1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
دروغ‌پردازی برای ترساندن مردم از مصرف «روغن کنجد»

دروغ‌پردازی برای ترساندن مردم از مصرف «روغن کنجد»

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
طی این سال‌ها که مراکز عرضه روغن کنجد در سطح شهرها گسترش یافته و برخی از این مراکز اقدام به روغن‌گیری کنجد در حضور مشتری می‌کنند، مطالب مجعول و فاقد سند علمی در فضای مجازی مدعی ناسالم بودن این دسته از روغن‌ها شده‌اند!

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ طی این سال‌ها و در پی افزایش میزان بیماری‌های قلبی و عروقی، بسیاری از مردم کشورمان به‌توصیه اساتید برجسته حوزه طب سنتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی به مصرف روغن‌های سالمی مانند روغن ارده کنجد، روغن کنجد، روغن‌های حیوانی مانند شحم گاوی و روغن زرد روی آورده‌اند و از مصرف «روغن‌های مایع» موجود در بازار که عموما تراریخته هستند به‌شدت پرهیز دارند.

جالب اینکه در یک تحقیق میدانی به‌راحتی می‌توان رابطه مستقیمی بین نوع روغن مصرفی افراد با میزان ابتلای آنها به بیماری‌‌های قلبی و عروقی یافت اما متأسفانه با وجود فکت‌‌های مستقیم و غیرمستفیم متعدد مبنی بر مضر بودن روغن‌های مایع موجود در بازار که ترکیبی از روغن‌های ذرت، سویا، کانولا، پالم، پارافین و … که تراریخته نیز هستند اما متأسفانه تا به امروز هیچ هشدار خاصی از سوی مسئولان حوزه سلامت کشورمان درباره ناسالم بودن این دسته از روغن‌ها داده نشده است!

اما در نقطه مقابل، متأسفانه شاهد برخی اعلام هشدارها درباره ناسالم بودن روغن‌هایی مانند روغن کنجد، روغن ارده کنجد و روغن‌های حیوانی هستیم! و با صدافسوس باید گفت که به‌دلیل همین هشدارهای بی‌اساس، شاهد تولید و انتشار برخی مطالب غیرعلمی و غلط برای تشکیک وارد کردن به سلامت روغن‌های سالمی مانند روغن کنجد در فضای مجازی و از سوی برخی کارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستیم!

مثلا طی این سال‌ها که مراکز عرضه روغن کنجد در سطح شهرها گسترش یافته و برخی از این مراکز، اقدام به روغن‌گیری کنجد در حضور مشتری می‌کنند، در مطالب مجعول و فاقد سند علمی مدعی ناسالم بودن این دسته از روغن‌ها شده‌اند؛ به این مطلب توجه کنید:

«این دستگاه‌ها که در ابعاد بزرگ‌تر در کارخانجات روغن‌کشی نیز موجود است، فقط بخش کوچکی از خط تولید روغن‌گیری دانه‌ها را تشکیل می‌دهد و پس و پیش این دستگاه‌ها، وسایل و ملزوماتی است که به‌واسطه آن روی دانه‌ها و روغن خام استخراج‌شده عمل تصفیه و فرآیندهای مختلف و آزمایشات موشکافانه‌ای انجام می‌گیرد که متأسفانه در فروشگاه‌های مذکور این وسایل و مراحل حذف و فقط از دانه، روغن گرفته می‌شود آن هم در شرایط نه‌چندان بهداشتی و دور از آزمایشات و نظارت مسئولان فنی! همه روغن‌های مایع، فسادپذیری بالایی دارد، به‌ویژه انواع خام و تصفیه‌نشده آن؛ روغن کنجد و سیاهدانه‌ای که این روزها در برابر دید مشتری گرفته می‌شود روغنی خام و تصفیه‌نشده است! این روغن باید بلافاصله پس از استخراج مصرف یا در غیر این صورت تصفیه شود، روغن خام حاوی صمغ، موم، ذرات ریز، رطوبت، اسیدهای چرب آزاد، اجزای دانه و ترکیبات زائد دیگری است که در اثر ماندگاری و مجاورت با هوا، نور، حرارت و رطوبت محیط دچار فعل و انفعالات میکروبی و شیمیایی مختلفی شده و بدون شک در اثر هیدرولیز و اکسیداسیون فاسد و مسموم می‌شود!».

یا به این اظهارات کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی یکی از دانشگاه علوم پزشکی توجه کنید:

«این کارگاهها صرفا مجهز به یک دستگاه پرس برای استخراج روغن هستند و روغن خروجی را بدون هیچ‌گونه عملیات تصفیه به مصرف کنندگان عرضه می‌کنند و این در حالیست که این روغن قبل از تصفیه، حاوی مقادیر زیادی مواد مضر مانند رطوبت، ذرات باقی‌مانده دانه، صمغ، اگزالات، فیتات، فلزات سنگین و مواد حساسیت‌زاست!».

آیا واقعا سلامت روغن‌هایی مانند روغن کنجد که در حضور مشتری عملیات روغن‌گیری توسط یک دستگاه روغن‌گیری انجام می‌شود، روغنی فاسد و مضر است یا داستان چیز دیگری است؟!

برای پاسخ به این سؤال، مطالب و مستندات مختلفی در دست داریم که به‌مرور اقدام به انتشار این مطالب خواهیم کرد اما در ادامه صرفا پاسخ مختصر «دکتر رضا منتتظر» از پزشکان، اساتید و مؤلفان حوزه طب سنتی کشورمان درباره ادعای ناسالم بودن روغن‌ کنجدهای تهیه‌شده به‌شیوه پرس با دستگاه‌های روغن‌گیری آمده است:

نقد و انتقاد همیشه باید مستند به منابع علمی باشد در غیر این صورت هر کس می‌تواند با الفاظ زیبا و به‌ظاهر علمی، ادعاهایی را مطرح کند؛ این رویه که عده‌ای ژست علمی بگیرند اما در تمامی مطالب خود به هیچ منبع علمی یا کتاب و مقاله‌ای رفرنس ندهند، رویه‌ای غلط و غیرقابل قبول است.

بنده معمولا به بیماران و مخاطبان خود در فضای مجازی توصیه می‌کنم مطالبی را که گوینده‌اش مشخص نیست یا منبع مشخصی ندارد اصلا نخوانند و وقت خود را تلف نکنند.

«روغن ارده و روغن کنجد» از روغن‌های بسیار مرغوب است و نیازی هم به تصفیه ندارند؛ اگر افرادی ادعا می‌کنند که این روغن‌ها آلودگی دارند، مستندات خود را ارائه کنند؛ از نظر عقلی و منطقی، اثبات هر ادعایی با مدعی است.

ضمن اینکه اگر این دسته افراد و کارشناسان، نگران سلامت مردم‌ هستند چرا تاکنون و در همه این سالها علیه روغن‌های جامد و مایع که به‌اعتراف خود وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو تراریخته و سرطان‌زا هستند، هیچ مطلبی ننوشته‌اند و در مقابل آن سکوت کرده‌اند؟!

آیا می‌شود پذیرفت که ما در یک مسئه‌ای دلسوز مردم باشیم و در صحنه‌ای مهمتر و مهلکتر، سکوت کنیم؟!

کدام‌یک خطرناکتر است؟ «روغن کنجد تصفیه‌نشده» یا روغن کلزای تراریخته و روغن پالم و روغن‌هایی که به‌دروغ تبلیغ می‌شود که از پنبه‌دانه و آفتابگردان است؟!

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با طب سنتی از تلگرام

🔍 نگاهی به توییت‌های منتخب روز

✅Masoud Behnoud:

تا اینجاى کار اجتماع ورشو جز شکست براى ترامپ و همراهانش نداشته. شغل پمپیو در خطرست. بعد از مضحکه کره شمالى، این دومین شکست است.

#WarsawSummit

✅ Saba Azarpeik:

بیایید #فرهنگ_اجتماعی «نه به جهیزیه و نه به تجمل عروسی» رو به تدریج جا بندازید.

در این وضعیت اقتصادی، این اجبارها رو چرا به خانواده‌ها تحمیل می‌کنید؟

بزرگ تون کردن و نون تون رو دادند، بسه.

از یک اتاق شروع کنید با پول خودتون.

داشتن آبرو پیش فامیل! با اینها نیست!

تغییر کنیم.

#ازدواج

✅اسماعیل آذری:

در بسیاری از مدارس روستایی آینه ندیدم.

در گام نخست۲۰آینه تمام قد سفارش و تحویل مدارس روستایی شد

هدف:

*اشتیاق به تماشا و زیبایی خود

*میل به بهداشت و مرتب بودن لباس و ظاهر

*ابزاری برای بازی‌های نمایشی

*دوست داشتن خود

*تشویق به دیدن تصویر خندان

✅Pedram Soltani:

صنایع بزرگ و نامهاى معتبر تجارى #ایران پس از مصادره‌ها یک به یک دچار مشکل شدند و از میان رفتند. آنها را کارافرینانى بزرگ با عشق ساخته بودند.

بسیارى از مدیران ارشد کشور در محافل خصوصى از درایت و لیاقت این کارافرینان سخن گفتند. اما هیچ کدام جسارت یک عذرخواهى علنى را نداشتند …

✅عباس عبدی:

رییس مجلس اعلام کرد که رهبری دستور اصلاحات ساختاری بودجه را داده‌اند. روشن است که این کار وظیفه دولت و مجلس است. این دو نهاد یا به عقلشان نمی‌رسد که خودشان بدون دستور اقدام کنند یا جراتش را ندارند. در هر دو صورت نتیجه یکی است. بهتر است هر دو نهاد کارها را واگذار کنند.

✅یاسر عرب:

حضرات توصیه می‌فرمایند «گران است؟ گوشت قرمز نخورید!»

لطفا یک نفر محرمانه بگوید وقتی قدرت خرید گوشت قرمز نیست، یعنی توان دندانپزشکی رفتن، عروسی گرفتن، هدیه خریدن، مسافرت رفتن، و خیلی چیزهای دیگر هم نیست! منظور نظر ناظر را از گرانی درک کرده و به طب سنتی پاس ندهید.

باتشکر.

✅Azar Mansoori:

با اینکه قانون‌ جرم سیاسی تصویب شده و باید متهمین سیاسی طبق این قانون محاکمه شوند، اما تقریبا همه فعالان سیاسی با طرح شکایت ضابطین نهادهای امنیتی، مشمول این قانون نمی‌شوند و با این روند محکوم امنیتی قلمداد شوند. دلیل اینکه گفته می‌شود ما زندانی سیاسی نداریم نیز مسئله همین است.

✅Faranak Arta:

مهم‌ترین #نقد ی که در #چهلمین_سالگرد_پیروزی_انقلاب به جمهوری اسلامی ایران دست کم در حوزه #فرهنگ_هنر دارم، این است که کاری کرده همه احساس کنند حق شان خورده شده؛ از انقلابی تا غیر انقلابی؛ از دردمند تا بی درد مرفه، از مدعی تا محق، از هنرمند تا بی هنر!

✅صادق زیباکلام:

همه مان میدانیم زندانیان ضد امنیتی یعنی فعالین سیاسی و مدنی. یعنی دانشجو، کارگر، روزنامه نگار، نویسنده، فعالین حقوق بشر، معلم، وکیل دادگستری واین دست محکومین. اینکه عفوشامل اینها نمیشود، یعنی اینهابزعم نظام از مجرمین عادی برای جامعه خطرناکتر هستند و جرمشان سنگین‌تر از مجرمین عادی.

✅رحمت اله حافظی:

آقایان #لاریجانی و #روحانی، درمراسم ۲۲بهمن #مردم اثبات کردندکه تا پای جان در صیانت از #انقلاب وکشورشان ایستاده‌اند

شماهم بدانید که فرش قرمزنظام در زیرپایتان باخون صدها هزار شهید رنگین شده است، اصلاح امور را از مجموعه خودتان آغاز کنید، خیلی زود دیر خواهد شد.

✅حسن اسدی زیدآبادی:

رمز ماندن #جمهوری_اسلامی در #چهل_سالگی عبور از آرمان به #مصلحت است. اما تضمین ماندگاری در گرو گذار از مصلحت به #حاکمیت_قانون است.

✅سهند ایرانمهر:

زیر توییت فارسی ترامپ بساط بحث له و علیه برپا بود که یهو هواداران رجوی و سیدمحمدحسینی و مابقی صنوف همسو اونجارو کردن گداخونه، نفری یه کاسه رو به جلو و یه لنگ رو هوا که اینم سندش که اگه قراره کمک کنی ما مستحق‌تریم!

✅mohammad mohajeri:

فشار براعضای #مجمع_تشخیص زیادشده تا به آنها بقبولانند که تصویب #FATF خیانت به کشور است و آن را رد کنند (که احتمال رد کردنش هم هست)

ترجمه‌اش این است که همه دولتهای دنیا که باFATF موافقند، خاک بر سرند و به مردم شان شان خیانت می‌کنند غیر از ما و آقای #اون درکره شمالی.

خنده دار نیست؟!

✅محمد جواد حق شناس🇮🇷:

گنه کرد در بلخ آهنگرى/به شوشتر زدند گردن مسگرى

در مرداد٩٦ رئیس کمیسیون نامگذارى شوراى٤در خصوص نامگذارى گذرى بنام #مریم_میرزاخانى مصاحبه کرده است، امروز با حذف نام ایشان این گفتگوبا عنوان رئیس کمیسیون نامگذارى وبا قصد #تخریب #شوراى_پنجم در سطح گسترده‌ای بازنشر میشود! اخلاق کجاست؟


شکمت بزرگه⁉

پوستش شله⁉خیلی چاقی⁉

میخای تخت و خوشگلش کنی⁉

بزن رو لینک👇و ۱ ماهه آبش کن

🌞اینجابیای هرماه۳کیلو کاهش چربی داری

مشاوره رایگااااان😍

گروه دمنوش سلامتی زیرنظر استاد طب سنتی

مسئول هماهنگی خانم نازنین محرابی

@nazimehraby


در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
کولاک: محمد کاظم تارتار که اصالتا اهل خراسان شمالی است، با مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان انگلیسی از شهر اصفهان اولین کسی است که توانست تمام سوالات مسابقه برنده باش را درست جواب دهد و اولین برنده مسابقه برنده باشد شود. جوانی که به گفته خودش سالهاست مطالعه‌ آزاد فراوانی دارد و به خصوص در رشته جغرافیا و تاریخ مطالعات گسترده‌ای داشته است. می‌شود گفت هیچکس مثل محمدکاظم نتوانسته بود آنقدر دقیق به سوالات مختلف پاسخ و توضیح بدهد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ مهدی محمدپناه، مدیر اجرایی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: با توجه به رفع بحران اولیه سیل در روستا‌های سیل زده استان گلستان و بازگشت مردم به منازلشان، ۴ تیم روانشناسی و مشاوره متشکل از روانشناسان بالینی مرکز روانپزشکی رازی و تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد مشاوره و همچنین دو تیم توانبخشی متشکل از کارشناسان کاردرمانی و مددکاری، به همت و مدیریت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، به روستای سیل زده آق قلا استان گلستان و سپس به دیگر روستا‌های سیل زده مانند گمیشان اعزام شدند. وی ادامه داد: همزمان با این اعزام‌ها، یک تیم تخصصی متشکل از فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و متخصص روانپزشکی، یک تیم پرستاری متشکل از چند تن از کارشناسان پرستاری بیمارستان رفیده به همراه متخصص مامایی با یک تیم اجرایی و پشتیبانی به مناطق یاد شده اعزام شده‌اند. محمدپناه تصریح کرد: تیم‌های جهادی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه با توجه به رسالت دانشگاه در حوزه سلامت روان و توانبخشی اعزام شدند و در هفته‌های آتی به مناطق سیل زده استان‌های لرستان و خوزستان نیز عزیمت می‌کنند. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی و ۸ مرکز تحقیقات در رشته‌های تخصصی ۳ حوزه سلامت (رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی) مانند «فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارتوپدی فنی، ارگونومی، گفتاردرمانی، مدیریت رفاه و سلامت اجتماعی، مددکاری اجتماعی، مشاوره و روانشناسی بالینی، سلامت در حوادث و بلایا، و همچنین روانپزشکی، روانشناسی و پرستاری توانبخشی»، ضمن تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و ۸۰۰ نیروی متخصص، در طراحی و اجرای طرح‌های ملی و منطقه‌ای مشارکت دارد. همچنین این دانشگاه تحت نظارت وزارت بهداشت و از طریق ۲ بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی و ۲ مرکز پزشکی - توانبخشی اسماء و نظام مافی و بکارگیری توان علمی و تخصصی اعضای هیأت علمی که از متخصصان بنام کشور هستند، انواع خدمات حیطه فعالیت خود را به بیماران و نیازمندان ارائه می‌دهد.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از نورپردازی ۱۲ میدان اصلی پایتخت به مناسبت جشن میلاد ولیعصر (عج) خبر داد. وی با اشاره به نورافشانی در برخی از میدان‌های شهر عنوان کرد: به مناسب نیمه شعبان، میدان ولیعصر (عج) نورپردازی خواهد شد. همچنین، نورپردازی محور شریعتی، خیابان‌های و انقلاب و امام حسین (ع) تکمیل می‌شود. به گفته ضرغامی در ۱۲ میدان اصلی شهر تهران به نیت دوازده امام نورپردازی صورت می‌گیرد. ضرغامی با بیان اینکه تبلیغات محیطی جشن میلاد از روز چهارشبه در سطح شهر تهران آغاز شده است، تصریح کرد: این تبلیغات ادامه‌دار است و شرکت‌های فرهنگی و تجاری تلاش می‌کنند تا تبلیغات به شکل گسترده در شهر مشاهده شود.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در همین باره، ‌ همایش روز جهانی مالاریا در روز پنجم اردیبهشت ماه سال جاری همزمان با روز جهانی مالاریا در چابهار برگزار میشود. گفتنی است در راستای تبیین این موفقیت ارزشمند، مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همایش این روز را با حضور مدیر منطقه‌ای برنامه مبارزه با مالاریا در سازمان جهانی بهداشت، اساتید دانشگاه‌ها و برخی مسئولین کشوری و استانی در روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت در شهرستان چابهار برگزار خواهد کرد. انتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز7 ساعت قبل
از روی ظاهر و صحبت‌های اولیه فکر می‌کردم که این‌ها کار خوبی انجام می‌دهند. در صحبت‌های اولیه در مورد مشکلات کشور صحبت می‌کرد و خیلی هم به اصطلاح پیاز داغش را زیاد می‌کرد. فکر می‌کردم مشکلات کشور از این طریق حل می‌شود! من که اصلا دیگر به پول فکر نمی‌کردم و فکر می‌کردم کار بزرگی برای کشورم انجام می‌دهم! مریم رجوی در مورد مشکلات مردم ایران و زنان صحبت می‌کرد و حتی یکجایی اشک می‌ریخت.

نظرها

اخبار بیشتر