1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کاغذ سال پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت،‌ عده‌ای سودهای میلیاردی بردند و عده‌ای زیان. اما در این میان این صنعت نشر بود که بیش از گذشته کم‌توان شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ‌ «کاغذ» اصلی‌ترین کلید‌واژه ناشران و چاپخانه‌داران در سال ۹۷ بود، ‌ سالی که شروعش با نمایشگاه کتاب سی ویکم و بحرانی‌شدن وضعیت کاغذ شروع شد و پایانش با گم شدن ۸۶ درصد کاغذهای وارد شده به کشور با مجوز صادر شده از سوی دو وزراتخانه فعال یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، ‌ معدن و تجارت.

در مجموع سال گذشته سالی پر حادثه برای کاغذ بود، ‌ اگر بخواهیم به بررسی همه آنچه که برای کاغذ در سال ۹۷ پیش آمد اشاره کنیم، قطعا باید به انتشار فهرست واردکنندگان کالاهای مشمول ارز دولتی که از سوی بانک مرکزی در تیرماه منتشر شد، ‌ اشاره کنیم، ‌ فهرستی از شرکت‌های مختلف که اقدام به واردات کاغذ با ارز دولتی کرده بودند، ‌ شرکت‌هایی که ۹۰ درصدشان نه تنها برای صنف شناخته شده نبودند، ‌ بلکه چند هفته‌ای پس از آن مشخص شد که برخی از آن‌ها حتی وجود خارجی نیز نداشته‌اند ودر واقع هیچ وقت بخش بسیار بزرگی از این کاغذ‌ها به کشور وارد نشد.

پس از آن بود که اوضاع بازار کاغذ به هم ریخت و قیمت‌ها یکباره شروع به افزایش کردند، ‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حوزه مصرف‌کنندگان کاغذ وارد میدان شده و توانست کاغذ را به فهرست کالاهای مشمول ارز ۳۸۰۰ تومانی یعنی گروه کالایی یک وارد کند‌، اقدامی که به باور بسیاری اشتباه بود و موجب رانت در این حوزه شد.

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود - 5

محمد متولی از ناشران واردکننده کاغذ یکی از مخالفان این موضوع است، ‌ وی در این زمینه می‌گوید: من به شخصه معتقدم که ارز دولتی را باید از کاغذ حذف کنند و کاغذ با ارز نیمایی وارد شود، بگویند هر وارد کننده‌ای که توانست برود کاغذ بیاورد، واردات کاغذ را سهیمه بندی نکنند.

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود - 7

سید‌حسین میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا از جمله دیگر مخالفان وارد شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی دریافت کننده ارز دولتی است، ‌ وی این اقدام را موجب ایجاد رانت برای عده‌ای سودجو عنوان کرده و می‌گوید: ‌ همان زمان که درخواست وزیر ارشاد برای ورود کاغذ به کالاهای مشمول ارز دولتی منتشر شد، ‌ من گفتم که این چندنرخی شدن ارز و ورود کاغذ به آن مفسده‌برانگیز است، ‌ پیش‌بینی ما این بود که برخی شرکت‌های غیرحرفه‌ای اقدام به ورود به این بازار می‌کنند و ثبت سفارش‌های غیرواقعی انجام می‌دهند.

پس از اینکه شائبه‌هایی برای به وجود آمدن رانت ایجاد شد و بسیاری از واردکنندگان کاغذ که ارز دولتی از بانک مرکزی برای کاغذ دریافت کرده ولی کالایی به کشور وارد نکردند، ‌ وزارت ارشاد مسئولیت نظارت بر واردات کاغذ چاپ و تحریر را بر عهده گرفت، ‌ به باور بسیاری از کارشناسان این دومین گام اشتباه وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه کاغذ بود.

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود - 10

هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در روزهای پایانی اسفند ماه در نشست خبری خود به این موضوع اذعان کرده و گفته بود که این میدان بزرگی بود که وزرات ارشاد نباید به آن وارد می‌شد، چرا که ساز و کار لازم برای اقدامات در این میدان را در اختیار نداشت.

همزمان با ورود ارشاد به بحث واردات کاغذ، ‌ خبرهایی از گوشه و کنار ایران شنیده شد، مبنی بر اینکه انبارهای بسیاری خالی شده و کاغذهای وارد شده به کشور به نقاط نامعلوم منتقل شده‌اند. انبارهای احتکاری که چند تایی از آن‌ها در قم، ‌ مشهد و شهر ری کشف و ضبط شدند.

همه این اقدامات در کنار انحصاری شدن واردات کاغذ به کشور موجب شد تا قیمت کاغذ روز به روز افزایش یافته و بازار کاغذ افسار گریخته شود تا جایی که قیمت‌ها تا پایان شهریور ماه به بالای ۲۰۰ هزار تومان نیز رسید.

وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از بازیکنان اصلی این ماجرا اقدام به تشکیل کارگروه کاغذ کرد و به برخی از واردکنندگان مورد اطمینان خود مجوز واردات کاغذ را صادر کرد. اما اقدام برای ثبت سفارش و صدور مجوز واردات کاغذ با آغاز تحریم‌های جدید علیه ایران همزمان شده و برخی از کشورها چون کره، ‌ چین، ‌ اندونزی و … از فروش کاغذ به ایران خودداری کردند. ماجرا شکل پیچیده‌تری به خود گرفت، اما در نهایت برخی از واردکنندگان موفق به واردات کاغذ شدند.

سرانجام مدیریت وزارت ارشاد وارد فاز جدیدی شده و سامانه توزیع کاغذ نیز به راه افتاد. سامانه‌ای که بر اساس عملکرد سه سال اخیر ناشران و بر اساس آمارهای خانه کتاب اقدام به تخصیص کاغذ می‌کرد. معیاری که به باور بسیاری از فعالان بازار نشر و کاغذ اشتباه است.

هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه تهران در این زمینه از بسته پیشنهادی اتحادیه به وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بازی در این میدان سخن گفته و در نهایت عنوان می‌کند که این بسته مورد پذیرش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار نگرفت و علاوه بر انتخاب معیار اشتباه برای تخصیص، ‌ حلقه نظارت بر مصرف نیز از این چرخه حذف شد و حذف این چرخه موجب شده است که از ۲۰۰ هزار تن کاغذ وارد شده به کشور در این سیستم، ‌ تنها ۱۴ هزار توزیع شود.

اما این حجم از کاغذ یعنی ۸۶ درصد کجاست؟ اگر این رقم را در کنار ۹۸ درصد کاغذهای وارد شده به کشور با دلار ۳۸۰۰ تومانی در ابتدای سال بگذاریم که آن هم ناپدید شد، ‌ به خوبی روشن می‌شود که چرا بازار کاغذ سامان پیدا نمی‌کند و چرا کاغذ در سال ۹۷ به ۴۰۰ هزار تومان رسید.

البته در این میان باید به ماجرای سلطان کاغذ نیز اشاره کرد، ‌ فردی با هویت نامعلوم که در رسانه‌ها از وی با عنوان «سلطان کاغذ» نام برده شد، ‌ دستگیر شد‌، اما در نهایت به گفته بسیاری از فعالان این عرصه تنها یکی از اعضای کوچک باند کاغذ در کشور بود و سلطان‌های اصلی هم‌چنان آزاد بودند.

ش

فراز و فرود کاغذ در سال ۹۷/ همه آن چیزی که باعث شد کاغذ افسار گسیخته شود - 20

احمد شریفان نایب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در این زمینه می‌گوید: می‌گویند، ‌ سلطان کاغذ دستگیر شده است، ‌ این در حالی است که چندین سلطان کاغذ در صنف ما کاغذفروشان برای خود می‌چرخند‌، چند لابی‌گر با سیستم اقتصادی کشور را دستگیر کرده‌اند‌، اما این کافی نیست‌، سلطان‌های اصلی در صنف کاغذ هنوز هستند.

وی به وجود مافیای کاغذ اشاره کرد و گفت: متاسفانه نواقص و ضعف‌‌هایی که در سیستم اقتصادی کشور ما وجود دارد، ‌ موجب به وجود آمدن مافیا در صنوف مختلف شده است. اگر مافیا وجود نداشت چرا دلار به ۱۰ هزار تومان بازگشت اما هنوز برای محاسبه قیمت کاغذ با دلار ۲۰ هزار تومانی تعیین قیمت می‌شود؟

سال ۹۷ سال پر فراز و نشیبی برای بازار کاغذ بود، ‌ اتفاقات پرشماری در این حوزه رخ داد، اما همه این اتفاقات در سایه غفلت سال‌های اخیر از وضعیت تولید کاغذ در کشور رخ داد، ‌ غفلتی که همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی از چند کارخانه فعال کاغذ سازی در کشور داشتند و سرانجام آن‌ها را به جایی رساند که یا به تولید کاغذهای سلولزی و بهداشتی روی بیاورند، یا با یک پنجم ظرفیت تولید تنها به تولید کاغذهایی سفارشی اقدام کنند. در نتیجه در روزگاری که تولید داخل می‌توانست به کمک بازار کاغذ بیاید و خودی نشان دهد، ‌ ما بیش از گذشته وابسته به واردات شدیم.

شاید بتوان گفت، ‌وزارت فرهنگو ارشاد اسلامی در این میان بزرگترین اشتباه‌ را انجام داد و آن وارد شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی بود‌ و بعد از آن نیز حذف حلقه نظارت بر مصرف‌، ‌ اگرچه بنا به گفته حسن‌پور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده داده است در سال جدید بسته پیشنهادی اتحادیه تهران عملیاتی شود، ‌ باید دید این بسته چه اندازه در کنترل بازار افسار گسیخته کاغذ موفق است؟.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مفید اصغری با بیان این مطلب افزود: با توجه به افزایش تراز آب دریاچه سد لار، نسبت به تغییر سیستم وضعیت انتقال آب از حالت پمپاژ به ثقلی با بستن دریچه‌های آبگیر و آب‌بر تاسیسات عظیم تلمبه‌خانه و همچنین باز کردن دریچه خروجی تاسیسات کلان اقدام شد. وی با اشاره به اینکه این عملیات با تلاش بی وقفه پرسنل سد و عوامل شرکت پیمانکار صورت گرفته است تصریح کرد: عملیات باز کردن دریچه‌های سد لار و تغییر وضعیت انتقال آب از حالت پمپاژ به ثقلی از عصر روز اول اردیبهشت آغاز و در ساعت ۳ بامداد روز دوم اردیبهشت با موفقیت به اتمام رسید. مدیر امور نظارت بر بهره‌برداری و نگهداری سد لار در پایان خاطرنشان کرد: هر ساله با افزایش تراز آب دریاچه و رسیدن به تراز دو هزار و ۴۷۲٫۵ متر، این تغییر وضعیت از حالت پمپاژ به ثقلی الزامی است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‌؛ روز گذشته متهم عباس صمیمی یکی از مدیران وقت شرکت بازرگانی پتروشیمی، دفاعیات خود را ارائه کرد. همچنین وکیل وی و نماینده شرکت صنایع ملی پتروشیمی ایران اظهاراتی را مطرح کردند. در اولین و دومین جلسه دادگاه ۱۱ متهم حضور داشتند و به گفته قاضی مسعودی مقام سه متهم این پرونده خارج از کشور هستند. در سومین جلسه دادگاه، رضا حمزه لو مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و مظاهری وکیل وی دفاعیات خود را ارائه کردند. همچنین، نماینده شرکت ملی صنایع پتروشیمی، برای پاسخ به سوالات قاضی به جایگاه آمد و از آنجایی که مستندات شکایت همراه وی نبود، قرار شد برای طرح شکایت با مستندات به دادگاه بیاید. در چهارمین جلسه پتروشیمی‌‌ به اتهامات مرجان شیخ الاسلامی آل آقا متهم فراری پرونده رسیدگی شد. متهمان این پرونده به ترتیب، رضا حمزه لو (مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ عباس صمیمی (عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ایران)؛ مصطفی طهرانی صفا (عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ علیرضا علائی رحمانی (عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ محسن احمدیان (بازنشسته پتروشیمی)؛ مرجان شیخ الاسلامی آل آقا (مدیر عامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت)؛ سید امین قرشی سروستانی، سام حامد ساعدیان دایر بر مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در توزیع ارز حاصل از صادرات پتروشیمی شرکت‌های تولید کننده صاحب محصول، سید علیرضا حسینی (مدیر عامل شرکت پتروشیمی شانگهای)؛ علی اشرف ریاحی، معصومه دری (مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی دفتر دبی)؛ ابوالفضل ملکی شمس آبادی (تولید کننده نایلون و نایلکس)؛ سعید خیری‌زاده (مدیر مالی سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی) و محمدحسین شیرعلی دایر بر معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور هستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
حمیدرضا مؤمنی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: ورود تمام کالا‌ها به مناطق آزاد مجاز است به جز کالا‌های ممنوعه، بنابر این از نظر ما قاچاق در منطقه آزاد معنی پیدا نمی‌کند، اما حالا شاید بعضا کالایی هم به صورت قاچاق وارد منطقه شود که با توجه به شرح وظایف دستگاه‌ها ما مسئول برخورد با آن نیستیم و گمرک و نیروی انتظامی مسئول برخورد با کالای قاچاق در مناطق آزاد هستند. وی گفت: ضمن این که این حجم از قاچاقی را هم که اعلام می‌شود از منطقه آزاد قشم وارد می‌شود ما قبول نداریم چرا که یکی از دلایل تمایل افراد به قاچاق کالا زمان ترخیص طولانی کالا در گمرکات بود که ما آن را به سه ساعت تقلیل داده‌ایم. ­رئیس سازمان منطقه آزاد قشم افزود: کل قاچاق کشف شده در سال ۹۷ در منطقه آزاد قشم مجموعا ۲ میلیون دلار است که این خود نشان از حجم کم قاچاق از این منطقه دارد. مؤمنی گفت: در حال حاضر هم ما در حال راه اندازی یک سیستم یکپارچه انبارداری در قشم هستیم که بتوانیم رد تمام کالا‌های وارد شده به جزیره را بگیریم تا دیگر امکان قاچاق کالا برای سودجویان وجود نداشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
حسن صابری هرندی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما درخصوص قیمت انواع صیفی و سبزی پرمصرف در بازار گفت: ​ گوجه فرنگی از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، فلفل تند ریز از ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، بادمجان قلمی از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، پیاز زرد از ۷۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان، پیاز شیری ۷۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان، فلفل دلمه‌ای سبز ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، کاهو پیچ سالادی ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، کدو مسمایی ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، گل کلم ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، کرفس ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، کلم سفید ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، کلم قرمز از ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، لوبیا سبز از ۸۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰، نخود سبز ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان، کنگر ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، ریواس ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان هویج از ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰، سیب زمینی نو از ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان، گوجه فرنگی گلخانه‌ای ۴۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان، سبزی خوردن ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان وسبزی جور ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، به ۶۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ تومان، فروخته می‌شود. وی افزود: قیمت گوجه سبز ۱۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ تومان سیر خشک در هفته جاری از ۱۰۰۰۰ تا ۱۵ هزار تومان و لیمو ترش سنگی ۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، لیمو ترش میناب ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ تومان عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه بار فروشان ادامه داد: خیار رسمی ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان، سیب لبنانی زرد ۶۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ تومان، سیب لبنانی قرمز از ۶۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ تومان، ​ موز ۱۰۰۰۰ تا ۱۱۵۰۰ تومان و هندوانه ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، کیوی ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان، نارنگی تخم پاکستانی ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان، پرتقال تامسون شمال ۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، پرتقال رسمی شمال ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان، پرتقال جنوب ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، نارنج ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، لیمو شیرین ۳۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان، اناناس کارتنی ۱۰ تا ۱۵ هزارتومان، پرتقال خونی جنوب ۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان، خیار گلخانه ۴۰۰۰ تال ۶۰۰۰ تومان، گیریپ فروت تو سرخ ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، ملون ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، باقالا سبز ۱۸۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان، بادمجان گلخانه‌ای ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان، سیب زمینی کهنه ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، کلم بروکلی ۸۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ تومان، کاهو رسمی ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان، توت فرنگی گرگان ۸۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ تومان، توت فرنگی کرج ۱۶۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ تومان، توت فرنگی جیرفت ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، عرضه می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران، با بیان این مطلب ابراز داشت: تلاش برای رفع مشکلات و موانع راه توسعه فعالیت‌های اقتصادی بخش تعاون یکی از وظایف اصلی اتاق تعاون ایران بوده و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در بیانات نوروزی در خصوص بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع راه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، این وظیفه و مسئولیت مضاعف شده است. وی گفت: بر همین مبنا اخیرا اتاق تعاون ایران با همکاری مسئولین سازمان تامین اجتماعی و موسسه حسابرسی آن سازمان توانست به توافقات خوبی برای حل مشکل شرکت‌های تعاونی در موضوع تامین اجتماعی برسد. رئیس پارلمان تعاون کشور گفت: بررسی‌های آماری صورت گرفته از طرح پایش محیط کسب و کار نشان داد که مشکلات مالیاتی و بیمه‌ای به عنوان یکی از نامساعدترین مولفه‌های محیط کسب و کار در ۹ فصل گذشته توسط فعالان بخش تعاون ارزیابی شده است، به همین منظور اتاق تعاون مبادرت به بررسی راه کارهای تسهیل و مرتفع کردن مشکلات در کارگروه‌های تخصصی مشترک در حوزه مالیات و بیمه و برگزاری جلسات متعددی برای بهره مندی از نظر و پیشنهادهای کارشناسان اقدام کرد. وی با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک اتاق تعاون ایران و سازمان امور مالیاتی، ادامه داد: محصول این جلسات در حوزه مالیات ایجاد کارگروه مشترک اتاق تعاون ایران و سازمان امور مالیاتی برای رفع مشکلات مالیاتی تعاونی‌ها، کمک به تدوین قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس و همکاری با سازمان امور مالیاتی برای تعیین ضریب مالیات برای ارزش افزوده تعاونی‌های مصرف بود همچنین در حوزه بیمه تامین اجتماعی، تسهیل در فرایند بازرسی بیمه‌ای و معافیت بخش تعاون از بازرسی مجدد توسط سازمان تأمین اجتماعی در دستور کار اتاق تعاون قرار گرفت و در این راستا پیشنهاد حسابرسی مالی و بازرسی بیمه‌ای بصورت همزمان توسط حسابرسان مورد وثوق سازمان تأمین اجتماعی توسط اتاق تعاون مطرح شد که گام مهم و مثبتی برای حل مشکلات این حوزه در بخش تعاون محسوب می‌شود. عبداللهی اذعان داشت: این طرح در جلسات کارشناسی اتاق تعاون، سازمان تامین اجتماعی و موسسه حسابرسی سازمان مورد بررسی قرار گرفت و پس از توافقات صورت گرفته در حال تدوین پیش نویس تفاهم نامه مشترک و نهایی شدن در سراسر کشور است. شرکت‌های تعاونی متقاضی از این پس می‌توانند با مراجعه به میز خدمت اتاق‌های تعاون در سراسر کشور یا سایت تخصصی اتاق تعاون ایران WWW. ICCCOOP. IRبرای تکمیل فرم‌های تقاضای بازرسی همزمان اقدام کنند. لازم به ذکر است میز خدمت اتاق تعاون ایران با ارائه خدماتی نظیر مشاوره مالیاتی، بیمه‌ای و صدور کارت بازرگانی، صدور گواهی فعالیت و سایر خدمات در جهت ارائه خدمات مطلوب به اعضای بخش تعاون از ابتدا سال جاری افتتاح شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا درگاهی در نشست خبری افزود: در شش استان جنوبی کشور که ملخ صحرایی در آن‌ها دیده شده بیش از ۵۰۰ نفر در حال انجام اقدامات مبارزه‌ای با این آفت هستند. وی افزود: تا کنون با اقداماتی که انجام شده است هیچ آسیبی به محصولات کشاورزی نرسیده و این ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی و باغی نرسیده‌اند و مبارزه با آن‌ها در اراضی منابع طبیعی و پیش از رسیدن به باغ‌ها و عرصه‌های زراعی انجام شده است. درگاهی ادامه داد: تا کنون ۹۵ دسته ریزش ملخ در کشور انجام شده که در هر دسته بین ۱۰۰ هزار تا ۵۰ میلیون ملخ وجود دارد و تا کنون ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی آلوده به این آفت شده‌اند و با توجه به افزایش ریزش‌ها پیش بینی می‌شود در ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی باید با این آفت مقابله شود. رئیس سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: مشکلی برای تامین اعتبار وجود ندارد و مبارزه زمینی و هوایی با این آفت ادامه دارد و اطمینان می‌دهیم هیچ خسارتی به محصولات کشاورزی، عرصه‌های زراعی، باغی و جنگلی وارد نخواهد شد. صدا و تصویر دارد

نظرها

اخبار بیشتر