1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
کتاب طنز «حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شد/ترجمه دو کتاب در یک کتاب

کتاب طنز «حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شد/ترجمه دو کتاب در یک کتاب

مهرخبرگزاری مهر |
کتاب «حکایت‌هایی برای زمانه ما باز هم حکایت‌هایی برای ما» نوشته جیمز تِربِر با ترجمه حسن هاشمی میناباد توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «حکایت‌هایی برای زمانه ما باز هم حکایت‌هایی برای ما» نوشته جیمز تربر به‌تازگی با ترجمه حسن هاشمی میناباد توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب، یکی از عناوین مجموعه «کتابخانه طنز» است که این ناشر چاپ می‌کند.

کتاب پیش رو ترجمه و تجمیع دو کتاب Fables for Our Time و Further Fables for Our Time است که به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۶۲ توسط دو ناشر مختلف چاپ شده‌اند.

جیمز گروورتربر متولد سال ۱۸۹۴ و درگذشته به سال ۱۹۶۱ رمان‌نویس، طنزپرداز، روزنامه‌نگار، نمایشنامه‌نویس و طراح آمریکایی بود که بیشتر به خاطر داستان‌های کوتاهش شناخته می‌شود. او از طنزپردازان بزرگ آمریکاست که «میراث آمریکا» لقب دارد. «حکایت‌هایی برای زمانه ما» مجموعه‌ای از قصه‌هایی به سبک داستان‌های ازوپ و لافونتن است که همگی ابتدا در مجله نیویورکر چاپ شده بودند و سپس در سال ۱۹۴۰ به‌طور مستقل چاپ شدند. برخی از حکایت‌های این کتاب، قدیمی‌اند اما با پرداختی جدید نوشته شده‌اند و نویسنده ارتباط شخصیت‌ها را با نقش کلیشه‌ای آن‌ها قطع کرده و مضامین امروزی را وارد آن‌ها کرده است.

«حکایت‌هایی برای زمانه ما» نقیضه‌ای بر حکایت‌های ازوپ و لافونتن و امثال آن‌هاست که هر قصه‌شان یک نتیجه اخلاقی دارد. تربر در سال ۱۹۵۶ مجموعه دیگری از حکایت‌های منتشره در نیویورکر را در کتاب دیگری گردآوری کرد که با عنوان «باز هم حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شد.

عناوین داستان‌هایی که در کتاب اول «حکایت‌هایی برای زمانه ما» چاپ شده‌اند، به این ترتیب‌اند:

موشی که به روستا رفت، دختربچه و گرگ، دو بوقلمون، ببری که فوت‌وفن‌های آدم‌ها را خوب بلد بود، مگس نسبتا باهوش، شیری که می‌خواست در آسمان‌ها اوج بگیرد، غاز نر پروپاقرص، بید و ستاره، سنگ‌چشم و سنجاب راه‌راه، فکی که مشهور شد، شکارچی و فیل، سگ اسکاتلندی همه‌چیز دان، خرسی که وا داد، جغدی که خدای حیوانات بود، میش در لباس گرگ، لک‌لکی که با یک زن چشم‌وگوش بسته ازدواج کرد، جزیره کوچک سبز و خرم در دریا، کلاغ و مرغ انجیرخوار، فیلی که جهانیان را به مبارزه فراخواند، پرنده‌ها و روباه‌ها، ماجراهای عاشقانه آرتور و ال، مرغابی‌ای که نخواست پرواز کند، شیشه در دشت، لاک‌پشت و خرگوش، سگ ردیاب پیگیر، تک‌شاخ در باغچه، خرگوش‌های دردسرساز، مرغ و آسمان.

«باز هم حکایت‌هایی برای زمانه ما» هم دربرگیرنده این حکایت‌هاست:

دریا و کناردریا، حقایقی در باب وزغ، پروانه کفشدوزک و مگس‌خورک، موش کله‌خر و گربه محتاط، گل سرخ و علف هرز، خفاشی که از جهنم در رفت، شیر و روباه‌ها، گرگی که به هر جا می‌خواست برسد رسید، کبودمرغ و برادرش، بید و پروانه خال‌دار، عاشق و معشوق، روباه و زاغ، روایت‌های دیگر، خرس‌ها و میمون‌ها، پدر و دخترش، گربه در قایق نجات، خاله‌شرتی‌شلخته و خاله‌فضول‌باشی، انسان و دایناسور، دروهمیمرغانه، گل سرخ و فواره و کبوتر، پنگوئن عزب و زن عفیف، خدنگ صلح‌طلب، پدر تعمیدی و فرزند تعمیدی، خرس قهوه‌ای و وسایل مدرن، غازی که تخم طلا گذاشت، محاکمه سگ پیر نگهبان، فیلسوف و صدف مروارید، چاپ تک‌نفره، موش و پول، گرگ دم در، چه بلایی سر چارلز آمد، زاغچه‌ها روی عقربه دقیقه‌شمار، ببری که سلطان می‌شد، سنجاب راه‌راه و جفتش، بافنده و کرم ابریشم، دو سگ، قورباغه خوش‌پاچه، ماهی‌خورک و مگس‌خورک، لاک‌پشتی که زمان را فتح کرد، شیر و مارمولک، ماده‌ببر و جفتش، گنج کلاغ‌زاغی، سیرسیرک و سسک، کلاغ و کلاغ‌ترسونک، عاج میمون‌ها و آدم‌ها، الیور و شترمرغ‌های دیگر، کناردریا و دریا.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

انحطاط خرس‌ها آن‌ها را تیزچشم و تیزپنجه و بی‌خیال و شادوشنگول کرده بود، و گذران زندگی به‌گونه‌ای که خرس‌ها همیشه گذرانده‌اند زیر دندانشان مزه کرده بود. تا اینکه یک روز دوتا از جانشینان خوش‌زبان، به‌نام میمون سخنور و میمون عمل‌ورز، سروکله‌شان پیدا شد. آن‌ها چرب‌زبان‌تر از خوش‌زبان بودند و با خودشان هدیه‌های زیادی آورده بودند و همه‌اش لبخند به لب داشتند. گفتند: «ما آمده‌ایم تا شما را از شر آزادی خلاص کنیم. چیزی که برایتان به ارمغان آورده‌ایم «نوآزادی» است، دوبرابر بهتر از آنچه خوش‌زبان آورده بود، چون ما دو نفر هستیم.»

بنابراین، به گردن هر خرس قلاده‌ای بستند و قلاده‌ها را با زنجیر به‌هم بستند، و میمون عمل‌ورز حلقه‌ای به دماغ خرس پیشاهنگ و زنجیری به حلقه خرس پیشاهنگ انداخت و گفت: «حالا شما آزاد هستید هر کاری که من می‌گویم، بکنید.»

میمون سخنور گفت: «حالا شما آزاد هستید هر حرفی که من می‌زنم، بزنید. ما بار سنگین انتخاب رهبرانتان را از دوش شما برداشتیم و شما را از خطرات انتخاب نجات دادیم. دیگر رأی مخفی در کار نیست، همه‌چیز آشکار است و بی‌شیله‌وپیله.»

مدت‌ها خرس‌ها به «نوآزادی» گردن نهادند و شعارهایی را که میمون‌ها یادشان داده بودند سر دادند: «وقتی می‌توانید روی پاهای ما بایستید، چرا روی پاهای خودتان می‌ایستید؟»

این کتاب با ۲۵۶ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۳۲ هزار تومان منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با طنز، ترجمه، ادبیات جهان، ادبیات آمریکا و نشر نو از تلگرام

آرزوهایی که در سال ۱۳۹۷ تعبیر نشد …

🔹صفحه نخست روزنامه شهرونگ

طنز روزنامه شهروند


🔹گزارش تفصیلی مراسم بزرگداشت احمد بورقانی در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران

🔺باید فضا برای آزادی مطبوعات فراهم شود

▫️مهدی نوروز: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در نشستی با حضور اصحاب رسانه و پبشکسوتان عرصه خبر، در یازدهمین سالروز در گذشت احمد بورقانی یاد این روزنامه‌نگار را گرامی داشت. مردی که به باور اکثریت دست‌اندرکاران مطبوعات گامی بزرگ در تحول رابطه میان دولت و مطبوعات برداشت.

در این مراسم همچنین پنل تخصصی «نسبت دولت و مطبوعات» برگزار شد و در پایان مراسم نیز از علیرضا رجایی تقدیر شد. در پنل تخصصی برگزار شده، احمد مسجد‌جامعی، بهروز گرانپایه، محمد مهاجری، نسرین تخیری، علی حکمت، عبدالعلی رضایی و کامبیز نوروزی به ایراد سخن پرداختند.

نماینده مطبوعات در دولت

در این مراسم که شنبه شب، سیزدهم بهمن در محل انجمن برگزار شد، احمد مسجد جامعی به ویژگی‌های شخصیتی احمد بورقانی پرداخت و با اشاره به مشی دولت اصلاحات که توجه به جامعه مدنی بود، گفت: احمد نماینده دولت در مطبوعات نبود بلکه نماینده مطبوعات در دولت بود. او از ظرفیت دولت برای مطبوعات بهره گرفت و می‌دانست نقش و نمایندگی مطبوعات در فضای جامعه مدنی با بخشنامه و اطلاعیه میسر نمی‌شود. وی افزود: احمد را به عیاری، تجربه رسانه‌ای، سواد و … می‌شناسند اما او ویژگی مهم دیگری داشت که تدبیر و صعه صدر او بود.

منبع: کانال انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران


🔻ترانه برای حسین هدایتی؛

▫️یکی بود یکی نبود، آقای هدایتی اون بالا نشسته بود

طنز شبکه ورزش


🔵 مطبوعات «در حال احتضار» ایران و هشدار سه نماینده به روحانی

به گفته اهالی مطبوعات، روزنامه‌های ایران بدون ارز دولتی می‌میرند. تأمین کاغذ با مشکلات جدی روبه‌روست. قیمت اقلام اصلی انتشار مطبوعات «۳۰۰ درصد» رشد کرده است. سه نماینده از روحانی خواسته‌اند تا به داد مطبوعات برسد.

سه تن از مدیران مطبوعاتی که هم‌زمان نماینده مجلس شورای اسلامی هم هستند، در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار توجه او به وضعیت اقتصادی مطبوعات کشور در سال آینده (۱۳۹۸) و رسیدگی به وضعیت این «بیمار در حال احتضار» شده‌اند.


🌈 ترور انتحاری داعش 👈 در کارناوال آلمان

🔺 طراحان خودروها و بنرهای کارناوال پرچمداران آزادی بیان، آزادی مطبوعات و طنز انتقادی هستند. در سال ۲۰۱۵ در یکی از واگن‌ها، آدمک یک مرد بدون سر را قرار داده بودند (تصویر) که در حال فرار از دست نقابداری بود که شمشیری خون‌آلودی در دست داشت. مرد بی‌سر نیز نسخه‌ای از مجله فرانسوی «شارلی ابدو» به دست داشت و بر روی حبابی که از گردنش بیرون زده بود، نوشته شده بود: «طنز را نمی‌توان کشت.»


در ادامه بخوانید

تابناکتابناک9 ساعت قبل
در این روز‌ها یک گفتگو هم در فضای مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود، بین فردوسی پور و مدیر شبکه سه رد و بدل شده است. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!». دوشنبه شب دیگری از سال ۹۸ هم بدون عادل فردوسی پور و برنامه پرمخاطبش شب گذشته سپری شد. برنامه‌ای که حدود دو دهه محبوب‌ترین برنامه تلویزیون بود، اما این محبوبیت برای بعضی قابل قبول نبود تا پروژه حذف عادل فردوسی پور کلید بخورد. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!».
ایسناایسنا2 ساعت قبل
وی افزود: رونق تولید موجب بالا رفتن توانمندی‌، اشتغال و ثروت ملی خواهد شد که همه در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی با بیان اینکه در تمام بخش‌های خبری اخبار رونق تولید را اطلاع‌رسانی کرده‌ایم توصیه کرد: وزارت صمت برای تبیین فعالیت‌هایش از قالب‌های دیگر برنامه‌سازی نظیر سریال‌سازی و تولید برنامه‌های مستند بهره ببرد و برای آن تولید محتوا کند. رئیس صداوسیما در این نشست خواستار تشکیل کمیته مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت شد و گفت: وجه دیگر فعالیت‌های رسانه ملی مطالبات مردم است که باید از رسانه ملی تبیین و پیگیری شود چراکه مهمترین وظیفه آن همزبانی با مردم است. رئیس سازمان صداوسیما حمایت از تولید کننده را موجب رونق تولید دانست و اعلام کرد: در زمینه رونق تولید رویکرد ما حمایت از تولید کننده است. هیأت همراه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این خصوص توضیحاتی ارائه دادند و خواستار بررسی موضوعات طرح شده در کمیته مشترک شدند.
فارسفارس8 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارگاه اثر استراتژی‌های کارآفرینی بر توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط با همکاری کانون همگرایی رویکردهای بین‌المللی امیرکبیر (کهربا) به‌عنوان شبکه علمی بین‌المللی همکار مرکز تحقیقات و اطلاع‌رسانی اتاق اسلامی و ۱۱ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. براساس این گزارش، این کارگاه با هدف گامی در راستای تحقق اهداف پروژه زنجیره شرکت‌های کوچک و متوسط کشورهای اسلامی و آگاهی رسانی فعالان اقتصادی کشور و علاقمندان حوزه‌های مربوطه نسبت به مباحث نوین تجاری و اقتصادی و رویکردهای به روز دنیا برگزار خواهد شد. در این کارگاه اساتید برجسته مرکزآموزش، تحقیقات آماری، اقتصادی و اجتماعی کشورهای اسلامی (SESRIC)، مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی (ICRIC)، انجمن جوانان کشورهای اسلامی (ICFY)، سازمان توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط کشور ترکیه (KOSGB) و دانشگاه لایپزیک حضور دارند. شرکت در این کارگاه رایگان است و در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهی اعطا می‌شود. متقاضیان برای ثبت نام در این کارگاه باید به نشانی الکترونیکی https: //bit. ly/۲IFutl۱ مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، تجمیع افکار و ایده‌ها در زمینه مشارکت فرهنگی و پژوهشی تولید ادبیات و تالیفات مرتبط با جاده ابریشم از اهداف برگزاری نشست ارتباطات مردمی ابتکار کمربند -راه به شمار می‌رود. این مراسم با مشارکت موسسه (چونگ یانک) چین و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. براساس این گزارش هیئتی که از موسسه چونگ یانک برای نمایشگاه بین المللی کتاب به تهران سفر کرده در این نشست ۷۰۰ عنوان کتاب با موضوع جاده ابریشم به نمایش گذاشته است که این آثار در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب نیز به نمایش در می‌آید. در مراسم امروز در کنار رونمایی از کتاب‌های موسسه چونگ یانک، از کتاب راهبرد جاده ابریشم نوشته پریسا شاه محمدی نیز رونمایی شد. بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این نشست از امادگی برای تعامل با کشور‌های منطقه دربخش اسناد و حفظ و نگهداری آن‌ها با هدف انتقال اطلاعات کشور‌ها خبر داد وگفت: در حال حاضر در برخی کشور‌ها ایران پنجره فرهنگی دارد و در کتابخانه ملی ایران نیز این پنجره‌ها ایجاد شده‌اند. وی افزود: ایجاد پنجره در کشور‌ها میتواند پایگاهی برای معرفی و انتقال ادبیات و فرهنگ‌ها باشد. بروجردی با اشاره به گسترش فضای مجازی گفت:: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال در کشور‌های منطقه می‌تواند راهی برای انتقال فرهنگ‌ها میان کشور‌ها باشد. آقای پنک سن سفیر چین در ایران نیز گفت:: بسیار خوشحالم که این نشست در سطح قابل توجهی از کارشناسان مرتبط با موضوع در حال برگزاری است و این نشاندهنده این است که برای نشست ارتباطات مردمی -کمربند راه ارزش بسیاری قائل هستید و امیدوارم نتیجه آن دستاورد‌های فرهنگی خوبی به ارمغان بیاورد. دو نشست کارشناسی با موضوع تمدن و توسعه ملی، آینده مشترک بشری و نقش همکاری‌های انتشاراتی وکاربرد کتاب در تعاملات مردمی ابتکار کمربند راه برگزارشد و کارشناسان این حوزه به بحث وتبادل نظر پرداختند. همچنین در پایان این مراسم تفاهمنامه همکاری میان موسسه چونگ یانگ چین و مرکز مطالعات سیاسی وبین المللی وزارت خارجه امضا شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شبکه رادیویی ایران، این شبکه رادیویی در جشنواره همچون پارسال متولی برپایی و تنظیم کنداکتور شبکه‌های رادیویی برای پوشش رویداد‌های جشنواره بود. استودیوی رادیو در تالار وحدت بر پاشد و علاوه بر آن گزارشگران رادیو با حضور در سالن‌های اجرا، رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر را پوشش دادند. ستاد برگزاری این جشنواره با اهدای لوح تقدیر از زحمات یدالله گودرزی، محمدباقر پروین نژاد، علیرضا باقری، زهرا صالحی، شهاب شهرزاد، زهره سربازی و همچنین از مرتضی صداقت گو و وحید رستگاری، سعید اردیانی و آرزو جعفرپور (از شبکه‌های فرهنگ و گفتگو) تجلیل به عمل آورد. در این لوح‌ها که به امضای شاهین فرهت، دبیر جشنواره و علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی رسیده است بر تأثیر رسانه رادیو بر اعتلای فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی تأیید شده است. رادیو ایران در برنامه‌های عندلیب و کافه هنر به پوشش رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر پرداخت.

فیلم | از همجنسگرایی تا شرط‌بندی در فوتبال ایران

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر