1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
فاروج توقفگاهی برای همه سلایق

فاروج توقفگاهی برای همه سلایق

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بجنورد- ایرنا- شهرستان فاروج واقع در شرق استان خراسان شمالی با داشتن جاذبه های گوناگون در شاخه های مختلف گردشگری توقفگاه مناسبی برای همه سلایق است.

فاروج دروازه ورودی استان از سمت مشهد مقدس است شهر همیشه بیدار استان، با بازار آجیلش به استقبال مسافران و گردشگران آمده است اما تنها این جاذبه نیست که می‌تواند این شهر را به توقفگاهی برای گردشگران بدل کند؛ برای همه آن هایی که علاقه مند به بوم گردی هستند شهرستان فاروج ظرفیت خوبی برای این مقصد است.

ورودی مسیر روستاهای استاد و خسرویه که هدف گردشگری شهرستان هستند ۵ کیلومتر بعد از شهر فاروج قرار دارد، بعد از عبور از روستاهای سیاهدشت و سه گنبد که ظرفیتی برای گردشگری تجاری با توجه به وجود شهرک صنعتی در ابتدای این محور و بازار این دو روستا که در دو طرف جاده و مسیر تردد هم واقع شده و از سویی وجود امام زاده جعفر (ع) هم فرصتی برای علاقه مندان به گردشگری مذهبی را فراهم کرده است.

دوستداران به خوراکی‌های ارگانیک می‌توانند کشمش، زعفران، انواع لواشک، قره قورت، روغن زرد، لبنیات و.. را از روستای خیرآباد تامین کنند و کامشان را هم در روستای مایوان با شیرینی و بستی معروف آن شیرین کرده و خود را برای دیدن مناظر زیبای دره مایوان، خانه‌های پلکانی تنها روستای کرمانج این محور آماده کنند تا به چشم انداز زیبای روستاهای استاد و خسرویه برسند.

*روستای استاد

روستای استاد یکی از قدیمی‌ترین روستاهای استان خراسان شمالی است که در ۲۷ کیلومتری فاروج قرار دارد.

این روستای سرسبز و خوش آب و هوا که با وسعتی معادل ۴۵ کیلومتر مربع در جنوب شهرستان و در دهستان شاه جهان از بخش مرکزی فاروج، در ۲۲ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده از جمله روستاهای باستانی خراسان شمالی و ایران محسوب می‌شود و آثار تاریخی متعددی نیز از دوره‌های پیشین در این منطقه باقی مانده است

این روستا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و از جاذبه‌های آن علاوه بر چشم‌اندازهای طبیعی زیبا می‌توان به آثار کهنی همچون تخت حصار، قلعه کهنه، مسجد جامع، حمام قدیمی و بنای امامزاده اولیا اشاره کرد.

حمام قدیمی روستای استاد نمونه‌ای از حمام‌های دوره صفویه است که به صورت زیرزمینی با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده و طرح کلی آن از یک راهروی ورودی، یک سربینه با پلان هشت ضلعی، گرمخانه و مخازن آب تشکیل شده است.

سقف حمام پوشش گنبدی دارد و در وسط گنبدها روزنه‌ای جهت ورود نور به حمام تعبیه شده است.

*مسجد تاریخی استاد

مسجد جامع روستا که مربوط به دوران تیموری بوده و همزمان با مسجد گوهرشاد مشهد ساخته شده، برج و بارویی که در بالای روستا قرار دارد و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی مربوط به معابد قبل اسلام است و نیز آسیاب‌های سنگی و حمام قدیمی روستا همگی حکایت از تاریخ کهن این منطقه دارند.

می‌گویند طبیعت روستای استاد افسون‌گر است؛ چرا که اگر کسی در بهار و یا تابستان یک سال گذرش به این روستا بیفتد و زیبایی‌های سحرانگیز آن را ببیند، محال است که سال دیگر بار و بنه سفر به این روستای زیبا را نبندد.

خانه‌های این روستا را طوری ساخته شده‌اند که از نور بیشترین استفاده را می‌برند؛ صبحگاهان نوری که از لا به لای شاخه‌های درختان به ایوان خانه تابیده می‌شود همراه با آوای پرندگان و صدای نی چوپانی که از دوردست شنیده می‌شود؛ بی گمان تجربه زیبایی است که در انتظار میهمانان و گردشگران روستای استاد است.

در این روستا بنایی است که امامزاده خوانده می‌شود؛ بقعه‌ای که بنا به گفته کارشناسان با وجود نوع ساختمان و شباهت زیاد به عبادتگاه‌های مهرپرستان، به نظر می‌رسد به تدریج به آرامگاه و بعد از اسلام به امام زاده معروف شده است

غذاهای محلی روستای استاد نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می‌شود؛ غذاهایی که از زندگی دامداری و کشاورزی اهالی آن برگرفته شده و در تهیه مواد اولیه و پخت آن هیچ گونه افزودنی‌های غیرطبیعی و متعلقات روزگار مدرن دیده نمی‌شود قیش، فتیر مسکه، دوغ گرم، لوزیک یا لوزک و کشته جوش از جمله غذاهای محلی روستای استاد محسوب می‌شوند.

جوراب بافی (جوراب کردی)، سفره محلی (گلیم)، قالی‌بافی، تابلو فرش، پارچه بافی (چادر شب) و … برخی از صنایع دستی اهالی روستای استاد به شمار می‌روند و اگر چه امروزه دیگر همانند سالیان دور، غالب بانوان روستا هنر خلق این ملزومات زندگی گذشته را ندارند؛ اما شماری از مردم همچنان این هنر قدیمی را به عنوان صنعت دستی و هنر محلی ادامه می‌دهند اگر چه که اکنون کارکردهای این دست بافته‌ها تغییر کرده و بیشتر به عنوان دکور و وسایل تزئینی از آنها استفاده می‌شود.

*خسرویه

روستای خسرویه در ۲۶ کیلومتری جنوب فاروج و در دهستان شاه جهان و بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد، این روستا با ۵۱ کیلومتر مربع وسعت، روستایی زیبا با چشم اندازهای طبیعی شگفت انگیز که با داشتن امکانات زیرساختی مناسب نظیر راه آسفالته، امکانات تلفن، آب آشامیدنی بهداشتی، برق و … مقصد مناسبی برای گردشگران و مسافران نوروزی به شمار می‌رود.

روستای خسرویه علاوه بر چشم اندازهای طبیعی، منطقه‌ای باستانی نیز به شمار می‌رود و به همین دلیل نیز گردشگران این روستا می‌توانند در کنار بهره مندی از مواهب طبیعی و زیبایی باغ‌ها و درختان سر به فلک کشیده آن؛ دقایقی نیز در محوطه‌های باستانی روستا قدم زنند

کوه شاه جهان با ارتفاع سه هزار و ۳۲ متر از سطح دریا در جنوب روستا واقع شده و رودخانه خسرویه معروف به کال خونی که از وسط روستا می‌گذرد؛ آن را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند

روستای خسرویه در حوزه جنوبی کپه داغ و در شمال شرقی ایران قرار دارد و در کوه‌های آن رسوبات قرمز رنگ مشاهده می‌شود

یکی از شواهد عینی که حکایت از قدمت تاریخی روستا دارد؛ وجود آثار باستانی و تاریخی در روستا است، تعدادی سنگ قبر در روستا وجود دارد که بر روی یکی از این سنگها تاریخ ۸۹۵ هجری قمری نوشته شده؛ روی این سنگ قبر چنین حکاکی شده: هذا وفات مرحوم المغفور خواجه سعدالدین محمدابن المرحوم خواجه شمس الدین کرک به تاریخ چهارم ذیحجه سنه خمس تسعین و ثمانماه ۸۹۵ یوم السبت فی صخره ذالک الیوم

*یخدان

از مراکز دیدنی و منحصر به فرد خسرویه یخدان طبیعی (یخچال طبیعی) در منطقه کرکان است؛ غار تاریک و نسبتا عمیق که در هوای گرم تابستان چکه‌های آب در بدنه و کف غار یخ می‌بندد؛ آن گونه که کارشناسان میراث فرهنگی خراسان شمالی گفته‌اند عاملی که موجب انجماد آب می‌شود جریانات هوایی است که در امتداد شرقی و غربی غار می‌وزد

مراتع سرسبز این روستا یکی دیگر از زیبایی‌های طبیعی خسرویه به شمار می‌روند؛ در این روستا مراتع به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ تابستانی و زمستانی، مراتع تابستانی که در ارتفاعات و پشت به آفتاب واقع شده و به دلیل آن که در این قسمت‌ها شدت آفتاب نسبتا کمتر است؛ بخش عمده آن در تابستان صرف چرای دام می‌شود.

اما مراتع زمستانی خسرویه در ارتفاعات و کوههای رو به آفتاب قرار دارد و شامل کوههای پیش کمر است؛ مراتعی چشم نواز که در فصل بهار زیبایی دوچندانی به این روستا می‌بخشند و مسافران و گردشگران را به خود فرا می‌خوانند.

این روستا دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان از جمله چشمه‌سارها، استخرهای پرورش ماهی قزل‌آلا و باغ‌های میوه همچون سیب، گلابی، گیلاس، گردو و … است

*آرامگاه بابا و بی بی

در این روستا جاذبه‌های تاریخی نیز وجود دارند.

از جمله آثار تاریخی این روستا می‌توان به امامزاده بابا و بی‌بی (از آثار دوره تیموری)، قلعه سنگی و سنگ قبرهای گورستان قدیمی با خط ثلث جلی با قدمت بیش از ۷۰۰ سال و دو صندوق منبت‌کاری شده امامزاده اشاره کرد که حکایت از قدمت روستا به دوران قبل از صفویه دارد

روستای خسرویه زادگاه عالم ربانی؛ آقا نجفعلی قوچانی نویسنده اثر «سیاحت غرب» است

*روستای اسفجیر

روستای اسفجیر در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فاروج و در بخش خبوشان واقع شده است.

تنگه ورودی، دشت و تپه‌های منتهی به روستا، در ابتدای ورودی روستا دیده می‌شود.

روستا بر روی دوتپه بنا شده است که یک رودخانه از وسط آن میگذرد. اسفجیر دارای تپه‌ای پر آب و سر سبزی است که به دربند معروف بوده، و در شمال روستا واقع و گردشگران بیشماری را پذیرا می‌شود.

چشمه‌های انتهای آب دربند از لحاظ آب معدنی بسیار مفید می‌باشد. همینطور در مسجد این روستا درخت چناری وجود دارد که به گفته‌های، روستا بیش از ۵۰۰ سال قدمت و تنه آن ۷ متر قطر دارد.

آبشار زیبای اسفجیر در انتهای یک دره باریک و صخره‌ای با فضایی، بسیار هیجان انگیز و متفاوت در انتظار مشتاقان طبیعت است.

برای دسترسی به این آبشار از ابتدای جاده فاروج به شیروان، و از دوراهی نجف آباد یک مسیر فرعی ۲۵ کیلومتری پس از گذشتن، از روستاهای نجف آباد، حصار اندف و ترقی به اسفجیر منتهی می‌شود. اسفجیر روستایی است که به واسطه داشتن آب فراوان، از باغات و مزارع پرباری برخوردار است.

دیدنی‌ها وزیبایی‌های فاروج پس از گذشتن از روستا و با حدود یک ساعت پیاده روی آرام، در کنار رودخانه به میان دره‌ای با دیواره‌های بسیار بلند وارد می‌شوید، که با ادامه این مسیر به محوطه زیبای آبشار اسفجیر خواهید رسید.

دیواره هایی به ارتفاع بالای دویست متر که از زیر آنها آبی زلال به بیرون می‌جهد.

گذشتن از آبشار اسفجیر بدون داشتن امکانات حرفه‌ای کوهنوردی تقریبا محال است.

در ادامه مسیر آبشار، طبیعتی منحصربفرد از انواع گیاهان و حیوانات هر بیننده‌ای را به حیرت فرو می‌برد.

صخره‌های سنگی که آب از میان آنها به صورت لوله مانند فوران می‌کند و در یک کلام، طبیعت بکر این منطقه ندیده‌های بسیاری دارد. شهرستان فاروج در ۴۸ کیلومتری شرق شیروان واقع شده است و با وجود برخورداری از توانمندی‌های متعدد، همچنان ناشناخته مانده است.

جاذبه‌های فاروج محدود به این سه روستا نیست، و برای دیدن دره زیبای خوکانلو، دره گرماب، پرکار، تبریان، ریزه، تپه یام، قلعه علی آباد دره معروف به جنگل گردو، چشمه مرد کانلو و سد چری (زیستگاه پرندگان مهاجر) ویران شهر و … می‌طلبد که برنامه طولانی مدتی را اختصاص داد و تعطیلات نورز شاید فرصتی باشد برای دیدن اندکی از این زیبایی‌ها که با وجود فراهم شدن زیر ساخت‌ها بویژه در حوزه راه، دسترسی به این مکان‌ها آسان‌تر شده است و گردشگران می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

شهرستان فاروج با وسعت یک هزار و ‎ ۷۲۳کیلومتر مربع دروازه شرقی استان خراسان شمالی محسوب می‌شود که در مسیر اصلی مشهد به شمال کشور قرار گرفته و از شمال و شرق به شهرستان قوچان در خراسان رضوی، از جنوب به اسفراین و از غرب به شهرستان شیروان منتهی می‌شود.

۷۱۸۷ / ۶۰۴۲

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، گردشگری، بوم گردی و فاروج از تلگرام

مراکز اقامتی در نوروز افزایش قیمت ندارند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظارت بر قیمت مراکز اقامتی خبر داد و گفت: نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. /ایرنا


#گردشگری با طعم #تخریب محیط زیست

🔹 گردشگری در مازندران همواره با #طعم_تلخ تخریب محیط زیست است

🔹 چراکه محموعه‌ای از عوامل فرهنگی و ساختاری، دست به دست هم داده تا طبیعت، ساحل، کوه و دشت بی نصیب از #زباله‌های #برجای_مانده از مردم بومی و گردشگران نباشد/ ایرنا

دوشنبه ٢۰ اسفند ٩٧؛


🔴 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔸 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔹 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


🔻راهنمایان گردشگری، سفیران صلح و دوستی فرهنگ‌ها

در سال ۱۹۸۵ برای اولین بار «سالنامه تحقیقات گردشگری» به نقش و اهمیت راهنمایان تور اشاره کرد. مطالعات بسیاری نیز پیرامون اهمیت راهنمایان گردشگری انجام گرفته است.

منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم‌وفرهنگ به مناسبت روز جهانی راهنمایان گردشگری در یادداشتی نوشت:

▫️دیپلماسی عمومی در عالی‌ترین سطح خود بسترساز تعامل فرهنگ‌ها و تمدن‌هاست و بهترین ابزار شناخت فرهنگ دیگران، شناساندن فرهنگ خویش به دیگران و تعاملات بین فرهنگی است که در توسعه روابط بین‌المللی نقش و اهمیت بسزایی دارد.

▫️بر این اساس راهنمایان گردشگری به‌عنوان سفیران فرهنگی می‌توانند نقش موثر و سازنده‌ای در توسعه روابط فرهنگی و گردشگری میان مردمان جوامع محلی، گردشگران و دولت‌های میزبان و مهمان داشته باشند.

▫️با پاسداشت روز جهانی راهنمایان گردشگری و تبریک این روز به راهنمایان، سفیران صلح و دوستی فرهنگ‌ها، امید است نقش و جایگاه آنان بیش ازپیش مورد توجه سیاست‌گذاران، برنامه ریزان ومتولیان حوزه گردشگری کشور قرار گیرد.

🔹متن کامل یادداشت:

#اسکان_نیوز


در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
کولاک: محمد کاظم تارتار که اصالتا اهل خراسان شمالی است، با مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان انگلیسی از شهر اصفهان اولین کسی است که توانست تمام سوالات مسابقه برنده باش را درست جواب دهد و اولین برنده مسابقه برنده باشد شود. جوانی که به گفته خودش سالهاست مطالعه‌ آزاد فراوانی دارد و به خصوص در رشته جغرافیا و تاریخ مطالعات گسترده‌ای داشته است. می‌شود گفت هیچکس مثل محمدکاظم نتوانسته بود آنقدر دقیق به سوالات مختلف پاسخ و توضیح بدهد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ مهدی محمدپناه، مدیر اجرایی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: با توجه به رفع بحران اولیه سیل در روستا‌های سیل زده استان گلستان و بازگشت مردم به منازلشان، ۴ تیم روانشناسی و مشاوره متشکل از روانشناسان بالینی مرکز روانپزشکی رازی و تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد مشاوره و همچنین دو تیم توانبخشی متشکل از کارشناسان کاردرمانی و مددکاری، به همت و مدیریت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، به روستای سیل زده آق قلا استان گلستان و سپس به دیگر روستا‌های سیل زده مانند گمیشان اعزام شدند. وی ادامه داد: همزمان با این اعزام‌ها، یک تیم تخصصی متشکل از فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و متخصص روانپزشکی، یک تیم پرستاری متشکل از چند تن از کارشناسان پرستاری بیمارستان رفیده به همراه متخصص مامایی با یک تیم اجرایی و پشتیبانی به مناطق یاد شده اعزام شده‌اند. محمدپناه تصریح کرد: تیم‌های جهادی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه با توجه به رسالت دانشگاه در حوزه سلامت روان و توانبخشی اعزام شدند و در هفته‌های آتی به مناطق سیل زده استان‌های لرستان و خوزستان نیز عزیمت می‌کنند. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی و ۸ مرکز تحقیقات در رشته‌های تخصصی ۳ حوزه سلامت (رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی) مانند «فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارتوپدی فنی، ارگونومی، گفتاردرمانی، مدیریت رفاه و سلامت اجتماعی، مددکاری اجتماعی، مشاوره و روانشناسی بالینی، سلامت در حوادث و بلایا، و همچنین روانپزشکی، روانشناسی و پرستاری توانبخشی»، ضمن تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و ۸۰۰ نیروی متخصص، در طراحی و اجرای طرح‌های ملی و منطقه‌ای مشارکت دارد. همچنین این دانشگاه تحت نظارت وزارت بهداشت و از طریق ۲ بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی و ۲ مرکز پزشکی - توانبخشی اسماء و نظام مافی و بکارگیری توان علمی و تخصصی اعضای هیأت علمی که از متخصصان بنام کشور هستند، انواع خدمات حیطه فعالیت خود را به بیماران و نیازمندان ارائه می‌دهد.
افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
از روی ظاهر و صحبت‌های اولیه فکر می‌کردم که این‌ها کار خوبی انجام می‌دهند. در صحبت‌های اولیه در مورد مشکلات کشور صحبت می‌کرد و خیلی هم به اصطلاح پیاز داغش را زیاد می‌کرد. فکر می‌کردم مشکلات کشور از این طریق حل می‌شود! من که اصلا دیگر به پول فکر نمی‌کردم و فکر می‌کردم کار بزرگی برای کشورم انجام می‌دهم! مریم رجوی در مورد مشکلات مردم ایران و زنان صحبت می‌کرد و حتی یکجایی اشک می‌ریخت.
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر اساس گزارش اداره مهاجرت آمریکا، تعداد درخواست پذیرش دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا در سال تحصیلی ۲۰۱۵، ۳ هزار و ۲۲۰ درخواست بود که این عدد در سال ۲۰۱۶ به ۲ هزار و ۶۵۰ درخواست رسیده است. همچنین در سال ۲۰۱۷ این درخواست‌ها به ۲ هزار و ۲۰۰ عدد رسیده است که این رقم کاهش محسوسی یافته است. بر همین اساس، درخواست‌های پذیرش در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا از پاییز ۲۰۱۷ تا پاییر ۲۰۱۸، ۲۷ درصد کاهش داشته است. بر اساس این گزارش، این کاهش درخواست پذیرش در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا تنها به ایران اختصاص ندارد بلکه درخواست‌های پذیرش دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۱۳ درصد، عربستان صعودی ۶ درصد، ژاپن ۶ درصد و سایر کشورها نیز ۴ درصد نسبت به سال قبل، کاهش یافته است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
*** شبکه دو سیما به مناسبت ولادت حضرت امام زمان مهدی (عج) و جشن نیمه شعبان، برنامه‌های مختلفی را برای مخاطبان خود تدارک دیده است. ویژه برنامه عیدانه نیمه شعبان با تدارک بخش‌های کار‌شناسی و همچنین حضور هنرمندان مختلف اعم از بازیگران، خوانندگان و چهره‌های ورزشی ضمن ایجاد فضایی معنوی، لحظاتی شاد و فرح بخش برای بینندگان خود فراهم می‌کند. همچنین پخش مستقیم برنامه «کوی محبت» با محوریت پرداختن به فرهنگ انتظار و جشن مولود نیمه شعبان نیز از دیگر برنامه‌های تولید شده ویژه این مناسبت مبارک است. *** برنامه مناسبتی «صراط»، ویژه ولادت امام زمان (عج) در قالب مستند گونه تهیه و تولید می‌شود. در قسمت دوم برنامه نیز حجت الاسلام سید بهاءالدین ضیایی تفسیری کوتاه از قرآن کریم را بیان می‌کنند. نماهنگ، وله‌های شاد نیز به همین مناسبت در فواصل مختلف این برنامه پخش می‌شود. همچنین میان برنامه‌های «بهار انتظار» (۳ کلاکت)، «مناجات شعبانیه» (۱۶ کلاکت) و وله‌های شعبانیه (۵ کلاکت) در لابه لای برنامه‌های شبکه در شب و روز نیمه شعبان پخش می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر