نوروز رنگارنگ اقوام در دیار مینونشان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
نوروز رنگارنگ اقوام در دیار مینونشان

نوروز رنگارنگ اقوام در دیار مینونشان

مهرخبرگزاری مهر |
قزوین- در کنار زیبایی های طبیعی، بناهای تاریخی و دیدنی که برای گردشگران جذاب است وجود اقوام مختلف نیز با آداب و رسوم ویژه نوروز جلوه های دیگری از فرهنگ را در استان قزوین به تصویر کشیده است.

خبرگزاری مهر- گروه استانها، آرش صالحی: یکی از ویژگی‌های جالب که می‌تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری در استان مطرح باشد، تنوع اقوامی است که در نقاط مختلف آن پراکنده شده‌اند و زبان‌های بومی خود را حفظ کرده‌اند.

این اقوام ضمن اشتراکاتی که در خصوص برپایی آئین‌های ویژه نوروز باستانی دارند، هر کدام بنا به آداب و سنن خود، رنگ‌های زیبایی به این بهار ایرانی افزوده‌اند. به این ترتیب است که اقوام ترک، لر، تات و کرد عید نوروز را در دیار مینونشان به پای می‌دارند و آن را بهانه‌ای برای شستن بدی‌ها و زایش خوبی‌ها می‌کنند.

نوروز رنگارنگ اقوام در دیار مینونشان - 2

دعای باران

یک شاعر قزوینی با ذکر اینکه عید دیدنی‌های لرها، به صورت دسته جمعی، خانه به خانه و محله به محله انجام می‌شود، گفت: طبق رسم لرهای چگینی، اگر کسی سال گذشته عزیزی را از دست داده باشد، پس از تحویل سال، خانه می‌مانند و اقوام به دیدن او می‌روند. ضمن اینکه فرد داغ دیده، از گذاشتن آجیل، شیرینی جلوی میهمان‌ها، به علت اینکه تداعی کننده فضایی شاد هستند، معذور است.

احد چگینی، «دعای باران» را از جمله مراسم لرهای قزوین، پس از فرارسیدن نوروز دانست و اضافه کرد: برای انجام این دعا، عروسکی را لباس به تن کرده، تزئین می‌کنند و با گشتن در کوی و محله، دعایی برای فرو فرستادن باران، به زبان و شعری ترکی می‌خوانند که همین ترکی بودن شعر خوانده شده توسط لرهای قزوین، در نوع خود، جالب است.

از شال اندازی تا گلاب ریزی

یک پژوهشگر فرهنگ عامه «شال اندازی» را از جمله آئین‌های مردم تاکستان در شب عید دانست و ادامه داد: در شب عید داماد شالی را که از پشم گوسفند بافته می‌شد، به کمر بسته، به بام خانواده‌ی عروس می‌رفت و شال را از سوراخ بام به درون خانه آویزان می‌کرد در این موقع مشاجرات لفظی که بیشتر جنبه شوخی داشت و غرض از آن کشف هویت شال انداز بود، درمی گرفت.

نوروز رنگارنگ اقوام در دیار مینونشان - 8

عباس تات در مورد رسم هایی که تاکستانی‌ها به هنگام نوروز به جا می‌آورند، گفت: پس از حلول سال نو، خانواده‌های تاکستانی، یک نوزاد تازه به دنیا آمده و یا یک بره گوسفند را برای برکت دادن به رزق و روزی خود، وارد خانه می‌کردند و باور داشتند که قدم این دو، برایشان مبارک است.

وی کشمش، بادام و گردو را از جمله تنقلات پذیرایی روزهای عید نزد تاکستانی‌ها عنوان کرد و افزود: هنگام عید دیدنی‌ها، دختران مجرد هر فامیل، یک پارچ محتوی گلاب دست می‌گرفتند و ضمن خوشامد گویی و خیر مقدم گفتن به میهمان‌ها، روی دست بزرگترهایی که به خانه شان می‌آمدند، گلاب می‌ریختند.

نوروز رنگارنگ اقوام در دیار مینونشان - 11

شیرینی‌های نوروزی بوئین زهرا

یک تاریخ نگار با یادآوری اینکه مردم شهرستان بوئین زهرا، کهن‌ترین پاسدارندگان آئین‌های نوروزی هستند، گفت: طبق سنن قدیمی، بوئین زهرایی‌ها باور دارند که زمین در فصل زمستان، ۲ بار نفس می‌کشد که به اولی، «اوغری نفس» یا نفس دزدکی و به دومی، «دوغری نفس» یا نفس راستین می‌گویند که زمان آن، ۲۰ روز مانده به عید نوروز است.

علی خلج طایفه با بیان اینکه مردم ترک زبان استان از یک ماه قبل خود را برای برپایی نوروز باستانی آماده می‌کنند، اضافه کرد: مردم بوئین زهرا، در روزهای نزدیک به عید، شروع به پختن شیرینی‌های خانگی می‌کنند و با استفاده از آرد، تخم مرغ و شکر به عنوان مواد اصلی، شیرینی‌های سنتی مخصوص به نام‌های «قتلمه»، «پادرازی» و «کوکا» درست می‌کنند.

وی پرتاب ظروف کهنه از پشت بام و شکستن آنها را از جمله آئین‌های مردم بوئین زهرا، در لحظات مانده به پایان سال دانست و ادامه داد: به علت اینکه آن زمان رسانه‌های ارتباط جمعی مانند امروز وجود نداشت، ساکنان این منطقه از طریق شنیدن نوای ساز و دهل متوجه می‌شدند که نوروز فرارسیده است.

آشتی بوئین زهرایی‌ها

این کارشناس فرهنگ مردم با ذکر اینکه بوئین زهرایی‌ها، عید دیدنی هایشان را از خانه پدربزرگ شروع می‌کنند، افزود: اگر برخی از اعضای فامیل با هم قهر بودند، آشتی مجددشان را به فرارسیدن عید نوروز موکول می‌کردند و وقتی سال نو آغاز می‌شد، تمام اختلافات و کدورت‌ها را دور می‌ریختند.

نوروز رنگارنگ اقوام در دیار مینونشان - 18

خلج طایفه با یادآوری اینکه مردمان ترک زبان بوئین زهرا، شب نشینی در اولین روز سال را بدشگون می‌دانند، ادامه داد: یکی از رسوم جالب آنها در دقایقی مانده به تحویل سال این است که مقداری پول خرد در دست می‌گیرند و مدام این سکه‌ها را از این دست به آن دست می‌کنند؛ با این نیت که سالی پر از داد و ستد تجاری داشته باشند.

آداب نوروزی الموتیان

یک محقق فرهنگ و سنن منطقه الموت هم با اشاره به مقدمه چینی هایی که الموتی‌ها برای حلول سال نو دارند، به خبرنگار مهر گفت: زنان الموتی، چند روز مانده به نوروز باستانی، با سبز کردن گندم، جو، عدس و لوبیا، جلوه ویژه‌ای به سفره هفت سین می‌دادند که این سفره از یک پیاله آب، یک جلد قرآن، یک چراغ روشن و یک آینه که داخل «معجومه» یا «مجومه» (نوعی ظرف) می‌گذاشتند، شکل می‌یافت.

محمود سیاهکالی مرادی با ذکر اینکه الموتی‌ها، پس از چیدن سفره هفت سین، منتظرند که شخص موردنظرشان به داخل خانه قدم بگذارد، اضافه کرد: به این ترتیب، فردی که با او از پیش هماهنگی صورت گرفته، با یک بره سفید که روی پشم آن حنا گذاشته‌اند، وارد خانه می‌شود؛ چرا که الموتی‌ها معتقدند که بره، خوش یمن است.

وی زمان برگزاری این رسم را ساعات تاریکی بین شب تا صبح بیان کرد و گفت: صاحب خانه هم پولی که در دستمال قرار داشت، به گردن بره بسته و آن را از خانه به بیرون هدایت می‌کرد و صاحب بره که می‌خواست دیده نشود، بیرون خانه بره را گرفته، پول داخل دستمال را بر می‌داشت و به خانه‌های دیگر سر می‌زد.

نوروز رنگارنگ اقوام در دیار مینونشان - 24

سیاهکالی مرادی، نقل، کشمش، انجیر، نخود، «حلوای برنجی»، «کوکاک» (نوعی شیرینی) و «قاق» (نوعی نان) را از جمله عیدی‌های الموتی‌ها عنوان کرد و ادامه داد: این اقلام داخل ظرف‌های بلورین پایه بلند که خود داخل مجمعه بودند، گذاشته می‌شدند و با دستمال ابریشمی زیبایی، بین میهمان‌ها تقسیم می‌شدند.

آنچه در بالا گفته شد نشانگر این است که تنوع قومی و نژادی در استان قزوین ظرفیت فرهنگی ویژه‌ای در دیار مینودری ایجاد کرده که یکی از جلوه‌های آن تنوع آئین‌های گرامیداشت نوروز در این خطه کهن و تاریخی است.

آئین هایی که با حفظ و احیای آنها می‌توانیم خاطرات زیبای نوروزی را تا سال‌های سال زنده نگه داریم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با عید نوروز، قزوین و آداب و رسوم از تلگرام

📺 #جدول| عید نوروز چه ساعت‌هایی تلویزیون ببینیم؟

جزییات کامل سریال‌ها و برنامه‌های نوروزی

@bpo۱۰


♦️صفحه توییتر باشگاه بایرن مونیخ فرا‌رسیدن عید نوروز را تبریک گفت.


📸مراسم نوروز در روستای سالیان/سنندج

🔹مراسم جشن بزرگ نوروز با برگزاری آداب و رسوم کوردی شهر سنندج برگزار شد. در این مراسم با روشن کردن و چرخاندن مشعل‌ها و همچنین روشن کردن آتش، جشن سنتی نوروز را برگزار می‌کنند و با ساز و آواز، رقص و پایکوبی به استقبال بهار می‌روند. /ایلنا

#گزارش_تصویری/ عکس‌های بیشتر:


در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، با توجه به لزوم توسعه ورزش همگانی در راستای افزایش نشاط اجتماعی و ارتقای سطح سلامت جسمی و روحی همشهریان، ورزش‌های صبحگاهی با عنوان طرح صبح و ورزش در ۳۲ پارک تبریز برگزار می‌شود. بهمن عبدی، سرپرست معاونت ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز با اشاره به فعالیت‌های پیش روی این سازمان، در رابطه با برگزاری طرح صبح و ورزش، گفت: بر اساس سیاست‌گذاری‌های شورای شهر تبریز، توسعه ورزش‌های همگانی در دستور کار سازمان قرار دارد و ما نیز تلاش می‌کنیم برنامه‌ریزی‌های لازم برای استفاده بهینه‌تر از پتانسیل‌های موجود را انجام دهیم. وی ادامه داد: طرح صبح و ورزش از جمله طرح‌های موفقی است که رضایت همشهریان عزیز را در پی داشته و با استقبال آن‌ها مواجه شده است. در همین راستا، پس از ماه مبارک رمضان پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفت تا این طرح فعالیت خود را در ۳۲ پارک از مناطق مختلف تبریز تداوم بخشد. عبدی اظهار کرد: در حال حاضر تعدادی از این پارک‌ها زیرنظر مربیان مجرب و توانمند سازمان در حال فعالیت است اما در صورت استقبال بیشتر همشهریان، تعداد این ایستگاه‌ها را افزایش می‌دهیم.
کرد آنلاینکرد آنلاین21 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور از گردنه صلوات آباد مسیر سنندج - همدان بازدید کرد. حمید رضا عدل معاون فنی، امور زیربنای و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور عصر سەشنبە در بدو ورود بە استان کردستان از طرح احداث چهارباندە گردنە صلوات آباد بازدید کرد. وی گفت: برنامه و بودجه سعی دارد منابع اعتباری این پروژه در اسرع وقت تأمین کند. عدل در ادامه سفر خود از پروژه تقاطع غیر همسطح سنندج مریوان سقز نیز بازدید کرد. گردنه صلوات آباد سنندج از صعب العبورترین محورهای مواصلاتی استان کردستان به طول ۲۵ کیلومتر است که سنندج را به همدان و تهران وصل می‌کند.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، نشریه «موندو دپورتیوو» اسپانیا خبر داد که دنی آلوس، مدافع برزیلی پاری سن ژرمن بعد از آنکه اعلام خداحافظی از باشگاه پاریسی کرد به دنبال تیم جدید است. گزینه اول حضور در لیگ انگلیس و گزینه دوم برگشتن به برزیل کشورش است. البته گزینه بازگشت به بارسلونا نیز پیش روی آلوس است اما او خیلی خوب می‌داند که برای بازگشت به بارسلونا باید از لحاظ بدنی بسیار آماده‌تر باشد. آلوس از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ برای بارسلونا بازی کرد و بعد از آن به یوونتوس منتقل شد. او بعد از یک فصل حضور در ایتالیا به پاری سن ژرمن پیوست.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
معاون عملیات آتش نشانی مشهد گفت: آتش سوزی گسترده خار و خاشاک در محوطه یک تصفیه خانه، مهار و اطفاء شد. به گزارش مشهد فوری، آتشپاد دوم مهدی رضایی معاون عملیات آتش نشانی مشهد گفت: عصر روز گذشته طی تماس با سامانه ۱۲۵ آتش نشانی مشهد حریق خار و خاشاک در محوطه بیرونی تصفیه خانه‌ای در روستای پرکند آباد گزارش گردید. رضایی افزود: ستاد فرماندهی سازمان بلافاصله زنگ حریق ۵ ایستگاه آتش نشانی را به صدا درآورد و آتش نشانان با امکانات و تجهیزات کامل راهی محل حریق شدند و در بدو ورود مامورین مشاهده گردید خار و خاشاک محوطه بیرونی تصفیه خانه طعمه حریق شده که به علت خشک و بلند بودن خار و خاشاک حریق به سرعت به درون سایت و تا انبار کلر نیز پیشروی کرده بود. وی تصریح کرد: با تلاش به موقع آتش نشانان حریق در ورودی انبار کلر مهار و اطفاء و از بر جای ماندن خسارات مالی جبران ناپذیر جلوگیری به عمل آمد.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، جلال‌الدین محمد شکریه در آیین گرامیداشت روز ملی اصناف که شامگاه سه‌شنبه در سالن اجتماعات مجتمع تجاری اصناف استان برگزار شد اظهار داشت: ۹۰ درصد ماشین‌آلات مورد استفاده در اصناف تولید داخل است و تهیه آنها سبب خروج ارز از کشور نمی‌شود. وی با بیان اینکه ۲۵ درصد اشتغال کشور متعلق به اصناف است، افزود: سه میلیون واحد صنفی با ۹ میلیون اشتغال در کشور وجود دارد، در بخش صنعت برای برخی از بنگاه‌های کوچک اقتصادی از پنج میلیارد ریال تا ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه می‌شود. نایب رئیس اتاق اصناف کشور با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد صادرات کشور و ۷۰ درصد واردات نیز توسط اصناف صورت می‌گیرد، عنوان کرد: اصناف درک شورمان ظرفیت رها شده‌ای است که اگر مدیریت شود در بخش‌های مختلف دارای برکات زیادی می‌شود. شکریه با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال در جامعه خاطرنشانکرد: برای ایجاد هر شغل به طور متوسط بین ۲۰۰ میلیون ریال تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه می‌شود. انتهای پیام/ح
ایمناایمنا2 ساعت قبل
به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، علی عابدزاده رییس سازمان هواپیمایی کشوری در جلسه هیئت اندیشه‌ورز در حوزه گردشگری و زیارتی که با حضور قائم مقام بنیاد ایران شناسی، رئیس دانشکده گردشگری و رئیس اداره اجتماعی معاونت فرهنگی سپاه تشکیل شد، اظهارداشت: کشور ما دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که یکی از این ظرفیت‌ها صنعت توریسم است. وی با بیان اینکه صنعت گردشگری در دنیا با صنعت هواپیمایی عجین شده و ۹۵ درصد گردشگران با هواپیما جابه‌جا می‌شوند، افزود: صنعت گردشگری و هواپیمایی مکمل یکدیگر هستند و در توسعه یکدیگر نقش اساسی ایفا می‌کنند و همچنین توسعه گردشگری باعث انضباط جغرافیایی می‌شود. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری خاطرنشان کرد: راه‌های دسترسی نیز ارزشمندترین ابزار گردشگری است حال باید ببینیم که چرا در این دو حوزه به‌رغم ظرفیت‌های بسیار زیاد سرعت توسعه در این بخش برابر با انتظارات نبوده است. عابدزاده همچنین افزود: چرا نباید از ظرفیت گردشگری کشورهای همجوار، همزبان و هم فرهنگ خودمان از جمله تاجیکستان و … در جابه جایی توریسم با استفاده از صنعت حمل و نقل هوایی استفاده کنیم. بر اساس این گزارش، با توجه به نقش حمل و نقل هوایی در حوزه گردشگری، سند مذکور توسط هیئت اندیشه ورز گردشگری و زیارت معاونت فرهنگی سپاه تدوین شده که در آن راهبردهایی نیز برای حوزه حمل و نقل هوایی کشور پیشنهاد و مقرر شد سازمان هواپیمایی کشوری نیز نظرات خود در این زمینه را ارائه کند.

نظرها

اخبار بیشتر