​مروری بر مهم‌ترین رخدادهای سال ۱۳۹۷؛ از اعدام‌های اقتصادی تا دلار ۴۲۰۰ تومانی و از FATFتا روزهای سخت برجام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
​مروری بر مهم‌ترین رخدادهای سال ۱۳۹۷؛ از اعدام‌های اقتصادی تا دلار ۴۲۰۰ تومانی و از FATFتا روزهای سخت برجام

​مروری بر مهم‌ترین رخدادهای سال ۱۳۹۷؛ از اعدام‌های اقتصادی تا دلار ۴۲۰۰ تومانی و از FATFتا روزهای سخت برجام

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: حتی اگر مخاطبان این متن، خوانندگان حرفه‌ای‌ترین رسانه اقتصادی ایران نبودند نیز باز در مرور رخدادهای سالی که کهنه می‌شود اقتصاد، دست بالا را داشت.

به گزارش اقتصادنیوز چه، به هر گوشه سال ۱۳۹۷ خورشیدی که سرک می‌کشی یک رخداد اقتصادی یا مرتبط با مباحث مالی پررنگ‌تر است.

سالی که با فرمان دلار ۴۲۰۰تومانی آغاز شد و هرچند اسب ارز سرکشی‌ها کرده و می‌کند اما در پایان، ثباتی نسبی ولو به بهای افزایش بی‌سابقه را به خود می‌بیند. با این حال دلهره‌ها باقی است که اگر روند کاهشی صادرات نفت ادامه یابد و انتقال درآمدها به داخل چنان با مشکل روبه‌رو باشد که تحقق وعده پاداش قهرمانان «ووشو» هم به بعد از «جنگ اقتصادی» موکول شود، چه خواهد شد؟

سایه اقتصاد و مباحث مالی و بانکی چنان سنگین بود که اعدام‌های سال ۹۷ هم اقتصادی بودند و سودای قیر و سکه، جان «حمید باقری‌درمنی» و «وحید مظلومین» و «محمداسماعیل قاسمی» را گرفت و در پایان سال حسین هدایتی‌دولابی هم پای میز محاکمه رفته است و دریافت‌کنندگان هدیه از او بیمناک آن‌اند که سراغشان بیایند و بازپس بگیرند آنچه را که آقای عابر بانک، دست و دلبازانه بخشیده بود.

از سلطان‌های سر به دار می‌توان گفت و از بانک‌هایی که بلعیده شدند و از صف‌های گوشت و از ابوالفضل میرعلی که از سبزوار به پاخاست و موسسه مالی اعتباری ثامن‌الحجج را راه انداخت و بخت با او یار بود که سر به دار نشد تا بگوییم و بنویسیم سربداران خراسان و باشتین در پی چه بودند و اینها با سپرده‌ها چه می‌کردند.

هر برگ تقویم ۱۳۹۷ خورشیدی را که ورق بزنیم اما هیچ روزی مانند ۱۸ اردیبهشت آن نیست که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آن قلم ضخیم را در دست گرفت و امضای نحس خود را پای فرمانی گذاشت تا تلاش‌های فرساینده ظریف را بر باد دهد و اروپا و دیگر اضلاع توافق هسته‌ای وین را تحقیر کند.

به تحریم بسنده نکرد و از «تصفیر» هم گفت. این اصطلاح را البته رسانه‌های عربی به کار بردند به معنی صفر کردن و منظور صفر کردن صادرات نفت ایران بود تا مقامات جمهوری اسلامی را وادارد یک‌بار دیگر پای میز مذاکره بنشینند و این‌بار با او گفت‌وگو کنند و حاصل کار، نه کاهش میزان غنی‌سازی اورانیوم که کاهش نفوذ منطقه‌ای و کاهش برد موشکی باشد و او بتواند به سلف خود بگوید توافق واقعی این است.

پاسخ ایران اما آشکارا منفی بوده و رهبری عالی نظام نیز در بیانیه راهبردی به مناسبت طلوع خورشید چهل و یکمین سال انقلاب اسلامی هرگونه مذاکره با آمریکا را منتفی دانستند.

با این همه اقتصاد ایران چنان به درآمدهای نفتی خو کرده که تاثیر کاهش صادرات و درآمدهای نفتی انکارناپذیر است و روشن نیست با پایان معافیت کشورهای عمده خریدار نفت ایران (چین، ژاپن و هند) منابع بودجه ۹۸ چگونه تامین خواهد شد.

مهم‌ترین چالش سیاسی که لحن رئیس‌جمهوری را نیز به شکل بی‌سابقه‌ای صریح کرده و واکنش برانگیخته بر سر قبول یا نپذیرفتن کنوانسیون‌های مورد نظر «گروه ویژه اقدام مالی» است و مهم‌ترین اتفاق در آغاز سال تازه موضع مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود که سرانجام درباره FATF چه تصمیمی می‌گیرد و نظر دولت و مجلس شورای اسلامی را تامین می‌کند یا نه.

اگر تایید نکنند ادامه حضور ایران در برجام نیز بی‌فایده به نظر می‌رسد و چه‌بسا رئیس‌جمهوری به صرافت استفاده از ظرفیت قانونی «همه‌پرسی» بیفتد و اگر تایید کنند با آنچه از موضع انقلابی‌گری از تریبون‌های مختلف گفته و به سبب آن مخاطبان را تهییج کرده‌اند، سازگار نیست.

تحریم، تصفیر، FATF و CFT همه مفاهیمی مرتبط با اقتصاد و دانش‌های مالی‌اند و اکنون سیاست در ایران با آنها پیوند خورده است.

سال ۹۷ را با یک اتفاق دیگر هم می‌توان معرفی کرد و آن همانا خبر ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه است تا دیوان‌سالاری ایرانی در دهه‌های اخیر یک ناکامی دیگر را نیز تجربه کند.

همان‌گونه که وزارتخانه‌هایی چون صنایع سنگین، معادن و فلزات، تعاون، جهاد سازندگی و مانند آن دوام نیاوردند و با ادغام عملا برچیده شده‌اند بانک‌های جدیدالتاسیس نیز به دامان بانک مادر بازمی‌گردند تا شائبه خلق پول و نقش آنان در بالا رفتن قیمت املاک و مانورهای مالی زدوده شود و فعالیت آنان تحت نظارت بانک مرکزی و دولت قرار گیرد.

اگر جواد ظریف وزیر امور خارجه استعفا نکرده و بازنگشته بود جنس استعفای وزیران شاخص دولت روحانی نیز در نسبت با اقتصاد، جستنی بود.

چندان که عباس‌احمد آخوندی وزیر راه و شهرسازی در استعفانامه خود به آنچه «نقض احترام به حقوق مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی» خواند اعتراض کرد و حسن قاضی‌زاده‌هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در استعفای خود تعریضی به سازمان برنامه و بودجه داشت و به خاطر آنچه «ناهماهنگی و خلف وعده مدیریت سازمان برنامه و بودجه» توصیف کرد، کناره گرفت. رئیس‌جمهوری اما جانب سازمان برنامه را گرفت و برنده این ماجرا محمدباقر نوبخت بود که معاون خود را به وزارت بهداشت رساند.

فرشته مرگ اما در انتخاب‌های خود کاری به این نداشت و اتفاقا کمتر سراغ مردان اقتصاد و تجارت رفت و فهرستی از رفتگان ۹۷ نشان می‌دهد بیشتر اهل سیاست، ورزش، فرهنگ، هنر و رسانه بودند تا اقتصاد و تجارت.

چندان که از مردان سیاست نام‌هایی چون آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عباس امیر انتظام (پرسابقه‌ترین زندانی سیاسی در جمهوری اسلامی)، محمد بسته‌نگار (فعال ملی مذهبی)، عباس دوزدوزانی وزیر ارشاد در دهه ۶۰ و عضو شورای اول شهر و در نسبتی دورتر همسران مهندس بازرگان و دکتر شریعتی در زمره کوچندگان‌اند.

شاخص‌ترین چهره هنری که در این سال خاموش شد نیز بی‌گمان عزت‌الله انتظامی است و در پایان سال نویسنده سریال‌های طنز (خشایار الوند) در میانسالی درگذشت.

مرگ اما از فوتبال و ورزش هم غافل نبود و سراغ بهرام شفیع و ایرج دانایی‌فرد نیز رفت. اولی برای ماندن در تلویزیون در تکاپو بود و تحت فشار که ناگهان نه از جام‌جم که از عرصه زندگی رفت و دومی چمدان‌ها را بسته بود تا به آمریکا بازگردد و در خاک وطن درگذشت.

وقتی قرار نیست به اهل اقتصاد و بازرگانی بسنده کنیم که کمتر به فرشته مرگ لبخند زدند چرا از «احسان یارشاطر» نگوییم تا نپندارند دهه‌ها نام نبردن از او در تریبون‌های رسمی و اقامت در خارج از این سرزمین از یاد او فروکاسته که گفته بود «وطن من، زبان پارسی است» و به این اعتبار در آغوش وطن، جان سپرد.

به این سیاهه البته می‌توان نام‌هایی چون سیدعلی‌اکبر حسینی مشهور به اخلاق در خانواده را نیز افزود که برای به زیر کشیدن وزیر ارشاد دولت اصلاحات در جلسه استیضاح کوشید و ناکام ماند و از حجت‌الاسلام حسنی امام جمعه ارومیه گفت که او نیز در همین سال درگذشت.

در حال و هوایی دیگر ناصر چشم‌آذر با «باران عشق» رخت برمی‌بندد و ناصر ملک‌مطیعی که در نیمی از حیات هم خاطره بود به خاطره‌ها می‌پیوندد.

چاره چیست؟ سال که کهنه می‌شود یاد مردگان تازه‌تر است تا باشندگان و زندگان.

اگر بخواهیم بر رخدادهای سال ۱۳۹۷ بیشتر درنگ کنیم و از دایره اقتصاد و تجارت فراتر برویم نام‌ها و موضوعات مختلف را می‌توان از این قرار برشمرد:

دلار جهانگیری؛ اعلام نرخ ۴۲۰۰تومانی برای هر دلار مخاطره‌آمیزترین کاری بوده که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در تمام سال‌های مدیریت خود انجام داده است.

هرچند اندک زمانی بعدتر روشن شد که عامل اصلی افزایش قیمت ارز مشکلات انتقال و افزایش تقاضا به قصد تبدیل نقدینگی و احیانا تحرکات صاحبان نقدینگی‌های کلان با مقاصد سیاسی است و دلار در ۴۲۰۰ تومان متوقف نماند اما هنوز در توجیه این اقدام گفته می‌شود که در آن مقطع شوکی لازم به حساب می‌آمد و منظور تامین اقلام اساسی بود نه هر تقاضا.

محیط زیست؛ هنوز فروردین ۹۷ به پایان نرسیده بود که بازداشت و سپس کناره‌گیری کاوه مدنی از معاونت سازمان حفاظت محیط زیست خبرساز شد. جوان ۳۶ساله پس از سال‌ها اقامت در خارج از کشور بازگشته و در یک منصب مدیریتی قرار گرفته بود اما نام او به پرونده فعالان بازداشتی محیط زیست گره خورد و ترجیح داد بازگردد و این‌بار نه به ایران که به سرزمینی که سال‌ها در آن زیسته بود. بسیاری از ایرانیان اول‌بار نام او را در سال ۲۰۱۲ شنیده بودند. هنگامی که از جانب انجمن مهندسان عمران آمریکا به خاطر «دستاوردهای حرفه‌ای و فردی نشان‌دهنده آینده بااهمیت و بشردوستانه مهندسی عمران» به عنوان یکی از ۱۰ چهره جدید مهندسی عمران انتخاب شد و بعدتر دو جایزه را به سبب تلاش در حوزه مدیریت آب کسب کرد و همین دو جایزه هم انگیزه اصلی عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دعوت او بود.

خیاط در کوزه؛ سعید مرتضوی هم از نام‌های خبرساز در سال ۹۷ است. هم در آغاز سال و هم در پایان و بی‌آنکه حکمی صادر کرده باشد که حالا خیاط خود در کوزه افتاده و محکوم است. در آغاز سال به سبب شناسایی در ویلایی در شمال و تحویل به مقامات قضایی و زندان و در پایان سال بخشودگی حکم شلاق در پرونده سازمان تامین اجتماعی. نام قاضی سابق و دادستان پیشین یک جای دیگر هم به چشم خورد. در میانه مصاحبه خبرگزاری فارس با محمود احمدی‌نژاد و جایی که خبرنگار خبرگزاری اصولگرا نیز برای به چالش کشیدن آزادیخواه شدن رئیس‌جمهوری پیشین به حکم انتصاب سعید مرتضوی اشاره می‌کند و آقای احمدی‌نژاد مدعی می‌شود تصمیم او نبوده است. دفتر رئیس‌جمهوری سابق البته روایت خبرگزاری فارس را دقیق ندانسته اما جدای پاسخ همین که از همکاری با او به مثابه نقض ادعای آزادیخواهی یاد شد قابل توجه بود.

استعفای شهردار؛ سال ۹۷ در حالی آغاز شد که محمدعلی نجفی در پایان سال قبل به صورت ناگهانی از شهرداری تهران کناره گرفت و بعدها روشن شد به انتخاب او در حوزه روابط شخصی مربوط بوده است. با استعفای شهردار تهران بحث بر سر گزینه‌های شهرداری بالا گرفت و شورا یکپارچگی قبلی خود را که با انتخاب محمدعلی نجفی نمایان شده بود از دست داد و فراکسیون‌های کارگزاران، اعتماد ملی و اتحاد ملت و نیز منفردها هر یک ساز جدایی زدند و در این میان کارگزاران سازندگی به لطف نفوذ رسانه‌ای تمایل خود به انتخاب محسن هاشمی رئیس شورا را پنهان نکردند. در مقابل اما مخالفت می‌شد چون از یک طرف باب استعفاهای دیگر را باز می‌کرد و با خالی شدن یک صندلی مهدی چمران باید جایگزین می‌شد و لابد بلافاصله دوربین صدا و سیما سراغ او می‌رفت و این ذهنیت به رای‌دهندگان منتقل می‌شد که حتی رای یکپارچه به اصلاح‌طلبان نیز مانع از دیدار دوباره با مهدی چمران به عنوان نماد شوراهای اصولگرا نشده است.

معمای مومیایی؛ کشف یک جسد مومیایی‌شده در حرم حضرت عبدالعظیم و شباهت آن به تصاویر رضاشاه این شایعه را درانداخت که متعلق به پهلوی اول است و تا مدت‌ها سوژه رسانه‌های ماهواره‌ای و سلطنت‌طلب بود. روایت‌ها مختلف بود و با دفن مجدد شایعات فرونشست.

تلگرام؛ دهم اردیبهشت ۹۷ حکم قضایی توقف فعالیت پرطرفدارترین نرم‌افزار پیام‌رسان صادر شد و همزمان پیام‌رسان‌های دیگر تبلیغ و معرفی شدند. به مرور اما با استفاده از فیلترشکن‌ها استفاده از تلگرام ادامه یافت و اینجا و آنجا وزیر جوان ارتباطات متهم شد که همکاری لازم را انجام نداده و حتی برخی امکانات دور زدن در ایران مهیا شده است.

جوان‌گرایی به سبک شبکه۳؛ انتصاب علی فروغی به عنوان رئیس جدید شبکه۳ سیما ابتدا به خاطر نسبت خانوادگی سببی با غلامعلی حدادعادل مورد توجه قرار گرفت اما چالش او با عادل فردوسی‌پور و تلاش برای محدود کردن مجری محبوب و غیبت «نود» شایعاتی را دامن زد و فروغی جوان را واداشت توضیح دهد. در پایان سال وزیر ارتباطات فاش و تایید کرد آمار برتری برنامه «برنده باش» بر «نود» دستکاری شده است. آذری‌جهرمی روز ۱۴ اسفند به صراحت گفت: نظام رای‌گیری صدا و سیما مخدوش است نه اینکه سیستم هک شده باشد. چالش دو مدیر جوان با دو نوع نگاه.

امضای ترامپ؛ مهم‌ترین خبر اردیبهشت‌ماه اما چنان که در صدر گفتار هم آمد و سایه نامیمون خود را بر اقتصاد و زندگی مردمان انداخته خروج آمریکا از برجام در پی امضای فرمان دونالد ترامپ است.

نه نشانه‌ای از بازگشت ایالات متحده به برجام دیده می‌شود و نه تمایل ایران به گفت‌وگوی مجدد. سیاست ایران فعلا گذار از این دو سال است اما اگر قرار باشد ترامپ چهار سال دیگر در کاخ سفید ماندگار شود به تدوین استراتژی‌های تازه نیاز است.

با خروج آمریکا از برجام سرمایه‌گذاری خارجی در ایران متوقف شد و خرید نفت کاهش یافت. کارشناسان یک شرکت خودروساز فرانسوی فردای ۱۳ آبان ۱۳۹۷ و در شروع دور جدید تحریم‌ها ایران را ترک کردند در حالی که قرارداد بسته بودند. مدیر یک شرکت مشهور دیگر از بیم اینکه امکان سفر به آمریکا را از دست بدهد یا اموال او را توقیف کنند خسارت را پذیرفت و از ادامه کار کنار کشید.

هرچند برای تشفی خاطر افکار عمومی گفته می‌شود تحریم‌های جدید چندان با گذشته تفاوت ندارد اما واقعیت این است که این حجم از فشار تاکنون سابقه نداشته و در پاسخ به منتقدان برجام هم می‌توان گفت اگر برجام نبود امید کمرنگ به روسیه و چین و اروپا نیز رنگ می‌باخت و دستگاه دیپلماسی نیز که در حال حاضر با اتکا به قطعنامه ۲۲۳۱ علیه آمریکا موضع می‌گیرد خلع سلاح می‌شد.

مذاکره با کره شمالی؛ دونالد ترامپ سرمست از فرمان خروج از برجام برای اینکه روی دیگر سکه سیاست خود را که «سازش» بود نشان دهد برای گفت‌وگوی مستقیم با کیم جونگ اون رهبر جوان کره شمالی اعلام آمادگی کرد تا بر این انگاره مهر بطلان بزند که تنها به روی «ستیز» این سکه توجه و علاقه دارد.

او می‌خواست از توافق مطلوب هسته‌ای در پاسخ به منتقدان رونمایی کند. این‌گونه بود که صبح سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ در هتل کاپلا در جزیره سنتوزای سنگاپور دیداری رخ داد که تا پیش از آن غیرممکن می‌نمود. با این حال روند حوادث بعد از آن باب میل آمریکا نبود و مذاکرات اسفندماه در ویتنام هم نتیجه مشخصی به بار نداشت. هنوز مشخص نیست که کیم سوم چه در سر دارد. واقعا بر آن است که زرادخانه‌های هسته‌ای را در مقابل امتیازات اقتصادی از بین ببرد یا ترامپ را می‌خواهد بازی دهد تا این دو سال باقی‌مانده سربه‌سر کره‌شمالی نگذارد. برخی معتقدند سناریوی بازی کره شمالی را چینی‌ها نوشته‌اند اگر خود کیم سوم در رویای چین نباشد.

مجال برای پرداختن به همه رخدادهای سالی که کهنه می‌شود فراخ نیست اما برای اینکه بدانیم اتفاقات مختلف چگونه به هم ارتباط دارند این اشارت در پایان روایت، خالی از لطف نیست:

۴۴ سال پیش و در همین روزها در اسفند ۱۳۵۳ خورشیدی محمدرضا پهلوی شاه ایران و صدام حسین مرد شماره دو عراق در آن روزگار در الجزیره به توافق رسیدند تا اختلافات دو کشور بر سر مرز آبی پایان یابد و پس از آن بود که شاه از حمایت از کردها دست کشید. هواری بومدین رئیس‌جمهوری الجزایر بود و واسطه توافق عبدالعزیز بوتفلیقه وزیر خارجه این کشور. وقتی توافق انجام شد و شاه و صدام دست دادند بوتفلیقه نزد شاه رفت و گفت: اعلیحضرت، شیرینی می‌دهند؟ شاه پاسخ داد: بله، حتما. بوتفلیقه گفت: هرچه باشد؟ شاه با غرور گفت: بله، هرچه باشد و می‌پنداشت انتظاری مادی دارد. وزیر خارجه الجزایر گفت: آزادی دوستم علی شریعتی را می‌خواهم. شاه کمی مکث کرد و گفت: به‌محض اینکه به ایران برگشتم دستور آزادی او را صادر می‌کنم.

شاه برگشت و دستور آزادی دکتر شریعتی را صادر کرد، و ۲۹ اسفند ۱۳۵۳ علی شریعتی صدای زنگ خانه خیابان جمال‌زاده را در تهران به صدا درآورد و همسرش پوران شریعت‌رضوی ساعتی مانده به تحویل سال در را گشود و علی را در آغوش کشید.

پوران شریعت‌رضوی در زمره درگذشتگان امسال است و همان عبدالعزیز بوتفلیقه پس از چهار دوره ریاست‌جمهوری و در حالی که روی ویلچر نشسته و تنها جسمی از او باقی‌مانده برای پنجمین بار کاندیدای ریاست‌جمهوری شده و اعتراضاتی را برانگیخته چندان که شاید الجزایر دوباره دستخوش بحران شود …

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با استیضاح، اقتصاد، ایران، دلار و رسانه از تلگرام

🔻سلیمانی، مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح کرد:

🔹۱۸ میلیارد دلار کالا از مرز بازرگان صادر می‌شود

🔹ماکو بزرگ‌ترین منطقه آزاد تجاری جهان است

🔹۳۴ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کرده‌ایم


♦️تکذیب تعیین دلار ۸ هزارتومانی در بودجه ۹۸

🔹یک منبع مطلع خبر درج شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر تعیین دلار ۸هزارتومانی در بودجه سال آینده را تکذیب کرد. ‏

🔹 در روزهای گذشته خبری مبنی بر تعیین نرخ ۸ هزار تومانی برای دلار در بودجه سال ۹۸ در برخی ‏رسانه‌های منتشر شده و حتی واکنش تعدادی از نمایندگان را نیز به دنبال داشت. ‏

🔹این منبع آگاه ضمن تکذیب این خبر، رقم دلار برای بودجه ۹۸ طی روزهای آینده تعیین خواهد شد


💠۱۰ کشوری که بیشترین یارانه انرژی را پرداخت می‌کنند؛

🌀 در سال ۲۰۱۷ میزان یارانه انرژی ایران به ۴۵ میلیارد دلار رسیده که از میزان یارانه انرژی در چین حدود ۷ میلیارد دلار بیشتر است. این در حالی است که جمعیت چین ۱۷ برابر ایران است.

دنیای اقتصاد


خام فروشی؛ تنها هنر اقتصاد آغشته به ایدئولوژی

درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۶ برابر با ۳۶٫۲ میلیارد دلار بوده است (خط نارنجی رنگ). این رقم، با درآمد برخی شرکت‌ها مقایسه شده است. (ستون‌های آبی رنگ).

🔵آکادمی اقتصاد


واکنش عجیب ترامپ به اظهارات رئیس کنگره درباره استیضاح رئیس‌جمهور

دونالد ترامپ امروز در پیامی توییتری نوشت:

🔸من از اظهارات نانسی پلوسی در مخالفت با استیضاح (رئیس‌جمهور) خیلی قدردانی می‌کنم

🔸البته همه باید این حقیقت را به خاطر داشته باشند که من هیچ وقت کار اشتباهی نکردم.

🔸اقتصاد و نرخ بیکاری ما در بهترین وضع قرار دارد، وضعیت ارتش و کهنه سربازان‌مان، عالی است و موفقیت‌های بسیار دیگری هم وجود دارد.


چرا پایش شاخص دلار برای اقتصاد ایران مهم است؟

✍🏻 مرتضی ایمانی راد

بیش از ۶۵ درصد از معاملات جهانی با دلار انجام می‌شود و بیش از این عدد از حجم پولهای رایج در جهان متعلق به دلار است. به همین جهت تغییرات شاخص دلار برای اقتصاد ایران بسیار مهم است. ولی نکته مهم این است که چرا شاخص دلار برای اقتصاد ایران مهم است.

مطالعات و تحقیقات گسترده نشان می‌دهد که کالاهای پایه در جهان به سرعت به تغییرات قیمت دلار واکنش نشان می‌دهند. یعنی هرگاه شاخص دلار امریکا افزایش می‌یابد، بهای کالاها در بازارهای بین المللی کاهش می‌یابد و برعکس هر گاه این شاخص کاهش می‌یابد فرصت خوبی برای افزایش قیمت کالاها در جهان ایجاد می‌شود. این همبستگی منفی دارای ضریب بالایی است و بنابراین باید به آن توجه جدی شود.

بسیاری از کشورهای جهان توسعه نیافته و یا در حال رشد سریع، به شدت به صادرات کالاها وابسته‌اند و با افزایش دلار و پایین آمدن قیمت این کالاها ارزش دلاری این کالاها کاهش پیدا می‌کند و ارزش اقتصادی قابل توجهی از کشورهای صادر کننده (که عمدتا ثروتمند نیستند) به کشورهای وارد کننده (که به طور عمده ثروتمند هستند) منتقل می‌شود. متاسفانه در سالهای اخیر با افزایش ارزش دلار انتقال این ثروت و ارزش اقتصادی سرعت گرفته و شکاف بین این دو گروه کشورها را بیشتر و بیشتر کرده است. بخشی از کاهش تولید ناخالص داخلی در ایران، کاهشهای قابل توجه در قیمت نفت و طلا، افزایش بدهی کشورهای در حال رشد و عوارض متعدد دیگری نتیجه افزایش شاخص دلار است. گذشته از اینها افزایش شاخص بورس اثری منفی بر بازار سهام دارد، کسر بودجه دولت را بیشتر می‌کند، نرخ تورم را در ایران بالاتر می‌برد، و در شدیدترین شکلش بیماری رکود تورمی در اقتصاد ایران را تشدید می‌کند. مطمئنم که شکل گیری این پدیده‌ها همه‌اش ناشی از تغییرات شاخص دلار نیست، ولی اثر این متغیر بر اقتصاد ایران را هم نباید نادیده گرفت.

هم اکنون تحت تاثیر افزایش شاخص دلار، مشکلات جدی برای کشورهای دیگر ایجاد شده است که امریکا را در یک طرف و جهان غیر امریکایی را در طرف دیگر قرار داده است که این خود زمینه‌های یک بحران جدی را در جهان ایجاد خواهد کرد. بحرانی که اقتصاد دانان در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ منتظر آنند.


در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
افت ۵ درصدی ارزش سهام دایملردنیای اقتصاد: ارزش سهام شرکت خودروسازی دایملر این هفته با افت ۵درصدی مواجه شد. این افت سهام درپی آن رخ داد که خودروساز آلمانی طی ۱۲ ماه گذشته برای سومین‌بار چشم‌انداز سودآوری خود را کاهش داد، چراکه مجبور به هزینه صدها میلیون دلار برای رسوایی نقض مقررات آلایندگی در خودروهای دیزلی خود شد. پیش‌بینی سودآوری دایملر مبنی بر ثابت ماندن سود در سال‌جاری میلادی بر خلاف انتظارات از رشد اندک بود. این نخستین‌باری است که گزارش پیش‌بینی سوددهی دایملر تحت هدایت اولا کالنویس، رئیس جدید آن منتشر می‌شود. پیش‌تر نیز وزارت ترابری آلمان اعلام کرد که دایملر باید ۶۰هزار خودروی «جی‌ال‌کا» ۲۲۰ را به‌دلیل نقض محدودیت‌های آلایندگی فراخوان دهد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبنا، براساس اطلاعیه شفاف سازی بانک صادرات ایران، این بانک در صورت‌های مالی تلفیقی ۱۲ماهه منتهی به ۲۹اسفند ۹۷ برای هرسهم ۱۱۱ریال زیان شناسایی کرد. این در حالی است که در صورت‌های مالی شرکت اصلی سود هرسهم ۱۳۸ریال اعلام شده است. «وبصادر» در این گزارش از زیان خالص ۱۹ هزار و ۵۳۰ میلیارد و ۶۶۶ میلیون ریال و زیان انباشته قابل انتساب به صاحبان سهام شرکت اصلی ۶۲هزار و ۷۸۴میلیارد و ۵۳۳میلیون ریال خبر داد. در همین حال «وبصادر» با هدف مدیریت بانک در نظر دارد مطالبات غیر جاری در سال ۱۳۹۸ را ۳۰درصد کاهش دهد. آخرین وضعیت صورت‌های مالی بانک صادرات
ایران‌جیبایران‌جیب20 ساعت قبل
این اتفاق در حالی پیش افتاده که نیروهای آمریکایی علاوه بر نیروهای دیگر کشورهای منطقه در محدوده حضور داشتند. ایرانی‌ها پس از خنثی کردن مین آن را برای انجام تحقیقات به ایران منتقل کردند و ظاهرا همین ماجرا منجر شده آنهایی که پشت پرده دست اندرکار این حمله‌ها بودند به تکاپو بیافتند تا خود را از ماجرا دور کنند. آمریکایی‌ها با انتشار فیلمی مدعی شده‌اند چون ایرانی‌ها این مین را باز کرده‌اند و با خود برده‌اند پس قطعا آنها بودند که این کار را انجام داده‌اند. شاید بد نباشد مقداری ساده‌تر ماجرا را مطرح کنیم. حالا مدرک دست ایران افتاده و احتمالا به زودی هم مدرک و هم نتیجه تحقیقات رونمایی می‌شود وبدیهی است که دست اندرکاران ماجرا بسیار ناراحت باشند.
برترین‌هابرترین‌ها14 ساعت قبل
کنفرانس دو روزه منامه که به درخواست آمریکا تشکیل شده بود، بدون نتیجه چشمگیر و در حالی پایان یافت که مشاور ترامپ درباره علت این ناکامی مدعی شده رهبران فلسطینیان نمی‌خواهند به مردمشان کمک کنند. واشنگتن امیدوار است که مخارج طرح نام‌برده را کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تأمین کنند. در این کنفرانس طرف‌های درگیر در بحران خاورمیانه شرکت نداشتند؛ اسرائیل دعوت نشده بود و فلسطینیان مانند شماری از کشورهای عربی آن را تحریم کردند. شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین گفت، این طرح «فرصتی است که نباید از دست داد»! بسیاری از کارشناسان پیش از آغاز کنفرانس، طرح کوشنر را «اقدامی بی‌نتیجه» اعلام کردند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
صادق نجفی، مشاور عالی و دستیار ویژه وزیر صمت عنوان کرد: با رتبه بندی تجار می‌توانیم در تخصیص ارز به فرد نگاه دقیق‌تری داشته باشیم و این موضوع حالا قابل بهره‌برداری شده است. اعتمادآنلاین| صادق نجفی، مشاور عالی و دستیار ویژه وزیر صمت در خصوص برنامه‌های این وزارتخانه برای ساماندهی و رفع معضلات کارت‌های بازرگانی و همچنین رتبه بندی گفت: برنامه‌هایی تدوین شده و در این راستا همکاری اتاق ایران ضرورت دارد. نجفی با بیان اینکه در سال‌های اخیر برخی واردکنندگان غیررسمی با پرداخت مبالغی به دارندگان کارت‌های موقت، به اصطلاح آن را اجاره کرده و واردات انجام می‌دادند، تصریح کرد: مشکل اصلی کارت‌های اجاره‌ای، فرار مالیاتی واردکنندگان اصلی و بدهی معوق گمرکی آن‌ها است که با ساماندهی کارت‌های بازرگانی جلوی این کار گرفته خواهد شد. نجفی همچنین نظام رتبه بندی تجار را از دیگر برنامه‌های وزارتخانه دانست و اضافه کرد: با رتبه بندی می‌توانیم در تخصیص ارز به فرد نگاه دقیق‌تری داشته باشیم و این موضوعی بود که مدت‌ها به‌دنبال آن بودیم و حالا قابل بهره‌برداری شده است. منبع: ایلنا

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری15 ساعت قبل

ماجرای کودک‌آزاری در بوشهر که برای آن پرونده قضایی تشکیل شد چیست؟

خبری16 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری17 ساعت قبل

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه طراحی تحریم علیه ایران را افزایش داد

مهر7 دقیقه قبل

تصویری دردناک از دختران وزنه‌بردار/ تمرین با سیمان و لاستیک موتورسیکلت در خانه!

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

چرخش ناگهانی نظرات کاربران اینستاگرام درباره رامبد جوان

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

تظاهرات در انگلیس در اعتراض به سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا

مهر25 دقیقه قبل

خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی

الف27 دقیقه قبل

مارکا: ایسکو، انتخاب منچسترسیتی برای جانشینی داوید سیلوا؛ برچسب ۸۰ میلیون یورویی رئال مادرید روی هافبک اسپانیایی

طرفداری28 دقیقه قبل

معامله قرن؛ فرصتی وحدت آفرین برای فلسطین

مهر32 دقیقه قبل