1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی

ظرفیت نیروگاه‌های ایران به ۸۵ هزار مگاوات می‌رسد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در حال حاضر ظرفیت نصب شده نیروگاهی ایران به حدود ۸۱ هزار مگاوات رسیده، اما بر اساس گفته‌های مسؤولان برقی ۷۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در فروردین‌ماه امسال وارد مدار می‌شود و طبق یش‌بینی صورت گرفته ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور تا پایان امسال به حدود ۸۵ هزار مگاوات خواهد رسید.

به‌گزارش ایسنا، در سال ۱۳۹۶ کل تولید برق کشور ۲۸۸ میلیارد کیلووات ساعت بود که نسبت به سال ۱۳۹۵، هشت تا ۹ درصد رشد داشت. در شش ماه اول سال ۱۳۹۷ نیز میزان تولید برق به بیش از ۱۸۵ میلیارد کیلووات ساعت رسید که ۹۶٫۲ درصد آن در نیروگاه‌های حرارتی تولید شد. همچنین حداکثر تولید برق پارسال حدود ۵۳ هزار مگاوات بود که سهم نیروگاه‌های حرارتی ۴۸ هزار مگاوات بوده است و پیش‌بینی می‌شود که میزان مصرف برق در پیک امسال به ۶۱ هزار مگاوات برسد که بدین ترتیب ۸۰۰۰ مگاوات کمبود تولید خواهیم داشت.

برای حل این مساله قرار شده علاوه بر ۵۲۲۳ مگاوات افزایش نیروگاه‌های حرارتی، ۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید تجدیدپذیر و برق آبی وارد مدار شود که قدرت عملی این میزان نیروگاه ۵۰۰۰ مگاوات خواهد بود. همچنین قرار است که ۳۰۰۰ مگاوات از طریق مدیریت مصرف تأمین شود.

محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در این باره گفت: عمده برنامه شرکت تولید نیروی برق حرارتی در سال ۱۳۹۸ تکمیل پروژه‌های در حال احداث و اتمام تعمیرات واحدهای نیروگاهی براساس برنامه اعلام شده است که برنامه تعمیر نیروگاه‌های کشور همه ساله با پایان یافتن پیک مصرف برق در تابستان آغاز می‌شود و تا نزدیک شدن به اوج مصرف برق در سال بعد ادامه می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه تعمیرات اساسی واحدهای بخار و گاز انجام شده است، گفت: در حال حاضر نیز بحث بازدید مسیر داغ و محفظه احتراق باقی مانده است که این بخش نیز تا پیش از پیک تابستان امسال به اتمام خواهد رسید.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

همچنین همایون حائری معاون وزیر نیرو ادر امور برق و انرژی از آغاز عملیات ارتقای ۲۳ نیروگاه در کشور خبر داد و افزود: اقداماتی را از هم‌اکنون برای گذر از خاموشی تابستان سال آینده آغاز کرده‌ایم که در همین راستا مقرر شده ۲۷ واحد نیروگاهی جدید وارد مدار شود.

وی در خصوص برآورد هزینه برای انجام این کار ابراز کرد: پیش‌بینی می‌شود که برای اتمام انجام این کارها به حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز باشد.

در مجموع، سالانه باید پنج درصد میزان تولید برق افزایش یابد و برای گذر از اوج مصرف سال آینده نیازمند افزایش ۳۰۰۰ مگاوات تولید شبکه برق هستیم که قرار شده قسمت عمده این افزایش تولید در بخش بخار نیروگاه‌های موجود سراسر کشور صورت بگیرد. هم‌چنین در بخش انتقال و فوق توزیع تدابیر لازم برای افزایش ظرفیت تولید برق در نظر گرفته شده است، به‌طوری که طرح‌های ویژه عبور از اوج مصرف تدوین شده که بتوان نقص‌ها و مشکلات موجود در شبکه انتقال و فوق توزیع را برطرف کرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با برق، خاموشی و نیروگاه از تلگرام

شکستن تیرهای برق‌ در اثر سیلاب باعث خاموشی و قطع کامل برق در بخش چشمه ساران در مازندران شده است.

اخبارلحظه‌ای #مازندران 👇


خاموشی ۱۰ روزه اداره ارشاد بندرماهشهر به دلیل سرقت کابل‌های برق

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرماهشهر (خوزستان): کابل‌های برق بیرون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرماهشهر برای سومین بار در ۶ ماه گذشته به سرقت رفته است؛ این سرقت ۱۰ روز پیش رخ داده و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این ۱۰ روز در خاموشی فرو رفته است.

🔹 این اداره به نگهبان و دوربین مدار بسته مجهز نیستند به راحتی کابل‌های ما را به سرقت می‌برند. /تسنیم


رئیس جمهور کوبا: علت قطع سراسری برق در ونزوئلا «حمله تروریستی» است

🔹 «میگل دیاز کانل» نوشت: خرابکاری در نیروگاه برق در ونزوئلا، حمله‌ تروریستی کثیف علیه مقاومت مردم این کشور و پیش بردن طرح دخالت نظامی است.

🔹پنجشنبه گذشته خاموشی‌های سراسری برق در ۲۱ تا ۲۳ ایالت ونزوئلا رخ داد/فارس


خاموشی سراسری در ونزوئلا/ دولت ونزوئلا: خرابکاری است

خبرگزاری رویترز امروز به نقل از شاهدان عینی خبر داد که برق در بخش‌های وسیعی از ونزوئلا قطع شده و دولت این کشور خرابکاری در نیروگاه برق آبی تولیدکننده بخش اعظم برق کشور را دلیل این واقعه اعلام کرده است. /ایرنا


🔴 خاموشی دو ماهه نیروگاه اتمی بوشهر به منظور «تعمیرات سالانه»

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، نیروگاه اتمی بوشهر از روز دوشنبه ششم اسفند «به منظور تعویض بخشی از سوخت و تعمیرات ضروری سالانه» از شبکه برق سراسری کشور خارج شده است.

به گفته بهروز کمالوندی خاموشی نیروگاه بوشهر با هماهنگی وزارت نیرو انجام گرفته و حدودا دو ماه طول خواهد کشید.

کمالوندی چند روز پیش‌تر با اشاره به گران شدن ارز گفته بود این نگرانی وجود دارد که به دلیل تأمین نشدن مابه ازاء بودجه نیروگاه بوشهر، این نیروگاه عملا با تهدید خاموشی روبرو شود.

او اضافه کرده بود «مطالبات پیمانکار نیروگاه بوشهر برای تعمیرات سال گذشته نیز هنوز به طور کامل پرداخت نشده و اعتبارات اسنادی برای قطعات یدکی سال جاری هم به طور کامل باز نشده است.»

https: //bit. ly/۲Sn۰v۶q


🔶 احتمال تعطیلی نیروگاه اتمی بوشهر

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه هر ساله باید یک سوم سوخت نیروگاه با سوخت جدید جایگزین شود گفت با توجه به گران شدن ارز در کشورمان و تامین نشدن این هزینه در بودجه سال ۹۸، عملا نیروگاه با تهدید خاموشی رو به رو است.

او همچنین گفت، با افزایش قیمت ارز قیمت تمام شده برق تولیدی نیروگاه برای هر کیلو وات ساعت از ۱۲۷ تومان به ۱۳۳ تومان افزایش یافته است. این درحالی است که برق تولیدی نیروگاه بوشهر به قیمت ۵۰ تومان برای هر کیلو توسط وزارت نیرو خریداری ‌می‌شود.

کمالوند افزود: «تولید سالیانه نیروگاه اتمی بوشهر سبب صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان حدود ۱۲ میلیون بشکه معادل نفت خام و عدم انتشار حدود ۶ میلیون تن انواع آلاینده‌های زیست محیطی می‌شود.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه قیمت بین‌المللی برق در حدود ۱۰ سنت است خواستار صادرات ۱۰ تا ۲۰ درصدی برق تولیدی نیروگاه برای تأمین هزینه‌های آن شد.

https: //bit. ly/۲Sn۰v۶q

https: //p. dw. com/p/۳DwMc


در ادامه بخوانید

ایبناایبنا1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، شاخص کل امروز با ۵۳ واحد کاهش معادل ۰٫۰۳ درصد به ۲۰۴ هزار ۳۲۱ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با ۱۵ واحد کاهش معادل ۰٫۰۳ درصد به ۵۸ هزار ۸۸۴ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۹۴ واحد رشد معادل ۰٫۲۳ درصد به ۴۰ هزار و ۷۴۷ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۶۵ واحد افزایش، معادل ۰٫۲۳ درصد به ۲۸ هزار و ۳۹۱ واحد، شاخص آزاد شناور با ۳۴۷ واحد افت، معادل ۰٫۱۵ درصد به ۲۳۰ هزار و ۴۷۴ واحد، شاخص بازار اول با ۲۴۲ واحد ریزش معادل ۰٫۱۶ درصد به ۱۵۲ هزار ۹۹۹ واحد و شاخص بازار دوم با ۸۴۷ واحد صعود معادل ۰٫۲۱ درصد، به ۳۹۵ هزار و ۱۷۹ واحد رسید. نمادهای تاثیر گذاراز سویی دیگر امروز ۷ نماد «کگل با ۱۷۷ واحد، ومعادن با ۱۵۲ واحد، کچاد با ۱۲۹ واحد، وتجارت ۱۱۱ واحد و رمپنا با ۱۰۹ واحد» بیشترین تاثیر منفی و ۲ نماد «شپدیس با ۱۲۱ واحد و وغدیر با ۱۱۰ واحد» رشد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس برجای گذاشتند. نمادهای پربیننده امروز نیز ۷ نماد «وتجارت (بانک تجارت)، وبملت (بانک ملت)، خساپا (سایپا)، های وب (داده گستر عصر نوین)، خودرو (ایران خودرو)، خپارس (پارس خودرو) و رمپنا (گروه مپنا)» بوده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما37 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما، غلامرضا سلیمانی امیری صبح امروز در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با بیان این مطلب افزود: قرار است برای ۳۰ میلیون واحد مسکونی تا سقف ۳۰ میلیون تومان بیمه نامه صادر شود که حق بیمه هر واحد ۱۲۰ هزار تومان است که از این رقم ۶۰ هزار تومان در قالب ماهانه ۵ هزار تومان از سوی خانوار‌ها در قالب یکسال پرداخت می‌شود. رئیس شورای عالی بیمه درباره اهمیت عملکرد بانک، بورس و بیمه، اظهار داشت: سه حوزه بورس، بانک و بیمه باید در اقتصاد به طور متوازن و هماهنگ رشد کند، زیرا عملکرد بورس، بانک و بیمه متشکل از وضعیت اقتصادی هر کشوری است. وی افزود: صنعت بیمه دو نقش مهم در تأمین مالی دارد به گونه‌ای که بیمه از سرمایه خرد مردم استفاده می‌کند چرا که حق بیمه یا پرتفوی بیمه اکنون ۶۰ هزار میلیارد تومان است که قابل ارتقا به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است. وی ادامه داد: این موضوع البته ریسک بالایی را بر عهده شرکت‌های بیمه قرار داده، ولی منجر به رشد آن‌ها خواهد شد. این در حالی است که از طریق بازار سرمایه باید اوراق بدهی برای برخی شرکت‌های بیمه منتشر کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما24 دقیقه قبل
محمدرضا درگاهی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما اظهار داشت: بااینکه در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان با ریزش‌های جدیدی در خصوص ملخ‌ها مواجه بودیم تمامی اقدامات برای مقابله با این آفت انجام شده و پیش از اینکه به زمین‌های کشاورزی برسند در عرصه منابع طبیعی دفع شده‌اند. وی خاطر نشان کرد: در خصوص تامین اعتبار مبارزه با این آفت نیز مشکلی وجود ندارد و اقدامات لازم جهت تخصیص اعتبار لازم برای این مهم انجام شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، معاون مدیرکل شرکت صادرات و واردات ملی نشر چین با اعلام این خبر گفت: شعار امسال ما در نمایشگاه کتاب «آشنایی با کشور چین» است و هدف این بوده است که ملت بزرگ ایران و چین بتوانند زیبایی‌های همدیگر را از طریق کتابخوانی بیشتر بشناسند. لین لینگ افزود: غرفه چین در نمایشگاه در مساحتی بالغ بر ۶۰۰ متر مربع در طبقه دوم شبستان برپا شده است که در ۵۰۰ متر این فضا، کتاب عرضه می‌شود و در ۱۰۰ متر آن نویسندگان و تصویرگران حضور دارند. وی افزود: ما امسال در بخش تصویرگری ۱۰۰ اثر از ۵۰ تصویرگر چینی خواهیم داشت. معاون مدیر کل شرکت صدادرات و واردات نشر چین گفت: کشور چین امسال در نمایشگاه کتابهای مختلفی ارائه خواهد کرد که از آن جمله می‌توان به کتابهای تالیف شده رهبر جمهوری خلق چین، ترجمه آثار ادبی کلاسیک ایران و کتابهای معاصر چین مانند «کشف رمز»، «دویدن در خیابان پکن» و «سفر باد» اشاره کرد. وی افزود: ما قبل از نمایشگاه ۱۰ عنوان کتاب فارسی را به چینی منتشر کرده‌ایم و در نمایشگاه عرضه می‌کنیم. لین لینگ با اشاره به برنامه‌های غرفه چین در نمایشگاه گفت: ما در کل ۵۰ رویداد را در نمایشگاه خواهیم داشت که یکی از آن‌ها همایش «کمربند و جاده متصل با دل‌های مردم» نام دارد و به معرفی فرهنگ چینی و تبادلات فرهنگی می‌پردازد. وی افزود: نشست مشترک داستان چین، یادبود دوران باستان و داستان چینیان از جمله برنامه‌های دیگر ما در نمایشگاه کتاب است. معاون صادرات و واردات ملی نشر چین گفت: در ایام نمایشگاه فروشگاه خانه کتاب شفق قفسه کتابهای چین را افتتاح می‌کنند که ما در این مراسم شرکت می‌کنیم. نمایشگاه کتاب تهران از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌کند. دو سال قبل به دنبال حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب پکن، مقرر شد کشور چین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران باشد.
صدا و سیماصدا و سیما48 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران؛ ​ مجتمع سنگ آهن سنگان در حالی برنامه استخراج ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن سنگ آهن در سال جاری را هدفگذاری کرده است که سال گذشته استخراج بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از این محصول را به ثبت رساند. این گزارش حاکی است، مجتمع سنگان سال گذشته در بخش استخراج، ۸۱ درصد فراتر از برنامه تعیین شده خود عمل کرد. مجتمع سنگان سال ۹۷ برنامه استخراج ۳ میلیون تن ماده معدنی را پیش رو داشت، اما به عملکرد بیش از ۵٫۴ میلیون تنی دست یافت. معادن سنگ آهن سنگان خواف در مجموع با ذخیره یک میلیارد تن یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ آهن جهان است. این معادن تامین کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷٫۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۵ میلیون تن گندله سنگ آهن است.
صدا و سیماصدا و سیما44 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سورنا ستاری معاون علمی فناوری ریاست جمهوری در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بورس، بیمه و بانک افزود: همیشه افرادی هستند که نمی‌گذارند مردم از خدمات در دسترس ارزان قیمت استارتاپ‌ها استفاده کنند، اما این استارتاپ‌ها آینده ما هستند و مقاومت در مقابل آن معنایی ندارد. وی با اشاره به اینکه این استارتاپ‌ها هفته‌ای ده درصد رشد دارند گفت: استارتاپ‌ها به دنبال سرمایه گذار می‌گردند و امیدواریم با اتفاقات خوبی که در بورس می‌افتد این شرکت‌ها رشد خوبی داشته باشند. وی ادامه داد: اگر می‌خواهید جوان‌ها در این کشور بمانند باید شرایط را برای رشد استارتاپ‌ها فراهم کنید. وی بااشاره به اینکه بیش از ۶ هزار استارتاپ داریم افزود: استارتاپ‌ها بازار بزرگی هستند که تا دو سه سال پیش حضور چندانی نداشتند. ستاری گفت: بازیگران اصلی و سنتی باید خودشان روی جوان‌ها سرمایه گذاری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر