فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند/دیوار نمایندگان کوتاه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند/دیوار نمایندگان کوتاه است

فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند/دیوار نمایندگان کوتاه است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دادن این هشدار که در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت، ایران به سمت بازی جمعی صفر پیش خواهد رفت گفت: ایران هیچ وقت تبدیل به جزیره ای بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی شود کما اینکه از زمان خارج شدن آمریکا از برجام مبادلات اقتصادی آمریکا با ایران بیشتر از گذشته شده است.

حشمت الله فلاحت پیشه که کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی را بعد از ۱۲ سال از علاالدین بروجردی گرفت، ضمن دفاع از عملکردش در عمر ریاست خود از توهین‌هایی گلایه داشت که نه تنها منشأ آن معلوم نیست که کسی حاضر به دفاع از او یا پیگیری آن نشده است.

او از تلاش دشمنان برای دست نیافتن ایران به ساز و کارهای بین المللی سخن گفت و تصویب نشدن لوایح پالمرو و FATF را به معنای کار نکردن کشورها با ایران به خصوص بی نتیجه ماندن ساز و کار اروپایی‌ها در مبادلات پولی و بانکی دانست و تاکید کرد که کاسبان جدید تحریمی در راه هستند.

مشروح گفت و گو ایسنا با فلاحت پیشه را در زیر می‌خوانید:

چندی پیش ذوالنور عضو کمیسیون امنیت ملی و فراکسیون ولایی مجلس ادعایی پیرامون اعطای ۲۵۰۰ گرین کارت به خانواده برخی از مقامات ایرانی در جریان مذاکرات برجام مطرح کرد که بعد از آن سازمان اطلاعات سپاه در نامه‌ای رسمی به مجلس این ادعا را تکذیب کرد. اخیراً موضوع نامه دادستانی به مجلس برای ارائه مستندات آقای ذوالنور مطرح شده است، آیا شما از این نامه اطلاعی دارید؟

آن ادعا کذب بود، بعد از طرح این موضوع از دستگاه‌های مربوطه استعلام کردم که آنها هم کذب بودن این ادعا را تأیید کردند. در مذاکرات برجام چیزی تحت این عنوان مطرح نشد و گرین کارت هم به کسی داده نشده است.

به نظر شما طرح موضوعی در این سطح که منجر به واکنش مستقیم رئیس جمهور آمریکا و ادامه فشارها به ایران می‌شود، درست است؟ آیا صرف تکذیب این موضوعات مشکل حل خواهد شد؟ دستگاه‌های مربوطه تاکید داشتند که اعطای گرین کارت به خانواده مقامات ایرانی کذب محض است.

اینکه آقای ترامپ واکنش نشان داده چون مجری سیاست‌های پمپئو است و سیاست مبتنی بر جنگ روانی را دنبال می‌کند. البته در جنگ روانی هم نتیجه گیری اطلاعاتی و امنیتی مهم است حتی اگر مقدمات آن دروغ باشد. در این باره باز هم تاکید می‌کنم که پیگیری‌هایم بر این موضوع تاکید دارد که ادعای آقای ذوالنور کذب بود.

شما مجددا به کذب بودن این ادعا اشاره دارید اما سوال این است که چه طور می‌توان با طرح این ادعاها و به دنبال آن افزایش هزینه به کشور جلوگیری کرد؟

بنده در دوره ریاستم در کمیسیون امنیت ملی تلاش کردم که با فضای شکل گرفته علیه کمیسیون در میان برخی مسئولان اجرایی مقابله کنم. دلیل این فضا درز برخی اطلاعات از کمیسیون به بیرون بود یا اینکه مطالب کذبی گفته می‌شود که علی رغم تکذیب باز هم اثر منفی خود را به جای می‌گذاشت. در این مدت تلاش کردم جلوی این اتفاقات را بگیرم که نتیجه آن افزایش حضور وزرا و مسئولان مربوطه در کمیسیون امنیت ملی بود.

شما در شرایطی از این تلاش صحبت می‌کنید که موضوع انتشار فیلمی محرمانه درباره آقای دری اصفهانی در مجلس در جریان طرح سوال از وزیر خارجه در صحن مجلس توسط آقای کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و فراکسیون ولایی بازتاب گسترده‌ای داشت و حتی منجر به شکایت  از این نماینده شد. آیا این فیلم را کمیسیون امنیت ملی در اختیار کریمی قدوسی گذاشته است؟

این موضوع مربوط به دوران ریاست بنده در کمیسیون نیست که البته آقای بروجردی رئیس سابق کمیسیون هم تقصیری نداشته است چون اساسا این فیلم را آقای کریمی قدوسی در کمیسیون آورد و برای اعضا پخش کرد لذا کمیسیون در این موضوع دخالتی نداشته است.

چه کسی چنین فیلمی را به آقای کریمی قدوسی داده است؟ کریمی قدوسی فیلمی از دری اصفهانی در کمیسیون امنیت ملی پخش کرد. مقامات مسؤول درباره چگونگی درز فیلم توضیح دهند.

این سوال را باید از آقای کریمی قدوسی پرسید، سپاه اعلام کرد که چنین فیلمی به ایشان نداده است.

آقای کریمی قدوسی هم راسا فیلم را در کمیسیون نمایش داد شاید ۱۰ جای دیگر هم این فیلم را نمایش داده باشد که یکی از قالب سوال در صحن مجلس بود. باز هم تاکید می‌کنم باید از خود آقای کریمی قدوسی بپرسید که چه کسی به او فیلم داده است. البته طبق قانون حفظ امنیت اسرار، بالاترین مقام هر دستگاه مسئول حفظ طبقه بندی اسناد است لذا باید بالاترین مقام دستگاه مربوطه درباره درز این فیلم توضیح دهد.

حدود دو سال و نیم پیش حمله مسلحانه‌ای به شما و فرماندار و عده‌ای از مسئولان استانی شد که در پی آن راننده فرماندار به شهادت رسید. آخرین وضعیت رسیدگی به اتهامات حمله کنندگان چیست؟

حزب پاک که مقرش در عراق است مسؤولیت انجام حمله مسلحانه را به عهده گرفت اما اینکه عوامل داخلی و خارجی هم بوده یا نه برای ما مشخص نیست و منتظر نتیجه پیگیری‌ها هستیم.

البته بنده در طول این دوره نمایندگی‌ام ترور فیزیکی و شخصیتی شدم که هر دو موضوع را پیگیری کردم اما هنوز هیچ نتیجه‌ای به دست نیامده است. البته اعلام شد که در هر دو مورد افرادی بازداشت شده‌اند اما باز هم اقدامی ندیدم.

بعد از تلاش برای ترور بنده می‌خواستند برای من محافظ بگذارند که علی رغم مقاومت این اتفاق افتاد. یکی از دوستان به من می‌گفت که جز سرمایه‌های نظام هستم و باید از من محافظت شود. در پاسخ به او گفتم که ترور شخصیتی و فیزیکی شدم اما کسی از من دفاع نکرد و پیگیری صورت نگرفت، این از گلایه‌های بنده است.

با توجه به این رویکرد در زمان طرح لوایح مرتبط با گروه اقدام ویژه مالی (FATF) به رغم وجود ده‌ها مورد پیامک توهین آمیز یا توهین در رسانه‌ها و حتی نصب بنر علیه من در برخی راهپیمایی‌ها، پیگیری نکردم چون معتقدم دیوار نمایندگان مجلس کوتاه است. البته که در زمان بررسی این لوایح تمامی تلاشم را انجام دادم که همچون موضوع برجام به امر اختلافی تبدیل نشود یا اینکه اختلافات قبل از تصویب رفع شود. به همین دلیل مجموعه جلساتی از جمله جلسه‌ای در صحن مجلس با حضور تمامی دستگاه‌ها برگزار شد تا نظر اجماعی حاصل شود. ترور فیزیکی و شخصیتی شدم اما کسی از من دفاع نکرد و حتی پیگیری صورت نگرفت.

همواره تاکید داشتم که حرف مخالفان FATF در ایران حق است و باید شنیده شود. چون سابقه ظلم به جمهوری اسلامی باعث نظرات دلسوزانه آنها شد اما واقعیت آن است که پشت این نظرات دلسوزانه توهین‌هایی از سوی یک سری افراد به بنده شد که معلوم نیست از کجا هدایت می‌شوند، توهین‌هایی که هیچ کسی در طول عمرم به من نکرده بود. دیوار نمایندگان مجلس کوتاه است چون هیچ وقت نماینده در قدرت نیست که اگر هم باشد قدرت پایدار نیست.

باز هم علی رغم این اتفاقات در زمان بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) در مجلس بود جلسه‌ای به ریاست بنده برگزار شد که در آن همه موافقان و مخالفان و نمایندگان دستگاه‌ها صحبت کردند ولی در پایان جمع‌بندی ارائه نشد تا بی طرفی کمیسیون حفظ شود. در همان زمان هم علی رغم درخواست تعدادی از نمایندگان حاضر نشدم به جای سخنگوی کمیسیون صحبت کنم تا موضع بی طرفی‌ام را حفظ کنم ولی باز هم توهین‌هایی صورت گرفت.

گاهی نماینده‌ها در اوج قله هستند اما در زمان دیگر که رأی نمی‌آورند حتی تا یک سال نمی‌توانند حقوق‌شان را از دستگاه‌ها بگیرند و دستگاه‌ها آنها را اذیت می‌کنند. اذیت‌ها هم به میزان عمل نماینده به وظایف نمایندگی‌اش اعم از سوال، تذکر و استیضاح است. نماینده‌ای را سراغ دارم که بعد از دوران نمایندگی مجبور شد طلاهای فرزندانش را برای امرار معاش بفروشد چون دستگاه‌ها حاضر به دادن حقوقش نشده بودند. دیوار نماینده مجلس کوتاه است چون هیچ وقت نماینده در قدرت نیست و اگر هم باشد قدرت پایدار نیست.

اخیرا اروپایی‌ها ادعاهایی علیه ایران مبنی بر دخالت در انجام اقدامات تروریستی در برخی از کشورهای اروپایی را مطرح کردند، پشت پرده این ادعاها را چه می‌دانید؟

اروپا ساز و کار مالی به نام SPV را شکل داد و بعد از آن به اینستکس رسید که کشورها در حال بررسی برای عضویت در آن هستند. دلیل طرح این ادعاها در چنین فضایی آن است که ضمن حفظ موضع اتحادیه اروپا چراغ سبزی هم به آمریکا نشان داده شود که این نوعی فرار رو به جلو نزد اروپایی‌ها است. آن‌هایی که دست‌شان به خون ۱۷ هزار ایرانی آلوده است و بزرگترین متهمان پولشویی در دنیای امروز هستند، کار سیاسی می‌کنند که بخشی از آن اقدامات، فرار رو به جلو است تا شرایط صیانتی را برای مخالفان جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنند.

با توجه به اقدامات اروپایی‌ها و پایان ضرب العجل FATF به ایران در پایان خرداد سال آینده اگر ایران نتواند تا آن زمان توصیه‌های مورد تاکید FATF را عمل کند چه خواهد شد؟

FATF به ما ضرب العجلی نداده است. این گروه هر چهار ماه یک بار جلساتی را برای بررسی پرونده‌های مختلف همچون برونده‌های ایران و پاکستان برگزار می‌کند کما اینکه ما در قالب اصلاح دو قانون مبارزه با تروریسم و مبارزه با پولشویی ۵۰ درصد توصیه‌ها را عمل کردیم و ۵۰ درصد مابقی مربوط به لوایح الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فرا ملی (پالرمو) و الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) است.

تلاش دشمنان جمهوری اسلامی ایران آن است که ایران به ساز و کار بین المللی دست پیدا نکرده و مسیر انزوا را در پیش گیرد لذا ما می‌توانیم با یک سری حق شرط‌های صیانتی از جمله پنج حق شرط در پالرمو و CFT کار کنیم. البته برخی اعتقادی غیر از این داشته و می‌گویند همه چیز به هم ربط دارد یعنی اگر در برجام تکانه‌ای نزد کشورهای اروپایی ایجاد نشود ما هم نباید به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم.

نظر بنده آن است که موضوع برجام با این لوایح متفاوت است ما در برجام طرف مقابل داشتیم اما در اینجا طرف نداریم. مجموعه‌ای از کشورها هستند که اگر بتوانیم از این ساز و کار استفاده کنیم بهانه زدایی خواهد شد.

با این توضیحات اگر لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص تصویب نشود چه اتفاقی برای کشور خواهد افتاد؟

‏ با تصویب نشدن پالرمو و CFT کشورها با ما کار نمی‌کنند و نمی‌توانیم از ساز و کار مالی اروپا استفاده کنیم. اگر این لوایح تصویب نشود ما در فهرست کشورهای غیر همکار قرار نمی‌گیریم البته ممکن است لحن بیانیه FATF تغییر کند.

از آن طرف همگان می‌توانند درباره آینده و زندگی مردم تصویری را ترسیم کنند. آنچه ما می‌بینیم این است که طبق اعلام سیاستمداران و بانک‌های کشورهای همراه با ما در صورت عدم تصویب این لوایح دیگر با ما کار نمی‌کنند. ضمن آنکه نمی‌توان از لحاظ بانکی و مالی هم در ساز و کار اروپایی‌ها کاری انجام داد.

آیا می‌توان از این صحبت‌های شما این گونه تعبیر کرد که با تصویب نشدن لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران به یک جزیره بدون ارتباط با سایر کشورهای دنیا تبدیل می‌شود؟

بنای کشور این نیست که به یک جزیره تبدیل شود البته شرایط دنیا و آمریکا هم متحول شده همین الان ۵۳ دستگاه بزرگ غیر دولتی آمریکا به کنگره اعلام کرده که تلاش کند ترامپ به مسیر برجام برگردد. در کنگره هم این موضوع تاکید شده است. ضمن اینکه ترامپ تاجر است و از زمان خارج شدن آمریکا از برجام مبادلات اقتصادی آمریکا با ایران بیشتر از گذشته شده است. یعنی آمریکایی‌ها به گونه‌ای اکتسابی و هوشمند با ایران کار می‌کنند. بارها هم اعلام کرده‌اند ایران فشار سیاسی به آمریکا می‌آورد اما امتیاز اقتصادی آن به اروپا می‌رسد لذا باید مجموع این شرایط را با هم دید. در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند زیرکانه‌تر در سیاست خارجی عمل کند. نباید فکر کنیم که فقط با یک سری مواضع افراطی می‌توانیم سیاست خارجی را پیش ببریم.

با نگاهی به دادگاه‌های اقتصادی و موج مقابله با فساد این موضوع مشهود است که خیلی از افرادی که در گذشته شعارهای تند داده و ایران را گرفتار تحریم کردند کاسبان تحریم شدند. باید شعارهایی که توسط مرتبطان سیاسی پرونده‌های فساد داده می‌شد مورد بررسی قرار گیرد. در حالی آن افراد بیشترین و تندترین شعارها را در آن دولت‌ها دادند که بیشترین فسادها هم شکل گرفت. معتقدم بدترین ضرر تحریم آن است که نظم و سامان اقتصادی و سیاسی کشورها را به هم می‌زند که نباید این اتفاق رخ دهد چون کاسبان تحریم جدیدی در راه هستند.

ایران به جزیره تبدیل نمی‌شود. از زمان خارج شدن آمریکا از برجام مبادلات اقتصادی آمریکا با ایران بیشتر از گذشته شده است. یکی دیگر از موضوعاتی که این روزها آمریکاهایی بر روی آن مانور می‌دهند احتمال تمدید نشدن معافیت ۶ ماهه برای خرید نفت ایران و به دنبال آن تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت از ایران است، چقدر این احتمال وجود دارد؟

در زمان برجام موضوع جاسوسی در حوزه تصمیم گیری مدیریتی و کارشناسی را مطرح کردم آن زمان میلیاردها دلار پول وارد کشور شد ما می‌دانستیم که پتروشیمی، نیروگاه، پالایشگاه و بنزین تنها چیزی است که تحریم نشد لذا اگر بخشی از همان پول را وارد این حوزه می‌کردیم چیزی حدود یک میلیون بشکه نفت خام را به صورت پتروشیمی و به صورت خوراک می‌دادیم و درآمدمان تا پنج برابر افزایش پیدا می‌کرد همچنین تحریم هم نمی‌شدیم ولی این فرصت از بین رفت.

مجددا تاکید می‌کنم که فروش نفت ایران به صفر نمی‌رسد اما اگر صادرات نفت ایران به صفر رسید بازی ما به سمت بازی جمعی صفر پیش خواهد رفت. بازی جمعی صفر در دنیا یعنی بازی که اگر ما منفعت نداشته باشیم هیچ کسی نباید منفعت داشته باشد. ایران توان اجرای این بازی را دارد و کشورهای اروپایی هم این را می‌فهمند که به صفر رساندن فروش نفت ایران یعنی تحمیل بازی صفر و بازی صفر یعنی چالشی که خود آمریکایی‌ها هم می‌دانند در پی آنچه اتفاقی می‌افتد.

بعد از استعفای وزیر خارجه شما تاکید بر بازگشت ایشان به وزارت خارجه داشتید، اکنون که آقای ظریف به کارش برگشته است فکر می‌کنید که اقدام ایشان درست بود؟

به هیچ وجه فروش نفت ایران به صفر نمی‌رسد چون هنوز هم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند ساز و کارهایی را شکل دهد که مقابله کند. همان زمان که آقای ظریف استعفا داد اعلام کردم که او باید وزیر خارجه بماند و تاکید هم کردم که کسی در ایران با استعفا قهرمان نمی‌شود. البته مطمئنم که آقای ظریف به دنبال قهرمان شدن نبود ولی باز هم استعفا تنها مقام و جایگاه مسئولان را تضعیف می‌کند. اکنون آقای ظریف مجبور است هر جایی می‌رود به سوالی درباره دلیل استعفایش پاسخ دهد ولی به هر حال ایشان به حدی برای سیاست خارجی زحمت کشید که باید در مقابل استیضاحش مقاومت می‌شد که مجلس هم خوب عمل کرد. موضع گیری هر سه فراکسیون سیاسی مجلس در راستای منافع ملی کشور بود.

اگر من جای آقای ظریف بودم استعفا نمی‌دادم کما اینکه بنده هم به عنوان رئیس کمیسیون مشکلات بسیاری داریم. مثلا مسئولان حاضر نیستند که در سفرهایم به برخی نقاط صفر مرزی بروم ولی زیر بار نمی‌رویم. نمونه آن حضور در محل حادثه تروریستی زاهدان و یا اهواز بود.

ما ساز و کارهای لازم را داریم که چانه زنی کنیم و اختلافات را رفع کنیم تا قبل از آنکه این اختلافات و التهابات به جامعه ایران کشیده شود. جامعه ما به اندازه کافی رنجور است کشاندن اختلافات به سطح جامعه باعث نمی‌شود که مردم موضع گیری له یا علیه کنند بلکه مردم نگران می‌شوند، نباید مردم را نگران کرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با CFT، fatf، اینستکس، برگزیده‌ها و پالرمو از تلگرام

🔴 تمام شکایات نهادها و شخصیت‌های مختلف از کریمی قدوسی که تا کنون مسکوت و بدون نتیجه مانده‌اند

‏ از نهادهای امنیتی گرفته تا شخصیت‌های سیاسی در بین شاکیان کریمی قدوسی دیده می‌شود اما پرونده‌های وی به سرانجام نمی‌رسد! / جماران


🔴 مصباحی مقدم: پس از تعیین تکلیف پالرمو نوبت به CFT خواهد رسید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

🔹لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) در دستور کار نیست و پس از تعیین تکلیف پالرمو، نوبت به این لایحه خواهد رسید. /ایرنا


🔴 سخنگوی وزارت نفت: به آقای کریمی قدوسی بگویید زنگنه استعفا نمی‌دهد

🔹کسری نوری سخنگوی وزارت نفت درباره اظهار نظر کریمی قدوسی مبنی اینکه «زنگنه هم می‌رود»، به خبرنگار ایلنا گفت: به آقای کریمی قدوسی بگویید زنگنه استعفا نمی‌دهد.

🔹جواد کریمی قدوسی گفته استعفای ظریف قبول شده و رفتن زنگنه وزیر نفت هم حتمی است. /ایلنا


مخالفت خبرگان رهبری با پیوستن ایران به پالرمو و CFT

مجلس خبرگان رهبری با صدور بیانیه‌ای از پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی مانند «پالرمو»، CFT و غیره، درصورتی‌که به قصد گرفتن بهانه از دشمن باشد، به عنوان خطای استراتژیک یاد کرد. / مهر

Asriran. com


زمان بررسی CFT و پالرمو

🔹بررسی برخی مصوبات بودجه‌ای مجلس امروز در دستور کار آخرین نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت و بررسی CFT و پالرمو در این مجمع به سال آینده موکول شد.


♦️محسن رضایی: اکثریت اعضای مجمع تشخیص مصلحت مخالف FATF هستند

🔹محسن رضایی در توئیتی نوشت: «اکثریت اعضای مجمع تشخیص مصلحت در شرایط تحریم‌های اقتصادی، مخالف FATF هستند. آنچه در مجمع مورد بحث قرار داشته، دو کنوانسیون پالرمو و CFT بوده است که دولت درباره تضمین گرفتن برای آنها سکوت کرده است.»

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱x۷J


در ادامه بخوانید

موجموج13 ساعت قبل
همانطور که در برابر خداوند کرنش می‌کنند، در برابر سران آمریکا هم سر تعظیم فرود می‌آورند. رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش تاکید کرد: عبادت بدون ولایت نه تنها سودی ندارد بلکه زیان هم می‌رساند. حجت الاسلام محمدحسنی ادامه داد: شیوه ترامپ در مقابل رهبر معظم انقلاب همان شیوه ابوسفیان در مقابل حضرت محمد (ص) است که قطعا محکوم به شکست می‌باشد. نماینده، ولی فقیه در ارتش یادآور شد: برای موفقیت در گام دوم انقلاب اسلامی باید به تدابیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) عمل کنیم و خوشحال باشیم که چنین رهبر فرزانه، حکیم، با دانش و با فضیلتی داریم. وی ادامه داد: بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری (مدظله العالی) یک قرآن سیاسی است که چراغ راه ما برای رسیدن به قله‌ها می‌شود.
قدس آنلاینقدس آنلاین17 ساعت قبل
جمعیت الوفاق بحرین در بیانیه‌ای «نشست منامه» را به شدت محکوم و اعلام کرد ننگ گریبانگیر رژیم آل‌خلیفه می‌شود. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، جمعیت ملی اسلامی الوفاق بحرین در بیانیه‌ای شدیداللحن که امروز (چهارشنبه) آن را منتشر کرد نشست منامه را محکوم و آن را نشستی برای فروش فلسطین توصیف کرد. جمعیت الوفاق در بیانیه خود تاکید کرد ننگ گریبانگیر رژیم آل خلیفه و دست نشانده‌هایش می‌شود؛ کسانی که با میزبانی «نشست خیانت» به نگهبانانی برای رژیم صهیونیستی تبدیل شده‌اند. در پایان جمعیت الوفاق تاکید کرد که قدس و فلسطین عقیده‌ای راسخ در دل و جان مردم بحرین و جهان عرب است و هرگز ذره‌ای از خاک آن را از دست نمی‌دهند. معامله قرن و نشست منامه نتیجه‌ای به دنبال نخواهند داشت و کسانی که به دنبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و خیانت هستند شکست خورده‌اند و معامله آن‌ها شکست خورده است و دنیا با پایداری فلسطینی‌ها و همبستگی عربی و اسلامی به زودی این شکست را خواهد دید.
افکارنیوزافکارنیوز11 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه شب در تماس تلفنی با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان از حمایت‌های این کشور از فلسطین تشکر کرد. اخبار بین الملل_ رئیس تشکیلات خودگردان در این تماس تلفنی به نبیه بری گفت که «از لبنان به دلیل حمایت‌هایش از مساله فلسطین و رد معامله قرن تقدیر و تشکر می‌کنم». این تماس تلفنی محمود عباس چند روز پس از دیدار «صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی حماس با نبیه بری رئیس پارلمان لبنان صورت گرفت. «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در اولین واکنش رسمی این کشور به اظهارت کوشنر گفت: برخی سکوت رسمی لبنان را به معنای این پیشنهاد مسموم قلمداد نکنند، تأکید می‌کنیم تنها سرمایه‌گذاری که در لبنان جایی ندارد، سرمایه‌گذاری به حساب مسأله فلسطین و حقوق ملت فلسطین است. «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان نیز روز چهارشنبه از اینکه برخی در موضع دولت لبنان در قبال طرح «معامله قرن» شک دارند، ابراز تعجب کرد و گفت: «دولت لبنان علیه معامله قرن است و قانونی اساسی ما اجازه اسکان (دائمی آوارگان فلسطینی) را نمی‌دهد».
جام نیوزجام نیوز21 ساعت قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سید جلال ساداتیان سفیر اسبق ایران در انگلستان، درباره تحریم‌های شب گذشته آمریکا علیه جمهوری اسلامی، اظهار داشت: آقای ترامپ و تیم وی بعد از خروج از برجام، تصمیم گرفتند تا حداکثر فشار را بر ایران وارد کنند و سیاستشان در راستای فشار حداکثری بر ایران بود. آنها قصد جنگ هم ندارند چون شرایط ورود به جنگ را ندارند اما می‌خواهند فشار حداکثری اعمال کنند تا ایران را وادار به یک مذاکره و گفتگو کنند و به یک توافق جامع برسند تا هم سیاست‌های موشکی و هم نفوذ ایران در منطقه را کاهش دهند و موضوع مورد بحث برجام را به مواردی که می‌خواهند توسعه دهند. این دیپلمات پیشین کشورمان درباره نتایج این تحریم‌ها، تصریح کرد: تاکنون پاسخ ما به این تحریم‌ها منفی بوده و به‌نظر می‌آید چشم‌انداز هم منفی خواهد بود و جمهوری اسلامی تسلیم این فشارها نخواهد شد. ما بنای مذاکره یا تسلیم هم نداریم و اگر قرار بود مذاکره‌ای بشود پیشنهاد وساطت شینزو آبه پذیرفته می‌شد اما همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند ما هیچ پیامی برای ترامپ نداریم و پیام وی را هم دریافت نکردیم. ساداتیان ادامه داد: ترامپ تصور می‌کند که فشارها می‌تواند جمهوری اسلامی را وادار به تسلیم کند در حالی‌که ارزیابی آنها از شرایط داخلی غلط است و مردم ما علی‌رغم همه فشارها، به‌سمت مقاومت بیشتر در برابر آمریکا میل می‌کنند و هرچند گلایه‌هایی از مسئولان دارند اما در برابر دشمن حرفشان یکی است که باید مقاومت نمود و انتظارات دشمن را با شکست مواجه کرد.
کرد آنلاینکرد آنلاین19 ساعت قبل
عصر کرد - زاهدان- مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: چابهار تنها بندری است که اپراتور خارجی از کشور هند در آن فعالیت دارد و با بهترین کیفیت و کوتاه‌ترین زمان عملیات تخلیه و بارگیری در این بندر انجام می‌شود. بهروز آقایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای رشد حجم ورودی کالا و رونق ترانزیت افزایش ۱۰ درصدی سالانه اجاره ثابت حذف و تعهد بار و عدم تحمیل هزینه به سرمایه گذاران برداشته شده است. وی با بیان اینکه هیچ محدودیتی از نظر سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در بندر چابهار وجود ندارد، خاطرنشان کرد: این بندر با ارائه بسته‌های تشویقی مناسب از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی استقبال می‌کند. مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به توافق نامه سه جانبه چابهار نیز گفت: این توافق نامه که میان جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و هندوستان به امضا رسیده اکنون عملیاتی است و امکان پیوستن دیگر کشورها به آن نیز وجود دارد. آقایی گفت: در طول ۲ سال گذشته حدود ۶۰ فروند کشتی از کشکرهای مختلف وارد بندر چابهار شده‌اند که نوید دهنده آینده درخشانی برای این بندر است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری15 ساعت قبل

ماجرای کودک‌آزاری در بوشهر که برای آن پرونده قضایی تشکیل شد چیست؟

خبری17 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری17 ساعت قبل

توریرا: هیچ تماسی از سوی مسئولان میلان دریافت نکرده‌ام

نود4 دقیقه قبل

شروع صبح با «قرآن کریم»؛ صفحه ۲۲۱+صوت

مشرق‌نیوز11 دقیقه قبل

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه طراحی تحریم علیه ایران را افزایش داد

مهر11 دقیقه قبل

تصویری دردناک از دختران وزنه‌بردار/ تمرین با سیمان و لاستیک موتورسیکلت در خانه!

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

از چرم پوست پرتقالی تا کمدهای کپسولی

ایسنا12 دقیقه قبل

مروری بر اخبار مهم روز (۵ تیر-۲۶ ژوئن)؛ از بازگشایی سوپرمارکت رم تا رسمی شدن انتقال رکوردشکن ژائو فلیکس به اتلتیکو مادرید

طرفداری17 دقیقه قبل

چرخش ناگهانی نظرات کاربران اینستاگرام درباره رامبد جوان

خبرآنلاین19 دقیقه قبل