1. خبری
  2. همه خبرها
  3. طرفداری
  4. اقتصادی
احسان حدادی: شرایط را در داخل کشور فراهم کنید تا یک روز هم، اردوی خارجی نروم؛ مگر چند ورزشکار در سطح من داریم که برایم هزینه نمی‌کنند؟

احسان حدادی: شرایط را در داخل کشور فراهم کنید تا یک روز هم، اردوی خارجی نروم؛ مگر چند ورزشکار در سطح من داریم که برایم هزینه نمی‌کنند؟

طرفداریخبرگزاری طرفداری |
قهرمان دو و میدانی کشورمان در مورد مشکلاتش در سال 1397 صحبت کرد.

طرفداری - صحبت کردن با او که زبانی سرخ و بی‌پروا دارد، همیشه جذاب است. چه آن که می‌توانید منتظر باشید مثل پرتاب‌هایش شما را غافلگیر کند.

در سال ۹۷ او روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت؛ با مدال طلایی که در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا کسب کرد و با ۴ طلا پرافتخارترین ورزشکار ایران در این رقابت‌ها شد. رکوردی که شاید تا چند سال دیگر در اختیار خودش باشد. امسال علاوه بر این افتخار توانست پس از ۱۰ سال پرتاب‌های خود را به بالای ۶۸ متر برساند و خط و نشانی برای حریفان در مسابقات جهانی و المپیک بکشد. در کنار این موفقیت‌ها اما حاشیه‌های کبود و اصطکاک با فدراسیون دوومیدانی و وزارت ورزش روزهای سردی را برای او رقم زد.

گفت و گوی نوروزی سایت ایلنا را در ادامه با احسان حدادی می‌خوانید.

سال ۹۷ چطور بود؟

خدا را شکر سال خوبی بود و مدال‌های خوبی را کسب کردیم و فقط تک مسابقه‌ای که نتوانستم نتیجه دلخواهم را بگیرم، فینال دایموند لیگ بود که آن هم به خاطر بازی‌های آسیایی و یک مقدار خسته بودم. سالی بود که توانستم یک بار دیگر رکورد ۶۸ متری داشته باشم. ۱۰ سال بود که این رکورد را نزده بودم و خوشحالم که دوباره تکرار کردم. در دایموند‌لیگ‌ها آخرین باری که جزو سه نفر برتر آمده بودم، سال ۲۰۱۴ بود و امسال توانستم به این موفقیت هم برسم. در مجموع پرتاب‌های خوبی داشتم.

بعد از چند سال کار با کیم بوخونسف روسی، یک مربی آمریکایی پیدا کردی و موفق هم بودی …

نخستین سالی بود که با این مربی کار می‌کردم و طبیعتا وقتی مربی عوض می‌کنید، باید مدتی بگذرد تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید و با سبک کاری او آشنا شوید اما خوشبختانه با مک ویلکینز این اتفاق افتاد و به خاطر همین مصر بودم که با او ادامه دهم. ویلکینز مربی بزرگی است و کار کردن با او نتایج خوبی را در پی دارد.

در کنار این موفقیت‌ها درگیر حواشی زیادی هم بودی. از مربی گرفته تا اردو.

همیشه گفته‌ام وقتی قرار است ما کاری را انجام دهیم چرا باید سر و صدا کنیم؟ چرا شلوغ می‌کنیم؟ من که قرار بود آمریکا بروم و تمرین کنم و آخر هم همین اتفاق افتاد اما فقط مدتی خودمان را درگیر حواشی کردیم.

البته این حواشی بیشتر به خاطر مسائل مالی بود و فدراسیون می‌خواست هزینه‌ها کمتر شود …

همه جای دنیا شرایط اقتصادی خراب شده است. ۱۰ سال است که دنیا درگیر این مسائل شده و تازه به ایران رسیده است. من هم برای همین کشور هستم و شرایط اقتصادی را می‌دانم و همه باید تلاش کنیم که وضعیت بهتر شود. متاسفانه خیلی رسم بدی شده که همه می‌گویند اقتصاد خراب شده و امیدی ندارند. چرا کسی انرژی مثبت نمی‌دهد؟ ۸۰ میلیون هستیم و اگر همه آرزوی خوب کنند و پشت هم باشند شرایط خوب می‌شود. واقعا دوست نداشتم این اتفاقات بیفتد و مصاحبه‌ها صورت بگیرد اما چون می‌دانستم که با این مربی نتیجه می‌گیرم، اصرار داشتم که شرایط کار با او فراهم شود.

اما می‌گفتند حدادی زیاده‌خواهی می‌کند؟

چه زیاده‌خواهی‌ من چهار طلای بازی‌های آسیایی دارم و نقره المپیک و می‌دانم که شرایط چگونه است. اسپانسرها پس چه کاره هستند؟ دولت باید کمک کند. مگر ما چند ورزشکار در این سطح داریم که اردوی خارجی می‌خواهد؟ من که خودم بارها گفتم شرایط را در داخل کشور فراهم کنید و آن وقت دیگر یک روز هم اردوی خارجی نخواهم داشت. گفتم بیایید در داخل کشور اردوگاه پرتاب‌ها بزنیم و من به واسطه اعتباری که دارم مربیان و ورزشکاران مطرح را به ایران می‌آورم. مگر ما ارزآوری نمی‌خواهیم؟ خب این بهترین کاری بود که دوستان هیچ اقدامی برایش انجام ندادند.

در اردوگاه آمریکا شرایط چگونه است؟

در این کمپی که ما تمرین می‌کنیم ۲۵۰ ورزشکار آمده‌اند که اغلب چینی هستند و هزینه می‌کنند. همین اردوگاه را ما در ایران هم می‌توانیم داشته باشیم. باور کنید ورزشکاران خارجی زیادی خواهند آمد. همین الان ویلکینز به ورزشکاران چینی گفته است که باید برویم و در ایران تمرین کنیم و احتمالا این اتفاق می‌افتد. جزیره کیش بهترین جا برای اردو است. ورزشکاران خارجی هم بدون ویزا می‌توانند حضور پیدا کنند. به خدا ایران هیچ مشکلی ندارد و فقط باید همه خوب کار کنیم. اگر هرکسی روزی ۳ ساعت مفید کار کند، ایران گلستان می‌شود. من اگر نتیجه می‌گیرم، چون حرفه‌ای تمرین می‌کنم. هرکسی کار خود را درست انجام دهد بهترین شرایط را خواهیم داشت.

چه صحبت‌هایی در مورد تحریم ایران در آمریکا می‌شود؟

مردم‌شان قبول می‌کنند که این کار درست نیست. من همیشه به آنها می‌گویم خودتان کاری را انجام می‌دهید و وقتی بقیه می‌خواهند انجام دهند، می‌گویید بد است. متاسفانه تبلیغات منفی زیادی علیه ایران می‌شود اما ما ایرانی‌ها خیلی باهوش هستیم و اگر یک مقدار مثبت‌تر جلو برویم به ۱۰ سال نمی‌کشد که به قوی‌ترین کشور از لحاظ اقتصادی تبدیل می‌شویم.

ویلکینز که مدتی در ایران بود برای آنها شرایط را توضیح می‌دهد؟

همیشه می‌گوید حضور در ایران عالی بود و ایران کشور امنی است. حتی به ورزشکارانی که با او کار می‌کنند گفته است باید برای تمرین به ایران بیایید.

پاداش بازی‌های آسیایی هم سر و صدای زیادی داشت …

همین پاداش هم معضل بزرگی شده است. ورزشکار کلی تمرین کرده و نتیجه گرفته و می‌گویند چون جنگ اقتصادی است پاداش‌ها را بعدا پرداخت می‌کنیم. چطور جنگ اقتصادی است که برخی آقازاده‌ها بیشترین سهم را می‌برند؟ قرار بود کمپی در ایران احداث کنیم اما سنگ‌اندازی کردند و نشد. مقام معظم رهبری خیلی به شرایط کشور امیدوار است اما همه دم از ناامیدی می‌زنند. مشکلات ما به خاطر این است که درست مدیریت نمی‌شود. متاسفانه نه برای خودمان می‌خواهیم و نه می‌گذاریم که دیگران استفاده کنند. همه دنیا از اسپانسرها برای ورزش استفاده می‌کنند و ما هم در ایران می‌توانیم این کار را کنیم اما کسی راهش را بلد نیست.

تلخ‌ترین و شیرین‌ترین لحظاتت در سال ۹۷ چه بود؟

اتفاقاتی که برای انتخاب مربی و اردو افتاد، واقعا ناراحتم کرد. نتیجه گرفته بودم و چیز زیادی نمی‌خواستم. متاسفانه همه این را می‌دیدند که حدادی به آمریکا رفت. خدا را شاهد می‌گیرم که دوست دارم بیشتر در ایران باشم اما وقتی شرایط و امکانات نیست چه کنیم؟ بهترین اردوگاه‌ها را می‌توانیم در داخل ایران بزنیم. همین چینی‌ها از خدایشان است که به ایران بیایند و تمرین کنند. طلای بازی‌های آسیایی شیرین بود اما به دلم نچسبید چون مصدوم بودم و درد داشتم.

انتظار داشتی بعد از این موفقیت‌ها حواشی ایجاد شود؟

واقعا نه. فکر می‌کردم شرایط خیلی خوب می‌شود. ویلکینز بعد از قهرمانی آسیا به من گفت که حالا دیگر برای المپیک باید آماده شویم اما چند ماه را از دست دادیم. همین رکوردهایی که امسال زدم در المپیک مدال است.

اگر به عقب برگردی کدام اشتباه را مرتکب نمی‌شوی؟

خیلی اشتباه نداشته‌ام و اگر هم بوده ناخواسته بوده است. در مجموع حسرتی نسبت به گذشته ندارم.

آرزویت چیست؟

طلای المپیک.

الگویت در ورزش چه کسی است؟

الگویی ندارم و اصلا دوست نداشتم جای کسی باشم.

بهترین دعایی که می‌کنی، چیست؟

دعا می‌کنم که حال دل مردم ایران خوب باشد. شرایط سخت است و امیدوارم سال ۹۸ خوب باشد و دولتمردان هم ۲۴ ساعته برای این مردم کار کنند.

هنوز هم در اردوها آشپزی می‌کنی؟

خیلی دوست دارم اما وقت نمی‌کنم.

اگر ورزشکار نمی‌شدی، چه شغلی را انتخاب می‌کردی؟

فقط ورزش را دوست دارم. هیچ چیزی را تمیزتر از ورزش نمی‌بینم.

کلا کار اقتصادی انجام ‌می‌دهی؟

وقتش را ندارم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با احسان حدادی و پرتاب دیسک از تلگرام

▪️تیم ملی دو و میدانی ایران امروز عازم مسابقات نوجوانان آسیا در هنگ کنگ می‌شود. زهرا عرب‌رستمی (پرتاب چکش) حدیثه رئوف (۲۰۰۰ متر با مانع، ۱۵۰۰ متر)، فاطمه شادکام (۲۰۰۰ متر بامانع)، مهلا محروقی (پرتاب دیسک) دلنیا بیگم جانی (۱۰۰ متر) ساناز امیری پور (۱۰۰ متر)، فاطمه محیطی زاده (هفتگانه) محدثه ابراهیم پور (۴۰۰ متر با مانع) دختران ایران در این مسابقات هستند


در نخستین روز مسابقات جایزه بزرگ دوومیدانی معلولین در امارات، فائزه دیبایی در پرتاب دیسک کلاس F۵۶ نایب‌قهرمان شد و ریحانه اشعریین در پرتاب وزنه کلاس F۳۴ در جایگاه پنجم ایستاد


در ادامه بخوانید

ایرناایرنا2 ساعت قبل
وی با اشاره به افزایش هزینه‌های مراکز رادیولوژی، گفت: این وضعیت باعث شده برخی مراکز رادیولوژی به چاپ کاغذی روی بیاورند، در حالی که این نوع ارائه خدمت از نظر مدارک پزشکی، قابل قبول نیست. جلال شکوهی همچنین به مشکلات تبدیل ارز و انتقال پول برای خرید وسایل مورد نیاز مراکز تصویر برداری پزشکی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هیچ گونه ارز دولتی و نیمایی به رادیولوژی تعلق نمی‌گیرد و این مراکز نیز توان خرید تجهیزات با ارز آزاد را ندارند. وی افزود: در حدود ۱۵ سال قبل قیمت یک دستگاه‌ام آر آی ۷۵۰ میلیون تومان بود که در حال حاضر باید برای خرید این دستگاه، ۱۴ میلیارد تومان پول داد. جلال شکوهی تاکید کرد: مراکز رادیولوژی در بخش دولتی بیشتر متضرر می‌شوند اما چون دولت پول آنها را می‌دهد، این مشکلات نمود ندارد. سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران از سوم تا ششم اردیبهشت در مرکز همایشهای برج میلاد برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما از رسانه مالیاتی ایران، نخستین همایش مجمع جهانی همکاری سازمان‌های مالیاتی «پهنه راه» ۲۹ تا ۳۱ فروردین سال ۱۳۹۸ با حضور ۳۴ عضو ازجمله چین، قزاقستان، اروگوئه، نیجریه و ۱۱ ناظر از جمله ایتالیا، یونان و نیوزلند در شهر اوجن چین برگزار شد و هیئتی از سازمان امور مالیاتی کشور ایران با مسئولیت محمدقاسم پناهی، سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور در این همایش شرکت کرد. سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص نحوه تشکیل و اهداف ایجاد این مجمع، گفت: در شهریور سال ۱۳۹۲ رئیس جمهور چین، طرح کمربند اقتصادی جاده ابریشم را پیشنهاد داد و یک ماه بعد موضوع جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یکم را مطرح کرد. اکنون این دو طرح را در تلفیق با یکدیگر طرح پهنه راه می‌نامند و هدف از آن اقدام برای ایجاد اعتماد، اتحاد اقتصادی و جامعیت فرهنگی تعریف شده و طی شش سال گذشته، این طرح با همکاری کشور‌های ذینفع به بستری برای همکاری‌های بین المللی با اهداف متعالی تبدیل شده است. وی افزود: در کنفرانس همکاری مالیاتی «پهنه راه» در شهر آستانه قزاقستان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷، با هدف به رسمیت شناختن ضرورت همکاری مالیاتی بلند مدت «پهنه راه» بعنوان اقدامی عملی در راستای حاکمیت مقررات بین المللی مالیات، ارتقای فضای کسب و کار و در نتیجه ارتقای رشد اقتصادی، تأسیس مکانیزم همکاری سازمان‌های مالیاتی «پهنه راه» یا همان «بریتاکوم» پیشنهاد شد. پناهی در خصوص اقدامات صورت گرفته در نخستین کنفرانس این مجمع، عنوان کرد: کشور‌های شرکت کننده با امضای سند یادداشت تفاهم بریتاکوم، «مکانیزم همکاری سازمان‌های مالیاتی پهنه راه» را رسما تأسیس کردند و سازمان امور مالیاتی ایران نیز با امضای سند مزبور در جایگاه ناظر به عضویت این مکانیزم درآمد. وی افزود: سازمان امور مالیاتی کشور ضمن برخورداری از حق اظهارنظر در سازوکار بریتاکوم، با ارایه پیشنهاد‌های سازنده، برای توسعه بریتاکوم خواهد کوشید و ضمن شرکت در مجمع همکاری سازمان‌های مالیاتی پهنه راه در فعالیت‌های ارتقای ظرفیت مالیاتی مشارکت کرده و از نتایج تحقیقات صورت گرفته در این مکانیزم بهره‌مند خواهدشد. براین اساس، با امضای سند عضویت «گروه ارتقای ظرفیت سازمان‌های مالیاتی پهنه راه» یا همان بریتاکگ از سوی سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور، عضویت سازمان مالیاتی ایران به عنوان یکی از شرکای این گروه رسمیت یافت. گروه بریتاکگ در واقع شبکه‌ای متشکل از مراجع صلاحیت دار مالیاتی عضو بریتاکوم است که بستر ارتقای ظرفیت مالیاتی کشور‌های عضو و ناظر پهنه راه را فراهم می‌آورند. نقش سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان شریک بریتاکگ مشتمل بر ارایه پیشنهاد و انتقال دانش و تخصص خود برای ارتقای ظرفیت آموزشی و پژوهشی و کمک فنی در زمینه مالیات به کشور‌های پهنه راه خواهد بود. هیئت اعزامی سازمان امور مالیاتی کشور، همچنین با شرکت در پنل تخصصی ارتقای ظرفیت مالیاتی، نظرات سازمان متبوع را به منظور ارتقای شفافیت قوانین و مقررات مالیات، ارایه تفسیری واحد از قوانین و مقررات مالیاتی، اجرای یکپارچه و هماهنگ قوانین و مقررات مالیاتی داخلی و بین المللی بیان کرده و ضمن اشاره به لزوم پای بندی مودیان و سازمان‌های مالیاتی به اصل اطمینان مالیاتی، به طرح پیشنهادی با هدف ارایه تضمین به مودیان مالیاتی و به ویژه شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی برای تفسیر و اجرای یکپارچه و هماهنگ قوانین و مقررات داخلی و بین‌المللی مالیاتی پرداخت. براساس این گزارش، کنفرانس نخست بریتاکوف با تصویب بیانیه پایانی و تبیین نقشه راه سه ساله آینده مکانیزم همکاری سازمان‌های مالیاتی پهنه راه در قالب برنامه عملیاتی و پیش بینی تمهیداتی برای اجرای دقیق برنامه مزبور، کار خود را در روز ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ پایان داد.
الفالف13 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
تابناکتابناک9 ساعت قبل
در این روز‌ها یک گفتگو هم در فضای مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود، بین فردوسی پور و مدیر شبکه سه رد و بدل شده است. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!». دوشنبه شب دیگری از سال ۹۸ هم بدون عادل فردوسی پور و برنامه پرمخاطبش شب گذشته سپری شد. برنامه‌ای که حدود دو دهه محبوب‌ترین برنامه تلویزیون بود، اما این محبوبیت برای بعضی قابل قبول نبود تا پروژه حذف عادل فردوسی پور کلید بخورد. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!».
ایسناایسنا2 ساعت قبل
وی افزود: رونق تولید موجب بالا رفتن توانمندی‌، اشتغال و ثروت ملی خواهد شد که همه در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی با بیان اینکه در تمام بخش‌های خبری اخبار رونق تولید را اطلاع‌رسانی کرده‌ایم توصیه کرد: وزارت صمت برای تبیین فعالیت‌هایش از قالب‌های دیگر برنامه‌سازی نظیر سریال‌سازی و تولید برنامه‌های مستند بهره ببرد و برای آن تولید محتوا کند. رئیس صداوسیما در این نشست خواستار تشکیل کمیته مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت شد و گفت: وجه دیگر فعالیت‌های رسانه ملی مطالبات مردم است که باید از رسانه ملی تبیین و پیگیری شود چراکه مهمترین وظیفه آن همزبانی با مردم است. رئیس سازمان صداوسیما حمایت از تولید کننده را موجب رونق تولید دانست و اعلام کرد: در زمینه رونق تولید رویکرد ما حمایت از تولید کننده است. هیأت همراه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این خصوص توضیحاتی ارائه دادند و خواستار بررسی موضوعات طرح شده در کمیته مشترک شدند.

نظرها

اخبار بیشتر