سرگردانی کارت سوخت در سال ۹۸
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
سرگردانی کارت سوخت در سال ۹۸

سرگردانی کارت سوخت در سال ۹۸

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- کارت های سوخت پس از سال ها بی مهری در سال 97 در مرکز توجه قرار گرفتند و برای مدتی تب کارت سوخت، جامعه را فراگرفت و همگان منتتظر اجباری شدن استفاده از آنها شدند، اما خیلی زود هیاهوی این کارت ها به پایان رسید و سروصدای کارت های سوخت به خاموشی گرایید.

به گزارش روز جمعه ایرنا، سال ۹۷ سالی پرماجرا برای کارت سوخت بود، نوسان شدید نرخ ارز که باعث افزایش چند برابری فاصله بهای سوخت در داخل و کشورهای همسایه شد، رشد بی سابقه قاچاق سوخت و به تبع آن افزایش میزان مصرف را به دنبال داشت.

قاچاقچیان، گازوییل، بنزین و انواع سوخت را از ایران به همسایگان شرقی و غربی رسانده و سود سرشاری را عاید خود می‌کنند. قیمت سوخت در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه در حدی است که با وجود ریسک بالای قاچاق، باز هم قاچاقچیان نمی‌توانند از سود این کار چشم پوشی کنند.

مقایسه قیمت سوخت در ایران و کشورهای همسایه نشان می‌دهد که قاچاقچیان سوخت با در نظر گرفتن ریسک‌های مختلف، سود ۱۰ تا ۱۴ برابری را از انتقال این فراورده‌های استراتژیک به کشورهای همسایه می‌برند.

از سوی دیگر، کیفیت پایین خودروهای داخلی و بالارفتن میزان مصرف آنها نیز باعث ثبت رکوردهای تاریخی و بی سابقه در کشور شد به طوری که در تیرماه امسال میزان مصرف به رقم ۱۲۱ میلیون لیتر در روز رسید و زنگ خطر رشد بی رویه مصرف سوخت به صدا درآمد.

پس از بروز این نگرانی‌ها، توجهات به سوی راه‌های کنترل و مدیریت مصرف سوخت جلب شد که در نهایت طرح هایی برای اجباری شدن استفاده از کارت سوخت و نیز پیشنهادهایی برای سهمیه بندی و چند نرخی کردن بنزین ارایه شد.

** هیاهوی ثبت نام خودروهای فاقد کارت سوخت

در آذرماه امسال، اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر تعیین مهلت برای ثبت نام مالکان خودروها و موتورسیکلت‌های فاقد کارت سوخت صادر شد که بر اساس آن از این دسته از مالکان خواسته شد از سوم تا ۲۷ آذر بر اساس شرایط تعیین شده، نسبت به ثبت درخواست خود برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام کنند.

در این اطلاعیه تاکید شد پس از فراهم شدن امکان تحویل سوخت با کارت برای عموم دارندگان خودروها و موتورسیکلت‌ها، از تاریخی که بزودی اعلام خواهد شد بنزین تنها با ارائه کارت به خودروها و موتورسیکلت‌ها تحویل خواهد شد.

هشدارهای پی در پی درباره لزوم ثبت نام و همراه داشتن کارت سوخت باعث شد تا مالکان خودروهای فاقد کارت به سراغ ثبت نام این کارت‌ها بروند زیرا نگران بودند در صورت نداشتن کارت سوخت پس از اجباری شدن استفاده از این کارت‌ها، آنها دچار مشکل شوند.

ثبت نام از مالکان خودروهای فاقد کارت سوخت پس از پایان مهلت تعیین شده نیز ادامه یافت، در نهایت میزان ثبت نام‌های جدید برای کارت سوخت به بیش از سه میلیون رسید.

پس از پایان زمان تعیین شده، همه منتظر اعلام اجباری شدن استفاده از کارت سوخت در جایگاه‌های عرضه سوخت بودند، اما اتفاق جدیدی نیفتاد.

** بلاتکلیفی کارت سوخت در سال جدید

با پایان یافتن سال ۹۷ نیز هیچ تصمیم جدیدی درباره اجباری شدن استفاده از کارت سوخت اتخاذ نشد و حتی سرنوشت کارت سوخت در سال ۹۸ نیز مشخص نشده و به نظر می‌رسد بلاتکلیفی این کارت‌ها همچنان ادامه یابد.

اکنون اجماع ملی برای بازگشت کارت سوخت و مدیریت مصرف شکل گرفته اما درباره جزییات و چگونگی اجرای طرح‌های مدیریت مصرف، هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

مشکل در استفاده از کارت سوخت نیست بلکه دغدغه اصلی این است که اجباری شدن استفاده از کارت سوخت بدون همراه شدن آن با سهمیه بندی و چند نرخی کردن بهای سوخت، کاری بیهوده و بی فایده است.

اگرچه در سال‌های اخیر پس از حذف سهمیه بندی، هیچ گاه کارت سوخت به طور رسمی حذف نشد اما رانندگان به استفاده از آن در زمان سوخت گیری تمایلی نداشته‌اند و در عمل کارت‌های سوخت جایگاه داران، جایگزین کارت‌های شخصی شده است.

با یکسان سازی نرخ بنزین و حذف سهمیه بندی در بهار ۱۳۹۴، فرایند حذف تدریجی کارت سوخت توسط مالکان خودروها آغاز شد.

رانندگان با حذف سهمیه بندی بنزین، به کارت سوخت به عنوان ابزاری مزاحم می‌نگریستند که هیچ کارایی ندارد، زیرا به راحتی می‌شد با استفاده از کارت سوخت جایگاه داران سوخت گیری کرد.

بدین ترتیب به تدریج کارت سوخت از چرخه سوخت گیری رانندگان کنار گذاشته شد، حتی افرادی که کارت خود را گم کرده بودند به سراغ آن نرفتند.

بی رغبتی به کارت سوخت تا آنجا پیش رفت که در دفترهای پستی انبوهی از کارت‌های سوخت وجود داشت که رانندگان برای تحویل گرفتن آنها مراجعه نکرده بودند.

**سرنوشت کارت‌های سوخت در انتظار تصمیم دولت و مجلس

نهادهای ذیربط از جمله مجلس و بخش‌های مختلف دولت و حتی بخش خصوصی و کارشناسان پیشنهادهای خود درباره کارت‌های سوخت و مدیریت مصرف را ارایه کرده‌اند که هیچ کدام نهایی نشده است.

در اجباری کردن کارت سوخت تردیدی وجود ندارد، اما زمان و نحوه اجرای طرح‌های جدید مدیریت مصرف از طریق کارت سوخت هنوز مشخص نیست. به نظر می‌رسد کسی حاضر نیست مسوولیت سهمیه بندی و چند نرخی کردن سوخت را به گردن بگیرد.

پیگیری‌های ایرنا از نهادهای ذیربط نیز حاکی از این است که هنوز درباره سرنوشت کارت‌های سوخت و سهمیه بندی سوخت، تصمیم واحدی اتخاذ نشده و حتی بطور غیر رسمی گفته می‌شود که بلاتکلیفی کارت‌های سوخت در سال ۹۸ همچنان ادامه خواهد یافت.

گزارش از میثم طاهری

اقتصام**۲۰۲۲**۱۶۰۱**

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، کارت سوخت، سهمیه بندی و بنزین از تلگرام

💠علی سعدوندی ‌تحلیلگر مسائل اقتصادی: باید سعی کنیم یارانه‌های غیرنقدی را به یارانه‌ نقدی تبدیل کنیم، در غیر این صورت خروج کالاها از کشور بیشتر خواهد شد و قاچاق افزایش پیدا خواهد کرد. در مورد سهمیه بندی بنزین هم به همین ترتیب است. / در چهار سال اول دولت کنترل قیمت‌های کالاها و ارز باعث شد تا فنر تورم و قیمت ارز به صورت مصنوعی پایین نگه داشته شود اما در اوایل سال جاری جهش این فنرها را شاهد بودیم که باعث ایجاد تورم و افزایش نرخ ارز شد.


یارانه ۷۳ هزار میلیارد تومانی دولت به قاچاقچیان بنزین

کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس:

🔹دولت برای جلوگیری از قاچاق بنزین، برنامه‌ریزی ندارد.

🔹در بودجه سال ۹۸ باید سهمیه بندی بنزین تعیین تکلیف می‌شد؛ اجرای این جراحی اقتصادی نیازمند شهامت است.

🔹بین ۲۰ تا ۲۲ میلیون لیتر روزانه قاچاق بنزین از کشور انجام می‌شود که اگر با نرخ جهانی یا فوب خلیج فارس محاسبه شود دولت روزانه ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه به قاچاقچیان بنزین می‌دهد/ مهر


🔻دلیل فعال شدن کارت سوخت چیست؟

قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:

🔹استفاده از کارت سوخت به معنی افزایش نرخ و یا سهمیه‌بندی بنزین نیست، بلکه تنها برای شناسایی افرادی‌ است که به صورت غیرمتعارف سوخت‌گیری می‌کنند؛ البته در زمینه استفاده از کارت سوخت و زمان فعال‌سازی آن نیز هم هنوز تصمیم‌گیری نشده است. /تسنیم


🔻فعال شدن دوباره کارت سوخت در سال آینده بدون سهمیه‌بندی

صفری، عضو کمیسیون انرژی مجلس:

🔹تصمیمی که طی هفته جاری با حضور وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس گرفته شد اینکه در سال آینده بدون هیچ گونه اعمال تغییر قیمت و سهمیه بندی فقط از کارت سوخت استفاده شود

🔹 بدون شک با احیای مجدد کارت سوخت ضمن توزیع نظام مند و مدیریت بهتر فرآورده‌های نفتی موجب کاهش شدید آمار قاچاق سوخت در کشور خواهد شد. /تسنیم

جزییات بیشتر:


♦️استفاده از کارت سوخت خودروها از اول دی ماه اجرایی می‌شود

🔷عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه دولت از دی ماه استفاده از کارت سوخت را اجرایی می‌کند، افزود: شیوه‌ی استفاده از کارت سوخت که دولت در شرایط کنونی آن را مدنظر قرار داده در گذشته وجود داشته و تجربه استفاده از آن نیز در کشور وجود دارد که بر این اساس اوضاع سوخت ساماندهی می‌یابد.

🔷وی با بیان اینکه طی هفته‌های اخیر ثبت نام افرادی که کارت سوخت ندارند انجام شد، ادامه داد: باید مهلت ثبت نام کارت سوخت تمدید شود تا افرادی که در زمان قانونی نتوانستند ثبت نام کنند برای دریافت کارت سوخت اقدام کنند.

♨️ برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی به درگاهاینترنتی کارت سوخت دولت مراجعه کنید.

♨️برای دریافت مجدد کارت سوخت المثنی اصلی و تغییر رمز به دفاتر پلیس+۱۰ …

@bpo۱۰


دولت فعلا برنامه‌ای برای سهمیه‌بندی سوخت ندارد/ امکان احیاء کارت سوخت در سال ۹۸ برای ساماندهی مصرف و جلوگیری از قاچاق بنزین

نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس:

🔹 دولت فعلا تصمیمی برای سهمیه بندی سوخت ندارد. احیاء مجدد کارت سوخت یکی از ابزارهای مقابله با قاچاق سوخت است، دولت تصمیمی بر سهمیه‌بندی بنزین ندارد اما ممکن است سال آینده کارت سوخت به منظور ساماندهی مصرف احیاء شود.

🔹دولت می‌تواند از اختیاری که برنامه ششم توسعه به آن‌ها داده استفاده کرده و کارت سوخت را مجددا به کشور باز گردانند/ خانه ملت


در ادامه بخوانید

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از آی تی رسان، این لیست به صورت روزانه آپدیت شده و شامل محصولاتی همچون گلکسی S۷، گلکسی S۷ Edge، سامسونگ گلکسی نوت ۵، گلکسی A۹ و… می‌شود. شما می‌توانید با کلیک بر روی نام هر مدل، به فروشگاه‌های آنلاین وارد شده و محصول مورد نظر را بخرید. لیست قیمت گوشی‌های سامسونگ
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، بهای سکه طح قدیم چهار میلیون و ۵۵۰هزار تومان است. نیم سکه و ربع سکه امروز به ترتیب با قیمت‌های دو میلیون و ۴۷۰ و یک میلیون و ۶۵۰هزار تومان در بازار معامله می‌شوند. قیمت سکه یک گرمی امروز یک میلیون و ۱۰هزار تومان است. طلای ۱۸عیار در بازار امروز گرمی ۴۳۴هزار و ۴۵۰تومان قیمت خورد. هر اسکناس یورو در تابلوی این صرافی‌ها برای فروش ۱۵۳۰۰و برای خرید ۱۵۲۰۰ تومان قیمت خورده است.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
شادمهر کاظم‌زاده عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از افتتاح فاز یک پروژه آزادراه تهران-شمال تا پایان تابستان سال جاری خبر داد و گفت: در شرایط کنونی فاز یک این پروژه بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با روند کنونی بخشی از این پروژه در ماه‌های آتی به بهره برداری می‌رسد. کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک با با افتتاح فاز یک آزادراه تهران-شمالفاز یک آزادراه تهران-شمال به طول حدود ۳۲ کیلومتر احداث شده و باعث کاهش ۶۰ کیلومتری مسیر و کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک می‌شودوی ادامه داد: فاز یک آزادراه تهران-شمال به طول حدود ۳۲ کیلومتر احداث شده و باعث کاهش مسیر و کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک می‌شود. این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: البته در شرایط کنونی روند کنونی اجرای فاز دو و سه پروژه آزادراه تهران-شمال بسیار کند است و باید اقدامات لازم برای سرعت بخشی به این پروژه صورت گیرد. اجرای کامل پروژه آزادراه تهران-شمال موجب کاهش ۶۴ کیلومتری مسیر و کاهش ۳ ساعته زمان سفر می‌شودکاظم زاده تصریح کرد: اجرای کامل پروژه آزادراه تهران-شمال موجب کاهش ۶۴ کیلومتری مسیر و کاهش ۳ ساعته زمان سفر می‌شود، همچنین تحقق این مسئله کاهش ۶۰۰ میلیارد تومانی مصرف سوخت در سال را در پی دارد. عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: امیدوارم بنیاد مستضعفان برنامه ریزی دقیقی را برای اجرا و تکمیل فاز دو و سه آزادراه تهران-شمال انجام دهد، تا هر چه سریع‌تر مردم بتوانند از این ظرفیت بسیار خوب برای تردد و مسافرت استفاده کنند. /پایان پیام
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز دوشنبه _ ۲۷ خرداد ماه _ سکه طرح جدید و سکه طرح قدیم به ترتیب چهار میلیون و ۷۴۱ هزار تومان و چهار میلیون و ۵۴۹ هزار تومان و دلار ۱۳ هزار و ۴۹۳ تومان در بازار معامله شد. اطلاعات بیشتر در مورد آخرین قیمت‌های اعلام شده برای سکه، طلا و ارز در جدول زیر آمده است:
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
او در زندان فشافویه دوران محکومیت خود را سپری می‌کرد. زندانیانی که مرتکب قتل شیرمحمدعلی شده‌اند، جرایم سنگینی مانند قتل مرتکب شده بودند. جرایم ارتکابی مرحوم شیرمحمدعلی، از نوع جرایمی است که اغلب حقوق‌دانان آنها را در زمره جرایم سیاسی قرار می‌دهند. مسلما اختیاری که در این ماده به قاضی داده شده است، به این معنا نیست که قاضی می‌تواند خلاف قاعده اصلی عمل کرده و مثلا دستور دهد که فرضا زندانی چک بی‌محل در کنار زندانیان قتل عمد قرار گیرد. علاوه بر این زندانبان همان‌قدر که باید مراقب آن باشد که زندانی در زندان مرتکب تخلف از مقررات زندان نشود، باید مراقب جان و سلامت جسمی و روانی زندانی و مهم‌تر از آن بهبود و تربیت شخصیتی و تربیتی او هم باشد. گفته می‌شود زندانی مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی پیش‌ازاین از شرایط زندان و عدم امنیت جانی خود شکایت و تقاضای جابه‌جایی داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر