ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل

ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

در سال‌های میانی دهه گذشته هنوز خبری از بدافزار و ویروس در دنیای موبایل نبود اما محققان سایبری و متخصصان امنیتی در مورد قریب الوقوع بودن هجوم بدافزارها به دنیای موبایل هشدار می‌دادند. اینکه محققان چشم انتظار حمله هکرها باشند طبیعی بود چرا که موبایل‌ها پلتفرم محاسباتی نسل بعد به شمار می‌آمدند.

زمان زیادی طول نکشید که پیش بینی‌ها درست از آب درآمد و موبایل به بخش مهمی از زندگی کاربران تبدیل شد که بسیاری از کارهای روزانه و آنلاین خود را با استفاده از آن انجام می‌دادند. هکرها زمانی که یک پلتفرم به محبوبیت کافی نرسیده باشد سراغ آن نمی‌روند و این مساله‌ای بود که اواسط دهه گذشته در مورد موبایل اتفاق افتاد.

سابقه توسعه نخستین بد افزار موبایل به سال ۲۰۰۴ و گوشی‌های نوکیا و اریکسون برمی گردد که زمانی بازار موبایل را قبضه کرده بودند. در این سال ضعف این گجت‌ها در برابر هک آشکار شد و پس آن مهاجمان سایبری مثل کوسه‌ای که بوی خون را استشمام کرده باشد سراغ این طعمه جذاب آمدند.

با درهم شکستن سد شیشه‌ای موبایل بدافزارهای خود تکثیر به موبایل‌ها هجوم آورده و به تخلیه باتری، سرقت شارژ، تغییر آیکون، حذف اپلیکیشن‌ها، کند کردن گوشی و غیره پرداختند.

نخستین بدافزار کشف شده Cabir نام داشت و محققان کمپانی کسپرسکی لب به وجود آن پی بردند. در آن زمان این کمپانی ایمیلی را به جمع آوری نمونه ویروس‌های جدید اختصاص داده بود اما یکی از نمونه‌های دریافتی آنها را تا حد زیادی سردرگم کرد. محققان این شرکت پس از تجزیه کدها و بررسی دقیق آن متوجه شدند که این برنامه ویژگی‌های یک بدافزار را دارد اما برای آلوده کردن کامپیوترها طراحی نشده است. سوال این بود که چرا باید یک نفر وقتش را برای ساختن بدافزاری که قادر به آلوده کردن کامپیوتر نیست هدر بدهد؟کشف اولین ویروس موبایل

موبایل تاریخچه‌ای چهل و چند ساله دارد اما نخستین موبایلی که از آن با عنوان اسمارت فون نام می‌بردند اریکسون R۳۸۰ است که در نمایشگاه سبیت ۱۹۹۹ معرفی شد. این دستگاه سیستم عامل EPOC را به عنوان اولین نسخه سیمبین اجرا می‌کرد. از دیگر موبایل‌های مشهور آن زمان باید به نوکیا ۹۲۱۰ اشاره کرد که رسما به اولین نسخه سیمبین مجهز بود. با استقبال چشمگیر از دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل سیمبین توجه هکرها به این گجت‌ها جلب شده و در سال ۲۰۰۴ سرو کله اولین ویروس موبایل با نام «Cabir» پیدا گشت.

ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل - 7

اریکسون R۳۸۰

این کرم که توسط تیم هکرهای بین المللی ۲۹A توسعه یافته بود، نمونه‌ای اولیه از یک بدافزار نگارش شده در زبان ++C با استفاده از SDK نوکیا و سیمبین بود. این تیم ویروس خود را برای چندین کمپانی امنیتی ارسال کردند اما یکی از متخصصان امنیتی کسپرسکی به نام «رومان کوزمنکو» طی شیفت شب توانست تا حد زیادی به ماهیت ویروس پی ببرد و به همین خاطر یک موبایل نوکیا به عنوان پاداش دریافت کرد.

محققان کسپرسکی پس از بررسی دقیق کدها دریافتند که Cabir برای آلوده کردن سیستم سیمبین طراحی شده و شامل آرشیو اینستالری است که فایل‌های دیگری در آن قرار گرفته‌اند. فایل‌های caribe. sis اپلیکیشن هایی برای پردازنده‌های ARM بودند که در دستگاه‌های مختلفی از جمله موبایل یافت می‌شوند. «الکس گوستف»، از کارکنان کسپرسکی در این باره می‌گوید:

اول چندان از زبان ماشین پردازنده سر در نمی‌آوردیم اما چندان ساعت بعد به هدف برنامه که آلوده کردن گوشی بود پی بردیم. روز بعد هم با تست آن روی گوشی مبتنی بر سیمبین نوکیا N-Gage از این نتیجه گیری مطمئن شدیم.

محققان کسپرسکی تصمیم داشتند به خاطر رشته Caribe موجود در بدنه موبایل آن را کارائیب بنامند اما حین بحث درباره نام بدافزار یکی از کارکنان به نام Elena Kabirova ناگهان وارد اتاق شد. شباهت اسم Kabirova با کارائیب توجه محققان را به خود جلب کرد و آنها از Elena پرسیدند دوست دارد نامش در تاریخ موبایل ماندگار شود یا خیر؟ با جواب مثبت وی در نهایت نام Cabir برای اولین ویروس موبایل انتخاب شد.

Cabir در قالب یک فایل SIS در دایرکتوری اپ‌های گوشی نصب می‌شد و از طریق بلوتوث گوشی‌های دیگر را آلوده می‌کرد. هدف اصلی کرم دستگاه‌های دارای قابلیت Object Push Profile بود که در موبایل‌های بدون سیمبین، کامپیوترها و حتی پرینترها هم پیدا می‌شود.

ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل - 14

نوکیا N-Gage

ویروس تقریبا کار خاصی انجام نمی‌داد و تنها پس از نصب روی گوشی جدید برای چند ثانیه روی صفحه ظاهر می‌شد. این مساله هم یکی دیگر از نکات عجیب بود چرا که ویروس‌ها برای سرقت اطلاعات، حذف داده‌ها یا ترکیبی از هردو طراحی می‌شوند اما Cabir آرام در گوشه‌ای مشغول جستجو برای قربانی جدید بود. هرچند کرم نیت مخربی نداشت اما نشانه و مدرکی بود از اینکه یک نفر یا تیم آن بیرون قدرت کافی برای نفوذ به موبایل‌ها را دارد.پیدایش بدافزارهای دیگر

مهاجمان سایبری از Cabir برای پایه ریزی حملات دیگر بهره بردند و تا اواسط سال ۲۰۰۵ به پایه‌ای برای توسعه ویروس‌های سیمبین نظیر Pbstealer تبدیل شده بود که داده‌های مخاطبان را از طریق بلوتوث برای دستگاه مجاور ارسال می‌کرد.

مدت کوتاهی پس از انتشار Cabir، تروجانی به نام Mosquito در بازی‌های سیمبین کشف شد که از طریق ارسال پیامک به شماره هایی خاص شارژ سیم کارت را کاهش می‌داد. در واقع Mosquito اولین بدافزاری بود که به قربانی ضرر مالی می‌زد.

ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل - 19

چند ماه بعد تروجان جدیدی به نام Skuller به این دو ملحق شد که با سوءاستفاده از یک آسیب پذیری سیمبین آیکون‌های سیستمی را با تصویر جمجمه و استخوان دزدان دریایی جایگزین کرده و فایل‌های اپلیکیشن را حذف می‌کرد. Skuller ابتدا به عنوان تم در سایت‌ها منتشر شد اما توسعه دهندگان با اضافه کردن بخش هایی از ویروس Cabir باعث انتشار آن در دامنه بسیار گسترده‌تری شدند.

مهاجمان سایبری و هکرهای کلاه سفید بارها نشان داده‌اند که یک قدم از کمپانی‌های امنیتی و همقطاران کلاه سفیدشان جلوترند و حتی پس از انتشار اولین بدافزار موبایل هم به عنوان یک سرگرمی به آن نگاه می‌کردند تا اینکه سه سال بعد اولین آیفون متولد شد. دستگاهی با پردازنده قدرتمند، اکوسیستم اپ داخلی و مهم‌تر از همه حجم زیادی از حافظه برای ذخیره داده‌های ارزشمند و راه‌های ارتباطی متعدد مثل وای‌فای و بلوتوث.

تا قبل از این عواقب آلوده شدن سیستم به اپ هایCabir, Mosquito و Skuller به تغییر اپ‌های سیستمی، تغییر آیکون و نصب فایل‌های مخرب محدود می‌شد اما هکرها از این جا به بعد بازی با طعمه را کنار گذاشته و با طراحی بدافزارهای پیچیده‌تر از Cabir به کسب درآمدهای قابل توجه روی آوردند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اخبار فناوری، کسپرسکی، موبایل و ویروس از تلگرام

🔶 درمان دومین بیمار مبتلا به ایدز در جهان

🔹این مرد انگلیسی دومین بیمار شناخته شده مبتلا به بیماری ایدز در جهان است که پس از انجام پیوند مغز استخوان و دریافت آن از یک اهدا کننده مقاوم در برابر ویروس HIV، بهبود پیدا کرده‌ است.

🔹سه سال پس از دریافت مغز استخوان از اهدا کننده‌ای با جهش ژنتیکی نادر که در برابر ویروس HIV مقاوم بوده، علائم بهبودی در این بیمار مشاهده شد. همچنین پس از گذشت ۱۸ ماه هیچ اثری از ویروس HIV در این فرد وجود ندارد. / ایسنا


📌اما و اگرهای رجیستری به آشفتگی بازار موبایل دامن زد

🔸جهش قیمت

💢طی روزهای گذشته قیمت موبایل رشد ۱۵ ‌تا ۲۰ درصدی داشته و علت آن نیز بسته شدن قسمت مسافرتی سامانه همراه بوده است، باز شدن و بازگشت به روند گذشته نیز موجب کاهش قیمت در بازار پرتلاطم موبایل نشد.

💢ابتکارات نوین مسوولان در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا در بازار موبایل موجب شد قیمت گوشی‌های هوشمند باز هم افزایش یابد. در سال‌جاری و پس از افزایش نرخ ارزی، قیمت موبایل نیز همچون دیگر اجناس به شدت افزایش یافت. اما حاشیه‌ها، کارشکنی‌ها و تخلفات در این بازار، بازار گوشی‌های هوشمند را به یکی از پرحاشیه‌ترین اصناف کشور تبدیل کرد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۵۳۶۷


❌سود ۱۰۰ میلیارد تومانی وارد کنندگان موبایل در عرض ۵ روز!

در اسفندماه سال جاری طی ۵ روز (روزهای ۱۲، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ اسفند) در مجموع ۱۶۹هزار و ۱۳ دستگاه گوشی تلفن همراه با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده است که ارزش آن ۱۰ میلیون و ۹۲۵ هزار دلار است. همچنین ارزش ریالی واردات ۱۶۹هزار دستگاه گوشی موبایل حدود ۴۵ میلیارد و ۸۸۴ میلیون تومان است

نکته قابل تامل این است که با وجود واردات قابل توجه گوشی موبایل با ارز دولتی، اما قیمت گوشی طی سال جاری به صورت نجومی افزایش یافته است. این موضوع بدین معنی است که واردکنندگان گوشی موبایل با وجود دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، موبایل را به قیمت دلار آزاد به بازار عرضه می‌کنند.

محاسبات نشان می‌دهد اگر گوشی‌های وارداتی با دلار آزاد به فروش برسد، فقط از واردات این ۵ روزه موبایل بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان سود عاید واردکنندگان می‌شود /نوداقتصادی

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


♦️کردستان؛ تعداد مبتلایان به ویروس اسهالی در قروه به ۷۰۰ نفر رسید

🔹معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در خصوص شیوع ویروس ناشناخته در شهرستان قروه، گفت: منشاء این بیماری ویروسی بوده و مبتلایان مشکلی حادی ندارند و تاکنون موردی از بستری بر اثر این مشکل گزارش نشده است

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱x۱Y


در ادامه بخوانید

دنیای خودرودنیای خودرو23 ساعت قبل
هنگام خرید خودرو دست‌دوم وارداتی باید به چه نکاتی توجه شود؟ برای خرید خودرو وارداتی از هر برند، ابتدا دسترسی به خدمات پس‌ازفروش و پس از آن کارکرد خودرو مهم است. زمانی عرضه و تقاضا در صنعت و بازار خودرو ما متعادل خواهد شد که صنعت خودرو به معنای واقعی خصوصی‌سازی شود. توصیه شما برای خریداران و فروشندگان خودروهای وارداتی چیست؟ در شرایط فعلی اگر خودرویی دارند که از نظر فنی سالم است اقدام به تعویض آن نکنند. هنگام خرید خودرو وارداتی باید بیشترین دقت را داشته باشند، زیرا معمولا کسی خودرو خود را تا دچار ایراد فنی نشود، نمی‌فروشد. بازار خودرو سال ۹۸ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ بازار خودرو ۹۸ دچار رکود تورمی و اسفناک‌تر از سال ۹۷ است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
این روزها بسیاری از کاربران اینستاگرامی در چالش پیر شدن چهره خود شرکت می‌کنند. چالشی که از طریق اپلیکیشن FaceApp انجام می‌شود و در نتیجه از دید بسیاری از کارشناسان از امنیت لازم برخوردار نیست. اگر فراموش کرده‌اید چرا این اپلیکیشن خطرناک است کافیست ادامه این خبر را دنبال کنید. با این حال تصاویر برای ادیت وارد سرورهای شرکت پشتیبان این اپلیکیشن می‌شوند؛ موضوعی که حتی بسیاری از کاربران از آن مطلع نیستند. اما این ادعا قابل پیگیری نیست و ما نمی‌دانیم که آیا FaceApp اطلاعات عکس را حذف می‌کند یا خبر.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 دقیقه قبل
به گزارش مشرق، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به آخرین آمار ترخیص خودرو از گمرک اظهار داشت: بر اساس مصوبه هیأت وزیران مبنی بر ورود خودروی خارجی از تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ تا تاریخ ۹۸/۰۴/۱۶ در این مدت ۶۶۵۳ دستگاه خودروی وارداتی از گمرک ترخیص شده است. بیشتر بخوانید کوتاهی وزیر اقتصاد درباره بزرگترین گمرک کشورمعاون امور گمرکی گمرک افزود: ‌ تاکنون ۳۴۰ دستگاه از خودروهای اظهار شده منجر به صدور پروانه نشده و به دلایلی نتوانسته‌اند مجوزهای لازم را برای ترخیص اخذ کنند. * ۱۰۴۸ خودرو در گمرک ماندوی به یکی از دلایل عدم ترخیص خودروهای اشاره کرد و گفت: ‌ادامه داد: علاوه بر آمار فوق بالغ بر ۱۰۴۸ دستگاه خودرو نیز با وجود آنکه اظهارشده و پروانه گمرکی دریافت کرده‌اند امکان خروج آنها فراهم نیست؛ به دلیل آنکه در مهلت یاد شده نتوانستند از گمرک خارج شوند. ارونقی ادامه داد: ‌ برای این خودروها قرار شد پیش‌نویسی از سوی دستگاه‌های مروبطه مبنی بر تمدید مهلت زمانی تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد تا این مانع برطرف شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- معاون مبارز ه با سرقت‌های خاص از انهدام باند ۵ نفره سارقان و کلاهبرداران حرفه‌ای با ۱۶۰ فقره اعتراف خبر داد و گفت: متهمان با تعویض پلاک‌های خودرو‌های سرقتی با پلاک خودرو‌های فرسوده، از خریداران خودرو‌های سایت دیوار کلاهبرداری می‌کردند. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، سرهنگ احمد نجفی در توضیح این خبر، گفت: با شکایت تعدادی از شهروندان مبنی بر اینکه خودرویی را با استفاده از سایت دیوار خریداری کرده‌اند، ولی پس از گذشت مدتی مشخص شده است که خودرو سرقتی بوده و فروشنده، با تعویض پلاک‌های خودرو‌های سرقتی با پلاک خودرو‌های فرسوده به آنان خودرو‌های سرقتی فروخته‌اند. تیمی از کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی مسئولیت شناسایی و دستگیری متهمان پرونده را بر عهده گرفتند. معاون مبارزه با سرقت‌های خاص گفت: متهمان علاوه بر کلاهبرداری اشاره شده به ۱۰ فقره فروش موتورسیکلت‌های سرقتی و ۱۰۰ فقره زورگیری و ۲۰ فقره سرقت خودرو اعتراف کردند. سرهنگ نجفی در پایان گفت: شهروندانی که قصد خرید از فروشگاه‌های فضای مجازی را دارند لازم است به چند نکته توجه نمایند:۱- از انجام معامله بدون آگاهی از هویت فرد معامله کننده خودداری نمایند.

پرفروش‌ترین خودروهای برقی نیمه اول سال ۲۰۱۹

5+
زومیتزومیت18 ساعت قبل
زومیتزومیت1 روز قبل
تویوتا و سازمان فضایی ژاپن در حال تنظیم مشخصات نهایی ماه‌نورد برای فرستادن روی سطح ماه هستند که ساخت آن از سال ۲۰۲۰ آغاز می‌شود. تویوتا و سازمان فضایی ژاپن (JAXA) مذاکرات خود را به پایان رسانده و توافقنامه سه ساله‌ای امضا کرده‌اند تا توسعه ساخت ماه‌نورد با قابلیت تنظیم فشار را پیگیری کنند. سازمان فضایی ژاپن در نظر دارد ماه‌نورد را طوری طراحی کند که فضانوردان هر مرتبه به‌مدت حدودی ۶ هفته از آن استفاده کنند. تویوتا و سازمان فضایی ژاپن قصد دارند نمونه اولیه کامل این ماه‌نورد را تا سال ۲۰۲۲ آماده کنند و ماه‌نورد آن‌ها تا سال ۲۰۲۷ نسخه نهایی ساخته شود. در صورتی که ماه‌نورد تویوتا بتواند به سطح ماه برسد، سازمان فضایی ژاپن قصد دارد از آن برای بررسی مناطق قطبی و تحقیق درباره یخ‌آب بهره ببرد.

نظرها

اخبار بیشتر