1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
۹۸، سال بیدارباش

۹۸، سال بیدارباش

الفخبرگزاری الف |

می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. با این مقدمه، چه نتیجه‌گیری‌ای می‌کنند؟ چون آشفتگی اقتصادی ناشی از تحریم خارجی است، پس زودتر و فوری‌تر شرایطی را فراهم آورید تا طرف مقابل از تحریم دست بردارد و فشار اقتصادی برداشته شود. خب این‌هم، گونه‌ای از تحلیل است که متغیرها را صرفا براساس منافع بخشی و مقطعی خود، بازتاب می‌دهد و در فقدان حافظه تاریخی، بنا دارد تا منافع ملی را نادیده بگیرد، اما این نوشته تلاش دارد تاحدی از دریچه فرهنگ و جامعه، به امورات ۹۸ بنگرد و اگر لازم شد، گریزی به سیاست هم بزند.

اول.

از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پخت و پز آن سالی قبل‌تر در اتاق‌های مرکز تحقیقات استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری مرحوم هاشمی‌رفسنجانی تدارک شده بود. او رییس دولتی بود که با هم‌پیمانی اقتصادی با غرب مشکلی نداشت و درهای تجارت و امور مالی ایران را به روی ترازها و استاندارهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول گشود؛ همان دولتی که اعتقاد داشت ۱۰-۱۲ درصد ریخت و پاش مالی کنار پروژه‌های بزرگ، اشکالی ندارد و از همینجا بود که سنگ بنای انحرافی تاریخی در دیوان‌سالاری جمهوری اسلامی گذاشته شد.

پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. نتیجه‌اش آن شد که دختر رییس‌جمهور وقت که روزنامه‌ای داشت به نام زنان (که سردبیرش سال‌هاست هم‌پالکی آمریکایی‌ها و اپوزسیون ضدایرانی است) و طرح‌هایی برای پوشش‌زدایی را به جریان انداخته بود در تهران تازه مدرن‌شده، بالاترین رای را آورد و با کفش‌هایی قرمز، وارد پارلمان شد. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. جریانی که بازتولید دست‌چندم روشن‌فکری غرب‌زده دوره پهلوی و منورالفکری مقلدانه زمانه مشروطه بود و همان سوداها را در سر می‌پروراند.

دوم.

از صدر مشروطه تا امروز، نزاع اصلی در ایران، بر سر سنت و تجدد نیست، بر سر اسلام سیاسی و سکولار است که آن‌هم سیاقی کاملا ادراکی، معرفتی و فکری دارد و چه کسی است نداند در ایران نمی‌توان زیست و کنش کرد و اسلام را نادیده گرفت. از همین‌روست که پروژه جامعه مدنی کاملا پوششی دینی داشت از گذشته تا به امروز و البته دستورکار خود را دست‌کاری در همه معارف شناخته‌شده مبنایی یا کارکردی قرار داده بود؛ از توحید و ولایت و شریعت گرفته تا پوشش و هنر و زندگی. فی‌المثل برای اولین‌بار در دوره جمهوری اسلامی، متن‌های متعددی در زیرسوال بردن حکومت دینی انتشار یافت یا برآمده از اندیشه‌های هرمنوتیکی رنگ‌باخته اروپایی، تکثرگرایی فرهنگی لقلقه زبان این و آن گردید. حالا فرصتی به‌وجود آمده بود که اسلام سکولار بتواند اسلام سیاسی را محدود کرده و زیرساخت‌های آن‌را به کنار نهد؛ مفهوم فروپاشی اول‌بار در این ایام شنیده شد و ایده یلستین‌سازی، مطرح.

حالا با گذشت حدود دو دهه از آن روزها می‌توان گفت که غرب عجله داشت تا از مدخل تحولات سخت اجتماعی و سیاسی، ‌ نظام را متوقف کند و بعد از درماندن انتخاباتی (یعنی رای مردم در انتخابات شوراها، مجلس و ریاست‌جمهوری حدفاصل ۸۱ تا ۸۴)، با نوعی عقب‌نشینی، کمپین اصلی به سمت مردمی‌سازی بحران پیش رفت. همان امری که در عنوان «تهاجم فرهنگی» سال‌ها پیش هشدار داده شده بود؛ نسلی بر سر کار می‌آمد که بنا به آن‌چه ابن‌خلدون در «مقدمه» می‌گوید، نه انگیزه‌های نسل پیشین را داشت و نه انگیختگی لازم برای کنش‌گری انقلابی. و با حرکتی آهسته و پیوسته، پی‌ریزی‌های اقتصادی که در دولت سازندگی گذاشته و به یک گفتار رایج میان همه کارگزاران اجرایی بدل شده بود، وضعیت فرهنگ را از خویش متاثر ساخت. حالا این «مال» ‌های بزرگ بودند که با پول‌های نهادهای انقلابی، شهر را از بازار و پرسه و فروشگاه به جهان اجتماعی تازه‌ای سیر می‌دادند و دقیقا الگوی هابرماسیزه شدن جامعه‌مدنی، در توجه به هنر فاخر در برابر هنر مردمی را پیگیری می‌کردند.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

سوم.

انتخابات ۹۲، ۹۴ و ۹۶ تا حدودی نشان می‌دهد که پروژه فرهنگی تغییر سبک زندگی در ایران، توفیقاتی یافته (چون گزاره‌های محیطی دیگر هم جز فرهنگ را در این‌مورد می‌توان مداخله داد) و حالا در ۹۸ امیدهای بیشتری برای اثرگذاری دارد، چه این‌که غرب به این نتیجه رسیده که انتخابات، سهل، کم‌هزینه و سریع‌ترین ابزار برای تغییر در حکمرانی اسلامی است؛ اگر چه حلقه‌های وفادار به انقلاب اسلامی منسجم‌ و گسترده‌تر شده‌اند، لیکن در زاویه مخالف نیز همین روند شکل گرفته و پیرو تحولات سایبری، مرززدایی مجازی و

چسبندگی محیط داخل و خارج، به‌نظر می‌رسد بازنمایی بهتر و به‌روزتری از شکاف‌های اجتماعی در حال ارائه است. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت. چرا؟ با به حرکت افتادن تبادلات مالی و دسترسی‌های کشور به ذخایر ارزی، مثبت‌تر شدن شاخص کارگاه‌های صنعتی، بهبود ضریب جینی و ضبط و ربط بهتر نقدینگی، می‌توان امیدوار بود که سامانه‌‌های اقتصادی در سال جدید، بدتر از آن‌چه داشته‌ایم، نخواهند بود، ولی با ورود متغیر تازه‌ای به روندهای اجتماعی یعنی مقوله انتخابات مجلس و هویداشدن چشم‌انداز ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، احتمالا شاهد موج تازه‌ای از خراب‌کاری در افکار عمومی خواهیم بود؛ بخشی از آن، ناشی از کمپین‌های نامزدهایی است که رای خود را بر ویرانه‌نمایی وضع موجود، استوار کرده‌اند و به اقتضای فراگیری ملی مشارکت، همه نقاط دور و نزدیک پایتخت، زیر ضربات فکری مخرب قرار خواهند گرفت.

پیش‌تر گفته شد که روشنفکران تازه بر سر کار آمده از زمانه دوم خرداد، موتورهای محرک پروژه سکولارسازی جمهوری اسلامی‌اند؛ آن‌ها در یک‌ساله اخیر، بارها درباره فروپاشی (نه براندازی نظام اسلامی توسط نظام سلطه) سخن گفته‌اند و این ناشی از فروپاشی ذهنی و معرفتی همین گروه‌ها و دسته‌هاست. با شتاب‌گیری انتخابات مجلس و افزایش ضرب‌آهنگ بازنمایی آن در افکار عمومی، بخش‌هایی از این گفتمان غیرمولد، احیا شده و در مقیاسی ملی شیوع خواهد یافت و آن‌چه در ۹۷ با هیاهوهای پوشالی ترامپیست‌ها محقق شد، جان تازه‌ای خواهد گرفت.

***

چراغ راه اینجاست: «بهترین توصیه من به همه جوان‌هایمان، به همه مجموعه‌های گوناگون کشور، به همه اصناف کشور، به همه جریان‌های سیاسی کشور این است که مراقب باشند به دشمن پهلو ندهند، مراقب باشند میدان را برای دشمن آماده نکنند؛ بیدار باشند. اگر ما غافل بشویم، ما به خواب برویم، همان دشمن ضعیف زهر خودش را خواهد ریخت؛ باید همه بیدار باشیم؛ همچنان که بحمدالله امروز همه ملت بیدارند و در طول این سال‌ها هم ملت بیدار بودند؛ این بیداری را باید حفظ کنیم»؛ بیدار باش ۹۸، از حیث شناختی و ادراک‌سازی است، یعنی امری فراتر از امور روزمره و نگرانی‌های یومیه.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اصلاح طلبان، جامعه مدنی، سال ۹۸ و وضعیت اقتصادی از تلگرام

🔴 جلایی پور عضو شورای مرکزی حزب اتحاد

🔸 اگر علی لاریجانی هم خوب عمل کند ما از او حمایت می‌کنیم!

پ ن: برخی اصلاح طلبان از کجا به کجا

رسیدند!!


➖ حیات و ممات روشنفکری در ایران/ مقصود فراستخواه و هادی خانیکی به نقد و بررسی آخرین کتاب قانعی ‏راد پرداختند

▫ هادی خانیکی، می‌گوید: روشنفکر گفت‌وگویی نقش میانجیگری دارد، او در امور اجتماعی و سیاسی و همه جا در حال پادرمیانی است و همواره در حال آمد و شد است. چهارمین ویژگی او این است که متکی به جامعه مدنی است و جهان زیست او در جامعه مدنی است و به همین دلیل است که نمی‏ خواهد جامعه مدنی را به یک بازار و اجتماع بسته تقلیل دهد.


سعید نورمحمدی عضو شورای مرکزی ندای ایرانیان و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان خبر داد:

✅تصویب پیشنهادات جوانان اصلاح طلب برای پاسخگو کردن شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان

🔹در این جلسه پیشنهاد تعدادی از جوانان اصلاح طلب برای اصلاح ماده ۳ آیین نامه که در مورد وظایف شورای عالی ست، مطرح شد. به طور مشخص هر دو پیشنهاد زیر به اتفاق آرا به تصویب اعضای کمیته رسید و در صورت تصویب شورای عالی، به عنوان وظایف ذاتی این شورا به ماده ۳ اضافه و در دستور کار شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان قرار خواهد گرفت.

🔸 «پاسخگویی به افکار عمومی و بدنه جریان اصلاحات از طریق برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های رسانه‌ای منظم» و «نظارت بر عملکرد منتخبین لیست اصلاح طلبان در شوراهای شهر و مجلس شورای اسلامی و تهیه گزارش‌های منظم از عملکرد منتخبین و بررسی کیفیت و کمیت عملکرد آنان» از جمله پیشنهادات مصوب بود.

@nedafori


مرجان شیخ الاسلامی چگونه خودش را نامزد اصلاح طلبان جا زد؟

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

🔹مرجان شیخ الاسلامی آل آقا متهم فراری پرونده فساد مالی پتروشیمی، یک شیاد بزرگ بود که برای باز کردن راه نفوذ در مراکز قدرت، خود را گاهی وابسته به اصلاح طلبان و گاهی به اصولگرایان معرفی و نام خود را در اوراق تبلیغاتی به عنوان کاندیدای این جناح‌ها مطرح می‌کرد.

🔹یکی از اصلاح طلبان در واکنش به انتشار اخباری در این زمینه نوشت: «مرجان شیخ الاسلامی در انتخابات مجلس ششم بدون نظر جبهه مشارکت و برای فریب دادن مردم از پوستر مشارکت استفاده کرده ولی در هیچ شهرستانی کاندیدای مشارکت نبود.»

🔹نکته قابل تامل این است که این فرد کلاهبردار با اینکه مرتکب اقدامات خلاف مالی زیادی شده و از اعضاء باند فساد مالی پرونده پتروشیمی بود، چگونه توانست در سال ۱۳۹۱ آنهم درحالی که پرونده فساد مالی پتروشیمی در دادسرا مطرح بود از کشور خارج شود و پول زیادی را به خارج منتقل کند! /ایلنا


‼️‏خبر ۲۰:۳۰ در مورد ‎#مرجان_شیخ_اسلامی گزارشی پخش کرد که در چندجای اون اسم اصلاح طلبان هم آورده شد، اما هیچ اشاره‌ای به اینکه این خانم نامزد اصولگرایان تو انتخابات مجلس هم بوده و به بهانه دورزدن تحریم در کدام دوره این مبلغ رو به جیب زده نکرد.

❗️اسم این کار ‎#صداوسیما چیه؟


در ادامه بخوانید

تابناکتابناک16 ساعت قبل
صکوک چیست؟ اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود. • امین: نیز شخص حقوقی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و به منظور حفظ منافع آنان در چارچوب ضوابط اجرایی انتشار صکوک اجاره مسئولیت نظارت برکل فرآیند عملیاتی صکوک اجاره را بر عهده دارد. ۶- چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد. تفاوت اساسی صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی۱- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
فردا نیوزفردا نیوز18 ساعت قبل
با مدیریت بانک مرکزی دیروز با تزریق درهم و دلار روبرو شدیم و کاهش‌های منطقی صرافی ملی روند بازار را کنترل کرد. در صورتی که حتی دلار هرات زیر ۱۳۶۸۰ معامله شدبا توجه به کاهش انس جهانی طلا و بیشتر بودن حباب ابشده و سکه و پایین بودن نرخ دلار هرات انتظار روند کاهشی را برای امروز میتوان پیش بینی کرد. در همین روزها هر زمان احتمال شروع بازار متشکل ارزی میباشد و خریدار با احتیاط و کم حجم وارد خرید میشود. توجه داشته باشید با شروع بازار متشکل ارزی حتی بازار به شما اجازه فروش نخواهد داد. چون در اون صورت خریداری نخواهد بود. امروز مدیریت بانک مرکزی نرخ دهی صرافی ملی میزان تزریق درهم و امنیتی بودن بازار نرخ ارز را تعیین خواهد کرد. اما ابشده و سکه با توجه به کاهش انس جهانی و بیشتر بودن بیش از حد حباب از روند افزایشی کاسته و به سمت پایین میتواند حرکت کند.

نظرها

اخبار بیشتر