1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آخرین خبر
  4. سرگرمی
تب عجیب تاریخ تولد لاکچری

تب عجیب تاریخ تولد لاکچری

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر |

باشگاه خبرنگاران/ امروز تاریخ خاص و به اصطلاح شیک و لاکچری سال ۹۸ است، ۱/ ۱/ ۹۸ تاریخی که به خاطر رند و خوش یمن بودن و تقارن آن با سال جدید عامل شلوغی و صف کشیدن مادران پشت اتاق عمل زایمان در بیمارستان‌های خصوصی شده است، از این گذشته تب و تاب رقابت پشت اتاق عمل برای تولد نوزاد بلافاصله پس از سال تحویل بالاست چرا که برخی اصرار دارند فرزند آن‌ها عنوان «نخستین نوزاد سال ۹۸» را یدک بکشد و سال‌ها به این عنوان افتخار کنند و لاکچری بودن فرزندشان را به رخ دیگران بکشند و با آن پز دهند.

لاکچری بازی به این‌ها ختم نمی‌شود و از دیگر مد‌های لاکچری نوزادی جشن تعیین جنسیت، جشن اسم گذاری، ماه گرد تولد و جشن دندونی است و شاید باورتان نشود، اما برخی جشن پوشک می‌گیرند و با افتخار و شادی اعلام می‌کنند فرزندشان از این پس دیگر مستقل است و نیازی به پوشک ندارد.

تولد تقویمی

جشن‌های لاکچری نوزادی عجیب و غریب و تاریخ تولد رند یا تولد نوزاد در سالگرد ازدواج، تولد پدر و مادر و از این همزمانی‌های جالب مد‌های باوردنکردنی، اما واقعیتی است که برخی والدین آن را الزامی و واجب می‌دانند و هر طور شده به دنبال اجرای آن هستند تا جایی که حاضرند سلامت و جان نوزادشان را فدای تاریخ تولد خاص و لاکچری کنند.

این اقدامات عجیب، اما واقعی موجب واکنش بسیاری از مسئولان حوزه سلامت شده است تا جایی که معاون بهداشت وزارت بهداشت تولد‌های تقویمی را فاجعه می‌داند و رئیس انجمن متخصصین زنان نیز نسبت به این تولد‌های تقویمی نوزادان و عوارض هولناک آن هشدار داده است و معاون کل وزارت بهداشت نیز آمار عجیبی از افزایش تولد تقویمی در یکی از تاریخ‌های لاکچری داده و آمار ثبت احوال نیز موید تمایل برخی والدین برای تاریخ تولد تقویمی است.

صف اتاق عمل زایمان در تاریخ تولدهای لاکچری

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباه تاریخ تولد‌های تقویمی اظهار کرد: در تاریخ‌های خاص مثل ۹۶/۶/۶ و بعضی روز‌های مناسبتی آمار سزارین در کشور بنابر درخواست بعضی خانواده و اجابت متخصصان در برخی بیمارستان‌های خصوصی تا چند ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کند.

رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت درباره تاریخ تولدهای تقویمی گفت: سزارین الکتیو یا اختیاری در جامعه رواج پیدا کرده است که باید به عنوان چالش جدی به آن نگاه کنیم‌؛ زایمان‌ باید به صورت طبیعی باشد، متاسفانه شاهد آن هستیم که که برخی والدین تمایل دارند تاریخ تولد نوزادشان را خود انتخاب کنند و در نظر می‌گیرند که نوزادشان در روز ازدواج یا تاریخ‌های ویژه‌ای به دنیا آید و تاریخ سزارین را بر اساس آن انتخاب می‌کنند.

فاجعه هولناک دستکاری تاریخ تولد نوزاد

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: دستکاری تاریخ تولد فاجعه بوده و این گونه رفتار کردن با سلامت نوزادان و نسل آینده کشور نگران کننده است. باید توجه کرد که دستکاری در تاریخ زایمان‌ها، میزان بستری نوزاد در NICU و حتی مرگ نوزادان را افزایش می‌دهد و واقعا باید خانواده‌ها را از این کار منع کنیم.

حریرچی به عوارض دستکاری تاریخ تولد نوزاد اشاره کرد و گفت: بیشترین تکامل مغزی در چند هفته اخر بارداری است و در کشور ما به طور میانگین ۳۸ هفتگی سزارین انجام و ۲ هفته جنین از تکامل مغزی محروم می‌شود و به دلیل سزارین زودرس نوزاد در معرض نارسایی تنفسی قرار می‌گیرند و مادر دچار عوارض جراحی و بیهوشی می‌شود.

خبری: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی | اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

اعظم السادات موسوی رئیس انجمن متخصصین زنان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره خبر صف اتاق عمل زایمان برای تولد در ۹۸/۱/۱ گفت: امیدواریم که کمتر مادران جوان برای تولد تقویمی تصمیم بگیرند البته خوشبختانه شاهد کاهش آمار نسبت به قبل هستیم اما به طور کلی نباید شاهد این چنین دستکاری‌های تاریخ تولد باشیم.

رئیس انجمن متخصصین زنان به عوارض دستکاری تاریخ تولد نوزاد اشاره کرد و گفت: بارداری زیر ۳۹ هفته احتمال اینکه ریه نوزاد تکمیل نشده باشد و نوزاد گرفتار عوارض تنفسی شود و نیاز به دستگاه و بستری در NICU داشته باشد وجود دارد همچنین با زایمان زودرس یون‌های بدن نوزاد دستخوش تغییر می‌شود و نوزاد نیاز به مراقب ویژه پیدا می‌کند البته این عوارض کوتاه مدت بعد از چند روز برطرف می‌شوند اما احتمال آسم و به خطر افتادن سلامت او در آینده افزایش پیدا می‌کند.

نوزادانی که طبیعی به دنیا می‌آیند، سالم ترند

موسوی با اشاره به مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین گفت: به دلیل تغییرات هورمونی وقتی مادر وارد فاز زایمان می‌شود تکامل مغزی و رشد جنین در لحظه‌های قبل تولد بسیار افزایش پیدا می‌کند و نوزادهایی که به روش طبیعی متولد می‌شوند هوشیاری بیشتری دارند و سالم‌تر هستند.

رئیس انجمن متخصصین زنان ادامه داد: همچنین انقباضات شکمی مادر در زمان زایمان فیزیولوژیکی به تخلیه آب ریه جنین کمک می‌کند و نوزاد با شرایط بهتری متولد می‌شود.

وی تأکید کرد: از والدین به ویژه مادران باردار درخواست می‌کنیم سلامت نوزاد را فدای تولد تقویمی نکنند، چرا که این یک اقدام نادرست در ایران است و هیچ جای دنیا این مسئله را ندیده‌ایم، مادران باردار اجازه دهند همه چیز روال عادی خود را طی کند زیرا این به نفع سلامت مادر و نوزاد است.

آمار تولدهای لاکچری چند سال اخیر

سیف اله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه تعداد تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۷/۷/۷ در کل کشور تا این لحظه ۲ هزار و ۱۸۷ بوده است، گفت: این رقم در تهران بزرگ ۳۵۲ است.

وی با بیان اینکه آمار رخ داده بیشتر از آمار ثبت شده است، افزود: والدین ۲ هفته فرصت دارند تا تولد فرزند خود را ثبت کنند، لذا این آمار خیلی کمتر از آمار واقعی تولد‌ها در روز ۹۷/۷/۷ است.

ابوترابی افزود: آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۶/۶/۶، تعداد ۵ هزار و ۶۸۰ نفر و آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۵/۵/۵، تعداد ۶ هزار و ۱۳ نفر بوده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال درخصوص آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۸۸/۸/۸ گفت: تعداد کل تولد‌های ثبت شده در این روز ۴ هزار و ۱۹۵ نفر بوده است.

وی این تاریخ را به نوعی می‌توان لاکچری‌ترین تاریخ تولد دانست، چرا که با میلاد امام هشتم شیعیان همزمان شده بود.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با تاریخ تولد و تولد نوزاد از تلگرام

📝📝📝جهان بهتری ممکن است

✍🏻 مینو مرتاضی لنگرودی

✅زنان در مقام انسان از طریق درگیری شعورمندانه با طبیعت و تاریخ و جامعه، بودن در جهان و در اصل هستی خود را درک می‌کنند. از این رو هستی انسانی آنان بر خلاف موجودیت خانوادگی و تاریخی قابل تقلیل به تاریخ تولد و وقایع مندرج درد زندگی و ساعت مرگ نیست. چیزی که زندگی انسانی را از زیست نباتی و جانوری متمایز می‌کند عنصر شعور است.

✅به مدد «شعور» هستی انسانی کیفیتی متمایز از هستن و بودن در جایگاه جانداران و ناانسان‌ها در طبیعت می‌یابد. شعور به منزله قابلیت ذهنی کمک می‌کند تا انسان در روشنگاه هر درگیری با جهان «هستی» خود را در یابد و همچنین از انواع در گیری‌ها برای خود تجارب زیسته و انضمامی جهت گسترش عرض و ارتقای کیفیت زندگی بسازد.

✅با این تعریف موانع و تهدیدهای مندرج در طبیعت و جامعه برای انسان شعورمند بیش از آن که موانعی از پیش موجود (مانند موانعی که در مسیر زیست طبیعی هر موجود جان داری قرار دارد) باشند، موانعی برساخته از نوع مواجهه آگاهانه و اراده گرایانه او با طبیعت و جامعه جهت درک هستی پیچیده و شعورمند خویش در جهان است.

✅دراین برداشت انسان ترجیح می‌دهد به جای اینکه موجودی رام و اهلی یا جانور وحشی زنده اما فاقد شعور و درک هستی خود باشد در مقام انسان «جان» ورزی قرار گیرد که در چالش‌های ذهنی و عینی و درگیری‌های آگاهانه‌ای که جهت گریز از روزمرگی و رام شدگی برای خود ساخته؛ هستی شعورمند و متمایز خود از سایر جانداران و موجودات طبیعی و مصنوعی را رویت پذیر کند.

✅در طول تاریخ حیات انسان در کره زمین همواره آدمیانی بوده‌اند که انسان را از قفسه «موجودات» طبقه بندی شده فلاسفه که انسان را در طبقه حیوانی با برچسب حیوان ناطق یا حیوان سیاسی جای داده‌اند خلاص ساخته ودر مقام انسان ناطق کنشگر سیاسی مدنی و … هویت بخشیده‌اند.

✅زنان در پرتو چنین هستی‌های شعورمند مقتدر توانسته‌اند با تن نسپردن به رام شدگی و مقاومت به هر قیمت و به هزار دلیل در برابر بی عدالتی و بی اخلاقی زر و زور و تزویر؛ انسان را متوجه حضور چنین گوهر تابناکی در درون ذهن شان کنند و هستی شعورمند انسان را پاس دارند. اینان همان‌ها هستند که ماورای بایدها و نبایدهای رایج و روزمره «جان» های آگاه و عاشق و دردمندشان را باهستی پرشوروغوغای ستارگان در طبیعت پیوند می‌زنند و همچون کهکشان راه شیری و همچون ماهی که در آب دایما شنا می‌کند و از حرکت باز نمی‌ایستد در پیوندی فرا زمانی و مکانی با نسل پیشین و نسل این دوران و نسل بعدی پیوسته خود رابرای ساخت دنیای بهتر مجهز می‌کنند.

@BashgaheZanan

www. sharghdaily. ir/fa/Main/Detail/۲۱۷۱۸۳/جهان-بهتری-ممکن-است


صف زایمان برای تولد نوزاد رند!!!

رئیس انجمن متخصصان زنان ایران:

🔹 دستکاری تاریخ تولد نوزادان یک ظلم بزرگ به نوزاد است؛ چراکه در طبیعت به دنیا آمدن نوزاد دخالت کرده‌ایم.

🔹 حاملگی‌های کمتر از ۳۹ هفته و دو روز، قلب و ریه‌ها تکامل کافی پیدا نکرده است. برای زایمان هرچه به ۴۰ هفتگی نزدیک‌تر شویم بهتر است.

🔹 با نزدیک شدن به سال نو دغدغه برخی مادران باردار به دنیا آوردن فرزندشان در تاریخ رند ۹۸/۱/۱ است. / ایسنا


🔻 «۹۸/۱/۱» و تراژدی تولدهای تقویمی

🔹رییس انجمن متخصصان زنان ایران گفت: متاسفانه در چند سال گذشته دچار مشکلی فرهنگی در زمینه دستکاری تاریخ تولد نوزادان شده‌ایم. این یک ظلم بزرگ به نوزاد است؛ چراکه در طبیعت به دنیا آمدن نوزاد دخالت کرده‌ایم.

🔹حاملگی‌های کمتر از ۳۹ هفته و دو روز، قلب و ریه‌ها تکامل کافی پیدا نکرده است. برای زایمان هرچه به ۴۰ هفتگی نزدیک‌تر شویم بهتر است.

🔹با نزدیک شدن به سال نو شاید دغدغه برخی مادران باردار به دنیا آوردن فرزندشان در تاریخ رند ۹۸/۱/۱ باشد/ ایسنا

#اجتماعی


📢 «۹۸/۱/۱» و تراژدی تولدهای تقویمی

🗣 رییس انجمن متخصصان زنان ایران:

◀️ متاسفانه در چند سال گذشته دچار مشکلی فرهنگی در زمینه دستکاری تاریخ تولد نوزادان شده‌ایم. این یک ظلم بزرگ به نوزاد است؛ چراکه در طبیعت به دنیا آمدن نوزاد دخالت کرده‌ایم.

◀️ حاملگی‌های کمتر از ۳۹ هفته و دو روز، قلب و ریه‌ها تکامل کافی پیدا نکرده است. برای زایمان هرچه به ۴۰ هفتگی نزدیک‌تر شویم بهتر است.

◀️ با نزدیک شدن به سال نو شاید دغدغه برخی مادران باردار به دنیا آوردن فرزندشان در تاریخ رند ۹۸/۱/۱ باشد.


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ مهدی محمدپناه، مدیر اجرایی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: با توجه به رفع بحران اولیه سیل در روستا‌های سیل زده استان گلستان و بازگشت مردم به منازلشان، ۴ تیم روانشناسی و مشاوره متشکل از روانشناسان بالینی مرکز روانپزشکی رازی و تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد مشاوره و همچنین دو تیم توانبخشی متشکل از کارشناسان کاردرمانی و مددکاری، به همت و مدیریت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، به روستای سیل زده آق قلا استان گلستان و سپس به دیگر روستا‌های سیل زده مانند گمیشان اعزام شدند. وی ادامه داد: همزمان با این اعزام‌ها، یک تیم تخصصی متشکل از فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و متخصص روانپزشکی، یک تیم پرستاری متشکل از چند تن از کارشناسان پرستاری بیمارستان رفیده به همراه متخصص مامایی با یک تیم اجرایی و پشتیبانی به مناطق یاد شده اعزام شده‌اند. محمدپناه تصریح کرد: تیم‌های جهادی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه با توجه به رسالت دانشگاه در حوزه سلامت روان و توانبخشی اعزام شدند و در هفته‌های آتی به مناطق سیل زده استان‌های لرستان و خوزستان نیز عزیمت می‌کنند. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی و ۸ مرکز تحقیقات در رشته‌های تخصصی ۳ حوزه سلامت (رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی) مانند «فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارتوپدی فنی، ارگونومی، گفتاردرمانی، مدیریت رفاه و سلامت اجتماعی، مددکاری اجتماعی، مشاوره و روانشناسی بالینی، سلامت در حوادث و بلایا، و همچنین روانپزشکی، روانشناسی و پرستاری توانبخشی»، ضمن تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و ۸۰۰ نیروی متخصص، در طراحی و اجرای طرح‌های ملی و منطقه‌ای مشارکت دارد. همچنین این دانشگاه تحت نظارت وزارت بهداشت و از طریق ۲ بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی و ۲ مرکز پزشکی - توانبخشی اسماء و نظام مافی و بکارگیری توان علمی و تخصصی اعضای هیأت علمی که از متخصصان بنام کشور هستند، انواع خدمات حیطه فعالیت خود را به بیماران و نیازمندان ارائه می‌دهد.

فقط برای عاشقان سفر! (+تصاویر)

21+
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
اسموتی و آبمیوه از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های فصلهای بهار و تابستان محسوب می‌شوند. اما هنوز هم تعداد افرادی که نمی‌دانند آبمیوه و اسموتی چه تفاوت هایی دارند کم نیستند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اسموتی و آبمیوه تفاوت هایی نسبتا محسوس با یکدیگر دارند. در جریان تهیه اسموتی میوه‌ها له می‌شوند و با آب میوه ترکیب می‌شوند. تهیه آبمیوه در خانه کار سختی نیست و بر همین اساس نیز بسیاری از افراد در خانه آبمیوه می‌گیرند.
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
کمبود دریافت آب توسط مغز، اختلالات متعددی همچون مشکلات تمرکز، حافظه، خستگی زودرس مغزی، سردرد، اختلالات خواب، عصبانیت، افسردگی و بسیاری مسائل دیگر را به دنبال خواهد داشت. علائم مغزی کمبود آبکمبود آب رسانی به بدن و به تبع به مغز، سبب خاموش شدن تدریجی ذهن شده و عملکرد آن از جهات مختلف مختل خواهد شد. توصیهبرای کمک به عملکرد مغز خود، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید ۱۲ تا ۱۶ اونس آب بنوشید. مصرف نوشابه، قهوه، شیر و یا حتی آب میوه‌های طبیعی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای آب مورد نیاز بدن باشد. نوع آبی که مصرف می‌کنید بسیار مهم است، از سلامت منبع تامین آب مصرفی خود اطمینان حاصل کنید.
جام نیوزجام نیوز16 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس گوناگون جام نیوز، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به تقاضاهای رسیده در خصوص تعویق در تاریخ کنکور سراسری ۱۳۹۸در مجلس شورای اسلامی این موضوع را در دستور کار قرار داده‌ایم. رئیس فراکسیون فرهنگیان تاکید کرد: اوضاع بحرانی مناطق سیل زده، به ویژه وضعیت روانی داوطلبان کنکور شرایطی را ایجاد کرده است که نمی‌توان انتظار داشت این داوطلبان در رقابتی برابر با سایر داوطلبان کنکور در سراسر کشور شرکت نمایند. وی بیان داشت: در حال حاضر وزارت آموزش‌وپرورش باید تمهیداتی را برای ارائه مشاوره به این دانش آموزان ایجاد کند، زیرا داوطلبان مذکور نیاز به دریافت خدماتی جهت بهبود وضعیت روانی دارند. حاجی بابایی گفت: لزوم ایجاد عدالت آموزشی برای دانش آموزان کشور ایجاب می‌کند تمهیدات ویژه‌ای برای دانش آموزان در شرایط بحرانی پیش بینی شود تا ضمن بهره برداری بهتر از سیستم آموزشی در رقابت‌های کنکور و امتحانات هماهنگ کشوری متضرر نشوند. وی تصریح کرد: در این زمینه طرحی برای تعویق کنکور کارشناسی ارشد ارائه و این مورد به نتیجه رسید، که با توجه به اهمیت کنکور سراسری برای دانش آموزان داوطلب ورود به دانشگاه‌ها باید در این زمینه نیز از فرصت‌های قانون‌گذاری استفاده کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر