1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. ورزشی
عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت/خون‌ تازه در رگ متورم فوتبال

عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت/خون‌ تازه در رگ متورم فوتبال

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
شاید گل سرسبد انتقال‌ها صرف‌نظر از اهمیت لیگ برتر انگلیس و درخشش ستارگان ایرانی در این لیگ معتبر، ماجرای سردار آزمون و زنیت بود.

به گزارش مشرق، سال ۹۷، فراز و فرود زیادی در فوتبال ایران داشت و آنها که نه با جام‌جهانی و تلخ و شیرینش راضی شده بودند و نه جام ملت‌های آسیا آرام‌شان کرد، مثل همیشه به بازی‌های باشگاهی دل بستند و نقش لژیونرها و نمایندگی آنها از فوتبال ایران، بهترین بهانه بود تا از این فوتبال زخمی و خسته، قطع امید نکنند و همچنان به زنده بودن این پیکره پر ایراد، امیدوار باشند.

مثل هر سال، بازیکنانی در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس درخشیدند، پای ترکیه به عرصه استعدادیابی و دلالی بازیکنان ایرانی باز شد، دو مالک ایرانی در بلژیک گرد و خاک کردند و لیگ برتر انگلیس و فوتبال روسیه بیش از پیش با ستارگان ایرانی آشتی کردند.

اگر قرار بر طلوع خورشید باشد، اولین کشوری که خورشید ۲۰۱۸ را تماشا کرد، استرالیا بود، جایی که امروز رضا قوچان‌نژاد ایرانی را دارد، درخشش گوچی در اف. ‌سی سیدنی روزافزون است و همه ما امیدواریم شاهد درخشش او در لیگ قهرمانان آسیا باشیم. ابرستاره‌ای که دیر اما بالاخره به یک انتقال با ارزش و مفید تن داد.

بعد از آن می‌شود به چین و اندونزی، مالزی و حتی دسته دوم چند کشور جنوب شرق آسیا نیز اشاره کرد اما انتقال جوان‌ترین لژیونر تاریخ فوتبال ایران به شارلوای بلژیک توجه کارشناسان را به خود جلب کرد، یونس دلفی در کنار قلی‌زاده گاه نیمکت‌نشین و گاه در ترکیب ثابت، رفته‌رفته خود را به تیم تحمیل کرد و نشان داد که بازیکن آینده‌داری است.

شاید گل سرسبد انتقال‌ها صرف‌نظر از اهمیت لیگ برتر انگلیس و درخشش ستارگان ایرانی در این لیگ معتبر، ماجرای سردار آزمون و زنیت بود، انتقالی پر سروصدا و گران‌قیمت که البته برای زنیت کاملا منطقی و توجیه پذیر بود. آزمون خوش درخشید و گل زد، در ترکیب ثابت قرار گرفت و چنان در دل هواداران زنیت جا باز کرد که شاید آبراموویچ در زمان سهامداری خود در این تیم تا این حد مردمی و مشهور نشده بود. او تقریبا در هر بازی گلزنی کرد تا نشان دهد آماده درخششی خیره‌کننده است.

بالا و پایین شدن وضعیت انصاری‌فرد در ناتینگهام فارست انگلیس هم داستان خودش را داشت، او در ابتدای راه تا مرز علی دایی دوم پیش رفت اما بعد حتی حضور در تیم دوم را هم از دست داد و عملا به سوژه تمسخر برخی رسانه‌های انگلیسی تبدیل شد، کریم البته این فرصت را داشت که بار دیگر به سطح اول جمع لژیونرهای ایران باز گردد و از آن نیز به خوبی استفاده کرد و توانست در بازی مقابل هالسیتی در نیمه‌دوم به میدان برود و در حالی که بازی با تساوی بدون گل در جریان بود یک پاس‌گل داد و یک گل هم زد تا اوضاع برایش تغییر کند و به آینده امیدوار شود همان‌طور که در المپیاکوس در مقطعی نیمکت‌نشین و سکونشین شد اما پا پس نکشید و دوباره به ترکیب برگشت و تا مرز آقای‌گلی پیش رفت.

علیرضا جهانبخش در ترکیب برایتون نماینده خوبی برای فوتبال ایران بود، او به‌عنوان اولین آسیایی تاریخ فوتبال در یک لیگ اروپایی به‌عنوان آقای‌گلی دست یافت و با افتخار فوتبال هلند را ترک کرد و به لیگ انگلیس رفت. اوضاع در اوایل خوب پیش نرفت و هنگامی هم که به ترکیب اصلی رسید با مصدومیت مواجه شد و پس از آن نیز به تیم ملی ایران اضافه شد تا در جام‌ملت‌ها بازی کند و به همین دلیل دوباره جایگاهش در ترکیب اصلی را از دست داد اما رفته‌رفته به آمادگی برگشت و به‌خصوص در چند بازی اخیر خود نشان داده که مهره اصلی تیمش محسوب می‌شود و دیگر نیمکت‌نشینی برای او جایز نیست. شوت سرکش علیرضا و کوبیده شدن توپ به تیر افقی دروازه شاید یکی از مهم‌ترین صحنه‌های لژیونری فوتبال ایران بود که در سال ۹۷ ثبت رسمی شد.

در خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

حضور مهدی طارمی در الغرافه قطر نیز یکی دیگر از اتفاقات مهم در اخبار لژیونرهای فوتبال ایران در سال ۹۷ بود. طارمی به‌شدت تحت فشار بود و شاید هست، او درست یا غلط باید پاسخگوی تاریخی از تیم سرخ پایتخت باشد که در بود و نبود او تحت تاثیر برخی تصمیم‌گیری‌های اشتباه قرار گرفت. طارمی روند سینوسی داشت گاهی درخشید و گاهی هم صدای رسانه‌های قطر را درآورد و این روند فعلا ادامه دارد!

سعید عزت‌اللهی دیگر ستاره فوتبال ایران بود که شاید قرار نبود به هر قیمتی اروپایی شود، در هر حال او هم در چمپیونزشیب انگلیس بیشتر با نیمکت آشنا بود تا با ترکیب اصلی تیمش، سعید در ردینگ دسته اولی دست‌کم در معدود فرصت‌هایی که نصیبش شده، خوش‌درخشید اما بدشانس هم بود و به خاطر مصدومیت تا حدی از دور خارج شد.

شاید ۹۸ سال بهتری برای این بازیکن مورد علاقه کی‌روش باشد. حضور فرشاد احمدزاده روی نیمکت اشلانسکوروتسواو لهستان نیز بخشی از این اتفاق لژیونری در فوتبال ایران بود، احمدزاده فصل را با حضور در ترکیب اصلی تیمش آغاز کرد اما رفته‌رفته به نیمکت تبعید شد و گاهی به یاد مربی خطور می‌کند که او را به جای ستاره زامبیایی خود به زمین بفرستد. بازیکن جوان ایرانی باید خود را بر این تیم نیمه آماده تحمیل کند تا از تیم لهستانی برای خود یک سکوی پرتاب درست و حسابی بسازد وگرنه باید مسیر بازگشت به لیگ ایران را در پیش بگیرد. وقتی قرار شد رامین رضاییان راهی الشحانیه قطر شود، بسیاری از نزدیکان او و کارشناسان فوتبال ایران این انتقال را اشتباه دانستند و شانس وی را حضور در یکی از تیم‌های خوب اروپایی توصیف کردند اما واقعیت این است که رضاییان عملکرد خوبی در تیمش داشته و شاید خطر عدم‌درخشش در فوتبال باشگاهی اروپایی را نپذیرفته و در این لباس، آرامش بیشتری داشته است.

یکی از برزخی‌های فوتبال بلژیک، بدون تردید کاوه رضایی بوده است، او در سال ۹۷ ثبات چندانی در بازی خود نشان نداد و سرمربی بروژ بارها بر سر دوراهی حذف بازیکن یا میدان دادن به وی مردد و دو به شک، قرار گرفت. با این حال هر چه به پایان سال نزدیک شدیم نیمکت‌نشینی‌های کاوه بیشتر شد، آن هم در حالی که فصل قبل درخشش خیره‌کننده‌ای در شارلوا داشت.

صادق محرمی، مدافع خوب فوتبال ایران نیز در ترکیب دینامو زاگرب، موقعیت متزلزلی داشت، او امیدوار است در سال تازه خورشیدی عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد. کار او سخت است، دفاع در فوتبال باشگاهی کشوری که قدرت بدنی و حملات زهردار و ناگهانی همیشه در دستور کار بوده است.

میلاد محمدی در ترکیب گروژنی فقط به همین دلیل که در پایان نیم فصل، افزایش قیمت داشته، می‌تواند مدعی باشد که عملکرد خوبی هم داشته است، در هر حال قطعا خود این بازیکن با وجود ثابت بازی کردن از وضعیت کنونی خود راضی نیست. او به تیم‌های بزرگ اروپایی فکر می‌کرد و حالا باید همچنان نگاهش به فوتبال روسیه، نگاه یک پناهنده برای پرتاب به سوی خوشبختی باشد. شاید درسال ۹۸ او را در فوتبال بریتانیا ببینیم. سیدمجید حسینی دیگر لژیونر فوتبال ایران نیز در ترکیب ترابزون ترکیه خوش‌درخشید و هر بار که میدان پیدا کرد از سوی رسانه‌های معتبری چون حریت، NTV و اسپورتک امتیاز خوبی دریافت کرد. برعکس وحید امیری که در این تیم به یک نیمکت‌نشین تبدیل شد. سال ۹۷ برای فوتبال ایران در عرصه لژیونرها سال بدی نبود اما سال ۹۸ می‌تواند به مراتب باشکوه‌تر و دوست داشتنی‌تر باشد.

منبع: روزنامه فرهیختگان

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بلژیک، سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، کاوه رضایی و کریم انصاری فرد از تلگرام

#لژیونرها

حضور رامین رضاییان و امید ابراهیمی در تیم منتخب هفته لیگ ستارگان قطر


#لژیونرها

در هفته نوزدهم لیگ ستارگان قطر، الغرافه در حضور ۹۰ دقیقه‌ای مهدی طارمی، تیم العربی در حضور ۹۰ دقیقه‌ای مرتضی پورعلی گنجی را شکست داد، گل اول الغرافه روی پاس مهدی طارمی به ثبت رسید

@varzesh۳


#لژیونرها | در هفته بیست و نهم لیگ بلژیک؛

شارلوا در حضور ۸۲ دقیقه‌ای علی قلی زاده با نتیجه دو بر یک آنتورپ را شکست داد

بروژ در حضور ۱۷ دقیقه‌ای کاوه رضایی، با نتیجه چهار بر صفر یوپن را شکست داد

@varzesh۳


در ادامه بخوانید

روزنوروزنو14 ساعت قبل
تیم فوتبال پرسپولیس در حالی این روزها با جدیت به دنبال هت‌تریک در قهرمانی لیگ برتر است که یکی از اخباری که هواداران این تیم را نگران کرده بود عدم پرداخت مطالبات برانکو و در عین حال مشکلی بود که برخی رسانه‌ها منتشر کردند و آن هم رفتن برانکو ایوانکوویچ در پایان فصل بود. البته برانکو اعلام کرد یک سال دیگر با این تیم قرارداد دارد اما عدم پرداخت مطالبات گویا به قدری شده بود که دست او را برای رفتن باز می‌گذاشت. در این میان و بر اساس اعلام یک منبع آگاه در جلسه هیات مدیره پرسپولیس راه‌های پرداخت پول پروفسور مطرح شده و محمدنبی نیز بعد از جلسه این موضوع را تایید کرد. خبر خوشی که از این جلسه به بیرون راهی پیدا نکرد، این بود که هیات مدیره پرسپولیس تصمیم گرفته پس از واریز مطالبات برانکو یک بار دیگر با او پای مذاکره بنشیند و قرارداد او را که هم اکنون تا سال ۱۳۹۹ است حداقل یک‌سال دیگر و تا سال ۱۴۰۰ تمدید کنند؛ موضوعی که می‌تواند موفقیت پرسپولیس را به نوعی حداقل تا سال ۱۴۰۰ بیمه کند و حتی مدیران باشگاه پرسپولیس می‌توانند قرارداد برانکو را بیش از دو سال نیز تمدید کنند. به هرحال درصورت محقق شدن این موضوع خبر آن می‌تواند برای هواداران پرسپولیس از عسل هم شیرین‌تر باشد.
روزنوروزنو23 ساعت قبل
باشگاه تراکتورسازی با محسن فروزان وارد دعوای علنی شده است. دفاعیه را بخوانید متوجه می‌شود موضوع تذکر حجاب است.» دفاعیه‌ای که دیروز منتشر شد صحت ادعای وکیل فروزان را تأیید می‌کند. محسن فروزان قصد دارد از مالک باشگاه تراکتورسازی شکایت کند. شجاعی و دژاگه عکسی گذاشتند که فروزان داخلش بود، اما اسمی از او نیاوردند و فقط گفتند فوتبال روز بد و خوب دارد. احتمالا آن‌ها می‌خواستند هم دل محسن را به دست بیاورند و هم با مالک باشگاه سرشاخ نشوند.
روزنوروزنو14 ساعت قبل
پس از قطعی شدن ماندن شفر در استقلال برای فصل بعد حالا هواداران مطابق معمول باید خود را برای جابجایی‌های بزرگی در پنجره نقلا‌وانتقالاتی تابستان آماده کنند. جدیدترین شایعه در خصوص تیم فصل بعد استقلال به سورپرایز بزرگ مدیران این تیم روی نیمکت اختصاص داده می‌شود، گویا شفر با درخواست فرهاد مجیدی مبنی بر اضافه شدن فابیو جانواریو به کادر فنی استقلال موافقت کرده و این مربی محبوب فصل بعد به جمع آبی‌پوشان اضافه خواهد شد. فابیو جانواریو، یکی از محبوب‌ترین بازیکنان خارجی استقلال در طول تاریخ به حساب می‌آید که با این تیم سابقه قهرمانی را در کارنامه دارد.
روزنوروزنو10 ساعت قبل
در همین راستا مسئولان باشگاه استقلال به طور ضمنی لیستی را از وینفرد شفر گرفته‌اند تا در راستای جذب بازیکنان جدید بلافاصله وارد عمل شوند. در این لیست نام بازیکنان متعددی به چشم می‌خورد که اولویت‌بندی شده‌اند تا بعد از پایان فصل، یارگیران باشگاه در راستای جذب آنها اقدام کنند. یکی از بازیکنانی که در لیست خرید استقلال دیده می‌شود امین قاسمی‌نژاد است. قاسمی‌نژاد که شم گلزنی مطلوبی دارد به احتمال فراوان جزو اولین بازیکنانی خواهد بود که باشگاه استقلال در راستای جذب آن اقدام خواهد کرد. اما دیگر بازیکنی که به احتمال زیاد باشگاه استقلال به سراغش خواهد رفت ایوب والی است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، تیم‌های بسکتبال نفت آبادان و شهرداری گرگان با صعود به فینال لیگ برتر، معادلات ابتدای فصل را به هم زدند. تیم شهرداری گرگان در چهارمین مسابقه نیمه نهایی بار دیگر با چند هزار تماشاگر میزبان شیمیدر بود و شیمیدری‌ها بدون محمد جمشیدی ستاره ملی پوش خود در این دیدار به میدان رفتند. در سوی دیگر نیمه نهایی، تیم نفت آبادان هم از ابتدا به طور کامل مقابل پتروشیمی برتر بود و در پایان با نتیجه ۷۴ بر ۶۵ حریف خود را شکست داد تا با پیروزی ۳ بر یک در سری نیمه نهایی راهی فینال شود. پتروشیمی در سری نیمه نهایی، سجاد مشایخی را در اختیار نداشت و فرید اصلانی با وجود مصدومیت دیروز به بازی چهارم نیمه نهایی رسید. سری نیمه نهایی به صورت سه برد از پنج مسابقه برگزار شد.
مهرمهر11 ساعت قبل
البته نباید فراموش کنیم ذوب آهن تیمی قدرتمند را تشکیل داده است. پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس ادامه داد: پرسپولیس نیمه اول خوب نبود و این مشکل بزرگی برای این تیم محسوب می‌شود که در فشردگی تقویم بازی‌ها نمی‌تواند از تمام توان خود استفاده کند. بهتر است فکری به حال نحوه تعویض‌های تیم کند. تراکتورسازی جدی‌ترین رقیب برای پرسپولیس بود اما این تیم به حاشیه رفت و دیگر نمی‌تواند برای قهرمانی مدعی اصلی باشد. پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس با اشاره به دیدار پیش روی پرسپولیس مقابل الاهلی عربستان افزود: من فکر می‌کنم این بازی می‌تواند تکلیف صعود را روشن کند.

نظرها

اخبار بیشتر