1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سرگرمی
چنارهای اصفهان، زاینده رود و نوشدارو پس از مرگ سهراب!

چنارهای اصفهان، زاینده رود و نوشدارو پس از مرگ سهراب!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
بازگشایی ۲۰ روزه زاینده رود در بهمن ماه گویی تلنگری سنگین برای مسئولان بود چراکه استقبال بی سابقه و کم نظیر گردشگران داخلی و خارجی از سفر به اصفهان نشان داد که در طول سالهای گذشته با راحتی خیال و سهل انگاری مضاعف از مهم‌ترین رکن گردشگری اصفهان غفلت کرده‌ایم.

امروزه در تمام دنیا گردشگری یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد هر کشوری محسوب می‌شود و بر این اساس برخی کشورهای دنیا اگر جاذبه‌ای تاریخی یا طبیعی نیز نداشته‌اند اقدام به خلق جاذبه گردشگری در قالب پارک‌های تفریحی یا آفرینش بناهای جذاب می‌کنند.

در این میان حتی برخی کشورهای معروف همسایه ما، خیابان‌های قدیمی سطح شهر خود را نیز به یک جاذبه گردشگری مبدل کرده‌اند و استفاده از گرمابه‌های سنتی که تا چندین سال پیش نیز در کشور ایران، نه به شکل موزه‌ بلکه به معنای حقیقی و سنتی فعال بوده‌اند، از دیگر جاذبه‌های ثبت شده به نام این کشورها شده است و این در حالی است که که ما در سالهای گذشته با رفتارهای نسنجیده و غیرکارشناسی به بخشی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشورمان و از جمله اصفهان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور ضربه وارد کرده‌یم.

«چهارباغ اصفهان» یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های جهان است اما در طول سال‌های گذشته و در دوران مدیریت‌های قبلی شهرداری متاسفانه چنارهای کهن این خیابان برای دستیابی به مدرنیته شهری! و تاسیس ایستگاه مترو قطع شدند.

نکته جالب اینکه تا همین یک ماه پیش شهرداری مدعی بود که هیچ درختی در چهارباغ عباسی اصفهان قطع نشده است و حتی خبرنگاران را برای بازدید و توجیه این موضوع دعوت کردند اما از آنجا که شواهد و نظر کارشناسان حاکی از مطالب دیگری بود شهرداری اصفهان نیز بالاخره مجبور شد درخت‌هایی را جایگزین این درختان کند و در خبر ارسالی برای رسانه‌ها به صراحت به این نکته اشاره کرده است که این درختان که از کنار باغ گلهای اصفهان به چهارباغ آمده است تا جایگرین درختان قطع شده شود!!

درختانی که شبیه به یک نهال هستند اما ۲۰ سال سن دارند!! و به روش جابجایی به چهارباغ آمده‌اند این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کند که چقدر طول می کشد تا این درختان جایگزین درختانی یشود که برخی بیش از یک قرن عمر داشته‌اند، ما در استان و شهر  اصفهان درختان چنار ۴۰۰ ساله نیز داریم اما یک روز می‌شنویم چنارهای اصفهان را به تهران انتقال داده‌اند ( بنا به گفته نجفی شهردار تهران در اسفندماه سال ۹۶) و یک روز جریان «نوشداروی بعد از مرگ سهراب» و جایگزینی  این درختان افتخار می‌کنیم.

البته این اقدام مدیریت جدید شهرداری اصفهان در راستای جبران خسارت وارد شده به چهارباغی که در برخی متون تاریخی از آن به عنوان قدیمی‌ترین خیابان جهان یاد می‌کنند قابل تحسین است اما دو نکته تاسف دوست‌داران محیط زیست را برانگیخته است و آن اینکه آیا ما اجازه داریم که یک نقطه از شهر را از درختان چنار تهی کنیم تا خسارت بخشی دیگر جبران شود و از سوی دیگر چرا همان زمانها که مترو خواست میهمان اصفهانی‌ها شود این درختان به روش جابجایی از سر راه برداشته نشدند و دست تبر بر کمر تنومند و کهن این درختان که خود بخشی از میراث اصفهان هستند نشست؟!

در پاسخ به بخشی از این سوال شهرداری اصفهان به رسانه‌ها اعلام کرده است که این درختان در مسیر خیابان سازی قرار داشته‌اند اما ….

چنارهای اصفهان به اندازه‌ای معرف‌ هستند که در گوگل نیز نام و نشانی دارند به نوعی که خیابان عباس آباد اصفهان در «گوگل مپ» به چنارهایش شهره است اما عجیب است که مسئولان شهرداری در سالهای گذشته طی ادعاهایی عجیب مدعی شدند که چنار برای اصفهان کاربردی ندارد و با زیر پا گذاشتن تجربه و دانش گذشتگان درختان توت را چایگزین آنها کردند و این در حالی است که کارشناسان محیط زیست معتقدند درخت چنار ده‌ها برابر آب مصرفی خود در خنک سازی یک شهر موثر است اما درختان توت علاوه بر کثیف ساختن معابر شهری در ایجاد گرمای شدید موثر است.

نکته‌ای که شهرداری نیز بالاخره به آن پی برد و ضمن زیر سوال بردن کاشت درخت توت بار دیگر سعی در جایگزینی چنارهای کهن کرده است.

شاید اکنون وقت آن رسیده است که تا دیر نشده اجازه ندهیم تخریب محیط زیست دامن‌گیر زاینده‌رود اصفهان نیز بشود، زاینده رودی که به واقع شاهرگ حیاتی گردشگری اصفهان را تشکیل می دهد و این در حالی است که در گیر و دار بحث‌های سیاسی در ارتباط با این رودخانه نقش رودخانه در اقتصاد گردشگری اصفهان را زیر پا نهادیم.

بازگشایی ۲۰ روزه زاینده رود در بهمن ماه گویی تلنگری سنگین برای مسئولان کشور بود چراکه استقبال بی سابقه و کم نظیر گردشگران داخلی و خارجی از سفر به اصفهان نشان داد که در طول سالهای گذشته  با راحتی خیال و سهل انگاری مضاعف از مهم ترین رکن گردشگری اصفهان غفلت کرده‌ایم، این استقبال به اندازه‌ای بی‌نظیر بود که اصفهان حتی آمادگی پذیرش این همه مسافر را نداشت و ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرداری اصفهان مجبور شد بخشی از مسافران نوروزی را در ورزشگاه‌ها اقامت دهد!

در پی این استقبال گسترده حتی مونسان رئیس سازمان گردشگری به رئیس جمهور نامه‌ای نوشت و خواستار بازگشایی زاینده‌رود شد و همانگونه که شاهد بودیم رئیس جمهور محترم نیز دستور بازگشایی زاینده‌رود را صادر کرد و از هم اکنون که در ابتدایی ترین روزهای نوروز ۹۷ هستیم کاملا مشخص است که پیش بینی افزایش ۷۰ درصدی گردشگران نوروزی اصفهان به واسطه بازگشایی زاینده رود به وقوع پیوسته است.

نکته مهم اینکه بازگشایی موقت زاینده رود به واقع بی فایده است، زاینده رود عامل شکل گیری تمدن اصفهان بوده است و طبیعی است که در کنار آن کشاورزی نیز شکل گرفته است اما در طول سالهای گذشته خشکی زاینده رود موجب بیکاری جمع زیادی از مردم اصفهان و نگرانی برای تامین آب شرب و غیره شده است.

با وجود اینکه کارشناسان معتقدند بارندگی‌های امسال در حد مناسبی بوده است و امکان بازگشایی دایمی زاینده رود وجود دارد اما گیر و دار سیاسی باز هم موجب نادیده گرفتن این موضوع شده است و برداشت‌های غیرمجاز بالادست و پایین دست و فروش غیرقانونی حق آبه‌های اصفهان بر این موضوع دامن می‌زند، دو مشکل مهمی که در طول سالهای گذشته مسئولان مدام از زیر بار جوابگویی به دلیل عدم اقدام برای رفع آن شانه خالی می‌کنند یا انجام آن را به زمان دیگری موکول می‌کنند.

جای این سوال است که چرا باید بار دیگر تجربه گذشتگان و دانشمندانی مانند شیخ بهایی که حیات زاینده رود را با پایه‌گذاری «مادی» که خود بخشی از جاذبه گردشگری طبیعی اصفهان است در تمام اصفهان جاری کردند، زیرپا بگذاریم به نوعی که به خود جرئت دهیم به نام کارشناس!! با نادانی تمام علم و دانش چنین دانشمند جهانی را زیر سوال ببریم و از روی دست بی‌سوادی در قبال رودخانه فلات مرکزی ایران رفتار کنیم؛ آیا باید نیمی از جمعیت اصفهان مهاجرت کنند تا پی ببریم که باید با جدیت با دست درازی به حق آبه زاینده رود برخورد شود و باور کنیم با ادامه این روند از  تمدنی به نام اصفهان چیزی بر جای نخواهد ماند؟!

کاش اجازه ندهیم داستان چاره‌اندیشی برای زاینده رود نیز بار دیگر یادآور داستان نوشداروی بعد از مرگ سهراب شود؛ ای کاش!

* خبرنگار و فعال رسانه‌ای

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با استان اصفهان، باستانی، زاینده رود و کم آبی - خشکسالی از تلگرام

🔴 بازداشت یوسف فرهادی بابادی، فعال محیط زیست در شهرکرد

🔹یوسف فرهادی بابادی عضو کمپین محیط زیستی «صدای پای آب» به همراه برادرش در جریان باز گشت از مراسم ختم یکی از عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری توسط نیروهای امنیتی، در شهرکرد، بازداشت شد.

🔹یوسف فرهادی بابادی عضو کمپن صدای پای آب برای مقابله با پروژه‌های انتقال آب کارون و زاینده رود در طول چهار سال گذشته فعالیت‌های زیادی را داشته و در سال جاری نیز با شکایت مجمع نمایندگان استان اصفهان و دادستان اصفهان بازداشت و به دادگاه فراخوانده شده بود.


🔻سدهای خوزستان ۴۴۵ درصد افزایش ورودی آب داشتند/ زاینده رود همچنان تشنه است

🔹سرپرست گروه بهره برداری از سدهای کشور با بیان اینکه عمده افزایش آورده‌ها و موجودی مخازن از لحاظ حجمی نسبت به سال گذشته در سدهای واقع در حوضه آبریز خلیج فارس و عمان بوده است، گفت: کل آب ورودی در سدهای استان خوزستان از ابتدای سال آبی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته به طوری که رشد رقم ۴۴۵ درصدی را شاهدیم، موجودی مخازن هم ۷۷ درصد افزایش داشته است، خروجی از سدها نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵ درصد بیشتر شده است.

🔹عسگری نژاد افزود: سد زاینده رود نسبت به سال گذشته با ۳ درصد افزایش موجودی دارد اما کماکان ۸۹ دصد از مخزن سد خالی است. /ایلنا


🔻دریچه‌های سد زاینده رود بازگشایی شد

🔹معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: دریچه‌های سد زاینده رود از ساعت یک بامداد روز دوشنبه به منظور استفاده کشاورزان بازگشایی و آب در بستر این رودخانه جاری شد. /ایرنا


♨️ دستور روحانی برای رهاسازی آب به زاینده رود در نوروز

🔹رئیس‌جمهور به وزارت نیرو دستور داد ضمن در نظر گرفتن نیازهای زیست‌محیطی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز نسبت به رهاسازی آب در زاینده‌رود اقدام کند.

ایسنا

====


⭕️ رهاسازی آب به زاینده رود در نوروز با دستور حسن روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری به وزارت نیرو دستور داده است ضمن در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز نسبت به رهاسازی آب در زاینده رود اقدام شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی پس از اخذ گزارش رضا اردکانیان وزیر نیرو از بارش‌های اخیر، گفت: «این گزارش تصویر امیدوارکننده‌ای را پس از یک دهه خشکسالی نشان می‌دهد که موجب شکرگزاری است.»

در این گزارش همچین آمده است: «رییس جمهوری با توجه به درخواست‌های مکرر هموطنان، وزارت نیرو را موظف کرد تا با رعایت ملاحظات تامین آب آشامیدنی و کشاورزی و در نظر گرفتن نیازهای محیط زیست، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز و در اصفهان که نگاه همه ایرانیان به زاینده رود است، امکان رهاسازی آب میسر گردد.»

https: //bit. ly/۲IU۸۲tZ

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳EOb۲


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ هما خورشیدی سرپرست معاونت گردشگری یزد با اعلام این خبر گفت: شیامن شهری است بندری در جنوب چین که دارای اهمیت بسیار زیادی در اقتصاد چین است و یکی از مقاصد مهم گردشگری چین به حساب می‌آید و سالانه پذیرای گردشگران زیادی است. سرپرست معاونت گردشگری یزد افزود: این نمایشگاه با حضور ۴۷ کشور دنیا و ۲۰ استان از کشور چین از ۳۰ فروردین تا یکم اردیبهشت با ۲ هزار و ۶۰۰ غرفه برگزار شد که از شهر جهانی یزد گروه گردشگری یوز، متشکل از سه دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری ماهور گشت باستان یزد، یزد پرواز، شید گشت و همچنین بوم گردی خانه شما به منظور معرفی ظرفیت‌های گردشگری و جاذبه‌های ایران و یزد و توسعه همکاری با کشور چین به عنوان بزرگترین بازار گردشگری دنیا و جذب گردشگر از این کشور در نمایشگاه مذکور شرکت کردند. بازدیدکنندگان این نمایشگاه از غرفه یزد استقبال خوبی داشتند و در خصوص سفر به ایران، ابراز تمایل کردند.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان، «مهدی قاسمی» در گفت و گویی افزود: دوازدهمین جشنواره آئینی و گردشگری گل غلتان، از یازدهم تا سیزدهم اردیبهشت ماه امسال در شهر امیریه شهرستان دامغان برگزار می‌شود. دبیر جشنواره گل غلتان هدف از برگزای این جشنواره را احیاء آداب و سنن قدیمی، نهادینه کردن این آیین، ایجاد فضای شاد و سالم برای عموم جامعه، جذب گردشگر و رونق اقتصادی منطقه عنوان کرد. وی گفت: بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی امیریه، کویر حاج علیقلی، دریاچه نمک در کنار عرضه صنایع دستی و سوغات، گشت و گذار در باغ گل و چیدن گل برای اجرای برنامه گل غلتان، کارناوال شادی، برگزاری آئین ملی گل غلتان در خانه‌های محلی و محل برگزاری جشنواره، اجرای موسیقی‌های محلی و برنامه‌های فرهنگی، شتر سواری، اسب سواری و رصد ستارگان از برنامه‌های این جشنواره است. آئین گل غلتان اولین اثر معنوی استان سمنان است که در سال ۸۹ با شماره ثبت ۱۷۷ به‌عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. شهر امیریه از توابع شهرستان دامغان و در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده است.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
مراسم یادبود منیر فرمانفرمائیان - هنرمند نقاش از پیشگامان هنر مدرن ایران - روز پنجشنبه (پنجم اردیبهشت ماه) در باغ موزه نگارستان برگزار شد. او ادامه داد: عشق به حیات و هستی در او موج می‌زد و برای هر چیزی حیات و هویت قائل بود. او آثار نابی از فرهنگ و هنر ایران به جا گذاشت که باعث یادآوری و باقی ماندن نام او خواهد شد. زنده‌یاد منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، ۵۱ اثر از آثار خود را وقف دانشگاه تهران کرد و در تاریخ ۲۴ آذر سال ۱۳۹۶ موزه دائمی منیر فرمانفرمائیان در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران افتتاح شد. در سال ۲۰۱۵، فرمانفرمائیان نخستین هنرمند ایرانی شد که آثارش در یک نمایشگاه انفرادی در موزه گوگنهایم به نمایش درآمد.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
یکی از زیرمجموعه‌های محبوب لبنیات پنیر است. درواقع پنیر از خواص متعددی برخوردار است و می‌تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد. البته فراموش نکنیم که برخی از انواع پنیر به علت دارا بودن نمک و چربی شدید به شدت خطرناکند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، پنیر را می‌توان به عنوان صبحانه، عصرانه یا حتی در غذاهای مختلف استفاده کرد. ترکیبهایی مانند پنیر و سبزی خوردن یا پنیر و خیار و گوجه فرنگی می‌تواند برای وعده شام بسیار مفید باشد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
دارچین خواص بی نظیری دارد. این خواص نه تنها برای سلامت جسمانی مفیدند بلکه حتی روی سلامت روانی نیز تاثیر دارند. درواقع سیر خواص شادی بخش دارد. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، دارچین می‌تواند با خواص شگفت انگیز خود توجه هر فردی را به سمت خود جلب کند. اما این خواص شامل چه مواردی است؟ _دارچین سرشار از خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی است_با مصرف منظم دارچین می‌توانید به کنترل قندخون خود امیدوار باشید_مصرف منظم دارچین به بهبود فعالیت‌های مغز کمک می‌کند و درواقع نقشی مثبت در افزایش مهارت‌های روانی ایفا می‌کند_اگر دوست ندارید هیچوقت آلزایمر بگیرید، حتما دارچین را در برنامه غذایی خود بگنجانید_مصرف منظم دارچین به پیشگیری از انواع عفونت‌ها یا تسریع روند درمان عفونت‌ها کمک می‌کند_مصرف منظم دارچین از ابتلا به بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند_با مصرف منظم دارچین می‌توانید مطمئن باشید که کمتر از دیگران دچار التهاب لثه می‌شوید_اگر با مشکل هضم غذا رو به رو هستید بهتر است از دارچین به عنوان یک داروی درمانی استفاده کنید_دارچین باعث می‌شود موهایی خوش حالت‌تر و البت پرپشت‌تر داشته باشید_اگر کلسترول خون شما بالاست تا می‌توانید دارچین را به برنامه غذایی خود بیفزایید_دارچین می‌تواند در درمان اگزما نقشی مثبت ایفا کند_دارچین باعث تقویت روحیه و افزایش شادی شما شود
انتخابانتخاب1 ساعت قبل
یکی از سبزیجات محبوب در بهار و تابستان ساقه کرفس است. درواقع بسیاری از افراد با هدف لاغری و کاهش وزن به سراغ ساقه کرفس می‌روند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اگرچه بسیاری از افراد ساقه کرفس را به علت خواص کاهش وزن و مبارزه با چربی‌ها انتخاب می‌کنند اما ساقه کرفس خواص دیگری هم دارد: _ساقه کرفس یکی از برترین گیاهان جهان برای مبارزه با سلول‌های سرطانی یا به عبارتی دقیق‌تر تقویت سیستم ایمنی بدن است_ساقه کرفس به افزایش قدرت حافظه کمک می‌کند_با مصرف ساقه کرفس می‌توانید بینایی خود را تقویت کنید_کرفس یکی از برترین سبزیجات برای هیدراته نگه داشتن بدن است_افرادی که دچار فشار خون بالا هستند با مصرف منظم ساقه کرفس می‌توانند از نرخ فشار خون خود بکاهند_افرادی که دچار مشکلات گوارشی هستند با مصرف ساقه کرفس می‌توانند با این مشکل تا حد زیادی مبارزه کنند_کرفس با یبوست مبارزه می‌کندبه طور گلی سعی کنید میوه و سبزیجات را به رژیم غذایی خود بیفزایید. از مصرف فست فودها و غذاهای چرب بکاهید و بدن خود را با مصرف سبزیجات تازه ریکاوری کنید. مصرف مرتب غذاهای چرب زمینه ساز ابتلا به کبد چرب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر