احسان حدادی: شرایط را در داخل کشور فراهم کنید تا یک روز هم، اردوی خارجی نروم؛ مگر چند ورزشکار در سطح من داریم که برایم هزینه نمی‌کنند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. طرفداری
  4. اقتصادی
احسان حدادی: شرایط را در داخل کشور فراهم کنید تا یک روز هم، اردوی خارجی نروم؛ مگر چند ورزشکار در سطح من داریم که برایم هزینه نمی‌کنند؟

احسان حدادی: شرایط را در داخل کشور فراهم کنید تا یک روز هم، اردوی خارجی نروم؛ مگر چند ورزشکار در سطح من داریم که برایم هزینه نمی‌کنند؟

طرفداریخبرگزاری طرفداری |
قهرمان دو و میدانی کشورمان در مورد مشکلاتش در سال 1397 صحبت کرد.

طرفداری - صحبت کردن با او که زبانی سرخ و بی‌پروا دارد، همیشه جذاب است. چه آن که می‌توانید منتظر باشید مثل پرتاب‌هایش شما را غافلگیر کند.

در سال ۹۷ او روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت؛ با مدال طلایی که در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا کسب کرد و با ۴ طلا پرافتخارترین ورزشکار ایران در این رقابت‌ها شد. رکوردی که شاید تا چند سال دیگر در اختیار خودش باشد. امسال علاوه بر این افتخار توانست پس از ۱۰ سال پرتاب‌های خود را به بالای ۶۸ متر برساند و خط و نشانی برای حریفان در مسابقات جهانی و المپیک بکشد. در کنار این موفقیت‌ها اما حاشیه‌های کبود و اصطکاک با فدراسیون دوومیدانی و وزارت ورزش روزهای سردی را برای او رقم زد.

گفت و گوی نوروزی سایت ایلنا را در ادامه با احسان حدادی می‌خوانید.

سال ۹۷ چطور بود؟

خدا را شکر سال خوبی بود و مدال‌های خوبی را کسب کردیم و فقط تک مسابقه‌ای که نتوانستم نتیجه دلخواهم را بگیرم، فینال دایموند لیگ بود که آن هم به خاطر بازی‌های آسیایی و یک مقدار خسته بودم. سالی بود که توانستم یک بار دیگر رکورد ۶۸ متری داشته باشم. ۱۰ سال بود که این رکورد را نزده بودم و خوشحالم که دوباره تکرار کردم. در دایموند‌لیگ‌ها آخرین باری که جزو سه نفر برتر آمده بودم، سال ۲۰۱۴ بود و امسال توانستم به این موفقیت هم برسم. در مجموع پرتاب‌های خوبی داشتم.

بعد از چند سال کار با کیم بوخونسف روسی، یک مربی آمریکایی پیدا کردی و موفق هم بودی …

نخستین سالی بود که با این مربی کار می‌کردم و طبیعتا وقتی مربی عوض می‌کنید، باید مدتی بگذرد تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید و با سبک کاری او آشنا شوید اما خوشبختانه با مک ویلکینز این اتفاق افتاد و به خاطر همین مصر بودم که با او ادامه دهم. ویلکینز مربی بزرگی است و کار کردن با او نتایج خوبی را در پی دارد.

در کنار این موفقیت‌ها درگیر حواشی زیادی هم بودی. از مربی گرفته تا اردو.

همیشه گفته‌ام وقتی قرار است ما کاری را انجام دهیم چرا باید سر و صدا کنیم؟ چرا شلوغ می‌کنیم؟ من که قرار بود آمریکا بروم و تمرین کنم و آخر هم همین اتفاق افتاد اما فقط مدتی خودمان را درگیر حواشی کردیم.

البته این حواشی بیشتر به خاطر مسائل مالی بود و فدراسیون می‌خواست هزینه‌ها کمتر شود …

همه جای دنیا شرایط اقتصادی خراب شده است. ۱۰ سال است که دنیا درگیر این مسائل شده و تازه به ایران رسیده است. من هم برای همین کشور هستم و شرایط اقتصادی را می‌دانم و همه باید تلاش کنیم که وضعیت بهتر شود. متاسفانه خیلی رسم بدی شده که همه می‌گویند اقتصاد خراب شده و امیدی ندارند. چرا کسی انرژی مثبت نمی‌دهد؟ ۸۰ میلیون هستیم و اگر همه آرزوی خوب کنند و پشت هم باشند شرایط خوب می‌شود. واقعا دوست نداشتم این اتفاقات بیفتد و مصاحبه‌ها صورت بگیرد اما چون می‌دانستم که با این مربی نتیجه می‌گیرم، اصرار داشتم که شرایط کار با او فراهم شود.

اما می‌گفتند حدادی زیاده‌خواهی می‌کند؟

چه زیاده‌خواهی‌ من چهار طلای بازی‌های آسیایی دارم و نقره المپیک و می‌دانم که شرایط چگونه است. اسپانسرها پس چه کاره هستند؟ دولت باید کمک کند. مگر ما چند ورزشکار در این سطح داریم که اردوی خارجی می‌خواهد؟ من که خودم بارها گفتم شرایط را در داخل کشور فراهم کنید و آن وقت دیگر یک روز هم اردوی خارجی نخواهم داشت. گفتم بیایید در داخل کشور اردوگاه پرتاب‌ها بزنیم و من به واسطه اعتباری که دارم مربیان و ورزشکاران مطرح را به ایران می‌آورم. مگر ما ارزآوری نمی‌خواهیم؟ خب این بهترین کاری بود که دوستان هیچ اقدامی برایش انجام ندادند.

در اردوگاه آمریکا شرایط چگونه است؟

در این کمپی که ما تمرین می‌کنیم ۲۵۰ ورزشکار آمده‌اند که اغلب چینی هستند و هزینه می‌کنند. همین اردوگاه را ما در ایران هم می‌توانیم داشته باشیم. باور کنید ورزشکاران خارجی زیادی خواهند آمد. همین الان ویلکینز به ورزشکاران چینی گفته است که باید برویم و در ایران تمرین کنیم و احتمالا این اتفاق می‌افتد. جزیره کیش بهترین جا برای اردو است. ورزشکاران خارجی هم بدون ویزا می‌توانند حضور پیدا کنند. به خدا ایران هیچ مشکلی ندارد و فقط باید همه خوب کار کنیم. اگر هرکسی روزی ۳ ساعت مفید کار کند، ایران گلستان می‌شود. من اگر نتیجه می‌گیرم، چون حرفه‌ای تمرین می‌کنم. هرکسی کار خود را درست انجام دهد بهترین شرایط را خواهیم داشت.

چه صحبت‌هایی در مورد تحریم ایران در آمریکا می‌شود؟

مردم‌شان قبول می‌کنند که این کار درست نیست. من همیشه به آنها می‌گویم خودتان کاری را انجام می‌دهید و وقتی بقیه می‌خواهند انجام دهند، می‌گویید بد است. متاسفانه تبلیغات منفی زیادی علیه ایران می‌شود اما ما ایرانی‌ها خیلی باهوش هستیم و اگر یک مقدار مثبت‌تر جلو برویم به ۱۰ سال نمی‌کشد که به قوی‌ترین کشور از لحاظ اقتصادی تبدیل می‌شویم.

ویلکینز که مدتی در ایران بود برای آنها شرایط را توضیح می‌دهد؟

همیشه می‌گوید حضور در ایران عالی بود و ایران کشور امنی است. حتی به ورزشکارانی که با او کار می‌کنند گفته است باید برای تمرین به ایران بیایید.

پاداش بازی‌های آسیایی هم سر و صدای زیادی داشت …

همین پاداش هم معضل بزرگی شده است. ورزشکار کلی تمرین کرده و نتیجه گرفته و می‌گویند چون جنگ اقتصادی است پاداش‌ها را بعدا پرداخت می‌کنیم. چطور جنگ اقتصادی است که برخی آقازاده‌ها بیشترین سهم را می‌برند؟ قرار بود کمپی در ایران احداث کنیم اما سنگ‌اندازی کردند و نشد. مقام معظم رهبری خیلی به شرایط کشور امیدوار است اما همه دم از ناامیدی می‌زنند. مشکلات ما به خاطر این است که درست مدیریت نمی‌شود. متاسفانه نه برای خودمان می‌خواهیم و نه می‌گذاریم که دیگران استفاده کنند. همه دنیا از اسپانسرها برای ورزش استفاده می‌کنند و ما هم در ایران می‌توانیم این کار را کنیم اما کسی راهش را بلد نیست.

تلخ‌ترین و شیرین‌ترین لحظاتت در سال ۹۷ چه بود؟

اتفاقاتی که برای انتخاب مربی و اردو افتاد، واقعا ناراحتم کرد. نتیجه گرفته بودم و چیز زیادی نمی‌خواستم. متاسفانه همه این را می‌دیدند که حدادی به آمریکا رفت. خدا را شاهد می‌گیرم که دوست دارم بیشتر در ایران باشم اما وقتی شرایط و امکانات نیست چه کنیم؟ بهترین اردوگاه‌ها را می‌توانیم در داخل ایران بزنیم. همین چینی‌ها از خدایشان است که به ایران بیایند و تمرین کنند. طلای بازی‌های آسیایی شیرین بود اما به دلم نچسبید چون مصدوم بودم و درد داشتم.

انتظار داشتی بعد از این موفقیت‌ها حواشی ایجاد شود؟

واقعا نه. فکر می‌کردم شرایط خیلی خوب می‌شود. ویلکینز بعد از قهرمانی آسیا به من گفت که حالا دیگر برای المپیک باید آماده شویم اما چند ماه را از دست دادیم. همین رکوردهایی که امسال زدم در المپیک مدال است.

اگر به عقب برگردی کدام اشتباه را مرتکب نمی‌شوی؟

خیلی اشتباه نداشته‌ام و اگر هم بوده ناخواسته بوده است. در مجموع حسرتی نسبت به گذشته ندارم.

آرزویت چیست؟

طلای المپیک.

الگویت در ورزش چه کسی است؟

الگویی ندارم و اصلا دوست نداشتم جای کسی باشم.

بهترین دعایی که می‌کنی، چیست؟

دعا می‌کنم که حال دل مردم ایران خوب باشد. شرایط سخت است و امیدوارم سال ۹۸ خوب باشد و دولتمردان هم ۲۴ ساعته برای این مردم کار کنند.

هنوز هم در اردوها آشپزی می‌کنی؟

خیلی دوست دارم اما وقت نمی‌کنم.

اگر ورزشکار نمی‌شدی، چه شغلی را انتخاب می‌کردی؟

فقط ورزش را دوست دارم. هیچ چیزی را تمیزتر از ورزش نمی‌بینم.

کلا کار اقتصادی انجام ‌می‌دهی؟

وقتش را ندارم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با احسان حدادی و پرتاب دیسک از تلگرام

در نخستین روز مسابقات جایزه بزرگ دوومیدانی معلولین در امارات، فائزه دیبایی در پرتاب دیسک کلاس F۵۶ نایب‌قهرمان شد و ریحانه اشعریین در پرتاب وزنه کلاس F۳۴ در جایگاه پنجم ایستاد


▪️تیم ملی دو و میدانی ایران امروز عازم مسابقات نوجوانان آسیا در هنگ کنگ می‌شود. زهرا عرب‌رستمی (پرتاب چکش) حدیثه رئوف (۲۰۰۰ متر با مانع، ۱۵۰۰ متر)، فاطمه شادکام (۲۰۰۰ متر بامانع)، مهلا محروقی (پرتاب دیسک) دلنیا بیگم جانی (۱۰۰ متر) ساناز امیری پور (۱۰۰ متر)، فاطمه محیطی زاده (هفتگانه) محدثه ابراهیم پور (۴۰۰ متر با مانع) دختران ایران در این مسابقات هستند


در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، تقصیر را البته نمی‌توان (و نباید) فقط به گردن امروزی‌ها انداخت زیرا روند پرداخت‌های غیر عقلایی و فراتر از حد معمول برای جذب بازیکنانی که ستاره‌های خاصی هم نیستند از پنج شش سال پیش شدت گرفت و از همان موقعی که محمد رویانیان مدیرعامل وقت پرسپولیس برای استخدام برخی بازیکنان متوسط و مسن ۳/۱ تا ۵/۱ میلیارد تومان پرداخت. رفتن به سوی این پرداخت‌های افراطی تثبیت و تبدیل به امری عادی- ولو غیر منصفانه- در جامعه فوتبال شد. امروز شرایط به قدری ناعادلانه و سطح توقع بازیکنان متوسط فوتبال به قدری بالا است که در زمان انتقال به تیم‌های دیگر کمتر از یک میلیارد را دون شأن خود می‌دانند. گاهی این آدم‌ها در توجیه کارهایشان و موجه جلوه دادن مانورهای ملی‌شان و در پاسخ به این سوال که چرا متاع دریافت شده (بازیکن) همسطح و همسو با پول کلان پرداخت شده نیست، صرفا می‌گویند نیازی به توضیح نیست. پول خودمان است و دوست داریم آن را دور بریزیم یا در جوی آب پرتاب کنیم!
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، روز سه‌شنبه، سهام آسیایی محتاطانه معامله شدند و غالبا افت کردند. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۰٫۰۹ درصد رشد کرد. سهام چین در اوایل معاملات امروز خود افت کردند. کامپوزیت شانگهای ۰٫۴۳ درصد افت کرد و کامپوزیت شنزن هم ۰٫۵۴ درصد پایین آمد. سهام کره‌جنوبی تحت شاخص کوسپی ۰٫۳ درصد بالا آمدند، در حالی که سهام استرالیا تحت شاخص ای‌اس‌اکس، افت‌های اولیه امروز را جبران کردند و ۰٫۱۹ درصد رشد کردند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز10 ساعت قبل
برای رفع تندی غذا لیمو ترش تازه استفاده کنیداگر غذا زیادی ترش شد چه کنیم؟ برای رفع ترش شدن غذا شما می‌توانید؛ به خورشت خود یک تیکه نبات یا شکر و کمی زعفران با توجه به میزان خورشت خود اضافه کنید. اجازه دهید شکری که به خورشت اضافه کردید خوب در خورشت حل شود آن را بچشید اگر بازهم نیاز بود شکر اضافه کنید. چاره شور شدن غذا چیست؟ برای از بین بردن شوری غذا با توجه به نوع غذای خود یکی را راه حل زیر را انتخاب کنید. ۲- یا برای رفع شوری غذا از سیب زمینی استفاده کنید. ولی حتما به خورشت آب جوش اضافه کنید اضافه کردن آب سرد به خورشت ظاهر خورشت را خراب می‌کند.
شاناشانا11 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری رویترز، قیمت نهایی شاخص نفت خام برنت دیروز (سه‌شنبه، چهارم تیرماه) ۶۵ دلار و پنج سنت و قیمت شاخص دبلیو تی آی آمریکا ۵۷ دلار و ۸۳ سنت برای هر بشکه بود. انتشار گزارش‌هایی درباره کاهش سطح ذخیره‌سازی نفت در آمریکا و نگرانی درباره درگیری احتمالی در منطقه خاورمیانه، مهمترین عوامل افزایش قیمت نفت به شمار می‌آیند. استیون اینس، از مدیران مؤسسه ونگارد مارکتس، گفت: قیمت نفت به دلیل افزایش تنش در خاورمیانه رو به افزایش داشت، و آمارهای مؤسسه نفت آمریکا (ای‌پی‌آی) درباره کاهش ذخیره‌سازی، نشانه‌ای قوی برای بازار انرژی به شمار می‌آید.
ورزش۳ورزش۳23 ساعت قبل
یاسپر سیله‌سن و آندره گومز با جدایی از بارسلونا به والنسیا و اورتون پیوستند. او امشب در تست‌های پزشکی والنسیا حضور پیدا کرد و پس از آن قراردادی سه ساله با این باشگاه بست. گفته می‌شود احتمالا نتو، دروازه بان والنسیا، در مقابل راهی بارسلونا خواهد شد تا به عنوان جانشین تراشتگن در فصل آینده کار کند. همچنین آندره گومز، هافبک پرتغالی بارسا، هم که به فصل گذشته به طور قرضی برای اورتون بازی کرد، با انتقالی ۲۵ میلیون یورویی، قراردادی دائمی با باشگاه مرسی سایدی امضا کرد. گفته می‌شد وستهام و تاتنهام نیز به دنبال خرید او هستند اما در نهایت اورتون توانست قرارداد او را دائمی کند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس ورزشی جام نیوز، میلاد باقری، خرید جدید باشگاه استقلال امروز در تمرینات این تیم شرکت کرد تا خود را مهیای حضور در ترکیب تیمش برای فصل آینده کند. مدافع تازه‌وارد آبی‌پوشان در واکنش به پیوستنش به این تیم، پستی در اینستاگرام خود منتشر کرد و در آن با هواداران آبی‌ها سخن گفت. حرف‌هایی که احتمالا دل هواداران آبی‌ها را ببرد!

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری5 ساعت قبل

ماجرای کودک‌آزاری در بوشهر که برای آن پرونده قضایی تشکیل شد چیست؟

خبری7 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری8 ساعت قبل

ماجرای نمایندگانی که به دنبال حذف طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان در مجلس بودند/این طرح چماغی بر سر خودمان می‌شود!

خبر فوری6 دقیقه قبل

آغاز فصلی نو در مبارزه مردم فلسطین

صدا و سیما7 دقیقه قبل

ادعای پمپئو: امریکا هر کار می‌توانست برای آرام کردن اوضاع با ایران انجام داد

صدا و سیما9 دقیقه قبل

آیا «کلاه قرمزی» تمام می‌شود؟

فردا نیوز9 دقیقه قبل

ایران برابر اقدامات زورمدارانه آمریکا ایستادگی خواهد کرد

مهر9 دقیقه قبل

شعار علیه عرب و احمدزاده در تمرین پرسپولیس

عصر ایران9 دقیقه قبل

انواع سیاست‌های پولی و تاثیر آن‌ها در اقتصاد/ تفاوت سیاست‌های پولی و مالی

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل