دروغ‌پردازی برای ترساندن مردم از مصرف «روغن کنجد»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
دروغ‌پردازی برای ترساندن مردم از مصرف «روغن کنجد»

دروغ‌پردازی برای ترساندن مردم از مصرف «روغن کنجد»

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
طی این سال‌ها که مراکز عرضه روغن کنجد در سطح شهرها گسترش یافته و برخی از این مراکز اقدام به روغن‌گیری کنجد در حضور مشتری می‌کنند، مطالب مجعول و فاقد سند علمی در فضای مجازی مدعی ناسالم بودن این دسته از روغن‌ها شده‌اند!

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ طی این سال‌ها و در پی افزایش میزان بیماری‌های قلبی و عروقی، بسیاری از مردم کشورمان به‌توصیه اساتید برجسته حوزه طب سنتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی به مصرف روغن‌های سالمی مانند روغن ارده کنجد، روغن کنجد، روغن‌های حیوانی مانند شحم گاوی و روغن زرد روی آورده‌اند و از مصرف «روغن‌های مایع» موجود در بازار که عموما تراریخته هستند به‌شدت پرهیز دارند.

جالب اینکه در یک تحقیق میدانی به‌راحتی می‌توان رابطه مستقیمی بین نوع روغن مصرفی افراد با میزان ابتلای آنها به بیماری‌‌های قلبی و عروقی یافت اما متأسفانه با وجود فکت‌‌های مستقیم و غیرمستفیم متعدد مبنی بر مضر بودن روغن‌های مایع موجود در بازار که ترکیبی از روغن‌های ذرت، سویا، کانولا، پالم، پارافین و … که تراریخته نیز هستند اما متأسفانه تا به امروز هیچ هشدار خاصی از سوی مسئولان حوزه سلامت کشورمان درباره ناسالم بودن این دسته از روغن‌ها داده نشده است!

اما در نقطه مقابل، متأسفانه شاهد برخی اعلام هشدارها درباره ناسالم بودن روغن‌هایی مانند روغن کنجد، روغن ارده کنجد و روغن‌های حیوانی هستیم! و با صدافسوس باید گفت که به‌دلیل همین هشدارهای بی‌اساس، شاهد تولید و انتشار برخی مطالب غیرعلمی و غلط برای تشکیک وارد کردن به سلامت روغن‌های سالمی مانند روغن کنجد در فضای مجازی و از سوی برخی کارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستیم!

مثلا طی این سال‌ها که مراکز عرضه روغن کنجد در سطح شهرها گسترش یافته و برخی از این مراکز، اقدام به روغن‌گیری کنجد در حضور مشتری می‌کنند، در مطالب مجعول و فاقد سند علمی مدعی ناسالم بودن این دسته از روغن‌ها شده‌اند؛ به این مطلب توجه کنید:

«این دستگاه‌ها که در ابعاد بزرگ‌تر در کارخانجات روغن‌کشی نیز موجود است، فقط بخش کوچکی از خط تولید روغن‌گیری دانه‌ها را تشکیل می‌دهد و پس و پیش این دستگاه‌ها، وسایل و ملزوماتی است که به‌واسطه آن روی دانه‌ها و روغن خام استخراج‌شده عمل تصفیه و فرآیندهای مختلف و آزمایشات موشکافانه‌ای انجام می‌گیرد که متأسفانه در فروشگاه‌های مذکور این وسایل و مراحل حذف و فقط از دانه، روغن گرفته می‌شود آن هم در شرایط نه‌چندان بهداشتی و دور از آزمایشات و نظارت مسئولان فنی! همه روغن‌های مایع، فسادپذیری بالایی دارد، به‌ویژه انواع خام و تصفیه‌نشده آن؛ روغن کنجد و سیاهدانه‌ای که این روزها در برابر دید مشتری گرفته می‌شود روغنی خام و تصفیه‌نشده است! این روغن باید بلافاصله پس از استخراج مصرف یا در غیر این صورت تصفیه شود، روغن خام حاوی صمغ، موم، ذرات ریز، رطوبت، اسیدهای چرب آزاد، اجزای دانه و ترکیبات زائد دیگری است که در اثر ماندگاری و مجاورت با هوا، نور، حرارت و رطوبت محیط دچار فعل و انفعالات میکروبی و شیمیایی مختلفی شده و بدون شک در اثر هیدرولیز و اکسیداسیون فاسد و مسموم می‌شود!».

یا به این اظهارات کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی یکی از دانشگاه علوم پزشکی توجه کنید:

«این کارگاهها صرفا مجهز به یک دستگاه پرس برای استخراج روغن هستند و روغن خروجی را بدون هیچ‌گونه عملیات تصفیه به مصرف کنندگان عرضه می‌کنند و این در حالیست که این روغن قبل از تصفیه، حاوی مقادیر زیادی مواد مضر مانند رطوبت، ذرات باقی‌مانده دانه، صمغ، اگزالات، فیتات، فلزات سنگین و مواد حساسیت‌زاست!».

آیا واقعا سلامت روغن‌هایی مانند روغن کنجد که در حضور مشتری عملیات روغن‌گیری توسط یک دستگاه روغن‌گیری انجام می‌شود، روغنی فاسد و مضر است یا داستان چیز دیگری است؟!

برای پاسخ به این سؤال، مطالب و مستندات مختلفی در دست داریم که به‌مرور اقدام به انتشار این مطالب خواهیم کرد اما در ادامه صرفا پاسخ مختصر «دکتر رضا منتتظر» از پزشکان، اساتید و مؤلفان حوزه طب سنتی کشورمان درباره ادعای ناسالم بودن روغن‌ کنجدهای تهیه‌شده به‌شیوه پرس با دستگاه‌های روغن‌گیری آمده است:

نقد و انتقاد همیشه باید مستند به منابع علمی باشد در غیر این صورت هر کس می‌تواند با الفاظ زیبا و به‌ظاهر علمی، ادعاهایی را مطرح کند؛ این رویه که عده‌ای ژست علمی بگیرند اما در تمامی مطالب خود به هیچ منبع علمی یا کتاب و مقاله‌ای رفرنس ندهند، رویه‌ای غلط و غیرقابل قبول است.

بنده معمولا به بیماران و مخاطبان خود در فضای مجازی توصیه می‌کنم مطالبی را که گوینده‌اش مشخص نیست یا منبع مشخصی ندارد اصلا نخوانند و وقت خود را تلف نکنند.

«روغن ارده و روغن کنجد» از روغن‌های بسیار مرغوب است و نیازی هم به تصفیه ندارند؛ اگر افرادی ادعا می‌کنند که این روغن‌ها آلودگی دارند، مستندات خود را ارائه کنند؛ از نظر عقلی و منطقی، اثبات هر ادعایی با مدعی است.

ضمن اینکه اگر این دسته افراد و کارشناسان، نگران سلامت مردم‌ هستند چرا تاکنون و در همه این سالها علیه روغن‌های جامد و مایع که به‌اعتراف خود وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو تراریخته و سرطان‌زا هستند، هیچ مطلبی ننوشته‌اند و در مقابل آن سکوت کرده‌اند؟!

آیا می‌شود پذیرفت که ما در یک مسئه‌ای دلسوز مردم باشیم و در صحنه‌ای مهمتر و مهلکتر، سکوت کنیم؟!

کدام‌یک خطرناکتر است؟ «روغن کنجد تصفیه‌نشده» یا روغن کلزای تراریخته و روغن پالم و روغن‌هایی که به‌دروغ تبلیغ می‌شود که از پنبه‌دانه و آفتابگردان است؟!

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با طب سنتی از تلگرام

شکمت بزرگه⁉

پوستش شله⁉خیلی چاقی⁉

میخای تخت و خوشگلش کنی⁉

بزن رو لینک👇و ۱ ماهه آبش کن

🌞اینجابیای هرماه۳کیلو کاهش چربی داری

مشاوره رایگااااان😍

گروه دمنوش سلامتی زیرنظر استاد طب سنتی

مسئول هماهنگی خانم نازنین محرابی

@nazimehraby


🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅Masoud Behnoud:

تا اینجاى کار اجتماع ورشو جز شکست براى ترامپ و همراهانش نداشته. شغل پمپیو در خطرست. بعد از مضحکه کره شمالى، این دومین شکست است.

#WarsawSummit

✅ Saba Azarpeik:

بیایید #فرهنگ_اجتماعی «نه به جهیزیه و نه به تجمل عروسی» رو به تدریج جا بندازید.

در این وضعیت اقتصادی، این اجبارها رو چرا به خانواده‌ها تحمیل می‌کنید؟

بزرگ تون کردن و نون تون رو دادند، بسه.

از یک اتاق شروع کنید با پول خودتون.

داشتن آبرو پیش فامیل! با اینها نیست!

تغییر کنیم.

#ازدواج

✅اسماعیل آذری:

در بسیاری از مدارس روستایی آینه ندیدم.

در گام نخست۲۰آینه تمام قد سفارش و تحویل مدارس روستایی شد

هدف:

*اشتیاق به تماشا و زیبایی خود

*میل به بهداشت و مرتب بودن لباس و ظاهر

*ابزاری برای بازی‌های نمایشی

*دوست داشتن خود

*تشویق به دیدن تصویر خندان

✅Pedram Soltani:

صنایع بزرگ و نامهاى معتبر تجارى #ایران پس از مصادره‌ها یک به یک دچار مشکل شدند و از میان رفتند. آنها را کارافرینانى بزرگ با عشق ساخته بودند.

بسیارى از مدیران ارشد کشور در محافل خصوصى از درایت و لیاقت این کارافرینان سخن گفتند. اما هیچ کدام جسارت یک عذرخواهى علنى را نداشتند …

✅عباس عبدی:

رییس مجلس اعلام کرد که رهبری دستور اصلاحات ساختاری بودجه را داده‌اند. روشن است که این کار وظیفه دولت و مجلس است. این دو نهاد یا به عقلشان نمی‌رسد که خودشان بدون دستور اقدام کنند یا جراتش را ندارند. در هر دو صورت نتیجه یکی است. بهتر است هر دو نهاد کارها را واگذار کنند.

✅یاسر عرب:

حضرات توصیه می‌فرمایند «گران است؟ گوشت قرمز نخورید!»

لطفا یک نفر محرمانه بگوید وقتی قدرت خرید گوشت قرمز نیست، یعنی توان دندانپزشکی رفتن، عروسی گرفتن، هدیه خریدن، مسافرت رفتن، و خیلی چیزهای دیگر هم نیست! منظور نظر ناظر را از گرانی درک کرده و به طب سنتی پاس ندهید.

باتشکر.

✅Azar Mansoori:

با اینکه قانون‌ جرم سیاسی تصویب شده و باید متهمین سیاسی طبق این قانون محاکمه شوند، اما تقریبا همه فعالان سیاسی با طرح شکایت ضابطین نهادهای امنیتی، مشمول این قانون نمی‌شوند و با این روند محکوم امنیتی قلمداد شوند. دلیل اینکه گفته می‌شود ما زندانی سیاسی نداریم نیز مسئله همین است.

✅Faranak Arta:

مهم‌ترین #نقد ی که در #چهلمین_سالگرد_پیروزی_انقلاب به جمهوری اسلامی ایران دست کم در حوزه #فرهنگ_هنر دارم، این است که کاری کرده همه احساس کنند حق شان خورده شده؛ از انقلابی تا غیر انقلابی؛ از دردمند تا بی درد مرفه، از مدعی تا محق، از هنرمند تا بی هنر!

✅صادق زیباکلام:

همه مان میدانیم زندانیان ضد امنیتی یعنی فعالین سیاسی و مدنی. یعنی دانشجو، کارگر، روزنامه نگار، نویسنده، فعالین حقوق بشر، معلم، وکیل دادگستری واین دست محکومین. اینکه عفوشامل اینها نمیشود، یعنی اینهابزعم نظام از مجرمین عادی برای جامعه خطرناکتر هستند و جرمشان سنگین‌تر از مجرمین عادی.

✅رحمت اله حافظی:

آقایان #لاریجانی و #روحانی، درمراسم ۲۲بهمن #مردم اثبات کردندکه تا پای جان در صیانت از #انقلاب وکشورشان ایستاده‌اند

شماهم بدانید که فرش قرمزنظام در زیرپایتان باخون صدها هزار شهید رنگین شده است، اصلاح امور را از مجموعه خودتان آغاز کنید، خیلی زود دیر خواهد شد.

✅حسن اسدی زیدآبادی:

رمز ماندن #جمهوری_اسلامی در #چهل_سالگی عبور از آرمان به #مصلحت است. اما تضمین ماندگاری در گرو گذار از مصلحت به #حاکمیت_قانون است.

✅سهند ایرانمهر:

زیر توییت فارسی ترامپ بساط بحث له و علیه برپا بود که یهو هواداران رجوی و سیدمحمدحسینی و مابقی صنوف همسو اونجارو کردن گداخونه، نفری یه کاسه رو به جلو و یه لنگ رو هوا که اینم سندش که اگه قراره کمک کنی ما مستحق‌تریم!

✅mohammad mohajeri:

فشار براعضای #مجمع_تشخیص زیادشده تا به آنها بقبولانند که تصویب #FATF خیانت به کشور است و آن را رد کنند (که احتمال رد کردنش هم هست)

ترجمه‌اش این است که همه دولتهای دنیا که باFATF موافقند، خاک بر سرند و به مردم شان شان خیانت می‌کنند غیر از ما و آقای #اون درکره شمالی.

خنده دار نیست؟!

✅محمد جواد حق شناس🇮🇷:

گنه کرد در بلخ آهنگرى/به شوشتر زدند گردن مسگرى

در مرداد٩٦ رئیس کمیسیون نامگذارى شوراى٤در خصوص نامگذارى گذرى بنام #مریم_میرزاخانى مصاحبه کرده است، امروز با حذف نام ایشان این گفتگوبا عنوان رئیس کمیسیون نامگذارى وبا قصد #تخریب #شوراى_پنجم در سطح گسترده‌ای بازنشر میشود! اخلاق کجاست؟


در ادامه بخوانید

مجازات سنگین برای قاتلان بچه خرس در سوادکوه + فیلم تلخ از لحظه مرگ

رکنارکنا2 روز قبل
حسنعلی ابراهیمی مدیر‌کل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اشاره به تلف‌شدن خرس قهوه‌ای ۲ ساله در سوادکوه، گفت: هماهنگی‌های لازم با دادستان شهرستان سوادکوه برای دستگیری افرادی که اقدام به ضرب و شتم خرس قهوه‌ای کردند، انجام شد. وی با بیان اینکه بدون تردید یکی از عواملی که باعث تلف‌شدن خرس قهوه‌ای در سوادکوه شد، عامل ضرب و شتم انسانی بود، افزود: به‌دلیل کار غیر‌اخلاقی ضرب و شتم خرس قهوه‌ای، اشد مجازات را برای عاملان آن به دستگاه قضایی پیشنهاد می‌کنیم. مدیر‌کل حفاظت محیط‌زیست مازندران گفت: رها‌شدگی برخی از حیوانات در جنگل‌های سوادکوه را از مناطق دیگر یا باغ‌وحش از اساس رد می‌کنم ولی از لحاظ علمی و برای تقویت ژنتیکی نوع خاصی از حیوانات یا پرندگان و یا درمان و بازگرداندن حیوان یا پرنده به جنگل وجود دارد و رها‌شدگی حیوانات از باغ وحش را در طول سال‌های اخیر در جنگل‌های سوادکوه رد می‌کنم. در فیلم زیر بانوی سوادکوه با فریاد‌های متعهدانه خود از ضاربان خرس قهوه‌ای می‌خواهد که از ضرب و شتم دست بردارند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

عجایب معماری ایران در ۱۸۰۰ سال قبل؛ نخستین آپارتمان نشینان ایران چه کسانی بودند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری _ زینب کریمی _ به آن ایزدخواست می‌گویند؛ به معنای اراده و خواست خداوند. نقل می‌کنند که یزدگرد و چند سردارش تنها بازماندگان ارتش بزرگی بودند که از سرما کشته شدند و خواست خداوند، زنده ماندن یزدگرد بوده‌است. دژ ایزدخواست روی صخره‌ای عظیم بنا شده که از سه سمت به دره‌ای با ارتفاع بین ۶ تا ۱۵ متر منتهی می‌شود. این گزارش شما را با یکی از عجیب‌ترین معماری‌های ایران آشنا می‌کند. نخستین شهر ایران که آپارتمان‌های چندطبقه‌ای دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
گزارش کیمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) پارلمان توسط میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرائت شد. طبق جمع‌بندی این گزارش، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات و شرکت مهران گشت در این حادثه و در مواردی که ذکر شد مقصر هستند. همچنین با بررسی صورت گرفته مشخص شد که استفاده از تله‌کابین برای جابه‌جایی حدود ۴۰ هزار دانشجوی این واحد و با توجه به قرارگیری ساختمان‌های دانشگاه در محل‌های مختلف این مجموعه امکان منطقی ندارد. همچنین براساس این گزارش موارد متعددی از سهل‌انگاری مدیران دانشگاه آزاد و رؤسا و معاونان واحد علوم تحقیقات در خصوص بی‌تدبیری در این حادثه وجود دارد که این موارد شامل قبل از حادثه (نظیر عدم رعایت موارد ایمنی راه و عدم نظارت بر پیمانکار) و بعد از حادثه (نظیر باقی ماندن موارد عدم ایمنی) است که از سوی کمیسیون در حال پیگیری از مقامات قضائی و نتیجه آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا عارف در مجمع وزیران ادوار که با حضور وزرای دولت‌های بعد انقلاب برگزار شد، سه محور اصلی را اهداف عمده این مجمع بیان کرد و افزود: شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای رفع آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی و مدیریتی در راستای حل مشکلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی و علمی در زمینه ارائه راهکارها برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سه هدف اصلی است. وی با بیان اینکه ما اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با دولت‌ها هستیم اضافه کرد: برای انتقال تجربیات به نسل‌های بعدی و دولت‌های بعد، بحث‌های زیادی صورت گرفته است. عارف با اشاره به شرایط خاص کشور در حال حاضر و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. وی افزود: همچنین برای حل مسائلی از جمله بیکاری، محیط زیست، فساد اقتصادی و اداری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی،، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی باید هم افزایی بیشتری داشته باشیم. عارف گفت: ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی: تمدن نوین اسلامی بر اخلاق دینی استوار است که مهمترین راه رسیدن به آن توجه به قرآن و فرامین الهی استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین مختاری در نشست «تمدن نوین اسلامی در آیینه تقریب» که پیش از ظهر امروز در این دانشگاه برگزار شد، افزود: سخنان هوشمندانه مقام معظم رهبری درباره تمدن نوین اسلامی نشان از درایت و توجه ایشان به جامعه اسلامی دارد. وی گفت: تمدن نوین اسلامی بر اخلاق دینی استوار است که مهمترین راه رسیدن به آن توجه به قرآن و فرامین الهی است. وی تاکید کرد: یکی دیگر از شاخص‌های تمدن اسلامی، تفکر و تعقل است که به دنبال آن اجرای کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه پردازی در دانشگاه‌های ما و دانشگاه مذاهب اسلامی برپا شد. مختاری با بیان اینکه کرسی‌ها راه ایجاد تمدن اسلامی را هموار کرده است، گفت: تحجر و قشری‌گری موجود بعضی از عالمان متعصب، دین را گرفتار عقب ماندگی کرده است و وظیفه دانشگاه مذاهب در جامعه اسلامی این است که از ترویج تفکرات متعصبانه در جامعه جلوگیری کند. رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تاکید کرد: با رهبران اسلامی و حرکت عمومی مردم در تحقق نوین اسلامی تاثیر گذار هستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ این مراسم در سالن بین‌المللی خلیج فارس برگزار می‌شود و حضور برای عموم آزاد و کاملا رایگان است. عملیات انهدام ۳ سومین نسخه از مجموعه بازی‌های عملیات انهدام است که داستانی رفت و برگشتی به آینده و گذشته دارد و داستان بازی از حضور در عملیات‌های بزرگی، چون فتح‌المبین، عملیات خیبر، جنگ ۳۳ روزه و … است. عملیات انهدام ۳ نفس‌گیرترین نبرد، سال گذشته موفق به کسب مقام دوم در بخش بازی مورد انتظار از نگاه مردم در هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران شد.

نظرها

اخبار بیشتر