تیر خلاص نویسنده سوئدی به خواننده‌های تنبل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سرگرمی
تیر خلاص نویسنده سوئدی به خواننده‌های تنبل

تیر خلاص نویسنده سوئدی به خواننده‌های تنبل

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
فارس نوشت: رمان «تصرف عدوانی» از آن دست آثاری است که برای خواندنش باید حوصله خرج کنید و اثری نیست که در چند صفحه اول شما را گرفتار کند ولی مطمئن باشید نویسنده سوئدی آن، یک‌جایی در طول ۱۷۰ صفحه از اثرش تیر خلاص را به شما خواهد زد.

«وقتی می‌گوییم [اثری] انتقادی، لازم نیست منفی یا حتی به ظاهر بی‌غرض باشد. اما باید پرسشگرانه، بی‌طرف، بی‌تعصب و بدون هیچ پیش فرضی، جست‌وجوگر باشد. باید حاضر باشد عادت همیشگی تماشاگر را بشکند و او را از تماشا کردن بی‌کنش و بی‌فکر بیرون بیاورد.»

«آدم می‌خواهد چیزی را بشناسد، افسرده شود، مشکلی را حل کند، تفسیر و تاویل کند … نمی‌خواهد مدیحه‌سرایی کند.»

این چند خط بخشی از رمان ۱۷۰ صفحه‌ای «تصرف عدوانی» است که طی مدت دو سالی که از ترجمه و انتشار آن در کشور ما می‌گذرد قریب به ۳۰ مرتبه تجدید چاپ شده است.

تا پیش از رسیدن به جملات بالا در صفحات ۱۳۶ و ۱۳۷، که شاهد گفت‌وگویی میان شخصیت اصلی با چند نفر پیرامون یک فیلم مستند هستیم، این کتاب را اثری خسته‌کننده و کش‌دار می‌دانیم. پیوسته با خود این پرسش را مطرح می‌کنیم که این اثر به کدام دلیل بیش از ۲۵ مرتبه تجدید چاپ شده است؛ مشتی فلسفه‌ورزی که از دل آن تعداد بسیار بالایی تکه‌های جذاب مناسب اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی بیرون می‌آید ولی در آن نه خبری از قصه است و نه قرار است فراز و فرود آنچنانی شاهد باشیم. اما به صفحات ۱۳۵ به بعد که می‌رسیم، یعنی در یک چهارم پایانی کتاب، نویسنده تیر خلاص را به سمت خواننده شلیک می‌کند.

«داستانی درباره عشق» عبارتی است که زیر نام رمان نوشته شده و شاید برخی را با تصور اینکه قرار است یک داستان عشقی پرآب‌چشم بخوانند، تهییج کند تا کتاب را بخرند ولی در واقع در این اثر خبری از آن وصال‌های هندی و فراق‌های هزار و یک شبی نیست و خواننده بیشتر مشغول خواندن لایه‌های زیرین یک عشق است.

کتاب می‌تواند دایره گسترده‌ای از مخاطبان را با خود درگیر کند و آنها را به تأمل در روابط و نوع مواجهه آنها با انسان‌ها دعوت کند. کاوش در پس‌پشت ذهن انسان در مواقعی مانند دوری از معشوق یا حین فکر کردن به کسی که دوستش داریم، کاری است که «تصرف عدوانی» می‌کند و آن‌چیزی که در این کتاب می‌بینیم تصویری است از انسان در یک موقعیت انسانی!

۱۷۰ صفحه‌ای که در بخش‌هایی ممکن است حوصله خواننده را سر ببرد زیرا حرف تازه‌ای در میان نیست و عشق استر و هوگو نیز به وصال ختم نمی‌شود ولی خواننده شاهد تجربه‌ای تازه از ادبیات است.

هرچند که «تصرف عدوانی» بر پایه یک رابطه شکل می‌گیرد که این از اصول اولیه پیرنگ است ولی خیلی رابطه در کانون قصه نیست بلکه کاوش در حالات انسان مسئله آن است و به خوبی خواننده در این کاوش شریک می‌شود.

این رمان همانطور که بالاتر هم اشاره شد، اثری است که خواننده را غافلگیر می‌کند و پیشنهادی جدی برای کسانی است که به ادبیات متفاوت علاقه دارند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ادبیات داستانی، بازار کتاب، رمان و معرفی کتاب از تلگرام

➖کسی هست که نخواهد مثل دیگران باشد؟ / درباره‏ ی رمان آدم ‏های عادی پرواز نمی‏ کنند نوشته‌‏ی پاول وژینف

▫️نوشتن درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی کتابی که تاکنون هیچ اثری از نویسنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آن، به فارسی ترجمه نشده است، دشواری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص خودش را دارد. به ویژه آن زمان که با ادبیات فانتزی و تخیلی سروکار داریم.


‌روزی زﻧﯽ از یک ﺣﻘﻮقدان ﭘﺮﺳﯿﺪ:

ﺗﺎ ﮐﯽ ﻣﯽ ﺧﻮاهید ﺑﻪ ﻣﺮدان اﺟﺎزه ﺑﺪهید زن دوم ﺑﮕﯿﺮند؟!

ﺣﻘﻮقدان ﮔﻔﺖ:

ﺗﺎ زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ زﻧﻬﺎ ﯾﺎد ﺑﮕﯿﺮند زن دوم ﻫﯿﭻ ﻣﺮدی نشوند …

📚 از ماست که بر ماست

👤 سیمین دانشور

هجدهم اسفندماه سالروز درگذشت سیمین دانشور است. روزی که «سیمین» به دیدار «جلال» رفت …

وی نویسنده، مترجم و همسر جلال آل‌احمد بود. و نخستین زن ایرانی بود که به صورت حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت.

مهم‌ترین اثر او رمان «سووشون» است که نثری ساده دارد و به هفده زبان ترجمه شده است و از پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می‌رود.

روحش شاد و یادش گرامی🥀


📘📙📗📕

معرفی کتاب

امروز۶ فوریه از سوی سازمان ملل، روز جهانی منع ختنه زنان (ناقص‌سازی جنسی زنان) نامیده شده‌است. در این باره مى توانید کتاب‌های زیر را بخوانید:

📗 ۳ کتاب زیر کتاب‌های پژوهشی هستند در ارتباط با ناقص سازی جنسی زنان در ایران

تیغ و سنت/ نویسنده: رایحه مظفریان

به نام سنت/ نویسنده: کامیل احمدی

تراژدی تن/ نویسنده: فاطمه کریمی

📗۳ کتاب از واریس دیری نیز به ناقص سازی جنسی زنان می‌پردازد.

گل صحرا که مجموعه‌ی خاطره‌ها و اعترافات اوست به عنوان زنی از قبایل کوچ‌نشین افریقا. او در این کتاب خاطرات کودکی و نوجوانی خود و چگونگی ناقص سازی جنسی و فرارش از آفریقا به سوی لندن را شرح می‌دهد.

در کتاب طلوع صحرا او شرح می‌دهد چگونه سفیر سازمان ملل متحد در راه توقف ختنه زنان جهان شد.

و در کتاب کتاب «کودکان صحرا به همراه کورینا میلبورن میزان رواج ناقص سازی جنسی زنان در اروپا را نشان دادند


📕📙📘📗

معرفی کتاب

من نجود هستم ده ساله، مطلقه

نویسنده: دلفین مانوئی، نجود علی

مترجم: مریم تفضلی

اینجا یمن است و نجود روایتگر داستان زندگی خود است در این سرزمین … …..

دختری که با والدین، برادران و خواهرانش زندگی می‌کند.

او عاشق قایم باشک بازی است و شکلات هم خیلی دوست دارد. از نقاشی کشیدن لذت می‌برد و با وجودی که دریا را تا کنون ندیده است ولی در رؤیاهایش خود را یک لاک پشت آبی می‌بیند.

در غروب یک روز سرد و خاکستری سال ۲۰۰۸، لبخند نجود ناگهان تبدیل به اشک‌های تلخی می‌شود. پدرش به او گفت که باید با مردی ازدواج کند که سه برابر سن او را دارد. گویی تمام دنیا روی سرش خراب شد. مراسم ازدواج او در ظرف مدت چند روز برگزار شد و دخترک تصمیم گرفت تا تمام توانش را جمع کند و خود را از این سرنوشت شوم نجات دهد.


📆 آموزگار همه کودکان سوئد

۱۶ مارس ۱۹۴۰: ۷۹ سال پیش در چنین روزی سلما لاگرلوف (Selma Lagerlöf) در ملک خود مورباکا در ورملاند درگذشت.

🔻سلما لاگرلوف در ورملاند، استانی در میانه غربی سوئد زاده شد. خانواده‌اش زمین‌دار بودند، ولی ۸ ساله بود که پدر میخواره‌اش دار و ندارش را به پای الکل ریخت و خانواده را آواره کرد. سلما می‌گفت: «به فلج کودکان دچار بودم و همیشه تنها. از هشت سالگی این فکر در سرم بود که روزی نویسنده شوم و با پول کتاب‌هایم ملک از دست‌رفته‌مان را باز بخرم.» او به پایتخت سوئد رفت و همانجا در ۲۷ سالگی آموزگار دبستان شد و بعدها به تشویق اولیای مدرسه، داستان‌هایی برای کودکان نوشت.

🔻۳۲ ساله بود که ۵ داستان به هم پیوسته‌اش را در یک مجله زنان چاپ کرد و سپس این داستان‌ها را که مایه‌هایی از زندگی خودش و پدر میخواره‌اش داشتند، به عنوان رمان «افسانه گوستابرلینگ» منتشر کرد و با این رمان بلندآوازه شد.

📌 متن کامل #روزشمار امروز را بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳FASr&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


➖ رام‏ کننده‏ ی ارواح/ درباره‌ی رمان شکوفه‏‌های عناب نوشته‏ ی رضا جولایی

▫ پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی روایی و فکری رضا جولایی با رمان «شکوفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عناب» به بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیار تاثیرگذاری رسیده است.


در ادامه بخوانید

طرز تهیه کباب کوبیده دو رنگ

تابناکتابناک1 روز قبل
شش شگرد برای تسهیل امور آشپزخانه گوردن رمزی آشپز حرفه‌ای معروف در این ویدیو به شما شش شگرد برتر در …چرا باید از سنگ پیتزا استفاده کنیم؟ اکثر پیتزاهای خانگی و حتی در رستوران‌های معمولی پیتزا را در سینی پیتزا …طرز تهیه استیک ماهی گیدر ماهی تن زرد باله (گیدر) در جنوب ایران صید می‌شود، در این ویدیو با طرز …طرز تهیه ساندویچ سالاد مرغ مخصوص یکی از فست فودهای خوش طعم و سالم، ساندویچ مرغ است که گاهی در قالب سالاد …طرز تهیه همبرگر پفکی پفکی شدن همبرگر یکی از تکنیک‌هایی است که هر آشپزی بلد نیست و جزو ایده‌ها …طرز تهیه نان سیر به سبک رستورانی «نان سیر / گارلیک برد / Garlic bread» یک نان است که معمولا با ترکیبی از …دستور پخت خورش مرغ و آلو خورش مرغ و آلو یکی از غذاهایی است که طرفدار خاص خود را دارد و به واسطه …دستور پخت ماهی سرخو گریل شده «سرخو ماهیان / اسنپرها / Snappers» یک گروه از ماهی‌ها است که طعم خاص و …ترفند پخت سریع و آسان سبزیجات روش‌های مختلفی برای پختن سبزیجات وجود دارد ولی یکی از سریع‌ترین و …دستور پخت پیتزای پپرونی گوشت بدون خمیر بسیاری از افراد به گلوتن یا غلات حساسیت دارند و نمی‌توانند غذاهایی که …دستور پخت چلو گردن با سس پیاز چلو گردن یکی از غذاهای خوش طعم است که معمولا با گوشت گردن گوسفند تهیه …طرز تهیه ارده خانگی ارده یا تاهینی خوراکی است که از آسیاب کردن دانه‌های کنجد برشته شده با …سه روش برای کندن پوست سیر صدها روش برای کندن پوست سیر وجود دارد. انتخاب هر یک از این روش‌ها به …دستور پخت سوپ جو زرد سوپ جو یکی از سوپ‌های خوش طعم و پرطرفدار است که با شیوه‌های متفاوتی و …طرز تهیه نوشابه اسپرایت خانگی اسپرایت، همان نوشابه بی‌رنگ لیمویی معروف است که در سراسر جهان فروخته …طرز تهیه روغن کرمانشاهی خانگی روغن کرمانشاهی نوعی روغن حیوانی است که با حرارت دادن به کره و تبخیر آب و …طرز تهیه پاپ کورن کاراملی نمکی پاپ کورن خوراکی خوشمزه و سالمی است و درست کردن آن نیز بسیار ساده است …. طرز تهیه پیتزای تابه‌ای درست کردن پیتزا در یک تابه کار سختی نیست و می‌توان در عرض تنها ۱۵ دقیقه …طرز تهیه دسر بنافی ساندی بنافی یک نوع دسر انگلیسی محبوب است که با موز و شیر و خامه و تافی درست …

ساحلی در ایران که می‌تواند جاذب سرمایه گردشگران خارجی باشد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ساحل هرمزگان در بندرعباس یکی از وسیع‌ترین و همینطور جذاب‌ترین سواحل کشور است که با توجه بیشتر مسئولان و همینطور سرمایه گذاری‌های بلند مدت می‌تواند مرکزی مناسب برای سفر جهانگردان به این منطقه باشد. بیشتر بخوانید: استفاده از ابزار سینما برای ترویج گردشگریانتهای پیام/ساحلی زیبا در ایران + فیلم

فیلم | درگیری مخاطبان پردیس سینمایی باغ کتاب با حراست

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین؛ چند روزی است که اختلاف ساعت کاری پردیس سینمایی باغ کتاب با دیگر بخش‌های این مجموعه برای مخاطبان سینما دردسرساز شده است. سانس پایانی پردیس سینمایی باغ کتاب راس ساعت ۲۳:۵۹ آغاز به کار می‌کند در حالیکه چراغ‌ها، پله‌ها و درهای برقی این مجموعه پیش از پایان بخش آخرین سانس سینماها به کل خاموش می‌شود و موجبات نارضایتی مخاطبان را فراهم می‌کند. این اتفاق در شب گذشته (سه شنبه شب) که به دلیل نیم بها بودن قیمت بلیط، سالن‌ها حجم زیادی از مخاطب را به خود می‌بینند، موجب درگیری مردم با کارکنان حراست و ورود پلیس برای حل و فصل ماجرا شد.

فیلم | توضیح داماد محمدعلی نجفی درباره عزل وکیلش از وکالت شهردار پیشین تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
اگر خرید جک s۳ را به عنوان گزینه نهایی خود برای صاحب شدن یک کراس آور انتخاب کرده‌اید، شاید بهتر باشد که کمی در این انتخاب خود فکر کنید و در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن مطالعه بیشتری داشته باشید.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر