فاروج توقفگاهی برای همه سلایق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
فاروج توقفگاهی برای همه سلایق

فاروج توقفگاهی برای همه سلایق

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بجنورد- ایرنا- شهرستان فاروج واقع در شرق استان خراسان شمالی با داشتن جاذبه های گوناگون در شاخه های مختلف گردشگری توقفگاه مناسبی برای همه سلایق است.

فاروج دروازه ورودی استان از سمت مشهد مقدس است شهر همیشه بیدار استان، با بازار آجیلش به استقبال مسافران و گردشگران آمده است اما تنها این جاذبه نیست که می‌تواند این شهر را به توقفگاهی برای گردشگران بدل کند؛ برای همه آن هایی که علاقه مند به بوم گردی هستند شهرستان فاروج ظرفیت خوبی برای این مقصد است.

ورودی مسیر روستاهای استاد و خسرویه که هدف گردشگری شهرستان هستند ۵ کیلومتر بعد از شهر فاروج قرار دارد، بعد از عبور از روستاهای سیاهدشت و سه گنبد که ظرفیتی برای گردشگری تجاری با توجه به وجود شهرک صنعتی در ابتدای این محور و بازار این دو روستا که در دو طرف جاده و مسیر تردد هم واقع شده و از سویی وجود امام زاده جعفر (ع) هم فرصتی برای علاقه مندان به گردشگری مذهبی را فراهم کرده است.

دوستداران به خوراکی‌های ارگانیک می‌توانند کشمش، زعفران، انواع لواشک، قره قورت، روغن زرد، لبنیات و.. را از روستای خیرآباد تامین کنند و کامشان را هم در روستای مایوان با شیرینی و بستی معروف آن شیرین کرده و خود را برای دیدن مناظر زیبای دره مایوان، خانه‌های پلکانی تنها روستای کرمانج این محور آماده کنند تا به چشم انداز زیبای روستاهای استاد و خسرویه برسند.

*روستای استاد

روستای استاد یکی از قدیمی‌ترین روستاهای استان خراسان شمالی است که در ۲۷ کیلومتری فاروج قرار دارد.

این روستای سرسبز و خوش آب و هوا که با وسعتی معادل ۴۵ کیلومتر مربع در جنوب شهرستان و در دهستان شاه جهان از بخش مرکزی فاروج، در ۲۲ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده از جمله روستاهای باستانی خراسان شمالی و ایران محسوب می‌شود و آثار تاریخی متعددی نیز از دوره‌های پیشین در این منطقه باقی مانده است

این روستا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و از جاذبه‌های آن علاوه بر چشم‌اندازهای طبیعی زیبا می‌توان به آثار کهنی همچون تخت حصار، قلعه کهنه، مسجد جامع، حمام قدیمی و بنای امامزاده اولیا اشاره کرد.

حمام قدیمی روستای استاد نمونه‌ای از حمام‌های دوره صفویه است که به صورت زیرزمینی با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده و طرح کلی آن از یک راهروی ورودی، یک سربینه با پلان هشت ضلعی، گرمخانه و مخازن آب تشکیل شده است.

سقف حمام پوشش گنبدی دارد و در وسط گنبدها روزنه‌ای جهت ورود نور به حمام تعبیه شده است.

*مسجد تاریخی استاد

مسجد جامع روستا که مربوط به دوران تیموری بوده و همزمان با مسجد گوهرشاد مشهد ساخته شده، برج و بارویی که در بالای روستا قرار دارد و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی مربوط به معابد قبل اسلام است و نیز آسیاب‌های سنگی و حمام قدیمی روستا همگی حکایت از تاریخ کهن این منطقه دارند.

می‌گویند طبیعت روستای استاد افسون‌گر است؛ چرا که اگر کسی در بهار و یا تابستان یک سال گذرش به این روستا بیفتد و زیبایی‌های سحرانگیز آن را ببیند، محال است که سال دیگر بار و بنه سفر به این روستای زیبا را نبندد.

خانه‌های این روستا را طوری ساخته شده‌اند که از نور بیشترین استفاده را می‌برند؛ صبحگاهان نوری که از لا به لای شاخه‌های درختان به ایوان خانه تابیده می‌شود همراه با آوای پرندگان و صدای نی چوپانی که از دوردست شنیده می‌شود؛ بی گمان تجربه زیبایی است که در انتظار میهمانان و گردشگران روستای استاد است.

در این روستا بنایی است که امامزاده خوانده می‌شود؛ بقعه‌ای که بنا به گفته کارشناسان با وجود نوع ساختمان و شباهت زیاد به عبادتگاه‌های مهرپرستان، به نظر می‌رسد به تدریج به آرامگاه و بعد از اسلام به امام زاده معروف شده است

غذاهای محلی روستای استاد نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می‌شود؛ غذاهایی که از زندگی دامداری و کشاورزی اهالی آن برگرفته شده و در تهیه مواد اولیه و پخت آن هیچ گونه افزودنی‌های غیرطبیعی و متعلقات روزگار مدرن دیده نمی‌شود قیش، فتیر مسکه، دوغ گرم، لوزیک یا لوزک و کشته جوش از جمله غذاهای محلی روستای استاد محسوب می‌شوند.

جوراب بافی (جوراب کردی)، سفره محلی (گلیم)، قالی‌بافی، تابلو فرش، پارچه بافی (چادر شب) و … برخی از صنایع دستی اهالی روستای استاد به شمار می‌روند و اگر چه امروزه دیگر همانند سالیان دور، غالب بانوان روستا هنر خلق این ملزومات زندگی گذشته را ندارند؛ اما شماری از مردم همچنان این هنر قدیمی را به عنوان صنعت دستی و هنر محلی ادامه می‌دهند اگر چه که اکنون کارکردهای این دست بافته‌ها تغییر کرده و بیشتر به عنوان دکور و وسایل تزئینی از آنها استفاده می‌شود.

*خسرویه

روستای خسرویه در ۲۶ کیلومتری جنوب فاروج و در دهستان شاه جهان و بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد، این روستا با ۵۱ کیلومتر مربع وسعت، روستایی زیبا با چشم اندازهای طبیعی شگفت انگیز که با داشتن امکانات زیرساختی مناسب نظیر راه آسفالته، امکانات تلفن، آب آشامیدنی بهداشتی، برق و … مقصد مناسبی برای گردشگران و مسافران نوروزی به شمار می‌رود.

روستای خسرویه علاوه بر چشم اندازهای طبیعی، منطقه‌ای باستانی نیز به شمار می‌رود و به همین دلیل نیز گردشگران این روستا می‌توانند در کنار بهره مندی از مواهب طبیعی و زیبایی باغ‌ها و درختان سر به فلک کشیده آن؛ دقایقی نیز در محوطه‌های باستانی روستا قدم زنند

کوه شاه جهان با ارتفاع سه هزار و ۳۲ متر از سطح دریا در جنوب روستا واقع شده و رودخانه خسرویه معروف به کال خونی که از وسط روستا می‌گذرد؛ آن را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند

روستای خسرویه در حوزه جنوبی کپه داغ و در شمال شرقی ایران قرار دارد و در کوه‌های آن رسوبات قرمز رنگ مشاهده می‌شود

یکی از شواهد عینی که حکایت از قدمت تاریخی روستا دارد؛ وجود آثار باستانی و تاریخی در روستا است، تعدادی سنگ قبر در روستا وجود دارد که بر روی یکی از این سنگها تاریخ ۸۹۵ هجری قمری نوشته شده؛ روی این سنگ قبر چنین حکاکی شده: هذا وفات مرحوم المغفور خواجه سعدالدین محمدابن المرحوم خواجه شمس الدین کرک به تاریخ چهارم ذیحجه سنه خمس تسعین و ثمانماه ۸۹۵ یوم السبت فی صخره ذالک الیوم

*یخدان

از مراکز دیدنی و منحصر به فرد خسرویه یخدان طبیعی (یخچال طبیعی) در منطقه کرکان است؛ غار تاریک و نسبتا عمیق که در هوای گرم تابستان چکه‌های آب در بدنه و کف غار یخ می‌بندد؛ آن گونه که کارشناسان میراث فرهنگی خراسان شمالی گفته‌اند عاملی که موجب انجماد آب می‌شود جریانات هوایی است که در امتداد شرقی و غربی غار می‌وزد

مراتع سرسبز این روستا یکی دیگر از زیبایی‌های طبیعی خسرویه به شمار می‌روند؛ در این روستا مراتع به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ تابستانی و زمستانی، مراتع تابستانی که در ارتفاعات و پشت به آفتاب واقع شده و به دلیل آن که در این قسمت‌ها شدت آفتاب نسبتا کمتر است؛ بخش عمده آن در تابستان صرف چرای دام می‌شود.

اما مراتع زمستانی خسرویه در ارتفاعات و کوههای رو به آفتاب قرار دارد و شامل کوههای پیش کمر است؛ مراتعی چشم نواز که در فصل بهار زیبایی دوچندانی به این روستا می‌بخشند و مسافران و گردشگران را به خود فرا می‌خوانند.

این روستا دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان از جمله چشمه‌سارها، استخرهای پرورش ماهی قزل‌آلا و باغ‌های میوه همچون سیب، گلابی، گیلاس، گردو و … است

*آرامگاه بابا و بی بی

در این روستا جاذبه‌های تاریخی نیز وجود دارند.

از جمله آثار تاریخی این روستا می‌توان به امامزاده بابا و بی‌بی (از آثار دوره تیموری)، قلعه سنگی و سنگ قبرهای گورستان قدیمی با خط ثلث جلی با قدمت بیش از ۷۰۰ سال و دو صندوق منبت‌کاری شده امامزاده اشاره کرد که حکایت از قدمت روستا به دوران قبل از صفویه دارد

روستای خسرویه زادگاه عالم ربانی؛ آقا نجفعلی قوچانی نویسنده اثر «سیاحت غرب» است

*روستای اسفجیر

روستای اسفجیر در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فاروج و در بخش خبوشان واقع شده است.

تنگه ورودی، دشت و تپه‌های منتهی به روستا، در ابتدای ورودی روستا دیده می‌شود.

روستا بر روی دوتپه بنا شده است که یک رودخانه از وسط آن میگذرد. اسفجیر دارای تپه‌ای پر آب و سر سبزی است که به دربند معروف بوده، و در شمال روستا واقع و گردشگران بیشماری را پذیرا می‌شود.

چشمه‌های انتهای آب دربند از لحاظ آب معدنی بسیار مفید می‌باشد. همینطور در مسجد این روستا درخت چناری وجود دارد که به گفته‌های، روستا بیش از ۵۰۰ سال قدمت و تنه آن ۷ متر قطر دارد.

آبشار زیبای اسفجیر در انتهای یک دره باریک و صخره‌ای با فضایی، بسیار هیجان انگیز و متفاوت در انتظار مشتاقان طبیعت است.

برای دسترسی به این آبشار از ابتدای جاده فاروج به شیروان، و از دوراهی نجف آباد یک مسیر فرعی ۲۵ کیلومتری پس از گذشتن، از روستاهای نجف آباد، حصار اندف و ترقی به اسفجیر منتهی می‌شود. اسفجیر روستایی است که به واسطه داشتن آب فراوان، از باغات و مزارع پرباری برخوردار است.

دیدنی‌ها وزیبایی‌های فاروج پس از گذشتن از روستا و با حدود یک ساعت پیاده روی آرام، در کنار رودخانه به میان دره‌ای با دیواره‌های بسیار بلند وارد می‌شوید، که با ادامه این مسیر به محوطه زیبای آبشار اسفجیر خواهید رسید.

دیواره هایی به ارتفاع بالای دویست متر که از زیر آنها آبی زلال به بیرون می‌جهد.

گذشتن از آبشار اسفجیر بدون داشتن امکانات حرفه‌ای کوهنوردی تقریبا محال است.

در ادامه مسیر آبشار، طبیعتی منحصربفرد از انواع گیاهان و حیوانات هر بیننده‌ای را به حیرت فرو می‌برد.

صخره‌های سنگی که آب از میان آنها به صورت لوله مانند فوران می‌کند و در یک کلام، طبیعت بکر این منطقه ندیده‌های بسیاری دارد. شهرستان فاروج در ۴۸ کیلومتری شرق شیروان واقع شده است و با وجود برخورداری از توانمندی‌های متعدد، همچنان ناشناخته مانده است.

جاذبه‌های فاروج محدود به این سه روستا نیست، و برای دیدن دره زیبای خوکانلو، دره گرماب، پرکار، تبریان، ریزه، تپه یام، قلعه علی آباد دره معروف به جنگل گردو، چشمه مرد کانلو و سد چری (زیستگاه پرندگان مهاجر) ویران شهر و … می‌طلبد که برنامه طولانی مدتی را اختصاص داد و تعطیلات نورز شاید فرصتی باشد برای دیدن اندکی از این زیبایی‌ها که با وجود فراهم شدن زیر ساخت‌ها بویژه در حوزه راه، دسترسی به این مکان‌ها آسان‌تر شده است و گردشگران می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

شهرستان فاروج با وسعت یک هزار و ‎ ۷۲۳کیلومتر مربع دروازه شرقی استان خراسان شمالی محسوب می‌شود که در مسیر اصلی مشهد به شمال کشور قرار گرفته و از شمال و شرق به شهرستان قوچان در خراسان رضوی، از جنوب به اسفراین و از غرب به شهرستان شیروان منتهی می‌شود.

۷۱۸۷ / ۶۰۴۲

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، گردشگری، بوم گردی و فاروج از تلگرام

#گردشگری با طعم #تخریب محیط زیست

🔹 گردشگری در مازندران همواره با #طعم_تلخ تخریب محیط زیست است

🔹 چراکه محموعه‌ای از عوامل فرهنگی و ساختاری، دست به دست هم داده تا طبیعت، ساحل، کوه و دشت بی نصیب از #زباله‌های #برجای_مانده از مردم بومی و گردشگران نباشد/ ایرنا

دوشنبه ٢۰ اسفند ٩٧؛


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔹 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


🔻راهنمایان گردشگری، سفیران صلح و دوستی فرهنگ‌ها

در سال ۱۹۸۵ برای اولین بار «سالنامه تحقیقات گردشگری» به نقش و اهمیت راهنمایان تور اشاره کرد. مطالعات بسیاری نیز پیرامون اهمیت راهنمایان گردشگری انجام گرفته است.

منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم‌وفرهنگ به مناسبت روز جهانی راهنمایان گردشگری در یادداشتی نوشت:

▫️دیپلماسی عمومی در عالی‌ترین سطح خود بسترساز تعامل فرهنگ‌ها و تمدن‌هاست و بهترین ابزار شناخت فرهنگ دیگران، شناساندن فرهنگ خویش به دیگران و تعاملات بین فرهنگی است که در توسعه روابط بین‌المللی نقش و اهمیت بسزایی دارد.

▫️بر این اساس راهنمایان گردشگری به‌عنوان سفیران فرهنگی می‌توانند نقش موثر و سازنده‌ای در توسعه روابط فرهنگی و گردشگری میان مردمان جوامع محلی، گردشگران و دولت‌های میزبان و مهمان داشته باشند.

▫️با پاسداشت روز جهانی راهنمایان گردشگری و تبریک این روز به راهنمایان، سفیران صلح و دوستی فرهنگ‌ها، امید است نقش و جایگاه آنان بیش ازپیش مورد توجه سیاست‌گذاران، برنامه ریزان ومتولیان حوزه گردشگری کشور قرار گیرد.

🔹متن کامل یادداشت:

#اسکان_نیوز


🔴 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔸 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


مراکز اقامتی در نوروز افزایش قیمت ندارند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظارت بر قیمت مراکز اقامتی خبر داد و گفت: نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. /ایرنا


در ادامه بخوانید

جان تازه موسیقایی در کالبد تبلیغات سینمایی/پیوست‌هایی که می‌مانند

مهرمهر1 روز قبل
بهره‌گیری از ظرفیت موسیقی در راستای تولید موزیک ویدئوهایی مستقل از فیلم‌های سینمایی، در چندسال اخیر به صورت ویژه در دستور کار سینماگران قرار گرفته و از این منظر جریانی نو، متفاوت و تأثیرگذار را به‌وجود آورده است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴آنچه در نماهنگ فیلم «شبی که ماه کامل شد» به مخاطبان این فیلم سینمایی ارائه شده است، دقیقا همان هدفی را محقق می‌کند که گویی از پیش برای آن طراحی و برنامه‌ریزی شده بود. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. حواشی این حوزه طی سال‌های اخیر برخی از تهیه‌کنندگان و خوانندگان موسیقی را در چالشی با اصحاب سینما قرار داد که برخی تبادلات اقتصادی پنهان و مافیاگونه مهمترین دستاورد این چالش‌ها بوده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
لحظاتی که گذشت راننده تغییر مسیر داد و در برابر اعتراضم ترافیک را بهانه کرد. شکایت‌های سریالیبا شکایت زن جوان تحقیقات آغاز شد و کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت با شماره‌هایی که زن جوان در اختیارشان قرار داده بود، به بررسی برای شناسایی خودروی مورد نظر پرداختند. در تمامی شکایت‌ها راننده خودروی پراید دختران و زنان جوان را تحت عنوان مسافر سوار کرده و با کشاندن به محلی خلوت آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود. با توجه به مشخصاتی که قربانیان در اختیار پلیس قرار دادند مشخص شد که نقشه آزار و اذیت‌ها از سوی یک نفر اجرا شده است. همین مسأله باعث شد از زنان و دختران کینه به دل بگیرم و به فکر انتقام از آنها بیفتم.
طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- فیلیپه کوتینیو پس از سپری کردن یک فصل ناامیدکننده در بارسلونا و زیر نظر ارنستو والورده، شروع فوق العاده‌ای همراه با تیم ملی برزیل در کوپا آمریکا داشت و در پیروزی ۳-۰ سلسائو مقابل بولیوی، دو گل تیمش را به ثمر رساند. زیزو الیزیدی با کاریکاتور زیر به شرایط متفاوت کوتینیو در تیم ملی برزیل و بارسلونا اشاره کرده است:
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
گزارش کیمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) پارلمان توسط میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرائت شد. طبق جمع‌بندی این گزارش، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات و شرکت مهران گشت در این حادثه و در مواردی که ذکر شد مقصر هستند. همچنین با بررسی صورت گرفته مشخص شد که استفاده از تله‌کابین برای جابه‌جایی حدود ۴۰ هزار دانشجوی این واحد و با توجه به قرارگیری ساختمان‌های دانشگاه در محل‌های مختلف این مجموعه امکان منطقی ندارد. همچنین براساس این گزارش موارد متعددی از سهل‌انگاری مدیران دانشگاه آزاد و رؤسا و معاونان واحد علوم تحقیقات در خصوص بی‌تدبیری در این حادثه وجود دارد که این موارد شامل قبل از حادثه (نظیر عدم رعایت موارد ایمنی راه و عدم نظارت بر پیمانکار) و بعد از حادثه (نظیر باقی ماندن موارد عدم ایمنی) است که از سوی کمیسیون در حال پیگیری از مقامات قضائی و نتیجه آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.
صدا و سیماصدا و سیما48 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ لوح تقدیر سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح توسط سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به «عبدالعلی علی‌عسگری» رئیس سازمان صدا و سیما به دلیل تلاش‌های مؤثر رسانه ملی در انعکاس سفر‌های راهیان نور اهدا شد. متن لوح تقدیر به این شرح است: برادر ارجمند جناب آقای دکتر عبدالعلی علی عسگریرئیس محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایرانراهیان نور به عنوان بستر حفظ و نشر فرهنگ دفاع مقدس اکنون یکی از مهم‌ترین، بزرگترین و اثرگذارترین حرکت فرهنگی در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود تا در فضایی معنوی و معرفتی با حفظ و ترویج هویت و روحیه مقاومت، جهاد، ایثار و شهادت، به الگوسازی، ایجاد نماد‌های رفتاری و هنجارسازی فرهنگی پرداخته و در مبارزه با نفوذ فرهنگی استکبار جهانی نقش بی‌بدیل ایفا نماید. سازمان صدا و سیما به عنوان نقطه ثقل همگرایی بین مردم و فرهنگ دفاع مقدس در خط مقدم عرصه فرهنگی و جامعه پذیری ارزش‌های والای این سنت حسنه قرار دارد. بنابر گزارش ستاد مرکزی راهیان نور کشور و مشاهدات عینی، بحمدالله تلاش‌های آن سازمان در انعکاس و ترویج سفر‌های معنوی راهیان نور در سال گذشته و به ویژه ایام اوج در نوروز ۱۳۹۸چشمگیر و قابل تقدیر بوده است. اینجانب از سعی وافر و همت بلند جنابعالی، معاونین سیما، صدا، امور استان‌ها، سیاسی، برون‌مرزی و مدیران شبکه‌های سیما و صدا، مراکز استان‌ها و مرکز بسیج رسانه ملی در تحقق و ترویج سنت حسنه راهیان نور قدردانی و سپاسگزاری می‌نمایم. امیدوارم در پیروی از راه نورانی حضرت امام خمینی (ره) و فرامین مقام معظم رهبری و فرماندهی معزز کل قوا حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) موفق و مؤید باشید. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلحسرلشکر پاسدار محمد باقری.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ کتاب «شرح نصاب الصبیان» مولانا یعقوب چرخی که برای نخستین بار در ایران به اهتمام نادر کریمیان سردشتی عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تصحیح، مقدمه و تعلیقات آن چاپ و منتشر شده است رونمایی شدنشست تخصصی و مراسم رونمایی از کتاب «شرح نصاب الصبیان» مولانا یعقوب چرخی با مقدمه، تصحیح و تعلیقات نادر کریمیان سردشتی عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ویرایش و بازخوانی مائده کریمیان با حضور مقامات سفارت افغانستان و تاجیکستان و همکاران مراکز علمی برگزار شد. «نصاب الصبیان» نخستین کتاب لغات منظوم عربی به فارسی است که به سبب ارزش تعلمیی آن در روزگار گذشته و اهمیت اش در تعلیم لغت عربی به نو آموزان شهرت و رواج تمام داشته است. مؤلف «نصاب الصبیان»، ابونصر فراهی در گذشته ۶۴۰ هجری قمری شاعر و لغت شناس ایرانی است. بر این کتاب شروح زیادی نوشته شده که یکی از آن‌ها «شرح نصاب الصبیان» مولانا یعقوب چرخی، عارف، مفسر و نویسنده قرن هشتم و نهم هجری است. اساس کار مصحح در تهیه متن شرح نصاب الصبیان نسخه منحصر به فرد کتابخانه مدرسه مسجد سپهسالار بوده که تاریخ کتابت آن سال ۹۴۵ هجری قمری بوده است، یعنی حدود ۹۴ سال بعد از فوت مؤلف (مولانا چرخی) تحریر و کتابت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر