1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. تکنولوژی

هشدار؛ نیمه تاریک هوش مصنوعی در سیستم‌های بهداشتی و درمانی در حال قدرت گرفتن است!

انتخابخبرگزاری انتخاب |
این روزها حضور فناوری در حوزه هایی مثل پزشکی بسیار رایج است. اما پژوهشگران نگران هستند که هوش مصنوعی با حضور در حوزه پزشکی مخاطراتی جدی را برای سلامت انسان ها ایجاد کند و این درست برخلاف آن چیزی است که برای رسالت هوش مصنوعی در حوزه پزشکی در نظر گرفته شده است.
هشدار؛ نیمه تاریک هوش مصنوعی در سیستم‌های بهداشتی و درمانی در حال قدرت گرفتن است! - 0

این روزها حضور فناوری در حوزه هایی مثل پزشکی بسیار رایج است. اما پژوهشگران نگران هستند که هوش مصنوعی با حضور در حوزه پزشکی مخاطراتی جدی را برای سلامت انسان‌ها ایجاد کند و این درست برخلاف آن چیزی است که برای رسالت هوش مصنوعی در حوزه پزشکی در نظر گرفته شده است.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، دانشمندان نگران هستند که با کمی تغییرات در داده‌ها، می‌توان شبکه‌های پزشکی هوشمند را به سیستم هایی برای ارتکاب حملات به سلامتی انسان‌ها تبدیل کرد. طی سال گذشته، اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده دستگاهی را تایید کرد که می‌تواند تصویری از شبکیه چشم شما گرفته و به طور خودکار علائم کوری دیابتی را تشخیص دهد.

این نسل جدید تکنولوژی هوش مصنوعی به سرعت در حال گسترش در زمینه پزشکی است، زیرا دانشمندان سیستم هایی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند نشانه هایی از بیماری را در انواع مختلفی از تصاویر از اشعه X از ریه‌ها تا اسکن مغز را تشخیص دهد. این سیستم‌ها وعده داده‌اند که به پزشکان کمک می‌کنند تا بیماران را موثرتر و ارزان‌تر از قبل بررسی کنند.

اشکال مشابه هوش مصنوعی نیز در بیمارستان‌ها به عنوان سیستم‌های کامپیوتری که تنظیم کننده‌های مراقبت‌های بهداشتی، صدور صورت حساب و ارائه دهنده بیمه هستند، استفاده می‌شود، در حالت ایده آل، چنین سیستمی باعث بهبود کارایی سیستم‌های مراقبت بهداشتی خواهد شد. اما این سیستم‌ها همزمان می‌توانند عواقبی ناخواست داشته باشند. این موضوعی است که از سوی پژوهشگران دانشگاه هاروارد و ام آی تی مطرح می‌شود.

در مقاله‌ای که روز پنجشنبه در مجله ساینس منتشر شد، پژوهشگران به چشم انداز «خدمات متضاد» هوش مصنوعی پرداختند. بر اساس این پژوهش‌ها این سیستم‌ها با استفاده از قطعات کوچک داده‌های دیجیتال می‌توانند خطراتی جدی ایجاد کنند. برای مثال، با تغییر چند پیکسل روی یک اسکن ریه، هوش مصنوعی می‌تواند یک بیماری را تشخیص دهد که درواقع وجود خارجی ندارد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار تکنولوژی جهان

توسعه دهندگان و تنظیم کننده‌های نرم افزارهای مرتبط با پزشکی باید چنین سناریوهایی را در نظر بگیرند که هوش مصنوعی ممکن است بیماری را به اشتباه تشخیص دهد. ساموئل فینلایسون، پژوهشگر دانشکده پزشکی هاروارد و ام آی تی و یکی از نویسندگان این مقاله، هشدار داد که به دلیل اینکه سرمایه زیادی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی تغییر می‌کند، ذینفعان در حال حاضر بدون در نظر گرفتن ریسک‌ها، در تلاشند هوش مصنوعی را در مراکز مراقبت بهداشتی پیاده کنند.

یکی از موضوعات مهم در مورد کاربرد هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی این است که با تجزیه و تحلیل هزاران اسکن چشم، شبکه عصبی می‌تواند یاد بگیرد که علائم کوری دیابتی را تشخیص دهد. این «یادگیری ماشینی» روی چنین مقیاس عظیمی اتفاق می‌افتد: رفتار انسانی توسط جداول بی شماری از داده‌ها تعریف می‌شود که می‌تواند رفتار غیرمنتظره را پیش بینی کند.

یک نگرانی دیگر به مسئله شرکت‌های بیمه مرتبط است. درواقع اگر یک شرکت بیمه با استفاده از هوش مصنوعی برای ارزیابی اسکن‌های پزشکی اقدام کند، می‌تواند اسکن‌ها را برای افزایش پرداخت‌ها دستکاری کند.

محققان در پژوهش‌های خود نشان دادند که با تغییر تعداد کمی از پیکسل‌ها در یک تصویر از یک ضایعه خوش خیم پوست، یک سیستم تشخیصی A. I می‌تواند به شناسایی ضایعه به عنوان بدخیم فریب. به سادگی چرخش تصویر همچنین می‌تواند یک اثر مشابه داشته باشد، آنها یافتند.

تغییرات کوچک به توصیف نوشته شده در مورد وضعیت بیمار می‌تواند بسیار ظریف اما خطرناک باشد برای مثال سنجش اشتباه مقادیر الکل در خون می‌تواند منجر به تشخیص وابستگی شدید به الکل یا اعتیاد الکلی شود.

با همه این نمی‌توان ازنقش مثبت هوش مصنوعی در توسعه پزشکی نیز غافل شد و تغییرات مثبت را نادیده گرفت بلکه به نظر می‌رسد بهتر است استفاده از هوش مصنوعی را بر پایه برنامه‌های دقیق ارزیابی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با هوش مصنوعی و فناوری از تلگرام

➖ نبرد هوش مصنوعی/ یازدهمین دوره مسابقات نبرد هوش مصنوعی شریف

▫ مرحله حضوری یازدهمین دوره از مسابقات «نبرد هوش مصنوعی شریف» با حضور دانشجویان، دانش آموزان و برنامه نویسان حرفه‌ای در دانشگاه صنعتی شریف آغاز به کار کرد.


فیسبوک با هوش مصنوعی مانع از انتشار عکس‌های «پورن انتقامی» می‌شود

🔹فیسبوک روز جمعه اعلام کرد که به‌ زودی این شبکۀ اجتماعی را به ابزار جدیدی برگرفته از دانش هوش مصنوعی مجهز خواهد کرد که می‌توان به کمک آن جلوی انتشار عکس‌های «پورن انتقامی» را گرفت.

🔹منظور از «پورن انتقامی» انتشار عکس‌های جنسی در اینترنت بدون رضایت صاحبان این عکس‌ها و با هدف تحقیر و گرفتن انتقام از آنهاست. / یورونیوز


✅ ‏این روبات رو ببینید، اینقدر حالت طبیعی داره که ترسناکه

✅استیو هاوکینگ اعتقاد داشت هوش مصنوعی یه تهدید جدی برای بشره و انقراض نسل انسان‌ها به دو عامل مربوط میشه: افزایش جمعیت انسان‌ها و پیشرفت هوش مصنوعی!

سحام نیوز


پول‌سازترین مشاغل فناوری اطلاعات

💢محبوب‌ترین شغل‌های تکنولوژی در سال ۲۰۱۹ کدامند؟ این پرسشی است که بسیاری از جویندگان شغل‌های تکنولوژی مرتبا از خود می‌پرسند.

💢وب‌سایت TechRepublic مصاحبه‌ای با چند کارآفرین و وب سایت‌ کاریابی ترتیب داده و در ادامه، ۱۰ شغل پرتقاضا در بازار تکنولوژی در سال ۲۰۱۹ را معرفی کرده است:

🔻مهندس امنیت سایبری

🔻مهندس تکنولوژی یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی

🔻مهندس توسعه دهنده فول‌استک

🔻محققان داده

🔻برنامه نویس زبان پایتون

🔻توسعه دهنده جاوا

🔻برنامه‌نویس جاوا اسکریپت

🔻مهندسان کلاد- رایانش ابری

🔻متخصص اسکرام

توضیحات را اینجا بخوانید👇

اقتصادنیوز👇


ظهور «ابر انسان‌ها» طی ۲۰ سال آینده!

نانو ربات‌های هوش مصنوعی که در بدن کاشته می‌شوند می‌توانند ظرف ۲۰ سال آتی موجب ایجاد ابر انسان‌ها شوند.

به نقل از تک تایمز، هوش مصنوعی در آینده نزدیک بسیار پیشرفت خواهد کرد. نانوربات‌هایی که به داخل بدن وارد می‌شوند، ممکن است انسان‌ها را دارای قدرت‌های ابر انسانی کند.

این تکنولوژی همچنین می‌تواند انسان‌ها را قادر به کنترل اشیای محیط اطراف خود تنها با استفاده از مغز کند.

یک مخترع ارشد در مرکز نوآوری «IBM Hursley» پیش‌بینی کرد که نانوماشین‌های هوش مصنوعی به زودی طی دو دهه آینده به منظور تعمیر و تقویت سلول‌ها، استخوان‌ها و عضلات بدن وارد بدن انسان می‌شوند.

نانو ربات‌ها ماشین‌های بسیار کوچک هستند. هزاران نانو ربات می‌تواند به اندازه قطر موهای یک انسان باشد.

محققان مطالعاتی در مورد پتانسیل این ربات‌های کوچک در بهبود سلامت انسان انجام داده‌اند. آنها در یک مطالعه که در مجله Nature در ۳۰ اوت منتشر شده است، دریافتند که نانو ربات‌هایی که در مناطق تحت تاثیر سرطان کار گذاشته می‌شوند، می‌توانند سلول‌های سرطانی را تنها در یک دقیقه از بین ببرند.

«ویکتور گارسیا لوپز»، پژوهشگر موسسه شیمی دانشگاه «رایس» در هیوستون تگزاس آمریکا و همکارانش در مطالعه خود نوشتند: ما نشان می‌دهیم که ماشین‌های مولکولی می‌توانند از طریق دولایه‌های سلولی با استفاده از عملکردهای مقیاس مولکولی خود، بویژه اقدام نانومکانیکی، وارد بدن شوند.

در حال حاضر آزمایش‌هایی در حال انجام است که در نهایت می‌تواند به آزمایشات بالینی مربوط به انسان منجر شود و ممکن است راه را برای نجات جان بیماران مبتلا به سرطان هموار کند.

نانو ربات‌ها در بدن انسان کار گذاشته می‌شوند و ممکن است حتی قدرت ابر انسانی و توانایی کنترل اشیا با ذهن را در آینده به ارمغان آورند.

«جان مک‌نامارا» از مرکز نوآوری «IBM Hursley» گفت که فناوری هوش مصنوعی ممکن است ظرف ۲۰ سال آینده تا حدی پیشرفت کند که انسان‌ها و ماشین‌ها بتوانند به طور موثر به صورت ترکیبی با هم عمل کنند.

مک‌نامارا گفت که این نانوماشین‌های هوش مصنوعی وارد بدن انسان می‌شوند و مزایای پزشکی فراوانی را شامل می‌شوند که می‌توانند سلول‌ها و اندام‌های آسیب دیده را بهبود بخشند و احتمالا حتی آنها را تقویت کنند.

وی افزود که این فناوری زمانی که در انسان و در محیط اطرافش جاسازی شود، انسان‌ها را قادر خواهد ساخت تا تنها با فکر و حرکات خود همه چیز را کنترل کنند.

مک‌نامارا گفت: ما شاهد ایجاد یک فناوری هستیم که می‌تواند با تکنولوژی بیولوژیکی ادغام شود و بنابراین بتواند توانایی شناختی انسان را به طور مستقیم افزایش دهد.

با این حال برخی از مسئولین در مورد پیامدهای ناخواسته هوش مصنوعی نگران هستند. برای مثال یک انسان ممکن است تصمیمات ماشین را بیشتر از خودش بپذیرد.

فیزیکدان نظریه پرداز، «استیون هاوکینگ» هشدار داده است که توسعه بیش از حد هوش مصنوعی ممکن است منجر به نابودی نژاد بشر شود.

منبع: ایسنا


✅ حضور شرکتی از جنس بازار سرمایه و هوش مصنوعی در رویداد جهانی روباتیک

فدراسیون جهانی روباتیک (فیرا) و کمیته ملی روباتیک ایران با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، هشتمین دوره جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی را، در تاریخ ١٠ الی ١٣ اسفندماه ١٣٩٧ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار کردند.

فیرا تا به حال در کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، برزیل، چین، فرانسه و کره­ جنوبی، تایوان، انگلیس و … به صورت سالیانه برگزار شده و هر ساله از سال ١٩٩۶ پیشرفت چشمگیری داشته است. امروزه مسابقات فیرا به عنوان فستیوال رباتیک در دنیا شناخته می‌شود.

🔗 ادامه مطلب …


در ادامه بخوانید

تابناکتابناک11 ساعت قبل
آخرین گزارش این شرکت مربوط به اسفند ماه ۱۳۹۷ می‌باشد و نشان می‌دهد تعداد ۵۰۹۴۲ دستگاه خودرو در این ماه تولید گردیده که ۹۹ درصد از حجم تولیدات به خودرو‌های گروه سبک و یک درصد دیگر به خودرو‌های گروه سنگین اختصاص دارد. در ایران شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که یک موسسه خصوصی محسوب می‌شود، مسئولیت بررسی کیفیت خودروهای تولید داخل را بر عهده دارد. در این گزارش، کیفیت خودروهای داخلی با ۵ ستاره نمایش داده می‌شود. خودروهای کم کیفیت با یک ستاره و خودروهای باکیفیت با ۵ ستاره نمایش داده می‌شوند. خودروهای تولیدی کشور در این ماه، شامل ۴۹ مدل خودرو در گروه سبک و ۱۲ مدل در گروه سنگین می‌‌باشد.

معجزه رباتیک؛ خط تولید شگفت انگیز بی ام و سری ۵ را ببینید [تماشا کنید]

دیجیاتودیجیاتو23 ساعت قبل
کانال تصویری YOUCAR که ویدیوهایی از خط تولید شرکت‌های معتبر خودروسازی می‌سازد در آخرین ویدیو منتشر شده به سراغ خط تولید نسل جدید ب ام و سری ۵ که با کد G۳۰ خوانده می‌شود در سایت تولیدی دینگولفینگ در ایالت باواریا رفته است. خط تولید شگفت انگیز و محصور کننده بی ام و با آخرین فن آوری‌ها و خطوط تولید تماما خودکار چیزی نیست که هر روز شاهد تصاویری از آن باشیم. در پایان نیز تست‌های نهایی بر روی خودرو انجام می‌پذیرد. اگر بخواهیم کمی از مشخصات بی ام و سری ۵ بگوییم باید به یک موتور ۲٫۰ لیتری توربوشارژ این خودرو اشاره کنیم که ۲۵۲ اسب بخار قدرت و۳۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که در نوع خود بی نظیر است. در هر صورت اگر از علاقه مندان دنیای خودروسازی و به خصوص تولید محصولات شگفت آوری همچون بی ام و سری ۵ هستید شما را به تماشای این ویدیو دعوت می‌کنیم.

حسگر اثر انگشت نوکیا ۹ با بسته آدامس فریب می‌خورد [تماشا کنید]

دیجیاتودیجیاتو10 ساعت قبل
اخیرا برای تلفن‌های هوشمند نوکیا ۹ به روز رسانی سیستم عامل جدیدی ارائه شده که مشکلاتی برای حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر نوکیا ۹ پیور ویو به وجود آورده است. با این حال ویژگی یاد شده نه تنها بهبود نیافته بلکه اکنون می‌توان با هر انگشت یا وسیله‌ دیگری نظیر جعبه آدامس، حسگر اثر انگشت را به آسانی فریب داد و قفل گوشی را باز کرد. در حال حاضر کاربران مشکلات زیادی با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر نوکیا ۹ پیدا کرده‌اند. علاوه بر این پیشتر نیز گزارشاتی درباره‌ی ناکارآمدی حسگر اثر انگشت این موبایل منتشر شده بود. تماشا کنید: انتشار ویدیوی تبلیغاتی نوکیا ۹ پیور ویو پیش از رونمایی رسمی

ترکیبی بی‌نظیر از نور، فضا و طراحی سبز! (+تصاویر)

10+
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری، شرکت‌های خوروسازی ایران، یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو از نوع سواری و تجاری را در سال ۲۰۱۸ تولید کرده‌اند. طبق اعلام این سازمان، میزان کاهش تولید خودروی ایران از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، بیشترین میزان افت این آمار در ۱۹ سال اخیر بوده است. اینفوگرافی پیش رو، میزان تولید خودرو در ایران طی شش سال اخیر را بر اساس آمار سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری نشان می‌دهد.
دیجیاتودیجیاتو7 ساعت قبل
شرکت ملی پست طی تفاهم‌نامه‌ای با مجموعه الوپیک به یک همکاری مشترک رسیدند که به موجب آن سرویس پستی درب به درب در تمامی نقاط کشور برقرار خواهد شد. این سرویس که «الوپست» نام دارد از ویژگی‌های جدید سوپر اپلیکیشن الوپیک به شمار می‌رود و ۲۷ اردیبهشت ماه شروع به فعالیت خواهد کرد. این تفاهم‌نامه صبح امروز بین این دو شرکت امضا شد و در حاشیه این مراسم، رییس شرکت ملی پست از ضرورت همکاری این سازمان با استارت‌آپ‌ها سخن گفت. ما هم وظیفه خودمان می‌دانیم که به این شرکت‌ها کمک کرده و در راستای سرویس بهتر با آنها همکاری کنیم.» مدیرعامل پست تاکید کرد که قرارداد آنها با الوپیک انحصاری نیست و سازمان ملی پست کشور همچنان تمایل دارد با دیگر مجموعه‌های استارت آپی نیز همکاری‌های متعددی داشته باشد. الوپست هیچ شغلی را در چرخه سازمان پست حذف نمی‌کند «بهزاد اقبال خواه» سرپرست و معاونت فنی و بازرگانی پست که از بخش خصوصی وارد یک سازمان دولتی شده نیز از خلا‌های خدمات شرکت پست صحبت کرد.

نظرها

اخبار بیشتر