حقایقی جالب در مورد بینی انسان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
حقایقی جالب در مورد بینی انسان

حقایقی جالب در مورد بینی انسان

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

بینی انسان به همراه چشم‌ها و دهان ظاهر کلی چهره او را می‌سازند و از بسیار جهات می‌توان گفت که نقشی کلیدی در هویت انسان دارند. جالب آنکه قومیت افراد حتی با بررسی شکل و ابعاد بینی شان قابل تشخیص است. در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی بیاندازیم به برخی از جالب‌ترین حقایق در رابطه با بینی انسان:۱- بینی انسان اصلی‌ترین مسیر تنفسی او محسوب می‌شود

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 3

بینی و دهان نقش مسیرهای ورود و خروج هوای ریه‌ها را ایفا می‌کنند. در تنفس طبیعی اما بینی اصلی‌ترین مسیر برای این منظور به شمار می‌رود و حتی در حین تمرینات ورزشی که تنفس عمدتا از طریق دهان انجام می‌گیرد بخشی از هوای ریه‌ها از طریق مجرای بینی منتقل می‌گردد. با وجود آنکه دهان به ساختار لوله‌ای بزرگ‌تری متصل شده، انسان عموما در مواردی که راه بینی اش مسدود شده برای تنفس دچار مشکل می‌شود.

تنفس از طریق بینی در نوزادان امری حیاتی است چراکه آنها تقریبا در اغلب اوقات باید از طریق بینی خود تنفس کنند و این قابلیتی منحصر بفرد از پیکره بندی گلوی آنهاست که امکان تنفس و غذا خوردن همزمان (بدون خفگی) را برایشان ممکن می‌کند. اما این قابلیت در بچه‌های بزرگ‌تر یا بزرگسالان از بین می‌رود و این گروه‌ها باید برای بلعیدن غذا فرایند تنفس شان را متوقف کنند.۲- بینی انسان هوای تنفسی اش را مرطوب می‌کند

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 7

بینی انسان هوایی که تنفس می‌کند را پردازش نموده و آن را برای ریه‌ها و گلو که توانایی تحمل هوای خشک را ندارند آماده سازی می‌کند. همزمان با ورود هوا به داخل، بینی به واسطه ساختاری چند لایه به نام توربینت هوا را مرطوب می‌کند.

با توجه به آنچه گفته شد، زمانی که برای مدت طولانی از طریق دهان خود تنفس می‌کنید نوعی احساس خشکی را در گلوی خود احساس خواهید کرد.۳- بینی هوایی که تنفس می‌کنید را پاکسازی می‌کند

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 11

هوایی که تنفس می‌کنیم ذرات متعددی را در خود دارد که از اکسیژن و نیتروژن گرفته تا گرد و غبار و آلودگی، مواد حساسیت زا، دود و باکتری و ویروس را در بر می‌گیرد. اما ساختار بینی طوری طراحی شده که این آلودگی را پاک می‌کند. در سطح بافت‌های بینی به خصوص توربینت سلول هایی با موهای ریز قرار دارند که به آنها مژک گفته می‌شود و بخشی اعظمی از این ذرات را به دام می‌اندازند. این ذرات در مجرای مخاطی تجمع می‌کنند و تدریجا به داخل گلو هدایت می‌شوند و از آنجا به معده می‌روند چراکه معده بهتر می‌تواند این مواد را مدیریت کند.۴- بینی انسان هوایی که تنفس می‌کند را متعادل می‌نماید

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 14

درست همانطور که گلو و ریه‌ها هوای خشک را دوست ندارند هوای بیش از اندازه گرم و سرد را هم نمی‌پسندند. عبور هوا از داخل بینی این امکان را فراهم می‌کند که دمایش به دمای بدن نزدیک‌تر شود تا تحمل آن نیز برای بافت‌های داخلی بدن ساده‌تر گردد. از آنجایی که بخش اعظمی از زمان انسان درمحیط هایی با دمای پایین‌تر از بدن (۳۷ درجه سانتی گراد) سپری می‌شود، در اغلب مواقع هوای ورودی به بدن گرم می‌گردد تا اینکه سرد شود. یکی از نمودهای اثر گرم کردن و مرطوب سازی هوا توسط بینی آب ریزش بینی است که در آب و هوای سرد رخ می‌دهد و این اتفاق در زمان تغلیظ رطوبت بینی حین برخورد با هوای سرد رخ می‌دهد.۵- بینی تان از شما حفاظت می‌کند

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 17

بینی انسان مملو است از سلول‌های عصبی که بوها را ردیابی می‌کنند. برای تشخیص بوها هوایی که تنفس می‌کنیم باید در بینی بالا کشیده شود تا با سلول‌های عصبی تماس پیدا کند. وقتی سرما می‌خوریم یا دچار حساسیت می‌شویم به سختی میتوان این هوا را به گیرنده‌های عصبی برسانیم و در نتیجه قوه بویایی ما به میزان چشمگیری تضعیف می‌شود.

خبری: اخبار تکنولوژی ایران و جهان

بو نقشی کلیدی در طعم دارد. انسان چهار طعم اصلی را از طریق حس چشایی خود درک می‌کند که عبارتند از تلخی، ترشی، شیرینی و شوری. کلیه تغییراتی که در طعم غذاها داده می‌شود در حقیقت به بو مربوط می‌گردند. بنابراین افراد زمانی که قوه بویایی شان تضعیف می‌شود ممکن است حس کنند که غذاها بی مزه شده‌اند.

البته حس بویایی صرفا برای لذت نیست و وجود آن برای حفظ ایمنی بدن ضروریست. انسان برای تامین امنیت خود باید بتواند از طریق قوه بویایی دود، غذای فاسد و برخی گازهای سمی را تشخیص بدهد. افرادی که حس بویایی خود را از دست می‌دهند باید به شدت مراقب آنچه می‌خورند باشند و هشدارهای ایمنی لازم در مورد گازهای سمی را دریافت کنند.

در انتها بد نیست اشاره کنیم که قوه بویایی نقشی بسیار مهم در شناسایی افراد دارد. بسیاری از مردم نزدیکان خود را به واسطه بویشان می‌شناسند؛ حال ممکن است آن فرد همیشه از یک لوسیون بدن یا ادکلن استفاده کند یا بوی بدنش خاص باشد.۶- بینی شما به صدایتان شکل می‌دهد

حقایقی جالب در مورد بینی انسان - 24

صدایی که حین صحبت دیگران می‌شنویم تا حدود زیادی به ساختارهای گلو و بینی آنها بستگی دارد. البته که صدای انسان در حنجره تولید می‌شود اما رنگ صدا تا حدود زیادی به نحوه پردازش آن در بخش فوقانی حنجره مربوط می‌شود که در گلو و بینی رخ می‌دهد. این در واقع همان اصلی است که پیانوهای حرفه‌ای را از اسباب بازی‌های کودکانه جدا می‌کند. صدای اصطلاحا تو دماغی که از افراد سرما خورده یا دارای حساسیت می‌شنویم عموما به خاطر تضعیف این فرایند در بینی است زیرا هوا نمی‌تواند از داخل بینی عبور کند.

صحبت در مورد بینی بدون سینوس‌ها لطفی ندارد؛ سینوس‌ها نقش‌های بسیار مهمی را در بدن انسان ایفا می‌کنند. آنها در واقع ساختارهایی مملو از هوا در سر هستند که سر را هم سبک‌تر می‌کنند و همزمان نقش بالشتک‌های هوا برای تعدیل ضربه‌های ورودی به مغز و چشم‌ها را ایفا می‌کنند.۷- بینی، شما را در یافتن شریک زندگی تان یاری می‌دهد

تعداد کارکردهای بدنی انسان که در راستای تامین نیازهای جنسی اش طراحی شده‌اند بیشمارند. بینی به واسطه قوه بویایی نفشی کلیدی در درک ما از زندگی جنسی مان ایفا می‌کند. حس بویایی از جمله اجزای کلیدی در تشخیص افرادی است که در زندگیمان به آنها نزدیک می‌شویم. عطر یا رایحه شامپو و یا صابون مورد استفاده یک شخص نقش بسیار مهمی در برانگیختن انسان و جذابیت جنسیت مخالف برای او ایفا می‌کند و مستقیما بر گیرنده‌های جنسی در مغز تاثیر می‌گذارد. در واقع به همین خاطر است که فقدان قوه بویایی با کاهش تمایلات جنسی افراد ارتباط می‌یابد.

یکی دیگر از حوزه‌های جالب و البته مناقشه برانگیز در رابطه با بینی تاثیر فرومون هاست که نقش بسزایی در تولید مثل حیوانات و همچنین جذابیت‌های جنسی آنها دارد. شاید جالب باشد بدانید برخی حیوانات اندام کوچکی به نام ژاکوبسون در بینی خود دارند که به سیستم بویایی آنها مربوط می‌شود و برخی تحت عنوان حس ششم از آن یاد می‌کنند. این اندام دقیقا در تیغه بینی یا سقف دهان قرار گرفته و تقریبا در تمامی حیوانات از جمله دوزیست‌ها وجود دارد. در برخی موجودات زنده نظیر سگ‌ها و موش‌ها اندام ژاکوبسون نقشی کلیدی ایفا می‌کند در حالی که در انسان چندان هم کاربردی نیست.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اخبار فناوری و انسان از تلگرام

🔺 انتقال «سل پوستی» ازماهی قرمز به انسان

🔹 این بیماری ازتماس ماهی یا آب آن با زخمهای روی دست انسان منتقل می‌شود!

⚠️ در تماس باماهی از دستکش استفاده کنید


#فردوسی، ده صفت در انسان را با عنوان ده دیو بر می‌شمرد:

آز، نیاز، رشک، ننگ، کین، خشم، سخن‌چینی، دورویی، ناپاک دینی (بی‌دانشی) و ناسپاسی.

وقتی روان انسان در دست اینان باشد، روشنی و فروغ می‌میرد و انسان در ظلمات گم می‌شود!


🔵 مسن‌ترین انسان جهان در حال حاضر زن ژاپنی ۱۱۶ ساله است

مسن‌ترین انسان جهان زن ژاپنی ۱۱۶ ساله‌ای است به نام کین تاناکا، که به ریاضیات علاقه زیادی دارد. «موسسه رکوردهای جهانی گینس» تاناکا را به عنوان پیرترین انسان روی کره زمین معرفی کرده است.

کین تاناکا در سن ۱۱۶ سالگی هم از یک برنامه منظم روزانه پیروی می‌کند.


مسن‌ترین انسان جهان یک زن ژاپنی است

مسن‌ترین انسان جهان زن ژاپنی ۱۱۶ ساله‌ای است به نام کین تاناکا، که به ریاضیات علاقه زیادی دارد. «موسسه رکوردهای جهانی گینس» تاناکا را به عنوان پیرترین انسان روی کره زمین معرفی کرده است.

کین تاناکا در سن ۱۱۶ سالگی هم از یک برنامه منظم روزانه پیروی می‌کند. /دویچه وله

Asriran. com


«انسان بودن به چه معنا است؟ این پرسش در کانون حقوق بشر قرار دارد. انسان بودن پیامدهای منطقی خاصی دارد: خودآگاهی انسانی و کنش‌های معطوف به رعایت کرامت انسانی-این‌ها معنای ویژه‌ای به مفهوم انسانیت می‌بخشد.»

aasoo. org/fa/articles/۱۹۵۳


در ادامه بخوانید

فولکس قورباغه‌ای به تاریخ پیوست + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
فولکس قورباغه‌ای به تاریخ پیوست + ویدئوطی هفته‌های اخیر، تولید فولکس‌واگن بیتل برای همیشه خاتمه یافت. این محصول که در ایران به «فولکس قورباغه‌ای» معروف است، همچنان پرفروش‌ترین خودروی تاریخ شناخته می‌شود.

آرش برهمند، مدیر اجرایی الکام استارزالکامپ ۲۵ از حضور ۵۳۰ استارتاپ در این رویداد خبر داد

زومیتزومیت1 روز قبل
طی سال‌های گذشته، همواره یکی از بخش‌های جذاب نمایشگاه الکامپ، رویداد الکام استارز بوده است؛ رویدادی که با میزبانی از استارتاپ‌های نوپا، ایده‌ها و برنامه‌های این مجموعه‌های کوچک را به سمع و نظر بازدیدکنندگان نمایشگاه می‌رساند و فرصتی را برای دیده‌شدن جوانان مشتاق فراهم می‌کرد. ناگفته نماند که رویداد الکام استارز نه‌تنها برای کاربران و بازدیدکنندگان؛ بلکه برای وزیر ارتباطات نیز جذابیت دارد؛ جهرمی در جریان افتتاحیه‌ی الکامپ ۲۵، با ستایش نام رویداد، از استارتاپ‌ها به‌عنوان ستارگانی یاد کرد که در کنار بزرگان صنعت در آسمان ایران می‌درخشند. امروز در جریان روز دوم نمایشگاه الکامپ، فرصتی فراهم شد تا در گفت‌وگویی با آرش برهمند، مدیر اجرایی الکام استارز، از او درباره‌ی پیشرفت‌های این رویداد و برنامه‌های آتی آن سؤال کنیم. برهمند با اشاره به اینکه دوره‌ی نخست الکام استارز در انتهای سالن ۱۸ نمایشگاه بین‌المللی تهران و با شرکت حدود ۵۰ استارتاپ برگزار شد، خاطرنشان کرد که در نمایشگاه الکامپ ۲۵، رویداد الکام استارز پذیرای ۵۳۰ استارتاپ در قالب ۷ سالن است. شما می‌توانید در ادامه‌، مصاحبه‌ی کامل زومیت با آرش برهمند را تماشا کنید:

نمایش یک خودروی جدید در ایران (+عکس)

7+
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
به نظر می‌رسد دوران انتظار طرفداران گوشی تاشو سامسونگ به پایان رسیده و به زودی شاهد ورود این گوشی به بازار خواهیم بود. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، برخی اطلاعات نشت پیدا کرده از بخش بازاریابی شرکت سامسونگ حکایت از آن دارند که این شرکت به زودی گوشی‌های گلکسی تاشو را وارد بازار می‌کند. گوشی هایی که پس از یک رونمایی ناموفق اکنون روزهای باز طراحی و باز تولید را طی می‌کنند. شاید تصور کنید که شرکت سامسونگ برای ورود گوشی‌های تاشو خود به بازار وقت بسیاری در اختیار دارد اما جالب است بدانید که اگر سامسونگ قصد دارد هواوی را شکست دهد بهتر است برای ارائه هر چه سریعتر گوشی خود تلاش کند. از سوی دیگر رویداد بزرگ بعدی سامسونگ برای ۷ اوت برنامه ریزی شده است رویدادی که البته با هدف رونمایی گلکسی نوت ۱۰ طرح ریزی شده اما پیشبینی می‌شود در این رویداد شاهد اطلاعاتی از گلکسی تاشو سامسونگ نیز باشیم.

GXOR، لکسوس لوکس آف‌رود (+عکس)

3+
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
انتخابانتخاب15 ساعت قبل
این شرکت قصد دارد با رونمایی از میت ۳۰ پرو نشان دهد در حوزه تولید گوشی‌های هوشمند حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، گوشی میت ۳۰ پرو، در حوزه عملکرد دوربین فوق العاده ظاهر شده ودر نتیجه توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. بنابراین ما منتظر یک گوشی هواوی با قابلیت فیلمبرداری بهتر و کنترل دقیق دستی برای ویدیوها هستیم. با توجه به عکسهای افشا شده از این گوشی انتطار داریم بدنه این گوشی مشابهت‌های زیادی با هواوی میت ۲۰ پرو داشته باشد. افزون بر این، گوشی هواوی میت ۳۰ پرو دارای تکنولوژی قدرتمند است.

نظرها

اخبار بیشتر