تصویری که در «به وقت شام» از داعش به تصویر کشیده شده بود کاملا با واقعیت مطابقت داشت/حضرت زینب به مدافعان حرم صبر می‌بخشید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

تصویری که در «به وقت شام» از داعش به تصویر کشیده شده بود کاملا با واقعیت مطابقت داشت/حضرت زینب به مدافعان حرم صبر می‌بخشید

خبرگزاری میزان- مدافع حرم گفت: اولین چیزی که با ورود به سوریه به عنوان مدافع حرم درک کردم، نداشتن احساس امنیت بود و در مقابل وقتی از سوریه به ایران برگشتم آرامش و اینکه هیچ خطری جانم را تهدید نمی‌کند را برایم محسوس شد.

گروه فرهنگی میزان، بیست وچهارم دی ماه مصاحبه‌ای با مسعود مقتدر یکی از مدافعان حرم منتشر گردید، به مناسبت سالروز وفات حضرت زینب (س) این مصاحبه مجددا بازنشر می‌شود:

میزان-چه مدت در سوریه بودید؟

۹۴ روز سوریه بودم، دوبار اعزم شدم، یک بار به مدت ۳۴ روز و یکبار ۶۰ روز در سوریه حضور داشتم.

میزان-چه شد که به سوریه رفتید؟ چه باوری باعث شد تا پا در میدان جنگ بگذارید؟

من در خانواده مذهبی بزرگ شدم، بسیجی و هیاتی هستم، هم به جهاد در راه خدا معتقد هستم و هم به شهادت. همچنین از آنجا که شیعه روی حضرت زینب سلام الله علی‌ها حساس است با ورود داعش به سوریه علاقه‌مند به رفتن سوریه شدم.

چون در کربلا نبودم تا فریاد هل من ناصر ینصرنى حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را پاسخ دهم، می‌خواستم با دفاع از حرم حضرت زینب سلام الله علی‌ها بگو‌یم که آقا اگر افرادی، چون من در آن زمان بودیم، به کربلا می‌آمدیم و در کنار شما قرار می‌گرفتیم و البته با ظهور حضرت ولیعصرعجل الله هم در کنار امام زمان خواهیم بود.

نبود امنیت اولین تجربه‌ام به عنوان مدافع حرم در سوریه بود/حضرت زینب به مدافعان حرم صبر می‌بخشید.

تصویری که در «به وقت شام» از داعش به تصویر کشیده شده بود کاملا با واقعیت مطابقت داشت/حضرت زینب به مدافعان حرم صبر می‌بخشید - 8

میزان-طی روز‌هایی که در سوریه بودید چه اتفاقاتی را از نزدیک دیدید و حس کردید؟

اولین چیزی که با ورود به سوریه درک کردم، نداشتن احساس امنیت بود و در مقابل وقتی از سوریه به ایران برگشتم آرامش و اینکه هیچ خطری جانم را تهدید نمی‌کند، برایم محسوس بود.

در سوریه هر لحظه ممکن بود داعش حمله کند و ما را بکشد، به همین دلیل هم نه در زمانی که می‌خواستیم بخوابیم و نه در زمان بیداری حس امنیت نداشتیم.

در سوریه مردم را می‌دیدم که چطور با ترس و لرز زندگی می‌کردند. مردم یک ویلای چند صد هزار متری را رها می‌کردند و فرار می‌کردند و همین نشان می‌دهد حتی اگر وضعیت اقتصادی خوب باشد، اما با نبود امنیت، هیچ ثروتی به درد انسان نمی‌خورد.

میزان-این سفر و این جانفشانی‌ها چه دستاوردی برای خودتان نسبت به کشورمان داشت؟

به واسطه حضورم در سوریه به ارزش امنیت پی بردم. مردم ما قدر امنیتشان را نمی‌دانند و فکر می‌کنند همه چیز مسائل اقتصادی است در حالی که در سوریه چه خانه‌های باشکوهی با نما‌های سنگی را دیدم که به دلیل نبود امنیت رها شده بودند. در شهری به نام مایر با خانه‌های زیبایی روبه‌رو شدم که مردمش کل شهر را ترک کرده بودند بنابراین بهتر است گفته شود که وقتی وضعیت اقتصادی خوب باشد، ولی امنیتی وجود نداشته باشد، پول و ثروت به هیچ دردی نمی‌خورد، چون در چنین شرایطی داعش وسایل کارخانه‌ها را به سرقت می‌برد و خانواده‌ها به عنوان برده فروخته می‌شدند. مردم ما، چون چنین صحنه‌هایی را از نزدیک ندیده‌اند و لمس نکرده‌اند، قدر امنیتشان را نمی‌دانند.

همچنین در این مدت اتفاقات متعددی را به چشم شاهد بودم، من شهادت ۱۱ تن از دوستانم را از نزدیک دیدم.

میزان-اوضاع مدافعان حرم در سوریه چطور است؟ چه مهارت‌هایی برای این جنگ آموزش داده می‌شود؟

برای اعزام به سوریه به عنوان مدافع حرم از چند فیلتر باید عبور می‌کردیم. معمولا برای سپردن یک ماموریت به لشگر یک استان، به آن‌ها گفته می‌شود یک گردان که چیزی حدود ۲۰۰ نفر است، سهمیه شماست بنابراین باید این تعداد از کل استان گلچین شود و بهترین افراد انتخاب شوند تا در آزمون‌ها شرکت کنند. در این میان یکسری از افراد در آزمون‌ها رد می‌شوند و پذیرفته‌شدگان بعد از آموزش مجدد و تست جسمانی به عنوان نیروی ذخیره در نوبت اعزام قرار می‌گرفتند.

با توجه به آموزش‌های نظامی که در مراحل مختلف به مدافعان حرم داده می‌شد می‌توان گفت که نیرو‌های ذخیره بهترین نیرو‌های هر استان بودند. از لحاظ اخلاقی و اعتقادی نیز افراد مورد سنجش قرار می‌گرفتند و با تست‌های روانی آمادگی افراد برای تحمل فشار‌ها بررسی می‌شد.

از شرایط دیگری که برای اعزام به سوریه در نظر گرفته می‌شد، تک فرزند بودن، متاهل یا مجرد بودن و دارای فرزند بودن یا نبودن، بود. اعزام و پذیرفته‌شدن افراد تک فرزند بسیار سخت بود به طوریکه احتمال اعزام را به ۵ درصد می‌رساند.

میزان-۹۴ روز دفاع از حرم، چه خاطراتی برایتان به جا گذاشت؟

یکی از خاطراتم مربوط به مدافع حرم عدالت اکبری است. شهید صادق عدالت اکبری از گردان تکاور از دوستان و استادان من بود. وی از شهدای آذربایجان شرقی بود که وقتی فرصتی برای استراحت داشت اسباب بازی و بادکنک خریداری می‌کرد و با بچه‌های سوری هم بازی می‌شد. آدم‌هایی، چون عدالت اکبری و سایر مدافعان حرم به واسطه نوع رفتاری که با مردم سوریه داشتند ایرانی‌ها را در چشم سوری‌ها آدم‌های مهربان، چشم پاک و پرتعامل با مردم معرفی کرد و به همین دلیل هم مردم سوریه ایرانی‌ها را خیلی دوست دارند.

تصویری که در «به وقت شام» از داعش به تصویر کشیده شده بود کاملا با واقعیت مطابقت داشت/حضرت زینب به مدافعان حرم صبر می‌بخشید - 22

میزان-روحیه مردم سوری در مبارزه علیه داعش چطور بود؟

مردم سوریه برعکس مردم عراق روحیه مبارزه کمتری داشتند، بیشتر با نگاه به سایر مدافعان حرم می‌جنگیدند، آن‌ها بیشتر به کمک ایرانیان و فاطمیون که مدافعان افغان بودند تکیه داشتند. با اینکه مرکز حکومت داعش در عراق بود، اما چون عراقی‌ها اعتقاد به شهادت داشتند، جنگیدند و داعش را ریشه کن کردند.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

آنچه بار‌ها تکرار شده این است که آموزش‌ها به گروهک تکفیری باعث شستشوی مغزی و اعتقادی جوانان شده، آیابا نیروی داعشی که پشیمان از راه رفته باشد هم مواجه شدید؟

من به طورمستقیم با چنین موردی مواجه نشدم، ولی به واسطه فیلم‌هایی که در دست دوستانم بود، دیدم که داعش جوانان را فریب داده بود به طوریکه نیروی داعشی فکر می‌کرد برای خدا مبارزه می‌کند و مرگش به منزله شهادت است. بجز فرماندهان داعشی بسیاری از افراد قربانی داعش می‌شدند و فکر می‌کردند جنگ با ما، جهاد است.

میزان-از نظر خودتان چه چیزی باعث پیروزی نیرو‌های مدافع حرم شد؟

اینکه می‌گویند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند سخن درستی است، چون آمریکا خود را در حد رویارویی با ایرانیان نمی‌بیند. چندی پیش سرباز آمریکایی را در خلیج فارس دستگیر کرده بودند و با اینکه در بهترین مکان اقامت داشت و می‌دانست که بعد از مدتی هم آزاد می‌شود، مدام گریه می‌کرد، اما فردی مثل شهید حججی در دست وحشی‌ترین موجودات دنیا اسیر شده بود و با اینکه می‌دانست که قرار است چه اتفاقی برایش بیفتد، اما تا لحظه مرگ چنین ایستادگی کرد و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها حریف ما نیستند.

تمام جنگ تجهیزات آن نیست بلکه این باور و اعتقاد است که تعیین‌کننده پیروز جبهه است.

میزان-با توجه به توحش نیرو‌های تکفیری، خانواده مدافعان حرم همواره نگران آینده و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی برای فرزندانشان بودند. واکنش همسرتان نسبت به اعزام شما چه بود؟ با چه باوری این فاصله و جدایی از همسر برای جنگ را تاب آورد؟

پیش از ازدواج با وی صحبت کرده بودم یعنی شرایطم را گفته بودم و وی هم پذیرفته بود. من و همسرم معتقد هستیم که این دنیا، دنیای موقت و فانی است و ما برای کشت به این عالم آمده‌ایم، بر همین اساس باید در این دنیا تلاش کنیم تا آن دنیا را به دست آوریم. ما تصمیم گرفتیم که در دنیای دیگر هم با هم باشیم و برای رسیدن به این هدف هیچ راهی بهتر از شهادت نیست که یکی شهید شود و برای دیگری شفاعت بگیرد.

میزان-تعامل مدافعان ایرانی با سایر مبارزان در سوریه چطور بود؟

تعامل‌ها بسیار خوب است. رزمنده‌های تیپ فاطمیون صادقانه به سوریه می‌آمدند و واقعا هم خط شکن بودند. مبارزان حزب‌الله لبنان هم ایرانیان دوم محسوب می‌شدند و رفاقتی قوی با ما داشتند چراکه هدف ما یکی است بنابراین ما به اینکه یکی ایرانی است و یکی غیرایرانی توجه نمی‌کردیم. همه مدافعان بر این باور بودند که در پیشگاه خداوند هم رنگ و قومیت مطرح نیست و این تقوای الهی است که ملاک برتری در نزد پروردگار به شمار می‌رود. ما با این اعتقاد تعامل خوبی داشتیم و مبارزان سایر کشور‌ها هم ما را دوست داشتند.

تصویری که در «به وقت شام» از داعش به تصویر کشیده شده بود کاملا با واقعیت مطابقت داشت/حضرت زینب به مدافعان حرم صبر می‌بخشید - 35

میزان-آیا با سردار قاسم سلیمانی هم ملاقات داشتید؟

یکبار که برای سخنرانی گردان ما آمده بود، وی را دیدم.

میزان-نقش حضرت زینب در روحیه مدافعان داشت؟

بانو زینب سلام الله علی‌ها یکسری مسائل مثل دوری از خانواده را برایمان راحت می‌کرد. حضرت زینب سلام الله علی‌ها صبری به مدافعان می‌بخشید که کاملا محسوس است. ایشان عمه سادات و قهرمان کربلا هستند و بیشتر از خیلی از مرد‌ها در عاشورا نقش داشت و پیام واقعه عاشورا را به مردم منتقل کرد.

میزان-چندی پیش ابراهیم حاتمی کیا فیلمی درباره داعش ساخت که توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد. فضای فیلم سینمایی «به وقت شام» چقدر نزدیک به آنچه در سوریه دیدید، بود؟

تصویری که در «به وقت شام» از داعش در به تصویر کشیده شده بود کاملا با واقعیت مطابقت داشت. نیرو‌های داعشی یکسری موجودات وحشی هستند که فقط به کشتن، خوردن و خوابیدن فکر می‌کنند.

در سوریه دیدم که تکفیری‌ها فقط خود را در نظر می‌گرفتند و همچون یک حیوان وحشی یا یک گرگ عمل می‌کردند که حتی اگر نمی‌توانست شکارش را بخورد، حتما آن را می‌کشت. نمایش توحشی که داعش در منطقه ایجاد کرده بود و تهدید‌هایی که در فیلم هم به آن اشاره شده برگرفته از واقعیت بود. روستایی که توسط داعش تصرف می‌شد، به طور کامل تحت کنترل و آزار نیرو‌های تکفیری قرار می‌گرفت که حتی شامل نظارت بر ورود و خروج مردم از روستا هم بود. اگر خانواده‌ای دختر جوانی می‌داشت، دختر باید در اختیار داعشی‌ها قرار می‌گرفت یا اگر خانواده‌ای ثروتی داشت باید آن را به تکفیری‌ها می‌داد.

میزان-پیامتان به جوانان هم سن و سالتان چیست؟

ما مردنی هستیم و این دنیا فانی است، زمان مرگمان دست خودمان نیست پس بهتر است برای آن دنیا تلاش کنیم و هیچ راهی بهتر از شهادت نیست. همانطور که خداوند در قرآن می‌فرماید «کسانی که در راه من کشته می‌شوند را از مردگان حساب نکنید» به گفته شهید آوینی اگر شهید نشویم می‌میریم پس چه بهتر که شهید شویم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با مدافعان حرم، حضرت زینب، مسعود مقتدر و شهید مدافع حرم از تلگرام

اهتزاز یک استان به احترام #یک_شهید

♦️ اطلاعیه برگزاری‌ مراسمات شهید مدافع حرم #سید_جواد_اسدی

🔹 مراسم شب وداع شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ همراه با نماز مغرب و عشاء

حسینیه عاشقان کربلای ساری

🔹 مراسم تشییع: یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۸/۳۰ صبح از امام زاده یحیی ساری تا میدان شهدا و سپس روستای امره زادگاه شهید


📷 مراسم تشیع و تدفین پیکر پاک و مطهر شهید مدافع حرم حاج #سید_جواد_اسدی در زادگاهش روستای امره

یکشنبه ٢۶ اسفند ٩٧؛


♦️فردا سینماها تا عصر تعطیل هستند

🔹طبق اعلام شورای صنفی نمایش، فردا (جمعه ۲ فروردین) به مناسبت رحلت حضرت زینب کبری (س) سینماهای سراسر کشور تا عصر تعطیل است. سالن‌‌های سینما از ساعت ۱۷ بازگشایی می‌شوند و فعالیت خود را از سر می‌گیرند

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xIG


در ادامه بخوانید

شاهکاری کلاسیک از جاز به نام اصفهان+ فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
با فراگیر شدن موسیقی جاز در سراسر دنیا این سبک تاثیر زیادی بر موسیقی ملل گذاشت. آشنایی ایرانیان با جاز نیز از دهه ۴۰ آغاز شد و برای اولین بار خواننده‌ای به نام آلفرد لازاریان بود که اولین قطعه جاز را به نام «ونوس» روانه بازار کرد. قطعه اصفهان و آگرا همواره به عنوان شاهکارهای مشترک این دو هنرمند بزرگ تاریخ جاز شناخته می‌شود. «اصفهان» در محافل موسیقی جاز به عنوان یک شاهکار از «استاندارد جاز» شناخته می‌شود. هر کسی که علاقه به این سبک از موسیقی داشته باشد حتما نام الینگتون و قطعه اصفهان آن را شنیده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.
مهرمهر1 روز قبل
با حمایت استاندار گلستان، باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. وی ادامه داد: در محدوده حریم در نظر گرفته شده برای جنگل‌های هیرکانی، دامسراهایی وجود دارند که قرار است جابجا شوند. موضوع تجهیز پایگاه‌های جنگل هیرکانی، یکی از مواردی است که بعد از ثبت جهانی بسیار اهمیت دارد. همچنین طرح کلی گردشگری برای ساماندهی و کنترل گردشگری انبوه در پرونده جنگل‌های هیرکانی آمده است که باید با دقت به اجرا برسد. معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در نظر داریم تا یک روز از تقویم به نام روز جنگل‌های هیرکانی نامگذاری شود.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی افزود: باید بپذیریم که امروزه یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های بشر، تامین اجتماعی است چرا که قبل از تولد تا پس از مرگ را در بر می‌گیرد. صادقی فر تاکید کرد: امروزه در دنیا به تامین اجتماعی به عنوان شاخص اصلی تحقق عدالت اجتماعی نگریسته می‌شود، زیرا فلسفه وجودی تامین اجتماعی، گسترش عدالت اجتماعی است و اینکه بتواند از افزایش فقر به ویژه فقر مطلق جلوگیری کند. معون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریج کرد: باید مشارکت همه گیر و عام وجود داشته باشد تا ساختار تامین اجتماعی کارایی خودش را نشان دهد. اهداف توسعه هزاره و پایدار نیز هنگامی به وقوع می‌پیوندد که ساختار و نظام‌های تامین اجتماعی در جایگاه واقعی خودش قرار گیرد و در سطح نظام رفاهی کمک کند. ده چالش مهم در حوزه تامین اجتماعیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» گفت: هنگامی که سازمان بین المللی کار ILO بحث کار شایسته را مطرح کرد، در کنار حقوق بنیادین کار، اشتغال برای همه و گفت و گوی اجتماعی، یکی از مباحث اصلی اش را حمایت اجتماعی اعلام و ساختار تامین اجتماعی و اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی را ذیل آن تعریف کرد. سخنران پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» اعلام کرد: ۱۰ چالش در حوزه تامین اجتماعی در کشور‌های مختلف را می‌توان تعیین کرد که بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی، اولویت‌های این چالش‌ها برای هر کشوری متفاوت است. حسام نیکوپور ۱۰ چالش جهانی را پرکردن شکاف پوشش، نابرابری‌ها در طول دوران زندگی، سالمندی جمعیت، اشتغال کارگران جوان، بازار کار و اقتصاد دیجیتال، سلامت و مراقبت‌های بلندمدت، ریسک‌های جدید، شوک‌ها و رویداد‌های جدید، حمایت از کارگران مهاجر، تحولات فناوری و انتظارات عمومی بالاتر برشمرد. وی اظهار کرد: در اغلب کشور‌ها دسترسی به خدمات سلامت، پیشروترین خدمات تامین اجتماعی بوده است، اما در منطقه آسیا و نیز کشورمان، «تحت پوشش تامین اجتماعی قرار داشتن» در اولویت چالش‌ها به شمار می‌آید. وی تاکید کرد: هنگامی که تامین اجتماعی، اشتغال محور است، بنابراین با از بین رفتن اشتغال، تامین اجتماعی دچار مشکل می‌شود. نیک پور سپس به یکی دیگر از چالش‌های جهانی تامین اجتماعی تحت عنوان نابرابری‌ها در طول زندگی اشاره کرد و گفت: در سده اخیر فقر در حال کاهش بوده، اما نابرابری‌ها در حال افزایش بوده و شکاف دستمزد‌ها و شکاف جنسیتی دستمزد هم بیشتر شده است. سخنران این نشست فرهنگی تصریح کرد: ۵۰ درصد از جمعیت جهان، یک درصد ثروت را در اختیار دارند. نیکوپور افزود: پیش بینی می‌شود در سال ۲۱۰۰ میلادی، جمعیت سالمند جهان به ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر برسد. وی، نتیجه‌ای از پژوهش دیگر را مطرح کرد و گفت: ۶۵ درصد دانش آموزان کنونی، در آینده مشاغلی خواهند داشت که الان وجود ندارد و این، نشان دهنده سرعت تحولات بازار کار است. نیکوپور در پایان خاطرنشان کرد: حوداث شغلی در فضای مجازی، کمتر است، اما استرس، افزایش یافته و سلامت روانی، کاهش می‌یابد، زیرا ماهیت کار، از فیزیکی بودن به سمت روحی و روانی بودن در حال تغییر است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. گفتنی است زمان اعزام کاروان جانبازان ساعت ۴ صبح فردا یکم مردادماه و زمان مراجعت آن نیز یکم شهریور خواهد بود

نظرها

اخبار بیشتر