1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

سیستم تنفسی انسان از ساختارها و اندام‌های مختلفی شامل ریه‌ها، نای، دیافراگم و آلوئول ساخته شده و مسئولیت دریافت اکسیژن و بیرون دادن پسماند کربن دی اکسید را در بدن بر عهده دارد.

در ادامه این مطلب ۱۱ حقیقت جالب در مورد سیستم تنفسی انسان را با شما در میان می‌گذاریم:

۱- بخش زیادی از آب بدن انسان از طریق تنفس از دست می‌رود

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 5

براساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت انسان در زمان استراحت تا ۱۷٫۵ میلی لیتر آب را در هر ساعت از دست می‌دهد و وقتی تمرینات بدنی و ورزش انجام می‌دهد این میزان به چهار برابر رقم اعلام شده می‌رسد.۲- بعضی افراد میتوانند تا بیشتر از ۲۰ دقیقه نفس خود را در سینه حبس کنند

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 8

متوسط زمانی که یک بزرگسال میتواند نفس خود را در سینه حبس کند بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه است. این محدودیت نیز به خاطر تجمع کربن دی اکسید در خون و فقدان اکسیژنی است که بدن در پروتئین‌های ماهیچه‌ای به نام میوگلوبین ذخیره می‌کند.

با این حال اما افرادی که شیرجه آزاد می‌زنند (آنها که بدون تجهیزاتی غواسی به زیر آب شیرجه می‌زنند) تکنیک‌های مختلفی برای حبس کردن نفس خود دارند که از آن جمله میتوان به hyperventilation اشاره نمود؛ در این روش فرد تراکم دی اکسید کربن در خون خود را کم می‌کند و این امکان برایش فراهم می‌شود که برای مدت بیشتری نفسش را نگه دارد. Stig Severinsen دانماکی هم اکنون رکورد جهانی را برای طولاترین شیرجه آزاد در کتاب گینس به نام خود ثبت کرده. او در سال ۲۰۱۰ نفس خود را برای مدت بیشتر از ۲۲ دقیقه در زیر آب نگه داشت.۳- ریه‌ها تنها اندام هایی هستند که میتوانند در آب شناور بمانند

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 12

هر کدام از ریه‌های شما دربرگیرنده ۳۰۰ ساختار بالون شکل به نام آلوئول است که پسماندهای دی اکسید کربن موجود در خون را با اکسیژن جایگزین می‌کنند. وقتی این ساختارها با هوا پر شدند ریه‌ها به تنها اندام هایی در بدن انسان تبدیل می‌گردند که میتوانند در آب شناور شوند.

در کالبدشکافی‌ها پزشکان از روشی به نام تست شناوری ریه برای تشخیص مرگ نوزادان در رحم مادران کمک می‌گیرند. اگر ریه‌ها در آب شناور شدند نوزاد زنده متولد شده اگر شناور نشوند نوزاد مرده به دنیا آمده است. دقت این روش برابر با ۹۸ درصد اعلام شده.۴- شتاب ذرات موجود در عطسه از میزان مورد انتظار کمتر است

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 16

در گذشته پژوهش هایی که برای شبیه سازی شتاب عطسه انجام گرفت نشان می‌داد که سرعت ذرات موجود در عطسه‌ها برابر با ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. اما در کانال محبوب دیسکاوری و برنامه MythBusters جیمی هینمن و آدام سویج مجریان برنامه حداکثر سرعت ۶۳ کیلومتر بر ساعت را برای ذرات موجود در عطسه ثبت کردند.

با این حال پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ با استفاده از دوربین‌های سرعت سنج انجام شد و نتایجش در نشریه PLOS ONE منتشر گردید نشان می‌داد که سرعت حرکت ذرات موجود در عطسه برابر با ۱۶ کیلومتر بر ساعت است.۵- سرماخوردگی از طریق صدها ویروس مختلف ایجاد می‌شود

در خبری بخوانید: بهترین اخبار تکنولوژی جهان

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 21

سرماخوردگی که رایج‌ترین بیماری مربوط به سیستم تنفسی انسان است متداول‌ترین بیماری بشر هم محسوب می‌شود. صرفا جهت اطلاع تان در ایالات متحده آمریکا سالانه ۱۱ میلیارد مورد سرما خوردگی اتفاق می‌افتد.

طبق پژوهش‌های انجام شده بالغ بر ۲۰۰ نوع ویروس مختلف در دنیا وجود دارند که میتوانند باعث بروز سرماخوردگی در انسان شوند.۶- فیل‌ها ساختار تنفسی منحصر بفردی دارند

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 25

در سیستم تنفسی پستانداران، صفحه نازکی از بافت به نام پلورا وجود دارد که دورتادور ریه‌ها پیچیده می‌شود. محدوده‌ای که بین لایه‌های پلورا وجود دارد به نام فضای پلورا یا حفره پلورا شناخته می‌شود و حاوی مایعی است که نقش روان کننده را برای انقباض و انبساط ریه‌ها ایفا می‌کند.

برخلاف دیگر پستانداران اما حفره پلورا در فیل‌ها با بافت متصل کننده سفتی پر شده که به آنها امکان می‌دهد در زیر آب شنا کنند و تفاوت فشار در بالا و زیر سطح آب را تحمل کنند بی آنکه باعث پارگی رگ‌های خونی ریه هایشان شوند.۷- حرکات قفسه سینه حین تنفس به حرکت هوای ریه‌ها ارتباط ندارد

وقتی انسان نفس می‌کشد قفسه سینه‌اش متورم می‌شود و زمانی که بازدم را انجام می‌دهد این تورم از بین می‌رود. اما حرکات قفسه سینه به خاطر پر شدن یا خالی شدن ریه‌ها از هوا نیست.

در طول فرایند دم، دیافراگم که صفحه‌ای باریک از ماهیچه گنبدی شکل است و قفسه سینه را از حفره‌های شکمی جدا می‌کند منقبض می‌شود و به سمت پایین حرکت می‌کند که در نتیجه آن فضای موجود در حفره‌های شکمی زیاد می‌شود. در عین حال ماهیچه‌های موجود بین دنده‌ها منقبض می‌شوند تا قفسه سینه به سمت بالا حرکت کند. در طول فرایند بازدم اما دقیقا برعکس این رخ می‌دهد.۸- آسم زمانی یک اختلال روانی محسوب می‌شد

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 31

علوم مدرن نشان داده‌اند آسم نوعی بیماری مزمن ریوی است که باعث تورم و باریک شدن مسیرهای هوایی می‌شود. آسم نوعی بیماری فیزیکی است که می‌تواند به واسطه فاکتورهای روانی تشدید شود.

بین دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ میلادی اما مردم تصور می‌کردند که ریشه‌های آسم روانی است. بنابراین روش‌های درمانی ارائه شده برای آن عموما روانی بودند. درمانگرها حتی علائم آسم در کودکان را به ناراحتی اش برای دوری از مادر نسبت می‌دادند.۹- گردش خون ریوی نخستین بار در قرن ۱۳ کشف شد

گردش خون ریوی فرایندی است که در آن خون از قلب به ریه‌ها می‌رود و سپس از ریه‌ها مجددا به قلب باز می‌گردد. این جریان اکسیژن مورد نیاز قلب را که خون از ریه‌ها گرفته تامین می‌کند.

در سال ۱۲۴۳ میلادی ابن النفیس پزشک عرب نامش را به عنوان نخستین شخصی به ثبت رساند که این فرایند پیچیده را توضیح داد تا اینکه ۳۰۰ سال پیش محققان اروپایی به همین نتیجه رسیدند و صحبت‌های این پزشک را تایید کردند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اخبار فناوری و انسان از تلگرام

پلک زدن انسان حدود ۲۰۲ هزارم ثانیه طول می‌کشد در حالی که مار می‌تواند در مدت زمان ۵۰ تا ۹۰ هزارم ثانیه قربانی خود را نیش بزند. این سرعت چنان بالاست که انسان حتی نمی‌تواند به رسیدن به آن نیز فکر کند.


«انسان بودن به چه معنا است؟ این پرسش در کانون حقوق بشر قرار دارد. انسان بودن پیامدهای منطقی خاصی دارد: خودآگاهی انسانی و کنش‌های معطوف به رعایت کرامت انسانی-این‌ها معنای ویژه‌ای به مفهوم انسانیت می‌بخشد.»

aasoo. org/fa/articles/۱۹۵۳


مسن‌ترین انسان جهان یک زن ژاپنی است

مسن‌ترین انسان جهان زن ژاپنی ۱۱۶ ساله‌ای است به نام کین تاناکا، که به ریاضیات علاقه زیادی دارد. «موسسه رکوردهای جهانی گینس» تاناکا را به عنوان پیرترین انسان روی کره زمین معرفی کرده است.

کین تاناکا در سن ۱۱۶ سالگی هم از یک برنامه منظم روزانه پیروی می‌کند. /دویچه وله

Asriran. com


🔺 انتقال «سل پوستی» ازماهی قرمز به انسان

🔹 این بیماری ازتماس ماهی یا آب آن با زخمهای روی دست انسان منتقل می‌شود!

⚠️ در تماس باماهی از دستکش استفاده کنید


#فردوسی، ده صفت در انسان را با عنوان ده دیو بر می‌شمرد:

آز، نیاز، رشک، ننگ، کین، خشم، سخن‌چینی، دورویی، ناپاک دینی (بی‌دانشی) و ناسپاسی.

وقتی روان انسان در دست اینان باشد، روشنی و فروغ می‌میرد و انسان در ظلمات گم می‌شود!


🔵 مسن‌ترین انسان جهان در حال حاضر زن ژاپنی ۱۱۶ ساله است

مسن‌ترین انسان جهان زن ژاپنی ۱۱۶ ساله‌ای است به نام کین تاناکا، که به ریاضیات علاقه زیادی دارد. «موسسه رکوردهای جهانی گینس» تاناکا را به عنوان پیرترین انسان روی کره زمین معرفی کرده است.

کین تاناکا در سن ۱۱۶ سالگی هم از یک برنامه منظم روزانه پیروی می‌کند.


در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز20 ساعت قبل
نحوه نصب تلگرام طلایی بدون مشکل نصب هاتگرام بدون ارور چونه هاتگرام و طلگرام طلایی را نصب کنیمدر روزهای گذشته تلگرام طلایی و هاتگرام به دلیل مشکلات امنیتی توسط گوگل پلی از روی گوشی‌های هوشمند و موبایل‌های مختلف حذف شده است و گوگل پلی اجازه نصب آن را نمی‌دهد احتمال وجود جاسوسی و بد افزار در این نرم افزار‌ها باعث شده است که حتی امنیتی مانع از نصب آن‌ها در گوشی شودتوصیه ما این است که هرگز از این دو نرم افزار به دلیل وجود احتمال خطرات امنیتی استفاده نکنید با این حال برخی همچنان می‌خواهند این نرم افزار‌ها را بر روی گوشی خود نصب کند برای نصب تلگرام طلایی و هاتگرام بر روی گوشی خود کافیست همانطور که در عکس‌های زیر مشاهده می‌کنید آموزش ما را اجرا کرده تا بتوانیم تلگرام طلایی و هاتگرام را بدون مشکل و ارور بر روی گوشی خود نصب کنیدبه قسمت مشخص شده در عکس بروید و تیک مربوط به حفاظت از گوشی خودتان را غیر فعال کنید و پس از آن می‌توانید تلگرام طلایی و یا هاتگرام را نصب کنید
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
ارسال پیامکی برای تعدادی از زنان در تهران در ارتباط با کشف حجاب در داخل خودرو و احضار آنها به ساختمان پلیس در خیابان وزرا باعث ترافیک در این منطقه شد. تعدادی از زنان در تهران ظرف یک ماه اخیر، پیامک‌هایی را مبنی بر «کشف حجاب» در خودرو از سوی پلیس دریافت کردند. به گفته تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی برخی از صاحبان خودرویی که این پیامک را دریافت کرده‌اند، «مرد بوده‌اند.» تعداد زیادی از دریافت‌کنندگان این پیامک امروز در مقابل ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در وزرا حاضر شدند. یک زن در تهران که این پیامک را دریافت کرده گفت: "در تاریخی که این پیامک برایم ارسال شده، من در بخش زنان یک بیمارستان بستری بودم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴4 ساعت قبل
ساعت ۲۴ -پیش بینی در خصوص آینده هوش مصنوعی، همانقدر پیچیده است که آینده بشر را بتوان پیش بینی کرد. بیم و امیدهای بسیاری برای آینده در نظر گرفته شده که البته برخی نیز عامدا در حال سیاه نمایی دستاوردهای هوش مصنوعی هستند و برخی دیگر از منظر بسیار خوشبینانه به آن می‌نگرند. چامسکی در مصاحبه‌ای، این نکته را یادآور می‌شود که هوش مهندسی، بیش از آنکه پایه‌های روانشناختی و ماهیتی داشته باشد، بیشتر رویکردی مهندسی دارد. هوش مصنوعی را می‌توان از جنبه‌های مثبت و منفی مورد بررسی قرار داد. الون ماسک، کار آفرین مشهور و یکی از تاثیرگذار‌ترین چهره‌های دنیای تکنولوژی و بنیانگذار شرکت هایی مانند تسلا موتورز و اسپیس ایکس در جدیدترین مصاحبه خود از خطرات هوش مصنوعی سخن گفته و هوش مصنوعی را از بمب‌های هسته‌ای خطرناک‌تر دانسته و معتقد است: «فیلم هایی که درباره هوش مصنوعی ساخته می‌شوند روزی به وقوع می‌پیوندند و انسان‌ها بایستی به سیاره دیگری سفر کنند.
دیجیاتودیجیاتو22 ساعت قبل
جان مک آفی از بنیان‌گذاران صنعت نرم‌افزارهای ضد ویروس و فعال حوزه فناوری که در سال‌های اخیر مشکلاتی هم با مراجع قانونی داشته، تصمیم داشت در روزهای پیش رو هویت ساتوشی ناکاموتو (فرد یا گروهی که بیت کوین را توسعه داده) را افشا کند که گویا فعلا از انجام چنین کاری منصرف شده است. مک آفی که قرار بود هویت ساتوشی ناکاموتو را در مصاحبه با بلومبرگ فاش کند، در توییتی اظهار داشته که این کار تلاش‌های او برای جلوگیری از استرداد به ایالات متحده و دادگاهی شدن را بر باد خواهد داد. نکته جالب درباره ماجرای ناکاموتو، گزارش مجله نیوزویک در سال ۲۰۱۴ است که یک فیزیکدان اهل کالیفرنیا به نام دوریان ناکاموتو را به عنوان بنیانگذار بیت کوین معرفی کرده بود که این شخص همان موقع مسئله را کلا تکذیب کرد. لازم به ذکر است که بر اساس برخی گزارشات، ساتوشی ناکاموتو در حال حاضر بیش از ۱ میلیون بیت کوین در اختیار دارد که بخش قابل توجهی از بازار ۱۷٫۶ میلیون بیت کوین موجود بوده و با توجه به ارزش روز، قیمت ۵٫۶ میلیارد دلاری خواهد داشت. گفتنی است در حال حاضر جان مک آفی درگیر مسائل حقوقی متعددی است و اظهار داشته با توصیه وکیلش ماریو‌گری، فعلا برای جلوگیری از دردسرهای قانونی بیشتر و دیپورت شدن به ایالات متحده (مک آفی در باهاما به سر می‌برد)، از افشای هویت واقعی بنیانگذار بیت کوین خودداری خواهد کرد.
دیجیاتودیجیاتو22 ساعت قبل
سرانجام ارزش کمپانی مایکروسافت از یک تریلیون دلار عبور کرد. در همین راستا، مایکروسافت در دست توسعه بودن ایکس باکس بعدی را تایید کرده و طی سال آینده میلادی باید منتظر معرفی این کنسول باشیم. لازم به ذکر است که مایکروسافت سومین کمپانی آمریکایی محسوب می‌شود که به باشگاه یک تریلیون دلاری‌ها می‌پیوندد. البته این کمپانی در حال حاضر ۹۷۶ میلیارد دلار ارزش دارد. آمازون هم یک ماه بعد به اپل پیوست اما این کمپانی در حال حاضر ۹۳۵ میلیارد دلار ارزش دارد.
دیجیاتودیجیاتو17 ساعت قبل
تیم اسنپ کیو در رویکردی تازه تصمیم گرفته که در مسابقات ساعت ۲۲ شب که در بازه زمانی ۴ تا ۱۴ اردیبهشت برگزار می‌شوند به بخش اعظم شرکت‌کنندگان جایزه بدهد. با شعار «وقتشه که برنده شی»، اسنپ کیو در مسابقات این ده شب امکانی فراهم کرده که لازم نباشد حتما به ۱۲ سؤال جواب بدهید تا برنده پول نقد باشید. البته باید بدانید که در صورت باخت در سؤال پنج و استفاده از جون اضافه، با برگشت به مسابقه جایزه سؤال پنج را نمی‌گیرید و باید روی جایزه سؤال شش و سؤالات بعدی حساب باز کنید. در نهایت بد نیست بدانید که اسنپ کیو برای سه نفری که از طریق گزینه «دعوت از دوستان» بیشترین افراد را به اپلیکیشن معرفی کرده‌اند هم جوایز ویژه‌ای در نظر گرفته است. برای آشنایی بیشتر با اسنپ کیو و روند مسابقات آن پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مقاله دیجیاتو را از دست ندهید.

نظرها

اخبار بیشتر