1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سرگرمی
تیر خلاص نویسنده سوئدی به خواننده‌های تنبل

تیر خلاص نویسنده سوئدی به خواننده‌های تنبل

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
فارس نوشت: رمان «تصرف عدوانی» از آن دست آثاری است که برای خواندنش باید حوصله خرج کنید و اثری نیست که در چند صفحه اول شما را گرفتار کند ولی مطمئن باشید نویسنده سوئدی آن، یک‌جایی در طول ۱۷۰ صفحه از اثرش تیر خلاص را به شما خواهد زد.

«وقتی می‌گوییم [اثری] انتقادی، لازم نیست منفی یا حتی به ظاهر بی‌غرض باشد. اما باید پرسشگرانه، بی‌طرف، بی‌تعصب و بدون هیچ پیش فرضی، جست‌وجوگر باشد. باید حاضر باشد عادت همیشگی تماشاگر را بشکند و او را از تماشا کردن بی‌کنش و بی‌فکر بیرون بیاورد.»

«آدم می‌خواهد چیزی را بشناسد، افسرده شود، مشکلی را حل کند، تفسیر و تاویل کند … نمی‌خواهد مدیحه‌سرایی کند.»

این چند خط بخشی از رمان ۱۷۰ صفحه‌ای «تصرف عدوانی» است که طی مدت دو سالی که از ترجمه و انتشار آن در کشور ما می‌گذرد قریب به ۳۰ مرتبه تجدید چاپ شده است.

تا پیش از رسیدن به جملات بالا در صفحات ۱۳۶ و ۱۳۷، که شاهد گفت‌وگویی میان شخصیت اصلی با چند نفر پیرامون یک فیلم مستند هستیم، این کتاب را اثری خسته‌کننده و کش‌دار می‌دانیم. پیوسته با خود این پرسش را مطرح می‌کنیم که این اثر به کدام دلیل بیش از ۲۵ مرتبه تجدید چاپ شده است؛ مشتی فلسفه‌ورزی که از دل آن تعداد بسیار بالایی تکه‌های جذاب مناسب اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی بیرون می‌آید ولی در آن نه خبری از قصه است و نه قرار است فراز و فرود آنچنانی شاهد باشیم. اما به صفحات ۱۳۵ به بعد که می‌رسیم، یعنی در یک چهارم پایانی کتاب، نویسنده تیر خلاص را به سمت خواننده شلیک می‌کند.

«داستانی درباره عشق» عبارتی است که زیر نام رمان نوشته شده و شاید برخی را با تصور اینکه قرار است یک داستان عشقی پرآب‌چشم بخوانند، تهییج کند تا کتاب را بخرند ولی در واقع در این اثر خبری از آن وصال‌های هندی و فراق‌های هزار و یک شبی نیست و خواننده بیشتر مشغول خواندن لایه‌های زیرین یک عشق است.

کتاب می‌تواند دایره گسترده‌ای از مخاطبان را با خود درگیر کند و آنها را به تأمل در روابط و نوع مواجهه آنها با انسان‌ها دعوت کند. کاوش در پس‌پشت ذهن انسان در مواقعی مانند دوری از معشوق یا حین فکر کردن به کسی که دوستش داریم، کاری است که «تصرف عدوانی» می‌کند و آن‌چیزی که در این کتاب می‌بینیم تصویری است از انسان در یک موقعیت انسانی!

۱۷۰ صفحه‌ای که در بخش‌هایی ممکن است حوصله خواننده را سر ببرد زیرا حرف تازه‌ای در میان نیست و عشق استر و هوگو نیز به وصال ختم نمی‌شود ولی خواننده شاهد تجربه‌ای تازه از ادبیات است.

هرچند که «تصرف عدوانی» بر پایه یک رابطه شکل می‌گیرد که این از اصول اولیه پیرنگ است ولی خیلی رابطه در کانون قصه نیست بلکه کاوش در حالات انسان مسئله آن است و به خوبی خواننده در این کاوش شریک می‌شود.

این رمان همانطور که بالاتر هم اشاره شد، اثری است که خواننده را غافلگیر می‌کند و پیشنهادی جدی برای کسانی است که به ادبیات متفاوت علاقه دارند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ادبیات داستانی، بازار کتاب، رمان و معرفی کتاب از تلگرام

📘📙📗📕

معرفی کتاب

امروز۶ فوریه از سوی سازمان ملل، روز جهانی منع ختنه زنان (ناقص‌سازی جنسی زنان) نامیده شده‌است. در این باره مى توانید کتاب‌های زیر را بخوانید:

📗 ۳ کتاب زیر کتاب‌های پژوهشی هستند در ارتباط با ناقص سازی جنسی زنان در ایران

تیغ و سنت/ نویسنده: رایحه مظفریان

به نام سنت/ نویسنده: کامیل احمدی

تراژدی تن/ نویسنده: فاطمه کریمی

📗۳ کتاب از واریس دیری نیز به ناقص سازی جنسی زنان می‌پردازد.

گل صحرا که مجموعه‌ی خاطره‌ها و اعترافات اوست به عنوان زنی از قبایل کوچ‌نشین افریقا. او در این کتاب خاطرات کودکی و نوجوانی خود و چگونگی ناقص سازی جنسی و فرارش از آفریقا به سوی لندن را شرح می‌دهد.

در کتاب طلوع صحرا او شرح می‌دهد چگونه سفیر سازمان ملل متحد در راه توقف ختنه زنان جهان شد.

و در کتاب کتاب «کودکان صحرا به همراه کورینا میلبورن میزان رواج ناقص سازی جنسی زنان در اروپا را نشان دادند


📕📙📘📗

معرفی کتاب

من نجود هستم ده ساله، مطلقه

نویسنده: دلفین مانوئی، نجود علی

مترجم: مریم تفضلی

اینجا یمن است و نجود روایتگر داستان زندگی خود است در این سرزمین … …..

دختری که با والدین، برادران و خواهرانش زندگی می‌کند.

او عاشق قایم باشک بازی است و شکلات هم خیلی دوست دارد. از نقاشی کشیدن لذت می‌برد و با وجودی که دریا را تا کنون ندیده است ولی در رؤیاهایش خود را یک لاک پشت آبی می‌بیند.

در غروب یک روز سرد و خاکستری سال ۲۰۰۸، لبخند نجود ناگهان تبدیل به اشک‌های تلخی می‌شود. پدرش به او گفت که باید با مردی ازدواج کند که سه برابر سن او را دارد. گویی تمام دنیا روی سرش خراب شد. مراسم ازدواج او در ظرف مدت چند روز برگزار شد و دخترک تصمیم گرفت تا تمام توانش را جمع کند و خود را از این سرنوشت شوم نجات دهد.


➖ رام‏ کننده‏ ی ارواح/ درباره‌ی رمان شکوفه‏‌های عناب نوشته‏ ی رضا جولایی

▫ پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی روایی و فکری رضا جولایی با رمان «شکوفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عناب» به بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیار تاثیرگذاری رسیده است.


➖کسی هست که نخواهد مثل دیگران باشد؟ / درباره‏ ی رمان آدم ‏های عادی پرواز نمی‏ کنند نوشته‌‏ی پاول وژینف

▫️نوشتن درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی کتابی که تاکنون هیچ اثری از نویسنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آن، به فارسی ترجمه نشده است، دشواری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص خودش را دارد. به ویژه آن زمان که با ادبیات فانتزی و تخیلی سروکار داریم.


‌روزی زﻧﯽ از یک ﺣﻘﻮقدان ﭘﺮﺳﯿﺪ:

ﺗﺎ ﮐﯽ ﻣﯽ ﺧﻮاهید ﺑﻪ ﻣﺮدان اﺟﺎزه ﺑﺪهید زن دوم ﺑﮕﯿﺮند؟!

ﺣﻘﻮقدان ﮔﻔﺖ:

ﺗﺎ زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ زﻧﻬﺎ ﯾﺎد ﺑﮕﯿﺮند زن دوم ﻫﯿﭻ ﻣﺮدی نشوند …

📚 از ماست که بر ماست

👤 سیمین دانشور

هجدهم اسفندماه سالروز درگذشت سیمین دانشور است. روزی که «سیمین» به دیدار «جلال» رفت …

وی نویسنده، مترجم و همسر جلال آل‌احمد بود. و نخستین زن ایرانی بود که به صورت حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت.

مهم‌ترین اثر او رمان «سووشون» است که نثری ساده دارد و به هفده زبان ترجمه شده است و از پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می‌رود.

روحش شاد و یادش گرامی🥀


📆 آموزگار همه کودکان سوئد

۱۶ مارس ۱۹۴۰: ۷۹ سال پیش در چنین روزی سلما لاگرلوف (Selma Lagerlöf) در ملک خود مورباکا در ورملاند درگذشت.

🔻سلما لاگرلوف در ورملاند، استانی در میانه غربی سوئد زاده شد. خانواده‌اش زمین‌دار بودند، ولی ۸ ساله بود که پدر میخواره‌اش دار و ندارش را به پای الکل ریخت و خانواده را آواره کرد. سلما می‌گفت: «به فلج کودکان دچار بودم و همیشه تنها. از هشت سالگی این فکر در سرم بود که روزی نویسنده شوم و با پول کتاب‌هایم ملک از دست‌رفته‌مان را باز بخرم.» او به پایتخت سوئد رفت و همانجا در ۲۷ سالگی آموزگار دبستان شد و بعدها به تشویق اولیای مدرسه، داستان‌هایی برای کودکان نوشت.

🔻۳۲ ساله بود که ۵ داستان به هم پیوسته‌اش را در یک مجله زنان چاپ کرد و سپس این داستان‌ها را که مایه‌هایی از زندگی خودش و پدر میخواره‌اش داشتند، به عنوان رمان «افسانه گوستابرلینگ» منتشر کرد و با این رمان بلندآوازه شد.

📌 متن کامل #روزشمار امروز را بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳FASr&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ این نشست با همکاری معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار خواهد شد. این نشست استانی، از ساعت ۹ تا ۱۲ روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸، در شهرستان فومن برگزار و علاقه مندان می‌توانند برای شرکت در این نشست به شهرستان فومن، خیابان شهید بهشتی، بالاتر از پمپ بنزین، مجتمع فرهنگی – هنری سید الشهدا، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن مراجعه کنند. این نشست، با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان، معاون صنایع دستی این استان، فرماندار فومن، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فومن، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن، رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی، رئیس دبیرخانه شورای عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دبیر علمی همایش و یک عضو هیأت علمی پژوهشکده هنرهای سنتی برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد مهدی مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اکو در این نشست گفت: با توجه به تفاهم نامه سابق این موسسه با منطقه ازاد کیش و بازخوردهای مثبتی که از توسعه گردشگری در این منطقه داشته‌اند حالا با توجه به علاقمندی منطقه آزاد قشم و همچنین موسسه فرهنگی اکو تفاهم نامه جدید برای توسعه گردشگری در منطقه آزاد قشم به امضاء رسیده است. وی افزود: منطقه آزاد قشم با توجه به ظرفیت‌های گردشگری در حوزه ژئو توریستم امکان توسعه سریع‌تری نسبت به دیگر مناطق ازاد کشور دارد که این خود یکی از پتانسیل‌های قابل سرمایه گذاری در این منطقه است. حمیدرضا مومنی مدیر عامل سازمان منطقه قشم هم در این نشست ضمن ابراز خرسندی از تفاهم نامه گسترش گردشگری در منطقه آزاد قشم گفت: حدود ۲ سال و نیم و طی سه مرحله بازدید نمایندگان سازمان شبکه جهانی ژئو پارک‌های یونسکو ما موفق شدیم که در سال ۹۶ این منطقه را به عنوان تنها ژئو پارک خاورمیانه ثبت کنیم. وی افزود: در حال حاضر ما درمنطقه آزاد قشم با ایجاد مهمانسراهای جدید با استاندارهای بالاتر، ارائه مجوز برای ایجاد هتل‌های سه ستاره به بالا و افزایش ژئو سایت‌های ژئوپارک قشم از ۱۵ به ۲۶ سایت شناسنامه دار اقدامات اولیه را برای جذب ژئو توریست‌ها آغاز کرده‌ایم. مومنی گفت: تنها از ۲۵ اسفند ماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه امسال منطقه آزاد قشم میزبان ۸۰۰ هزار مسافر بوده که ما با توسعه مکان‌های گردشگری و اسکان گردشگران در شرایطی با کیفیت بالا که در حوزه گردشگران ایرانی و خارجی باشد تمام سعی خود را می‌کنیم تا این منطقه را به محلی برای توسعه اقتصادی بومیان منطقه و مهاجرت معکوس تبدیل کنیم.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
شایع‌ترین علل سیاه‌رفتن چشم‌ها و غش کردن اینها هستند: - کم‌آبی بدن. - عوارض جانبی داروها. - سقوط ناگهانی فشار خون. سیاهی رفتن چشم‌ها و غش کردن در وخیم‌ترین حالت ممکن است نشانه‌ای زا حمله قلبی یا سکته مغزی باشد. اگر به حمله قلبی یا سکته مغزی مشکوک هستید، فورا کمک پزشکی بخواهید.
فردا نیوزفردا نیوز20 ساعت قبل
از پس سال‌های دور، پشت در خیالت مانده‌ام …یک شب مرا مهمان خواب و خیالت نمی‌کنی ….؟! سید حسین دریانی‬می آیی، خانه روشن می‌شودمیروی، خانه خراببه رعد و برق می‌مانی مگررضا کاظمیاحتیاط! نیا"" «مدتهاست که» بجای تو «با» جای تو" انس گرفته ام…همه‌ی من! روزا بغض و شبا هق هقتماشایی شده حالم …همیشه مقدار ثابتی «یاد تو» در من هست …. و این اواخر که دیر به دیر به دیدارم می‌آییمثل ابر ….

لقیمات؛ شیرینی سنتی مخصوص ماه رمضان

آخرین خبرآخرین خبر23 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ مواد لازم: 👇آرد سفید یک ونیم پیمانه (۱۹۰گرمپودر نشاسته یکسوم پیمانهشیر خشک دو قاشق غذاخوری (یک پنجم پیمانه) اگر نداشتید بجاش یک قاشق غذاخوری آرد بریزیدپودر مخمر یک قاشق مرباخوری سرصافروغن مایع ۴ قاشق غذاخوریشربت بار یا عسل یا شکر. یک ق غآب ولرم سه چهارم پیمانه (۱/۲ پ+ یک چهارم پ) تخم مرغ متوسط یک عددوانیل نوک قاشق چنمک نوک قاشق چدستور تهیه: 👇 مواد خشک رو باهم مخلوط کنید بعد آب، تخم مرغ، روغن، شربت رو اضافه و‌خوب مخلوط کنید سپس روی ظرفو بپوشونید تا یک ساعت استراحت کنه و حجمش چند برابر بشهدرتابه روغن بریزیدو بذارید رو حرارت ملایم تا خوب داغ بشه، حالا مواد خمیر روهم بزنید تا پفش گرفته شه و بعد در قیف بریزید، سر قیف رو با قیچی بچینید، هر چی سوراخ سر قیف بزرگتر باشه، درشتتر میشه و پختش طول تر_ماسوره لازم نیست ولی من ماسوره گرد ساده گذاشتم_حالا قیچی رو در روغن داغ بزنید وباهاش خمیرو در روغن داغ بندازید، خمیر در روغن پف می‌کنه و گرد میشه باقاشق لگیماتهارو در روغن حرکت بدین تا یکدست سرخ بشه، بعدش دو سه ثانیه روی دستمال کاغذی بذارید روغنشو بگیره و بعد در شربت ولرم بندازید، سپس در صافی بذارید تا شربت اضافیش بره، من شربت از قبل داشتم ولی به همش نرسید، منم باقیشو در پودرقند زدم، اتفاقا پودر قندیشو خییلی بیشتردوستداشتم مزه ش مثل دونات بود ک روش پراز پودرقنده و بافتش پوک و ترده، عالی بود👌شربت بار: 👇یک و یک چهارم پیمانه شکر رو با نصف پیمانه مخلوط اب و گلاب، یک ق غ زعفران دم کرده و نوک قاشق چ جوهر لیمو رو حرارت خیلی کم مخلوط کنید ووقتی ک شکر خوب حل شد یک قاشق غذاخوری سرپر گلوکز اضافه وحرارت رو بیشتر کنید تا بجوش بیاد، بزارید دو دقیقه بجوشه بعد حرارت و خاموش و دربش رو بذارید تا ولرم بشهحرارت لقیمات حتما باید ملایم باشههربار خمیر رو هم بزنید و پفش رو بگیریدو فقط به اندازه ظرفیت تابه ازش بردارید و داخل قیف بریزید، چون اضافی خمیرک در قیف بمونه پف می‌کنه وظاهر لقیمات خوب نمیشه
آخرین خبرآخرین خبر22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر