1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

آیا بزودی شاهد ائتلاف ایران و هند علیه پاکستان خواهیم بود؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
ماه گذشته وقوع دو حمله تروریستی در ایران و هند که هر دو از سوی گروه‌های تندرو مستقر در پاکستان انجام پذیرفت، به نزدیک‌تر شدن مواضع تهران و دهلی‌نو شتاب بخشید. نخستین حمله سیزدهم فوریه در استان سیستان و بلوچستان ایران روی داد که منجر به شهادت ۲۷ نفر از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شد. ۱۴ فوریه در کشمیر نیز یک حمله انتحاری موجب فوت ۴۰ نفر از نیروهای پلیس هند شد. حمله تروریستی به نیروهای هندی توسط جیش محمد و حمله به نیروهای ایرانی توسط (گروهک تروریستی) جیش العدل انجام شد.
آیا بزودی شاهد ائتلاف ایران و هند علیه پاکستان خواهیم بود؟ - 0

المانیتور نوشت: ماه گذشته وقوع دو حمله تروریستی در ایران و هند که هر دو از سوی گروه‌های تندرو مستقر در پاکستان انجام پذیرفت، به نزدیک‌تر شدن مواضع تهران و دهلی‌نو شتاب بخشید. نخستین حمله سیزدهم فوریه در استان سیستان و بلوچستان ایران روی داد که منجر به شهادت ۲۷ نفر از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شد. ۱۴ فوریه در کشمیر نیز یک حمله انتحاری موجب فوت ۴۰ نفر از نیروهای پلیس هند شد. حمله تروریستی به نیروهای هندی توسط جیش محمد و حمله به نیروهای ایرانی توسط (گروهک تروریستی) جیش العدل انجام شد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: در شانزدهم فوریه، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه با شوشما سواراج، وزیر امورخارجه هند دیدار کرد و دو طرف برای مبارزه مشترک علیه تروریسم در منطقه توافق کردند. ولی آیا تهران واقعا قصد دارد سیاست‌های خود در شبه قاره را تغییر داده و با هند علیه پاکستان متحد شود؟ آیا ایران در خصوص مسأله کشمیر و سایر مسایل در کنار هند می‌ایستد؟

از لحاظ تاریخی ایران و پاکستان روابط گرمی داشته‌اند. در سال ۱۹۴۷ ایران نخستین کشوری بود که استقلال پاکستان را به رسمیت شناخت و پادشاه ایران نخستین رییس حکومتی بود که در سال ۱۹۵۰ از پاکستان دیدار کرد.

سیاست داخلی هر دو کشور ایران و پاکستان در دهه ۷۰ میلادی تحت تاثیر جریان اسلام‌گرایی قرار گرفت: سال ۱۹۷۸ در پاکستان ضیا الحق قدرت را به دست گرفت و چند ماه بعد انقلاب اسلامی در ایران به وقوع پیوست. در حالی که پیش از انقلاب، اسلام عاملی وحدت‌بخش میان ایران و پاکستان قلمداد می‌شد، هنگامی که ضیا پاکستان را به پایگاه مکتبی مدارس شرعی عربستان تبدیل کرد که در ماهیت، دشمن ایران و اسلام شیعه تلقی می‌شدند، اوضاع دگرگون شد. علی‌رغم حمایت ایران از مجاهدین افغان علیه شوروی، این حمایت شامل گروه‌های متفاوتی از گروه‌های مورد حمایت پاکستان می‌شد. پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان، با کشته شدن بسیاری از ایرانی‌ها توسط طالبان از جمله دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف، تنش میان ایران و پاکستان به شدت بالا گرفت. همچنین فشار بر شیعیان در پاکستان نیز عامل وخیم شدن روابط میان دو کشور بوده است.

در حال حاضر پاکستان تحت تاثیر ایدیولوژی عربستان و نیاز به منابع مالی که در دست سعودی هاست، تصمیم گرفته در حوزه‌هایی که از نظر ایران تهدیدی راهبردی قلمداد می‌شوند به عربستان نزدیک شود. شرکت نفتی آرامکو می‌خواهد پالایشگاهی چند میلیارد دلاری در بندر گوادر تاسیس کند که نزدیک بندر چابهار ایران است. همچنین یک معدن طلا و مس در نزدیکی مرزهای ایران با سرمایه‌گذاری سعودی‌ها به راه افتاده است. هر دو پروژه که در استان پرآشوب بلوچستان پاکستان قرار می‌گیرند، موجب نگرانی ایران شده است. ایران نگران است که سعودی‌ها از این دو پروژه برای بی‌ثبات کردن مرزهای ایران و به خطر انداختن آینده بندر چابهار که تحت سرمایه‌گذاری هند است، استفاده کنند. بندر چابهار دسترسی هند به بازار افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی را با دور زدن پاکستان فراهم کرده است. به همین دلیل ایران و هند موضعی مشترک علیه اقدامات بی‌ثبات کننده شبه‌نظامیان تحت حمایت سعودی‌ها دارند.

۲۷ فوریه، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران هشدار داده بود که بی رغبتی و ناتوانی پاکستان در سرکوب فعالیت شبه‌نظامیان تندرو موجب افزایش همکاری‌های امنیتی ایران با هند و انزوای پاکستان می‌شود. هفتم مارس فلاحت‌پیشه از قرار دادن نام جیش محمد در فهرست گروه‌های تروریستی توسط پاکستان استقبال کرد اما او نیز اظهارات سردار سلیمانی مبنی بر حمایت مالی سعودی‌ها از فعالیت تروریستی را تکرار کرد و وعده داد که از تروریست‌ها انتقام گرفته خواهد شد. وقایع اخیر حکایت از تغییر مواضع ایران نسبت به مسأله کشمیر دارد. حتی بسیاری از شیعیان هند ترجیح می‌دهند که به زندگی زیر پرچم دهلی‌نو ادامه دهند و از اقدامات شبه‌نظامیان اسلامی حمایت نمی‌کنند. یکی از رهبران برجسته شیعیان هند به نام مولانا کلب جواد، زمانی گفته بود که برای شیعیان جای امن‌تری از هند و ایران وجود ندارد. او نسبت به ترویج تفکر وهابیت از سوی عربستان اظهار نگرانی کرد. بنابراین مایه تعجب نیست که برخی از شیعیان در مسأله کشمیر طرف هند را گرفته‌اند. جامعه شیعیان هند که اقلیتی در جامعه مسلمانان قلمداد می‌شود، هر چه بیشتر خود را از جریان اسلام‌گرایی جدا کرده و به جریان‌های ناسیونالیست هندو در هند نزدیک می‌شود. بنابراین نزدیک شدن روابط ایران با هند نیز در ادامه تعهد تهران به حمایت از جوامع شیعه قرار می‌گیرد. یک نمونه از نزدیکی شیعیان به هندوها را می‌توان در انتخابات لوک سابها در سال ۲۰۱۴ مشاهده کرد که طی آن رهبران شیعه از پیروان خود خواستند به جای حزب کنگره به حزب بی جی پی رای بدهند. بسیاری از شیعیان از آنجا که معتقدند هیچ‌کدام از احزاب دیگر غیر از بی جی پی اهمیتی برای شیعیان قائل نیست، در انتخابات سال ۲۰۱۹ نیز از این حزب حمایت خواهند کرد. در مسائل پرحاشیه‌ای مانند احداث معبد هندوها در شهر آیودهیا، ممنوعیت طلاق سه باره و ممنوعیت قربانی کردن گاو، اکنون شیعیان در مقابل سنی‌ها و کنار هندوها می‌ایستند. در مجموع صرف نظر از ژئوپلیتیک، ایران اگر تصمیم بگیرد در مقابل پاکستان و کنار هند بایستد، زمینه ایدیولوژیک آن نیز فراهم است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف22 ساعت قبل
علی مطهری از نظر سابقه سیاسی مانند فرزند برخی از اعضای مجمع است. شایسته بود علی مطهری استدلال مخالفین لوایح را نقد می‌کرد نه‌اینکه به ایشان توهین کند. محور بحث‌های وی در این یادداشت به FATF اختصاص داده شده است. امروز سه‌شنبه هم با توجه به اخباری که از گذشته درباره سفر رییس‌جمهوری به مناطق سیل‌زده وجود داشت، اخباری منتشر و براساس آن اعلام شد رییس‌جمهوری پنجشنبه به کرمانشاه سفر می‌کند. با توجه به روش‌هایی که وزارت نفت برای فروش در نظر گرفته به نظر نمی‌رسد، بود و نبود معافیت‌ها تغییری در فروش نفت داشته باشد.»
نامه‌نیورنامه‌نیور9 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور4 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سپاه نیوز، حجت الاسلام عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه در آئین تکریم و معارفه فرمانده کل سپاه ولایتمداری را محور همه فضائل و ویژگی‌های انسان‌های مؤمن توصیف و تصریح کرد: ولایت عامل حیات جامعه و دستیابی به حیات طیبه است؛ ولایت خنثی کننده تمامی توطئه‌ها و ضامن حرکت در صراط مستقیم می‌باشد. وی مهمترین عامل چهل ساله شدن انقلاب اسلامی را ولایتمداری و پیوند امت با ولایت دانست و خاطرنشان کرد: جمع‌بندی دشمنان انقلاب اسلامی این است، مادامی که امت با ولایت پیوند داشته باشد، شکست ندارد؛ از این رو مهمترین مطالبه از تمامی مسئولین در نظام جمهوری اسلامی ایران این است که تبعیت مطلق فکری و عملی از ولی فقیه را مبنا قرار داده و همگان سرباز ولایت باشند. نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه تأکید کرد: این ویژگی برجسته برای پاسداران و سنگر نشینان خط مقدم انقلاب به ویژه فرماندهان عزیزی که همواره خود را سرباز ولایت می‌دارند اهمیت مضاعف دارد. حجت الاسلام حاجی صادقی با بیان اینکه سپاه پاسداران تکلیف گرایی، روحیه انقلابی و جهادی و فرهنگ عاشورایی را بر محور ولایت فراگرفته است، گفت: به فضل الهی در گام دوم انقلاب که دوران تکامل و تحقق مطالبات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در منشور مهم ایشان می‌باشد و در دورانی که انقلاب اسلامی زمینه سازی نهضت ظهور را فراهم می‌کند، ولایتمداری بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. نماینده ولی فقیه در سپاه در پایان با تقدیر از مجاهدت‌های صادقانه و دلسوزانه سرلشکر جعفری در دوران تصدی مسئولیت فرماندهی کل سپاه، اظهار کرد: به نمایندگی از آحاد پاسداران اعلام می‌کنم؛ تلاش می‌کنیم تا سرلشکر سلامی در فرمانبری از مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا (مد ظله العالی) در تحقق آرمانهای انقلاب و سنگر نشینی آن توفیق بیش از پیش داشته باشد.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
تصویب چندین لایحه موافقت‌نامه حقوقی بین ایران و برزیل در دولت. هیأت دولت در ادامه، با تصویب چندین لایحه موافقت‌نامه حقوقی بین دولت‌های ایران و برزیل موافقت کرد. لایحه معاهده انتقال محکومین به حبس و نیز لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل از موارد مصوب هیأت وزیران بود. همچنین دو لایحه معاهده معاضدت حقوقی متقابل در امور کیفری و مدنی بین دو کشور، به تصویب اعضای دولت رسید. هیأت وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.
فارسفارس3 ساعت قبل
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در راستای تعامل و ارتباط هرچه بیشتر با نیروی دریایی بنگلادش، همواره از حضور ناوگروه‌های بنگلادش استقبال می‌کند. به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در چهارمین روز از حضورش درچین که برای شرکت در اجلاس هفتادمین سال تشکیل نیروی دریایی این کشور انجام شده است، با فرمانده نیروی دریایی بنگلادش در بندر چینگدائو دیدار و گفت‌وگو کرد. وی با اشاره به توانمندی‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های سطحی، زیرسطحی و پروازی گفت: این دو کشور با بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در بخش دریایی می‌توانند در حوزه‌های آموزشی، تحقیقاتی و فنی تعامل و ارتباط بیشتری داشته باشند. امیر دریادار خانزادی با تاکید بر این موضوع که درهای ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به روی ناوگروهای کشور بنگلادش همواره باز است خاطر نشان کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در راستای تعامل و ارتباط هرچه بهتر بین نیروی دریایی دو کشور، همواره از حضور ناوگروهای بنگلادش استقبال می‌کند. وی در ادامه با اشاره به نقش و تجربه کشور بنگلادش در شکل‌گیری اجلاس فرماند‌هان نیروهای دریایی حاشیه اقیانوس هند در قالب اجلاس آیونز افزود: با توجه به برگزاری رزمایش دریایی کشورهای عضو آیونز در سال جاری در کشور ایران، بدون شک می‌توان از تجربیات و آموزش‌های نیروی دریایی ارتش بنگلادش استفاده کرد.

نظرها

اخبار بیشتر