1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل

ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

در سال‌های میانی دهه گذشته هنوز خبری از بدافزار و ویروس در دنیای موبایل نبود اما محققان سایبری و متخصصان امنیتی در مورد قریب الوقوع بودن هجوم بدافزارها به دنیای موبایل هشدار می‌دادند. اینکه محققان چشم انتظار حمله هکرها باشند طبیعی بود چرا که موبایل‌ها پلتفرم محاسباتی نسل بعد به شمار می‌آمدند.

زمان زیادی طول نکشید که پیش بینی‌ها درست از آب درآمد و موبایل به بخش مهمی از زندگی کاربران تبدیل شد که بسیاری از کارهای روزانه و آنلاین خود را با استفاده از آن انجام می‌دادند. هکرها زمانی که یک پلتفرم به محبوبیت کافی نرسیده باشد سراغ آن نمی‌روند و این مساله‌ای بود که اواسط دهه گذشته در مورد موبایل اتفاق افتاد.

سابقه توسعه نخستین بد افزار موبایل به سال ۲۰۰۴ و گوشی‌های نوکیا و اریکسون برمی گردد که زمانی بازار موبایل را قبضه کرده بودند. در این سال ضعف این گجت‌ها در برابر هک آشکار شد و پس آن مهاجمان سایبری مثل کوسه‌ای که بوی خون را استشمام کرده باشد سراغ این طعمه جذاب آمدند.

با درهم شکستن سد شیشه‌ای موبایل بدافزارهای خود تکثیر به موبایل‌ها هجوم آورده و به تخلیه باتری، سرقت شارژ، تغییر آیکون، حذف اپلیکیشن‌ها، کند کردن گوشی و غیره پرداختند.

نخستین بدافزار کشف شده Cabir نام داشت و محققان کمپانی کسپرسکی لب به وجود آن پی بردند. در آن زمان این کمپانی ایمیلی را به جمع آوری نمونه ویروس‌های جدید اختصاص داده بود اما یکی از نمونه‌های دریافتی آنها را تا حد زیادی سردرگم کرد. محققان این شرکت پس از تجزیه کدها و بررسی دقیق آن متوجه شدند که این برنامه ویژگی‌های یک بدافزار را دارد اما برای آلوده کردن کامپیوترها طراحی نشده است. سوال این بود که چرا باید یک نفر وقتش را برای ساختن بدافزاری که قادر به آلوده کردن کامپیوتر نیست هدر بدهد؟کشف اولین ویروس موبایل

موبایل تاریخچه‌ای چهل و چند ساله دارد اما نخستین موبایلی که از آن با عنوان اسمارت فون نام می‌بردند اریکسون R۳۸۰ است که در نمایشگاه سبیت ۱۹۹۹ معرفی شد. این دستگاه سیستم عامل EPOC را به عنوان اولین نسخه سیمبین اجرا می‌کرد. از دیگر موبایل‌های مشهور آن زمان باید به نوکیا ۹۲۱۰ اشاره کرد که رسما به اولین نسخه سیمبین مجهز بود. با استقبال چشمگیر از دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل سیمبین توجه هکرها به این گجت‌ها جلب شده و در سال ۲۰۰۴ سرو کله اولین ویروس موبایل با نام «Cabir» پیدا گشت.

ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل - 7

اریکسون R۳۸۰

این کرم که توسط تیم هکرهای بین المللی ۲۹A توسعه یافته بود، نمونه‌ای اولیه از یک بدافزار نگارش شده در زبان ++C با استفاده از SDK نوکیا و سیمبین بود. این تیم ویروس خود را برای چندین کمپانی امنیتی ارسال کردند اما یکی از متخصصان امنیتی کسپرسکی به نام «رومان کوزمنکو» طی شیفت شب توانست تا حد زیادی به ماهیت ویروس پی ببرد و به همین خاطر یک موبایل نوکیا به عنوان پاداش دریافت کرد.

محققان کسپرسکی پس از بررسی دقیق کدها دریافتند که Cabir برای آلوده کردن سیستم سیمبین طراحی شده و شامل آرشیو اینستالری است که فایل‌های دیگری در آن قرار گرفته‌اند. فایل‌های caribe. sis اپلیکیشن هایی برای پردازنده‌های ARM بودند که در دستگاه‌های مختلفی از جمله موبایل یافت می‌شوند. «الکس گوستف»، از کارکنان کسپرسکی در این باره می‌گوید:

اول چندان از زبان ماشین پردازنده سر در نمی‌آوردیم اما چندان ساعت بعد به هدف برنامه که آلوده کردن گوشی بود پی بردیم. روز بعد هم با تست آن روی گوشی مبتنی بر سیمبین نوکیا N-Gage از این نتیجه گیری مطمئن شدیم.

محققان کسپرسکی تصمیم داشتند به خاطر رشته Caribe موجود در بدنه موبایل آن را کارائیب بنامند اما حین بحث درباره نام بدافزار یکی از کارکنان به نام Elena Kabirova ناگهان وارد اتاق شد. شباهت اسم Kabirova با کارائیب توجه محققان را به خود جلب کرد و آنها از Elena پرسیدند دوست دارد نامش در تاریخ موبایل ماندگار شود یا خیر؟ با جواب مثبت وی در نهایت نام Cabir برای اولین ویروس موبایل انتخاب شد.

Cabir در قالب یک فایل SIS در دایرکتوری اپ‌های گوشی نصب می‌شد و از طریق بلوتوث گوشی‌های دیگر را آلوده می‌کرد. هدف اصلی کرم دستگاه‌های دارای قابلیت Object Push Profile بود که در موبایل‌های بدون سیمبین، کامپیوترها و حتی پرینترها هم پیدا می‌شود.

ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل - 14

نوکیا N-Gage

ویروس تقریبا کار خاصی انجام نمی‌داد و تنها پس از نصب روی گوشی جدید برای چند ثانیه روی صفحه ظاهر می‌شد. این مساله هم یکی دیگر از نکات عجیب بود چرا که ویروس‌ها برای سرقت اطلاعات، حذف داده‌ها یا ترکیبی از هردو طراحی می‌شوند اما Cabir آرام در گوشه‌ای مشغول جستجو برای قربانی جدید بود. هرچند کرم نیت مخربی نداشت اما نشانه و مدرکی بود از اینکه یک نفر یا تیم آن بیرون قدرت کافی برای نفوذ به موبایل‌ها را دارد.پیدایش بدافزارهای دیگر

مهاجمان سایبری از Cabir برای پایه ریزی حملات دیگر بهره بردند و تا اواسط سال ۲۰۰۵ به پایه‌ای برای توسعه ویروس‌های سیمبین نظیر Pbstealer تبدیل شده بود که داده‌های مخاطبان را از طریق بلوتوث برای دستگاه مجاور ارسال می‌کرد.

مدت کوتاهی پس از انتشار Cabir، تروجانی به نام Mosquito در بازی‌های سیمبین کشف شد که از طریق ارسال پیامک به شماره هایی خاص شارژ سیم کارت را کاهش می‌داد. در واقع Mosquito اولین بدافزاری بود که به قربانی ضرر مالی می‌زد.

ماجرای جالب کشف اولین ویروس موبایل - 19

چند ماه بعد تروجان جدیدی به نام Skuller به این دو ملحق شد که با سوءاستفاده از یک آسیب پذیری سیمبین آیکون‌های سیستمی را با تصویر جمجمه و استخوان دزدان دریایی جایگزین کرده و فایل‌های اپلیکیشن را حذف می‌کرد. Skuller ابتدا به عنوان تم در سایت‌ها منتشر شد اما توسعه دهندگان با اضافه کردن بخش هایی از ویروس Cabir باعث انتشار آن در دامنه بسیار گسترده‌تری شدند.

مهاجمان سایبری و هکرهای کلاه سفید بارها نشان داده‌اند که یک قدم از کمپانی‌های امنیتی و همقطاران کلاه سفیدشان جلوترند و حتی پس از انتشار اولین بدافزار موبایل هم به عنوان یک سرگرمی به آن نگاه می‌کردند تا اینکه سه سال بعد اولین آیفون متولد شد. دستگاهی با پردازنده قدرتمند، اکوسیستم اپ داخلی و مهم‌تر از همه حجم زیادی از حافظه برای ذخیره داده‌های ارزشمند و راه‌های ارتباطی متعدد مثل وای‌فای و بلوتوث.

تا قبل از این عواقب آلوده شدن سیستم به اپ هایCabir, Mosquito و Skuller به تغییر اپ‌های سیستمی، تغییر آیکون و نصب فایل‌های مخرب محدود می‌شد اما هکرها از این جا به بعد بازی با طعمه را کنار گذاشته و با طراحی بدافزارهای پیچیده‌تر از Cabir به کسب درآمدهای قابل توجه روی آوردند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اخبار فناوری، کسپرسکی، موبایل و ویروس از تلگرام

❌سود ۱۰۰ میلیارد تومانی وارد کنندگان موبایل در عرض ۵ روز!

در اسفندماه سال جاری طی ۵ روز (روزهای ۱۲، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ اسفند) در مجموع ۱۶۹هزار و ۱۳ دستگاه گوشی تلفن همراه با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده است که ارزش آن ۱۰ میلیون و ۹۲۵ هزار دلار است. همچنین ارزش ریالی واردات ۱۶۹هزار دستگاه گوشی موبایل حدود ۴۵ میلیارد و ۸۸۴ میلیون تومان است

نکته قابل تامل این است که با وجود واردات قابل توجه گوشی موبایل با ارز دولتی، اما قیمت گوشی طی سال جاری به صورت نجومی افزایش یافته است. این موضوع بدین معنی است که واردکنندگان گوشی موبایل با وجود دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، موبایل را به قیمت دلار آزاد به بازار عرضه می‌کنند.

محاسبات نشان می‌دهد اگر گوشی‌های وارداتی با دلار آزاد به فروش برسد، فقط از واردات این ۵ روزه موبایل بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان سود عاید واردکنندگان می‌شود /نوداقتصادی

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


📌اما و اگرهای رجیستری به آشفتگی بازار موبایل دامن زد

🔸جهش قیمت

💢طی روزهای گذشته قیمت موبایل رشد ۱۵ ‌تا ۲۰ درصدی داشته و علت آن نیز بسته شدن قسمت مسافرتی سامانه همراه بوده است، باز شدن و بازگشت به روند گذشته نیز موجب کاهش قیمت در بازار پرتلاطم موبایل نشد.

💢ابتکارات نوین مسوولان در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا در بازار موبایل موجب شد قیمت گوشی‌های هوشمند باز هم افزایش یابد. در سال‌جاری و پس از افزایش نرخ ارزی، قیمت موبایل نیز همچون دیگر اجناس به شدت افزایش یافت. اما حاشیه‌ها، کارشکنی‌ها و تخلفات در این بازار، بازار گوشی‌های هوشمند را به یکی از پرحاشیه‌ترین اصناف کشور تبدیل کرد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۵۳۶۷


🔶 درمان دومین بیمار مبتلا به ایدز در جهان

🔹این مرد انگلیسی دومین بیمار شناخته شده مبتلا به بیماری ایدز در جهان است که پس از انجام پیوند مغز استخوان و دریافت آن از یک اهدا کننده مقاوم در برابر ویروس HIV، بهبود پیدا کرده‌ است.

🔹سه سال پس از دریافت مغز استخوان از اهدا کننده‌ای با جهش ژنتیکی نادر که در برابر ویروس HIV مقاوم بوده، علائم بهبودی در این بیمار مشاهده شد. همچنین پس از گذشت ۱۸ ماه هیچ اثری از ویروس HIV در این فرد وجود ندارد. / ایسنا


♦️کردستان؛ تعداد مبتلایان به ویروس اسهالی در قروه به ۷۰۰ نفر رسید

🔹معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در خصوص شیوع ویروس ناشناخته در شهرستان قروه، گفت: منشاء این بیماری ویروسی بوده و مبتلایان مشکلی حادی ندارند و تاکنون موردی از بستری بر اثر این مشکل گزارش نشده است

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱x۱Y


در ادامه بخوانید

دیجیاتودیجیاتو23 ساعت قبل
همانطور که می‌دانید مغز‌های سالم نیز پیر می‌شوند و روند سالخوردگی مغز به عوامل بسیار زیادی وابسته است. تا به حال دانشمندان تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده‌اند تا ببینند بهترین راه برای جلوگیری از پیر شدن مغز چیست و چگونه می‌توان از کاهش قدرت ذهن و حافظه جلوگیری کرد. با این وجود دانشمندان با انجام تحقیقاتی تازه متوجه شدند که بهترین راه برای جلوگیری از پیر شدن مغز، تمرینات ورزشی سبک آن هم به صورت روزانه و مرتب است. اکنون محققان متوجه شده‌اند که تمرینات ورزشی سبک نیز تاثیر فوق العاده‌ای بر روند پیر شدن مغز می‌گذارند و نیاز نیست شخص زیر بار فشار تمرینات سنگین قرار بگیرد. دانشمندان با بررسی تاثیرگذاری ورزش بر فعالیت ذهنی متوجه شده‌اند که یک ساعت تمرینات فیزیکی سبک به صورت هفتگی می‌تواند از یک سال پیر شدن مغز جلوگیری کند.
دیجیاتودیجیاتو23 ساعت قبل
استخوانی که در سیر تکاملی انسان ناپدید شده بود به دلایلی نامعلوم دوباره در حال ظاهر شدن است. نتیجه حاکی از این است که طی قرن گذشته به صورت میانگین احتمال ظاهر شدن استخوان فابلا در انسان ۳٫۵ برابر بیشتر شده است. استخوان مذکور بیشتر در افراد مبتلا به آرتروز و همچنین آسیایی‌ها و استرالیایی‌ها ظاهر می‌شود. دلیل این رویداد مرموز هنوز مشخص نیست اما به باور محققان ممکن است ناشی از تغذیه بهتر و افزایش قد و وزن انسان‌های امروزی باشد. این تیم حالا روی تعیین میزان فراوانی استخوان فابلا بر اساس جنسیت، سن و منطقه جغرافیایی تمرکز کرده‌اند.

سیستم خودکار بررسی رزومه گوگل چه نمونه‌هایی را رد می‌کند؟

3+
دیجیاتودیجیاتو19 ساعت قبل
دیجیاتودیجیاتو19 ساعت قبل
اگر دولت بتواند برای سال ۹۸ نرخ ارز را ثابت نگه دارد، قیمت خودرو نیز تثبیت خواهد شد. کیفیت فروش نقدی خودروسازاندر روزهای پایانی بهمن‌ماه گذشته بازار خودرو ناگهان متلاطم و نمودار قیمت محصولات در بازار صعودی شد. فربد زاوه، کارشناس خودرو، نیز با کریمی سنجری در ارتباط با نقش فروش‌های فوری در ادامه حیات شرکت‌های خودروساز موافق است. اشاره این کارشناس به ادامه حیات در شرایطی است که خودروسازان در ماه‌های گذشته زیان هنگفتی را از ناحیه فروش محصولات با قیمت‌های دستوری متحمل شدند. زاوه به تفکیک میان مصرف‌کننده و دلال در بازار خودرو معتقد نیست.

معجزه رباتیک؛ خط تولید شگفت انگیز بی ام و سری ۵ را ببینید [تماشا کنید]

دیجیاتودیجیاتو15 ساعت قبل
کانال تصویری YOUCAR که ویدیوهایی از خط تولید شرکت‌های معتبر خودروسازی می‌سازد در آخرین ویدیو منتشر شده به سراغ خط تولید نسل جدید ب ام و سری ۵ که با کد G۳۰ خوانده می‌شود در سایت تولیدی دینگولفینگ در ایالت باواریا رفته است. خط تولید شگفت انگیز و محصور کننده بی ام و با آخرین فن آوری‌ها و خطوط تولید تماما خودکار چیزی نیست که هر روز شاهد تصاویری از آن باشیم. در پایان نیز تست‌های نهایی بر روی خودرو انجام می‌پذیرد. اگر بخواهیم کمی از مشخصات بی ام و سری ۵ بگوییم باید به یک موتور ۲٫۰ لیتری توربوشارژ این خودرو اشاره کنیم که ۲۵۲ اسب بخار قدرت و۳۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که در نوع خود بی نظیر است. در هر صورت اگر از علاقه مندان دنیای خودروسازی و به خصوص تولید محصولات شگفت آوری همچون بی ام و سری ۵ هستید شما را به تماشای این ویدیو دعوت می‌کنیم.
رکنارکنا22 ساعت قبل
شش محصول تولید گروه خودروسازی سایپا در آخرین گزارش ارزشیابی ملی خودروهای داخلی، در جمع خودروهای چهار ستاره کیفی قرار گرفتند و خودرو «کوییک» نیز در نخستین ارزیابی خود توانست سه‌ستاره کیفیت دریافت کرده و خود را به‌عنوان ارزان‌ترین خودروی سه‌ ستاره کیفی کشور معرفی کند. خودروهای کیاسراتو، چانگان CS۳۵، آریو دنده‌ای و اتوماتیک، پارس‌تندر و ساندرو اتوماتیک در این گزارش موفق به دریافت چهار ستاره کیفی شدند. خودروی کوییک هم که به‌عنوان یک محصول جدید گروه خودروسازی سایپا وارد بازار شده، برای نخستین‌بار مورد ارزیابی کیفی قرار گرفت و توانست سه‌ ستاره کیفی دریافت کند، ضمن این ‌که این محصول در بین خودروهای سه ‌ستاره موجود، ارزان‌ترین خودرو کشور محسوب می‌شود. نکته قابل توجه در این گزارش، حفظ سطح کیفی خودروهای تولید گروه خودروسازی سایپا است که موجب شده سبد محصولات این گروه بیشترین تعداد خودروهای ۴ستاره ساخت داخل را به‌ خود اختصاص دهند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر