1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. فرهنگ

فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما

تابناکخبرگزاری تابناک |
میدان کشمکش عادل با مدیران بالادستی از ساختمان شبکه و حتی حصارهای طویل محوطه پهناور سازمان و تپه های اطرافش فراتر رفته و کم کم زندگی خصوصی فردوسی پور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. گویا همه این اتفاق ها در جهت فشار مستقیم به خود اوست تا دست از سکوت بردارد و با گردن نهادن به تصمیم روسا ، به تغییرات عجیب چراغ سبز نشان داده و به قول خودِ عادل، فرزندش را با پست و مقام عوض کند! عده ای هم در شبکه های اجتماعی با طعنه به او گفته اند حتی الامکان از خانه بیرون نرود و دل به جاده نزند!

حذف یکی از قدیمی‌ترین مجریان سیمای جمهوری اسلامی از آنتن برنامه‌ای که ۲۰سال است همواره عنوان پربیننده‌ترین را به خود اختصاص داده، پروژه کوچکی نبود که بشود با استفاده از سکوت رسانه‌ای تعطیل نوروز هم از بزرگی موج خبری اش کاست.

به گزارش تابناک ورزشی، عواقب این تصمیم بحث برانگیز و خارج از عرف مدیر جوان شبکه سه که با واکنش‌های صورت گرفته ثابت شده است بدون هماهنگی قبلی با رییس سارمان بوده است، به سطوح مدیران سیاسی کشور رسیده است و ماجرای حذف فردوسی پور می‌رود تا سوژه‌ای برای ورود نمایندگان مجلس به این ماجرا و بررسی جوانب پشت پرده این موضوع شود.

فشارهای رو به افزایش علیه منبع تصمیم عجیب

این نوع برخورد با مجری محبوب آن هم درست چند روز بعد از کسب آرای مردمی در جشنواره سیما، دستمایه حملات تندی از سوی اپوزیسیون نظام در رسانه‌های خارج نشین شده است و اظهار نظر‌های مردمی نیز حاکی از بازخورد به شدت منفی طبقات مختلف جامعه نسبت به این حذف ناگهانی است. در این میان تقلب صورت گرفته در مکانیزم دریافت و ثبت آرای مخاطبان تلویزیون هم مورد اشاره اغلب مخالفان قرار گرفته تا با استناد به آن، به مسایل سیاسی کلان‌تر در کشور حمله کنند، در حالی که می‌شد با کمی تدبیر از وقوع چنین موج بی دلیلی، جلوگیری کرد.

فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما - 5

علاقمندان عادل فردوسی پور نیز با هجوم به صفحه علی فروغی مدیر شبکه سوم سیما بیش از ۷۷هزار کامنت و پیام زیر آخرین پست او گذاشته‌اند که اکثر قریب به اتفاق آنها انتقادی و با مضمون مخالفت به حذف مجری برنامه نود است. چنین حجمی از واکنش عمومی به یک رخداد در کمتر مورد مشابه و یا حتی کلان مملکت مشاهده شده است و نشان از ابعاد وسیع ماجرا برای متخصصان مباحث امنیت ملی دارد. همه اینها گوشه‌ای از پیامدهای یک تصمیم غیرکارشناسی و ضربتی است که حداقل پیش از اعمال آن، حتی همکاران شال در شبکه سه هم از آن بی اطلاع بوده‌اند.

کنارگذاشتن قهری فردوسی پور از اجرای برنامه نود، طی چند روز اخیر در کنار بحران جاری شدن سیل در نوار شمالی کشور به سوژه پررنگ شبکه‌های اجتماعی نیز تبدیل شده و انبوه واکنش‌های چهره‌های شاخص فرهنگی، ورزشی، سیاسی و هنری را در پی داشته است که بعضا تند و تیز بوده‌اند و برخی نیز «تحریم صداوسیما» را به عنوان راهکاری برای مقابله با تصمیمات خودسر مطرح کرده‌اند.

فشار جانبی به فردوسی پور برای پذیرش حکم مدیریتی

اما گویا همه این فشارها بجای تجدیدنظر در ماجرای برکناری فردوسی پور، دردسرهای تازه‌ای برای این مجری کهنه کار و تحصیلکرده سیما ایجاد کرده است.

به نظر می‌رسد میدان کشمکش عادل با مدیران بالادستی از ساختمان شبکه و حتی حصارهای طویل محوطه پهناور سازمان و تپه‌های اطرافش فراتر رفته است و کم کم زندگی شخصی و خصوصی فردوسی پور را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. گویا همه این اتفاق‌ها در جهت فشار مستقیم به خود فردوسی پور است تا دست از سکوت بردارد و با گردن نهادن به تصمیم روسا، به تغییرات عجیب چراغ سبز نشان داده و به قول خود عادل، فرزندش را با پست و مقام عوض کند.

این فشارها چنان پراکنده و متفاوت است که شناخت منبع آن نیاز به کار پلیسی دارد اما وقوع اینهمه حادثه همزمان علیه منافع فردوسی پور جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که عادل، حالا حالاها با این بحران‌ها دست و پنجه نرم خواهد کرد.

رساله دکتری عادل و انتشار نقد همزمان اساتید در رسانه‌ها

موضوع نخست رساله دکتری فردوسی پور در پردیس دانشگاهی فارابیقم است که ناگهان و برخلاف عرف وروال، با چندین واکنش انتقادی اساتید این دانشگاه علیه دانشجویخود در مقطع دکترا مواجه شده است. موضوع رساله عادل «طراحی و تدوین مدل برای شهرت رسانه‌ای؛ شهرت پایدار با مطالعه موردی درباره برنامه ۹۰» بود که گفته می‌شود با نمره ۱۸٫۷۵ قبول شد اما ناگهان و «خودجوش» ایرادهایی علیه این رساله منتشر شد. رساله‌ای که چنین نمره‌ای می‌گیرد قاعدتا قوی و از لحاظ بار علمی پربار بوده است اما این جملات، مستقیما اعتبار علمی وی را با تردید مواجه می‌کند.

فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما - 14

احسان شاه قاسمی، استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران: «رساله دکتری عادل فردوسی پور اشکالات زیادی دارد که برخی از آن‌ها قابل اصلاح نیست. در واقع می‌توان گفت: این رساله در حد مقطع کارشناسی ارشد هم نیست چه برسد به دکتری!»

حمیدرضا یزدانی، استاد داور رساله دکتری عادل فردوسی پور: «در جلسه پیش دفاع به دلیل مشکلاتی که پایان نامه داشت، داوران تاکید کردند که با این شرایط رساله غیرقابل دفاع است و به دانشجو فرصت داده شد تا اشکالات را رفع کند.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

حسین شرف الدین، دیگر استاد داور رساله دکتری عادل فردوسی پور: «در رساله این دانشجو آرا و دیدگاه اندیشمندان مختلف نقل شده بود، اما این آرا دسته بندی صحیحی نداشت که وی این موضوع را اصلاح کرد»

جالب اینکه قبل از دفاع اصلی و حدود دو ماه قبل، عادل در جلسه پیش دفاع با انتقاد اساتیدش در زمان نگارش ابتدایی پایان نامه روبرو می‌شود. او پایان‌نامه‌اش را ارائه می‌کند و ایراد‌هایی که به کارش گرفته می‌شود تقریبا همین‌هایی بوده که منتشر شده‌اند. عادل هم در این مدت همه این ایرادها را برطرف کرده و مشخص نیست چرا در این مقطع دوباره همین نقدها رسانه‌ای شده و مورد تاکید قرار گرفته‌اند؟!

بازگشت شاکیان قبلی برنامه نود این بار علیه شخص عادل

طبیعی است که در برنامه انتقادی همچون نود، دهها و شاید صدها چهره مورد نقد و بعضا افشاگری قرار گیرند و نسبت به حقوق خود معترض باشند. طی سالیان طولانی پخش نود هم این اتفاق افتاده است و دهها مدیر و بازیکن و مربی و دلال و داور و رشوه دهنده و رشوه گیرنده و تبانی کننده و … از آنچه روی آنتن رفته شاکی شده‌اند و حتی برخی از آنها به دستگاه قضایی شکایت برده‌اند.

حالا شنیده می‌شود که پرونده بسیاری از این شاکیان سابق که به دلایلی موضوع شکایت شان مسکوت مانده بود و یا از پیگیری دست کشیده بودند، دوباره به جریان افتاده است. در سالهای اخیر مواردی همچون پرونده رییس هیات فوتبال قم با ماجرای دریافت پول از برخی بازیکنان رده‌های پایه و باشگاه صبا و حتی مورد تصاحب ماشین اهدایی فدراسیون به هیات فوتبال قم در برنامه نود پخش شده که هیچگاه جواب منطقی به آن داده نشد. موردهای متعدد مدارس فوتبال و اخاذی از بازیکنان و حتی گزارش جنجالی مرگ دو بازیکن نوجوان در گرجستان هم بوده‌اند که مدام پای فردوسی پور را به دادگاه کشانده است.

حتی کار به جایی کشیده که دو سه فرد معروف به جادو و جنبل در فوتبال نیز علیه عادل گارد گرفته‌اند و می‌خواهند برای احقاق حق خود شکایت کنند و عادل را به راهروهای دادگاه بکشانند! در این هجمه تازه، دلال هایی هم هستند که نتایج بازی‌ها را تغییر داده‌اند و یا برای انتقال بازیکن بنجل به تیمهای سرشناس، از بیت المال هزاران دلار به جیب زده‌اند. آنها نیز در صف شاکیان فردوسی پور هستند که در کمال ناباوری می‌خواهند حالا که عادل از زیر چتر حمایتی سازمان صداوسیما خارج شده، شکایت‌های خود را پیگیری کنند.

مطالب هماهنگ چند خبرگزاری و رسانه مشخص علیه مجری مطرود

در حالی که اغلب سایت‌های خبری در کنار صفحات پربیننده سلبریتی‌های ورزشی و هنری، مخالف رویه عجیب مدیر شبکه سه هستند، اما چند رسانه رسمی و خبرگزاری خاص وابسته به برخی نهادها هم هستند که در مخالفت با عادل فردوسی پور و تایید تصمیم فروغی، پای خود را پدال گاز فشرده‌اند و پیاپی گزارش هایی در نقد فردوسی پور منتشر می‌کنند. جان کلام اغلب آنها هم ساختارشکنی عادل و خارج زدن او از چارچوب مناسبات سازمانی است. آنها معتقدند عادل در تشکیلات شبه دولتی صداوسیما، تکروی می‌کند و در چارت نمی‌گنجد. او را متهم به خودمختاری و بی توجهی به دستورات مقامات بالاتر می‌خوانند و در این میان مصاحبه مربیان منتقد او را نیز منتشر می‌کنند که معایب اجرای برنامه توسط فردوسی پور را برشمارند.

تیر خلاص از قلم علی مطهری به نقشه حذف فردوسی پور

بدون تردید مهمترین واکنش از شب حذف آخرین برنامه نود سال از کنداکتور شبکه سه تا امروز متعلق به علی مطهری است که زوایای متعددی را روشن می‌کند. نایب رییس مجلس در یک پیام کوتاه، غیر از دزدانه و مستبدانه خواندن تصمیم برکناری فردوسی پور، بر اتخاذ این تصمیم از سوی مراجع بیرون از سازمان صداوسیما تاکید داشت که ارزشی برای رای مردم قائل نیست. نکته مهم پیام مطهری به جایی بر می‌گردد که او علی عسکری را در این ماجرا بی اختیار دانسته و خبر از ورود مجلس به کاجرا می‌دهد! پرسش مهم اینجاست که اگر رییس سازمان صداوسیما که مستقیما منصوب مقام رهبری است بر امورات داخلی سازمان متبوعش تسلط و قدرت تاثیر ندارد، چه گروه یا فردی در سایه چنین اختیار یا نقشی را ایفا می‌کند؟ او در پی شناسایی جایی است که این تصمیم از آنجا منبعث شده و می‌خواهد پای خانه ملت را برای بررسی بیشتر ماجرا به جام جم باز کند.

فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما - 28

نویسنده: مجید کوهستانی

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فردوسی پور، فروغی، صداوسیما و فشار از تلگرام

🎥پیغام ویدیویی علی دایی به عادل فردوسی پور در اینستاگرام:

❗️کسی که ضربه می‌خورد صداوسیما است، نه تو


🎥 کنایه‌های سنگین عادل فردوسی پور به فروغی مدیر شبکه سه در حضور وی و بغض و تشکر از مردم/خط قرمز فردوسی پور هم رای مردم بود.


🎥ویدیو/ کنایه مسعود شجاعی در تلویزیون به فروغی:

🔹امیدوارم آدمهایی که کارشون رو بلد نیستن، زود برن

🔹خیلی‌ها با صداوسیما قهر کرده‌اند

🔹۹۰، برندی است که فردوسی پور راه انداخته

مشاهده با کیفیت بالا

entekhab. ir/۰۰۱xHR


سید محمود رضوی، مشاور انتخاباتی قالیباف:

🔹کسانی که در داستان تغییر تیم ⁧ نود ⁩ و خداحافظی ⁧ عادل فردوسی پور ⁩، در حال تخریب⁧ علی فروغی ⁩ هستند، ساختار ⁧ سیما را نمیشناسند.

🔹تصمیم گیران اصلی سیما خود را پشت علی فروغی پنهان کرده‌اند


♦️یک اقدام حیرت انگیز دیگر در تلویزیون؛ شکایت مدیر صداوسیما از سایت صداوسیما بدلیل نشر اکاذیب: از فردوسی پور حرفی نزدم!

🔹پس از این اعتراض بی سابقه، باشگاه خبرنگاران خبر مذکور را حذف کرد! / انتخاب


در ادامه بخوانید

تابناکتابناک9 ساعت قبل
در این روز‌ها یک گفتگو هم در فضای مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود، بین فردوسی پور و مدیر شبکه سه رد و بدل شده است. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!». دوشنبه شب دیگری از سال ۹۸ هم بدون عادل فردوسی پور و برنامه پرمخاطبش شب گذشته سپری شد. برنامه‌ای که حدود دو دهه محبوب‌ترین برنامه تلویزیون بود، اما این محبوبیت برای بعضی قابل قبول نبود تا پروژه حذف عادل فردوسی پور کلید بخورد. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!».
ایسناایسنا3 ساعت قبل
وی افزود: رونق تولید موجب بالا رفتن توانمندی‌، اشتغال و ثروت ملی خواهد شد که همه در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی با بیان اینکه در تمام بخش‌های خبری اخبار رونق تولید را اطلاع‌رسانی کرده‌ایم توصیه کرد: وزارت صمت برای تبیین فعالیت‌هایش از قالب‌های دیگر برنامه‌سازی نظیر سریال‌سازی و تولید برنامه‌های مستند بهره ببرد و برای آن تولید محتوا کند. رئیس صداوسیما در این نشست خواستار تشکیل کمیته مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت شد و گفت: وجه دیگر فعالیت‌های رسانه ملی مطالبات مردم است که باید از رسانه ملی تبیین و پیگیری شود چراکه مهمترین وظیفه آن همزبانی با مردم است. رئیس سازمان صداوسیما حمایت از تولید کننده را موجب رونق تولید دانست و اعلام کرد: در زمینه رونق تولید رویکرد ما حمایت از تولید کننده است. هیأت همراه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این خصوص توضیحاتی ارائه دادند و خواستار بررسی موضوعات طرح شده در کمیته مشترک شدند.
فارسفارس9 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارگاه اثر استراتژی‌های کارآفرینی بر توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط با همکاری کانون همگرایی رویکردهای بین‌المللی امیرکبیر (کهربا) به‌عنوان شبکه علمی بین‌المللی همکار مرکز تحقیقات و اطلاع‌رسانی اتاق اسلامی و ۱۱ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. براساس این گزارش، این کارگاه با هدف گامی در راستای تحقق اهداف پروژه زنجیره شرکت‌های کوچک و متوسط کشورهای اسلامی و آگاهی رسانی فعالان اقتصادی کشور و علاقمندان حوزه‌های مربوطه نسبت به مباحث نوین تجاری و اقتصادی و رویکردهای به روز دنیا برگزار خواهد شد. در این کارگاه اساتید برجسته مرکزآموزش، تحقیقات آماری، اقتصادی و اجتماعی کشورهای اسلامی (SESRIC)، مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی (ICRIC)، انجمن جوانان کشورهای اسلامی (ICFY)، سازمان توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط کشور ترکیه (KOSGB) و دانشگاه لایپزیک حضور دارند. شرکت در این کارگاه رایگان است و در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهی اعطا می‌شود. متقاضیان برای ثبت نام در این کارگاه باید به نشانی الکترونیکی https: //bit. ly/۲IFutl۱ مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، تجمیع افکار و ایده‌ها در زمینه مشارکت فرهنگی و پژوهشی تولید ادبیات و تالیفات مرتبط با جاده ابریشم از اهداف برگزاری نشست ارتباطات مردمی ابتکار کمربند -راه به شمار می‌رود. این مراسم با مشارکت موسسه (چونگ یانک) چین و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. براساس این گزارش هیئتی که از موسسه چونگ یانک برای نمایشگاه بین المللی کتاب به تهران سفر کرده در این نشست ۷۰۰ عنوان کتاب با موضوع جاده ابریشم به نمایش گذاشته است که این آثار در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب نیز به نمایش در می‌آید. در مراسم امروز در کنار رونمایی از کتاب‌های موسسه چونگ یانک، از کتاب راهبرد جاده ابریشم نوشته پریسا شاه محمدی نیز رونمایی شد. بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این نشست از امادگی برای تعامل با کشور‌های منطقه دربخش اسناد و حفظ و نگهداری آن‌ها با هدف انتقال اطلاعات کشور‌ها خبر داد وگفت: در حال حاضر در برخی کشور‌ها ایران پنجره فرهنگی دارد و در کتابخانه ملی ایران نیز این پنجره‌ها ایجاد شده‌اند. وی افزود: ایجاد پنجره در کشور‌ها میتواند پایگاهی برای معرفی و انتقال ادبیات و فرهنگ‌ها باشد. بروجردی با اشاره به گسترش فضای مجازی گفت:: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال در کشور‌های منطقه می‌تواند راهی برای انتقال فرهنگ‌ها میان کشور‌ها باشد. آقای پنک سن سفیر چین در ایران نیز گفت:: بسیار خوشحالم که این نشست در سطح قابل توجهی از کارشناسان مرتبط با موضوع در حال برگزاری است و این نشاندهنده این است که برای نشست ارتباطات مردمی -کمربند راه ارزش بسیاری قائل هستید و امیدوارم نتیجه آن دستاورد‌های فرهنگی خوبی به ارمغان بیاورد. دو نشست کارشناسی با موضوع تمدن و توسعه ملی، آینده مشترک بشری و نقش همکاری‌های انتشاراتی وکاربرد کتاب در تعاملات مردمی ابتکار کمربند راه برگزارشد و کارشناسان این حوزه به بحث وتبادل نظر پرداختند. همچنین در پایان این مراسم تفاهمنامه همکاری میان موسسه چونگ یانگ چین و مرکز مطالعات سیاسی وبین المللی وزارت خارجه امضا شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شبکه رادیویی ایران، این شبکه رادیویی در جشنواره همچون پارسال متولی برپایی و تنظیم کنداکتور شبکه‌های رادیویی برای پوشش رویداد‌های جشنواره بود. استودیوی رادیو در تالار وحدت بر پاشد و علاوه بر آن گزارشگران رادیو با حضور در سالن‌های اجرا، رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر را پوشش دادند. ستاد برگزاری این جشنواره با اهدای لوح تقدیر از زحمات یدالله گودرزی، محمدباقر پروین نژاد، علیرضا باقری، زهرا صالحی، شهاب شهرزاد، زهره سربازی و همچنین از مرتضی صداقت گو و وحید رستگاری، سعید اردیانی و آرزو جعفرپور (از شبکه‌های فرهنگ و گفتگو) تجلیل به عمل آورد. در این لوح‌ها که به امضای شاهین فرهت، دبیر جشنواره و علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی رسیده است بر تأثیر رسانه رادیو بر اعتلای فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی تأیید شده است. رادیو ایران در برنامه‌های عندلیب و کافه هنر به پوشش رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر پرداخت.

فیلم | از همجنسگرایی تا شرط‌بندی در فوتبال ایران

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر