1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها؟ / سکوت مدیران ارشد مناطق آزاد

مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها؟ / سکوت مدیران ارشد مناطق آزاد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در حالی چند ماه از مطرح شدن موضوع واگذاری جزیره کیش در قالب قرارداد بلند مدت به چینی ها می گذرد که در این بین مدیران ارشد سازمان مناطق آزاد در این باره سکوت کرده اند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اول اسفندماه سال گذشته بود که عضو هیئت رئیسه مجلس در صحن علنی نسبت به واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها به رئیس جهموری تذکر داد. یک روز بعد معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد کیش واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها را تکذیب کرد.

محمدرضا سعیدی با بیان اینکه عده‌ای در داخل و خارج با سو استفاده از حس وطن پرستی و ملی گرایی به دنبال فضاسازی هستند، گفه بود: هرگز اجازه نمیدهیم با این جوسازی‌ها ارامش مردم خدشه دار شود.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس قوانین هیچ شخص حقیقی و حقوقی اجازه فروش زمین به خارجی‌ها را ندارد در عین حال افزود: البته از هرگونه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در جزیره کیش استقبال کرده و می‌کنیم.

در فاصله حدود یک ماه بعد یعنی ۲۹ اسفند ۹۷ همان نماینده‌ای که به رئیس جمهوری درباره واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها تذکر داده بود یکبار دیگر تاکید کرد دولت حق واگذاری کیش به چینی‌ها را ندارد.

حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس با اشاره به تذکر کتبی خود به رئیس جمهور مبنی بر واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها به تسنیم گفته بود: مذاکراتی از سوی دولت در حال انجام بود که جزیره کیش به مدت ۲۵ ساله به چینی‌ها واگذار شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر چنین مذاکرات و واگذاری‌هایی بخواهد صورت بگیرد باید در مجلس نیز بررسی شود، افزود: دولت حق انعقاد چنین قرارداد‌هایی را ندارد. معاهداتی که مربوط به واگذاری بخشی از سرزمین است باید در مجلس بررسی و بحث شود و دولت نمی‌تواند مستقیم به چنین موضوعاتی ورود کند.

وی بیان کرد: دولت مخفیانه کار‌هایی انجام می‌دهد، مخفیانه ۲۰۳۰ و «FATF» را امضا می‌کنند یا مخفیانه امتیاز صید ماهی در آب‌های جنوب را به چینی‌‌ها واگذار می‌کند، همچنین درباره دریای خزر نیز بحث‌هایی انجام داده است که گزارشات آنها را هم تاکنون ارائه نکرده‌اند و کشور از همه این مسائل متضرر شد.

نوروزی تاکید کرد: اگر مذکراتی در این خصوص انجام شود قطعا جلوی آن را خواهیم گرفت و مسئولان چینی ‌هم باید بدانند چنین واگذاری‌هایی صورت نخواهد گرفت.

به گزارش تسنیم، چند ماهی است که موضوع واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها مطرح شده و نکته جالب توجه در این رابطه عدم اظهارنظر از سوی مدیرعامل منطقه آزاد کیش بوده است. دبیر شورایعالی مناطق آزاد نیز در این زمینه اظهارنظری نداشته است. گرچه معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد کیش این واگذاری را تکذیب کرده اما پیگیری‌ها حاکی از آن است که اتفاقات پشت پرده و «مخفیانه‌ای» در حال وقوع است. مشخص نیست راز سکوj مدیران ارشد مناطق آزاد در خصوص واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها چیست.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با شورای عالی مناطق آزاد، منطقه آزاد و منطقه آزاد کیش از تلگرام

➖شورای عالی مناطق آزاد تصویب کرد؛ الحاق بنادر و شهر چابهار به منطقه آزاد

▫️شورای عالی مناطق آزاد و ویژه تجاری- صنعتی کشور امروز در جلسه‌ای به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار را تصویب کرد.

▫️الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری، شهر چابهار و شهر جدید تیس به منطقه آزاد چابهار از مصوبات این طرح هستند.


➖نقش پیدا و پنهان ایران در جاده ابریشم

▫️یادداشت مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد را در #سازندگی بخوانید 👇


📌قیمت‌های نجومی بلیت هواپیما و هتل در کیش

🔸وقتی پای نظارت لنگ می‌زند!

💢در ایام نزدیک به نوروز خبرها حکایت از افزایش نرخ خدمات گردشگری همچون بلیت هواپیما و هتل در کیش دارد‌. خداوردی (رییس هیات‌مدیره دفاتر مسافرتی منطقه آزاد کیش) با ابراز خوشحالی از استقبال کم‌نظیر گردشگران از کیش از افزایش سلیقه‌ای نرخ‌های خدمات گردشگری توسط بخش‌های خصوصی خبر داده و می‌گوید که متاسفانه هیچ نظارتی از طرف مسوولان روی این نرخ‌ها نمی‌شود‌.

💢این در حالی است که حرمت‌الله رفیعی راهکار جلوگیری از گران‌فروشی را نظارت روی ۱۵ ایرلاین فعال معرفی کرده و ولی تیموری (معاون گردشگری کشور) اعلام می‌کند هیچ نظارتی روی نرخ‌های مناطق آزاد وجود ندارد و او تنها می‌تواند به آنها توصیه کند که قیمت‌های خود را افزایش ندهند‌.

مسوولان در نظارت روی نرخ‌های گردشگری کوتاهی کرده‌اند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۵۵۷۴


🔻سلیمانی، مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح کرد:

🔹۱۸ میلیارد دلار کالا از مرز بازرگان صادر می‌شود

🔹ماکو بزرگ‌ترین منطقه آزاد تجاری جهان است

🔹۳۴ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کرده‌ایم


🔴 حذف حاکمیت چندگانه با ارتقای جایگاه سازمان مناطق آزاد به معاونت ریاست جمهوری

🗣حمیده زرآبادی، عضو کمیسیون صنایع مجلس:

🔸وجود برخی تناقض‌ها در اجرای قوانین مناطق آزاد باعث شده است که اجرا و پیشرفت پروژه‌ها در مناطق آزاد با کندی پیش رود. البته تلاش هایی در دولت و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در این خصوص صورت گرفته است تا استقلال تصمیم گیری مدیران مناطق آزاد بیشتر شود.

🔸 در حال حاضر شاهد مدیریت یکپارچه در مناطق آزاد نیستیم و برخی از مناطق آزاد ما مشکلات متعددی در حوزه دخالت در تصمیم‌گیری‌ها با فرمانداران و روسای سازمان‌ها و ادارات شاغل در سرزمین اصلی دارند که این مسئله مدیریت یکپارچه مناطق را زیرسوال می‌برد


🔶 سازمان منطقه آزاد کیش واگذاری این جزیره به چینی‌ها را تکذیب کرد

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش واگذاری این جزیره به چینی‌ها را «کذب محض» خواند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمدرضا سعیدی انتشار چنین خبری را تلاش «عده‌ای در داخل و خارج از کشور» جهت «فضاسازی» خواند و گفت: «بر اساس قوانین، هیچ شخص حقیقی و حقوقی اجازه فروش زمین به خارجی‌ها را ندارد.»

https: //bit. ly/۲SOsotp

یک روز پیش از آن خبرگزاری تسنیم از درخواست حسن نوروزی، نماینده رباط کریم در مجلس به رئیس‌جمهور ایران برای «تجدیدنظر در مورد واگذاری کیش به دولت چین» خبر داده بود.

🔻 آخرین خبرهای پنجشنبه دوم اسفند را بخوانید:

https: //p. dw. com/p/۳Dlbw


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان را ۷۲ دلار و ۴۴ سنت برای هر بشکه اعلام کرد. تصمیم آمریکا مبنی بر پایان معافیت نفتی ایران سبب شد قیمت نفت در بازار‌های جهانی با افزایش همراه شود. قیمت هر بشکه نفت خام برنت بر اساس آمار اویل پرایس روز سه‌شنبه، سوم اردیبهشت و تا لحظه درج این خبر با ۲۷ سنت افزایش به ۷۴ دلار و ۳۱ سنت و هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز با ۴۲ سنت افزایش به ۶۵ دلار و ۹۷ سنت برای هر بشکه رسید. برخی آمار‌ها نشان می‌دهد، به ازاء هر یک دلار افزایش قیمت نفت خام در بازار‌های جهانی، هزینه حمل ونقل در آرمریکا، ۵ میلیارد دلار افزایش می‌یابد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان موسسات اعتباری البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان به ریاست قاضی صلواتی آغاز شدبه گزارش خبرنگار­ به گزارش خبرنگار­ خبرگزاری صداوسیما؛ روز گذشته و در پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده موسسه مالی البرز ایرانیان، متهم ردیف دوم این پرونده حسن قریانی دفاعیات خود را ارائه کرد. همچنین همسر حامد کرمی که سال گذشته و در تجمعات سپرده گذاران موسسه به قتل رسیده بود در جلسه دادگاه حاضر شد. بر اساس این گزارش؛ این پرونده ۳۵۳ جلد دارد و سرمایه گذاران ۹۱ هزار نفر هستند که تاکنون بیش از ۶ هزار نفر از شکات به دادسرا مراجعه کرده و دادخواست ارائه داده‌اند. به گفته قاضی صلواتی، از تیر ۹۱ تا آذر ۹۶، گردشکار مالی البرز ایرانیان ۴۳ هزار میلیارد تومان و از اردیبشهت ۹۴ تا اسفند ۹۶، گردشکار مالی شرکت تعاونی ولیعصر ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است. رئیس دادگاه همچنین تعهد باقیمانده البرز ایرانیان را تا روز دستگیری متهمان، ۱۴۰۰ میلیارد تومان و شرکت تعاونی ولیعصر را ۲۵۹ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی از طریق بانک تجارت ۷۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری ایجاد کرد که ۶۳۰ میلیارد توسط بانک تجارت پرداخت و ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر از سپرده‌گذاران البرز ایرانیان تسویه شدند.
الفالف20 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۲۰۲۱۱۸نظر دوپهلوی قالیباف درباره FATFمحمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادداشتی درباره FATF منتشر کرد. به‌همین جهت یادداشت قالیباف در حال حاضر موضعی دوپهلو دارد و باید منتظر نوشته بعدی قالیباف باشیم. ولی اینها به رهبر انقلاب گفته‌اند ما پذیرفتن این شروط عضو FATF نمی‌شویم ولی نگفتند که اصلا ما را عضو FATF نمی‌کنند. نمایندگان مجلس نیز متوجه تخلفات وسیعی که در زمینه خصوصی سازی رخ داده است، شده‌اند. دهقان: «رئیسی» موافق انتشار احکام قضایی است/ اظهارات درباره مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌هادهقان افزود: اگر همه مفاسد اقتصادی در کشور از ابتدای انقلاب تا امروز را جمع کنیم، شاید به اندازه مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها در چند سال اخیر نباشد.
الفالف9 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
خانه ملتخانه ملت4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۳ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی بیانیه نمایندگان مجلس در تقدیر از برگزارکنندگان مسابقات بین المللی قرآن که به امضای ۱۶۲ نفر از آنها رسیده است، بدین شرح قرائت کرد: به حول و قوه الهی سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در فروردین ۱۳۹۸ با شرکت صدها تن از قاریان و حافظان ایران و جهان با شعار شایسته «یک کتاب، یک امت» برگزار شد. به رغم توطئه‌های امروز دنیای استکبار علیه کشورمان بحمدالله این دوره تبدیل به همایشی عظیم از نمایندگان قرآنی کشورهای مختلف جهان شد که با هم اندیشی و درک مسائل کشورمان از نزدیک، ابلاغ‌گر سیمای راستین ملت آزاده ایران و نظام جمهوری اسلامی در ممالک خودشان باشند. رجاع واثق دارند کوشش‌ها و تلاش‌های خالصانه همه خدمتگزاران و اصحاب قرآن در مسیر اعتلای کلام الله مجید مقبول درگاه خداوند متعال قرار گرفته و دل‌های همه ما را بیش از پیش به نور قرآن منور گرداند. /پایان پیام

نظرها

اخبار بیشتر