کتاب طنز «حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شد/ترجمه دو کتاب در یک کتاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
کتاب طنز «حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شد/ترجمه دو کتاب در یک کتاب

کتاب طنز «حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شد/ترجمه دو کتاب در یک کتاب

مهرخبرگزاری مهر |
کتاب «حکایت‌هایی برای زمانه ما باز هم حکایت‌هایی برای ما» نوشته جیمز تِربِر با ترجمه حسن هاشمی میناباد توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «حکایت‌هایی برای زمانه ما باز هم حکایت‌هایی برای ما» نوشته جیمز تربر به‌تازگی با ترجمه حسن هاشمی میناباد توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب، یکی از عناوین مجموعه «کتابخانه طنز» است که این ناشر چاپ می‌کند.

کتاب پیش رو ترجمه و تجمیع دو کتاب Fables for Our Time و Further Fables for Our Time است که به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۶۲ توسط دو ناشر مختلف چاپ شده‌اند.

جیمز گروورتربر متولد سال ۱۸۹۴ و درگذشته به سال ۱۹۶۱ رمان‌نویس، طنزپرداز، روزنامه‌نگار، نمایشنامه‌نویس و طراح آمریکایی بود که بیشتر به خاطر داستان‌های کوتاهش شناخته می‌شود. او از طنزپردازان بزرگ آمریکاست که «میراث آمریکا» لقب دارد. «حکایت‌هایی برای زمانه ما» مجموعه‌ای از قصه‌هایی به سبک داستان‌های ازوپ و لافونتن است که همگی ابتدا در مجله نیویورکر چاپ شده بودند و سپس در سال ۱۹۴۰ به‌طور مستقل چاپ شدند. برخی از حکایت‌های این کتاب، قدیمی‌اند اما با پرداختی جدید نوشته شده‌اند و نویسنده ارتباط شخصیت‌ها را با نقش کلیشه‌ای آن‌ها قطع کرده و مضامین امروزی را وارد آن‌ها کرده است.

«حکایت‌هایی برای زمانه ما» نقیضه‌ای بر حکایت‌های ازوپ و لافونتن و امثال آن‌هاست که هر قصه‌شان یک نتیجه اخلاقی دارد. تربر در سال ۱۹۵۶ مجموعه دیگری از حکایت‌های منتشره در نیویورکر را در کتاب دیگری گردآوری کرد که با عنوان «باز هم حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شد.

عناوین داستان‌هایی که در کتاب اول «حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شده‌اند، به این ترتیب‌اند:

موشی که به روستا رفت، دختربچه و گرگ، دو بوقلمون، ببری که فوت‌وفن‌های آدم‌ها را خوب بلد بود، مگس نسبتا باهوش، شیری که می‌خواست در آسمان‌ها اوج بگیرد، غاز نر پروپاقرص، بید و ستاره، سنگ‌چشم و سنجاب راه‌راه، فکی که مشهور شد، شکارچی و فیل، سگ اسکاتلندی همه‌چیز دان، خرسی که وا داد، جغدی که خدای حیوانات بود، میش در لباس گرگ، لک‌لکی که با یک زن چشم‌وگوش بسته ازدواج کرد، جزیره کوچک سبز و خرم در دریا، کلاغ و مرغ انجیرخوار، فیلی که جهانیان را به مبارزه فراخواند، پرنده‌ها و روباه‌ها، ماجراهای عاشقانه آرتور و ال، مرغابی‌ای که نخواست پرواز کند، شیشه در دشت، لاک‌پشت و خرگوش، سگ ردیاب پیگیر، تک‌شاخ در باغچه، خرگوش‌های دردسرساز، مرغ و آسمان.

«باز هم حکایت‌هایی برای زمانه ما» هم دربرگیرنده این حکایت‌هاست:

دریا و کناردریا، حقایقی در باب وزغ، پروانه کفشدوزک و مگس‌خورک، موش کله‌خر و گربه محتاط، گل سرخ و علف هرز، خفاشی که از جهنم در رفت، شیر و روباه‌ها، گرگی که به هر جا می‌خواست برسد رسید، کبودمرغ و برادرش، بید و پروانه خال‌دار، عاشق و معشوق، روباه و زاغ، روایت‌های دیگر، خرس‌ها و میمون‌ها، پدر و دخترش، گربه در قایق نجات، خاله‌شرتی‌شلخته و خاله‌فضول‌باشی، انسان و دایناسور، دروهمیمرغانه، گل سرخ و فواره و کبوتر، پنگوئن عزب و زن عفیف، خدنگ صلح‌طلب، پدر تعمیدی و فرزند تعمیدی، خرس قهوه‌ای و وسایل مدرن، غازی که تخم طلا گذاشت، محاکمه سگ پیر نگهبان، فیلسوف و صدف مروارید، چاپ تک‌نفره، موش و پول، گرگ دم در، چه بلایی سر چارلز آمد، زاغچه‌ها روی عقربه دقیقه‌شمار، ببری که سلطان می‌شد، سنجاب راه‌راه و جفتش، بافنده و کرم ابریشم، دو سگ، قورباغه خوش‌پاچه، ماهی‌خورک و مگس‌خورک، لاک‌پشتی که زمان را فتح کرد، شیر و مارمولک، ماده‌ببر و جفتش، گنج کلاغ‌زاغی، سیرسیرک و سسک، کلاغ و کلاغ‌ترسونک، عاج میمون‌ها و آدم‌ها، الیور و شترمرغ‌های دیگر، کناردریا و دریا.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

انحطاط خرس‌ها آن‌ها را تیزچشم و تیزپنجه و بی‌خیال و شادوشنگول کرده بود، و گذران زندگی به‌گونه‌ای که خرس‌ها همیشه گذرانده‌اند زیر دندانشان مزه کرده بود. تا اینکه یک روز دوتا از جانشینان خوش‌زبان، به‌نام میمون سخنور و میمون عمل‌ورز، سروکله‌شان پیدا شد. آن‌ها چرب‌زبان‌تر از خوش‌زبان بودند و با خودشان هدیه‌های زیادی آورده بودند و همه‌اش لبخند به لب داشتند. گفتند: «ما آمده‌ایم تا شما را از شر آزادی خلاص کنیم. چیزی که برایتان به ارمغان آورده‌ایم «نوآزادی» است، دوبرابر بهتر از آنچه خوش‌زبان آورده بود، چون ما دو نفر هستیم.»

بنابراین، به گردن هر خرس قلاده‌ای بستند و قلاده‌ها را با زنجیر به‌هم بستند، و میمون عمل‌ورز حلقه‌ای به دماغ خرس پیشاهنگ و زنجیری به حلقه خرس پیشاهنگ انداخت و گفت: «حالا شما آزاد هستید هر کاری که من می‌گویم، بکنید.»

میمون سخنور گفت: «حالا شما آزاد هستید هر حرفی که من می‌زنم، بزنید. ما بار سنگین انتخاب رهبرانتان را از دوش شما برداشتیم و شما را از خطرات انتخاب نجات دادیم. دیگر رأی مخفی در کار نیست، همه‌چیز آشکار است و بی‌شیله‌وپیله.»

مدت‌ها خرس‌ها به «نوآزادی» گردن نهادند و شعارهایی را که میمون‌ها یادشان داده بودند سر دادند: «وقتی می‌توانید روی پاهای ما بایستید، چرا روی پاهای خودتان می‌ایستید؟»

این کتاب با ۲۵۶ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۳۲ هزار تومان منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

تلگرام

خبرهای مرتبط با طنز، ترجمه، ادبیات جهان، ادبیات آمریکا و نشر نو از تلگرام

🔹گزارش تفصیلی مراسم بزرگداشت احمد بورقانی در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران

🔺باید فضا برای آزادی مطبوعات فراهم شود

▫️مهدی نوروز: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در نشستی با حضور اصحاب رسانه و پبشکسوتان عرصه خبر، در یازدهمین سالروز در گذشت احمد بورقانی یاد این روزنامه‌نگار را گرامی داشت. مردی که به باور اکثریت دست‌اندرکاران مطبوعات گامی بزرگ در تحول رابطه میان دولت و مطبوعات برداشت.

در این مراسم همچنین پنل تخصصی «نسبت دولت و مطبوعات» برگزار شد و در پایان مراسم نیز از علیرضا رجایی تقدیر شد. در پنل تخصصی برگزار شده، احمد مسجد‌جامعی، بهروز گرانپایه، محمد مهاجری، نسرین تخیری، علی حکمت، عبدالعلی رضایی و کامبیز نوروزی به ایراد سخن پرداختند.

نماینده مطبوعات در دولت

در این مراسم که شنبه شب، سیزدهم بهمن در محل انجمن برگزار شد، احمد مسجد جامعی به ویژگی‌های شخصیتی احمد بورقانی پرداخت و با اشاره به مشی دولت اصلاحات که توجه به جامعه مدنی بود، گفت: احمد نماینده دولت در مطبوعات نبود بلکه نماینده مطبوعات در دولت بود. او از ظرفیت دولت برای مطبوعات بهره گرفت و می‌دانست نقش و نمایندگی مطبوعات در فضای جامعه مدنی با بخشنامه و اطلاعیه میسر نمی‌شود. وی افزود: احمد را به عیاری، تجربه رسانه‌ای، سواد و … می‌شناسند اما او ویژگی مهم دیگری داشت که تدبیر و صعه صدر او بود.

منبع: کانال انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران


🌈 ترور انتحاری داعش 👈 در کارناوال آلمان

🔺 طراحان خودروها و بنرهای کارناوال پرچمداران آزادی بیان، آزادی مطبوعات و طنز انتقادی هستند. در سال ۲۰۱۵ در یکی از واگن‌ها، آدمک یک مرد بدون سر را قرار داده بودند (تصویر) که در حال فرار از دست نقابداری بود که شمشیری خون‌آلودی در دست داشت. مرد بی‌سر نیز نسخه‌ای از مجله فرانسوی «شارلی ابدو» به دست داشت و بر روی حبابی که از گردنش بیرون زده بود، نوشته شده بود: «طنز را نمی‌توان کشت.»


🔻ترانه برای حسین هدایتی؛

▫️یکی بود یکی نبود، آقای هدایتی اون بالا نشسته بود

طنز شبکه ورزش


🔵 مطبوعات «در حال احتضار» ایران و هشدار سه نماینده به روحانی

به گفته اهالی مطبوعات، روزنامه‌های ایران بدون ارز دولتی می‌میرند. تأمین کاغذ با مشکلات جدی روبه‌روست. قیمت اقلام اصلی انتشار مطبوعات «۳۰۰ درصد» رشد کرده است. سه نماینده از روحانی خواسته‌اند تا به داد مطبوعات برسد.

سه تن از مدیران مطبوعاتی که هم‌زمان نماینده مجلس شورای اسلامی هم هستند، در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار توجه او به وضعیت اقتصادی مطبوعات کشور در سال آینده (۱۳۹۸) و رسیدگی به وضعیت این «بیمار در حال احتضار» شده‌اند.


آرزوهایی که در سال ۱۳۹۷ تعبیر نشد …

🔹صفحه نخست روزنامه شهرونگ

طنز روزنامه شهروند


در ادامه بخوانید

صعود

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
تاریخ ثبت نام برای ورود به حرفه آتش‌نشان شدن اعلام شد. وی افزود: دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون مذکور توسط جهاد دانشگاهی کشور در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.. وی اضافه کرد: متقاضیان جهت ثبت نام می‌توانند از تاریخ ۱۰ تیر به سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به نشانی www. hrtc. ir مراجعه و ضمن مطالعه کامل دفترچه راهنما و شرایط و ضوابط مندرج در آن در موعد مقرر ثبت نام نمایند. قابل ذکر است داوطلبان ثبت نام میتوانند برای دریافت دفترچه استخدامی به آدرس hrtc. ir مراجعه کنند. تاریخ برگزاری آزمون تئوری روز جمعه ۱۸ مرداد ماه سال جاری است. نیروهای جدید آتش‎نشانی پس از طی کردن مراحل مختلف، دی ماه به مجموعه آتش نشانی استانهای محل تقاضا وارد می‌‏شوند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عکاس هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی با عنوان «۴ نسل ۴ نگاه»، چهار عکس جدید را نخستین بار از روز‌های هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است. محمد نوروزی استاد عکاسی خبری در این نمایشگاه با بیان اینکه برایم جذاب است تا افراد حاضر را در عکس‌هایی که ۴۰سال پیش ثبت کرده‌ام، بیابم گفت: امروز دوست دارم سوژه‌های عکاسی خود و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که در عکس هایم هستند، ببینم. وی از شاگردان و همه مخاطبان عکس هایش خواسته است از عکس هایش، عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند تا صاحبانشان را بیابند. این نمایشگاه با حضور ۴ نسل از عکاسان در فرهنگستان هنر برپا شده است. بازدید برای عموم از نمایشگاه ۴نسل ۴نگاه، از فردا پنجشنبه ۶ تیر از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان پذیر است.
سینماپرسسینماپرس8 ساعت قبل
سینماپرس: انیمیشن «سیاه و سفید» به کارگردانی محمدعلی سلیمان‌زاده به بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن سئول کره‌جنوبی راه یافت. به گزارش سینماپرس، انیمیشن «سیاه و سفید» از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به همراه ۶ اثر دیگر ایرانی در بخش‌های مختلف جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن سئول کره‌جنوبی (سیکاف) به نمایش گذاشته می‌شود. امسال ۲۵۶۵ فیلم انیمیشن از ۹۳ کشور جهان در جشنواره بین‌المللی انیمیشن «سیکاف» شرکت کردند که ۱۰۳ فیلم از ۲۸ کشور در بخش مسابقه نمایش داده می‌شود. جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن سئول کره‌جنوبی از بخش‌هایی همچون فیلم‌های بلند، کوتاه، دانشجویی، فیلم‌های کودکان و آنلاین «سیکاف» و بخش ویژه تشکیل شده است. بیست‌وسومین جشنواره فیلم انیمیشن و کارتون سئول (SICAF) از ۲۶ تا ۳۰ مرداد سال ۱۳۹۸ در کوئکس سئول پایتخت کره جنوبی برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون‌های مربوطه در روز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت و اردبیل برگزار خواهد شد. زمان دریافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه ۱۹ تیر است. دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذیرش به نشانی english. iau. ac. ir/ept ثبت نام کنند و از منابع و بودجه بندی سؤالات این آزمون‌ها آگاهی یابند. شایان ذکر است به دلیل برگزاری همزمان آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یکی از آزمون‌ها است و شرکت همزمان در دو آزمون فوق امکان پذیر نیست.
الفالف9 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر