تیر ۹۷/ اعترافات دخترک رقصندۀ اینستاگرام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

تیر ۹۷/ اعترافات دخترک رقصندۀ اینستاگرام

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
در چهارمین ماه سال، کابوس بازگشت تحریم ها ادامه داشت و بیم‌های اقتصادی و معیشتی. خبرسازترین اتفاق اما پخش اعترافات دختر نوجوان رقصنده از تلویزیون بود...

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- چهارمین ماه سال ۱۳۹۷ نیز متأثر از تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران یا برجام بود و بازگشت تحریم‌ها. این بار اما تنها از «تحریم» سخن گفته نمی‌شد و ترامپ و وزیر خارجۀ جدید و جنگ افروز او (مایک پمپئو) هدف نهایی را «صفر کردن صادرات نفت ایران» اعلام کردند.

رسانه‌های عربی به همین خاطر اصطلاح «تصفیر» به معنی «صفر کردن» را به کار بردند و در این فضا وزیر خارجۀ آمریکا ۱۲ شرط گذاشت تا ایران محقق کند و در غیر این صورت آمادۀ صفر شدن صادرات نفت خود باشد.

۱۲ شرطی که در واقع تعلیق به محال یا اتهامات و بهتان هایی است که تکذیب می‌شود و اگر هم تحقق برخی از آنها ممکن باشد تن دادن به برخی با سیاست‌ها و شعارهای ۴۰ سالۀ جمهوری اسلامی امکان پذیر نیست.

۱۲ شرط و بعضا اتهامات و بهتان‌ها برای صرف نظر کردن آمریکا از تحریم‌ها از این قرار اعلام شد:

«کنار گذاشتن همیشگی برنامۀ نظامی هسته‌ای، توقف غنی سازی اورانیوم و تعطیل کردن تأسیسات آب سنگین، اجازه به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از همۀ سایت‌ها، پایان برنامۀ موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای، آزادی شهروندان آمریکایی و متحدان و شرکای آمریکا که در ایران زندانی یا مفقود شده در بازداشت هستند، پایان حمایت از حزب الله لبنان و حماس و جهاد اسلامی، احترام به حاکمیت عراق و خلع سلاح شبه نظامی‌های شیعه، پایان حمایت از حوثی‌های یمن، خروج کامل از سوریه، پایان حمایت از طالبان، پایان حمایت نیروی قدس سپاه از گروه هایی که آمریکا تروریستی می‌داند و شرط دوازدهم: جمهوری اسلامی ایران، خصوصا متحدان آمریکا را تهدید نکند و دست از تهدید اسراییل به نابودی و شلیک موشک به خاک عربستان و امارات متحدۀ عربی بردارد».

این شروط به زبان ساده به این معنی است که آمریکا هژمونی منطقه‌ای ایران را نمی‌تواند تحمل کند و ترامپ از این خشمگین است که حملۀ آمریکا به عراق و افغانستان موجب سقوط دو دشمن جمهوری اسلامی در دو سوی ایران و تقویت منطقه‌ای جمهوری اسلامی شده است و می‌خواهد اوضاع را تغییر دهد.

از سوی دیگر از سلف خود خشم دارد که با توافق هسته‌ای با ایران اصل غنی سازی را به رسمیت شناخت و منابع پولی را آزاد کرد و نگران است با پایان بازۀ زمانی توافق و ارتقای دانش هسته‌ای غنی سازی با درصد بالا دوباره از سر گرفته شود.

در یک کلمه، ترامپ، ایران را ضعیف می‌خواهد و هدف از تحریم و تصفیر نیز «تضعیف» است.

موضوع خبر ساز دیگر در تیرماه، پخش اعترافات تلویزیونی یک دخترک نوجوان بود که در اینستاگرام می‌رقصید و انزجار و اعتراض‌های فراوانی را برانگیخت و این کار را چندش آور دانسته و تقبیح کردند.

مائدۀ هژبری نوجوان ۱۷ ساله در خانۀ خود می‌رقصید و ویدیوی این رقص‌ها را در اینستاگرام منتشر می‌کرد.

«عصر ایران» در این باره نوشت: «بله، رقص زن و انتشار فیلم رقص در جمهوری اسلامی ممنوع است و مائده و دیگر شهروندان ولو این قانون را قبول نداشته باشند باید رعایت کنند. اما مردم چگونه شب در تلویزیون اشک‌های مائده را ببینند که در گرماگرم نوجوانی و بی‌تجربگی رقصیده و صبح در روزنامه بخوانند هزاران خودرو لوکس به صورت غیر قانونی ثبت سفارش و وارد کشور شده است و این دو خبر را باهم مقایسه نکنند و نگویند چگونه دختر نوجوان را سکۀ یک پول می‌کنید ولی اسامی دزدهای چند هزار میلیارد تومانی را معرفی نمی‌کنید؟!»

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

طعنه به خودروهای لوکس در پی آن بود که رییس سازمان بازرسی کل کشوراعلام کرد سایت وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)، هک شد و ۵هزار خودرو لوکس را وارد کشور کردند و ۴ هزار دستگاه آن هم از بازار سر در آورد.

پرونده پر سر و صدای اقتصادی دیگر محاکمۀ مدیران مؤسسۀ مالی – اعتباری «ثامن الحجج» در ۹ جلسه بود. پرونده‌ای که سر به ۱۲۰ جلد می‌زند و از ثروت ۱۲ هزار میلیارد تومانی حکایت می‌کند که تنها ۳۰ درصد آن به صورت ریالی موجود است و بقیه یا هدر رفته یا به نام دیگران ثبت شده است.

در تیر ماه نیز چهره‌های مشهوری چشم از جهان بستند و این بار دو فعال سیاسی که پس ازدولت موقت به منتقد تبدیل شدند.

هیچ خبری در دنیای رسانه به اندازۀ «مرگ»، خبر نیست و گاه خود کلمۀ خبر به معنی مرگ است: آن را که خبر شد خبری باز نیامد …

اولی عباس امیر انتظام سخنگوی دولت موقت مهندس بازرگان که در پی آنچه «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» افشاگری می‌خواندند بازداشت و محاکمه و به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شد. ولی خود، هیچ گاه زیر بار این اتهام نرفت و دستگیری و محاکمه را تلاش برای بدنام کردن و حذف جریان لیبرال از حاکمیت جمهوری اسلامی و واکنش به تکاپوی او برای انحلال مجلس خبرگان قانون اساسی در پی تصویب اصل ولایت فقیه در سال ۱۳۵۸ می‌دانست.

هر چند برخی از او به عنوان «قدیمی‌ترین زندانی سیاسی» نام می‌بردند اما از سال ۱۳۷۷ به بعد مگر در یک دورۀ کوتاه و به خاطر شکایت خانوادۀ سید اسدالله لاجوردی به زندان بازنگشت و چند سال آخر نیز در خانۀ امن نگاه داری می‌شد و جالب این که مدتی در همان خانه که دکتر نورالدین کیانوری دبیر کل حزب تودۀ ایران که به اتهام جاسوسی برای اتحاد شوروی نگاه‌داری شده بود.

امیر انتظام معتقد بود بیش از همه چوب کلمۀ «گرامی» در اسناد سفارت آمریکا را می‌خورد که به جای «جناب» به کار می‌رود و دانشجویان گمان برده بودند از رابطۀ صمیمانۀ امیر انتظام با دیپلمات‌های آمریکایی حکایت می‌کند.

به خاطر درگذشت او فضایی از هم‌دلی و افسوس ایجاد شد اما چند ماه بعد عباس سلیمی نمین در چند مقالۀ مفصل در نشریۀ «حریم امام» کوشید ثابت کند امیر‌انتظام جاسوس بوده است هر چند بیشتر به خاطرات خود او استناد کرد و برخی معتقدند «ارتباطات غیر متعارف» الزاما به معنی «جاسوسی» نیست و جاسوسی، تعریف فنی و دقیق خود را دارد.

دیگر فعال سیاسی و بیشتر مدنی که چهره در نقاب خاک کشید، «محمد بسته‌نگار» داماد آیت‌الله طالقانی و یار و همراه عزت‌الله سحابی در پی یک دورۀ طولانی بیماری بود؛ شاید یک عمر فعالیت و خصوصیات او در این تیتر جلوه کرده باشد: بستۀ نگار آزادی …

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با تیر ۹۷، مائده هژبری، عباس امیر انتظام، محمد بسته نگار و مهرداد خدیر از تلگرام

۱۵ پرسش کلیدی به بهانۀ ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه

✍🏼 مهرداد خدیر

عصر ایران

چرا مدیران بانک‌هایی که این حجم از پول مردم را در اختیار داشته‌اند یک کنفرانس خبری نمی‌گذارند؟

متن کامل در لینک زیر


📝📝📝با این صدا و سیما چه کنیم؟ / سانسور نامه روحانی به ظریف!

✍️مهرداد خدیر/عصر ایران

✅گوینده بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از ۲۰ دقیقه و در ساعت ۱۴:۲۰ و بعد از پخش گزارشی درباره پژوهش‌های امیدوار کننده با موضوع «آب شیرین کن» ها از خبرنگار صدا و سیما در آبادان، ‌ خبر مخالفت مکتوب رییس جمهوری با استعفای محمد جواد ظریف از وزارت امور خارجه را خواند اما ترجیح داده شده بود بخش هایی را نخوانند و تنها قسمت هایی را بخوانند و به تعبیر درست تربخش هایی از نامه «عالی‌ترین مقام رسمی کشور پس از رهبری» – تعریف قانون اساسی از رییس جمهوری- به رییس دستگاه دیپلماسی را که بر عرصه سیاست و اقتصاد اثر گذار است سانسور کردند. نامه طولانی هم نیست که بگوییم وقت و فرصت نداشتند.

✅رییس جمهوری در نامه خود نوشته است: ‌ «من نسبت به فشارهای وارده به دستگاه دیپلماسی کشور، دولت و حتی رییس جمهوری منتخب مردم به خوبی آگاهم اما به عهدی که با خدا وملت بسته‌ایم تا پایان وفادار می‌مانیم.»

✅خبر ساعت ۱۴ اما این جملات را به مصلحت ندانست و نخواند! روحانی همچنین نوشته است: «شادی و پای کوبی دشمنان قسم خورده این مردم همچون رژیم صهیونیستی از استعفای جنابعالی بهترین گواه بر موفقیت محمد جواد ظریف و بزرگ‌ترین دلیل برای استمرار فعالیت شما در سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.» این بخش از نامه را هم مصلحت ندانستند و نخواندند شاید به این خاطر که برخی از اصول گرایان مورد علاقه صدا وسیما هم از استعفای ظریف خوش حال شدند و این شایعه هم درگرفت که یکی شیرینی پخش کرده است!

✅رییس جمهوری استعفای وزیر خارجه را نپذیرفته و همان گونه که بخش خبری ساعت ۱۴ در نهایت سخاوت و لطف و مرحمت و منت، در چند ثانیه نشان داد جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در مراسم استقبال از نخست وزیر ارمنستان هم حاضر شد که به منزله استمرار فعالیت مرد اول دیپلماسی است.

✅این پرسش اما قابل طرح است که مگر این صدا و سیمای «جمهوری اسلامی ایران» نیست و حسن روحانی هم «رییس» جمهوری اسلامی ایران نیست؟ پس این چه رفتاری است که صدا و سیما با رییس و وزیر دارد؟ روحانی با این صدا و سیما چه باید بکند؟

✅این خرده از جنبه اطلاع رسانی نیست چون خللی در اطلاع رسانی پدید نمی‌آید چندان که ظریف خبر استعفای خود را اول بار در اینستاگرام منتشر کرد و خبر را به صدا و سیما نسپرد و با ظهور نرم افزارهای پیام رسان این رسانه جایگاه انحصاری قبل را به کلی از دست داده و مردم از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اخبار را دریافت می‌کنند بلکه از حیث جایگاه اداری رییس صدا و سیماست در برابر رییس جمهوری و از منظر اخلاقی.

✅این هم ناگفته نماند که شبکه خبر سخنان رییس جمهوری در آیین‌های مختلف را مستقیما پوشش می‌دهد و همین سبب می‌شود بعدتر بتوان بخش‌های مهم‌تر را که ضبط شده دید اما نه از همین صدا و سیما که از شبکه‌های ماهواره‌ای چون کار بخش‌های خبری رسمی صدا و سیما این است که هر قسمت را که خوش شان نیاید پر رنگ نکنند!


در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
فرماندار مسجدسلیمان عنوان کرد؛ پیام خوزستان - اهواز – فرماندار مسجدسلیمان گفت: مهاجرت از مسجدسلیمان به دلیل کمبودهای موجود بالا بود ولی در حال حاضر فضای خوبی ایجاد شده تا بتوانیم به این شهرستان خدمات بهتری ارائه دهیم. فرماندار مسجدسلیمان با اشاره به اینکه مسجدسلیمان آمار بیکاری بالایی دارد، ادامه داد: افراد شاغل طی چند سال گذشته از مناطق خطرآفرین و یا حتی از این شهر جابجا شدند. اکنون ۶۰ درصد لوله‌های انتقال آب زیرزمینی شده و تنها ۴۰ درصد دیگر باقی مانده است. ۲۰ درصد از مبلغی که پتروشیمی رازی در زمینه حق آلایندگی به شهرداری ماهشهر پرداخت می‌کرد را در اختیار مسجدسلیمان قرار می‌دادند ولی استاندار خوزستان تأکید کرده که این میزان باید به ۵۰ درصد برسد. در حال حاضر اعتباری که از شرکت نفت در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، قابل‌توجه نیست.

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر18 ساعت قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

تشریح ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی از زبان سخنگوی سپاه+ فیلم

ایمناایمنا8 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر روز گذشته -جمعه ۲۸ تیرماه- در تنگه هرمز اظهار کرد: نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی و در مسیر معکوس در حال ورود به تنگه هرمز و برخورد احتمالی با کشتی‌های دیگر قرار داشت، با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. وی افزود: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز ازمسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد. سخنگوی سپاه «رعایت دقیق قوانین و مقررات بین المللی و دریانوردی توسط تمامی شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی» توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. سردار شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدید آمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود. سخنگوی سپاه اظهار کرد: نفتکش توقیف شده انگلیسی هم اکنون در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است و سیر مراحل رسیدگی قانونی و قضایی در جریان است.

تاکید رئیس جمهور بر اجرای گام مهم دولت در بخش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
رئیس جمهور افزود: موضوع مسکن یکی از مسایل مهم اجتماعی، اقتصادی و رفاهی مردم بوده که کاهش دغدغه آنان در این بخش در توسعه اشتغال و رشد اجتماعی کشور هم تأثیرگذار است. رئیس جمهور افزود: باید هر آنچه را که از گذشته برای ما باقی مانده پاس بداریم، چرا که آثار و ابنیه تاریخی مانند میدان نقش جهان اصفهان نشان‌دهنده هنر و همت بلند ایرانیان با مهندسی و معماری دقیق است. رئیس جمهور گفت: ایجاد این تعداد مسکن رقم قابل توجهی است که باید بر مبنای قولی که دستگاه‌ها داده‌اند، تا پایان سال ۹۸ و ۹۹ تکمیل شود. رئیس جمهور گفت: شهرداران کلانشهر‌ها می‌توانند طرحی برای اجاره ارزان مسکن به اقشاری که تحت فشار اقتصادی هستند، داشته باشند که در این راستا باید برنامه‌ریزی کنند. آقای روحانی افزود: همچنین خانه‌هایی که نیاز به بازسازی کامل داشته‌اند نیز با تلاش دستگاه‌های مربوط تا پایان سال تکمیل و در اختیار مردم در این مناطق قرار خواهد گرفت.

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر18 ساعت قبل
ایلناایلنا18 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر