فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کاغذ سال پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت،‌ عده‌ای سودهای میلیاردی بردند و عده‌ای زیان. اما در این میان این صنعت نشر بود که بیش از گذشته کم‌توان شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ‌ «کاغذ» اصلی‌ترین کلید‌واژه ناشران و چاپخانه‌داران در سال ۹۷ بود، ‌ سالی که شروعش با نمایشگاه کتاب سی ویکم و بحرانی‌شدن وضعیت کاغذ شروع شد و پایانش با گم شدن ۸۶ درصد کاغذهای وارد شده به کشور با مجوز صادر شده از سوی دو وزراتخانه فعال یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، ‌ معدن و تجارت.

در مجموع سال گذشته سالی پر حادثه برای کاغذ بود، ‌ اگر بخواهیم به بررسی همه آنچه که برای کاغذ در سال ۹۷ پیش آمد اشاره کنیم، قطعا باید به انتشار فهرست واردکنندگان کالاهای مشمول ارز دولتی که از سوی بانک مرکزی در تیرماه منتشر شد، ‌ اشاره کنیم، ‌ فهرستی از شرکت‌های مختلف که اقدام به واردات کاغذ با ارز دولتی کرده بودند، ‌ شرکت‌هایی که ۹۰ درصدشان نه تنها برای صنف شناخته شده نبودند، ‌ بلکه چند هفته‌ای پس از آن مشخص شد که برخی از آن‌ها حتی وجود خارجی نیز نداشته‌اند ودر واقع هیچ وقت بخش بسیار بزرگی از این کاغذ‌ها به کشور وارد نشد.

پس از آن بود که اوضاع بازار کاغذ به هم ریخت و قیمت‌ها یکباره شروع به افزایش کردند، ‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حوزه مصرف‌کنندگان کاغذ وارد میدان شده و توانست کاغذ را به فهرست کالاهای مشمول ارز ۳۸۰۰ تومانی یعنی گروه کالایی یک وارد کند‌، اقدامی که به باور بسیاری اشتباه بود و موجب رانت در این حوزه شد.

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود - 5

محمد متولی از ناشران واردکننده کاغذ یکی از مخالفان این موضوع است، ‌ وی در این زمینه می‌گوید: من به شخصه معتقدم که ارز دولتی را باید از کاغذ حذف کنند و کاغذ با ارز نیمایی وارد شود، بگویند هر وارد کننده‌ای که توانست برود کاغذ بیاورد، واردات کاغذ را سهیمه بندی نکنند.

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود - 7

سید‌حسین میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا از جمله دیگر مخالفان وارد شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی دریافت کننده ارز دولتی است، ‌ وی این اقدام را موجب ایجاد رانت برای عده‌ای سودجو عنوان کرده و می‌گوید: ‌ همان زمان که درخواست وزیر ارشاد برای ورود کاغذ به کالاهای مشمول ارز دولتی منتشر شد، ‌ من گفتم که این چندنرخی شدن ارز و ورود کاغذ به آن مفسده‌برانگیز است، ‌ پیش‌بینی ما این بود که برخی شرکت‌های غیرحرفه‌ای اقدام به ورود به این بازار می‌کنند و ثبت سفارش‌های غیرواقعی انجام می‌دهند.

پس از اینکه شائبه‌هایی برای به وجود آمدن رانت ایجاد شد و بسیاری از واردکنندگان کاغذ که ارز دولتی از بانک مرکزی برای کاغذ دریافت کرده ولی کالایی به کشور وارد نکردند، ‌ وزارت ارشاد مسئولیت نظارت بر واردات کاغذ چاپ و تحریر را بر عهده گرفت، ‌ به باور بسیاری از کارشناسان این دومین گام اشتباه وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه کاغذ بود.

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود - 10

هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در روزهای پایانی اسفند ماه در نشست خبری خود به این موضوع اذعان کرده و گفته بود که این میدان بزرگی بود که وزرات ارشاد نباید به آن وارد می‌شد، چرا که ساز و کار لازم برای اقدامات در این میدان را در اختیار نداشت.

همزمان با ورود ارشاد به بحث واردات کاغذ، ‌ خبرهایی از گوشه و کنار ایران شنیده شد، مبنی بر اینکه انبارهای بسیاری خالی شده و کاغذهای وارد شده به کشور به نقاط نامعلوم منتقل شده‌اند. انبارهای احتکاری که چند تایی از آن‌ها در قم، ‌ مشهد و شهر ری کشف و ضبط شدند.

همه این اقدامات در کنار انحصاری شدن واردات کاغذ به کشور موجب شد تا قیمت کاغذ روز به روز افزایش یافته و بازار کاغذ افسار گریخته شود تا جایی که قیمت‌ها تا پایان شهریور ماه به بالای ۲۰۰ هزار تومان نیز رسید.

وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از بازیکنان اصلی این ماجرا اقدام به تشکیل کارگروه کاغذ کرد و به برخی از واردکنندگان مورد اطمینان خود مجوز واردات کاغذ را صادر کرد. اما اقدام برای ثبت سفارش و صدور مجوز واردات کاغذ با آغاز تحریم‌های جدید علیه ایران همزمان شده و برخی از کشورها چون کره، ‌ چین، ‌ اندونزی و … از فروش کاغذ به ایران خودداری کردند. ماجرا شکل پیچیده‌تری به خود گرفت، اما در نهایت برخی از واردکنندگان موفق به واردات کاغذ شدند.

سرانجام مدیریت وزارت ارشاد وارد فاز جدیدی شده و سامانه توزیع کاغذ نیز به راه افتاد. سامانه‌ای که بر اساس عملکرد سه سال اخیر ناشران و بر اساس آمارهای خانه کتاب اقدام به تخصیص کاغذ می‌کرد. معیاری که به باور بسیاری از فعالان بازار نشر و کاغذ اشتباه است.

هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه تهران در این زمینه از بسته پیشنهادی اتحادیه به وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بازی در این میدان سخن گفته و در نهایت عنوان می‌کند که این بسته مورد پذیرش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار نگرفت و علاوه بر انتخاب معیار اشتباه برای تخصیص، ‌ حلقه نظارت بر مصرف نیز از این چرخه حذف شد و حذف این چرخه موجب شده است که از ۲۰۰ هزار تن کاغذ وارد شده به کشور در این سیستم، ‌ تنها ۱۴ هزار توزیع شود.

اما این حجم از کاغذ یعنی ۸۶ درصد کجاست؟ اگر این رقم را در کنار ۹۸ درصد کاغذهای وارد شده به کشور با دلار ۳۸۰۰ تومانی در ابتدای سال بگذاریم که آن هم ناپدید شد، ‌ به خوبی روشن می‌شود که چرا بازار کاغذ سامان پیدا نمی‌کند و چرا کاغذ در سال ۹۷ به ۴۰۰ هزار تومان رسید.

البته در این میان باید به ماجرای سلطان کاغذ نیز اشاره کرد، ‌ فردی با هویت نامعلوم که در رسانه‌ها از وی با عنوان «سلطان کاغذ» نام برده شد، ‌ دستگیر شد‌، اما در نهایت به گفته بسیاری از فعالان این عرصه تنها یکی از اعضای کوچک باند کاغذ در کشور بود و سلطان‌های اصلی هم‌چنان آزاد بودند.

ش

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود - 20

احمد شریفان نایب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در این زمینه می‌گوید: می‌گویند، ‌ سلطان کاغذ دستگیر شده است، ‌ این در حالی است که چندین سلطان کاغذ در صنف ما کاغذفروشان برای خود می‌چرخند‌، چند لابی‌گر با سیستم اقتصادی کشور را دستگیر کرده‌اند‌، اما این کافی نیست‌، سلطان‌های اصلی در صنف کاغذ هنوز هستند.

وی به وجود مافیای کاغذ اشاره کرد و گفت: متاسفانه نواقص و ضعف‌‌هایی که در سیستم اقتصادی کشور ما وجود دارد، ‌ موجب به وجود آمدن مافیا در صنوف مختلف شده است. اگر مافیا وجود نداشت چرا دلار به ۱۰ هزار تومان بازگشت اما هنوز برای محاسبه قیمت کاغذ با دلار ۲۰ هزار تومانی تعیین قیمت می‌شود؟

سال ۹۷ سال پر فراز و نشیبی برای بازار کاغذ بود، ‌ اتفاقات پرشماری در این حوزه رخ داد، اما همه این اتفاقات در سایه غفلت سال‌های اخیر از وضعیت تولید کاغذ در کشور رخ داد، ‌ غفلتی که همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی از چند کارخانه فعال کاغذ سازی در کشور داشتند و سرانجام آن‌ها را به جایی رساند که یا به تولید کاغذهای سلولزی و بهداشتی روی بیاورند، یا با یک پنجم ظرفیت تولید تنها به تولید کاغذهایی سفارشی اقدام کنند. در نتیجه در روزگاری که تولید داخل می‌توانست به کمک بازار کاغذ بیاید و خودی نشان دهد، ‌ ما بیش از گذشته وابسته به واردات شدیم.

شاید بتوان گفت، ‌وزارت فرهنگو ارشاد اسلامی در این میان بزرگترین اشتباه‌ را انجام داد و آن وارد شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی بود‌ و بعد از آن نیز حذف حلقه نظارت بر مصرف‌، ‌ اگرچه بنا به گفته حسن‌پور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده داده است در سال جدید بسته پیشنهادی اتحادیه تهران عملیاتی شود، ‌ باید دید این بسته چه اندازه در کنترل بازار افسار گسیخته کاغذ موفق است؟.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد که بعد از ممنوعیت واردات خودرو هیچ مجوز پیش‌فروشی برای خودروهای وارداتی صادر نشده و اگر شرکتی بعد از ممنوعیت واردات، اقدام به پیش‌فروش کرده، باید جزئیات آن به وزارت صمت منتقل شود تا مجوزهای شرکت مذکور بررسی شود. با این حال برخی گزارش‌های تائید نشده حکایت از این داشت که برخی از شرکت‌ها بعد اعلام ممنوعیت واردات خودرو، همچنان خودروهای وارداتی را پیش‌فروش کرده‌اند و در حال حاضر. در این رابطه اخیرا معاون کالاهای سرمایه‌ای و خدمات و اعلام کرد که در حوزه فروش خودروهای وارداتی، پیش‌فروشی پس از ممنوعیت واردات خودرو در تیر ماه سال گذشته صورت نگرفته است. حالا هم فرشاد مقیمی - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد که بعد از ممنوعیت واردات خودرو هیچ مجوز پیش‌فروشی برای خودروهای وارداتی صادر نشده است. وی افزود: اگر شرکتی بعد از ممنوعیت واردات خودرو اقدام به پیش‌فروش کرده، باید جزئیات آن به ما منتقل شود تا مجوزهای شرکت بررسی شود، چراکه ممکن است شرکتی از قبل مجوز پیش‌فروش داشته و خودروهای آن نیز آماده بوده باشد.

مردی لحظاتی قبل از پرواز هواپیما، روی بال آن پرید +فیلم و عکس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز8 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، شرکت آزمان ایر در شرح ماجرا گفت: «این مرد که هویت آن مشخص نشده است به سمت هواپیما در باند پرواز می‌رود که در این هنگام خلبان او را می‌بیند. سرعت را کم می‌کند و سپس موتور هواپیما را خاموش می‌کند اما مرد همچنان در اطراف هواپیما سرگردان بود.» این شرکت در ادامه آورده است: «این مرد به یکباره بر روی بال هواپیما پرید و سعی کرد که خود را به کابین برساند. ویدئوی گرفته شده توسط یکی از مسافران از این صحنه نشان می‌دهد که مرد در اطراف بال هواپیما حرکت می‌کند که در این زمان مسافران وحشت زده از خدمه پرواز می‌خواهند که درهای خروج را باز کنند. در یک صحنه دیگر هم مرد روی بال هواپیما است. مقام‌های فرودگاه نیجریه در بیانیه‌ای گفتند که این مرد در بازداشت است و مورد بازجویی قرار گرفته است اما هنوز انگیزه وی از این کار مشخص نیست.
انتخابانتخاب1 روز قبل
قیمت روز پژو پارس با کاهش سه میلیونی روبرو شده و حالا با قیمت ۹۱ میلیون تومان فروخته می‌شود. دنا معمولی که دیروز دو میلیون تومان ارزان شده بود، امروز یک قدم به عقب برگشته و با افزایش یک میلیون تومانی نسبت به روز گذشته روی ۱۰۹ میلیون تومان ایستاده است. در طرف مقابل امروز دنا پلاس توربو دو میلیون تومان ارزش خود را از دست داده و با قیمت ۱۶۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. قیمت این محصول دیروز حدود ۱۶۰ میلیون تومان بود و فروشنده‌ها امروز به ۱۵۳ میلیون تومان راضی شده‌اند که نشان‌دهنده کاهش هفت میلیون تومانی قیمت این محصول در یک روز است. قیمت روز پژو ۲۰۷ دنده‌ای در بازار ۱۱۸ میلیون تومان است که یک میلیون تومان کمتر از روز گذشته است.

توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو

الفالف20 ساعت قبل
توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات داروگروه اقتصادی الف، ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۱ ۳۹۸۰۴۳۱۲۲۷تکذیب گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو علی ربیعی سخنگوی دولت در رابطه با خبر گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو توضیحاتی ارائه داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش هالیوود ریپورتر، «شیرشاه» به کارگردانی جان فاوارو در نخستین هفته اکران در سینماهای آمریکا به فروش رکوردشکن ۱۸۵ میلیون دلاری دست یافت تا با ۱۰ روز نمایش خود بتواند به فروش جهانی چشمگیر ۵۳۱ میلیون دلاری برسد. مجموع فروش خارجی این فیلم-انیمیشن هم‌اکنون ۳۴۶ میلیون دلار است؛ ۹۷٫۵ میلیون دلار این مبلغ از محل سینمای چین به دست آمده که از هفته پیش میزبان محصول جدید دیزنی است. پیش از این «دیو و دلبر» در سال ۲۰۱۷ با فروش ۱۷۴٫۷ میلیون دلاری از این حیث رکورددار بود و «آلیس در سرزمین عجایب» نیز در سال ۲۰۱۰ با فروش آغازین ۱۱۶ میلیون دلاری در آمریکا کار خود را شروع کرد. «کتاب جنگل» هم که کارگردانی آن را نیز «جان فاوارو» بر عهده داشت در اولین هفته اکران در آمریکا ۱۰۳ میلیون دلار فروخت و «علاء‌الدین» با فروش ۹۱٫۵ میلیون دلاری در آمریکا کار خود را آغاز کرد و در نهایت به فروش جهانی ۹۸۸ میلیون دلار دست یافت. رئال انیمیشن «شیرشاه» در میان تمامی آثار کمپانی دیزنی به غیر از محصولات مارول و لوکاس فیلم، رکورددار فروش آغازین در آمریکا (۱۸۵ میلیون دلار) است.
قدس آنلاینقدس آنلاین23 ساعت قبل
به گفته هیوندای، سوناتا هیبرید ۲۰۲۰ با سقف شیشه‌ای خورشیدی که قابلیت تولید انرژی الکتریکی از نور خورشید را دارد، می‌تواند در هر سال هزار و ۳۰۰ کیلومتر را با این انرژی پاک طی کرد. به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، هنگامی که هیوندای، سوناتا توربو را در خانه خود در کره جنوبی در پایان ماه مارس معرفی کرد، این سدان شیک در نمایشگاه موتور سوناتا ۲۰۱۹ همراه با Hyundai Sonata معرفی شد. در حال حاضر، بقیه جهان می‌توانند از نسخه الکتریکی و بخش سقف خورشیدی بهره ببرند. تکنولوژی ASC اولین بار در Hyundai سوناتا هیبریدی حضور خواهد داشت و کارش این است که نرم افزار کنترل منطقی را به واحد کنترل ترکیبی اعمال کند. طبق گفته هیوندای، سوناتا هیبرید جدید مصرف سوخت کمتر از ۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر