1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
پرفورمنسی برای بحران آب در روز جهانی آب

پرفورمنسی برای بحران آب در روز جهانی آب

ایرناخبرگزاری ایرنا |
انزلی-ایرنا-هنرمندان شهر ساحلی انزلی در روز جهانی آب با اجرای پرفورمنس (نمایش مفهومی اجرا محور) وضعیت بحرانی امروز آب را به نمایش گذاشته و توجه گردشگران را به خود جلب کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بحران آب یکی از موضوعاتی است که به عنوان چالش جدی دنیا بوده تا جایی که حتی حیات همه موجودات را با تهدید روبرو کرده و لازم است با فرهنگ‌ سازی در راستای تنظیم الگوی مصرف چاره‌ای برای این مشکل اندیشید.

در این میان هنرمندان شهر ساحلی انزلی با اجرای نمایشی با موضوع آب در میان گردشگران حاضر در بوستان تاریخی بلوار قدس در روز جهانی آب توجه حاضران را به خود جلب کرده و این موضوع جهانی را به چالش کشیدند تا باز هم دست هنر بازوی مشکلات اجتماعی و زیست محیطی را گرفته و به اندازه توانش از زمین بلندش کند.

مدیر اداره فرهنگی و ورزشی و اجتماعی شهرداری بندرانزلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هدف از برگزاری این برنامه فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست و حفاظت از منابع طبیعی به ویژه آب به عنوان مایه حیات بود.

حامد سمیعی افزود: هرگونه حرکت و فعالیت در زمینه مشکلات محیط زیست بسیار حساس و مهم بوده و لازم است که علاوه بر تلاش مسئولان، مردم نیز با رعایت الگوی مصرف گامی هرچند کوچک در زمینه ذخیره هرچه بهتر منابع آبی بردارند.

وی خاطر نشان کرد: با انجام این گونه حرکت‌های هرچند کوچک فرهنگی هنری می‌توان شاهد اتفاقات بزرگ بود و جا دارد از شیرین سامی بازیگر و کارگردان مطرح گیلان و گروه هنری اش تشکر کنم که حرکت بسیار زیبایی را در قالب نمایش مفهومی اهمیت آب به عنوان مایه حیات، برای عموم مردم به نمایش گذاشتند.

سمیعی ادامه داد: نکته قابل توجه در اجرای این نمایش، نگاه متعجب و پویشگر مردم بود و حس کنجکاوی مردم و مسافران را برانگیخته بود.

آنچه که مسلم است ایران هم‌اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است و خشک ‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی نزدیک کرده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، کاهش کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و توفان‌های گرد و غبار از نشانه‌های این امر است.

بر اساس گزارش‌ها و اعلام وزارت نیرو، حدود ۹۲ درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور به مصرف بخش کشاورزی می‌رسد و کل مصرف آب در بخش خانگی و صنعت نیز حدود ۸ درصد است.

در این بین نحوه و چگونگی مدیریت منابع آبی کشور با توجه به شرایط خاص جغرافیایی کشورمان همواره یکی از بحث‌های جدی کارشناسان در طول سال‌های اخیر بوده است.

به گونهای که بسیاری، مدیریت منابع آب کشاورزی را به دلیل مصرف بیش از ۹۰ درصدی منابع آبی کشور در کنترل و مدیریت بحران آب بسیار حایز اهمیت دانسته و معتقدند که مشکل آب را بایستی از سرچشمه آن یعنی زمین‌های کشاورزی رفع کرد.

بحران آب تنها بحران جدی است که هنوز کسی آن را جدی نگرفته اما باید بحران آب را بحرانی دانست که شاید به مهاجرت میلیونی بشر و سایر مشکلات اجتماعی و زیست محیطی منجر شود اما زنگ خطر آن همچنان بی‌صدا است.

به گزارش ایرنا، سازمان ملل متحد در رابطه با چالش‌های جاری و آتی آب هر سال شعاری برای روز جهانی آب پیشنهاد می‌دهد که تمرکز آن بر گزارش جهانی توسعه آب است، که هر سال در ۲۲ مارس برگزار می‌شود و در این راستا شعار روز جهانی آب برای سال ۲۰۱۹ را «آب برای همه» تعیین کرد که منطبق بر دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار بوده و نشان دهنده این موضوع است که همگام با پیشرفت توسعه پایدار، هر فردی باید از آن سود ببرد.

پرفورمنس آرت یا نمایش مفهومی اجرامحور (هنر نمایشگون) هنری است مرتبط با دیگر رشته‌های هنری که اجرای آن می‌تواند از پیش نوشته شده یا فی البداهه، تصادفی یا کاملا هماهنگ شده، ذاتی و خود جوش یا دقیق از پیش طراحی شده، همراه با شرکت بینندگان یا بدون حضور آن‌ها باشد.

۷۴۷۱ /۶۰۳۰

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، بحران آب، بندرانزلی و نمایش از تلگرام

⚽️هفته دهم لیگ برتر فوتبال / امروز سه شنبه

▫️پارس جنوبی بوشهر – راه یاب ملل مریوان

▫️پالایش گاز ایلام – ملوان بندرانزلی

▫️سپیدار قائمشهر – شهرداری بم

▫️خلیج فارس شیراز – آذرخش تهران

▫️شهرداری سیرجان – سپاهان اصفهان

▫️ذوب آهن اصفهان – همیاری آ. غربی


📺فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون

«پنج کودک و شنی» ساعت ۱۱شبکه نمایش

«دلبری» ساعت ۱۳شبکه نمایش

«شیر و عسل» ساعت۱۳:۳۰ شبکه پنج

«طعم شیرین خیال» ساعت۱۳:۳۰شبکه شما

«ماشین‌ها ۳» ساعت ۱۴شبکه کودک

«محافظت از خانم تس» ساعت ۱۵شبکه نمایش

«گمشده در مانیل» ساعت ۱۶شبکه یک

«سینگهام» ساعت ۱۷شبکه نمایش

«ستاره‌های خوب» ساعت۱۷:۳۰شبکه دو

«دنیای ژوراسیک» ساعت۱۸:۳۰شبکه امید

«پشت پرده مه» ساعت۱۸:۳۰شبکه افق

«اژدهای پیت» ساعت ۱۹شبکه نمایش

«سارقین»، ساعت ۲۰:۳۰شبکه چهار

«گذشته‌ای پر از خشونت» ساعت ۲۱شبکه نمایش

«آفتاب پرست حمله می‌کند» ساعت ۲۳ شبکه دو

«در دل جنگل» ساعت ۲۳شبکه نمایش


📺فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون

🔹 «ماجراهای نیکو برادر کوچک دردسر بزرگ» ساعت ۱۴ شبکه کودک

🔸 «طرفدار» ساعت ۱۴:۳۰ شبکه ۳

🔹 «پدران و دختران» ساعت ۱۵ شبکه نمایش

🔸 «بازرس ژروی: مرگ در رستوران» ساعت ۱۶ از شبکه ۱

🔹 «بازگشت سینگهام» ساعت ۱۷ شبکه نمایش

🔸 «آتش و شبنم» ساعت ۱۷:۳۰ شبکه ۲

🔹 «توبی روبی» ساعت ۱۸:۳۰ شبکه امید

🔸 «اولین قتل» ساعت ۱۹ شبکه ۳

🔹 «تماس تصادفی» ساعت ۱۹ شبکه نمایش

🔸 «لوپر» ساعت ۲۰:۳۰ شبکه ۴

🔹 «ناخدا خورشید» ساعت ۲۱ شبکه نمایش

🔸 «سفر تحول» ساعت ۲۳ شبکه ۲

🔹 «علامت سیاه» ساعت ۲۳ شبکه نمایش


‏💢 سامسونگ موبایل جدید خود با قابلیت تاشدن صفحه نمایش را معرفی کرد

‏🔹صفحه نمایش ۴٫۶ اینچ و در حالت باز ۷٫۳ اینچ

====


❌فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون

🔸 «بازرس ژروی: مرگ در رستوران» ساعت ۱۶ از شبکه ۱

🔹 «بازگشت سینگهام» ساعت ۱۷ شبکه نمایش

🔸 «آتش و شبنم» ساعت ۱۷:۳۰ شبکه ۲

🔹 «توبی روبی» ساعت ۱۸:۳۰ شبکه امید

🔸 «اولین قتل» ساعت ۱۹ شبکه ۳

🔹 «تماس تصادفی» ساعت ۱۹ شبکه نمایش

🔸 «لوپر» ساعت ۲۰:۳۰ شبکه ۴

🔹 «ناخدا خورشید» ساعت ۲۱ شبکه نمایش

🔸 «سفر تحول» ساعت ۲۳ شبکه ۲

🔹 «علامت سیاه» ساعت ۲۳ شبکه نمایش

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


🔻از خشک شدن تالاب انزلی و زیر آب رفتن ۶ روستا تا تخریب جنگل‌های هیرکانی ۴۰ میلیون ساله

🔹 «اگر سد لاسک ساخته شود مرگ تالاب بین‌المللی انزلی حتمی می‌شود، ۶ روستا زیر آب می‌رود و ۹۵ هکتار از جنگل‌های هیرکانی ۴۰ میلیون ساله گیلان نابود می‌شود، ۷۰ گونه جانوری مهم که در منطقه وجود دارد محل زندگی خود را از دست می‌دهد، ۱۱۰ هکتار شالیزار و باغ به داخل حوضچه سد لاسک می‌روند، بیش از ۱۳۰ هکتار شالیزار و باغ منطقه با کمبود آب مواجه می‌شوند، بیش از ۳ کیلومتر جاده به زیر مخزن سد می‌رود.» این جملات ترجیع‌بند فعالان محیط‌زیست و کارشناسانی است که از یک سال قبل مخالفت‌هایشان برای ساخت یک سازه بتونی غول‌پیکر دیگر در دل منطقه‌ای بکر رسانه‌ای شده است.

🔹این بار انجمن علمی برنامه‌ریزی اجتماعی دانشگاه تهران در سالن مطهری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه میزبان نشستی تخصصی درباره محیط‌زیست و علوم اجتماعی با عنوان «سد لاسک» بود. طبق اعلام قبلی قرار بود در این نشست حسین ایمانی استاد دانشگاه تهران، احسان هادی پور رئیس اداره محیط‌زیست بندرانزلی و پونه نیکویی فعال محیط زیست، نظرات موافق و مخالفشان را با حاضران در میان بگذارند.

🔹اما به گفته آرمین ایل‌بیگی از فعالان محیط‌زیست و از بانیان برگزاری مراسم، رئیس اداره محیط‌زیست بندرانزلی به دلیل مخالفت سازمان محیط‌زیست گیلان اجازه شرکت در سالن مطهری دانشکده علوم اجتماعی تهران را پیدا نکرد. /عصرایران

ادامه این گزارش را در لینک زیر بخوانید:


در ادامه بخوانید

کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

الفالف22 ساعت قبل
آنطور که در فضای مجازی گفته شده در ادامه پورشه متوقف نمیشود و چند متر جلوتر به پراید دیگری که گوشه‌ی خیابان پارک بوده می‌خورد و آسیب شدیدی نیز به آن پراید وارده شده و بر اثر این برخورد یک دستگاه ۲۰۶ دیگر نیز ضربه می‌بیند. اما نکته تاسف‌بار و قابل‌تامل این حادثه کجاست؟! پلیس: داد نکش آدم کشتیندختر: کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! این فرهنگ منحط از کجا سر ریز می‌شود و سر منشا این نگاه را در کجا می‌توان پیدا کرد؟! شما می‌توانید نظرات خود را با الف درمیان گذاشته و واکنش خود را به این فیلم و رفتار نشان دهید.
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
آنها دیده‌اند وقی پدر پولدارشان وارد جایی می‌شود، همه به او احترام می‌گذارند و تا کمر برایش خم می‌شوند. آنها می‌بینند بسیاری از آنهایی که به سراغ علم رفتند، هشت‌شان گرو نه‌شان است و آنهایی که به دنبال ثروت رفتند نان‌شان در روغن است. او وقتی پشت پورشه می‌شنید، تصور می‌کند همه شهر نوکر او هستند و باید در برابرش خم و راست شوند. آنها می‌بینند بسیاری از آنهایی که به سراغ علم رفتند، هشت‌شان گرو نه‌شان است و آنهایی که به دنبال ثروت رفتند نان‌شان در روغن است. از جوان‌هایی که شغل‌شان تفریح کردن با پول پدر است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی: ساعت ۱۳ و ۲۱ دقیقه ظهر امروز حادثه آتش سوزی در خیابان اشرفی اصفهانی نرسیده به جلال آل احمد اطلاع رسانی شد که متاسفانه در این حادثه یک نفر جان خود را از دست دادجلال ملکی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با اطلاع به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. وی گفت: محل حادثه یک مجتمع مسکونی چهارطبقه بود که در حیاط جنوبی آن یک مغازه حدود ۲۵ متری وجود داشت که کاربری آن تعمیرات خودرو و تعویض روغن است. ملکی افزود: همچنین در بخشی از حیاط لوازم یدکی نیز نگهداری می‌شد که با رسیدن ماموران سازمان آتش نشانی محل کاملا شعله ور و تخریب شده بود و در محل حادثه یک دستگاه سمند و یک دستگاه پراید وجود داشت. وی گفت: با ایمن سازی محل سریعا آتش نشانان کار را آغاز کردند و بعد از دقایقی آتش خاموش شد. ملکی گفت: کار آواربرداری همچنان ادامه دارد.
ایرناایرنا12 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، محمدصادق بصیری روز دوشنبه در کارگروه سلامت استان کرمان با اشاره به اینکه قریب ۳۰ درصداز مردم دچار پرفشاری خون هستند، افزود: این در حالیست که حدود ۵۰ درصد از این افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند. وی اظهارداشت: لازم است که مردم اطلاعات کافی در زمینه بیماری پرفشاری خون در اختیار داشته باشند و رسانه‌ها باید اطلاعات لازم در این زمینه را به جامعه ارائه کنند. وی عنوان کرد: برنامه‌ها باید به نحوی دنبال شود که این طرح به شکل مطلوبی تداوم یابد. بصیری بر موضوع پایش سلامت کارکنان دستگاه‌ها نیز تاکید کرد و گفت: این موضوع در شورای اداری استان نیز مورد تاکید قرار خواهد گرفت. ۷۴۴۰/ ۵۰۵۴انتهای پیام /*
فارسفارس9 ساعت قبل
عسگریان افزود: امیدوار هستیم سال آینده گزارش‌های بهتری را در حوزه خیرین به مردم ارائه دهیم. وی افزود: در حال حاضر ۶۰۰ هزار حامی در سطح کشور داریم و ۳۰۰ هزار یتیم و فرزند محسنین نیز در کشور تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند. معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره)، گفت: سرانه پرداخت به هر یتیم توسط خیرین کمیته امداد ۲۵۰ هزار تومان است و به هر یک از محسنین نیز ۱۱۳ هزار تومان پرداخت می‌شود. وی افزود: سال گذشته در اوج فشارها، مردم فقط در حوزه ایتام و محسنین خیرین ۷۰۰ میلیارد تومان کمک کردند و این کمک‌ها به صورت ثابت است و ادامه دارد. معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره)، گفت: رئیس جمهور از کمیته امداد بابت کارآفرینی تقدیر کرد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اعلام کرد ۴۶۰هزار شغل در سال ۹۷ ایجاد شده است که ۱۳۶ هزار شغل پایدار را کمیته امداد ایجاد کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر