پرفورمنسی برای بحران آب در روز جهانی آب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
پرفورمنسی برای بحران آب در روز جهانی آب

پرفورمنسی برای بحران آب در روز جهانی آب

ایرناخبرگزاری ایرنا |
انزلی-ایرنا-هنرمندان شهر ساحلی انزلی در روز جهانی آب با اجرای پرفورمنس (نمایش مفهومی اجرا محور) وضعیت بحرانی امروز آب را به نمایش گذاشته و توجه گردشگران را به خود جلب کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بحران آب یکی از موضوعاتی است که به عنوان چالش جدی دنیا بوده تا جایی که حتی حیات همه موجودات را با تهدید روبرو کرده و لازم است با فرهنگ‌ سازی در راستای تنظیم الگوی مصرف چاره‌ای برای این مشکل اندیشید.

در این میان هنرمندان شهر ساحلی انزلی با اجرای نمایشی با موضوع آب در میان گردشگران حاضر در بوستان تاریخی بلوار قدس در روز جهانی آب توجه حاضران را به خود جلب کرده و این موضوع جهانی را به چالش کشیدند تا باز هم دست هنر بازوی مشکلات اجتماعی و زیست محیطی را گرفته و به اندازه توانش از زمین بلندش کند.

مدیر اداره فرهنگی و ورزشی و اجتماعی شهرداری بندرانزلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هدف از برگزاری این برنامه فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست و حفاظت از منابع طبیعی به ویژه آب به عنوان مایه حیات بود.

حامد سمیعی افزود: هرگونه حرکت و فعالیت در زمینه مشکلات محیط زیست بسیار حساس و مهم بوده و لازم است که علاوه بر تلاش مسئولان، مردم نیز با رعایت الگوی مصرف گامی هرچند کوچک در زمینه ذخیره هرچه بهتر منابع آبی بردارند.

وی خاطر نشان کرد: با انجام این گونه حرکت‌های هرچند کوچک فرهنگی هنری می‌توان شاهد اتفاقات بزرگ بود و جا دارد از شیرین سامی بازیگر و کارگردان مطرح گیلان و گروه هنری اش تشکر کنم که حرکت بسیار زیبایی را در قالب نمایش مفهومی اهمیت آب به عنوان مایه حیات، برای عموم مردم به نمایش گذاشتند.

سمیعی ادامه داد: نکته قابل توجه در اجرای این نمایش، نگاه متعجب و پویشگر مردم بود و حس کنجکاوی مردم و مسافران را برانگیخته بود.

آنچه که مسلم است ایران هم‌اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است و خشک ‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی نزدیک کرده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، کاهش کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و توفان‌های گرد و غبار از نشانه‌های این امر است.

بر اساس گزارش‌ها و اعلام وزارت نیرو، حدود ۹۲ درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور به مصرف بخش کشاورزی می‌رسد و کل مصرف آب در بخش خانگی و صنعت نیز حدود ۸ درصد است.

در این بین نحوه و چگونگی مدیریت منابع آبی کشور با توجه به شرایط خاص جغرافیایی کشورمان همواره یکی از بحث‌های جدی کارشناسان در طول سال‌های اخیر بوده است.

به گونهای که بسیاری، مدیریت منابع آب کشاورزی را به دلیل مصرف بیش از ۹۰ درصدی منابع آبی کشور در کنترل و مدیریت بحران آب بسیار حایز اهمیت دانسته و معتقدند که مشکل آب را بایستی از سرچشمه آن یعنی زمین‌های کشاورزی رفع کرد.

بحران آب تنها بحران جدی است که هنوز کسی آن را جدی نگرفته اما باید بحران آب را بحرانی دانست که شاید به مهاجرت میلیونی بشر و سایر مشکلات اجتماعی و زیست محیطی منجر شود اما زنگ خطر آن همچنان بی‌صدا است.

به گزارش ایرنا، سازمان ملل متحد در رابطه با چالش‌های جاری و آتی آب هر سال شعاری برای روز جهانی آب پیشنهاد می‌دهد که تمرکز آن بر گزارش جهانی توسعه آب است، که هر سال در ۲۲ مارس برگزار می‌شود و در این راستا شعار روز جهانی آب برای سال ۲۰۱۹ را «آب برای همه» تعیین کرد که منطبق بر دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار بوده و نشان دهنده این موضوع است که همگام با پیشرفت توسعه پایدار، هر فردی باید از آن سود ببرد.

پرفورمنس آرت یا نمایش مفهومی اجرامحور (هنر نمایشگون) هنری است مرتبط با دیگر رشته‌های هنری که اجرای آن می‌تواند از پیش نوشته شده یا فی البداهه، تصادفی یا کاملا هماهنگ شده، ذاتی و خود جوش یا دقیق از پیش طراحی شده، همراه با شرکت بینندگان یا بدون حضور آن‌ها باشد.

۷۴۷۱ /۶۰۳۰

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، بحران آب، بندرانزلی و نمایش از تلگرام

⚽️هفته دهم لیگ برتر فوتبال / امروز سه شنبه

▫️پارس جنوبی بوشهر – راه یاب ملل مریوان

▫️پالایش گاز ایلام – ملوان بندرانزلی

▫️سپیدار قائمشهر – شهرداری بم

▫️خلیج فارس شیراز – آذرخش تهران

▫️شهرداری سیرجان – سپاهان اصفهان

▫️ذوب آهن اصفهان – همیاری آ. غربی


📺فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون

«پنج کودک و شنی» ساعت ۱۱شبکه نمایش

«دلبری» ساعت ۱۳شبکه نمایش

«شیر و عسل» ساعت۱۳:۳۰ شبکه پنج

«طعم شیرین خیال» ساعت۱۳:۳۰شبکه شما

«ماشین‌ها ۳» ساعت ۱۴شبکه کودک

«محافظت از خانم تس» ساعت ۱۵شبکه نمایش

«گمشده در مانیل» ساعت ۱۶شبکه یک

«سینگهام» ساعت ۱۷شبکه نمایش

«ستاره‌های خوب» ساعت۱۷:۳۰شبکه دو

«دنیای ژوراسیک» ساعت۱۸:۳۰شبکه امید

«پشت پرده مه» ساعت۱۸:۳۰شبکه افق

«اژدهای پیت» ساعت ۱۹شبکه نمایش

«سارقین»، ساعت ۲۰:۳۰شبکه چهار

«گذشته‌ای پر از خشونت» ساعت ۲۱شبکه نمایش

«آفتاب پرست حمله می‌کند» ساعت ۲۳ شبکه دو

«در دل جنگل» ساعت ۲۳شبکه نمایش


📺فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون

🔹 «ماجراهای نیکو برادر کوچک دردسر بزرگ» ساعت ۱۴ شبکه کودک

🔸 «طرفدار» ساعت ۱۴:۳۰ شبکه ۳

🔹 «پدران و دختران» ساعت ۱۵ شبکه نمایش

🔸 «بازرس ژروی: مرگ در رستوران» ساعت ۱۶ از شبکه ۱

🔹 «بازگشت سینگهام» ساعت ۱۷ شبکه نمایش

🔸 «آتش و شبنم» ساعت ۱۷:۳۰ شبکه ۲

🔹 «توبی روبی» ساعت ۱۸:۳۰ شبکه امید

🔸 «اولین قتل» ساعت ۱۹ شبکه ۳

🔹 «تماس تصادفی» ساعت ۱۹ شبکه نمایش

🔸 «لوپر» ساعت ۲۰:۳۰ شبکه ۴

🔹 «ناخدا خورشید» ساعت ۲۱ شبکه نمایش

🔸 «سفر تحول» ساعت ۲۳ شبکه ۲

🔹 «علامت سیاه» ساعت ۲۳ شبکه نمایش


‏💢 سامسونگ موبایل جدید خود با قابلیت تاشدن صفحه نمایش را معرفی کرد

‏🔹صفحه نمایش ۴٫۶ اینچ و در حالت باز ۷٫۳ اینچ

====


❌فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون

🔸 «بازرس ژروی: مرگ در رستوران» ساعت ۱۶ از شبکه ۱

🔹 «بازگشت سینگهام» ساعت ۱۷ شبکه نمایش

🔸 «آتش و شبنم» ساعت ۱۷:۳۰ شبکه ۲

🔹 «توبی روبی» ساعت ۱۸:۳۰ شبکه امید

🔸 «اولین قتل» ساعت ۱۹ شبکه ۳

🔹 «تماس تصادفی» ساعت ۱۹ شبکه نمایش

🔸 «لوپر» ساعت ۲۰:۳۰ شبکه ۴

🔹 «ناخدا خورشید» ساعت ۲۱ شبکه نمایش

🔸 «سفر تحول» ساعت ۲۳ شبکه ۲

🔹 «علامت سیاه» ساعت ۲۳ شبکه نمایش

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


🔻از خشک شدن تالاب انزلی و زیر آب رفتن ۶ روستا تا تخریب جنگل‌های هیرکانی ۴۰ میلیون ساله

🔹 «اگر سد لاسک ساخته شود مرگ تالاب بین‌المللی انزلی حتمی می‌شود، ۶ روستا زیر آب می‌رود و ۹۵ هکتار از جنگل‌های هیرکانی ۴۰ میلیون ساله گیلان نابود می‌شود، ۷۰ گونه جانوری مهم که در منطقه وجود دارد محل زندگی خود را از دست می‌دهد، ۱۱۰ هکتار شالیزار و باغ به داخل حوضچه سد لاسک می‌روند، بیش از ۱۳۰ هکتار شالیزار و باغ منطقه با کمبود آب مواجه می‌شوند، بیش از ۳ کیلومتر جاده به زیر مخزن سد می‌رود.» این جملات ترجیع‌بند فعالان محیط‌زیست و کارشناسانی است که از یک سال قبل مخالفت‌هایشان برای ساخت یک سازه بتونی غول‌پیکر دیگر در دل منطقه‌ای بکر رسانه‌ای شده است.

🔹این بار انجمن علمی برنامه‌ریزی اجتماعی دانشگاه تهران در سالن مطهری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه میزبان نشستی تخصصی درباره محیط‌زیست و علوم اجتماعی با عنوان «سد لاسک» بود. طبق اعلام قبلی قرار بود در این نشست حسین ایمانی استاد دانشگاه تهران، احسان هادی پور رئیس اداره محیط‌زیست بندرانزلی و پونه نیکویی فعال محیط زیست، نظرات موافق و مخالفشان را با حاضران در میان بگذارند.

🔹اما به گفته آرمین ایل‌بیگی از فعالان محیط‌زیست و از بانیان برگزاری مراسم، رئیس اداره محیط‌زیست بندرانزلی به دلیل مخالفت سازمان محیط‌زیست گیلان اجازه شرکت در سالن مطهری دانشکده علوم اجتماعی تهران را پیدا نکرد. /عصرایران

ادامه این گزارش را در لینک زیر بخوانید:


در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت فاطمه خویشوند از چهره‌های اینستاگرامی معروف به «سحر تبر» به قرار وثیقه موافقت نکرد. درفشان همچنین با توجه به برگزاری یک جلسه محاکمه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در ۲۳ دی امسال اظهار کرد: دادگاه یکم اردیبهشت ماه سال آینده را برای برگزاری جلسه بعدی دادگاه تعیین کرده است. فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر از شاخ‌های به اصطلاح اینستاگرامی است که ۱۸ سال دارد و تا سوم راهنمایی بیشتر درس نخوانده و طبق آنچه در برنامه خبری ۲۰:۳۰ پخش شد، پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند و با مادرش زندگی می‌کرد. شهرت «فاطمه خویشوند» به خاطر عکس‌ها و فیلم‌های عجیب و غریبی است که از خود در اینستاگرام منتشر می‌کرد و سحر تبر نامی است که او برای خود در اینستاگرام برگزید. تصاویر سحر تبر در اینستاگرام روز به روز عجیب‌تر و ترسناک‌تر می‌شد و برای اینکه عجیب‌تر هم به نظر برسد اقدام به گریم‌های آنچنانی می‌کرد و بیش از پیش خود را ترسناک نشان می‌داد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
شمار کودکان شاغل در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵به میزان ۱۱٫۵درصد و نسبت به سال ۱۳۹۴نیز ۱۰٫۲درصد افزایش را نشان می‌دهد. طبق داده‌های مرکز آمار ایران، میزان افراد شاغل در کشور در سال ۱۳۹۶در حدود ۲۳میلیون است؛ یعنی درصد کودکان کار شاغل حدود ۲٫۱۷درصد از کل جمعیت شاغل در کشور در سال ۱۳۹۶است. تعداد کودکان کار در سال ۱۳۹۶به حدود نیم میلیون نفر رسیده است که اکثر آنهادر معرض انواع آسی بهای اجتماعی قرار دارند. در این صورت تعداد افراد زیر خط فقر نسبی در سال ۱۳۹۵و پساز آن بیش از ۲۲میلیون نفر یعنی بیش از یکچهارم جمعیت کشور بوده است. از سوی دیگر، مددجوی تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور خدمتگیرنده سازمان بهزیستی کشور است که دارای پرونده مددجویی بوده و واجد شرایط بهرهمندی از خدمات سازمان بهزیستی کشور است.
ایرناایرنا1 روز قبل
با وجود اعلام چندباره مسئولان شهرداری و پلیس در خصوص ممنوعیت فعالیت پارکبانان اما هنوز در برخی معابر بعضی افراد با عنوان «پارکبان» فعالیت می‌کنند و از شهروندان در ازای جای پارک، هزینه می‌گیرند. «محمد علیخانی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که ما اصلا پارکبان نداریم و فعالیت افرادی با این عنوان در شهر غیر قانونی است. وی یادآور شد که با مصوبه شورای شهر، پارکبان جمع شده و اگر در منطقه‌ای حضور دارند، شهروندان نباید پول بدهند. وی با اشاره به حضور پارکبان‌ها در برخی مناطق از جمله منطقه ۱۹ شهرداری تهران گفت: این موضوع از سوی کلانتری انجام شده و توجیه می‌کنند که چون امنیت نیست، ‌ به خاطر ایجاد امنیت و حافظت از خودرو شهروندان، پارکبان مستقر کرده‌اند. علیخانی تاکید کرد که این اقدام غیر قانونی است و قانونی نداریم که بر اساس آن کلانتری‌ها برای پارک حاشیه‌ای، پارکبان بگذارند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش برف در محورهای ١٠ استان خبر داد. سرهنگ نادر رحمانی در این باره اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشهای دریافتی هم اکنون شاهد بارش برف در محورهای استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، قزوین، همدان، البرز، محورهای دیواندره-بیجار، بیجار-زنجان استان کردستان، محور اسالم-خلخال استان گیلان و محورهای هراز و فیروزکوه در شرق استان تهران هستیم. رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش باران در برخی از محورهای مواصلاتی کشور خبر داد و افزود: شاهد بارش باران در محورهای استانهای ایلام، کردستان، گیلان، تهران، چهارمحال و بختیاری و مازندران هستیم. وی بر لزوم به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی از محورهای مواصلاتی تاکید کرد و گفت: تردد در برخی محورهای استان آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است. به گفته رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا، اکثر محورهای اردبیل دارای مه گرفتگی همراه با کاهش دید هستند.
ایلناایلنا1 روز قبل
سقوط میلگردها موجب مرگ یک کارگر در اصفهان شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، یک کارگر هنگام بارگیری میلگرد به خودرو در اصفهان جان خود را از دست داد. در این حادثه که روز گذشته، ۲۷ بهمن ماه در خیابان امام خمینی اصفهان رخ داد، میلگرد‌ها براثر بی احتیاطی از محل بارگیری بر روی کارگر واژگون و موجب مرگ وی شد. در نهایت به علت شدت جراحت این کارگر جان خود را از دست داد و جسد او تحویل عوامل انتظامی اصفهان شد.
الفالف1 روز قبل
ما به عنوان قوه بزرگ فقط یک وسعت نمی‌خواهیم بلکه به قوه قضائیه قوی می‌اندیشیم که اجرای عدالت و حق را بکند و نگاه مردم را در فرایند دادرسی و پیگیری‌های اجتماعی با خود همراه کند. رئیس قوه قضائیه با اشاره به حرکت دو سویه بین دستگاه قضا و مردم گفت: هم قوه قضائیه به مردم و نگاه به مشارکت آنها نیاز دارد و هم مردم باور، اراده و اقدام را در حوزه عمل باید داشته باشد. آیت‌الله رئیسی گفت: شاخص امروز، همدلی است که باید با مردم کار مشترکی انجام داد و پیامد آن اعتمادسازی در جامعه است و قوه قضائیه در تراز خواهد بود. وی با اشاره به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه گفت: این دستورالعمل یکی از گام‌های مثبتی است که بیش از ۳۰ جلسه صاحبنظران وقت گذاشته‌اند تا بتوان قانونمند به مشارکت مردم نقش بدهند. وی گفت: سازوکار جدیدی در بحث نهاد داوری، میانجی‌گری و شورای حل اختلاف در دستگاه قضا ایجاد شده و در گام دوم حرکت انقلاب نقش مشارکت‌های مردمی در عموم کارها را می‌توان تعریف کرد و مقدمات آن اکنون آماده شده است.

نظرها

اخبار بیشتر