1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
حقایقی جالب در مورد بینی انسان

حقایقی جالب در مورد بینی انسان

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

بینی انسان به همراه چشم‌ها و دهان ظاهر کلی چهره او را می‌سازند و از بسیار جهات می‌توان گفت که نقشی کلیدی در هویت انسان دارند. جالب آنکه قومیت افراد حتی با بررسی شکل و ابعاد بینی شان قابل تشخیص است. در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی بیاندازیم به برخی از جالب‌ترین حقایق در رابطه با بینی انسان:۱- بینی انسان اصلی‌ترین مسیر تنفسی او محسوب می‌شود

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 3

بینی و دهان نقش مسیرهای ورود و خروج هوای ریه‌ها را ایفا می‌کنند. در تنفس طبیعی اما بینی اصلی‌ترین مسیر برای این منظور به شمار می‌رود و حتی در حین تمرینات ورزشی که تنفس عمدتا از طریق دهان انجام می‌گیرد بخشی از هوای ریه‌ها از طریق مجرای بینی منتقل می‌گردد. با وجود آنکه دهان به ساختار لوله‌ای بزرگ‌تری متصل شده، انسان عموما در مواردی که راه بینی اش مسدود شده برای تنفس دچار مشکل می‌شود.

تنفس از طریق بینی در نوزادان امری حیاتی است چراکه آنها تقریبا در اغلب اوقات باید از طریق بینی خود تنفس کنند و این قابلیتی منحصر بفرد از پیکره بندی گلوی آنهاست که امکان تنفس و غذا خوردن همزمان (بدون خفگی) را برایشان ممکن می‌کند. اما این قابلیت در بچه‌های بزرگ‌تر یا بزرگسالان از بین می‌رود و این گروه‌ها باید برای بلعیدن غذا فرایند تنفس شان را متوقف کنند.۲- بینی انسان هوای تنفسی اش را مرطوب می‌کند

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 7

بینی انسان هوایی که تنفس می‌کند را پردازش نموده و آن را برای ریه‌ها و گلو که توانایی تحمل هوای خشک را ندارند آماده سازی می‌کند. همزمان با ورود هوا به داخل، بینی به واسطه ساختاری چند لایه به نام توربینت هوا را مرطوب می‌کند.

با توجه به آنچه گفته شد، زمانی که برای مدت طولانی از طریق دهان خود تنفس می‌کنید نوعی احساس خشکی را در گلوی خود احساس خواهید کرد.۳- بینی هوایی که تنفس می‌کنید را پاکسازی می‌کند

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 11

هوایی که تنفس می‌کنیم ذرات متعددی را در خود دارد که از اکسیژن و نیتروژن گرفته تا گرد و غبار و آلودگی، مواد حساسیت زا، دود و باکتری و ویروس را در بر می‌گیرد. اما ساختار بینی طوری طراحی شده که این آلودگی را پاک می‌کند. در سطح بافت‌های بینی به خصوص توربینت سلول هایی با موهای ریز قرار دارند که به آنها مژک گفته می‌شود و بخشی اعظمی از این ذرات را به دام می‌اندازند. این ذرات در مجرای مخاطی تجمع می‌کنند و تدریجا به داخل گلو هدایت می‌شوند و از آنجا به معده می‌روند چراکه معده بهتر می‌تواند این مواد را مدیریت کند.۴- بینی انسان هوایی که تنفس می‌کند را متعادل می‌نماید

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 14

درست همانطور که گلو و ریه‌ها هوای خشک را دوست ندارند هوای بیش از اندازه گرم و سرد را هم نمی‌پسندند. عبور هوا از داخل بینی این امکان را فراهم می‌کند که دمایش به دمای بدن نزدیک‌تر شود تا تحمل آن نیز برای بافت‌های داخلی بدن ساده‌تر گردد. از آنجایی که بخش اعظمی از زمان انسان درمحیط هایی با دمای پایین‌تر از بدن (۳۷ درجه سانتی گراد) سپری می‌شود، در اغلب مواقع هوای ورودی به بدن گرم می‌گردد تا اینکه سرد شود. یکی از نمودهای اثر گرم کردن و مرطوب سازی هوا توسط بینی آب ریزش بینی است که در آب و هوای سرد رخ می‌دهد و این اتفاق در زمان تغلیظ رطوبت بینی حین برخورد با هوای سرد رخ می‌دهد.۵- بینی تان از شما حفاظت می‌کند

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 17

بینی انسان مملو است از سلول‌های عصبی که بوها را ردیابی می‌کنند. برای تشخیص بوها هوایی که تنفس می‌کنیم باید در بینی بالا کشیده شود تا با سلول‌های عصبی تماس پیدا کند. وقتی سرما می‌خوریم یا دچار حساسیت می‌شویم به سختی میتوان این هوا را به گیرنده‌های عصبی برسانیم و در نتیجه قوه بویایی ما به میزان چشمگیری تضعیف می‌شود.

خبری: اخبار تکنولوژی ایران و جهان

بو نقشی کلیدی در طعم دارد. انسان چهار طعم اصلی را از طریق حس چشایی خود درک می‌کند که عبارتند از تلخی، ترشی، شیرینی و شوری. کلیه تغییراتی که در طعم غذاها داده می‌شود در حقیقت به بو مربوط می‌گردند. بنابراین افراد زمانی که قوه بویایی شان تضعیف می‌شود ممکن است حس کنند که غذاها بی مزه شده‌اند.

البته حس بویایی صرفا برای لذت نیست و وجود آن برای حفظ ایمنی بدن ضروریست. انسان برای تامین امنیت خود باید بتواند از طریق قوه بویایی دود، غذای فاسد و برخی گازهای سمی را تشخیص بدهد. افرادی که حس بویایی خود را از دست می‌دهند باید به شدت مراقب آنچه می‌خورند باشند و هشدارهای ایمنی لازم در مورد گازهای سمی را دریافت کنند.

در انتها بد نیست اشاره کنیم که قوه بویایی نقشی بسیار مهم در شناسایی افراد دارد. بسیاری از مردم نزدیکان خود را به واسطه بویشان می‌شناسند؛ حال ممکن است آن فرد همیشه از یک لوسیون بدن یا ادکلن استفاده کند یا بوی بدنش خاص باشد.۶- بینی شما به صدایتان شکل می‌دهد

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 24

صدایی که حین صحبت دیگران می‌شنویم تا حدود زیادی به ساختارهای گلو و بینی آنها بستگی دارد. البته که صدای انسان در حنجره تولید می‌شود اما رنگ صدا تا حدود زیادی به نحوه پردازش آن در بخش فوقانی حنجره مربوط می‌شود که در گلو و بینی رخ می‌دهد. این در واقع همان اصلی است که پیانوهای حرفه‌ای را از اسباب بازی‌های کودکانه جدا می‌کند. صدای اصطلاحا تو دماغی که از افراد سرما خورده یا دارای حساسیت می‌شنویم عموما به خاطر تضعیف این فرایند در بینی است زیرا هوا نمی‌تواند از داخل بینی عبور کند.

صحبت در مورد بینی بدون سینوس‌ها لطفی ندارد؛ سینوس‌ها نقش‌های بسیار مهمی را در بدن انسان ایفا می‌کنند. آنها در واقع ساختارهایی مملو از هوا در سر هستند که سر را هم سبک‌تر می‌کنند و همزمان نقش بالشتک‌های هوا برای تعدیل ضربه‌های ورودی به مغز و چشم‌ها را ایفا می‌کنند.۷- بینی، شما را در یافتن شریک زندگی تان یاری می‌دهد

تعداد کارکردهای بدنی انسان که در راستای تامین نیازهای جنسی اش طراحی شده‌اند بیشمارند. بینی به واسطه قوه بویایی نفشی کلیدی در درک ما از زندگی جنسی مان ایفا می‌کند. حس بویایی از جمله اجزای کلیدی در تشخیص افرادی است که در زندگیمان به آنها نزدیک می‌شویم. عطر یا رایحه شامپو و یا صابون مورد استفاده یک شخص نقش بسیار مهمی در برانگیختن انسان و جذابیت جنسیت مخالف برای او ایفا می‌کند و مستقیما بر گیرنده‌های جنسی در مغز تاثیر می‌گذارد. در واقع به همین خاطر است که فقدان قوه بویایی با کاهش تمایلات جنسی افراد ارتباط می‌یابد.

یکی دیگر از حوزه‌های جالب و البته مناقشه برانگیز در رابطه با بینی تاثیر فرومون هاست که نقش بسزایی در تولید مثل حیوانات و همچنین جذابیت‌های جنسی آنها دارد. شاید جالب باشد بدانید برخی حیوانات اندام کوچکی به نام ژاکوبسون در بینی خود دارند که به سیستم بویایی آنها مربوط می‌شود و برخی تحت عنوان حس ششم از آن یاد می‌کنند. این اندام دقیقا در تیغه بینی یا سقف دهان قرار گرفته و تقریبا در تمامی حیوانات از جمله دوزیست‌ها وجود دارد. در برخی موجودات زنده نظیر سگ‌ها و موش‌ها اندام ژاکوبسون نقشی کلیدی ایفا می‌کند در حالی که در انسان چندان هم کاربردی نیست.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اخبار فناوری و انسان از تلگرام

«انسان بودن به چه معنا است؟ این پرسش در کانون حقوق بشر قرار دارد. انسان بودن پیامدهای منطقی خاصی دارد: خودآگاهی انسانی و کنش‌های معطوف به رعایت کرامت انسانی-این‌ها معنای ویژه‌ای به مفهوم انسانیت می‌بخشد.»

aasoo. org/fa/articles/۱۹۵۳


مسن‌ترین انسان جهان یک زن ژاپنی است

مسن‌ترین انسان جهان زن ژاپنی ۱۱۶ ساله‌ای است به نام کین تاناکا، که به ریاضیات علاقه زیادی دارد. «موسسه رکوردهای جهانی گینس» تاناکا را به عنوان پیرترین انسان روی کره زمین معرفی کرده است.

کین تاناکا در سن ۱۱۶ سالگی هم از یک برنامه منظم روزانه پیروی می‌کند. /دویچه وله

Asriran. com


🔺 انتقال «سل پوستی» ازماهی قرمز به انسان

🔹 این بیماری ازتماس ماهی یا آب آن با زخمهای روی دست انسان منتقل می‌شود!

⚠️ در تماس باماهی از دستکش استفاده کنید


#فردوسی، ده صفت در انسان را با عنوان ده دیو بر می‌شمرد:

آز، نیاز، رشک، ننگ، کین، خشم، سخن‌چینی، دورویی، ناپاک دینی (بی‌دانشی) و ناسپاسی.

وقتی روان انسان در دست اینان باشد، روشنی و فروغ می‌میرد و انسان در ظلمات گم می‌شود!


🔵 مسن‌ترین انسان جهان در حال حاضر زن ژاپنی ۱۱۶ ساله است

مسن‌ترین انسان جهان زن ژاپنی ۱۱۶ ساله‌ای است به نام کین تاناکا، که به ریاضیات علاقه زیادی دارد. «موسسه رکوردهای جهانی گینس» تاناکا را به عنوان پیرترین انسان روی کره زمین معرفی کرده است.

کین تاناکا در سن ۱۱۶ سالگی هم از یک برنامه منظم روزانه پیروی می‌کند.


در ادامه بخوانید

رونمایی از فراست در تریلر جدید مورتال کامبت ۱۱ [تماشا کنید]

دیجیاتودیجیاتو20 ساعت قبل
ساعاتی قبل، استودیو ندررلم آخرین قسمت از سری لایو استریم‌های Kombat Kast را پخش کرد که در جریان آن از شخصیت فراست در مورتال کامبت ۱۱ رونمایی شد. ظاهر فراست در مورتال کامبت ۱۱ به شکل اساسی نسبت به گذشته تغییر کرده است و اکنون شباهت بسیاری به سایبورگ‌ها دارد. فراست نیز همانند دیگر شخصیت‌های حاضر در مورتال کامبت ۱۱ از انواع مختلف ضربات برای صدمه زدن به دشمنان استفاده می‌کند. در بخش دیگری از تریلر فیتالیتی فراست به نمایش گذاشته می‌شود که شباهت بسیاری به فیتالیتی ساب زیرو در مورتال کامبت یک دارد. در پایان، لازم به ذکر است مورتال کامبت ۱۱ امروز برای پلتفرم‌های پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ و پی سی عرضه خواهد شد.

بررسی کوتاه کیا سراتو ۲۰۱۹

20+
دیجیاتودیجیاتو22 ساعت قبل

ناسا ۱۰۰ پهپاد نیروی دریایی را در آسمان آزمایش کرد [تماشا کنید]

دیجیاتودیجیاتو19 ساعت قبل
به تازگی ناسا موفق شده ۱۰۰ پهپاد نیروی دریایی به نام Cicada (به معنی ملخ) را در آسمان آزمایش کند. این کمپانی برای ارسال ۱۰۰ ملخ نیروی دریایی آمریکا از ۴ پهپاد بزرگتری به نام Hive (به معنی کندو) کمک گرفته است. هر کدام از پهپاد‌های کوچک Cicada به لطف سنسور‌های مختلفشان می‌توانند در هر لحظه دما، فشار هوا و سرعت باد را ثبت کنند. بدین ترتیب آژانس فضایی مذکور می‌تواند در آینده، چندین پهپاد نیروی دریایی را از بالا داخل ابر، طوفان و یا گردباد رها کند و اطلاعات زیادی درباره‌ی آنها کسب نماید. البته پهپاد‌های ملخی نیروی دریایی آمریکا، تنها تجهیزات حشره گونه‌ای نیست که ناسا به آنها علاقه‌مند شده.
دیجیاتودیجیاتو4 ساعت قبل
از عصر دیروز کاربران برای نصب تلگرام طلایی و هاتگرام از طریق گوگل پلی با مشکل مواجه شدند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که گوگل این دو اپلیکیشن را در رده بندی مشکوک قرار داده و اجازه نصب آنها را به کاربر نمی‌دهد. گزارشات حکایت از این دارد که گوگل این اپلیکیشن‌ها را به عنوان بدافزار می‌شناسد و اجازه نصب دوباره آنها را نمی‌دهد. آنطور که به نظر می‌رسد گزارشی به دست گوگل رسیده و این مجموعه تصمیم گرفته تا دو اپلیکیشن هاتگرام و طلاگرام را در لیست برنامه‌های مشکوک قرار دهد. برخی از کارشناسان نیز خبر می‌دهند که به زودی این دو اپلیکیشن به کلی از گوگل پلی حذف خواهند شد. پیش‌تر وزارت ارتباطات و مرکز ماهر درباره ناامن بودن تلگرام‌های غیررسمی نظیر هاتگرام و تلگرام طلایی هشدارهایی داده بودند و دیجیاتو نیز درباره امنیت این برنامه‌ها گزارشاتی منتشر کرده بود.

چپ کردن تریلی به علت بی احتیاطی خودروی شاسی بلند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
همشهریهمشهری21 ساعت قبل
بنیامین عباسیان، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه فنی و مهندسی، در گفتگو با خبرنگار همشهری آنلاین درباره دستگاه اجکتور ماهواره‌ای و لیزری تسطیح زمین مجهز به عامل خاکورز که مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی نیز قرار گرفته است، گفت: این دستگاه که با عنوان اجکتور لیزری کششی پشت تراکتوری نیز شناخته می‌شود دستگاهی است که عملیات تسطیح زمین کشاورزی و جاده‌ها را در مدت زمان کمتر و با دقت بالا انجام می‌دهد. این دستگاه با برداشتن خاک از قسمت‌های مرتفع زمین و ذخیره آن در مخزن خود و سپس قرار دادن خاک در قسمت‌های کم‌ارتفاع، عمل تسطیح و شیب‌بندی زمین را انجام می‌دهد. این فعال حوزه دانش‌بنیان، با اشاره به بهره‌گیری از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه نمونه‌سازی دستگاه اجکتور ماهواره‌ای و لیزری تسطیح زمین، از صادرات این دستگاه به کشور عراق در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این دستگاه از جمله دستگاه‌هایی نیست که به تولید انبوه برسد بلکه بسته به سفارش، تولید می‌شود. وی در مقایسه کیفیت نمونه‌های داخلی و خارجی این محصول نیز گفت: در داخل کشور نمونه‌هایی از این دستگاه تولید شده است اما ما با توجه به بهینه‌سازی‌هایی که در دستگاه انجام داده‌ایم هزینه‌های مربوط به تولید آن را کاهش دادیم. دستگاه تولیدی نسبت به مشابه خارجی خود بسیار ارزان ‌قیمت‌تر و به صرفه‌تر است و کارکرد آن نیز مشابه نمونه خارجی است.

نظرها

اخبار بیشتر