فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. فرهنگ

فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما

تابناکخبرگزاری تابناک |
میدان کشمکش عادل با مدیران بالادستی از ساختمان شبکه و حتی حصارهای طویل محوطه پهناور سازمان و تپه های اطرافش فراتر رفته و کم کم زندگی خصوصی فردوسی پور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. گویا همه این اتفاق ها در جهت فشار مستقیم به خود اوست تا دست از سکوت بردارد و با گردن نهادن به تصمیم روسا ، به تغییرات عجیب چراغ سبز نشان داده و به قول خودِ عادل، فرزندش را با پست و مقام عوض کند! عده ای هم در شبکه های اجتماعی با طعنه به او گفته اند حتی الامکان از خانه بیرون نرود و دل به جاده نزند!

حذف یکی از قدیمی‌ترین مجریان سیمای جمهوری اسلامی از آنتن برنامه‌ای که ۲۰سال است همواره عنوان پربیننده‌ترین را به خود اختصاص داده، پروژه کوچکی نبود که بشود با استفاده از سکوت رسانه‌ای تعطیل نوروز هم از بزرگی موج خبری اش کاست.

به گزارش تابناک ورزشی، عواقب این تصمیم بحث برانگیز و خارج از عرف مدیر جوان شبکه سه که با واکنش‌های صورت گرفته ثابت شده است بدون هماهنگی قبلی با رییس سارمان بوده است، به سطوح مدیران سیاسی کشور رسیده است و ماجرای حذف فردوسی پور می‌رود تا سوژه‌ای برای ورود نمایندگان مجلس به این ماجرا و بررسی جوانب پشت پرده این موضوع شود.

فشارهای رو به افزایش علیه منبع تصمیم عجیب

این نوع برخورد با مجری محبوب آن هم درست چند روز بعد از کسب آرای مردمی در جشنواره سیما، دستمایه حملات تندی از سوی اپوزیسیون نظام در رسانه‌های خارج نشین شده است و اظهار نظر‌های مردمی نیز حاکی از بازخورد به شدت منفی طبقات مختلف جامعه نسبت به این حذف ناگهانی است. در این میان تقلب صورت گرفته در مکانیزم دریافت و ثبت آرای مخاطبان تلویزیون هم مورد اشاره اغلب مخالفان قرار گرفته تا با استناد به آن، به مسایل سیاسی کلان‌تر در کشور حمله کنند، در حالی که می‌شد با کمی تدبیر از وقوع چنین موج بی دلیلی، جلوگیری کرد.

فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما - 5

علاقمندان عادل فردوسی پور نیز با هجوم به صفحه علی فروغی مدیر شبکه سوم سیما بیش از ۷۷هزار کامنت و پیام زیر آخرین پست او گذاشته‌اند که اکثر قریب به اتفاق آنها انتقادی و با مضمون مخالفت به حذف مجری برنامه نود است. چنین حجمی از واکنش عمومی به یک رخداد در کمتر مورد مشابه و یا حتی کلان مملکت مشاهده شده است و نشان از ابعاد وسیع ماجرا برای متخصصان مباحث امنیت ملی دارد. همه اینها گوشه‌ای از پیامدهای یک تصمیم غیرکارشناسی و ضربتی است که حداقل پیش از اعمال آن، حتی همکاران شال در شبکه سه هم از آن بی اطلاع بوده‌اند.

کنارگذاشتن قهری فردوسی پور از اجرای برنامه نود، طی چند روز اخیر در کنار بحران جاری شدن سیل در نوار شمالی کشور به سوژه پررنگ شبکه‌های اجتماعی نیز تبدیل شده و انبوه واکنش‌های چهره‌های شاخص فرهنگی، ورزشی، سیاسی و هنری را در پی داشته است که بعضا تند و تیز بوده‌اند و برخی نیز «تحریم صداوسیما» را به عنوان راهکاری برای مقابله با تصمیمات خودسر مطرح کرده‌اند.

فشار جانبی به فردوسی پور برای پذیرش حکم مدیریتی

اما گویا همه این فشارها بجای تجدیدنظر در ماجرای برکناری فردوسی پور، دردسرهای تازه‌ای برای این مجری کهنه کار و تحصیلکرده سیما ایجاد کرده است.

به نظر می‌رسد میدان کشمکش عادل با مدیران بالادستی از ساختمان شبکه و حتی حصارهای طویل محوطه پهناور سازمان و تپه‌های اطرافش فراتر رفته است و کم کم زندگی شخصی و خصوصی فردوسی پور را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. گویا همه این اتفاق‌ها در جهت فشار مستقیم به خود فردوسی پور است تا دست از سکوت بردارد و با گردن نهادن به تصمیم روسا، به تغییرات عجیب چراغ سبز نشان داده و به قول خود عادل، فرزندش را با پست و مقام عوض کند.

این فشارها چنان پراکنده و متفاوت است که شناخت منبع آن نیاز به کار پلیسی دارد اما وقوع اینهمه حادثه همزمان علیه منافع فردوسی پور جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که عادل، حالا حالاها با این بحران‌ها دست و پنجه نرم خواهد کرد.

رساله دکتری عادل و انتشار نقد همزمان اساتید در رسانه‌ها

موضوع نخست رساله دکتری فردوسی پور در پردیس دانشگاهی فارابیقم است که ناگهان و برخلاف عرف وروال، با چندین واکنش انتقادی اساتید این دانشگاه علیه دانشجویخود در مقطع دکترا مواجه شده است. موضوع رساله عادل «طراحی و تدوین مدل برای شهرت رسانه‌ای؛ شهرت پایدار با مطالعه موردی درباره برنامه ۹۰» بود که گفته می‌شود با نمره ۱۸٫۷۵ قبول شد اما ناگهان و «خودجوش» ایرادهایی علیه این رساله منتشر شد. رساله‌ای که چنین نمره‌ای می‌گیرد قاعدتا قوی و از لحاظ بار علمی پربار بوده است اما این جملات، مستقیما اعتبار علمی وی را با تردید مواجه می‌کند.

فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما - 14

احسان شاه قاسمی، استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران: «رساله دکتری عادل فردوسی پور اشکالات زیادی دارد که برخی از آن‌ها قابل اصلاح نیست. در واقع می‌توان گفت: این رساله در حد مقطع کارشناسی ارشد هم نیست چه برسد به دکتری!»

حمیدرضا یزدانی، استاد داور رساله دکتری عادل فردوسی پور: «در جلسه پیش دفاع به دلیل مشکلاتی که پایان نامه داشت، داوران تاکید کردند که با این شرایط رساله غیرقابل دفاع است و به دانشجو فرصت داده شد تا اشکالات را رفع کند.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

حسین شرف الدین، دیگر استاد داور رساله دکتری عادل فردوسی پور: «در رساله این دانشجو آرا و دیدگاه اندیشمندان مختلف نقل شده بود، اما این آرا دسته بندی صحیحی نداشت که وی این موضوع را اصلاح کرد»

جالب اینکه قبل از دفاع اصلی و حدود دو ماه قبل، عادل در جلسه پیش دفاع با انتقاد اساتیدش در زمان نگارش ابتدایی پایان نامه روبرو می‌شود. او پایان‌نامه‌اش را ارائه می‌کند و ایراد‌هایی که به کارش گرفته می‌شود تقریبا همین‌هایی بوده که منتشر شده‌اند. عادل هم در این مدت همه این ایرادها را برطرف کرده و مشخص نیست چرا در این مقطع دوباره همین نقدها رسانه‌ای شده و مورد تاکید قرار گرفته‌اند؟!

بازگشت شاکیان قبلی برنامه نود این بار علیه شخص عادل

طبیعی است که در برنامه انتقادی همچون نود، دهها و شاید صدها چهره مورد نقد و بعضا افشاگری قرار گیرند و نسبت به حقوق خود معترض باشند. طی سالیان طولانی پخش نود هم این اتفاق افتاده است و دهها مدیر و بازیکن و مربی و دلال و داور و رشوه دهنده و رشوه گیرنده و تبانی کننده و … از آنچه روی آنتن رفته شاکی شده‌اند و حتی برخی از آنها به دستگاه قضایی شکایت برده‌اند.

حالا شنیده می‌شود که پرونده بسیاری از این شاکیان سابق که به دلایلی موضوع شکایت شان مسکوت مانده بود و یا از پیگیری دست کشیده بودند، دوباره به جریان افتاده است. در سالهای اخیر مواردی همچون پرونده رییس هیات فوتبال قم با ماجرای دریافت پول از برخی بازیکنان رده‌های پایه و باشگاه صبا و حتی مورد تصاحب ماشین اهدایی فدراسیون به هیات فوتبال قم در برنامه نود پخش شده که هیچگاه جواب منطقی به آن داده نشد. موردهای متعدد مدارس فوتبال و اخاذی از بازیکنان و حتی گزارش جنجالی مرگ دو بازیکن نوجوان در گرجستان هم بوده‌اند که مدام پای فردوسی پور را به دادگاه کشانده است.

حتی کار به جایی کشیده که دو سه فرد معروف به جادو و جنبل در فوتبال نیز علیه عادل گارد گرفته‌اند و می‌خواهند برای احقاق حق خود شکایت کنند و عادل را به راهروهای دادگاه بکشانند! در این هجمه تازه، دلال هایی هم هستند که نتایج بازی‌ها را تغییر داده‌اند و یا برای انتقال بازیکن بنجل به تیمهای سرشناس، از بیت المال هزاران دلار به جیب زده‌اند. آنها نیز در صف شاکیان فردوسی پور هستند که در کمال ناباوری می‌خواهند حالا که عادل از زیر چتر حمایتی سازمان صداوسیما خارج شده، شکایت‌های خود را پیگیری کنند.

مطالب هماهنگ چند خبرگزاری و رسانه مشخص علیه مجری مطرود

در حالی که اغلب سایت‌های خبری در کنار صفحات پربیننده سلبریتی‌های ورزشی و هنری، مخالف رویه عجیب مدیر شبکه سه هستند، اما چند رسانه رسمی و خبرگزاری خاص وابسته به برخی نهادها هم هستند که در مخالفت با عادل فردوسی پور و تایید تصمیم فروغی، پای خود را پدال گاز فشرده‌اند و پیاپی گزارش هایی در نقد فردوسی پور منتشر می‌کنند. جان کلام اغلب آنها هم ساختارشکنی عادل و خارج زدن او از چارچوب مناسبات سازمانی است. آنها معتقدند عادل در تشکیلات شبه دولتی صداوسیما، تکروی می‌کند و در چارت نمی‌گنجد. او را متهم به خودمختاری و بی توجهی به دستورات مقامات بالاتر می‌خوانند و در این میان مصاحبه مربیان منتقد او را نیز منتشر می‌کنند که معایب اجرای برنامه توسط فردوسی پور را برشمارند.

تیر خلاص از قلم علی مطهری به نقشه حذف فردوسی پور

بدون تردید مهمترین واکنش از شب حذف آخرین برنامه نود سال از کنداکتور شبکه سه تا امروز متعلق به علی مطهری است که زوایای متعددی را روشن می‌کند. نایب رییس مجلس در یک پیام کوتاه، غیر از دزدانه و مستبدانه خواندن تصمیم برکناری فردوسی پور، بر اتخاذ این تصمیم از سوی مراجع بیرون از سازمان صداوسیما تاکید داشت که ارزشی برای رای مردم قائل نیست. نکته مهم پیام مطهری به جایی بر می‌گردد که او علی عسکری را در این ماجرا بی اختیار دانسته و خبر از ورود مجلس به کاجرا می‌دهد! پرسش مهم اینجاست که اگر رییس سازمان صداوسیما که مستقیما منصوب مقام رهبری است بر امورات داخلی سازمان متبوعش تسلط و قدرت تاثیر ندارد، چه گروه یا فردی در سایه چنین اختیار یا نقشی را ایفا می‌کند؟ او در پی شناسایی جایی است که این تصمیم از آنجا منبعث شده و می‌خواهد پای خانه ملت را برای بررسی بیشتر ماجرا به جام جم باز کند.

فشار همه جانبه به فردوسی پور برای قبول پست مدیریتی در صداوسیما و کنار رفتن از جلوی دوربین / از پایان نامه دکتری عادل تا شاکیانی که ناگهان دوباره پیدا شدند! / تصمیم حذف کجا گرفته شده؟ / تشکیک جدی در نفوذ حرف رییس رسانه ملی در صداوسیما - 28

نویسنده: مجید کوهستانی

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فردوسی پور، فروغی، صداوسیما و فشار از تلگرام

🎥 کنایه‌های سنگین عادل فردوسی پور به فروغی مدیر شبکه سه در حضور وی و بغض و تشکر از مردم/خط قرمز فردوسی پور هم رای مردم بود.


♦️یک اقدام حیرت انگیز دیگر در تلویزیون؛ شکایت مدیر صداوسیما از سایت صداوسیما بدلیل نشر اکاذیب: از فردوسی پور حرفی نزدم!

🔹پس از این اعتراض بی سابقه، باشگاه خبرنگاران خبر مذکور را حذف کرد! / انتخاب


سید محمود رضوی، مشاور انتخاباتی قالیباف:

🔹کسانی که در داستان تغییر تیم ⁧ نود ⁩ و خداحافظی ⁧ عادل فردوسی پور ⁩، در حال تخریب⁧ علی فروغی ⁩ هستند، ساختار ⁧ سیما را نمیشناسند.

🔹تصمیم گیران اصلی سیما خود را پشت علی فروغی پنهان کرده‌اند


🎥ویدیو/ کنایه مسعود شجاعی در تلویزیون به فروغی:

🔹امیدوارم آدمهایی که کارشون رو بلد نیستن، زود برن

🔹خیلی‌ها با صداوسیما قهر کرده‌اند

🔹۹۰، برندی است که فردوسی پور راه انداخته

مشاهده با کیفیت بالا

entekhab. ir/۰۰۱xHR


🎥پیغام ویدیویی علی دایی به عادل فردوسی پور در اینستاگرام:

❗️کسی که ضربه می‌خورد صداوسیما است، نه تو


در ادامه بخوانید

ایلناایلنا11 ساعت قبل
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در خصوص شکایات فرهنگیان گفت: شکایاتی که در قالب شکایت‌های فرهنگی به دست ما رسیده در حوزه نقل و انتقالات، استخدام، معیشت یا پاداش پایان خدمت است که در حال بررسی و پاسخگویی است. به جز مدارس خاص که از طریق سایت‌ها و مراکز اطلاع رسانی مختص به خودشان، مشکلاتشان پیگیری می‌شود. او افزود: برخی اولیا متقاضی هستند که ما قوانین را زیر پا بگذاریم و آنها را هدایت کنیم که در آن مدارس ثبت نام کنند. مظفر در خصوص خلاقیت مدیران برای جذب والدین در مدارس آنها گفت: خلاقیت مدیران باعث می‌شود مدرسه آنها مورد اقبال والدین قرار بگیرد. والدین گزارشات این امر را به ما اطلاع دهند تا تیم‌های نظارتی را جهت برخورد به آنجا ارسال کنیم.
ایلناایلنا1 روز قبل
نمایش «تنها راه ممکن» به نویسندگی محمد یعقوبی و کارگردانی شبنم قلی‌خانی از روز چهارشنبه پنجم تیرماه در تماشاخانه شانو روی صحنه می‌رود. به گزارش ایلنا، نمایش «تنها راه ممکن» به نویسندگی محمد یعقوبی و کارگردانی شبنم قلی‌خانی از روز چهارشنبه پنجم تیرماه ساعت ۲۱ در تماشاخانه شانو روی صحنه می‌رود. از دیگر عوامل نمایش تنها راه ممکن می‌توان به تهیه‌کننده الهه کمال‌خانی، تبلیغات مجازی میلاد لطیفی، طراح پوستر امیرحسین صید آبادی، طراح تیزر محمد علوی و مشاور رسانه‌ای سید محمد صادق سیادت اشاره کرد. روی صحنه تنها راه ممکن، غیر ممکن نیست …پس از چند تجربه کارگردانی در دهه هشتاد، تنها راه ممکن دومین تجربه کارگردانی شبنم قلی‌خانی به همراه هنرجویان و شاگردانش در عرصه بازیگری است؛ او پیش از این نمایش شایعه بی‌اساس را در دی ماه به همراه هنرجویان دوره قبل خود در تماشاخانه مهرگان روی صحنه برده است. علاقمندان جهت تهیه بلیت این نمایش می‌توانند به سایت تیوال و یا گیشه تماشاخانه شانو مراجعه کنند.
برترین‌هابرترین‌ها5 ساعت قبل
محسن افشانی، بازیگر سینما و تلویزیون امروز عصر دستگیر شد. باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: محسن افشانی بازیگر سینما با توجه به رفتارهای خارج از عرف و انتشار تصاویر حاوی مطالب ترویج‌کننده خشونت در فضای مجازی به دستور مقام قضایی دستگیر و تحویل زندان شد. در این چند روز فیلمی از محسن افشانی و همسرش در فضای مجازی دست به دست می‌شود که افشانی در این فیلم یک اسلحه به دست دارد. بعد از انتشار این فیلم، پلیس فتا از پیگیری این موضوع خبر داده بود.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی جشنواره شعر نهج البلاغه، عباس شاهزیدی متخلص به «خروش» با اشاره به برگزاری موفق دوره‌های پیشین جشنواره شعر نهج البلاغه اظهار کرد: سومین دوره جشنواره شعر نهج البلاغه گسترده‌تر از سال‌های گذشته در حال برگزاری است. جای خالی این جشنواره احساس می‌شد، هیچ جشنواره‌ای در رابطه با نهج البلاغه نداشته‌ایم، این امر انگیزه‌ای شد که نخستین دوره را با هدف آشنایی مردم و نسل جوان با کتابی که می‌تواند راهگشای بسیاری از مباحث امروز جامعه باشد، به صورت استانی و سال گذشته به شکل کشوری و امسال به صورت بین المللی برگزار شود. دبیر علمی سومین جشنواره بین المللی شعر نهج البلاغه، پیرامون برگزاری جشنواره در سطح بین المللی گفت: دوره‌های پیشین آثار رسیده هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی قابل توجه بود، برگزاری جشنواره در سطح بین المللی سبب شد تا صدای ما در جهان شنیده شود. وی پیرامون محورهای جشنواره اضافه کرد: در دوره‌های قبل و دوره کنونی سه محور داشته و داریم، نخست، اهمیت جایگاه نهج البلاغه بعد از قرآن، دوم، نقش محوری توحید و عدالت و سوم، اهمیت الگوپذیری از فرمایشات حضرت امیر بوده است، چرا که نهج البلاغه را معادل قرآن می‌دانند و آنان که توصیفش می‌کنند می‌گویند، دون الکلام خالق و فوق الکلام المخلوق. شاهزیدی افزود: تاثیر نهج البلاغه در ادبیات فارسی سال‌ها است که مغفول مانده بود، به همین دلیل شاعران و ادیبان ما باید با اهمیت ویژه‌ای به آن بپردازند، همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز می‌فرمایند خوب است که مفاهیم دینی مان را با زبان هنر بگوییم و چه زبانی بهتر از شعر، به همین دلیل عنایت اهل شعر و ادب را به این مساله خواستاریم.
ایرناایرنا1 روز قبل
وی افزود: علاقه مندان تا ۱۰ تیر جاری فرصت دارند تا فرایند ثبت نام و ارسال آثار خود را از طریق پایگاه اینترنتی به نشانی http: //portal. shamstoos. ir/ انجام دهند. کرباسی اظهار با بیان اینکه نتایج داوری آثار ارسال شده نمیه دوم تیرماه امسال اعلام می‌شود، اظهار داشت: آئین اختتامیه دومین جشنواره ملی داستان نویسی رضوی به زبان ترکی نیز تیر سال جاری همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود. وی خاطرنشان کرد: جشنواره ملی داستان‌نویسی رضوی به زبان ترکی یک جشنواره تولیدی است و زمینه را برای آفرینش‌های ادبی در حوزه داستان نویسی برای علاقه مندان با محوریت آموزه‌ها و مفاهیم بلند دینی فراهم می‌کند. به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و دبیر نخستین سال گذشته ۱۷۳ اثر از ۱۰ استان کشور به نخستین جشنواره ملی داستان‌نویسی رضوی به زبان ترکی ارسال شد. گفتنی است پیش از این، استان زنجان از همایش 'علمی پژوهشی کرامت رضوی' از برنامه‌های جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا (ع) میزبانی می‌کرد که از سال گذشته با تغییرات انجام شده بنا شد تا جشنواره ملی داستان نویسی رضوی به زبان ترکی در این استان برگزار شود.

نظرها

اخبار بیشتر