم اینکه بازگشایی موقت زاینده رود به واقع بی فایده است، زاینده رود عامل شکل گیری تمدن اصفهان بوده است و طبیعی است که در کنار آن کشاورزی نیز شکل گرفته است اما در طول سالهای گذشته خشکی زاینده رود موجب بیکاری جمع زیادی از مردم اصفهان و نگرانی برای تامین آب شرب و غیره شده است.

با وجود اینکه کارشناسان معتقدند بارندگی‌های امسال در حد مناسبی بوده است و امکان بازگشایی دایمی زاینده رود وجود دارد اما گیر و دار سیاسی باز هم موجب نادیده گرفتن این موضوع شده است و برداشت‌های غیرمجاز بالادست و پایین دست و فروش غیرقانونی حق آبه‌های اصفهان بر این موضوع دامن می‌زند، دو مشکل مهمی که در طول سالهای گذشته مسئولان مدام از زیر بار جوابگویی به دلیل عدم اقدام برای رفع آن شانه خالی می‌کنند یا انجام آن را به زمان دیگری موکول می‌کنند.

جای این سوال است که چرا باید بار دیگر تجربه گذشتگان و دانشمندانی مانند شیخ بهایی که حیات زاینده رود را با پایه‌گذاری «مادی» که خود بخشی از جاذبه گردشگری طبیعی اصفهان است در تمام اصفهان جاری کردند، زیرپا بگذاریم به نوعی که به خود جرئت دهیم به نام کارشناس!! با نادانی تمام علم و دانش چنین دانشمند جهانی را زیر سوال ببریم و از روی دست بی‌سوادی در قبال رودخانه فلات مرکزی ایران رفتار کنیم؛ آیا باید نیمی از جمعیت اصفهان مهاجرت کنند تا پی ببریم که باید با جدیت با دست درازی به حق آبه زاینده رود برخورد شود و باور کنیم با ادامه این روند از  تمدنی به نام اصفهان چیزی بر جای نخواهد ماند؟!

کاش اجازه ندهیم داستان چاره‌اندیشی برای زاینده رود نیز بار دیگر یادآور داستان نوشداروی بعد از مرگ سهراب شود؛ ای کاش!

* خبرنگار و فعال رسانه‌ای

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با استان اصفهان، باستانی، زاینده رود و کم آبی - خشکسالی از تلگرام

⭕️ رهاسازی آب به زاینده رود در نوروز با دستور حسن روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری به وزارت نیرو دستور داده است ضمن در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز نسبت به رهاسازی آب در زاینده رود اقدام شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی پس از اخذ گزارش رضا اردکانیان وزیر نیرو از بارش‌های اخیر، گفت: «این گزارش تصویر امیدوارکننده‌ای را پس از یک دهه خشکسالی نشان می‌دهد که موجب شکرگزاری است.»

در این گزارش همچین آمده است: «رییس جمهوری با توجه به درخواست‌های مکرر هموطنان، وزارت نیرو را موظف کرد تا با رعایت ملاحظات تامین آب آشامیدنی و کشاورزی و در نظر گرفتن نیازهای محیط زیست، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز و در اصفهان که نگاه همه ایرانیان به زاینده رود است، امکان رهاسازی آب میسر گردد.»

https: //bit. ly/۲IU۸۲tZ

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳EOb۲


🔻سدهای خوزستان ۴۴۵ درصد افزایش ورودی آب داشتند/ زاینده رود همچنان تشنه است

🔹سرپرست گروه بهره برداری از سدهای کشور با بیان اینکه عمده افزایش آورده‌ها و موجودی مخازن از لحاظ حجمی نسبت به سال گذشته در سدهای واقع در حوضه آبریز خلیج فارس و عمان بوده است، گفت: کل آب ورودی در سدهای استان خوزستان از ابتدای سال آبی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته به طوری که رشد رقم ۴۴۵ درصدی را شاهدیم، موجودی مخازن هم ۷۷ درصد افزایش داشته است، خروجی از سدها نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵ درصد بیشتر شده است.

🔹عسگری نژاد افزود: سد زاینده رود نسبت به سال گذشته با ۳ درصد افزایش موجودی دارد اما کماکان ۸۹ دصد از مخزن سد خالی است. /ایلنا


🔻دریچه‌های سد زاینده رود بازگشایی شد

🔹معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: دریچه‌های سد زاینده رود از ساعت یک بامداد روز دوشنبه به منظور استفاده کشاورزان بازگشایی و آب در بستر این رودخانه جاری شد. /ایرنا


♨️ دستور روحانی برای رهاسازی آب به زاینده رود در نوروز

🔹رئیس‌جمهور به وزارت نیرو دستور داد ضمن در نظر گرفتن نیازهای زیست‌محیطی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز نسبت به رهاسازی آب در زاینده‌رود اقدام کند.

ایسنا

====


🔴 بازداشت یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط زیست در شهرکرد

🔹یوسف فرهادی بابادی عضو کمپین محیط زیستی «صدای پای آب» به همراه برادرش در جریان باز گشت از مراسم ختم یکی از عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری توسط نیروهای امنیتی، در شهرکرد، بازداشت شد.

🔹یوسف فرهادی بابادی عضو کمپن صدای پای آب برای مقابله با پروژه‌های انتقال آب کارون و زاینده رود در طول چهار سال گذشته فعالیت‌های زیادی را داشته و در سال جاری نیز با شکایت مجمع نمایندگان استان اصفهان و دادستان اصفهان بازداشت و به دادگاه فراخوانده شده بود.


در ادامه بخوانید

فیلم | درگیری مخاطبان پردیس سینمایی باغ کتاب با حراست

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین؛ چند روزی است که اختلاف ساعت کاری پردیس سینمایی باغ کتاب با دیگر بخش‌های این مجموعه برای مخاطبان سینما دردسرساز شده است. سانس پایانی پردیس سینمایی باغ کتاب راس ساعت ۲۳:۵۹ آغاز به کار می‌کند در حالیکه چراغ‌ها، پله‌ها و درهای برقی این مجموعه پیش از پایان بخش آخرین سانس سینماها به کل خاموش می‌شود و موجبات نارضایتی مخاطبان را فراهم می‌کند. این اتفاق در شب گذشته (سه شنبه شب) که به دلیل نیم بها بودن قیمت بلیط، سالن‌ها حجم زیادی از مخاطب را به خود می‌بینند، موجب درگیری مردم با کارکنان حراست و ورود پلیس برای حل و فصل ماجرا شد.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
من … خالی از عاطفه و خشم خالی از خویشی و غربت … گیج و مبهوت بین بودن و نبودن! عشق … آخرین همسفر من … مثل تو منو رها کرد.. حالا دستام موندن و تنهایی من! ای دریغ از من که بیخود مثل تو گمشدم گم شدم تو ظلمت تن ای دریغ از تو که مثل عکس عشق، هنوزم داد میزنی تو آینه من … آه گریه‌موم هیچ … خنده‌مون هیچ، باختن و برنده‌مون هیچ …! تنها آغوش تو موند، غیر از اون هیچ! ای … ای مثل من تک و تنها، دستمو بگیر که عمر رفت … همه چی تویی، زمین و آسمون هیچ!

فیلم | در سوگ ۸۰ سالگی امجدیه، روایتی از حمیدرضا صدر

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
حمیدرضا صدر مورخ ورزشی یادداشتی از امجدیه نوشته است. از ورزشگاهی تاریخی که ۸۰ ساله شده و می‌تواند موزه ورزش ایران باشد اما می‌رود تا متروکه شود و بی استفاده بیفتد.
پارس نیوزپارس نیوز8 ساعت قبل
پارس نیوز، به گزارشمراسم بزرگداشت فردوس کاویانی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون عصر امروز (چهارشنبه ۲۶ تیر) با حضور اهالی هنر در خانه سینما برگزار شد. در بخشی از این مراسم، حمید جبلی که سابقه همکاری با کاویانی را در آثار بسیاری چون «محله برو و بیا» داشته است، با حضور روی صحنه گفت: «ما از پند، اندرز و نصیحت به هم چیزی یاد نمی‌گیریم، بلکه از اخلاق هم یاد می‌گیریم. ما از آقای کاویانی خیلی چیزها یاد گرفتیم، نظم، ادب، جدیت در کار. خیلی‌ها یادشان هست که آقای کاویانی سال‌های بسیار خوب عمرش را گذاشت تا برای آن‌هایی که خانه نداشتند، مسکن تهیه کند و با تمام سختی‌ها این امر را محقق کرد. خیلی از او آموختیم.»
پارس نیوزپارس نیوز12 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط‌عمومی سازمان میراث فرهنگی، محمدابراهیم لاریجانی با بیان این خبر گفت: در راستای تحقق اهداف توسعه گردشگری کشور در حوزه تبلیغات به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار‌های بازاریابی و ضرورت سامان‌دهی تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی بین‌المللی به‌ویژه استانداردسازی، جهت‌دهی و اثربخش کردن آن‌ها منطبق با علایق و سلایق کشور‌های بازار هدف، کلیه ادارات استانی متبوع و موسساتی که به‌نحوی از انحا امور تبلیغاتی به ایشان ارجاع می‌شود؛ ملزم به رعایت و اجرای شیوه‌نامه تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی گردشگری شده‌اند. وی افزود: با وجود تنوع قابل ملاحظه اقلام تبلیغاتی و وسعت رسانه‌های موجود در این حوزه بنا بر آسیب‌شناسی به‌عمل‌آمده از اقلام تولیدات ادارات‌کل استان‌ها تولیداتی، چون کتابچه‌ها و نماهنگ‌های استانی مورد واکاوی و استانداردسازی قرار گرفت. بر این اساس یکسان بودن اقلام و تطابق نداشتن با نیاز‌های مخاطب و بازار‌های هدف در اغلب تولیدات مشهود بود. لاریجانی با بیان اینکه بر اساس نتایج آسیب‌شناسی صورت گرفته، از این پس اقلام تبلیغاتی گردشگری با رویکرد کشور‌های بازار هدف تولید خواهد شد؛ ادامه داد: «به منظور اثر‌بخشی تبلیغات صورت گرفته لازم است اولویت‌بندی معرفی محصولات متناسب با علایق و سلایق کشور‌های هدف و ظرفیت‌های گردشگری بالفعل و بالقوه در استان تولید شود. مدیر‌کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری با اشاره به اینکه امروز «شیوه‌نامه تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی گردشگری» به عنوان ریلی، جهت‌دهی و دستیابی به هدف غایی یعنی معرفی کشورمان در ساختاری مشخص و استاندارد را به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: بر این اساس کلیه ادارات‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ۳۱ استان و همه افراد فعال در حوزه تبلیغات گردشگری با اشراف به نوع بازار هدف، با هوشمندی کامل از نوع مشخص اقلام تبلیغاتی، رنگ مورد نظر، زبان، محتوا، عکس و … استفاده می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر