1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
وزرای دولت در جلسه مدیریت بحران گلستان چه گفتند؟

وزرای دولت در جلسه مدیریت بحران گلستان چه گفتند؟

ایرناخبرگزاری ایرنا |
گرگان - ایرنا - وزیر نیرو گفت: پس از صدور هشدارهای سازمان هواشناسی در روزهای پایانی سال گذشته کنترل حجم مخازن سدهای استان گلستان از 25 اسفند ماه آغاز شده بود.

رضا اردکانیان در جلسه شنبه شب شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان به ریاست معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: پس از این هشدارها بلافاصله دستورات لازم به شرکت ‌های مسئول داده شده و از همان زمان اقدامات لازم در این بخش صورت گرفت.

وی اظهار داشت: در استان گلستان سه سد با ظرفیت ۸۰ میلیون مترمکعب وجود دارد که در فاصله زمانی حدود ۴۸ ساعت به میزان ۷۰ درصد کل بارش یک سال استان بارندگی رخ داد و در همین بازه زمانی کوتاه ورودی ۱۱۲ میلیون مترمکعبی به سد گلستان که حجم مخزن آن ۴۸ میلیون مترمکعب است، ثبت شد.

وی افزود: به فرض محال اگر امکاناتی و دریچه‌ هایی داشتیم که می‌ توانستیم بلافاصله سد را خالی کنیم باید در یک فاصله زمانی کوتاه ۲ بار مخزن خالی و پر می‌شد که همین امر حجم بسیار وسیعی از سیلاب را ایجاد می‌ کرد.

وزیر نیرو گفت: بنابراین از زمان دریافت هشدار بلافاصله اقدامات لازم در این بخش انجام شده و در سد گلستان با ظرفیت نرمال ۴۸ میلیون متر مکعب حدود ۷۳ میلیون متر مکعب آب نگهداری شده، اما شدت بالای بارش به همراه طول دوره بالای بارندگی موجب بروز خسارت‌ هایی شد.

اردکانیان گفت: وقوع خشکسالی نباید تصوری ایجاد کند که نیازی به رودخانه ‌هایی با پهنای بزرگ وجود ندارد زیرا سیلاب ‌ها با دوره بازگشت‌ شان تعریف می‌ شوند و براساس برآوردهای اولیه احتمالا همین سیلاب با دوره بازگشت پنجاه ساله بوده که این امر حاکی از بزرگی این سیل است.

وی اضافه کرد: مسیر رودخانه ‌ها باید به موقع لایروبی شود، مسیل‌‌ها باز باشد، تعرضی به آنها صورت نگیرد و ساخت و سازها باید متکی بر ضوابط باشد.

وزیر نیرو با تشریح آخرین وضعیت آب و برق مناطق سیل زده گلستان گفت: با وقوع سیلاب حدود ۴۰۰ روستا در معرض آسیب بودند که بلافاصله با قطع برق و سیستم آب شرب مواجه شدند و هم اکنون با تلاش ‌های صورت گرفته مشکل بخش زیادی از این روستاها برطرف شده و در روستاهای باقی مانده به دلیل این که معبری برای دسترسی به آنها وجود نداشته، نتوانستیم تجهیزات لازم را راهی کنیم ولی در تلاش هستیم مشکلات این مناطق بزودی برطرف شود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: در بخش آب شرب نیز حدود ۴۰۰ روستا دچار مشکل شده بودند که در حال حاضر مشکل ۳۵ روستا باقی مانده و تا رفع مشکلات این مناطق آبرسانی از طریق تانکر و توزیع آب بسته‌ بندی ادامه دارد.

همچنین محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کشاورزی بودن گلستان بر سامان دهی رودخانه‌های استان و رفع آب گریزی در کاهش خسارت سیل تاکید کرد و گفت: علاوه بر این تکمیل عملیات زهکشی ۲۸۰ هزار هکتار زمین‌های کم بازده تاثیر بسزایی در کاهش خسارت سیل استان دارد.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز بر چاره اندیشی دقیق در تغییر ساختار سنتی کشاورزی و ممانعت از بروز خسارت سیلاب تاکید کرد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بر توسعه تجهیزات هواشناسی در کشور به ویژه در استان سیل خیز گلستان تاکید کرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گزارشی از ساماندهی گروه‌های بهداشتی و درمانی در ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان ارایه و گفت: اکنون دارو و امکانات درمانی و بهداشتی نسبتا کافی در استان فراهم و ۱۴ گروه سیار و دو گروه ثابت نیز آماده ارایه خدمت به سیل زدگان هستند.

امام جمعه گرگان و نماینده ولی فقیه در گلستان نیز با بیان اینکه مردم استان سیل بزرگ را برای سومین بار تجربه می‌کنند، گفت: از رهبر معظم انقلاب به خاطر پیام و دلجویی از سیل زدگان استان قدردانی می‌کنم.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی خواستار شتاب بیشتر در رفع دغدغه سیل زدگان و ایجاد آرامش برای آن‌ها شد.

وی همچنین بر اجرای طرح‌های پیشگیرانه از بروز سیل در گلستان تاکید کرد و گفت: اجرای طرح زهکشی در زمین‌های ۲۸۰ هزار هکتاری شمال استان یکی از طرح‌های پیشگیری است که باید شتاب بیشتری به خود گیرد.

نمایندگان گنبدکاووس، مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش، نماینده آزادشهر و رامیان و دو نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی نیز بر سرعت بیشتر در رسیدگی به مسایل و مشکلات سیل زدگان، پرداخت وام بدون بهره یا ارزان قیمت و رفع مشکل جاده مسدود شده آزادشهر - شاهرود و اجرای طرح‌های پیشگیری از سیل تاکید کردند.

بارش شدید باران و برف، طغیان رودخانه‌ها و سر ریز شدن سدهای گلستان خسارات زیادی به زیرساخت‌های این استان شمالی وارد کرده است.

۲۷۲۹/۶۲۰۴

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، وزارت نیرو، سیلاب و گلستان از تلگرام

🎥 هم‌اکنون، سیلاب در خیابان‌های آق قلا

اخبارلحظه‌ای #گلستان 👇


⭕ #حسن_روحانی دقایقی قبل در تماس تلفنی با معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار #گلستان از آخرین وضعیت #سیلاب در گلستان مطلع شد و دستور داد هرگونه رسیدگی لازم به مردم صورت گیرد.


♨️ خسارت گسترده #سیل به اراضی کشاورزی #گلستان

🚨مدیرکل #مدیریت_بحران گلستان:

🔹 #سیلاب در گلستان ابعاد مختلفی داشت و بخش‎های مختلف اعم از راه‎ها، اراضی کشاورزی، منازل مسکونی و … را تحت تأثیر قرار داده است.

🔹 خسارت سیلاب به اراضی کشاورزی استان گلستان گسترده بود؛ برآوردهای اولیه نشان می‎دهد حدود یک سوم اراضی کشاورزی و محصولات زراعی و باغی استان گلستان معادل ۱۴۰ هزار هکتار تحت تأثیر سیلاب اخیر بوده و دچار خسارت شدند.

🔹 سیلاب موجب قطعی برق، آب و تلفن شده و براساس آخرین آمار، قطعی برق در ۸۰ روستای سیل‎زده گلستان به حدود ۳۰ روستا رسیده و بخش عمده‎ای از مشکل قطعی حل شده است.


💦 آخرین وضعیت #سیلاب در گلستان

فرماندار آق‌قلا:

🔹 وضعیت سیلاب در شهرستان بحرانی است و در تلاش هستیم در ابتدا جان مردم را نجات دهیم.

🔹 مشکل حاکم در حوزه سیلاب در آق‌قلا موضوع سرریز شدن آب سدگلستان و سد وشمگیر است.

🔹 تمامی نیروها و امکانات برای امدادرسانی به مردم و کنترل سیلاب بسیج شده و بکار گرفته شده اما شدت سیلاب به اندازه‌ای است که شهرستان را دچار مشکل کرد.


🔴 رییس جمهور روحانی دقایقی قبل در تماس تلفنی با معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان از آخرین وضعیت سیلاب در گلستان مطلع شد و دستور داد هر گونه رسیدگی لازم به مردم صورت گیرد.


در ادامه بخوانید

الفالف21 ساعت قبل
علی مطهری از نظر سابقه سیاسی مانند فرزند برخی از اعضای مجمع است. شایسته بود علی مطهری استدلال مخالفین لوایح را نقد می‌کرد نه‌اینکه به ایشان توهین کند. محور بحث‌های وی در این یادداشت به FATF اختصاص داده شده است. امروز سه‌شنبه هم با توجه به اخباری که از گذشته درباره سفر رییس‌جمهوری به مناطق سیل‌زده وجود داشت، اخباری منتشر و براساس آن اعلام شد رییس‌جمهوری پنجشنبه به کرمانشاه سفر می‌کند. با توجه به روش‌هایی که وزارت نفت برای فروش در نظر گرفته به نظر نمی‌رسد، بود و نبود معافیت‌ها تغییری در فروش نفت داشته باشد.»
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور4 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سپاه نیوز، حجت الاسلام عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه در آئین تکریم و معارفه فرمانده کل سپاه ولایتمداری را محور همه فضائل و ویژگی‌های انسان‌های مؤمن توصیف و تصریح کرد: ولایت عامل حیات جامعه و دستیابی به حیات طیبه است؛ ولایت خنثی کننده تمامی توطئه‌ها و ضامن حرکت در صراط مستقیم می‌باشد. وی مهمترین عامل چهل ساله شدن انقلاب اسلامی را ولایتمداری و پیوند امت با ولایت دانست و خاطرنشان کرد: جمع‌بندی دشمنان انقلاب اسلامی این است، مادامی که امت با ولایت پیوند داشته باشد، شکست ندارد؛ از این رو مهمترین مطالبه از تمامی مسئولین در نظام جمهوری اسلامی ایران این است که تبعیت مطلق فکری و عملی از ولی فقیه را مبنا قرار داده و همگان سرباز ولایت باشند. نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه تأکید کرد: این ویژگی برجسته برای پاسداران و سنگر نشینان خط مقدم انقلاب به ویژه فرماندهان عزیزی که همواره خود را سرباز ولایت می‌دارند اهمیت مضاعف دارد. حجت الاسلام حاجی صادقی با بیان اینکه سپاه پاسداران تکلیف گرایی، روحیه انقلابی و جهادی و فرهنگ عاشورایی را بر محور ولایت فراگرفته است، گفت: به فضل الهی در گام دوم انقلاب که دوران تکامل و تحقق مطالبات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در منشور مهم ایشان می‌باشد و در دورانی که انقلاب اسلامی زمینه سازی نهضت ظهور را فراهم می‌کند، ولایتمداری بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. نماینده ولی فقیه در سپاه در پایان با تقدیر از مجاهدت‌های صادقانه و دلسوزانه سرلشکر جعفری در دوران تصدی مسئولیت فرماندهی کل سپاه، اظهار کرد: به نمایندگی از آحاد پاسداران اعلام می‌کنم؛ تلاش می‌کنیم تا سرلشکر سلامی در فرمانبری از مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا (مد ظله العالی) در تحقق آرمانهای انقلاب و سنگر نشینی آن توفیق بیش از پیش داشته باشد.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افق، منابع محلی در ایالت فراه افغانستان از حمله موشکی طالبان به پایگاه هوایی تروریست‌های امریکایی خبر داده‌اند. بر اساس این گزارش، در جریان این حمله منازل مسکونی تروریست‌های آمریکایی هدف اصابت موشک‌های طالبان قرار گرفته است. تا کنون اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
تصویب چندین لایحه موافقت‌نامه حقوقی بین ایران و برزیل در دولت. هیأت دولت در ادامه، با تصویب چندین لایحه موافقت‌نامه حقوقی بین دولت‌های ایران و برزیل موافقت کرد. لایحه معاهده انتقال محکومین به حبس و نیز لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل از موارد مصوب هیأت وزیران بود. همچنین دو لایحه معاهده معاضدت حقوقی متقابل در امور کیفری و مدنی بین دو کشور، به تصویب اعضای دولت رسید. هیأت وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.

نظرها

اخبار بیشتر