۹۸، سال بیدارباش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
۹۸، سال بیدارباش

۹۸، سال بیدارباش

الفخبرگزاری الف |

می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. با این مقدمه، چه نتیجه‌گیری‌ای می‌کنند؟ چون آشفتگی اقتصادی ناشی از تحریم خارجی است، پس زودتر و فوری‌تر شرایطی را فراهم آورید تا طرف مقابل از تحریم دست بردارد و فشار اقتصادی برداشته شود. خب این‌هم، گونه‌ای از تحلیل است که متغیرها را صرفا براساس منافع بخشی و مقطعی خود، بازتاب می‌دهد و در فقدان حافظه تاریخی، بنا دارد تا منافع ملی را نادیده بگیرد، اما این نوشته تلاش دارد تاحدی از دریچه فرهنگ و جامعه، به امورات ۹۸ بنگرد و اگر لازم شد، گریزی به سیاست هم بزند.

اول.

از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پخت و پز آن سالی قبل‌تر در اتاق‌های مرکز تحقیقات استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری مرحوم هاشمی‌رفسنجانی تدارک شده بود. او رییس دولتی بود که با هم‌پیمانی اقتصادی با غرب مشکلی نداشت و درهای تجارت و امور مالی ایران را به روی ترازها و استاندارهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول گشود؛ همان دولتی که اعتقاد داشت ۱۰-۱۲ درصد ریخت و پاش مالی کنار پروژه‌های بزرگ، اشکالی ندارد و از همینجا بود که سنگ بنای انحرافی تاریخی در دیوان‌سالاری جمهوری اسلامی گذاشته شد.

پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. نتیجه‌اش آن شد که دختر رییس‌جمهور وقت که روزنامه‌ای داشت به نام زنان (که سردبیرش سال‌هاست هم‌پالکی آمریکایی‌ها و اپوزسیون ضدایرانی است) و طرح‌هایی برای پوشش‌زدایی را به جریان انداخته بود در تهران تازه مدرن‌شده، بالاترین رای را آورد و با کفش‌هایی قرمز، وارد پارلمان شد. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. جریانی که بازتولید دست‌چندم روشن‌فکری غرب‌زده دوره پهلوی و منورالفکری مقلدانه زمانه مشروطه بود و همان سوداها را در سر می‌پروراند.

دوم.

از صدر مشروطه تا امروز، نزاع اصلی در ایران، بر سر سنت و تجدد نیست، بر سر اسلام سیاسی و سکولار است که آن‌هم سیاقی کاملا ادراکی، معرفتی و فکری دارد و چه کسی است نداند در ایران نمی‌توان زیست و کنش کرد و اسلام را نادیده گرفت. از همین‌روست که پروژه جامعه مدنی کاملا پوششی دینی داشت از گذشته تا به امروز و البته دستورکار خود را دست‌کاری در همه معارف شناخته‌شده مبنایی یا کارکردی قرار داده بود؛ از توحید و ولایت و شریعت گرفته تا پوشش و هنر و زندگی. فی‌المثل برای اولین‌بار در دوره جمهوری اسلامی، متن‌های متعددی در زیرسوال بردن حکومت دینی انتشار یافت یا برآمده از اندیشه‌های هرمنوتیکی رنگ‌باخته اروپایی، تکثرگرایی فرهنگی لقلقه زبان این و آن گردید. حالا فرصتی به‌وجود آمده بود که اسلام سکولار بتواند اسلام سیاسی را محدود کرده و زیرساخت‌های آن‌را به کنار نهد؛ مفهوم فروپاشی اول‌بار در این ایام شنیده شد و ایده یلستین‌سازی، مطرح.

حالا با گذشت حدود دو دهه از آن روزها می‌توان گفت که غرب عجله داشت تا از مدخل تحولات سخت اجتماعی و سیاسی، ‌ نظام را متوقف کند و بعد از درماندن انتخاباتی (یعنی رای مردم در انتخابات شوراها، مجلس و ریاست‌جمهوری حدفاصل ۸۱ تا ۸۴)، با نوعی عقب‌نشینی، کمپین اصلی به سمت مردمی‌سازی بحران پیش رفت. همان امری که در عنوان «تهاجم فرهنگی» سال‌ها پیش هشدار داده شده بود؛ نسلی بر سر کار می‌آمد که بنا به آن‌چه ابن‌خلدون در «مقدمه» می‌گوید، نه انگیزه‌های نسل پیشین را داشت و نه انگیختگی لازم برای کنش‌گری انقلابی. و با حرکتی آهسته و پیوسته، پی‌ریزی‌های اقتصادی که در دولت سازندگی گذاشته و به یک گفتار رایج میان همه کارگزاران اجرایی بدل شده بود، وضعیت فرهنگ را از خویش متاثر ساخت. حالا این «مال» ‌های بزرگ بودند که با پول‌های نهادهای انقلابی، شهر را از بازار و پرسه و فروشگاه به جهان اجتماعی تازه‌ای سیر می‌دادند و دقیقا الگوی هابرماسیزه شدن جامعه‌مدنی، در توجه به هنر فاخر در برابر هنر مردمی را پیگیری می‌کردند.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

سوم.

انتخابات ۹۲، ۹۴ و ۹۶ تا حدودی نشان می‌دهد که پروژه فرهنگی تغییر سبک زندگی در ایران، توفیقاتی یافته (چون گزاره‌های محیطی دیگر هم جز فرهنگ را در این‌مورد می‌توان مداخله داد) و حالا در ۹۸ امیدهای بیشتری برای اثرگذاری دارد، چه این‌که غرب به این نتیجه رسیده که انتخابات، سهل، کم‌هزینه و سریع‌ترین ابزار برای تغییر در حکمرانی اسلامی است؛ اگر چه حلقه‌های وفادار به انقلاب اسلامی منسجم‌ و گسترده‌تر شده‌اند، لیکن در زاویه مخالف نیز همین روند شکل گرفته و پیرو تحولات سایبری، مرززدایی مجازی و

چسبندگی محیط داخل و خارج، به‌نظر می‌رسد بازنمایی بهتر و به‌روزتری از شکاف‌های اجتماعی در حال ارائه است. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت. چرا؟ با به حرکت افتادن تبادلات مالی و دسترسی‌های کشور به ذخایر ارزی، مثبت‌تر شدن شاخص کارگاه‌های صنعتی، بهبود ضریب جینی و ضبط و ربط بهتر نقدینگی، می‌توان امیدوار بود که سامانه‌‌های اقتصادی در سال جدید، بدتر از آن‌چه داشته‌ایم، نخواهند بود، ولی با ورود متغیر تازه‌ای به روندهای اجتماعی یعنی مقوله انتخابات مجلس و هویداشدن چشم‌انداز ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، احتمالا شاهد موج تازه‌ای از خراب‌کاری در افکار عمومی خواهیم بود؛ بخشی از آن، ناشی از کمپین‌های نامزدهایی است که رای خود را بر ویرانه‌نمایی وضع موجود، استوار کرده‌اند و به اقتضای فراگیری ملی مشارکت، همه نقاط دور و نزدیک پایتخت، زیر ضربات فکری مخرب قرار خواهند گرفت.

پیش‌تر گفته شد که روشنفکران تازه بر سر کار آمده از زمانه دوم خرداد، موتورهای محرک پروژه سکولارسازی جمهوری اسلامی‌اند؛ آن‌ها در یک‌ساله اخیر، بارها درباره فروپاشی (نه براندازی نظام اسلامی توسط نظام سلطه) سخن گفته‌اند و این ناشی از فروپاشی ذهنی و معرفتی همین گروه‌ها و دسته‌هاست. با شتاب‌گیری انتخابات مجلس و افزایش ضرب‌آهنگ بازنمایی آن در افکار عمومی، بخش‌هایی از این گفتمان غیرمولد، احیا شده و در مقیاسی ملی شیوع خواهد یافت و آن‌چه در ۹۷ با هیاهوهای پوشالی ترامپیست‌ها محقق شد، جان تازه‌ای خواهد گرفت.

***

چراغ راه اینجاست: «بهترین توصیه من به همه جوان‌هایمان، به همه مجموعه‌های گوناگون کشور، به همه اصناف کشور، به همه جریان‌های سیاسی کشور این است که مراقب باشند به دشمن پهلو ندهند، مراقب باشند میدان را برای دشمن آماده نکنند؛ بیدار باشند. اگر ما غافل بشویم، ما به خواب برویم، همان دشمن ضعیف زهر خودش را خواهد ریخت؛ باید همه بیدار باشیم؛ همچنان که بحمدالله امروز همه ملت بیدارند و در طول این سال‌ها هم ملت بیدار بودند؛ این بیداری را باید حفظ کنیم»؛ بیدار باش ۹۸، از حیث شناختی و ادراک‌سازی است، یعنی امری فراتر از امور روزمره و نگرانی‌های یومیه.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اصلاح طلبان، جامعه مدنی، سال ۹۸ و وضعیت اقتصادی از تلگرام

‼️‏خبر ۲۰:۳۰ در مورد ‎#مرجان_شیخ_اسلامی گزارشی پخش کرد که در چندجای اون اسم اصلاح طلبان هم آورده شد، اما هیچ اشاره‌ای به اینکه این خانم نامزد اصولگرایان تو انتخابات مجلس هم بوده و به بهانه دورزدن تحریم در کدام دوره این مبلغ رو به جیب زده نکرد.

❗️اسم این کار ‎#صداوسیما چیه؟


سعید نورمحمدی عضو شورای مرکزی ندای ایرانیان و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان خبر داد:

✅تصویب پیشنهادات جوانان اصلاح طلب برای پاسخگو کردن شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان

🔹در این جلسه پیشنهاد تعدادی از جوانان اصلاح طلب برای اصلاح ماده ۳ آیین نامه که در مورد وظایف شورای عالی ست، مطرح شد. به طور مشخص هر دو پیشنهاد زیر به اتفاق آرا به تصویب اعضای کمیته رسید و در صورت تصویب شورای عالی، به عنوان وظایف ذاتی این شورا به ماده ۳ اضافه و در دستور کار شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان قرار خواهد گرفت.

🔸 «پاسخگویی به افکار عمومی و بدنه جریان اصلاحات از طریق برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های رسانه‌ای منظم» و «نظارت بر عملکرد منتخبین لیست اصلاح طلبان در شوراهای شهر و مجلس شورای اسلامی و تهیه گزارش‌های منظم از عملکرد منتخبین و بررسی کیفیت و کمیت عملکرد آنان» از جمله پیشنهادات مصوب بود.

@nedafori


مرجان شیخ الاسلامی چگونه خودش را نامزد اصلاح طلبان جا زد؟

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

🔹مرجان شیخ الاسلامی آل آقا متهم فراری پرونده فساد مالی پتروشیمی، یک شیاد بزرگ بود که برای باز کردن راه نفوذ در مراکز قدرت، خود را گاهی وابسته به اصلاح طلبان و گاهی به اصولگرایان معرفی و نام خود را در اوراق تبلیغاتی به عنوان کاندیدای این جناح‌ها مطرح می‌کرد.

🔹یکی از اصلاح طلبان در واکنش به انتشار اخباری در این زمینه نوشت: «مرجان شیخ الاسلامی در انتخابات مجلس ششم بدون نظر جبهه مشارکت و برای فریب دادن مردم از پوستر مشارکت استفاده کرده ولی در هیچ شهرستانی کاندیدای مشارکت نبود.»

🔹نکته قابل تامل این است که این فرد کلاهبردار با اینکه مرتکب اقدامات خلاف مالی زیادی شده و از اعضاء باند فساد مالی پرونده پتروشیمی بود، چگونه توانست در سال ۱۳۹۱ آنهم درحالی که پرونده فساد مالی پتروشیمی در دادسرا مطرح بود از کشور خارج شود و پول زیادی را به خارج منتقل کند! /ایلنا


➖ حیات و ممات روشنفکری در ایران/ مقصود فراستخواه و هادی خانیکی به نقد و بررسی آخرین کتاب قانعی ‏راد پرداختند

▫ هادی خانیکی، می‌گوید: روشنفکر گفت‌وگویی نقش میانجیگری دارد، او در امور اجتماعی و سیاسی و همه جا در حال پادرمیانی است و همواره در حال آمد و شد است. چهارمین ویژگی او این است که متکی به جامعه مدنی است و جهان زیست او در جامعه مدنی است و به همین دلیل است که نمی‏ خواهد جامعه مدنی را به یک بازار و اجتماع بسته تقلیل دهد.


🔴 جلایی پور عضو شورای مرکزی حزب اتحاد

🔸 اگر علی لاریجانی هم خوب عمل کند ما از او حمایت می‌کنیم!

پ ن: برخی اصلاح طلبان از کجا به کجا

رسیدند!!


در ادامه بخوانید

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر19 ساعت قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.
ایلناایلنا18 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

تشریح ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی از زبان سخنگوی سپاه+ فیلم

ایمناایمنا8 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر روز گذشته -جمعه ۲۸ تیرماه- در تنگه هرمز اظهار کرد: نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی و در مسیر معکوس در حال ورود به تنگه هرمز و برخورد احتمالی با کشتی‌های دیگر قرار داشت، با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. وی افزود: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز ازمسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد. سخنگوی سپاه «رعایت دقیق قوانین و مقررات بین المللی و دریانوردی توسط تمامی شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی» توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. سردار شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدید آمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود. سخنگوی سپاه اظهار کرد: نفتکش توقیف شده انگلیسی هم اکنون در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است و سیر مراحل رسیدگی قانونی و قضایی در جریان است.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق امروز «مظلوم داغ» قاتل معاون کنسول ترکیه در اربیل را دستگیر کردند. سایت اخلاص پیشتر اعلام کرده بود فردی که عصر روز چهارشنبه ۲۶ تیر اقدام به قتل دیپلمات ترکیه‌ای در اربیل عراق کرد، برادر درسیم داغ یکی از نمایندگان مجلس حزب حرکت ملی در پارلمان ترکیه به نام مظلوم داغ بوده است. خانواده داغ اکنون در استانبول زندگی می‌کنند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
قیمت نفت و گاز چگونه عکس العمل نشان می‌دهد؟ بلافاصله پس از شروع جنگ، قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه یا حتی بالاتر از آن افزایش می‌یابد. در حالی که افزایش تولید نفت شیل آمریکا می‌تواند تاثیر آن را تا حدی تعدیل کند، ولی قادر نخواهد بود اختلال عظیم در تولید نفت خاورمیانه را جبران کند. قیمت نفت در این دوره بستگی دارد به ازسرگیری رفت و آمد ایمن نفت از تنگه هرمز. هرچقدر قیمت نفت افزایش یابد، دوبرابر آن قیمت گاز طبیعی مایع بالا می‌رود. فلزات صنعتی با رکود اقتصادی ضربه می‌خورند و قیمت طلا علیرغم قدرت دلار افزایش می‌یابد.
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج، شرکت ارتباطات سیار ایران، عصر روز سه شنبه ٢۵ تیرماه در هشتمین دوره آیین تقدیر از سرآمدان روابط عمومی ایران که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، مدیران، متخصصان و صاحبنظران روابط عمومی کشور در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، از روابط عمومی‌های برتر کشور با اهدای تندیس‌های بلورین، سیمین و زرین تقدیر به عمل آمد. در این همایش که توسط موسسه فرهنگی روابط عمومی آرمان و خانه روابط عمومی ایران برگزار شد، پس از ارزیابی روابط عمومی‌های برتر کشور بر اساس مدل تعالی تخصصی شده EFQM در روابط عمومی که شامل ۹ معیار بنیادین سرآمدی و ٨١ شاخص فرعی است، روابط عمومی‌های سرآمد در سه سطح زرین، سیمین و بلورین معرفی شدند. پس از اعلام بیانیه هیئت داوران، روابط عمومی همراه اول که در ارزیابی‌های صورت گرفته با ٨٣٢ امتیاز بالاترین امتیاز ارزیابی این دوره را کسب کرده بود، ضمن معرفی به عنوان روابط عمومی سرآمد (تعهد به سرآمدی و طی مسیر سرآمدی)، برای دومین سال پیاپی تنها روابط عمومی کشور بود که تندیس زرین ۸ ستاره دریافت کرد. هدف این همایش توسعه سرآمدی در حوزه روابط عمومی، ارائه مشاوره و کمک به تقویت مستمر شاخص‌های سرآمدی در روابط عمومی و معرفی و تقدیر از روابط عمومی‌های سرآمد عنوان شده است. پیام مهم سرآمدی این همایش نیز «تغییر برای بهبود دائمی با پذیرش اصلاح و بهره گیری از نوآوری فکری و فناوری‌های جدید» بود.

نظرها

اخبار بیشتر