عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت/خون‌ تازه در رگ متورم فوتبال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. ورزشی
عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت/خون‌ تازه در رگ متورم فوتبال

عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت/خون‌ تازه در رگ متورم فوتبال

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
شاید گل سرسبد انتقال‌ها صرف‌نظر از اهمیت لیگ برتر انگلیس و درخشش ستارگان ایرانی در این لیگ معتبر، ماجرای سردار آزمون و زنیت بود.

به گزارش مشرق، سال ۹۷، فراز و فرود زیادی در فوتبال ایران داشت و آنها که نه با جام‌جهانی و تلخ و شیرینش راضی شده بودند و نه جام ملت‌های آسیا آرام‌شان کرد، مثل همیشه به بازی‌های باشگاهی دل بستند و نقش لژیونرها و نمایندگی آنها از فوتبال ایران، بهترین بهانه بود تا از این فوتبال زخمی و خسته، قطع امید نکنند و همچنان به زنده بودن این پیکره پر ایراد، امیدوار باشند.

مثل هر سال، بازیکنانی در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس درخشیدند، پای ترکیه به عرصه استعدادیابی و دلالی بازیکنان ایرانی باز شد، دو مالک ایرانی در بلژیک گرد و خاک کردند و لیگ برتر انگلیس و فوتبال روسیه بیش از پیش با ستارگان ایرانی آشتی کردند.

اگر قرار بر طلوع خورشید باشد، اولین کشوری که خورشید ۲۰۱۸ را تماشا کرد، استرالیا بود، جایی که امروز رضا قوچان‌نژاد ایرانی را دارد، درخشش گوچی در اف. ‌سی سیدنی روزافزون است و همه ما امیدواریم شاهد درخشش او در لیگ قهرمانان آسیا باشیم. ابرستاره‌ای که دیر اما بالاخره به یک انتقال با ارزش و مفید تن داد.

بعد از آن می‌شود به چین و اندونزی، مالزی و حتی دسته دوم چند کشور جنوب شرق آسیا نیز اشاره کرد اما انتقال جوان‌ترین لژیونر تاریخ فوتبال ایران به شارلوای بلژیک توجه کارشناسان را به خود جلب کرد، یونس دلفی در کنار قلی‌زاده گاه نیمکت‌نشین و گاه در ترکیب ثابت، رفته‌رفته خود را به تیم تحمیل کرد و نشان داد که بازیکن آینده‌داری است.

شاید گل سرسبد انتقال‌ها صرف‌نظر از اهمیت لیگ برتر انگلیس و درخشش ستارگان ایرانی در این لیگ معتبر، ماجرای سردار آزمون و زنیت بود، انتقالی پر سروصدا و گران‌قیمت که البته برای زنیت کاملا منطقی و توجیه پذیر بود. آزمون خوش درخشید و گل زد، در ترکیب ثابت قرار گرفت و چنان در دل هواداران زنیت جا باز کرد که شاید آبراموویچ در زمان سهامداری خود در این تیم تا این حد مردمی و مشهور نشده بود. او تقریبا در هر بازی گلزنی کرد تا نشان دهد آماده درخششی خیره‌کننده است.

بالا و پایین شدن وضعیت انصاری‌فرد در ناتینگهام فارست انگلیس هم داستان خودش را داشت، او در ابتدای راه تا مرز علی دایی دوم پیش رفت اما بعد حتی حضور در تیم دوم را هم از دست داد و عملا به سوژه تمسخر برخی رسانه‌های انگلیسی تبدیل شد، کریم البته این فرصت را داشت که بار دیگر به سطح اول جمع لژیونرهای ایران باز گردد و از آن نیز به خوبی استفاده کرد و توانست در بازی مقابل هالسیتی در نیمه‌دوم به میدان برود و در حالی که بازی با تساوی بدون گل در جریان بود یک پاس‌گل داد و یک گل هم زد تا اوضاع برایش تغییر کند و به آینده امیدوار شود همان‌طور که در المپیاکوس در مقطعی نیمکت‌نشین و سکونشین شد اما پا پس نکشید و دوباره به ترکیب برگشت و تا مرز آقای‌گلی پیش رفت.

علیرضا جهانبخش در ترکیب برایتون نماینده خوبی برای فوتبال ایران بود، او به‌عنوان اولین آسیایی تاریخ فوتبال در یک لیگ اروپایی به‌عنوان آقای‌گلی دست یافت و با افتخار فوتبال هلند را ترک کرد و به لیگ انگلیس رفت. اوضاع در اوایل خوب پیش نرفت و هنگامی هم که به ترکیب اصلی رسید با مصدومیت مواجه شد و پس از آن نیز به تیم ملی ایران اضافه شد تا در جام‌ملت‌ها بازی کند و به همین دلیل دوباره جایگاهش در ترکیب اصلی را از دست داد اما رفته‌رفته به آمادگی برگشت و به‌خصوص در چند بازی اخیر خود نشان داده که مهره اصلی تیمش محسوب می‌شود و دیگر نیمکت‌نشینی برای او جایز نیست. شوت سرکش علیرضا و کوبیده شدن توپ به تیر افقی دروازه شاید یکی از مهم‌ترین صحنه‌های لژیونری فوتبال ایران بود که در سال ۹۷ ثبت رسمی شد.

در خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

حضور مهدی طارمی در الغرافه قطر نیز یکی دیگر از اتفاقات مهم در اخبار لژیونرهای فوتبال ایران در سال ۹۷ بود. طارمی به‌شدت تحت فشار بود و شاید هست، او درست یا غلط باید پاسخگوی تاریخی از تیم سرخ پایتخت باشد که در بود و نبود او تحت تاثیر برخی تصمیم‌گیری‌های اشتباه قرار گرفت. طارمی روند سینوسی داشت گاهی درخشید و گاهی هم صدای رسانه‌های قطر را درآورد و این روند فعلا ادامه دارد!

سعید عزت‌اللهی دیگر ستاره فوتبال ایران بود که شاید قرار نبود به هر قیمتی اروپایی شود، در هر حال او هم در چمپیونزشیب انگلیس بیشتر با نیمکت آشنا بود تا با ترکیب اصلی تیمش، سعید در ردینگ دسته اولی دست‌کم در معدود فرصت‌هایی که نصیبش شده، خوش‌درخشید اما بدشانس هم بود و به خاطر مصدومیت تا حدی از دور خارج شد.

شاید ۹۸ سال بهتری برای این بازیکن مورد علاقه کی‌روش باشد. حضور فرشاد احمدزاده روی نیمکت اشلانسکوروتسواو لهستان نیز بخشی از این اتفاق لژیونری در فوتبال ایران بود، احمدزاده فصل را با حضور در ترکیب اصلی تیمش آغاز کرد اما رفته‌رفته به نیمکت تبعید شد و گاهی به یاد مربی خطور می‌کند که او را به جای ستاره زامبیایی خود به زمین بفرستد. بازیکن جوان ایرانی باید خود را بر این تیم نیمه آماده تحمیل کند تا از تیم لهستانی برای خود یک سکوی پرتاب درست و حسابی بسازد وگرنه باید مسیر بازگشت به لیگ ایران را در پیش بگیرد. وقتی قرار شد رامین رضاییان راهی الشحانیه قطر شود، بسیاری از نزدیکان او و کارشناسان فوتبال ایران این انتقال را اشتباه دانستند و شانس وی را حضور در یکی از تیم‌های خوب اروپایی توصیف کردند اما واقعیت این است که رضاییان عملکرد خوبی در تیمش داشته و شاید خطر عدم‌درخشش در فوتبال باشگاهی اروپایی را نپذیرفته و در این لباس، آرامش بیشتری داشته است.

یکی از برزخی‌های فوتبال بلژیک، بدون تردید کاوه رضایی بوده است، او در سال ۹۷ ثبات چندانی در بازی خود نشان نداد و سرمربی بروژ بارها بر سر دوراهی حذف بازیکن یا میدان دادن به وی مردد و دو به شک، قرار گرفت. با این حال هر چه به پایان سال نزدیک شدیم نیمکت‌نشینی‌های کاوه بیشتر شد، آن هم در حالی که فصل قبل درخشش خیره‌کننده‌ای در شارلوا داشت.

صادق محرمی، مدافع خوب فوتبال ایران نیز در ترکیب دینامو زاگرب، موقعیت متزلزلی داشت، او امیدوار است در سال تازه خورشیدی عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد. کار او سخت است، دفاع در فوتبال باشگاهی کشوری که قدرت بدنی و حملات زهردار و ناگهانی همیشه در دستور کار بوده است.

میلاد محمدی در ترکیب گروژنی فقط به همین دلیل که در پایان نیم فصل، افزایش قیمت داشته، می‌تواند مدعی باشد که عملکرد خوبی هم داشته است، در هر حال قطعا خود این بازیکن با وجود ثابت بازی کردن از وضعیت کنونی خود راضی نیست. او به تیم‌های بزرگ اروپایی فکر می‌کرد و حالا باید همچنان نگاهش به فوتبال روسیه، نگاه یک پناهنده برای پرتاب به سوی خوشبختی باشد. شاید درسال ۹۸ او را در فوتبال بریتانیا ببینیم. سیدمجید حسینی دیگر لژیونر فوتبال ایران نیز در ترکیب ترابزون ترکیه خوش‌درخشید و هر بار که میدان پیدا کرد از سوی رسانه‌های معتبری چون حریت، NTV و اسپورتک امتیاز خوبی دریافت کرد. برعکس وحید امیری که در این تیم به یک نیمکت‌نشین تبدیل شد. سال ۹۷ برای فوتبال ایران در عرصه لژیونرها سال بدی نبود اما سال ۹۸ می‌تواند به مراتب باشکوه‌تر و دوست داشتنی‌تر باشد.

منبع: روزنامه فرهیختگان

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بلژیک، سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، کاوه رضایی و کریم انصاری فرد از تلگرام

#لژیونرها | در هفته بیست و نهم لیگ بلژیک؛

شارلوا در حضور ۸۲ دقیقه‌ای علی قلی زاده با نتیجه دو بر یک آنتورپ را شکست داد

بروژ در حضور ۱۷ دقیقه‌ای کاوه رضایی، با نتیجه چهار بر صفر یوپن را شکست داد

@varzesh۳


#لژیونرها

در هفته نوزدهم لیگ ستارگان قطر، الغرافه در حضور ۹۰ دقیقه‌ای مهدی طارمی، تیم العربی در حضور ۹۰ دقیقه‌ای مرتضی پورعلی گنجی را شکست داد، گل اول الغرافه روی پاس مهدی طارمی به ثبت رسید

@varzesh۳


#لژیونرها

حضور رامین رضاییان و امید ابراهیمی در تیم منتخب هفته لیگ ستارگان قطر


در ادامه بخوانید

پشت پرده جدایی برانکو از زبان میناوند

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
مهرداد میناوند که پس از انتشار خبر جدایی برانکو از پرسپولیس طی اظهار نظری جنجالی تهدید به افشاگری کرده بود امروز از برخی اتفاقات پشت پرده باشگاه پرسپولیس که در نهایت به جدایی برانکو از این تیم انجامید، پرده برداشت.

ویدیو؛ وقتی داور، بازیکن را سر کار می‌گذارد

طرفداریطرفداری1 روز قبل

پیام احساسی برانکو به هواداران پرسپولیس +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
به گزارش مشرق، برانکو ایوانکوویچ با انتشار فیلم و پیامی در صفحه رسمی خود در اینستاگرام از هواداران پرسپولیس خداحافظی کرد. ارتش سرخمن از پرسپولیس و فوتبال ایران خداحافظی می‌کنم. من و دستیارانم بهترین، دانش، تجربه، عشق و شور و شوقمان را برای بزرگترین نتایج و موفقیت در تاریخ باشگاه و تاریخ فوتبال ایران به کار گرفتیم. با تشکر از شما برای چهار سال پشتیبانی و عشق عظیم به من و دستیارانم. با تشکر از شمابا عرض پوزش برای چندین شکست، بازی بد یا اشتباه، اما همیشه می‌خواستیم بهترین‌ها برای شما، باشگاه و فوتبال ایران باشد.

از شعار علیه عرب تا تشویق پیروانی/ کار به درگیری فیزکی کشید

ایلناایلنا1 روز قبل
هواداران پرسپولیس با تجمع مقابل ساختمان باشگاه خواستار استعفای ایرج عرب شدند. به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، جدایی برانکو از پرسپولیس برای این باشگاه حسابی گران تمام شده و هواداران پرسپولیس که روز گذشته تجمع اعتراض آمیزی مقابل دفتر باشگاه داشتند امروز با جمعیت بیشتری این کار را تکرار کرده و با شعار علیه ایرج عرب و مسئولان باشگاه اعتراض خود را به وضعیت موجود نشان دادند. شعار علیه مدیریت و اعضای هیات مدیره و همچنین تشویق افشین پیروانی موضع هواداران پرسپولیس در تجمع امروز است. آنها از مدیرعامل پرسپولیس خواستد که از سمت خود استعفا دهد. همچنین برای دقایقی کار به درگیری فیزیکی کشید که منجر به دخالت نیروی انتظامی شد.

توضیحات رئیس باشگاه الاهلی در مورد عقد قرارداد با برانکو

ایلناایلنا1 روز قبل
امیر منصور بن مشعل چند روز پیش با انتشار ویدیویی خطاب به هواداران الاهلی عربستان اعلام کرده بود سرمربی معروفی را انتخاب کرده‌اند و طی روزهای آینده معرفی خواهد شد. حجم ویدئو: ۱۳٫۲۰M | زمان ویدئو: ۰۰:۰۰:۵۹ دانلود فایل ویدئویی

حمله به باشگاه پرسپولیس و شعار علیه ایرج عرب و نبی (ویدئو)

ایلناایلنا1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر