1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
دلار دومین روز هفته را با کاهش قیمت آغاز کرد

دلار دومین روز هفته را با کاهش قیمت آغاز کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
قیمت دلار نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری قبل ۵۰ تومان کاهش داشته و به رقم ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده است.

به کزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، صرافی‌های بانک‌ها قیمت دلار را برای امروز، ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می‌کنند. قیمت دلار نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری قبل ۵۰ تومان کاهش داشته است. این قیمت در ساعات مختلف روز به فراخوان تغییر می‌کند..

صرافی‌های منتخب با هدف ارائه خدمات ارزی به متقاضیان فعالیت می‌کنند. گزارش‌های ارائه شده نشان می‌دهد در بازار آزاد نیز خرید و فروش به کف رسیده است. برهمین‌اساس امروز قیمت فروش یورو در صرافی‌ بانک‌ها، ۱۴ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

بانک مرکزی، همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی اعلام کرد: باتوجه به ضرورت تداوم ارائه خدمات ارزی به هموطنان عزیز در ایام نوروز، صرافی‌های بانکی طی روزهای کاری عید نوروز باز بوده و نسبت به ارائه خدمات ارزی به مشتریان خود اقدام می‌کنند، از این رو متقاضیان می‌توانند برای تأمین نیازهای ارزی خود به صرافی بانکی مراجعه کنند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ارز، دلار، نرخ ارز و قیمت دلار از تلگرام

وضعیت بازار موبایل در آستانه نوروز

🔹رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی: با توجه به تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت دلار، توان مردم برای خرید گوشی کاهش یافته و تمایلی برای خرید گوشی موبایل ندارند.

🔹بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقاضا نسبت به سال گذشته نصف شده است


کارشناس اقتصادی؛

افت قیمت دلار تدوام خواهد داشت

سیاست‌های جدید ارزی دولت به ویژه وارد شدن ارز صادرات کالاهای غیرنفتی به سامانه نیما و سیاست‌های دیپلماسی خارجی با کشورهای اروپایی موجب تلطیف شرایط روانی در بازار و کاهش نرخ ارز شده و پیش بینی می‌شود روند نزولی تداوم داشته باشد.

محمود جامساز با بیان اینکه افت قیمت نرخ ارز از چند جنبه از جمله «سیاست‌های داخلی دولت» و «دیپلماسی و سیاست خارجی» قابل بررسی است گفت: با توجه به انتشار خبر مذاکرات انجام شده از سوی دولت با کشورهای اروپایی که بر اساس آن بانک‌های مرکزی اروپا قادر خواهند بود با بانک‌های ایرانی با ارزهای یورو و یا به شیوه تهاتر ارتباط داشته باشند سگینال‌های مثبتی در بازار ایجاد شد و موجب افت قیمت نرخ ارز در بازار ارز گردید.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر ایجاد فضای روانی توسط برخی مافیاهای بازار ارز گفت: واردات کالا‌های اساسی با ارز ازاد انجام نمی‌شود بنابراین نرخ بازار ازاد نمی‌تواند بر بازار کالاهای اساسی تاثیرگذار باشد و برخی تلاطمات بازار صرفا ناشی از فضای روانی است.

وی افزود: وقتی صحبت از دلار باز نرخ بالا می‌شود باید به آستانه قدرت خرید مردم نیز توجه شود ضمن آنکه هیچ واردکننده‌ای با نرخ بالای ارز قادر به فعالیت نیست زیرا مقرون به صرفه نخواهد بود.


#یادداشت_منتخب

🔸فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ

احسان سلطانی: در دو ماه اخیر همان نحله اقتصادی-رسانه‌ای نئولیبرال که در یک سال اخیر همه تلاش خود را برای افزایش هر چه بیشتر نرخ ارز و استمرار رشد آن مبذول کرد، برای دور جدید افزایش نرخ ارز فعال گردیده است، هر چند که در این دو ماه قیمت دلار آزاد، با ۲۰درصد رشد به ۱۲هزار تومان رسید، اما باز هم جوابگوی آزمندی و فرصت طلبی رانت جویان ارزی نیست.

ذینفعان و قلم به دست‌های وابسته اقدامات زیادی را در جهت استمرار افزایش نرخ ارز در دستور کار قرار داده‌اند که بعضی موارد آن به شرح زیر است:

۱-فشار به بانک مرکزی برای کاهش عرضه ارز به بازار (تحت عنوان صیانت از ذخائر ارزی!) و از سوی دیگر احتکار ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی و همچنین مهندسی عرضه با کاهش عرضه برنامه ریزی شده و اختلال در نظم طبیعی بازار

۲-مهندسی افکار عمومی با القای حس جهش نرخ ارز و ایجاد التهاب و جو ناامنی اقتصادی و تحریک خرید ارز

۳-استفاده ابزاری تحت عنوان «علم اقتصاد» و فریب افکار عمومی برای القای این موضوع که تورم شدید سال جاری و گران شدن کالاها ربطی به نرخ ارز ندارد! و از سوی دیگر فشار به دولت برای افزایش نرخ ارز

۴-مهندسی افکار عمومی و جوسازی و اعمال فشار در جهت افزایش نرخ ارز ترجیحی به ۹۰۰۰ تومان و به تبع آن بالا رفتن نرخ ارز آزاد به بالای ۱۵ هزار تومان

۵-انتشار ادعاهای غیر علمی و غلط برای جوسازی، توجیه و حمایت از افزایش شدید نرخ ارز، مانند ارتباط نرخ ارز با نقدینگی، آن هم در شرایطی که در خیلی اوقات و بسیاری از اقتصادها (مانند منطقه یورو) حتی تورم با نقدینگی همبستگی خود را از دست داده است

۶-عددسازی و جعل ارقام نقدینگی با اعلام ورود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان پول! (از محل سررسید سپرده‌های یک‌ساله) به چرخه اقتصاد. اعلام هجوم سیل عظیم پول به اقتصاد، ضمن القای جهش نرخ ارز (ایجاد جو روانی برای بالا رفتن نرخ ارز) و درخواست از بانک مرکزی برای این که جلوی افزایش نرخ ارز را نگیرد

الف-طبق آمار رسمی بانک مرکزی در کل اسفند ماه سال ۱۳۹۶ فقط ۷۴ هزار میلیارد تومان به سپرده‌های مدت دار بانکی اضافه شده است

ب-در پایان آذر ماه ۱۳۹۷، ۲۴۵ هزار میلیارد تومان پول و ۵۳۵ هزار میلیارد تومان سپرده کوتاه مدت (سپرده با سیالیت بالا) و در مجموع ۷۸۰ هزار میلیارد تومان پول یا سپرده با قابلیت تبدیل سریع به پول وجود داشته است

ج-کل سپرده سرمایه گذاری بلند مدت حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است که ماهانه حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان آن سررسید می‌شود

بنابراین سررسید شدن سپرده‌های یکساله تاثیر معنی داری بر روی عرضه پول ندارد.

د-اعلام شده که تزریق ارز توسط بانک مرکزی در تابستان منجر به تمام شدن ذخائر ارزی شده است! و در نتیجه دلواپسان نگران اتمام ذخائر ارزی شده‌اند که بایستی صیانت شود. اول این که اگر بانک مرکزی ارز تزریق می‌کرد، قیمت دلار ۳ برابر نمی‌شد. دوم این که آمار رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که ذخائر ارزی در سال جاری تغییر چندانی نداشته است. البته تاکید بر روی «ته کشیدن ذخائر ارزی» به صورت هوشمندانه و در جهت القای کمبود ارز و تحریک خریداران صورت می‌گیرد.

بیش از ۳۶میلیارد دلار کالا در ده ماهه اخیر از کشور خارج شده و فقط حدود یک-چهارم ارز حاصل از آن به چرخه اقتصاد رسمی برگشته است و به عبارتی تا کنون ۲۵میلیارد دلار ارز به اقتصاد کشور باز نگشته است.

هم اکنون که دولت برای برگشت ارزهای صادراتی جدیت به خرج می‌دهد، همه نزاع بر سر این است که این به اصطلاح صادرکنندگان، تا می‌توانند از محل رانت افزایش نرخ ارز منافع و سودهای کلان بیشتری (آن هم با معافیت مالیاتی و …) کسب کنند. دعوا بر سر کسب ده‌ها هزار میلیارد تومان منافع و سودهای کلان (از محل افزایش مجدد نرخ ارز) از جیب مردم است و در نتیجه لابی‌ها، اشخاص و قلم فروشان زیادی بسیج شده‌اند تا نرخ ارز بالا برود.

مسئولیت همه گرفتاری‌ها و مشکلات کنونی و همچنین بحران‌های آتی به عهده دولت (به ویژه بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی) است. اگر دولت در مقابله با اخلال گران و رانتی‌های ارزی صداقت دارد، بایستی با کسانی که ارزها را در پشت مرزها پارک کرده‌اند و همچنین فضاسازی‌های لابی‌ها و وابستگان رسانه‌ای آنها با قاطعیت برخورد کند و قوه قضاییه نیز در این راستا سریعا فعال شود.

اخلال گران و تروریست‌های اقتصادی که برای کسب منافع شخصی و گروهی در جهت بی ثبات سازی هر چه بیشتر اقتصاد کلان و تشدید فشار اقتصادی به مردم و تحریک آنها فعالیت می‌کنند، هیچ تفاوتی با امثال اخلالگران بازار سکه ندارند.

دلالان و سفته بازان و جوسازانی که تحت عنوان اقتصاددان و کارشناس و صادرکننده آتش تهیه جهشهای نرخ ارز را فراهم می‌کنند، به مراتب خطرناک‌تر و تاثیرگذارتر از دلالان خیابانی هستند/جامعه خبری تحلیلی الف


خرید و فروش موبایل در آستانه نوروز نصف شد

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی:

🔹با توجه به تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت دلار، توان مردم برای خرید گوشی کاهش یافته و شواهد نشان می‌دهد در آستانه نوروز خرید و فروش موبایل نصف شده است.

اقتصادنیوز👇


قیمت طلا و ارز در بازار امروز

🔸قیمت سکه بهار آزادی امروز در بازار بالا رفت اما قیمت طلای ۱۸ عیار پایین آمد و به ۴۰۹,۵۶۰ تومان رسید.

🔸در بازار ارز امروز قیمت دلار در صرافی پایین آمد و همزمان در بازار غیررسمی نیز قیمت دلار با کاهش به زیر ۱۳ هزار تومان رسید.


🔵 سوتفاهم بزرگ ارزی

🌀اخیرا سوتفاهمی برای برخی مدیران ارشد دولت و برخی صاحبنظران پیش آمده است که چرا با افزایش نرخ ارز، صادرات کشور افزایش نیافته است. در این زمینه ریاست محترم جمهوری نیز اخیرا بیان داشتند:

«… وقتی چند اقتصاددان بودند که سرقیمت ارز همیشه با ما چانه می‌زدند. مثلا می‌گفتند اگر دلار از ۳۸۰۰ تومان بشود ۴۲۰۰ تومان، تمام ایران گلستان می‌شود و می‌گفتند اگر دلار ۴۲۰۰ تومان شود، صادرات ما دو برابر می‌شود …»

🌀در این مورد باید تصریح کرد که هیچگاه اقتصاددان، جهش نرخ ارز را عاملی برای گلستان شدن کشور ندانسته‌اند. بسیار روشن است که توسعه صادرات الزامات متعددی دارد که بدون آن امکان رشد صادرات محقق نخواهد شد.

🌀مصیبتی که اقتصاد ایران طی چهار دهه با آن همواره مواجه بوده است، چرخه مخرب «کاهش نرخ ارز حقیقی- جهش نرخ ارز» بوده است. در این مورد همواره اقتصاددانان هشدار داده‌اند که کاهش مستمر نرخ ارز حقیقی همزمان با رشد بالای نقدینگی، ضمن آن که موجب کاهش رقابت پذیری اقتصاد ملی و تضعیف بنگاه‌های داخلی می‌شود، زمینه جهش نرخ ارز را نیز فراهم میکند.

🌀این چرخه مخرب همانطور که از قبل پیش بینی می‌شد، در ماه‌های اخیر نیز بار دیگر تکرار شد و آسیب زیادی به اقتصاد وارد کرد.

🌀باید به صراحت اعلام کرد، همانگونه که کاهش نرخ ارز حقیقی به زیان تولید ملی است، جهش نرخ ارز نیز صدمات بسیاری به اقتصاد وارد می‌کند.

🌀این یک سو تفاهم بزرگی است که تصور شود اقتصاددانان، توصیه به جهش نرخ ارز کرده باشند. آنچه مورد تاکید و توصیه اقتصاددانان است، مهار رشد نقدینگی و از طرف دیگر تثبیت نرخ ارز حقیقی و مدیریت نوسانات نرخ ارز است.


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از ایمیدرو، خداداد غریب پور با بیان اینکه این کارخانه یکی از مجهزترین واحد‌های تولید آهن اسفنجی است که با مشارکت ایمیدرو و بخش خصوصی ایجاد شده گفت: نخستین تولید آزمایشی این واحد ۱۸ فروردین امسال انجام شده که حدود ۹ ماه زودتر از موعد برنامه به بهره برداری کامل خواهد رسید. وی افزود: طرح فولاد بافت از جمله طرح‌های استانی فولاد کشور است که به منظور محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال در شهرستان بافت استان کرمان، از سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۶۱۲ هکتار به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن درسال همانند سایر طرح‌های هفتگانه استانی عملیات اجرایی آن توسط شرکت ملی ایران آغاز شده بود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره زیرساخت‌های این طرح گفت: زیرساخت‌ها برای راه اندازی احیای مستقیم تامین و آماده است، آب مورد نیاز این طرح از سد چغاخور تامین می‌شود و تاسیسات لازم برای گاز و برق مورد نیاز احداث و تامین شده و در حال بهره برداری است. غریب پور گفت: این طرح شامل واحد احیای ۱ به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن، واحد احیای ۲ به ظرفیت ۸۰۰ هزارتن تولید بریکت گرم درسال و واحد گندله سازی به ظرفیت دو و نیم میلیون تن است که قرارداد لازم با پیمانکاران امضا و تامین مالی این دو واحد نیز صد در صد انجام شده است. وی افزود: با تکمیل و راه اندازی کامل این طرح‌ها برای حدود ۲۰۰۰ نفر به طور مستقیم و حدود ۱۰۰۰۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.
مهرمهر1 ساعت قبل
در حالی که شاید یک فرد تا آخر عمرش به بسیاری از رشته‌های پزشکی حتی یک بار نیاز نداشته باشد! ظفرمند با تاکید بر مقوله پیشگیری در بهداشت دهان و دندان، تصریح کرد: حوزه سلامت دهان و دندان در هشت بخش تعریف شده است که بر اساس آن، وضعیت سلامت دهان و دندان افراد مورد توجه قرار می‌گیرد. لذا اگر برنامه‌ای بدون نیازسنجی در کشور انجام شود، بدون تردید اتلاف منابع مالی و انسانی و مشکلات دیگر است. لازم به ذکر است که نظر کارشناسی و موافقت ۴ بیمه کلان کشور (تأمین اجتماعی، بیمه سلامت، کمیته امداد و نیروهای مسلح) نیز جلب شد. ولی اینکه الان کدام دستگاه اجرایی کشور مسئول اجرای آن است، با توجه به اینکه سازمان بیمه سلامت در حال حاضر زیر مجموعه وزارت بهداشت قرار گرفته، عملا انتظار ما پاسخگویی در این وزارتخانه است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ شاخص بورس با ۴۵۰۰ واحد رشد در پایان معاملات امروز به ۲۰۴ هزار و ۳۷۵ واحد رسید. در معاملات امروز چهار میلیارد و ۱۸۷ میلیون سهم در ۲۴۹ هزار و ۶۰۵ دفعه معامله شد. ارزش معاملات در بازار امروز ۱۲ هزار و ۱۴۲ میلیارد ریال و ارزش بازار هفتصد و هشتاد و سه هزار میلیارد تومان بود. پتروشیمی‌ها، بانکی‌ها و سرمایه گذاری‌ها امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند؛ و نماد‌های پر بیننده بانکی‌ها، خودرویی‌ها و فولادی‌ها معرفی شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، این روز‌ها برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور جبران بخشی از خسارت‌های ناشی از سیل مطرح است، برخی این برداشت را به نفع اقتصاد کشور می‌دانند و بعضی دیگر آن را موجب افزایش پایه پولی و صعودی شدن رشد نرخ تورم می‌دانند. با این حال طرفداران برداشت از صندوق توسعه براین باورند که در شرایط فعلی که درآمد‌های نفتی به دلیل اعمال تحریم‌ها کاهش یافته، می‌توان برای ارز برداشت شده از صندوق توسعه، کارکردی نظیر درآمد‌های نفتی متصور شد و آن مبلغ را جزو درآمد‌های محقق شده نفتی در سال ۹۸ محاسبه کرد. یکی از این موارد لزوم برداشت ارزی از منابع صندوق توسعه ملی است. برداشت ریالی از محل صندوق توسعه ملی تنها هنگامی فاقد آثار پولی است که بانک مرکزی بتواند ارز‌های مذکور را در بازار بفروشد و یا صرف تامین مالی واردات نماید و این امر نیز مستلزم آن است که ارز مربوطه کاملا نقد و قابل نقل و انتقال باشد. با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و مشکلات موجود در خصوص نقل و انتقالات ارزی، ارز خریداری شده از صندوق توسعه ملی می‌تواند در ترازنامه بانک مرکزی رسوب کند.
فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
طرح فروش فوری خودروهای سایپا در امروز یکشنبه ۳۱ فروردین از ساعت ۱۰ صبح آغاز شد. به گزارش عصر ایران، خودروهای تیبا، وانت نیسان تک سوز، وانت نیسان دوگانه سوز، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۵۱ در این طرح به فروش می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خودرو می‌توانید به وبسایت فروش سایپا به آدرس saipa. iranecar. com مراجعه کنید.

نظرها

اخبار بیشتر