1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
ماجرای مردودی در آزمون منوچهر نوذری/ بچه‌های امروز «رؤیا» ندارند

ماجرای مردودی در آزمون منوچهر نوذری/ بچه‌های امروز «رؤیا» ندارند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
داریوش فرضیایی یا «عمو پورنگ» خاطراتی از دوران کودکی و نخستین تلاش‌هایش برای ورود به تلویزیون را روایت و کار امروزش را تحقق رویاهای کودکی‌اش توصیف کرد.

برای خیلی از بچه‌های دهه ۶۰ و ۷۰ مجریان برنامه‌های کودک تلویزیون به اندازه معلم‌ها احترام داشتند و یا یک دوست بودند تا در کنار مادر و پدر، ماتم جنگ و غم‌های زمانه را جبران کنند. از نیمه دهه ۷۰ به بعد و حتی در دهه ۸۰ و ۹۰ شرایط تغییر کرد و مجری‌ها جای پدر و مادرهایی را گرفتند که یا سر کار می‌رفتند و یا وقتی بودند آنقدر مشغله داشتند که نمی‌توانستند کودکشان را شاد کنند، با او حرف بزنند و حالش را بپرسند.

درازای همه این بی‌توجهی‌ها اما این مجری‌ها بودند که به کودک توجه می‌کردند، حالش را می‌پرسیدند و هر روز در چند وعده مهمان خانه‌ها می‌شدند. یکی از همین مجری‌ها که توانست از اواسط دهه ۷۰ وارد تلویزیون و بعد وارد دل‌های کوچک کودکان شود، «عمو پورنگ» بود که ابتدا با نام پورنگ و در برنامه‌هایی مثل «پورنگ و تورنگ» گل کرد و بعد با برنامه‌های زنده شبکه یک به عموی جمع زیادی از بچه‌های ایران تبدیل شد. عمو پورنگی که شاد بود، اهل موسیقی بود و برای بچه‌ها آواز می‌خواند و بچه‌ها هر عصر که با کوله پشتی‌های خود از مدرسه به خانه می‌آمدند دست و روی خود را شسته و نشسته و لباس‌هایشان را درنیاورده جلوی تلویزیون می‌نشستند و به حال و احوال او پاسخ می‌گفتند و حتی به توصیه‌هایش که حالا فراتر از این رفته بود که «از تلویزیون فاصله بگیرید» گوش می‌کردند.

عمو پورنگ که بعدها نام اصلی‌اش یعنی داریوش فرضیایی هم به شهرت رسید، در این یکی دو دهه برنامه‌های مختلف تولیدی و زنده در تلویزیون داشت و سال‌ها به همراه مسلم آقاجانزاده تهیه‌کننده، احمد درویشعلی‌پور کارگردان و محمد درویشعلی‌پور نویسنده تیمی قوی را تشکیل داده‌اند. تیمی که این چند سال با «محله گل و بلبل» در شبکه دو سیما مهمان خانه‌ها شدند و از کوچک و بزرگ و حتی کهنسال‌ها پای آن نشستند. «بالش‌ها» تازه‌ترین محصول این تیم هم که در سال ۹۷ ویژه شبکه نمایش خانگی تولید شد، این شب‌ها به‌عنوان یکی از برنامه‌های ویژه نوروز از آنتن شبکه دو سیما در حال پخش است.

داریوش فرضیایی یا عموپورنگ در روزهای پایانی اسفندماه به همراه احمد درویشعلی پور کارگردان و محمد درویشعلی پور نویسنده «محله گل و بلبل» مهمان خبرگزاری مهر شدند که مشروح این نشست به زودی منتشر خواهد شد.

در قسمت نخست بخشی از گفت وگو با داریوش فرضیایی را که در قالب دیداری نوروزی به خاطرات شخصی، دوران کودکی و فرآیند ورود او به قاب جادویی تلویزیون اختصاص داشت را می‌خوانید.

ماجرای مردودی در آزمون منوچهر نوذری/ بچه‌های امروز «رؤیا» ندارند - 6

* هرچند این سال‌ها نوروز برای بچه‌های دهه ۸۰ و ۹۰ بسیار خوش رنگ و لعاب‌تر از کودکی‌های شماست اما دوست دارم همزمان با ایام نوروز ۹۸ کمی از کودکی‌های خود بگویید و اینکه بهترین هدیه‌ای که دوست داشتید در نوروز بگیرید چه بود؟

- شاید باور نکنید اما من هیچ خلائی در کودکی نداشتم. در عین حال که چیزی هم نداشتم. زندگی ما بسیار ساده بود، در خانه‌ای زندگی می‌کردیم که دو اتاق بیشتر نداشت و ما با یک خانواده حدود ۷ تا ۸ نفره مستاجر بودیم، آن زمان سفره‌ها بسیار ساده بود ولی دلی شادتر داشتیم و من هیچ حسرتی از آن زمان ندارم جز اینکه چرا بزرگ‌تر شدم.

هیچ خلائی در کودکی نداشتم. در عین حال که چیزی هم نداشتم. آن زمان سفره‌ها بسیار ساده بود ولی دلی شادتر داشتیم و من هیچ حسرتی از آن زمان ندارم جز اینکه چرا بزرگ‌تر شدم من کودکی‌ام را واقعا دوست داشتم و با اینکه لباس آن‌چنانی برای عید نداشتیم اما عید نوروز برایم خیلی جذاب بود. سفره‌های هفت سین آن زمان بسیار ساده بود و با چند تخم مرغ و سبزه و… پر می‌شد، ولی الان سفره‌ها پر از تجملات و رنگین شده است.

ما با کمترین و ساده‌ترین چیزها بیشترین لذت را می‌بردیم و برای همین خلائی نداشتیم. ما بچه‌های پایین شهر بودیم و یاد گرفته بودیم که قانع باشیم. خاطرم هست یک دوچرخه در آن زمان داشتیم که در همان کوچه‌های خاکی با آن لذت می‌بردیم.

* هیچ چیز نبود که آرزویش را داشته باشید؟

- خیر. آرزوی چیزی را نداشتم و اتفاقا عموپورنگ این روزها برگرفته از رویاهای من در زمان کودکی است که واقعیت پیدا کرده است. رویاهایی که در آنها برای خود و خواهرم نمایش بازی می‌کردم.

* فکر می‌کنم شیطنت‌های زیادی هم در زمان کودکی داشتید؟

- تقریبا شر بودم اما بیشتر دوست داشتم فرد متمایزی باشم. سعی می‌کردم در انشا نوشتن و در فعالیت‌های مدرسه هم این تمایز را از خود نشان دهم و یا با انجام خوب کارهایم خود را به معلم نشان می‌دهم.

در مدرسه هم در نمایش‌ها بازی می‌کردم و حتی ناظمی داشتم که فکر نمی‌کرد وارد صداوسیما شوم ولی وقتی این سال‌های مرا دید گفت به همان چیزی رسیدم که دوستش داشتم.

* شما همیشه می‌گویید کودک درونتان خیلی زنده است چقدر می‌توانید آزادانه و راحت زندگی کنید و چقدر در سختی‌های زندگی و شرایط کنونی ممکن است شما هم درگیر شوید؟

- من همیشه به دوستان می‌گویم که از لذت‌های کوچکی که آن‌ها بهره‌مند می‌شوند دیگر نمی‌توانم لذت ببرم به طور مثال من یک هفته به هند رفتم و این یک هفته آرامش بسیاری داشتم از لباسی که می‌پوشیدم تا دمپایی لاانگشتی و دیگر مواردی که می‌توانستم به راحتی در خیابان خرید کنم و این‌ها همان لذت‌های کوچکی است که شاید به چشم نمی‌آید.

ماجرای مردودی در آزمون منوچهر نوذری/ بچه‌های امروز «رؤیا» ندارند - 18

* که همان سفر هند و ماجرای دختر هندی هم حاشیه شد!

- ما در فضایی هستیم که از هر چیز کوچکی یک حاشیه بزرگ می‌سازیم! تازه من با قشر معصومی سر و کار دارم که اهل حاشیه نیستند و این حاشیه‌ها را بزرگ‌ترها بیشتر می‌سازند.

* برای خودتان عجیب نیست که چرا اینقدر همه منتظر ازدواج شما هستند و از یک سفر ساده شما هم حاشیه می‌سازند؟!

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

- مردم خیلی مرا دوست دارند و مرا عضوی از خانواده خود می‌دانند و بارها سوال کرده‌اند که عمو ما کی می‌توانیم زن عموی خود را ببینیم (می‌خندد) اکثرا هم خوشبختی مرا می‌خواهند و از این زاویه نگاه می‌کنند ولی بسیاری از مجریان تلویزیون هم هستند که هنوز ازدواج نکرده‌اند و نمی‌دانم چرا بیشتر از من می‌پرسند. با این حال از این منظر نگاه می‌کنم که مرا خیلی دوست دارند و از روی صمیمیت است و اصلا این لفظ «عمو» خیلی برای من صمیمیت ایجاد کرد.

* فکر می‌کنم به فرزند نداشته شما هم خیلی حسادت پیش آید.

- نه تنها به فرزند که به همسرم هم حسادت می‌کنند (می‌خندد)! اگر من در فضای مجازی کسی را لایک کنم، برخی می‌روند و چند و چون ماجرا را در می‌آورند که ببینند طرف چه کسی است.

* کمی از ورودتان به تلویزیون بگویید. خاطره‌ای را چند بار از تست دادن خود نزد منوچهر نوذری تعریف کرده‌اید اما هیچ گاه نگفتید که چرا ایشان شما را رد کرد و چه دلایلی داشت که اجرایتان را دوست نداشت؟

- آن زمان منوچهر نوذری در برنامه «صبح جمعه با شما» حضور داشت و من هم دوست داشتم به رادیو بروم و در این برنامه فعالیت کنم. در سال ۷۴ یک روز آقای نوذری برای اجرا تست می‌گرفت که من هم رفتم. زمانیکه نوبت من شد داخل اتاق رفتم. همان ابتدای سلام و احوالپرسی به من گفت بفرمایید بیرون! بعد از اینکه کمی فکر کردم فهمیدم در نزده و رفته بودم داخل!

همان موقع بعد از دقایقی دوباره در زدم و رفتم داخل که این بار سر ایشان پایین بود و در حدود چند دقیقه اصلا نگاهم نکرد. آن لحظات برایم بسیار سخت بود. من در مقابل فرد محبوب و مشهوری بودم که برنامه‌های رادیویی و تلویزیون را اجرا می‌کرد و همان زمان مجری «مسابقه هفته» بود و همه اینها باعث می‌شد که اعتماد به نفس خود را از دست بدهم. من در آن سکوت چند دقیقه‌ای مرگ را جلوی چشمان خود دیدم، نه می‌توانستم بیرون بروم و نه می‌توانستم بنشینم و هیچ کار دیگری نمی‌توانستم انجام دهم.

خیلی سخت بود و بعد از آن دقایق آقای نوذری سوال پرسید که چه کسی معرفی‌ات کرد و من توضیح دادم و بعد گفت حالا برو بیرون که من توضیح دادم من برای این کار حرف دارم. من بیرون رفتم و دقایقی روی یک صندلی همان جا نشستم که فردی جلوی من آمد و به من روزنامه‌ای داد که متن سختی در آن نوشته شده بود و از من خواست آن متن را بخوانم. من آن را خواندم و آن فرد به من گفت ۱۰ روز دیگر به رادیو بروم که به عنوان مهمان دعوت شده بودم. روزی بود که دوباره خود آقای نوذری بود و در کنار او هنرمندان دیگری هم از جمله حسین عرفانی، شهلا ناظریان، ژاله صادقیان و… هم بودند.

مرا اینگونه معرفی کردند که ادعا دارم که می‌توانم تقلیدی بر همه صداها داشته باشم. من هم سناریویی در ذهنم چیده بودم که صداهایی از محمود شهریاری که آن زمان مسابقه «بخور بخور» را داشت تا سریال‌های «اوشین» و دیگر شخصیت‌ها را همه در این سناریو آوردم و بعد از اجرای من همه دست زدند و بعد یک ماه دیگر برای اجرا در رادیو دعوت شدم.

ماجرای مردودی در آزمون منوچهر نوذری/ بچه‌های امروز «رؤیا» ندارند - 31

* و بعد سال ۸۴ هم به برنامه «صندلی داغ» با اجرای خود منوچهر نوذری دعوت شدید. شما را به یاد داشت؟

-فکر نمی‌کنم، خود من هم یادآوری نکردم. زمانی که من را دعوت کردند که به برنامه بروم، چندین بار با من تماس گرفتند که به آنها می‌گفتم من نمی‌آیم چون می‌ترسم (می‌خندد) و عوامل برنامه گفتند که خود آقای نوذری اصرار داشته است که من به برنامه بروم و خیلی مرا دوست دارد.

خاطرم هست وقتی آن سال با او رو به رو شدم گفت «آخ من عاشق این پدر سوخته‌ام، وقتی بالا و پایین می‌پرد من دیوونه می‌شوم» من بعد از مواجهه با او، رفتم که دستش را ببوسم که اجازه نداد و پرسید چرا؟ که گفتم به گردن ما حق دارید که جواب داد «نه. نه.. خودت هنرمندی ولی اینها دلیل نمی‌شود که زمان گفتگو اذیتت نکنم» (می خندد)

* نکته‌ای درباره ترس از منوچهر نوذری گفتید، شاید خیلی از بچه‌های دهه ۵۰ و ۶۰ کمتر اعتماد به نفس داشتند اما رویاهای بزرگی داشتند برخلاف بچه‌های دهه ۸۰ و ۹۰ که اعتماد به نفس بالایی دارند اما آیا رویاهایشان هم به همین اندازه بزرگ است؟

- بچه‌های الان رویا ندارند. آن زمان برای ما خیلی چیزها مهم بود مثلا احترام به پدر و مادر و یا معلم خیلی زیاد بود. معلم جایگاه و ابهتی داشت که برای آن احترام قایل می‌شدیم و یا مجریانی مثل خانم رضایی و یا خانم خامنه جایگاه خاصی داشتند و هنوز هم دارند و اصلا تلویزیون برای همه ما جایگاه داشت و به نظرم خیلی مورد اعتماد بود ولی اکنون اینقدر همه چیز سهل الوصول شده است که بچه‌ها کمتر درباره آن رویا دارند.

ما آن زمان نمی‌توانستیم مثل بچه‌های الان برای مجری مورد علاقه خود کامنت بگذاریم و بگوییم من خیلی دوستتان دارم کاری که اکنون به راحتی انجام می‌شود و حتی فرد به خود اجازه می‌دهد به راحتی توهین کند. طبیعتا وقتی اینقدر همه چیز در دسترس است دیگر رویایی باقی نمی‌ماند.

من خاطرم هست کارتونی می‌دیدم به نام «جزیره اسرارآمیز» که همیشه رویایم این بود که بالن داشته باشم و به دنیا سفر کنم اما اکنون در کدامیک از آثار ما رویاپردازی می‌شود. من دوست خیالی داشتم و با خیلی از رویاهایم زندگی می‌کردم و فکر می‌کنم امروز بچه‌ها کمتر می‌توانند رویا پردازی کنند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با عمو پورنگ از تلگرام

پژمان بازغی از کودک شو خداحافظی کرد

🔹مجری برنامه تلویزیونی شبکه نسیم و بازیگر سینما و تلویزیون در واکنش به داوری‌های جشنواره جام جم با «کودک شو» خداحافظی کرد.

🔹عمو پورنگ نیز در اعتراض به نحوه داوری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم و برگزیدگان این جشنواره گفت: شاید نخواهند دیده شویم، شاید نخواهند شنیده شویم، غافل از آنکه عزت را خداوند می‌دهد و مردم بهترین داورند.


در ادامه بخوانید

مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم انعقاد تفاهم نامه آموزش و توانمند سازی ایثارگران جویای کار میان بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور صبح امروز با حضور محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و سلیمان پاک سرشت رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای برگزار شد. در این مراسم پاکدل گفت: مرجع صدور مجوز برای تمام مراکز آموزشی فنی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور است به همین منظور نسبت به انعقاد این تفاهم نامه اقدام کردیم. بر اساس این تفاهم نامه علاوه بر آموزش، از سوی صندوق کارآفرینی بنیاد شهید نیز به مراجعین تسهیلات نیز اعطا می‌شود تا بتوانیم از شمار افراد جویای کار بکاهیم. پاکدل با ارائه آماری در حوزه اشتغال ایثارگران تصریح کرد: مجموعا حدود ۹۵ هزار نفر فرد بیکار وابسته به بنیاد شهید در کشور داریم که در سال ۹۷، ۲۵ هزار نفر مشغول به کار شدند. از این تعداد، ۱۴ هزار نفر جذب بخش خصوصی شده و ۱۰ هزار نفر نیز با دریافت تسهیلات از بنیاد شهید موفق به خود اشتغالی و کار آفرینی شدند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، رئیس سازمان صدا و سیما در دیدار رئیس تلویزیون ملی اندونزی و هیئت همراه با خوش آمدگویی به مهمانان اندونزیایی، از فرصت ایجاد شده برای گفتگو میان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و تلویزیون دولتی اندونزی استقبال کرد و گفت: سازمان صداوسیما یکی از برودکستر‌های بزرگ دنیا با ابعاد جهانی است که ۶۶ شبکه تلویزیونی و حدود ۹۰ شبکه رادیویی دارد. دکتر علی عسکری با اشاره به جایگاه خاص جمهوری اسلامی ایران در مناسبات منطقه‌ای و جهانی و تلاش برای برقراری صلح و ثبات برای مردم منطقه و دنیا، تعامل با کشور‌های اسلامی و به خصوص اندونزی را حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: برگزاری این جلسه می‌تواند در راهبرد تحکیم و گسترش روابط دو کشور مهم و پرجمعیت اسلامی یعنی ایران و اندونزی، موثر باشد. رئیس سازمان صدا و سیما گفت:: ما حاضریم به طور عملی و واقعی، همکاری مان را آغاز کنیم. دکتر علی عسکری با اشاره به نزدیکی ماه رمضان و درخواست طرف اندونزیایی، موافقت کرد تا محصولات قرآنی و دینی سازمان به مسئولان اندونزیایی ارائه شود. رئیس رسانه ملی با بیان اینکه صداوسیما با ساخت چند صد سریال، در حوزه سریال سازی حرفه‌ای است گفت: ما آماده‌ایم شما را در ساخت سریال، یاری کنیم و حتی آثارمان را دوبله کرده و در اختیارتان قرار دهیم. دکترعلی عسکری از آمادگی برای تبادل مستند میان دو رسانه هم استقبال کرد. حلمی یحیی، رئیس تلویزیون ملی اندونزی که به همراه اکتاوینو علیمودین، سفیر اندونزی در تهران و پنج تن از مدیران تلویزیون ملی اندونزی، مهمان سازمان صداوسیما بود با ابراز تشکر از مهمان نوازی و استقبال از پیشنهاد‌های رئیس رسانه ملی، ابراز امیدواری کرد این دیدار بر آینده روابط دو کشور تاثیر بگذارد. حلمی یحیی با اشاره به کمبود اطلاعات مردم ایران و اندونزی از یکدیگر و به خصوص آشنا نبودن مردم اندونزی با پیشرفت‌های بعد از انقلاب اسلامی در ایران گفت: تعمیق همکاری‌های رسانه‌ای می‌تواند به آشنایی بیشتر دو ملت منجر شود و بنابراین بسیار مشتاقیم تا از این فرصت برای انعقاد توافقنامه همکاری استفاده کنیم. علیمودین، سفیر اندونزی در تهران هم در این دیدار به ظرفیت‌های بالای رسانه‌ای دو طرف اشاره و تاکید کرد: ما می‌خواهیم اخبار ایران را از خود شما دریافت کنیم و از امکانات شما برای شناخت بهتر کشورتان بهره ببریم. وی افزود: هم اکنون وزارت خارجه اندونزی، تنها از شبکه پرس تی وی به عنوان منبع موثق خبری درباره ایران استفاده می‌کند و ما با توجه به جایگاه دو کشور می‌توانیم در حوزه‌های داخلی و خارجی یکدیگر به درک کامل از هم برسیم.
تابناکتابناک5 ساعت قبل
در این روز‌ها یک گفتگو هم در فضای مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود، بین فردوسی پور و مدیر شبکه سه رد و بدل شده است. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!». دوشنبه شب دیگری از سال ۹۸ هم بدون عادل فردوسی پور و برنامه پرمخاطبش شب گذشته سپری شد. برنامه‌ای که حدود دو دهه محبوب‌ترین برنامه تلویزیون بود، اما این محبوبیت برای بعضی قابل قبول نبود تا پروژه حذف عادل فردوسی پور کلید بخورد. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!».
ایسناایسنا4 ساعت قبل
دبیرخانه جشنواره «کتابخوانی رضوی» فراخوان نهمین دوره این جشنواره را منتشر کرد. بخش‌های نهمین جشنواره کتابخوانی رضویاین جشنواره در دو بخش «فردی» و «خانوادگی» برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه منابع مرتبط با این بخش، در دو شیوه مکتوب و الکترونیکی در جشنواره شرکت کنند. مقررات شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضویدر بخش «شرایط و مقررات» این فراخوان آمده، شرکت در این جشنواره برای عموم علاقه‌مندان در تمامی گروه‌های سنی میسر است و شرکت برای عموم کتابداران علاقه‌مند، تنها در بخش الکترونیک امکان‌پذیر است. راهنمای شرکت در جشنواره برای بخش جوان و بزرگسالبر اساس فراخوان منتشرشده علاقه‌مندان به شرکت در بخش «جوان و بزرگسال» می‌توانند از سه شیوه‌ مختلف در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کنند. نحوه ارسال آثار به نهمین جشنواره کتابخوانی رضویشرکت‌کنندگان می‌توانند علاوه بر ارسال آثار از طریق الکترونیک آثار مکتوب خود را به نزدیک‌ترین کتابخانه عمومی محل زندگی شان تحویل دهند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ برات قبادیان پس از بازدید از مناطق سیل زده استان خوزستان با اعلام این خبر گفت: بیشترین آسیب متوجه صنایع نیشکر و شرکت توسعه نیشکر استان خوزستان است. سرمایه اصلی این شرکت‌ها زمین است و هم اکنون تمام زمین‌ها دچار آب گرفتگی کامل شده‌اند. تمام رودخانه‌هایی که در استان‌های شمالی این استان قرار دارند و همین طور آب ذوب شده از برف‌ها به سمت خوزستان سرازیر می‌شوند. با توجه به شرایط موجود خروج آب از استان خوزستان زمان بیشتری می‌برد و در نتیجه شاهد خسارت‌های بیشتری خواهیم بود که نیازمند برنامه ریزی است. بازسازی و جبران خسارت‌های خوزستان توجه ویژه مسؤلان و مقامات بلندپایه کشوری و عزم و اراده ملی را می‌طلبد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی تالار رودکی؛ محمدرضا علیزاده افزود: در اردیبهشت نیز متناسب با فضا و ایام ماه شعبان دو برنامه ملی برپایی نمایشگاه آثار گونتر اوکر تحت عنوان «کرنش به حافظ» و برگزاری ارکستر ملی ایران در کرمان را خواهیم داشت. علیزاده تصریح کرد: در راستای تعامل بین موزه هنر‌های معاصر کرمان و کشور و معرفی هرچه بیشتر آثار موزه کرمان و معرفی استان از طریق ظرفیت‌های هنری این خطه، طی ۳ سال گذشته برنامه‌های بسیار خوبی در بخش هنر‌های تجسمی در موزه معاصر کرمان برگزار شده است. وی بیان کرد: در سال ۹۶ بیست و چهارمین جشنواره ملی جوانان هنر‌های تجسمی کشور را در کرمان برگزار کردیم و با توجه به ظرفیت استان در این بخش قرار شد برای تعاملات هنری موزه کرمان در سطح ملی و بین المللی، نمایشگاه آثار هنرمندان بین المللی برپا شود و در این راستا شاهد برگزاری نمایشگاه آثار تونی کرگ بودیم و همچنین قرار شد خانه‌های تاریخی تبدیل به خانه‌ها موزه‌های رشته‌های هنری بشوند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: در ادامه این رویدادها، ۵ اردیبهشت شاهد برپایی نمایشگاه آثار گونتر اوکر هنرمند معاصر آلمانی تحت عنوان «کرنش به حافظ» خواهیم بود. وی افزود: اوکر یکی از مریدان حافظ است و به علت ارادتی که به این شاعر ایرانی داشته، آثار وی به نوعی برگرفته از اشعار حافظ است. علیزاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: در راستای استفاده از ظرفیت‌ها و معرفی کرمان، برای نخستین بار ارکستر ملی ایران در کرمان برگزار می‌شود که رویداد بزرگی است. وی بیان کرد: ارکستر ملی ایران توسط فرهاد فخرالدینی در سال ۷۷ راه‌اندازی شده و رهبری ارکستر را وی و فریدون شهبازیان به عهده داشته‌اند و بنیاد رودکی حمایت این ارکستر را به عهده دارد و کنسرت‌هایی در برخی استان‌ها و به طور خاص در تهران اجرا شده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: ارکستر، موسیقی فاخر کشور است که ترانه‌های حماسی ملی را ارائه می‌کند و برگزاری ارکستر ملی در کرمان توسط انجمن موسیقی استان با هماهنگی بنیاد فرهنگی هنری رودکی در ۶ و ۷ اردیبهشت ساعت ۲۱ در کرمان خواهد بود. وی افزود: همه اعضای کنسرت در کرمان حضور خواهند داشت و حدود ۶۰ نفر نوازنده و رهبر ارکستر حضور دارند و خواننده سالار عقیلی است. علیزاده با اشاره به اینکه قرار است کنسرت در میدان گنجعلیخان برگزار شود که به احتمال زیاد این مکان تغییر می‌کند، گفت: از عنایت ویژه استاندار به فعالیت‌های هنری و فرهنگی و حمایت در برگزاری ارکستر ملی تشکر می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر