1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

تیر ۹۷/ اعترافات دخترک رقصندۀ اینستاگرام

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
در چهارمین ماه سال، کابوس بازگشت تحریم ها ادامه داشت و بیم‌های اقتصادی و معیشتی. خبرسازترین اتفاق اما پخش اعترافات دختر نوجوان رقصنده از تلویزیون بود...

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- چهارمین ماه سال ۱۳۹۷ نیز متأثر از تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران یا برجام بود و بازگشت تحریم‌ها. این بار اما تنها از «تحریم» سخن گفته نمی‌شد و ترامپ و وزیر خارجۀ جدید و جنگ افروز او (مایک پمپئو) هدف نهایی را «صفر کردن صادرات نفت ایران» اعلام کردند.

رسانه‌های عربی به همین خاطر اصطلاح «تصفیر» به معنی «صفر کردن» را به کار بردند و در این فضا وزیر خارجۀ آمریکا ۱۲ شرط گذاشت تا ایران محقق کند و در غیر این صورت آمادۀ صفر شدن صادرات نفت خود باشد.

۱۲ شرطی که در واقع تعلیق به محال یا اتهامات و بهتان هایی است که تکذیب می‌شود و اگر هم تحقق برخی از آنها ممکن باشد تن دادن به برخی با سیاست‌ها و شعارهای ۴۰ سالۀ جمهوری اسلامی امکان پذیر نیست.

۱۲ شرط و بعضا اتهامات و بهتان‌ها برای صرف نظر کردن آمریکا از تحریم‌ها از این قرار اعلام شد:

«کنار گذاشتن همیشگی برنامۀ نظامی هسته‌ای، توقف غنی سازی اورانیوم و تعطیل کردن تأسیسات آب سنگین، اجازه به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از همۀ سایت‌ها، پایان برنامۀ موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای، آزادی شهروندان آمریکایی و متحدان و شرکای آمریکا که در ایران زندانی یا مفقود شده در بازداشت هستند، پایان حمایت از حزب الله لبنان و حماس و جهاد اسلامی، احترام به حاکمیت عراق و خلع سلاح شبه نظامی‌های شیعه، پایان حمایت از حوثی‌های یمن، خروج کامل از سوریه، پایان حمایت از طالبان، پایان حمایت نیروی قدس سپاه از گروه هایی که آمریکا تروریستی می‌داند و شرط دوازدهم: جمهوری اسلامی ایران، خصوصا متحدان آمریکا را تهدید نکند و دست از تهدید اسراییل به نابودی و شلیک موشک به خاک عربستان و امارات متحدۀ عربی بردارد».

این شروط به زبان ساده به این معنی است که آمریکا هژمونی منطقه‌ای ایران را نمی‌تواند تحمل کند و ترامپ از این خشمگین است که حملۀ آمریکا به عراق و افغانستان موجب سقوط دو دشمن جمهوری اسلامی در دو سوی ایران و تقویت منطقه‌ای جمهوری اسلامی شده است و می‌خواهد اوضاع را تغییر دهد.

از سوی دیگر از سلف خود خشم دارد که با توافق هسته‌ای با ایران اصل غنی سازی را به رسمیت شناخت و منابع پولی را آزاد کرد و نگران است با پایان بازۀ زمانی توافق و ارتقای دانش هسته‌ای غنی سازی با درصد بالا دوباره از سر گرفته شود.

در یک کلمه، ترامپ، ایران را ضعیف می‌خواهد و هدف از تحریم و تصفیر نیز «تضعیف» است.

موضوع خبر ساز دیگر در تیرماه، پخش اعترافات تلویزیونی یک دخترک نوجوان بود که در اینستاگرام می‌رقصید و انزجار و اعتراض‌های فراوانی را برانگیخت و این کار را چندش آور دانسته و تقبیح کردند.

مائدۀ هژبری نوجوان ۱۷ ساله در خانۀ خود می‌رقصید و ویدیوی این رقص‌ها را در اینستاگرام منتشر می‌کرد.

«عصر ایران» در این باره نوشت: «بله، رقص زن و انتشار فیلم رقص در جمهوری اسلامی ممنوع است و مائده و دیگر شهروندان ولو این قانون را قبول نداشته باشند باید رعایت کنند. اما مردم چگونه شب در تلویزیون اشک‌های مائده را ببینند که در گرماگرم نوجوانی و بی‌تجربگی رقصیده و صبح در روزنامه بخوانند هزاران خودرو لوکس به صورت غیر قانونی ثبت سفارش و وارد کشور شده است و این دو خبر را باهم مقایسه نکنند و نگویند چگونه دختر نوجوان را سکۀ یک پول می‌کنید ولی اسامی دزدهای چند هزار میلیارد تومانی را معرفی نمی‌کنید؟!»

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

طعنه به خودروهای لوکس در پی آن بود که رییس سازمان بازرسی کل کشوراعلام کرد سایت وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)، هک شد و ۵هزار خودرو لوکس را وارد کشور کردند و ۴ هزار دستگاه آن هم از بازار سر در آورد.

پرونده پر سر و صدای اقتصادی دیگر محاکمۀ مدیران مؤسسۀ مالی – اعتباری «ثامن الحجج» در ۹ جلسه بود. پرونده‌ای که سر به ۱۲۰ جلد می‌زند و از ثروت ۱۲ هزار میلیارد تومانی حکایت می‌کند که تنها ۳۰ درصد آن به صورت ریالی موجود است و بقیه یا هدر رفته یا به نام دیگران ثبت شده است.

در تیر ماه نیز چهره‌های مشهوری چشم از جهان بستند و این بار دو فعال سیاسی که پس ازدولت موقت به منتقد تبدیل شدند.

هیچ خبری در دنیای رسانه به اندازۀ «مرگ»، خبر نیست و گاه خود کلمۀ خبر به معنی مرگ است: آن را که خبر شد خبری باز نیامد …

اولی عباس امیر انتظام سخنگوی دولت موقت مهندس بازرگان که در پی آنچه «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» افشاگری می‌خواندند بازداشت و محاکمه و به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شد. ولی خود، هیچ گاه زیر بار این اتهام نرفت و دستگیری و محاکمه را تلاش برای بدنام کردن و حذف جریان لیبرال از حاکمیت جمهوری اسلامی و واکنش به تکاپوی او برای انحلال مجلس خبرگان قانون اساسی در پی تصویب اصل ولایت فقیه در سال ۱۳۵۸ می‌دانست.

هر چند برخی از او به عنوان «قدیمی‌ترین زندانی سیاسی» نام می‌بردند اما از سال ۱۳۷۷ به بعد مگر در یک دورۀ کوتاه و به خاطر شکایت خانوادۀ سید اسدالله لاجوردی به زندان بازنگشت و چند سال آخر نیز در خانۀ امن نگاه داری می‌شد و جالب این که مدتی در همان خانه که دکتر نورالدین کیانوری دبیر کل حزب تودۀ ایران که به اتهام جاسوسی برای اتحاد شوروی نگاه‌داری شده بود.

امیر انتظام معتقد بود بیش از همه چوب کلمۀ «گرامی» در اسناد سفارت آمریکا را می‌خورد که به جای «جناب» به کار می‌رود و دانشجویان گمان برده بودند از رابطۀ صمیمانۀ امیر انتظام با دیپلمات‌های آمریکایی حکایت می‌کند.

به خاطر درگذشت او فضایی از هم‌دلی و افسوس ایجاد شد اما چند ماه بعد عباس سلیمی نمین در چند مقالۀ مفصل در نشریۀ «حریم امام» کوشید ثابت کند امیر‌انتظام جاسوس بوده است هر چند بیشتر به خاطرات خود او استناد کرد و برخی معتقدند «ارتباطات غیر متعارف» الزاما به معنی «جاسوسی» نیست و جاسوسی، تعریف فنی و دقیق خود را دارد.

دیگر فعال سیاسی و بیشتر مدنی که چهره در نقاب خاک کشید، «محمد بسته‌نگار» داماد آیت‌الله طالقانی و یار و همراه عزت‌الله سحابی در پی یک دورۀ طولانی بیماری بود؛ شاید یک عمر فعالیت و خصوصیات او در این تیتر جلوه کرده باشد: بستۀ نگار آزادی …

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با تیر ۹۷، مائده هژبری، عباس امیر انتظام، محمد بسته نگار و مهرداد خدیر از تلگرام

۱۵ پرسش کلیدی به بهانۀ ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه

✍🏼 مهرداد خدیر

عصر ایران

چرا مدیران بانک‌هایی که این حجم از پول مردم را در اختیار داشته‌اند یک کنفرانس خبری نمی‌گذارند؟

متن کامل در لینک زیر


📝📝📝با این صدا و سیما چه کنیم؟ / سانسور نامه روحانی به ظریف!

✍️مهرداد خدیر/عصر ایران

✅گوینده بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از ۲۰ دقیقه و در ساعت ۱۴:۲۰ و بعد از پخش گزارشی درباره پژوهش‌های امیدوار کننده با موضوع «آب شیرین کن» ها از خبرنگار صدا و سیما در آبادان، ‌ خبر مخالفت مکتوب رییس جمهوری با استعفای محمد جواد ظریف از وزارت امور خارجه را خواند اما ترجیح داده شده بود بخش هایی را نخوانند و تنها قسمت هایی را بخوانند و به تعبیر درست تربخش هایی از نامه «عالی‌ترین مقام رسمی کشور پس از رهبری» – تعریف قانون اساسی از رییس جمهوری- به رییس دستگاه دیپلماسی را که بر عرصه سیاست و اقتصاد اثر گذار است سانسور کردند. نامه طولانی هم نیست که بگوییم وقت و فرصت نداشتند.

✅رییس جمهوری در نامه خود نوشته است: ‌ «من نسبت به فشارهای وارده به دستگاه دیپلماسی کشور، دولت و حتی رییس جمهوری منتخب مردم به خوبی آگاهم اما به عهدی که با خدا وملت بسته‌ایم تا پایان وفادار می‌مانیم.»

✅خبر ساعت ۱۴ اما این جملات را به مصلحت ندانست و نخواند! روحانی همچنین نوشته است: «شادی و پای کوبی دشمنان قسم خورده این مردم همچون رژیم صهیونیستی از استعفای جنابعالی بهترین گواه بر موفقیت محمد جواد ظریف و بزرگ‌ترین دلیل برای استمرار فعالیت شما در سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.» این بخش از نامه را هم مصلحت ندانستند و نخواندند شاید به این خاطر که برخی از اصول گرایان مورد علاقه صدا وسیما هم از استعفای ظریف خوش حال شدند و این شایعه هم درگرفت که یکی شیرینی پخش کرده است!

✅رییس جمهوری استعفای وزیر خارجه را نپذیرفته و همان گونه که بخش خبری ساعت ۱۴ در نهایت سخاوت و لطف و مرحمت و منت، در چند ثانیه نشان داد جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در مراسم استقبال از نخست وزیر ارمنستان هم حاضر شد که به منزله استمرار فعالیت مرد اول دیپلماسی است.

✅این پرسش اما قابل طرح است که مگر این صدا و سیمای «جمهوری اسلامی ایران» نیست و حسن روحانی هم «رییس» جمهوری اسلامی ایران نیست؟ پس این چه رفتاری است که صدا و سیما با رییس و وزیر دارد؟ روحانی با این صدا و سیما چه باید بکند؟

✅این خرده از جنبه اطلاع رسانی نیست چون خللی در اطلاع رسانی پدید نمی‌آید چندان که ظریف خبر استعفای خود را اول بار در اینستاگرام منتشر کرد و خبر را به صدا و سیما نسپرد و با ظهور نرم افزارهای پیام رسان این رسانه جایگاه انحصاری قبل را به کلی از دست داده و مردم از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اخبار را دریافت می‌کنند بلکه از حیث جایگاه اداری رییس صدا و سیماست در برابر رییس جمهوری و از منظر اخلاقی.

✅این هم ناگفته نماند که شبکه خبر سخنان رییس جمهوری در آیین‌های مختلف را مستقیما پوشش می‌دهد و همین سبب می‌شود بعدتر بتوان بخش‌های مهم‌تر را که ضبط شده دید اما نه از همین صدا و سیما که از شبکه‌های ماهواره‌ای چون کار بخش‌های خبری رسمی صدا و سیما این است که هر قسمت را که خوش شان نیاید پر رنگ نکنند!


در ادامه بخوانید

الفالف21 ساعت قبل
علی مطهری از نظر سابقه سیاسی مانند فرزند برخی از اعضای مجمع است. شایسته بود علی مطهری استدلال مخالفین لوایح را نقد می‌کرد نه‌اینکه به ایشان توهین کند. محور بحث‌های وی در این یادداشت به FATF اختصاص داده شده است. امروز سه‌شنبه هم با توجه به اخباری که از گذشته درباره سفر رییس‌جمهوری به مناطق سیل‌زده وجود داشت، اخباری منتشر و براساس آن اعلام شد رییس‌جمهوری پنجشنبه به کرمانشاه سفر می‌کند. با توجه به روش‌هایی که وزارت نفت برای فروش در نظر گرفته به نظر نمی‌رسد، بود و نبود معافیت‌ها تغییری در فروش نفت داشته باشد.»
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور4 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سپاه نیوز، حجت الاسلام عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه در آئین تکریم و معارفه فرمانده کل سپاه ولایتمداری را محور همه فضائل و ویژگی‌های انسان‌های مؤمن توصیف و تصریح کرد: ولایت عامل حیات جامعه و دستیابی به حیات طیبه است؛ ولایت خنثی کننده تمامی توطئه‌ها و ضامن حرکت در صراط مستقیم می‌باشد. وی مهمترین عامل چهل ساله شدن انقلاب اسلامی را ولایتمداری و پیوند امت با ولایت دانست و خاطرنشان کرد: جمع‌بندی دشمنان انقلاب اسلامی این است، مادامی که امت با ولایت پیوند داشته باشد، شکست ندارد؛ از این رو مهمترین مطالبه از تمامی مسئولین در نظام جمهوری اسلامی ایران این است که تبعیت مطلق فکری و عملی از ولی فقیه را مبنا قرار داده و همگان سرباز ولایت باشند. نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه تأکید کرد: این ویژگی برجسته برای پاسداران و سنگر نشینان خط مقدم انقلاب به ویژه فرماندهان عزیزی که همواره خود را سرباز ولایت می‌دارند اهمیت مضاعف دارد. حجت الاسلام حاجی صادقی با بیان اینکه سپاه پاسداران تکلیف گرایی، روحیه انقلابی و جهادی و فرهنگ عاشورایی را بر محور ولایت فراگرفته است، گفت: به فضل الهی در گام دوم انقلاب که دوران تکامل و تحقق مطالبات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در منشور مهم ایشان می‌باشد و در دورانی که انقلاب اسلامی زمینه سازی نهضت ظهور را فراهم می‌کند، ولایتمداری بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. نماینده ولی فقیه در سپاه در پایان با تقدیر از مجاهدت‌های صادقانه و دلسوزانه سرلشکر جعفری در دوران تصدی مسئولیت فرماندهی کل سپاه، اظهار کرد: به نمایندگی از آحاد پاسداران اعلام می‌کنم؛ تلاش می‌کنیم تا سرلشکر سلامی در فرمانبری از مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا (مد ظله العالی) در تحقق آرمانهای انقلاب و سنگر نشینی آن توفیق بیش از پیش داشته باشد.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افق، منابع محلی در ایالت فراه افغانستان از حمله موشکی طالبان به پایگاه هوایی تروریست‌های امریکایی خبر داده‌اند. بر اساس این گزارش، در جریان این حمله منازل مسکونی تروریست‌های آمریکایی هدف اصابت موشک‌های طالبان قرار گرفته است. تا کنون اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
تصویب چندین لایحه موافقت‌نامه حقوقی بین ایران و برزیل در دولت. هیأت دولت در ادامه، با تصویب چندین لایحه موافقت‌نامه حقوقی بین دولت‌های ایران و برزیل موافقت کرد. لایحه معاهده انتقال محکومین به حبس و نیز لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل از موارد مصوب هیأت وزیران بود. همچنین دو لایحه معاهده معاضدت حقوقی متقابل در امور کیفری و مدنی بین دو کشور، به تصویب اعضای دولت رسید. هیأت وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.

نظرها

اخبار بیشتر