نگاه نگران اردن و مصر به بلندی‌های جولان سوریه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
نگاه نگران اردن و مصر به بلندی‌های جولان سوریه

نگاه نگران اردن و مصر به بلندی‌های جولان سوریه

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- برای اردن و مصر تایید دولت آمریکا در حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغال شده جولان سوریه، هشداری جدی با این مضمون است که بعد از این سرزمین ها نوبت الحاق قدس، کرانه باختری و صحرای سینا مصر خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته اعلام کرد که «بعد از ۵۲ سال وقت آن فرا رسیده آمریکا به طور کامل حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد؛ جایی که اهمیتی راهبردی و امنیت حیاتی برای اسرائیل و ثبات منطقه دارد.»

ادعای ترامپ نگاه‌ها را این بار بعد از طرح مساله پایتختی قدس برای اسرائیل به جولان سوریه دوخت. واکنش‌ها هم از سرتاسر دنیا به خروجی رسانه‌ها سرازیر شد؛ از اتحادیه اروپا که تاکید کرد «همچنان جولان را اشغال شده می‌داند» تا «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی که رژیم صهیونیستی را «دولت دزدها» در زمین‌های سرقت شده از دیگران دانست.

**جولان در یک نگاه

رژیم صهیونیستی در پنجم جون ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را اشغال کرد و با وجود تاکید دو قطعنامه ۲۴۲ و ۳۳۸ شورای امنیت سازمان ملل برای خروج اسرائیلی‌ها از این منطقه همچنان تحت اشغال صهیونیستی مانده است. در ۱۴ دسامبر ۱۹۸۱ کنست (پارلمان) این رژیم قانونی موسوم به «قانون جولان» را تصویب کرد و به شکل غیرقانونی به اسرائیل اجازه داد اداره قضایی و اجرایی خود را در این منطقه اشغالی اعمال کند.

مساحت جولان یک هزار و ۸۶۰ کیلومتر مربع در جنوب غرب سوریه و امتداد مرز فلسطین اشغالی است. این بلندی‌ها علاوه بر موقعیت راهبردی به منابع سرشار آب و خاک حاصلخیز معروف است و با اشغال آن به دست صهیونیست‌ها، سوریه ۱۴ درصد منابع تامین آب خود را از دست داد. این بلندی‌ها شامل ۱۶۴ روستا و ۱۴۶ مزرعه بود اما اکثر ساکنان آن توسط صهیونیست‌ها کوچ داده شدند و جای آنان را ۴۵ شهرک با جمعیت صهیونیستی ۲۰ هزار نفره گرفت. بسیاری از روستاها و مزارع (حدود ۶۰ روستا) نیز تبدیل به پایگاه‌های نظامی اسرائیلی شدند؛ ۷۶ میدان مین در آن ایجاد شد و اسرائیلی‌ها حدود دو میلیون مین در زمین‌های سوریه کاشتند.

اکنون با تایید رئیس جمهوری آمریکا درباره حاکمیت صهیونیستی بر سرزمین اشغال شده سوریه، گزارش‌ها حاکی از تشدید تحرکات نظامی اسرائیل در بلندی‌های جولان و افزایش سطح آماده باش نیروهای صهیونیست برای تنش‌های احتمالی است.

**چرا جولان، اردن را نگران می‌کند؟

با وجود واکنش‌های منفی و متعدد جهانی به خروج چندباره ترامپ از معاهدات بین المللی به سود اسرائیل و این بار بخشیدن بخشی از خاک سوریه به صهیونیست‌ها، اردنی‌ها بیش از همه همسایگان این رژیم، نسبت به اقدامات اینچنینی و سناریوهای اخیر از جمله «معامله قرن» حساس شده‌اند. شاید برای کشورهایی مانند عربستان سعودی چوب حراج زدن بر داشته‌های دیگران در قبال سازش با اسرائیل مهم نباشد و مثلا «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، قید و بندی را برای تاکید بر «ضرورت وجود دولت یهودی» آن گونه که در مصاحبه با نشریه «آتلانتیک» گفت، برای خود احساس نکند اما برای کشورهایی مانند مصر و اردن بعد از سوریه به عنوان خطوط مقدم جبهه سنتی تقابل اعراب با اسرائیل، هر اتفاق جدیدی در منطقه می‌تواند حکم مرگ و زندگی را داشته باشد.

به طور مشخص، اردن بیشترین درد را در مرحله اول از سزارین خاورمیانه جدید و اجرای سناریوی معامله قرن متحمل خواهد شد زیرا اردنی‌ها در صورت تحقق طرح جدید آمریکایی با مدیریت دولت ترامپ و همکاری سعودی-اماراتی با چالشی موجودیتی دست به گریبان خواهند بود و در خوشبینانه‌ترین حالت، یک دگردیسی ساختاری را تجربه خواهند کرد.

اردن، تغییر وضعیت جولان از اشغال به تثبیت سیطره صهیونیستی را در چارچوب معامله قرن و فراتر از مرزهای سوریه می‌بیند. در این طرح، قدس به رژیم صهیونیستی الحاق خواهد شد و مقدمه آن نیز انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس بود. کرانه باختری نیز به صهیونیست‌ها بخشیده خواهد شد. این یعنی دولت اردن دیگر تولیت خاندان هاشمی بر مقدسات و اماکن اسلامی و مسیحی در قدس را از دست خواهد داد. اردن بر اساس توافق صلح اردنی-اسرائیلی امضا شده در سال ۱۹۹۴ تولیت اوقاف و اماکن مقدس و امور اسلامی و مسیحی قدس را داراست.

اما از آن بدتر، تعیین تکلیف صدها هزار مهاجر فلسطینی به خاک اردن خواهد بود.

به همین علت عبدالله دوم شاه اردن روز چهارشنبه گذشته هشدار داد و قدس را «خط قرمز» و «حمایت از مقدسات اسلامی و مسیحی» آن را «واجب تاریخی پادشاهی اردن» دانست.

او گفت: «برای من قدس خط قرمز است و ملت من؛ تمامش در کنار من است».

عبدالله دوم در این بیانیه تاکید کرد: هیچ کس نمی‌تواند در این باره (قدس) بر اردن فشار بیاورد و جواب ما «هرگز» خواهد بود زیرا همه اردنی‌ها در موضوع قدس با من در صف واحد قرار دارند و نهایتا اعراب و مسلمانان نیز در کنار ما خواهند ایستاد … ما به عنوان دولت اردن هاشمی تکلیف داریم که از مقدسات اسلامی و مسیحی (در قدس) حمایت کنیم.

شاه اردن چالش بعدی را هم مطرح کرد و درباره «سرزمین جایگزین برای فلسطینیان» در اشاره به ساکن کردن پناهندگان فلسطینی در اردن گفت: هر کس از سرزمین جایگزین سخن بگوید جوابش «هرگز» است.

با این اوصاف، اردنی‌ها حق دارند که درباره تبدیل «اشغال» به «سیطره» اسرائیلی‌ها بر بلندی‌های جولان از زبان مقام‌های آمریکایی نگران باشند زیرا مساله فقط مختص سوریه و سرزمین‌های آن نیست.

**اول جولان بعد قدس و کرانه باختری

نشریه ایندپندنت انگلیس در گزارشی تحلیلی در این خصوص با استناد به اظهارات و موضع گیری‌های مقام‌های آمریکایی و عربی و نشانه‌های موجود نوشت: بعد از اعتراف آمریکا به حاکمیت اسرائیل بر جولان، کرانه باختری نیز در خطر است و قائل شدن این حق از سوی ترامپ برای اسرائیلی‌ها زمینه سازی برای ضمیمه کردن کرانه باختری رود اردن به این رژیم است.

اردنی‌ها به همین دلیل بعد از اعلام ترامپ از زبان ایمن الصفدی وزیر امور خارجه خود تاکید کردند: موضع اردن ثابت است و جولان را اشغال شده می‌داند …صلح پایدار و دائمی مستلزم خروج اسرائیل از همه سرزمین‌های عربی اشغال شده است و جولان سوریه نیز بخش جدایی ناپذیر آن است.

وزیر اردنی همچنین به قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۱۹۸۱ استناد کرد که تصمیم اسرائیل برای الحاق جولان را باطل دانست. الصفدی پیشتر نیز در ماه فوریه به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود: موضع اردن در قبال بلندی‌های جولان به عنوان خاک سوریه ثابت است و این موضع بین المللی است.

**سینا و ملاحظه مصر

مصر نیز موضع مشابهی با اردن در این باره دارد زیرا همچنان تهدید اسرائیل را در مجاورت صحرای سینا احساس می‌کند. وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرده است که بلندی‌های جولان را اشغال شده و جزئی از خاک سوریه می‌داند.

نگرانی مصری‌ها درباره تکرار سناریوی جولان در صحرای سینا نیز بجاست. رژیم صهیونیستی دو بار این صحرا را اشغال کرده است یک بار سال ۱۹۵۶ و در زمان ریاست جمهوری جمال عبدالناصر (بعد از تصمیم سازمان ملل فورا از این منطقه خارج شد) و بار دیگر در سال ۱۹۶۷ اما این بار اسرائیلی‌ها از سینا خارج نشدند تا اینکه ارتش مصر در جنگ تاریخی اکتبر ۱۹۷۳ اسرائیلی‌ها را از کانال سوئز عقب راندند و در ۱۹۷۹ توافق صلح با مصر به امضا رسید و صحرای سینا به طور مشروط از نیروهای صهیونیستی تخلیه شد.

«نشات الدیهی» چهره رسانه‌ای مصری در برنامه تلویزیونی خود با عنوان «بالورقه و القلم» از شبکه 'TeN' درباره احتمال ایجاد خطر مشابه اشغال جولان برای صحرای سینا مصر گفت: کشورهای غربی حق و عدالت را درک نمی‌کنند بلکه یک زبان را می‌فهمند؛ زبان زور. آنها می‌خواهند کرامت اعراب را لگدمال کنند …ترامپ خواست از جیب امتی که تاریخ را ساخته است از خود قهرمان بسازد. آنچه در بلندی‌های جولان رخ داد (تایید حاکمیت اسرائیلی از سوی ترامپ) قرار بود برای سینا در مصر هم اتفاق بیفتد.

امروز یکشنبه نشست سه جانبه مصر، اردن و عراق در قاهره برگزار می‌شود. «محمد منیسی» معاون اسبق وزیر خارجه مصر به پایگاه «بوابه الوفد» گفت: انتظار می‌رود در دیدار عبدالله دوم شاه اردن با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق موضوع ادعای ترامپ درباره حاکمیت اسرائیل بر جولان سوریه مورد رایزنی و تبادل نظر قرار گیرد.

**استفاده ترامپ از انفعال و همدستی اعراب

به هر حال، وضعیت فعلی، برخی کشورهای عربی را در مقابل توسعه طلبی صهیونیست‌ها با حمایت آمریکایی قرار داده است. اتحاد آمریکایی-اسرائیلی در فضای حمایت کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات از سازش و بی توجهی آنها به مساله فلسطین تبدیل به قوه محرکه رژیم صهیونیستی برای استفاده از ضعف روزافزون جبهه عربی شده است.

«بیار عقیقی» در «العربی الجدید» می‌نویسد: ترامپ کاری جز استفاده از انفعال عربی و ضعف آن نکرد. بدتر اینکه ما منتظریم اروپا، روسیه یا چین به پا خیزند تا مانع از تثبیت حاکمیت اسرائیل بر جولان شوند.

شاید بهترین عبارت‌ها در این باره را بتوان در مقاله روزنامه رای الیوم به سردبیر عبدالباری عطوان یافت که نوشته است: «ائتلاف آمریکایی-اسرائیلی (ترامپ-نتانیاهو) ائتلافی سرنوشت ساز است که خواسته آمریکا را در خاورمیانه تحت نام معامله قرن محقق می‌کند. این طرح از اعلام پایتختی قدس برای اسرائیل آغاز شد، امروز به جولان رسید و فردا غزه و کرانه باختری را می‌بلعد؛ سپس نوبت به تجزیه کشورهای عربی یکی پس از دیگری خواهد رسید تا قطعات پازل اسرائیل بزرگ ترسیم شود.»

شبد**۹۲۴۱**۹۱۲۲

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، بلندی‌های جولان، اردن و مصر از تلگرام

🔵 اسرائیل: حزب‌الله در بلندی‌های جولان واحد رزمی تشکیل می‌دهد

ارتش اسرائیل حزب‌الله لبنان را به تشکیل یک واحد رزمی جدید در بلندی‌های جولان در سوریه متهم کرد و هدف از آن را آماده‌سازی پیکارجویان سوری برای حمله علیه اسرائیل خواند.

ارتش اسرائیل چهارشنبه ۲۲ اسفند (۱۳ مارس) در بیانیه‌ای از تشکیل یک واحد رزمی تازه توسط حزب‌الله لبنان در بلندی‌های جولان در سوریه در نزدیکی مناطق تحت کنترل اسرائیل خبر دارد.


💢وزارت خارجه آمریکا به مالکیت اسرائیل بر «بلندی‌های جولان» رسمیت داد؟

❗️وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان که روز چهارشنبه منتشر کرد، توصیف معمول خود از بلندی‌های جولان را از «بلندی‌های تحت اشغال» به «بلندی‌های تحت کنترل» اسرائیل تغییر داد.


♦️اتحادیه اروپا: حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی‌شناسیم

🔹سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: رویکرد اتحادیه اروپا در قبال «الحاق بلندی‌های جولان» تغییر نکرده است و اتحادیه اروپا به موجب قوانین بین‌المللی حاکمیت اسرائیل بر اراضی اشغال شده در سال ۱۹۶۷ از جمله بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را بخشی از خاک اسرائیل نمی‌داند.

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xJL


♦️روسیه هرگز حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسد

🔹یک عضو مجلس اعلای روسیه روز پنجشنبه به تصمیم آمریکا برای دامن زدن به ادعای حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های بلندی‌های جولان واکنش نشان داد و گفت مسکو هرگز چنین اقدامی را به رسمیت نخواهد شناخت

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xJ۵


♦️واکنش سوریه به ترامپ؛ بلندی‌های جولان را از اسرائیل بازپس می‌گیریم

🔹دولت سوریه در واکنشی به موضع رئیس جمهوری آمریکا در قبال حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان ضمن محکوم کردن این رویکرد یادآور شد که دمشق از طریق راه‌ها و امکانات در دسترس این منطقه اشغالی را بازپس خواهد گرفت / انتخاب

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xKF


♨️ ترامپ: بعد از ۵۲ سال، زمان آن فرا رسیده است که ایالات متحده حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به صورت کامل به رسمیت بشناسد، بلندی‌های جولان از اهمیت استراتژیک و امنیتی و حیاتی برای اسرائیل و ثبات منطقه برخوردار است.

====


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سید حسین نقوی حسینی با انتشار مطلبی در فضای مجازی افزود: کف گیر آمریکا در تحریم به ته دیگ خورده و چیزی برای عرضه ندارند. لذا حالا دنبال مفری برای بازکردن باب مذاکره هستند اما مذاکره‌ای وجود ندارد، آنها باید به تعهداتشان عمل کنند.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه لبنانی العهد، صهیونیست‌ها همچنان به سلسله تعرض‌های روزمره خود به مسجدالاقصی ادامه می‌دهند. بر اساس این گزارش، آخرین اخبار از قدس اشغالی حاکی از آن است که مسجدالاقصی بار دیگر مورد تعرض دهها شهرک نشین صهیونیست قرار گرفته است. رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند که تعرض شهرک نشینان به مسجدالاقصی با چراغ سبز نظامیان این رژیم اتفاق افتاده است.

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر1 روز قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سناتور رند پال با وجودی که با سیاست‌های دولت ترامپ در اعمال فشار حداکثری عیله ایران مخالف است، اما دوستی صمیمی با ترامپ دارد و گهگاه با او گلف بازی می‌کند. نشریه پولیتیکو دیروز – چهارشنبه- با انتشار خبری، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال شکل‌گیری گفتکوهایی غیررسمی بین ایران و آمریکا را تقویت کرد. به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش پولیتیکو سناتوری خوش‌نام از حزب جمهوریخواه که سابقه دوستی و نزدیکی با ترامپ دارد، در آخر هفته گذشته میهمان ترامپ در بازی «گلف» بوده و در آنجا از ترامپ خواسته تا برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران با «محمد جواد ظریف» تماس بگیرد و ترامپ با این پشنهاد او موافقت کرده است. طبق گفته چند مقام ارشد آمریکایی به پولیتیکو، ترامپ در واکنش به پیشنهاد «رند پال» سناتور جمهوریخواه، به او گفته با وجودی که چندان امیدی برای موثر بودن گفتگوی او با ظریف ندارد، اما مخالف تلاش او در این جهت هم نیست. " رند پال «۵۶ ساله، پزشک وسناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت» کنتاکی" آمریکاست و از سال ۲۰۱۱ به سنای آمریکا راه یافته است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از آسوشیتدپرس؛ براثر سقوط یک فروند هواپیمای کوچک اتریشی در کوههای آلپ در نزدیکی مرز آلمان سه نفر جان باختند. پلیس اتریش امروز جمعه به خبرگزاری د. پ. آ اعلام کرد که هنوز هویت جان باختگان مشخص نیست. مسئولان گفتند این هواپیما بعد از سقوط بطور کامل در آتش سوخته است.

نظرها

اخبار بیشتر