دلار دومین روز هفته را با کاهش قیمت آغاز کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
دلار دومین روز هفته را با کاهش قیمت آغاز کرد

دلار دومین روز هفته را با کاهش قیمت آغاز کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
قیمت دلار نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری قبل ۵۰ تومان کاهش داشته و به رقم ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده است.

به کزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، صرافی‌های بانک‌ها قیمت دلار را برای امروز، ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می‌کنند. قیمت دلار نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری قبل ۵۰ تومان کاهش داشته است. این قیمت در ساعات مختلف روز به فراخوان تغییر می‌کند..

صرافی‌های منتخب با هدف ارائه خدمات ارزی به متقاضیان فعالیت می‌کنند. گزارش‌های ارائه شده نشان می‌دهد در بازار آزاد نیز خرید و فروش به کف رسیده است. برهمین‌اساس امروز قیمت فروش یورو در صرافی‌ بانک‌ها، ۱۴ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

بانک مرکزی، همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی اعلام کرد: باتوجه به ضرورت تداوم ارائه خدمات ارزی به هموطنان عزیز در ایام نوروز، صرافی‌های بانکی طی روزهای کاری عید نوروز باز بوده و نسبت به ارائه خدمات ارزی به مشتریان خود اقدام می‌کنند، از این رو متقاضیان می‌توانند برای تأمین نیازهای ارزی خود به صرافی بانکی مراجعه کنند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ارز، دلار، نرخ ارز و قیمت دلار از تلگرام

#یادداشت_منتخب

🔸فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ

احسان سلطانی: در دو ماه اخیر همان نحله اقتصادی-رسانه‌ای نئولیبرال که در یک سال اخیر همه تلاش خود را برای افزایش هر چه بیشتر نرخ ارز و استمرار رشد آن مبذول کرد، برای دور جدید افزایش نرخ ارز فعال گردیده است، هر چند که در این دو ماه قیمت دلار آزاد، با ۲۰درصد رشد به ۱۲هزار تومان رسید، اما باز هم جوابگوی آزمندی و فرصت طلبی رانت جویان ارزی نیست.

ذینفعان و قلم به دست‌های وابسته اقدامات زیادی را در جهت استمرار افزایش نرخ ارز در دستور کار قرار داده‌اند که بعضی موارد آن به شرح زیر است:

۱-فشار به بانک مرکزی برای کاهش عرضه ارز به بازار (تحت عنوان صیانت از ذخائر ارزی!) و از سوی دیگر احتکار ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی و همچنین مهندسی عرضه با کاهش عرضه برنامه ریزی شده و اختلال در نظم طبیعی بازار

۲-مهندسی افکار عمومی با القای حس جهش نرخ ارز و ایجاد التهاب و جو ناامنی اقتصادی و تحریک خرید ارز

۳-استفاده ابزاری تحت عنوان «علم اقتصاد» و فریب افکار عمومی برای القای این موضوع که تورم شدید سال جاری و گران شدن کالاها ربطی به نرخ ارز ندارد! و از سوی دیگر فشار به دولت برای افزایش نرخ ارز

۴-مهندسی افکار عمومی و جوسازی و اعمال فشار در جهت افزایش نرخ ارز ترجیحی به ۹۰۰۰ تومان و به تبع آن بالا رفتن نرخ ارز آزاد به بالای ۱۵ هزار تومان

۵-انتشار ادعاهای غیر علمی و غلط برای جوسازی، توجیه و حمایت از افزایش شدید نرخ ارز، مانند ارتباط نرخ ارز با نقدینگی، آن هم در شرایطی که در خیلی اوقات و بسیاری از اقتصادها (مانند منطقه یورو) حتی تورم با نقدینگی همبستگی خود را از دست داده است

۶-عددسازی و جعل ارقام نقدینگی با اعلام ورود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان پول! (از محل سررسید سپرده‌های یک‌ساله) به چرخه اقتصاد. اعلام هجوم سیل عظیم پول به اقتصاد، ضمن القای جهش نرخ ارز (ایجاد جو روانی برای بالا رفتن نرخ ارز) و درخواست از بانک مرکزی برای این که جلوی افزایش نرخ ارز را نگیرد

الف-طبق آمار رسمی بانک مرکزی در کل اسفند ماه سال ۱۳۹۶ فقط ۷۴ هزار میلیارد تومان به سپرده‌های مدت دار بانکی اضافه شده است

ب-در پایان آذر ماه ۱۳۹۷، ۲۴۵ هزار میلیارد تومان پول و ۵۳۵ هزار میلیارد تومان سپرده کوتاه مدت (سپرده با سیالیت بالا) و در مجموع ۷۸۰ هزار میلیارد تومان پول یا سپرده با قابلیت تبدیل سریع به پول وجود داشته است

ج-کل سپرده سرمایه گذاری بلند مدت حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است که ماهانه حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان آن سررسید می‌شود

بنابراین سررسید شدن سپرده‌های یکساله تاثیر معنی داری بر روی عرضه پول ندارد.

د-اعلام شده که تزریق ارز توسط بانک مرکزی در تابستان منجر به تمام شدن ذخائر ارزی شده است! و در نتیجه دلواپسان نگران اتمام ذخائر ارزی شده‌اند که بایستی صیانت شود. اول این که اگر بانک مرکزی ارز تزریق می‌کرد، قیمت دلار ۳ برابر نمی‌شد. دوم این که آمار رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که ذخائر ارزی در سال جاری تغییر چندانی نداشته است. البته تاکید بر روی «ته کشیدن ذخائر ارزی» به صورت هوشمندانه و در جهت القای کمبود ارز و تحریک خریداران صورت می‌گیرد.

بیش از ۳۶میلیارد دلار کالا در ده ماهه اخیر از کشور خارج شده و فقط حدود یک-چهارم ارز حاصل از آن به چرخه اقتصاد رسمی برگشته است و به عبارتی تا کنون ۲۵میلیارد دلار ارز به اقتصاد کشور باز نگشته است.

هم اکنون که دولت برای برگشت ارزهای صادراتی جدیت به خرج می‌دهد، همه نزاع بر سر این است که این به اصطلاح صادرکنندگان، تا می‌توانند از محل رانت افزایش نرخ ارز منافع و سودهای کلان بیشتری (آن هم با معافیت مالیاتی و …) کسب کنند. دعوا بر سر کسب ده‌ها هزار میلیارد تومان منافع و سودهای کلان (از محل افزایش مجدد نرخ ارز) از جیب مردم است و در نتیجه لابی‌ها، اشخاص و قلم فروشان زیادی بسیج شده‌اند تا نرخ ارز بالا برود.

مسئولیت همه گرفتاری‌ها و مشکلات کنونی و همچنین بحران‌های آتی به عهده دولت (به ویژه بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی) است. اگر دولت در مقابله با اخلال گران و رانتی‌های ارزی صداقت دارد، بایستی با کسانی که ارزها را در پشت مرزها پارک کرده‌اند و همچنین فضاسازی‌های لابی‌ها و وابستگان رسانه‌ای آنها با قاطعیت برخورد کند و قوه قضاییه نیز در این راستا سریعا فعال شود.

اخلال گران و تروریست‌های اقتصادی که برای کسب منافع شخصی و گروهی در جهت بی ثبات سازی هر چه بیشتر اقتصاد کلان و تشدید فشار اقتصادی به مردم و تحریک آنها فعالیت می‌کنند، هیچ تفاوتی با امثال اخلالگران بازار سکه ندارند.

دلالان و سفته بازان و جوسازانی که تحت عنوان اقتصاددان و کارشناس و صادرکننده آتش تهیه جهشهای نرخ ارز را فراهم می‌کنند، به مراتب خطرناک‌تر و تاثیرگذارتر از دلالان خیابانی هستند/جامعه خبری تحلیلی الف


کارشناس اقتصادی؛

افت قیمت دلار تدوام خواهد داشت

سیاست‌های جدید ارزی دولت به ویژه وارد شدن ارز صادرات کالاهای غیرنفتی به سامانه نیما و سیاست‌های دیپلماسی خارجی با کشورهای اروپایی موجب تلطیف شرایط روانی در بازار و کاهش نرخ ارز شده و پیش بینی می‌شود روند نزولی تداوم داشته باشد.

محمود جامساز با بیان اینکه افت قیمت نرخ ارز از چند جنبه از جمله «سیاست‌های داخلی دولت» و «دیپلماسی و سیاست خارجی» قابل بررسی است گفت: با توجه به انتشار خبر مذاکرات انجام شده از سوی دولت با کشورهای اروپایی که بر اساس آن بانک‌های مرکزی اروپا قادر خواهند بود با بانک‌های ایرانی با ارزهای یورو و یا به شیوه تهاتر ارتباط داشته باشند سگینال‌های مثبتی در بازار ایجاد شد و موجب افت قیمت نرخ ارز در بازار ارز گردید.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر ایجاد فضای روانی توسط برخی مافیاهای بازار ارز گفت: واردات کالا‌های اساسی با ارز ازاد انجام نمی‌شود بنابراین نرخ بازار ازاد نمی‌تواند بر بازار کالاهای اساسی تاثیرگذار باشد و برخی تلاطمات بازار صرفا ناشی از فضای روانی است.

وی افزود: وقتی صحبت از دلار باز نرخ بالا می‌شود باید به آستانه قدرت خرید مردم نیز توجه شود ضمن آنکه هیچ واردکننده‌ای با نرخ بالای ارز قادر به فعالیت نیست زیرا مقرون به صرفه نخواهد بود.


قیمت طلا و ارز در بازار امروز

🔸قیمت سکه بهار آزادی امروز در بازار بالا رفت اما قیمت طلای ۱۸ عیار پایین آمد و به ۴۰۹,۵۶۰ تومان رسید.

🔸در بازار ارز امروز قیمت دلار در صرافی پایین آمد و همزمان در بازار غیررسمی نیز قیمت دلار با کاهش به زیر ۱۳ هزار تومان رسید.


🔵 سوتفاهم بزرگ ارزی

🌀اخیرا سوتفاهمی برای برخی مدیران ارشد دولت و برخی صاحبنظران پیش آمده است که چرا با افزایش نرخ ارز، صادرات کشور افزایش نیافته است. در این زمینه ریاست محترم جمهوری نیز اخیرا بیان داشتند:

«… وقتی چند اقتصاددان بودند که سرقیمت ارز همیشه با ما چانه می‌زدند. مثلا می‌گفتند اگر دلار از ۳۸۰۰ تومان بشود ۴۲۰۰ تومان، تمام ایران گلستان می‌شود و می‌گفتند اگر دلار ۴۲۰۰ تومان شود، صادرات ما دو برابر می‌شود …»

🌀در این مورد باید تصریح کرد که هیچگاه اقتصاددان، جهش نرخ ارز را عاملی برای گلستان شدن کشور ندانسته‌اند. بسیار روشن است که توسعه صادرات الزامات متعددی دارد که بدون آن امکان رشد صادرات محقق نخواهد شد.

🌀مصیبتی که اقتصاد ایران طی چهار دهه با آن همواره مواجه بوده است، چرخه مخرب «کاهش نرخ ارز حقیقی- جهش نرخ ارز» بوده است. در این مورد همواره اقتصاددانان هشدار داده‌اند که کاهش مستمر نرخ ارز حقیقی همزمان با رشد بالای نقدینگی، ضمن آن که موجب کاهش رقابت پذیری اقتصاد ملی و تضعیف بنگاه‌های داخلی می‌شود، زمینه جهش نرخ ارز را نیز فراهم میکند.

🌀این چرخه مخرب همانطور که از قبل پیش بینی می‌شد، در ماه‌های اخیر نیز بار دیگر تکرار شد و آسیب زیادی به اقتصاد وارد کرد.

🌀باید به صراحت اعلام کرد، همانگونه که کاهش نرخ ارز حقیقی به زیان تولید ملی است، جهش نرخ ارز نیز صدمات بسیاری به اقتصاد وارد می‌کند.

🌀این یک سو تفاهم بزرگی است که تصور شود اقتصاددانان، توصیه به جهش نرخ ارز کرده باشند. آنچه مورد تاکید و توصیه اقتصاددانان است، مهار رشد نقدینگی و از طرف دیگر تثبیت نرخ ارز حقیقی و مدیریت نوسانات نرخ ارز است.


خرید و فروش موبایل در آستانه نوروز نصف شد

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی:

🔹با توجه به تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت دلار، توان مردم برای خرید گوشی کاهش یافته و شواهد نشان می‌دهد در آستانه نوروز خرید و فروش موبایل نصف شده است.

اقتصادنیوز👇


وضعیت بازار موبایل در آستانه نوروز

🔹رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی: با توجه به تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت دلار، توان مردم برای خرید گوشی کاهش یافته و تمایلی برای خرید گوشی موبایل ندارند.

🔹بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقاضا نسبت به سال گذشته نصف شده است


در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
آیت محمد ولی در یک گفتگوی تلفنی با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۵۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ۷۰ هزار تومان افزایش، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۵۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۹۹۰ هزارتومان قیمت گذاری شده است. امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۷ هزار تومان افزایش به قیمت ۴۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شده است. محمد ولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازارهای جهانی در کانال ۱۳۸۲ دلار عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با ۳۱ هزارتومان افزایش با قیمت ۱ میلیون و ۸۸۱ هزارتومان به فروش رسیده است.

بازار اجاره مسکن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبازار اجاره مسکندر حال حاضر قوانین و زیرساخت‌های کافی برای دخالت دولت در بازار اجاره بها مسکن وجود دارد و مردم انتظار دارند دولت باتعیین سیاست‌های پولی و مالی قیمتها را در این بازار هر چه سریعتر متعادل کند.

عملیات حج امسال از مبدا ۱۷ فرودگاه انجام می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ کاپیتان حسن قاسمی افزود: علاوه بر فرودگاه بین المللی امام خمینی که بیشترین عملیات حج امسال از آن فرودگاه و از ترمینال تازه تاسیس سلام انجام خواهد شد، فرودگاه‌های اهواز، یزد، رشت، بیرجند، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، گرگان، ساری، کرمان، تبریز، مشهد، زاهدان، ارومیه، کرمانشاه و شیراز نیز درگیر عملیات حج امسال خواهند بود. مدیر عملیات حج ۹۸ افزود: با توجه به اینکه ترمینال‌های فرودگاه‌های جده و مدینه نیز در ایام حج، ترافیک هوایی بسیاری را خواهند داشت، تخلیه و بارگیری حجاج، قطعا با تاخیر‌هایی روبرو خواهد بود و حجاج باید با آگاهی از این مساله، با صبر و متانت بیشتری برخورد کنند. وی افزود: البته ایران ایر تلاش کرده با داشتن هواپیمای ذخیره و رزرو، این تاخیر را به حداقل برساند. قاسمی تصریح کرد: مشکلی برای سوخت گیری هواپیما‌های ایرانی در فرودگاه‌های عربستان وجود ندارد چراکه وقتی، فرودگاه‌های سعودی به ما مجوز پرواز می‌دهند، موظف به تامین سوخت هواپیما‌های ایرانی هم هستند. وی افزود: همچنین هر حاجی مجاز است تا ۵ کیلوگرم بار همراه مسافر را از میان کالا‌های مجاز، به کابین هواپیما ببرد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیران خودرو شرایط جدید فروش محصولات چری به صورت اقساطی با تحویل فوری را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران، شرکت مدیران خودرو برای محصولات برند چری شرایط فروش جدیدی را اعلام کرده است که خریداران می‌توانند با پیش پرداخت ٤٠ درصدی از قیمت خودرو و پرداخت مابقی مبلغ با شرایط منعطف تا سقف ٤٨ ماه به خرید خودرو از این شرکت اقدام کنند. موعد تحویل خودروها در این طرح فروش جدید فوری خواهد بود. علاقمندان میتوانند با مراجعه به سایت www. cheryco. ir از جزئیات شرایط فروش این شرکت آگاه شوند.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
طبق آمار اخیر ارائه شده، روسیه و ایالات متحده در مجموع حدود ۱۳ هزار سلاح اتمی را در اختیار دارند. طبق آمار اخیر ارائه شده، روسیه و ایالات متحده در مجموع حدود ۱۳ هزار سلاح اتمی را در اختیار دارند. بر اساس لیست ارائه شده توسط اتحادیه دانشمندان آمریکایی، روسیه و ایالات متحده در صدر قرار گرفته‌اند که در مجموع حدود ۱۳هزار سلاح هسته‌ای دارند. در ادامه گفتنی است که در مجموع تعداد ۱۲۰۵ سلاح اتمی در دست هفت کشور بعدی موجود در لیست است. در نمودار ارائه شده، به ترتیب کشورهایی که بیشترین سلاح اتمی را دارند مشاهده می‌کنید؛
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
زمان بازپرداخت اقساط تا سقف ۴۸ ماه و بدون نیاز به ضامن بوده است و موعد تحویل خودروها به صورت فوری در نظر گرفته شده است. شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات ام وی ام اعلام کرده است. به گزارش عصر ایران، در این طرح فروش محصولات ایکس ۲۲ و ایکس ۳۳ با ۵۰ درصد پیش پرداخت عرضه می‌شود و خودروی ۳۱۵ نیز با ۴۵ درصد پیش پرداخت و به تعداد محدود عرضه خواهد شد. زمان بازپرداخت اقساط تا سقف ۴۸ ماه و بدون نیاز به ضامن بوده است و موعد تحویل خودروها به صورت فوری در نظر گرفته شده است. علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www. mvmco. ir مراجعه کنند.

نظرها

اخبار بیشتر