شطرنج در سال ۹۷/ تاریخ سازی مهره‌های جوان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. ورزشی
شطرنج در سال ۹۷/ تاریخ سازی مهره‌های جوان

شطرنج در سال ۹۷/ تاریخ سازی مهره‌های جوان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
شطرنج ایران در سالی که گذشت موفقیت‌ها و تاریخ سازی‌های زیادی را رقم زد.

به گزارش ایسنا، شطرنج ایران در سالی که گذشت با موفقیت‌های زیادی همراه بود و شطرنج بازان جوان تاریخ سازی‌های زیادی را انجام دادند. ایران در ابتدای سال ۹۷ در رده‌بندی فدراسیون جهانی در رده بیست و هشتم قرار داشت که با عملکرد شطرنج بازان ایرانی با چهار پله صعود در رده بیست و چهارم جهان قرار گرفت.

البته شطرنج ایران در کنار موفقیت‌هایش در این سال با حاشیه‌هایی هم همراه بود که می‌توان به لغو اعزام شطرنج بازان به مسابقات رده‌های سنی جهان، احضار فیروزجا به فدراسیون، دعوت پر ماجرای آرین غلامی به تیم ملی و استعفای دبیر پیشین فدراسیون اشاره کرد.

صعود خادم الشریعه در رده بندی جهانی / کسب یک طلا دو مدال نقره جهان

سارا سادات خادم الشریعه نیز بانوی اول شطرنج ایران در ابتدای سال ۹۷ در رده‌بندی فیده در رده چهل و یکم بود که با ۱۵ پله صعود به رده پانزدهم جهان صعود کرد. او در این سال توانست موفقیت‌های زیادی همچون کسب دو مدال نقره بخش برق آسا و سریع جهان و مدال طلای مجموع را از آن خود کند.

شطرنج در سال ۹۷/ تاریخ سازی مهره‌های جوان - 5

مقصودلو رکورد ریتینگ ایران را شکست / کسب اولین قهرمانی جوانان جهان توسط پرهام برای ایران

در سالی که گذشت پرهام مقصودلو نیز یکی دیگر از چهره‌های جوان موفق شطرنج ایران بود که با گذشت از ریتینگ ۲۶۳۸ بالاترین ریتینگ رسمی تاریخ شطرنج ایران را ثبت کرد و به جمع ۱۰۰ شطرنج بازان برتر جهان راه یافت. او اکنون در رده ۶۷ جهان قرار دارد. او همچنین توانست در رقابت‌های شطرنج قهرمانی جوانان جهان مدال طلا را بر گردن آویزد که این قهرمانی برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران روی داد. او با این قهرمانی مجوز حضور در جام جهانی روسیه را هم بدست آورد.

شطرنج در سال ۹۷/ تاریخ سازی مهره‌های جوان - 8

تاریخ سازی علی نسب در قهرمانی بانوان جهان

مبینا علی‌نسب یکی دیگر از دختران موفق شطرنج ایران در سال ۹۷ بود که در مسابقات قهرمانی بانوان جهان تاریخ ساز شد. او توانست برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران به مرحله سوم این رقابت‌ها صعود کند. البته او تنها نماینده ایران در رقابت‌های شطرنج قهرمانی بانوان جهان بود که با هزینه شخصی عازم این مسابقات شد.

کسب اولین مجوز حضور در قهرمانی تیمی جهان

تیم ملی شطرنج مردان ایران برای نخستین بار در تاریخ شطرنج ایران به عنوان قهرمانی در هر سه بخش سریع، برق آسا و استاندارد رقابتهای شطرنج جام ملت‌های آسیا به میزبانی ایران رسید و توانست جواز حضور در رقابت‌های قهرمانی تیمی جهان را کسب کند. تیم ایران با ترکیب پرهام مقصودلو، پویا ایدنی، سید محمد امین طباطبایی، علیرضا فیروزجا و مسعود مصدق پور در این مسابقات افتخار آفرینی کرد.

مجوز حضور طباطبایی در جام جهانی روسیه

سید محمد امین طباطبایی در دور نهم و پایانی استاندارد رقابت‌های شطرنج قهرمانی انفرادی آسیا به عنوان نایب قهرمانی رسید و جواز حضور در جام جهانی روسیه ۲۰۱۹ را نیز کسب کرد.

شطرنج در سال ۹۷/ تاریخ سازی مهره‌های جوان - 15

استعفای شهره بیات از دبیری فدراسیون شطرنج

در مهرماه شهره بیات دبیر فدراسیون شطرنج از سمت خود استعفا کرد. البته بعد از این استعفا نه بیات و نه فدراسیون در مورد علت قطع این همکاری صحبتی نکردند. پهلوان زاده هرچند تا مدتی هم با این استعفا موافقت نکرده بود، اما در نهایت در آذرماه با افشین تهرانی را به عنوان سرپرست دبیری فدراسیون منصوب کرد.

لغو اعزام شطرنج بازان ایران به رقابت‌های رده‌های سنی قهرمانی جهان اسپانیا

یکی دیگر از اتفاقات بد در فدراسیون شطرنج در سالی که گذشت لغو اعزام شطرنج بازان به رقابت‌های قهرمانی رده‌های سنی بود که گلایه خانواده‌های شطرنج بازان را در پی داشت، آن‌ها معتقد بودند که به دلیل کم کاری فدراسیون نتوانستند نتایج فرزندانشان را در این مسابقات ببینند. البته رئیس فدراسیون شطرنج علت لغو مسابقات را مشکلاتی در گرفتن ویزا برای خانواده شطرنج بازان اعلام کرد و راحت از این ماجرا گذشت.

احضار فیروزجا به فدراسیون شطرنج و چالش دلاری

علیرضا فیروزجا جوان‌ترین استاد بزرگ شطرنج ایران در سالی که گذشت با افزایش ریتینگ خود توانست به میان ۱۰۰ شطرنج باز مطرح جهان برسد. او که در این سال با تیم ملی به قهرمانی در هر سه بخش مسابقات قهرمانی آسیا رسیده بود و در مسابقات مختلف دیگر نیز حضور داشت به فدراسیون شطرنج احضار شد. علت فراخوانده شدن او به فدراسیون توضیح در مورد صحبت‌هایش در رسانه‌ها مبنی بر پرداخت ۱۲۰۰ دلار به فدراسیون بابت حضور در مسابقات عنوان شد. البته مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون در واکنش به این موضوع گفت که چیز خاصی نبوده است و یک رسانه صحبت‌های خلاف واقع را منعکس کرده است.

شطرنج در سال ۹۷/ تاریخ سازی مهره‌های جوان - 22

آرین غلامی و دعوت پرماجرایش به مسابقات قهرمانی تیمی جهان

آرین غلامی در این سال در مسابقات برق آسای جام ریلتون سوئد در حالی نایب قهرمان شد که در دور هفتم این رقابت‌ها از رویارویی با نماینده رژیم صهیونیستی سرباز زده بود. او در بخش استاندارد این مسابقات سوئد از ریتینگ ۲۵۰۰ عبور و اولین نورم استاد بزرگی را دریافت کرد. غلامی در مسابقات قهرمانی کشور در رده چهارم ایستاده بود به دعوت نشدنش به تیم ملی برای رقابت‌های قهرمانی تیمی جهان واکنش نشان داد که در نهایت فدراسیون شطرنج مجبور به دعوت از آرین غلامی به تیم ملی شطرنج شد.

شطرنج در سال ۹۷/ تاریخ سازی مهره‌های جوان - 25

شطرنج در سال ۹۷ در یک نگاه:

مهمترین اتفاق سال: کسب یک مدال طلا و دو نقره جهان در بخش سریع و برق آسای قهرمانی بانوان جهان

غیره منتظره ترین اتفاق سال: احضار فیروزجا به فدراسیون

تاریخ سازی: صعود به مرحله سوم رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان، کسب مدال طلای قهرمانی جوانان جهان

بهترین ورزشکار: سارا سادات خادم الشریعه و پرهام مقصودلو

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ورزش ایران در سال ۱۳۹۷ از تلگرام

در ادامه بخوانید

نودنود22 ساعت قبل
به گزارش وب‌سایت نود، شجاع خلیل‌زاده و فرشید اسماعیلی دو بازیکنی هستند که این روزها نام‌شان دوروبر تیم ملی زیاد شنیده می‌شود. اگرچه شاید این دو بازیکن از نظر فنی شایستگی حضور در تیم ملی را داشته باشند اما این تفکر که حضور آنها می‌توانست مانع از باخت تیم ملی شود بسیار رویاپردازانه است. پیش از این روزبه چشمی به تیم ملی دعوت می‌شد که مدتی است جای خود را به سیاوش یزدانی داده است. برای دعوت فرشید اسماعیلی دست سرمربی تیم ملی بازتر است. البته قبل از آن هم فرشید اسماعیلی می‌تواند جایگزین بازیکنان زیادی در لیست تیم ملی شود.

قرارداد آقای سرمربی!

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ قرار بود پس از بازی با عراق یک نشست خبری برگزار شود و به سوالات و ابهامات در زمینه قرارداد مارک ویلموتس پاسخ داده شود، اما اکنون خبری از برگزاری این نشست نیست. پول سرمربی تیم ملی فوتبال از حساب بیت المال پرداخت می‌شود، بنابراین بهتر است مسئولان فدراسیون فوتبال ایران هر چه زودتر این نشست خبری را برگزار کنند تا مشخص شود مفاد قراردادی مارک ویلموتس به چه صورتی است.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
دو دروازه بان استقلال امروز تمرین اختصاصی و پرفشاری را زیر نظر مربی گلرهای تیم برگزار کردند. به گزارش «ورزش سه»، در شرایطی که تمرین استقلال از سوی استراماچونی تعطیل شد تا بازیکنان بعد از بازی تدارکاتی دیروز برابر سرخپوشان پاکدشت به استراحت و ریکاوری بپردازند، دو دروازه بان آبی‌ها امروز در هوای بارانی و برفی پایتخت تمرین سنگین و پرفشاری را انجام دادند. سیدحسین حسینی و حسین پورحمیدی با حضور در ورزشگاه تهرانسر نزدیک به دو ساعت زیر نظر بهزاد غلامپور تمرین سنگین و پرفشاری برگزار کردند تا برای ادامه بازی‌های لیگ برتر آمادگی بهتری داشته باشند. نکته جالب این که این تمرین در برخی لحظات زیر بارش برف و باران برگزار شد اما هر دو گلر استقلال با جدیت خاصی توصیه‌های فنی غلامپور را انجام دادند.
ورزش۳ورزش۳8 ساعت قبل
به گزارش «ورزش‌سه»، اعضای تیم ملی امید ایران که اردوی تدارکاتی خود را در قطر برگزار کرده‌اند، روز گذشته نیز در یکی از زمین‌های چمن مجموعه اسپایر دوحه تمرین خود را انجام دادند. در این تمرین رضا جبیره به دلیل مصدومیت حضور نداشت اما اتفاق نگران کننده آسیب دیدگی یکی دیگر از بازیکنان اسمی تیم امید بود. مهدی قائدی ستاره تکنیکی استقلال که همراه تیم امید به دوحه رفته، در جریان تمرین دیروز دچار مصدومیت شد و تمرین را ترک کرد. درباره میزان مصدومیت قائدی هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست و پزشکان تیم ملی امید نیز اظهارنظری نکرده‌اند اما احتمال دارد او در بازی دوستانه با امید قطر حضور نداشته باشد. گفتنی است؛ تیم امید پنجشنبه شب در قطر به مصاف تیم المپیک این کشور خواهد رفت.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
مربی پیشین تیم ملی درباره اینکه شاگردان ویلموتس، موقعیت چندانی برای گلزنی نداشتند، خاطرنشان کرد: چون عراقی‌ها می‌جنگیدند و ما پا پس کشیدیم. سرمربی تیم ملی تجربه بازی‌های این منطقه را نداشت و به چنین مسائلی آشنا نبود. افاضلی با اشاره به آغاز دیرهنگام اردوی تیم ملی کشورمان اظهار داشت: اردوی تیم ملی باید از جمعه آغاز می‌شد که این اتفاق از روز یکشنبه رخ داد. مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با اشاره دوباره به عدم شناخت ویلموتس نسبت به بازیکنان تصریح کرد: سرمربی تیم ملی همچنان در فاز شناسایی بازیکنان است و به همین دلیل، بازیکنان زوج تیم ملی در خطوط مختلف با هم هماهنگ نیستند. این به خاطر عدم شناخت کافی از بازیکنان و ندیدن بازی‌های لیگ برتر است.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، دیشب دو تیم ملی فوتبال پرتغال و لوکزامبورگ آخرین بازی شان در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ را انجام دادند که سرانجام سلسائو میزبانش را با دو گل شکست داد. در این دیدار اما هواداران لوکزامبورگ با خواندن نام «مسی» رونالدو را به تمسخر گرفتند اما کریستیانو رونالدو با به ثمر رساندن یک گل در آن دیدار که گل ۹۹ ام او برای تیم ملی به شمار می‌رود، همه هواداران لوکزامبورگ را که نام مسی را سر می‌دادند، را به سکوت واداشت. شعارهای 'مسی، مسی، مسی' در اطراف ورزشگاه شنیده می‌شد، زیرا هواداران با امضاء نام رقبای بزرگ او با صدای بلند و با افتخار CR۷ را مسخره کردند اما همانطور که احتمالا حدس زده می‌شد، این رونالدو بود که آخرین خنده را داشت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

تحقیقات سوئد درباره «آسانژ» متوقف شد

مهر9 دقیقه قبل

نصف تسهیلات بانکی به صنعت و معدن رسید

ایسنا10 دقیقه قبل

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت‌های اصلی است

مهر10 دقیقه قبل

هلی برن نظامیان آمریکایی در حومه حسکه

مهر11 دقیقه قبل

آتش زدن قرآن و تخریب اموال عمومی مصداق شکستن حرمت خدا و انسان است

همشهری12 دقیقه قبل