1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

تجمل‌گرایی شاهزادگان سعودی همزمان با بحران اقتصادی و کسری بودجه عربستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- همزمان با کسری بودجه شدیدی که عربستان سعودی با آن مواجه است همواره گزارش‌هایی از تجمل‌گرایی خاندان سلطنتی آل سعود و به خصوص شخص پادشاه و ولیعهد این کشور در بخش‌های مختلف از جمله سفرهای سیاحتی و دیپلماتیک با هطینه‌های بسیار گزاف دیده می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، زمانی که صحبت از تجمل‌گرایی و اسراف به میان می‌آید ملک سلمان که به خوشگذرانی و ریخت و پاش مشهور است گوی سبقت را از دیگران ربوده است.

نگاهی به بیانیه‌ها و اظهارات مقامات آل سعود درباره این سفرها نشان دهنده این مطلب است که آنها سفرهای اینچنینی را کاملا مشروع و قانونی می‌دانند و در پاره‌ای از موارد برای این سفرها قانون‌هایی نیز تصویب می‌کنند.

تجمل‌گرایی شاهزادگان سعودی همزمان با بحران اقتصادی و کسری بودجه عربستان - 2

تداوم کسری بودجه عربستان سعودی

علیرغم افزایش بهای نفت در یک سال گذشته، اما عربستان سعودی همچنان با کسری بودجه شدید دست و پنجه نرم می‌کنند و مقامات این کشور احتمال داده‌اند که کسری بودجه عربستان تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:شرکت هالیوودی از سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دلاری در عربستان انصراف داد

در همین حال ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ وزارت دارایی عربستان سعودی پیش‌بینی کرد که احتمالا کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۳۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

در بودجه سال ۲۰۱۸ این کشور نیز کسری بودجه حدود ۵۲ میلیارد دلار تعیین شده بود.

این کسری بودجه بر بخش‌های مختلف عربستان سعودی تأثیر گذاشته و به خصوص مردم این کشور را با مشکلاتی مواجه کرده است.

تجمل‌گرایی شاهزادگان سعودی همزمان با بحران اقتصادی و کسری بودجه عربستان - 9

تجمل‌گرایی مقامات آل سعود همزمان با بحران اقتصادی

بن سلمان با چالش‌های جدی در عرصه اقتصادی مواجه است. وی که مدعی شده درصدد متنوع سازی منابع درآمدی و اقتصادی عربستان است، پروژه‌های پر هزینه‌ای را کلید زده است. تغییر در سیستم اقتصادی، مالیات و دیگر قوانین اقتصادی همچنان سوالات در مورد رشد اقتصادی، کسری بودجه و ایجاد شغل را بی جواب گذاشته است. بیکاری رو به رشد قشر جوانان و قیمت پایین نفت از عوامل اقتصادی تهدیدکننده ثبات سیاسی در عربستان هستند.

در حالی که بر اثر کسری بودجه شدید در عربستان، مردم این کشور دچار مشکلات فراوانی شده‌اند اما مقامات آل سعود و به خصوص محمد بن سلمان همچنان به تجمل‌گرایی در بخش‌های مختلف ادامه می‌دهد.

تجمل‌گرایی شاهزادگان سعودی همزمان با بحران اقتصادی و کسری بودجه عربستان - 13

قایق تفریحی ۵۰۰ میلیون یورویی بن سلمان

سال ۲۰۱۷ رسانه‌ها گزارش دادند: درحالیکه کشور عربستان با کسری بودجه دست و پنجه نرم می‌کند اخبار به دست آمده حاکی است که محمد بن سلمان جانشین ولیعهد این کشور در تعطیلات سال گذشته خود در فرانسه قراردادی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو برای خرید یک قایق تفریحی امضا کرده است.

محمد بن سلمان خریدار گران‌قیمت‌ترین خانه جهان

پایگاه روزنامه نیویورک‌تایمز در ماه مارس سال ۲۰۱۷ گزارش داد که ولیعهد عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ یک کاخ را در فرانسه به قیمت ۲۲۵ میلیون پوند (۳۰۰ میلیون دلار) خریداری کرده که این کاخ به عنوان «گران‌قیمت‌ترین خانه جهان» توصیف شده است.

تجمل‌گرایی شاهزادگان سعودی همزمان با بحران اقتصادی و کسری بودجه عربستان - 18

بر اساس این گزارش ولیعهد عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ یک کاخ را در فرانسه به قیمت ۲۲۵ میلیون پوند (۳۰۰ میلیون دلار) خریداری کرده که این کاخ به عنوان «گران‌قیمت‌ترین خانه جهان» توصیف شده است.

استقبال ۷۰ میلیون دلاری از ترامپ

ماه می‌سال ۲۰۱۷ رئیس جمهور آمریکا در حالی وارد ریاض شد که برخی از منابع هزینه استقبال از وی در عربستان را ۶۸ میلیون دلار اعلام کرده‌اند.

پایگاه خبری «هرالد» بر اساس اطلاعات درز کرده از عربستان گزارش داده که این استقبال ۶۸ میلیون دلار هزینه در بر داشته که پرهزینه‌ترین مراسم استقبال در تاریخ عربستان است.

تجمل‌گرایی شاهزادگان سعودی همزمان با بحران اقتصادی و کسری بودجه عربستان - 23

بر اساس آمار‌ها برج ترامپ هزینه‌ای معادل ۳۰۰ میلیون دلار برای ساخت در بر داشته و هزینه روزانه آن نیز ۳۰۸ هزار دلار است برجی که به وسیله مقامات آل سعود در جده کلید خورده و سال ۲۰۲۰ تکمیل می‌شود هزینه‌ای معادل ۱٫۲ میلیارد دلار در بر دارد.

سفر به ژاپن با هیأت همراه ۱۰۰۰ نفره و رزرو ۱۲۰۰ اتاق در هتل‌هایی مجلل

ماه مارس ۲۰۱۷ «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان روز یکشنبه به همراه هیئت ۱۰۰۰ نفره وارد ژاپن شد و گزارش شد که حدود ۱۲۰۰ اتاق در هتل‌های مجلل توکیو، پایتخت ژاپن، برای آن‌ها رزرو شده است.

علاوه بر این رسانه‌های محلی علاوه بر این گزارش دادند که صد‌ها لیموزین برای جا‌به جایی این هیئت هزار نفره، وارد توکیو شد.

تجمل‌گرایی شاهزادگان سعودی همزمان با بحران اقتصادی و کسری بودجه عربستان - 28

کاخ ۶ هزار متری ملک سلمان در مغرباز جمله این سفرهای پرهزینه، سفر ملک سلمان به مغرب و به خصوص شهر «طنجه»، یکی از مناطق خوش آب و هوای مغرب، بوده که این سفر با واکنش‌های زیادی نیز همراه شد.بیشتر بخوانید: قطعنامه مشترک کشورهای اروپایی در مورد نقض حقوق بشر در عربستانکاخ ملک سلمان در شهر طنجه حدود ۶ هزار متر مساحت و یک ساحل اختصاصی نیز دارد و ملک سلمان در سفر خود به این شهر تعداد زیادی را با خود برده است و برخی از گزارش‌ها حاکی است که در این سفر حدود هزار نفر ملک سلمان را همراهی کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با کسری بودجه، عربستان سعودی، کسری بودجه عربستان، تجمل‌گرایی و خاندان آل سعود از تلگرام

🔻ترور نافرجام بن‌سلمان و اختلافات او با شاه سعودی

🔹منابع خبری صهیونیستی اعلام کردند که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی ترور شده بود که از این ترور جان سالم به در برد.

🔹یک کارشناس صهیونیست می‌گوید که برادر ولی‌عهد سعودی قصد داشته است که او را ترور کند، ولی موفق به انجام این کار نشده است/ فارس

#بین‌الملل


🔴 ترور نافرجام بن‌سلمان و اختلافات او با شاه سعودی

🔹منابع خبری صهیونیستی اعلام کردند که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی ترور شده بود که از این ترور جان سالم به در برد.

🔹یک کارشناس صهیونیست می‌گوید که برادر ولی‌عهد سعودی قصد داشته است که او را ترور کند، ولی موفق به انجام این کار نشده است/ فارس


🔴 ولیعهد سعودی: آزادی ۸۵۰ زندانی هندی در ریاض

🔸محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به درخواست نارندرا مودی نخست وزیر هند، فرمان آزادی ۸۵۰ هندی از زندان‌های ریاض را صادر کرد.

🔸عربستان سعودی چهل و هشتمین سرمایه گذار بزرگ در هند است و سرمایه گذاری این کشور از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ حدود ۶۵ میلیون دلار بوده است.


♨️هدیه پاکستان به بن سلمان

🔹محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در سفر اخیرش به پاکستان یک اسلحه از جنس طلا دریافت کرده است.

====


🔶 آزادی ۸۵۰ زندانی هندی در عربستان به دستور بن سلمان

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دستور آزادی ۸۵۰ زندانی هندی را صادر کرده است.

«اکونومیک تایمز» نوشته است، این دستور به درخواست نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند انجام شده است. عربستان همچنین با درخواست مودی برای افزایش شمار زائران هندی راهی مکه موافقت کرده است.

🔻 آخرین خبرهای پنجشنبه دوم اسفند را بخوانید:

https: //p. dw. com/p/۳Dlbw


🔶 هدیه طلایی پاکستان به بن سلمان

به گزارش سی‌ان‌ان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در سفر اخیرش به پاکستان یک اسلحه از جنس طلا دریافت کرده است.

در پی سفر بن سلمان به پاکستان، عربستان سعودی از سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در این کشور خبر داد.

https: //bit. ly/۲GVWCTY

🔻 آخرین خبرهای پنجشنبه دوم اسفند را بخوانید:

https: //p. dw. com/p/۳Dlbw


در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
با نگاه به تاریخ عراق می‌توان بیش از آن‌که از دوران صلح، ثبات و توافق یاد کرد اگر نه «ده هزار» بلکه «هزار» مرتبه بیشتر می‌توان قتل، اعدام، توطئه، کشتار، آشوب و بحران را بر شمارد. از یک سو، در بغداد، دولت عادل عبدالمهدی با مشکلات زیادی همراه شده است. همچنین، فشارهای زیادی از سوی احزاب و جریان‌های مختلف برای مجبور شدن عبدالمهدی به کناره‌گیری به راه افتاده است. همچنین، شکاف‌های قومی در عراق چند مرحله جنگ داخلی میان بغداد با کردها در شمال را در پی داشت. نمود بارز این امر را می‎‌توان در تعلل چندین ماهه عراقی‌ها در حکومت مرکزی و حکومت اقلیم برای تشکیل حکومت جدید مورد اشاره قرار داد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ساعت قبل
به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان و به نقل از سایت فدراسیون ووشو، جلسه هیئت رئیسه فدراسیون ووشو آسیا، امروز (شنبه) در هنگ کنگ برگزار شد و «مهدی علی نژاد» به عنوان نایب رئیس آسیا در این اجلاس حضور داشت. اعضای هیئت رئیسه در این نشست در خصوص بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ به بحث و تبادل نظر پرداختند که مقرر شد تلاش بی شائبه‌ای برای افزایش مدال‌های این رشته در بازی‌های آسیایی صورت پذیرد. در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا در رشته ووشو ۱۴ مدال طلا توزیع شد و اکنون هیئت رئیسه قاره کهن در تلاش برای افزایش تعداد مدال‌های طلا است. با توجه به اینکه چین به عنوان مهد رشته ووشو، میزبان بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ است، شانس بسیار زیادی برای افزایش مدال‌های ووشو وجود دارد. در نشست هیئت رئیسه فدراسیون آسیا، دبیر کل آسیا گزارشی از عملکرد یکساله ارائه کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی ادامه بررسی راهکارهای رونق تولید در سال جاری را با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف در دستور کار دارند. در کمیسیون اقتصادی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار می‌شود و علاوه بر آن تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی نیز در این کمیسیون بررسی خواهد شد. وزیر اطلاعات نیز دوشنبه برای بررسی آخرین اخبار و تحولات امنیتی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خواهد رفت. کمیسیون بهداشت میزبان وزیر آموزش و پرورش خواهد بود تا بطحایی به پرسش شهریاری نماینده زاهدان و ۸ نفر دیگر از نمایندگان پاسخ دهد و علاوه بر آن رئیس جمعیت هلال احمر نیز درباره اقدامات صورت گرفته به منظور کمک رسانی به سیل زدگان به اعضا گزارش ارائه می‌کند. همچنین وزیر نیرو به کمیسیون عمران خواهد رفت تا علاوه بر اینکه به پرسش‌های نمایندگان خرم آباد، اهواز، بروجرد، دشتی و تنگستان، تهران و شهر بابک پاسخ دهد به اعضای کمیسیون در خصوص سیل‌های اخیر گزارش ارائه کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به نقل از فدراسیون بسکتبال؛ کاروان تیم گروه بهمن بعد از نائب قهرمانی غرب آسیا دیشب به ایران بازگشت. بانوان گروه بهمن هفته قبل در مسابقات انتخابی باشگاه‌های غرب آسیا در اردن شرکت کردند و با یک باخت و سه برد به مقام نایب قهرمانی رسیدند. تیم هومنتمن لبنان که در روز نخست گروه بهمن را شکست داده بود، ​ قهرمان این دوره از مسابقات شد. تیم‌های فحیص و ارتدکس اردن و الثوره سوریه دیگر تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات بودند و که تیم ارتدکس در اعتراض به شرایط دیدار مقابل فحیص از روز سوم مسابقات کناره گیری کرد. تیم گروه بهمن فصل قبل در لیگ برتر بسکتبال سوم شده بود؛ اما با توجه به نایب قهرمانی سال ۹۷ به عنوان نماینده ایران در این دوره از مسابقات غرب آسیا شرکت کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عمران خان که به دعوت رسمی آقای روحانی به ایران سفر می‌کند در این سفر دو روزه علاوه بر رییس جمهور با برخی از مقامات عالی رتبه کشورمان هم دیدار و گفتگو خواهد کرد. نخست وزیر پاکستان فردا ابتدا به مشهد مقدس سفر می‌کند و پس از زیارت بارگاه مطهر امام رضا (ع) و دیدار و گفتگو با مقامات استانی از جمله استاندار خراسان رضوی، ­­ یکشنبه شب به تهران می‌آید و روز دوشنبه دیدارها و مذاکرات خود را با مقامات ایرانی آغاز خواهد کرد. دیدار و گفتگو با جمعی از تجار و سرمایه گذاران ایرانی و پاکستانی بخش دیگری از برنامه‌های عمران خان در سفر به ایران را تشکیل می‌دهد. گسترش همکاری‌های تجاری بین دو کشور، ترویج همکاری در بخش گردشگری و مذهبی، تقویت سرمایه گذاری و تکمیل هر چه سریع‌تر خط انتقال گاز ایران به پاکستان موسوم به خط لوله صلح و تقویت شبکه جاده‌ای و ریلی بین دو کشور محور اصلی مذاکرات مقامات ایرانی و پاکستانی در این سفر خواهد بود. «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه، «عبدالرزاق داوود» مشاور بازرگانی، «خسرو بختیار» وزیر برنامه ریزی، «اسد عمر» وزیر دارایی، «فواد چوهدری» وزیر تبلیغات و «غلام سرور خان» وزیر پتروشیمی نخست وزیر پاکستان را در این سفر همراهی خواهند کرد.
الفالف22 ساعت قبل
۰ نظر، ۶ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه سیاسی الف، ۳۰ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۲۴ ۳۹۸۰۱۳۰۰۸۱عزت الله ضرغامی در حساب اینستاگرامی خمیازه در مطلبی با عنوان «اشتباهات مدیریتی من۱» نوشت: آدم برفی! اخیرا به این نتیجه رسیدم که خوب است این تجارب مفید که برای کشور هزینه هم داشته را به طور عمومی در اختیار صاحب نظران قرار دهم. هر چند #قضاوت_پسینی دارای اشکالاتی است که انسان را از واقعیات صحنه در آن تاریخ مشخص دور می‌کند ولی سر جمع می‌تواند مفید و راهگشا باشد. البته عدم همکاری مدیریت محترم وقت حوزه هنری سازمان تبلیغات هم در این تصمیم گیری بی‌تأثیر نبود ولی می‌توانستم با اجتهاد رسانه‌ای و هنری تصمیم درست‌تری بگیرم. هر چند در سال‌های مدیریتم در رسانه ملی آن را جبران کردم.

نظرها

اخبار بیشتر