حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

سیستم تنفسی انسان از ساختارها و اندام‌های مختلفی شامل ریه‌ها، نای، دیافراگم و آلوئول ساخته شده و مسئولیت دریافت اکسیژن و بیرون دادن پسماند کربن دی اکسید را در بدن بر عهده دارد.

در ادامه این مطلب ۱۱ حقیقت جالب در مورد سیستم تنفسی انسان را با شما در میان می‌گذاریم:

۱- بخش زیادی از آب بدن انسان از طریق تنفس از دست می‌رود

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 5

براساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت انسان در زمان استراحت تا ۱۷٫۵ میلی لیتر آب را در هر ساعت از دست می‌دهد و وقتی تمرینات بدنی و ورزش انجام می‌دهد این میزان به چهار برابر رقم اعلام شده می‌رسد.۲- بعضی افراد میتوانند تا بیشتر از ۲۰ دقیقه نفس خود را در سینه حبس کنند

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 8

متوسط زمانی که یک بزرگسال میتواند نفس خود را در سینه حبس کند بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه است. این محدودیت نیز به خاطر تجمع کربن دی اکسید در خون و فقدان اکسیژنی است که بدن در پروتئین‌های ماهیچه‌ای به نام میوگلوبین ذخیره می‌کند.

با این حال اما افرادی که شیرجه آزاد می‌زنند (آنها که بدون تجهیزاتی غواسی به زیر آب شیرجه می‌زنند) تکنیک‌های مختلفی برای حبس کردن نفس خود دارند که از آن جمله میتوان به hyperventilation اشاره نمود؛ در این روش فرد تراکم دی اکسید کربن در خون خود را کم می‌کند و این امکان برایش فراهم می‌شود که برای مدت بیشتری نفسش را نگه دارد. Stig Severinsen دانماکی هم اکنون رکورد جهانی را برای طولاترین شیرجه آزاد در کتاب گینس به نام خود ثبت کرده. او در سال ۲۰۱۰ نفس خود را برای مدت بیشتر از ۲۲ دقیقه در زیر آب نگه داشت.۳- ریه‌ها تنها اندام هایی هستند که میتوانند در آب شناور بمانند

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 12

هر کدام از ریه‌های شما دربرگیرنده ۳۰۰ ساختار بالون شکل به نام آلوئول است که پسماندهای دی اکسید کربن موجود در خون را با اکسیژن جایگزین می‌کنند. وقتی این ساختارها با هوا پر شدند ریه‌ها به تنها اندام هایی در بدن انسان تبدیل می‌گردند که میتوانند در آب شناور شوند.

در کالبدشکافی‌ها پزشکان از روشی به نام تست شناوری ریه برای تشخیص مرگ نوزادان در رحم مادران کمک می‌گیرند. اگر ریه‌ها در آب شناور شدند نوزاد زنده متولد شده اگر شناور نشوند نوزاد مرده به دنیا آمده است. دقت این روش برابر با ۹۸ درصد اعلام شده.۴- شتاب ذرات موجود در عطسه از میزان مورد انتظار کمتر است

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 16

در گذشته پژوهش هایی که برای شبیه سازی شتاب عطسه انجام گرفت نشان می‌داد که سرعت ذرات موجود در عطسه‌ها برابر با ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. اما در کانال محبوب دیسکاوری و برنامه MythBusters جیمی هینمن و آدام سویج مجریان برنامه حداکثر سرعت ۶۳ کیلومتر بر ساعت را برای ذرات موجود در عطسه ثبت کردند.

با این حال پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ با استفاده از دوربین‌های سرعت سنج انجام شد و نتایجش در نشریه PLOS ONE منتشر گردید نشان می‌داد که سرعت حرکت ذرات موجود در عطسه برابر با ۱۶ کیلومتر بر ساعت است.۵- سرماخوردگی از طریق صدها ویروس مختلف ایجاد می‌شود

در خبری بخوانید: بهترین اخبار تکنولوژی جهان

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 21

سرماخوردگی که رایج‌ترین بیماری مربوط به سیستم تنفسی انسان است متداول‌ترین بیماری بشر هم محسوب می‌شود. صرفا جهت اطلاع تان در ایالات متحده آمریکا سالانه ۱۱ میلیارد مورد سرما خوردگی اتفاق می‌افتد.

طبق پژوهش‌های انجام شده بالغ بر ۲۰۰ نوع ویروس مختلف در دنیا وجود دارند که میتوانند باعث بروز سرماخوردگی در انسان شوند.۶- فیل‌ها ساختار تنفسی منحصر بفردی دارند

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 25

در سیستم تنفسی پستانداران، صفحه نازکی از بافت به نام پلورا وجود دارد که دورتادور ریه‌ها پیچیده می‌شود. محدوده‌ای که بین لایه‌های پلورا وجود دارد به نام فضای پلورا یا حفره پلورا شناخته می‌شود و حاوی مایعی است که نقش روان کننده را برای انقباض و انبساط ریه‌ها ایفا می‌کند.

برخلاف دیگر پستانداران اما حفره پلورا در فیل‌ها با بافت متصل کننده سفتی پر شده که به آنها امکان می‌دهد در زیر آب شنا کنند و تفاوت فشار در بالا و زیر سطح آب را تحمل کنند بی آنکه باعث پارگی رگ‌های خونی ریه هایشان شوند.۷- حرکات قفسه سینه حین تنفس به حرکت هوای ریه‌ها ارتباط ندارد

وقتی انسان نفس می‌کشد قفسه سینه‌اش متورم می‌شود و زمانی که بازدم را انجام می‌دهد این تورم از بین می‌رود. اما حرکات قفسه سینه به خاطر پر شدن یا خالی شدن ریه‌ها از هوا نیست.

در طول فرایند دم، دیافراگم که صفحه‌ای باریک از ماهیچه گنبدی شکل است و قفسه سینه را از حفره‌های شکمی جدا می‌کند منقبض می‌شود و به سمت پایین حرکت می‌کند که در نتیجه آن فضای موجود در حفره‌های شکمی زیاد می‌شود. در عین حال ماهیچه‌های موجود بین دنده‌ها منقبض می‌شوند تا قفسه سینه به سمت بالا حرکت کند. در طول فرایند بازدم اما دقیقا برعکس این رخ می‌دهد.۸- آسم زمانی یک اختلال روانی محسوب می‌شد

حقایقی باور نکردنی در مورد سیستم تنفسی - 31

علوم مدرن نشان داده‌اند آسم نوعی بیماری مزمن ریوی است که باعث تورم و باریک شدن مسیرهای هوایی می‌شود. آسم نوعی بیماری فیزیکی است که می‌تواند به واسطه فاکتورهای روانی تشدید شود.

بین دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ میلادی اما مردم تصور می‌کردند که ریشه‌های آسم روانی است. بنابراین روش‌های درمانی ارائه شده برای آن عموما روانی بودند. درمانگرها حتی علائم آسم در کودکان را به ناراحتی اش برای دوری از مادر نسبت می‌دادند.۹- گردش خون ریوی نخستین بار در قرن ۱۳ کشف شد

گردش خون ریوی فرایندی است که در آن خون از قلب به ریه‌ها می‌رود و سپس از ریه‌ها مجددا به قلب باز می‌گردد. این جریان اکسیژن مورد نیاز قلب را که خون از ریه‌ها گرفته تامین می‌کند.

در سال ۱۲۴۳ میلادی ابن النفیس پزشک عرب نامش را به عنوان نخستین شخصی به ثبت رساند که این فرایند پیچیده را توضیح داد تا اینکه ۳۰۰ سال پیش محققان اروپایی به همین نتیجه رسیدند و صحبت‌های این پزشک را تایید کردند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اخبار فناوری و انسان از تلگرام

پلک زدن انسان حدود ۲۰۲ هزارم ثانیه طول می‌کشد در حالی که مار می‌تواند در مدت زمان ۵۰ تا ۹۰ هزارم ثانیه قربانی خود را نیش بزند. این سرعت چنان بالاست که انسان حتی نمی‌تواند به رسیدن به آن نیز فکر کند.


🔺 انتقال «سل پوستی» ازماهی قرمز به انسان

🔹 این بیماری ازتماس ماهی یا آب آن با زخمهای روی دست انسان منتقل می‌شود!

⚠️ در تماس باماهی از دستکش استفاده کنید


#فردوسی، ده صفت در انسان را با عنوان ده دیو بر می‌شمرد:

آز، نیاز، رشک، ننگ، کین، خشم، سخن‌چینی، دورویی، ناپاک دینی (بی‌دانشی) و ناسپاسی.

وقتی روان انسان در دست اینان باشد، روشنی و فروغ می‌میرد و انسان در ظلمات گم می‌شود!


🔵 مسن‌ترین انسان جهان در حال حاضر زن ژاپنی ۱۱۶ ساله است

مسن‌ترین انسان جهان زن ژاپنی ۱۱۶ ساله‌ای است به نام کین تاناکا، که به ریاضیات علاقه زیادی دارد. «موسسه رکوردهای جهانی گینس» تاناکا را به عنوان پیرترین انسان روی کره زمین معرفی کرده است.

کین تاناکا در سن ۱۱۶ سالگی هم از یک برنامه منظم روزانه پیروی می‌کند.


مسن‌ترین انسان جهان یک زن ژاپنی است

مسن‌ترین انسان جهان زن ژاپنی ۱۱۶ ساله‌ای است به نام کین تاناکا، که به ریاضیات علاقه زیادی دارد. «موسسه رکوردهای جهانی گینس» تاناکا را به عنوان پیرترین انسان روی کره زمین معرفی کرده است.

کین تاناکا در سن ۱۱۶ سالگی هم از یک برنامه منظم روزانه پیروی می‌کند. /دویچه وله

Asriran. com


«انسان بودن به چه معنا است؟ این پرسش در کانون حقوق بشر قرار دارد. انسان بودن پیامدهای منطقی خاصی دارد: خودآگاهی انسانی و کنش‌های معطوف به رعایت کرامت انسانی-این‌ها معنای ویژه‌ای به مفهوم انسانیت می‌بخشد.»

aasoo. org/fa/articles/۱۹۵۳


در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
زومیتزومیت7 ساعت قبل
صبح امروز، بیست‌وپنجمین دوره‌ی نمایشگاه بین‌المللی الکامپ با حضور وزیر ارتباطات و مقاماتی از ۸ کشور دیگر آغاز به‌کار کرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شعار «آینده‌ی بهتر» را نشان‌دهنده‌ی هدف اصلی کسب‌وکارهای ایرانی برای بهبود زندگی تمام اقشار جامعه بدون تبعیض و ساخت آینده‌ی روشن برای همگان می‌داند. «الکامپ استارز»، بخشی از نمایشگاه الکامپ که طی سال‌های گذشته به‌عنوان عرصه‌ای برای حضور استارتاپ‌های نوپا شکل گرفته، به‌باور جهرمی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم الکامپ به‌حساب می‌آید. جهرمی ابراز امیدواری کرد که به‌لطف برنامه‌های اشتغال‌زا و طرح نوآفرین، سال آینده، زمینه برای ایجاد ۶۸ هزار شغل فراهم شود. بیست‌وپنجمین دوره‌ی نمایشگاه بین‌المللی الکامپ از امروز، پنجشنبه ۲۷ تیرماه به‌مدت ۴ روز تا ۳۰ تیرماه در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
الفالف12 ساعت قبل
در کشور ما یا کشورهای دیگری که تجربه جنگ داشته‌اند لندکروز، هایلوکس و مدل‌های دیگر تولید شده تویوتا همیشه در نبرهای مختلف استفاده شده است. تویوتا ۲Fاین خودرو به تویوتا کالاکسه‌ای هم شهرت دارد و بسیار شبیه به جیپ است. موتور این خودرو در دهه ۶۰ میلادی با سیستم تعلیق تویوتا لندکروز ترکیب کرد تا این ترکیب اعجوبه جدی را برای جاده‌های ناهموار درست کند. از این مدل خودرو سه شکل متفاوت دو در، استیشن، پیک‌آپ و کروک یکی از بیشتری تنوع‌ها را در میان خودروهای تویوتا داشته است. آن زمان دور، دور لندکروز، هایلوکس، f۲ و سرانجام اف ۴٫۵ بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار هداوند تصریح کرد: متهمان در تحقیقات پلیسی به جرم خود مبنی بر گوشی قاپی از راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، اقرار کردند. جانشین رئیس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان در اعترافات خود اذعان داشتند که گوشی سرقتی را به یک مالخر فروخته‌اند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. پیدا شدن ۲ خواهر زمین شناس در ارتفاعات روستای ده همسینجانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ از پیدا شدن ۲ خواهر زمین شناس خبر داد که برای مطالعات زمین شناسی به ارتفاعات روستای «ده همسین» رفته بودند. این مقام انتظامی تصریح کرد: بلافاصله ماموران کلانتری ۱۲۸ تهران نو به ارتفاعات روستای «ده همسین» اعزام شدند و با همکاری تیم‌های هلال احمر تحقیقات خود را برای پیدا کردن این ۲ دخترآغاز کردند. به گفته جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ این ۲ خواهر زمین شناس دچار ضعف جسمانی شده بودند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: تصویر موشک ۱۱۰ متری موشک ساترن پنج که پنجاه سال پیش سفینه آپولو ۱۱ را به فضا برد و نهایتا رسیدن انسان به کره ماه را ممکن کرد، روی ستون یادمان واشنگتن دی‌سی پایتخت آمریکا انداخته شده است. موشک ساترن پنج در ۱۶ ژوئیه ۱۹۶۹ از مرکز فضایی کندی در فلوریدای آمریکا پرتاب شد و سفینه آپولوی ۱۱ حامل فضانوردان آمریکایی نیل آرامسترانگ و باز آلدرین را به فضا برد که در نهایت نخستین انسان‌هایی شدند که بر روی کره ماه گام گذاشتند. کد خبر ۴۴۸۲۷۴
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرهنگ غلامعلی نوربخش گفت: افسر گشت پلیس راه بروجن ساعتی قبل حین انجام ماموریت در سه راهی بیژگرد بر اثر انحراف یک دستگاه وانت نیسان و برخورد با عوامل پلیس راه جان باخت. وی گفت: این افسر در حال اعمال قانون راننده یک دستگاه پراید متخلف بود که انحراف وانت نیسان منجر به فوت افسر و مصدومیت راننده پراید شد. نوربخش اظهار داشت: این تصادف رانندگی به علت خواب آلودگی راننده نیسان و انحراف خودرو وی رخ داد.

نظرها

اخبار بیشتر