ظرفیت نیروگاه‌های ایران به ۸۵ هزار مگاوات می‌رسد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی

ظرفیت نیروگاه‌های ایران به ۸۵ هزار مگاوات می‌رسد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در حال حاضر ظرفیت نصب شده نیروگاهی ایران به حدود ۸۱ هزار مگاوات رسیده، اما بر اساس گفته‌های مسؤولان برقی ۷۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در فروردین‌ماه امسال وارد مدار می‌شود و طبق یش‌بینی صورت گرفته ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور تا پایان امسال به حدود ۸۵ هزار مگاوات خواهد رسید.

به‌گزارش ایسنا، در سال ۱۳۹۶ کل تولید برق کشور ۲۸۸ میلیارد کیلووات ساعت بود که نسبت به سال ۱۳۹۵، هشت تا ۹ درصد رشد داشت. در شش ماه اول سال ۱۳۹۷ نیز میزان تولید برق به بیش از ۱۸۵ میلیارد کیلووات ساعت رسید که ۹۶٫۲ درصد آن در نیروگاه‌های حرارتی تولید شد. همچنین حداکثر تولید برق پارسال حدود ۵۳ هزار مگاوات بود که سهم نیروگاه‌های حرارتی ۴۸ هزار مگاوات بوده است و پیش‌بینی می‌شود که میزان مصرف برق در پیک امسال به ۶۱ هزار مگاوات برسد که بدین ترتیب ۸۰۰۰ مگاوات کمبود تولید خواهیم داشت.

برای حل این مساله قرار شده علاوه بر ۵۲۲۳ مگاوات افزایش نیروگاه‌های حرارتی، ۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید تجدیدپذیر و برق آبی وارد مدار شود که قدرت عملی این میزان نیروگاه ۵۰۰۰ مگاوات خواهد بود. همچنین قرار است که ۳۰۰۰ مگاوات از طریق مدیریت مصرف تأمین شود.

محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در این باره گفت: عمده برنامه شرکت تولید نیروی برق حرارتی در سال ۱۳۹۸ تکمیل پروژه‌های در حال احداث و اتمام تعمیرات واحدهای نیروگاهی براساس برنامه اعلام شده است که برنامه تعمیر نیروگاه‌های کشور همه ساله با پایان یافتن پیک مصرف برق در تابستان آغاز می‌شود و تا نزدیک شدن به اوج مصرف برق در سال بعد ادامه می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه تعمیرات اساسی واحدهای بخار و گاز انجام شده است، گفت: در حال حاضر نیز بحث بازدید مسیر داغ و محفظه احتراق باقی مانده است که این بخش نیز تا پیش از پیک تابستان امسال به اتمام خواهد رسید.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

همچنین همایون حائری معاون وزیر نیرو ادر امور برق و انرژی از آغاز عملیات ارتقای ۲۳ نیروگاه در کشور خبر داد و افزود: اقداماتی را از هم‌اکنون برای گذر از خاموشی تابستان سال آینده آغاز کرده‌ایم که در همین راستا مقرر شده ۲۷ واحد نیروگاهی جدید وارد مدار شود.

وی در خصوص برآورد هزینه برای انجام این کار ابراز کرد: پیش‌بینی می‌شود که برای اتمام انجام این کارها به حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز باشد.

در مجموع، سالانه باید پنج درصد میزان تولید برق افزایش یابد و برای گذر از اوج مصرف سال آینده نیازمند افزایش ۳۰۰۰ مگاوات تولید شبکه برق هستیم که قرار شده قسمت عمده این افزایش تولید در بخش بخار نیروگاه‌های موجود سراسر کشور صورت بگیرد. هم‌چنین در بخش انتقال و فوق توزیع تدابیر لازم برای افزایش ظرفیت تولید برق در نظر گرفته شده است، به‌طوری که طرح‌های ویژه عبور از اوج مصرف تدوین شده که بتوان نقص‌ها و مشکلات موجود در شبکه انتقال و فوق توزیع را برطرف کرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با برق، خاموشی و نیروگاه از تلگرام

🔴 خاموشی دو ماهه نیروگاه اتمی بوشهر به منظور «تعمیرات سالانه»

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، نیروگاه اتمی بوشهر از روز دوشنبه ششم اسفند «به منظور تعویض بخشی از سوخت و تعمیرات ضروری سالانه» از شبکه برق سراسری کشور خارج شده است.

به گفته بهروز کمالوندی خاموشی نیروگاه بوشهر با هماهنگی وزارت نیرو انجام گرفته و حدودا دو ماه طول خواهد کشید.

کمالوندی چند روز پیش‌تر با اشاره به گران شدن ارز گفته بود این نگرانی وجود دارد که به دلیل تأمین نشدن مابه ازاء بودجه نیروگاه بوشهر، این نیروگاه عملا با تهدید خاموشی روبرو شود.

او اضافه کرده بود «مطالبات پیمانکار نیروگاه بوشهر برای تعمیرات سال گذشته نیز هنوز به طور کامل پرداخت نشده و اعتبارات اسنادی برای قطعات یدکی سال جاری هم به طور کامل باز نشده است.»

https: //bit. ly/۲Sn۰v۶q


🔶 احتمال تعطیلی نیروگاه اتمی بوشهر

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه هر ساله باید یک سوم سوخت نیروگاه با سوخت جدید جایگزین شود گفت با توجه به گران شدن ارز در کشورمان و تامین نشدن این هزینه در بودجه سال ۹۸، عملا نیروگاه با تهدید خاموشی رو به رو است.

او همچنین گفت، با افزایش قیمت ارز قیمت تمام شده برق تولیدی نیروگاه برای هر کیلو وات ساعت از ۱۲۷ تومان به ۱۳۳ تومان افزایش یافته است. این درحالی است که برق تولیدی نیروگاه بوشهر به قیمت ۵۰ تومان برای هر کیلو توسط وزارت نیرو خریداری ‌می‌شود.

کمالوند افزود: «تولید سالیانه نیروگاه اتمی بوشهر سبب صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان حدود ۱۲ میلیون بشکه معادل نفت خام و عدم انتشار حدود ۶ میلیون تن انواع آلاینده‌های زیست محیطی می‌شود.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه قیمت بین‌المللی برق در حدود ۱۰ سنت است خواستار صادرات ۱۰ تا ۲۰ درصدی برق تولیدی نیروگاه برای تأمین هزینه‌های آن شد.

https: //bit. ly/۲Sn۰v۶q

https: //p. dw. com/p/۳DwMc


خاموشی ۱۰ روزه اداره ارشاد بندرماهشهر به دلیل سرقت کابل‌های برق

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرماهشهر (خوزستان): کابل‌های برق بیرون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرماهشهر برای سومین بار در ۶ ماه گذشته به سرقت رفته است؛ این سرقت ۱۰ روز پیش رخ داده و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این ۱۰ روز در خاموشی فرو رفته است.

🔹 این اداره به نگهبان و دوربین مدار بسته مجهز نیستند به راحتی کابل‌های ما را به سرقت می‌برند. /تسنیم


رئیس جمهور کوبا: علت قطع سراسری برق در ونزوئلا «حمله تروریستی» است

🔹 «میگل دیاز کانل» نوشت: خرابکاری در نیروگاه برق در ونزوئلا، حمله‌ تروریستی کثیف علیه مقاومت مردم این کشور و پیش بردن طرح دخالت نظامی است.

🔹پنجشنبه گذشته خاموشی‌های سراسری برق در ۲۱ تا ۲۳ ایالت ونزوئلا رخ داد/فارس


خاموشی سراسری در ونزوئلا/ دولت ونزوئلا: خرابکاری است

خبرگزاری رویترز امروز به نقل از شاهدان عینی خبر داد که برق در بخش‌های وسیعی از ونزوئلا قطع شده و دولت این کشور خرابکاری در نیروگاه برق آبی تولیدکننده بخش اعظم برق کشور را دلیل این واقعه اعلام کرده است. /ایرنا


شکستن تیرهای برق‌ در اثر سیلاب باعث خاموشی و قطع کامل برق در بخش چشمه ساران در مازندران شده است.

اخبارلحظه‌ای #مازندران 👇


در ادامه بخوانید

ترامپ: ایران دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر نمی‌دهد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن در جمع خبرنگاران به سوالاتی درباره ایران پاسخ داد. او تاکید کرد که آمریکا در موضوع ایران بسیار آماده است. آقای ترامپ همچنین اعلام کرد که ایران دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر نمی‌دهد.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
آیت محمد ولی در یک گفتگوی تلفنی با اشاره به اینکه حباب سکه امروز ۴۵۰ هزارتومان است افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ۷۰ هزار تومان افزایش، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۵۰ هزارتومان ​، ربع سکه یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی نیز ۹۹۰ هزارتومان قیمت گذاری شده است. امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۷ هزار تومان افزایش به قیمت ۴۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شده است. محمد ولی با بیان اینکه هر انس طلا در بازارهای جهانی در کانال ۱۳۸۲ دلار عرضه شده است ادامه داد: امروز هر مثقال طلا با ۳۱ هزارتومان افزایش با قیمت ۱ میلیون و ۸۸۱ هزارتومان به فروش رسیده است.

عملیات حج امسال از مبدا ۱۷ فرودگاه انجام می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ کاپیتان حسن قاسمی افزود: علاوه بر فرودگاه بین المللی امام خمینی که بیشترین عملیات حج امسال از آن فرودگاه و از ترمینال تازه تاسیس سلام انجام خواهد شد، فرودگاه‌های اهواز، یزد، رشت، بیرجند، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، گرگان، ساری، کرمان، تبریز، مشهد، زاهدان، ارومیه، کرمانشاه و شیراز نیز درگیر عملیات حج امسال خواهند بود. مدیر عملیات حج ۹۸ افزود: با توجه به اینکه ترمینال‌های فرودگاه‌های جده و مدینه نیز در ایام حج، ترافیک هوایی بسیاری را خواهند داشت، تخلیه و بارگیری حجاج، قطعا با تاخیر‌هایی روبرو خواهد بود و حجاج باید با آگاهی از این مساله، با صبر و متانت بیشتری برخورد کنند. وی افزود: البته ایران ایر تلاش کرده با داشتن هواپیمای ذخیره و رزرو، این تاخیر را به حداقل برساند. قاسمی تصریح کرد: مشکلی برای سوخت گیری هواپیما‌های ایرانی در فرودگاه‌های عربستان وجود ندارد چراکه وقتی، فرودگاه‌های سعودی به ما مجوز پرواز می‌دهند، موظف به تامین سوخت هواپیما‌های ایرانی هم هستند. وی افزود: همچنین هر حاجی مجاز است تا ۵ کیلوگرم بار همراه مسافر را از میان کالا‌های مجاز، به کابین هواپیما ببرد.

بازار اجاره مسکن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبازار اجاره مسکندر حال حاضر قوانین و زیرساخت‌های کافی برای دخالت دولت در بازار اجاره بها مسکن وجود دارد و مردم انتظار دارند دولت باتعیین سیاست‌های پولی و مالی قیمتها را در این بازار هر چه سریعتر متعادل کند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیران خودرو شرایط جدید فروش محصولات چری به صورت اقساطی با تحویل فوری را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران، شرکت مدیران خودرو برای محصولات برند چری شرایط فروش جدیدی را اعلام کرده است که خریداران می‌توانند با پیش پرداخت ٤٠ درصدی از قیمت خودرو و پرداخت مابقی مبلغ با شرایط منعطف تا سقف ٤٨ ماه به خرید خودرو از این شرکت اقدام کنند. موعد تحویل خودروها در این طرح فروش جدید فوری خواهد بود. علاقمندان میتوانند با مراجعه به سایت www. cheryco. ir از جزئیات شرایط فروش این شرکت آگاه شوند.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
طبق آمار اخیر ارائه شده، روسیه و ایالات متحده در مجموع حدود ۱۳ هزار سلاح اتمی را در اختیار دارند. طبق آمار اخیر ارائه شده، روسیه و ایالات متحده در مجموع حدود ۱۳ هزار سلاح اتمی را در اختیار دارند. بر اساس لیست ارائه شده توسط اتحادیه دانشمندان آمریکایی، روسیه و ایالات متحده در صدر قرار گرفته‌اند که در مجموع حدود ۱۳هزار سلاح هسته‌ای دارند. در ادامه گفتنی است که در مجموع تعداد ۱۲۰۵ سلاح اتمی در دست هفت کشور بعدی موجود در لیست است. در نمودار ارائه شده، به ترتیب کشورهایی که بیشترین سلاح اتمی را دارند مشاهده می‌کنید؛

نظرها

اخبار بیشتر