1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
سیلی امواج بر در و دیوار آق قلا

سیلی امواج بر در و دیوار آق قلا

ایرناخبرگزاری ایرنا |
گرگان - ایرنا - اینجا آق قلا شهری در حدود 20 کیلومتری جنوب گرگان مرکز استان گلستان؛ حالا از بازیگوشی و شیطنت های کودکانه در روزهای عید خبری نیست، نه در خیابان ها و بلوارهای اصلی شهر، نه در کوچه پس کوچه های خاطرات قدیمی!

به جای آن سوار بر تراکتورها و پشت کامیون‌ها و با عبور از سیلاب‌های خشمگین، کوچه‌ها و خیابان هایی که محل بازی و گشت و گذارشان بود، با خانه هایشان وداع کردند.

بسیاری از کودکان آق قلا در روزهایی که شهر را ترک می‌کردند، شاید خوب درک نکردند چه اتفاق افتاده؟ اما حالا دریافته‌اند که وقتی سیل آمد همه چیز را با خود برد، از نخاله‌های کشاورزی، پوشش گیاهی و تابلوهای راهنمایی کنار جاده‌ها تا ۱۸۰۰ راس گوسفند با چوپانش که اهالی منطقه می‌گویند!

سیل که آمد جاده‌ها را برید و پاره کرد و جاده و پل و زمین و زمان را به هم دوخت، تا جایی که حتی فرار هم به راحتی نتوان.

آب به در و دیوار آق قلا می‌زد و بالا می‌رفت و به سمت وسط خیابان موج می‌خورد و جز امدادگران و داوطلبان مردمی کسی در شهر پرسه نمی‌زند مگر به ندرت و در شرایط اضطرار.

اولین مانع در راه رسیدن به آق قلا در حدود ۱۰ کیلومتری شمال گرگان است، جایی که جاده زیر آب رفته و تردد از آن ممکن نیست. البته بچه‌های تیپ ۴۵ سپاه یک پل موقت زدند تا عبور و مرور بطور کامل قطع نشود.

آنجا ازدحامی از جمعیت بود و خودروهای شخصی پارک شده در دو سوی جاده و نیروهای امنیتی جاده را به غیر از خودروهای محلی شاسی بلند بسته بودند. فقط خودروهای بزرگ متعلق به نیروهای امدادی و داوطلبان اجازه عبور از این محور را داشتند.

بعد از عبور از این مانع به نقطه‌ای از جاده رسیدیم که سیلاب پرفشار و شدیدی از بخش شرقی به سمت غرب جاده جاری بود و ارتفاع آن در برخی نقاط تا ۳۵ سانت هم می‌رسید.

ساعت ۵ و نیم بعد از ظهر یکشنبه (۴ فروردین ۹۸) هنوز برخی شهروندان در حال خروج از شهر در طول جاده دیده می‌شدند، عمدتا سوار بر وانت و یا کامیون از همین بخش جاده در حال عبور بودند.

شدت جریان آب به حدی بود که برخی خودروها از جمله یک نیسان و یک جیب شاسی بلند وسط آب خاموش شده و از حرکت ایستاده بودند. جاده برای لحظاتی بسته شد و خودرویی که ما بر آن سوار بودیم، با دلهره و ترس از سر خوردن به سمت ضلع غربی پایین دست جاده، به سختی از کنار آنها گذشت.

در ورودی شهر و بخش جنوبی، کمی وضع بهتر است و تنها گل و لای و آب بجا مانده از سیلاب دو شب پیش در کوچه‌ها و فرعی‌ها دیده می‌شد، اما هرچه به سمت پل اصلی شهر پیش رفتیم، اوضاع وخیم‌تر ظاهر می‌شد.

دو سوی خیابان اصلی در نزدیکی پل بطور کامل زیر آب بود و جریان آب تا لبه‌های فوقانی پل بالا آمده بود. کمی ترسناک به نظر می‌رسید، چرا که در انتهای پل به سمت شمال، آب از رودخانه به داخل خیابان اصلی جاری بود و سطح دو سوی بولوار اصلی شهر را فرا گرفته بود.

از اینجا دیگر خودرویی عبور نمی‌کرد، مگر قایق‌های موتوری، تراکتورها و کامیوهای بزرگ که اغلب سرگرم جابجایی مردم اعم از زن و مرد بودند و یا سرگرم حمل اقلام ضروری برای مانده‌ها در شهر.

رنج و خستگی در چهره شهروندان آق قلا موج می‌زد، آن هم در روزهایی که می‌بایست برای دید و بازدید عیدانه لباس نو بر تن بچه هایشان می‌کردند. حالا اما یا پاچه‌های شلوار را بالا زده و یا با بادگیرهایی که برتن داشتند، برای رفع مشکلات خود تا کمر داخل آب می‌شدند، حتی اگر کارشان به آن سوی خیابان می‌کشید.

یکی از ساکنان شهر می‌گفت، آن جلو – چهارراه پمپ بنزین، اوضاع خراب‌تر است و ارتفاع آب تا یک متر هم می‌رسد و هرچه جلوتر بروید، ارتفاع آب بیشتر می‌شود.

در جمع اهالی در ابتدای پل اصلی شهر، هر کس سفره دل باز می‌کرد و یکی از دل نگرانی هایش از احتمال فرو ریختن خانه‌اش به خاطر طولانی شدن آبگرفتگی می‌گفت و دیگری از دلواپسی هایش بخاطر احتمال سرقت اموالش.

برخی هم از فشار آب به در و پنجره‌های مغازه هایشان می‌گفتند که عمدتا منجر به شکستن شیشه هایش شده است و اقلام زیادی در مغازه‌های شهر در آب غوطه ور شده‌اند.

اغلب ساکنان شهر می‌گفتند اولویت اول باید تخلیه آب از داخل شهر باشد چرا که پایه‌های ساختمان‌ها و خانه‌ها را سست می‌کند و به این ترتیب میزان خسارات را به شدت افزایش می‌دهد.

اهالی شهر حالا نگران احتمال باران هایی با شدت باران‌های چهارشنبه - پنجشنبه گذشته هستند.

یکی از اهالی جوان شهر آق قلا، درباره روزی که سیل آمد گفت، آب خروشان ساعت یک بعد از ظهر روز پنجشنبه از شمال شرق منطقه آق دکش به سمت آق قلا سرازیر شد و ما اتنظار داشتیم آب از خروجی شهر 'کل آباد ' راه خود را به سمت دریا باز کند، اما اینطور نشد و آب به داخل شهر جاری شد. اهالی اعتقاد دارند که عدم تخلیه سد در تابستان گذشته و وجود خط آهن در مسیر شرقی به غربی، منطقه باعث شده آب راه فراری به سمت دریا نداشته باشد و به داخل شهرها و روستاها حرکت کند.

حالا ارتفاع آب در 'کل آباد'، روستایی در بالادست آق قلا، به ۲ متر رسیده و اهالی منطقه می‌گویند، کمی آن طرفتر در 'عیدگاه '، روستایی دیگر در همان حوالی ارتفاع آب از ۲ و نیم متر هم گذشته است.

از سرنوشت اهالی این دو روستای واقع در شمال آق قلا سوال کردیم که اهالی محل گفتند، بسیاری از خانواده‌ها منطقه را ترک کرده‌اند، اما آنها که در عیدگاه و کل آباد مانده‌اند، فقط با قایق‌های موتوری می‌توانند تردد کنند و تراکتورها نیز در همه این مناطق قادر به حرکت نیستند.

مهران میرزاعلی جوانی از اهالی آق قلا که خانه‌اش در خیابان شهید بهشتی به میزان زیادی زیر آب رفته، درباره امداد رسانی به سیلزدگان گفت، کار امداد رسانی در این شرایط بسیار سخت است. اینجا به قایق‌های موتوری بیشتری نیاز داریم.

خبری: اخبار حوادث ایران

وی که در طول سه روز گذشته با چکمه و بادگیر در خدمت رسانی به سیل زدگان فعال است، در عین حال از نوع و شیوه امداد رسانی هم انتقاد دارد، می‌گوید هر کس می‌خواهد کمک هایش را خودش شخصا به سیل زدگان تحویل دهد و این موضوع کار را دشوار می‌کند.

هواشناسی از چند روز قبل نسبت به وقوع سیل هشدارهای زیادی داده بود، اما گویا خیلی‌ها باور نکرده بودند و یا هشدارها را جدی نگرفته بودند. یکی از اهالی آق قلا در این خصوص گفت، صبح پنجشنبه یک مقام محلی مقابل همین پل ایستاد و در مصاحبه با صدا و سیما گفت، 'براساس پیش بینی‌ها ارتفاع آب تا یک و نیم متر هم بالا خواهد آمد، اما در این زمینه جای نگرانی نیست'، بنابراین مردم هم خاطرشان آسوده شد و شهر را تخلیه نکردند.

ساعت ۱۳ بعد از ظهر در آستانه تحویل سال، با ورود اولین امواج سیلاب بزرگ به داخل شهر، مردم دریافتند که خطر جدی است و باید خانه هایشان را ترک کنند.

حالا به غیر از صدای تراکتورها و خودروهای سنگین و داد و فریاد امدادگرانی که سرگرم کار هستند، صدایی در شهر شنیده نمی‌شود و تنها صدای برخورد امواج سیلاب به دیوار منازل و مغازه‌های شهر است که در فضا می‌پیچد.

با یک تراکتور که دو زن ترکمن و یک کودک را با خود به سمت مرکز به شدت آب گرفته شهر می‌برد، به کانون اصلی سیلاب در مرکز آق قلا رفتیم.

بولوار اصلی شهر را به سمت شمال پشت سر گذاشتیم تا به چهارراهی موسوم به چهارراه پمپ بنزین رسیدیم، نقطه‌ای که ارتفاع آب به حدی بود که از لاستیک‌های تراکتور هم بالا می‌آمد. آب تمام محوطه پمپ بنزین را فرا گرفته بود و ما به سمت غرب درخیابان شهید بهشتی حرکت کردیم.

سه امدادگر که بادگیر به تن داشتند و چکمه به پا در همین نقطه درحالی عرض خیابان را طی می‌کردند تا چند بسته نان لواش را به ساختمان‌های محل برسانند که تا بالای کمر در آب بودند.

دقایقی بعد به میدان قدس رسیدیم، جایی که بخاطر بالا بودن از سطح زمین، آب کمتری داشت و به همین دلیل به مرکز توزیع اقلام و تجمع امدادگران تبدیل شده بود.

از این میدان به سمت شمال، خیابان امام خمینی (ره) قرار دارد که به دلیل بالا بودن آب، به یک محله متروکه تبدیل شده است. سوار بر یک وانت بزرگ متعلق به نیروهای امدادی شدیم. در این خودرو علاوه بر نیروهای امدادی دو تن از کارکنان شرکت مخابرات نیز حضور داشتند که می‌بایست برای تعویض پست سر کارشان حاضر می‌شدند.

کامیونت، مقابل ساختمان مخابرات ایستاد، اما ارتفاع آب بحدی بالا بود که براحتی نمی‌شد تا داخل ساختمان را بی دردسر حرکت کرد. سرانجام دو کارمند مخابرات پیاده شدند؛ تا کمر در آب به سمت ساختمانی می‌رفتند که از بیرون تعطیل دیده می‌شد؛ با کت و شلوار عیدی.

در گوشه‌های پیاده رو خیابان امام خمینی، بعضی خانواده ایستاده بودند؛ زنان و کودکانی که هنوز شهر را ترک نکرده‌اند و غروب هنگام کنجکاوانه به آب نگاه می‌کردند.

آفتاب نیم بند روز یکشنبه از رمق افتاده بود و امدادگران بر تقلای خود جهت رساندن اقلام ضروری به باقی مانده‌ها در شهر می‌افزودند، چرا که با تاریکی هوا و کاهش دما کار کمک رسانی سخت‌تر می‌شود.

در این محله چند تراکتور که با خود زنان و بچه‌ها را جابجا می‌کردند، متوقف شده بود و مهران گفت، آنها 'گیرپاش' کرده‌اند.

هرچه جلوتر رفتیم، اوضاع این منطقه از شهر را خراب‌تر می‌دیدیم، جلو اکثر خانه‌ها و مغازه‌ها را با کیسه‌های شن سد کرده‌اند، اما آب از فراز آنها به داخل نفوذ کرده و بخش زیادی از ارتفاع کیسه شن‌ها زیر آب مانده است.

هنگام حرکت تند کامیونت امداد، مردی خود را به آب زد و نزدیک شد و از راننده خواست آرامتر حرکت کند، چرا که امواج تولید شده از حرکت تند خودروها آب را به شیشه‌های مغازه‌ها می‌کوبد و آنها را می‌شکند.

در همین خیابان، تابلو شهرداری آق قلا را بر در ساختمانی دیدیم که دروازه بزرگ آن باز بود، ولی اثری از کارکنان در داخل آن نبود، شاید بودند و ما از بیرون ندیدیم، این وضعیت را بار دیگر در مقابل آتش نشانی شهر دیدیم؛ کسی بود، کسی نبود، به هرحال کامیونت نگه نمی‌داشت تا سرکی به داخل این نهادهای شهری بزنیم.

بعد از عبور از چند خیابان فرعی، دوباره به میدان قدس برگشتیم. در این منطقه از پنجره‌های ساختمان‌ها مردان و جوانانی سرک می‌کشیدند تا از روند تحولات در شهر با خبر شوند؛ گویا این افراد برای محافظت از خانه فداکاری کرده و مانده‌اند.

از همین فلکه که به سمت خیابان جنوبی نگاه می‌کنیم، پل قدیم آق قلا نمایان می‌شود که آب تا لبه‌های آن بالا آمده است و برخی می‌گویند، بخش ترمیم شده پل در جریان این سیل ترک خورده است، اما آن ساعت کسی نبود که این ادعاها را تایید را رد کند.

حالا مردم هم از طولانی شدن ماندگاری آب در شهر نگران هستند که مبادا پایه‌های خانه هایشان سست شود و فرو ریزد و هم نگران سیلابی دیگر روی سیلاب اول سال نو هستند.

حالا در زمانه‌ای که کمبود یا نبود آب به یک معضل در سراسر کشور و حتی در منطقه و جهان تبدیل شده، در این گوشه کشور عده‌ای نگران محقق شدن پیش بینی هواشناسی برای روزهای دوشنبه و سه شنبه (امروز و فردا) هستند که گفته سامانه باران زا دوباره در آسمان منطقه ظاهر می‌شود؛ آبی که فراوانی آن رنج و اندوه مردمان را سبب شده است، اما آیا این بلای آسمانی را باید به حساب قضا و قدر و یا اراده خدا گذاشت؟ ای کاش بررسی شود و ریشه‌های آن در بی تدبیرهای خودمان کشف شود.

۱۷۷۰//۲۷۲۹

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، سیل، آق قلا و استان گلستان از تلگرام

📸⚪️حضور سردار آزمون، مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان در میان مردم سیل زده آق قلا


🎥وضعیت جاده آق قلا به گنبد پس از سیل/ایسنا

اخبارلحظه‌ای #گلستان 👇


🎥⭕ هم‌اکنون/ انتقال اقلام #امدادی به قایق‌ها برای توزیع بین روستاهای #سیل زده شهرستان آق قلا


♦️آخرین وضعیت سیل‌زدگان در استان گلستان

🔹۱۰ روستا در آق قلا گرفتار آب گرفتگی

🔹امدادرسانی به سیل زدگان با بالگرد و قایق

🔹آخرین آمار مصدومان و فوتی‌های سیل در گلستان

🔹هشدار وقوع سیلاب در استان‌های جنوبی

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xM۸


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
حسین لشگری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: موکب حضرت فاطمه الزهرا (س) وابسته به سپاه محمد رسول الله (ص) از ۲۰ روز پیش کمک‌های مردمی را به سیل زدگان جمع آوری کرده است. وی ادامه داد: اقلامی که قرار است امروز ارسال شود فقط کمک‌های ۵ روز اخیر مردم است و کمک‌های روزهای قبل به مناطق سیل زده ارسال و توزیع شده است. لشگری گفت: برای اینکه کمک‌های مردمی سریع‌تر و سامان یافته‌تر به سیل زدگان استانهای گلستان، خوزستان و لرستان برسد تلاش کردیم کمک‌ها را در قالب اقلام پوشاکی، بهداشتی و مواد غذایی بسته بندی کنیم. وی افزود: تقریبا هر بسته از این کمک‌ها برای یک ماه می‌تواند به مصرف هر خانوار سیل زده برسد. بسته اقلام بهداشتی شامل شامپو، صابون، اسکاچ، مایع ظرفشویی، پوشک و نوار بهداشتی، مایع دستشویی، مسواک و خمیردندان، دستمال کاغذی، پودر دستی و دستمال توالت است. بسته مواد غذایی شامل ۱۰ کیلو برنج، ماکارونی، روغن مایع، رب گوجه فرنگی، قند، چای، لیمو عمانی، حبوبات، کنسرو ماهی و دیگر کنسروهاست. بسته اقلام پوشاک نیز شامل حوله دستی، پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه و لباسهای زیر و دیگر اقلام پوشاکی است که همه این اقلام در قالب هزار کارتن عصر امروز به مناطق سیل زده سه استان ارسال می‌شود.
خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
وکیل حسین هدایتی گفت: قتل حاجیان هیچ ارتباطی به این پرونده ندارد. وکیل حسین هدایتی در ارتباط با این موضوع که آیا رابطه‌ای بین حاجیان که شب گذشته به ضرب گلوله به قتل رسیده بود و پرونده آقای هدایتی که در دادگاه از وی نام برده بود وجود دارد یا خیر، گفت: قتل حاجیان هیچ ارتباطی به این پرونده ندارد. در واکنش به انتشار خبر قتل حاجیان وکیل پایه یک دادگستری و اینکه نام وی در یکی از دادگاه‌های موکل شما (حسین هدایتی) آورده شده بود، گفت: از خبر قتل وی اطلاع ندارم. حاجیان گفت بود که اگر اسمش را در دادگاه ببرم از من شکایت می‌کند»، آیا ارتباطی بین این قتل و این موضوع وجود دارد؟ گفت: به هیچ عنوان ارتباطی میان موکل من و حاجیان وجود ندارد. اما آن چیزی که می‌دانم این است که بین هدایتی و قتل حاجیان ارتباطی وجود ندارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴18 ساعت قبل
ساعت ۲۴- سخنگوی آتش نشانی شیراز گفت: کودک ۶ ساله‌ای در درون چاه در دشت ارژن غرق شد. محمد هادی قانع سخنگوی آتش نشانی شیراز گفت: عصر امروز به دنبال گزارش افتادن پسر بچه ۶ ساله‌ای داخل چاه در دشت ارژن، سریعا تیم غواص و چاه نورد از ایستگاه‌های عملیاتی ۱۷ و ۱۴ عازم محل شدند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع تصادف مرگبار در بزرگراه همدانی تهران خبر داد. این خودرو پس از تصادف به دو نیم تقسیم، و طی این حادثه یک نفر از سرنشینان به بیرون پرتاب شده بود و سه سرنشین دیگر نیز در وضعیت بسیار خطرناکی داخل خودرو محبوس بودند. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: آتش نشانان بلافاصله ایمن سازی‌های لازم را انجام دادند و همزمان با هدف رهاسازی سرنشینان قطعات خودرو را برش دادند که در نهایت این افراد از خودرو خارج شدند. دو نفر دیگر نیز که وضعیت بسیار وخیمی داشتند برای ادامه روند درمان به مراکز درمانی منتقل شدند. ملکی افزود: با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی از تعداد سرنشینان این خودرو در دسترس نیست آتش نشانان در حال جست و جوی محل حادثه برای یافتن دیگر حادثه دیدگان احتمالی هستند.

تصادف هولناک در بزرگراه لشگری تهران / تیبا از وسط نصف شد / ۴ جوان در دم کشته شدند + فیلم و عکس

رکنارکنا5 ساعت قبل
این خودرو پس از تصادف به دو نیم تقسیم، و طی این حادثه یک نفر از سرنشینان به بیرون پرتاب شده بود و سه سرنشین دیگر نیز در وضعیت بسیار خطرناکی داخل خودرو محبوس بودند. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: آتش نشانان بلافاصله ایمن سازی‌های لازم را انجام دادند و همزمان با هدف رهاسازی سرنشینان قطعات خودرو را برش دادند که در نهایت این افراد از خودرو خارج شدند. دو نفر دیگر نیز که وضعیت بسیار وخیمی داشتند برای ادامه روند درمان به مراکز درمانی منتقل شدند اما متاسفانه تلاش پزشکان برای نجات جان آن دو به نتیجه نرسید. ملکی افزود: با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی از تعداد سرنشینان این خودرو در دسترس نیست آتش نشانان در حال جست و جوی محل حادثه برای یافتن دیگر حادثه دیدگان احتمالی هستند. به گفته وی در پی وقوع این تصادف ترافیک سنگینی در محور محل تصادف ایجاد شده بود که با حضور عوامل پلیس راهور ترافیک به حالت عادی بازگشت و محل تا دقایق آینده برای بررسی علت حادثه به کارشناسان تحویل داده خواهد شد.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
سرپرست دادسرای امور جنایی پایتخت، از قتل یک وکیل دادگستری در منطقه کامرانیه تهران خبر داد. قاضی شهریاری در گفت وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: حمید حاجیان، از وکلای دادگستری است که شب گذشته (چهارشنبه) بر اثر تیراندازی در کامرانیه تهران کشته شد. وی افزود: یک نفر مهاجم به این وکیل و یک زن همراه وی تعداد زیادی گلوله شلیک کرده است و مشخص شد فرد مضروب دچار مرگ مغزی شده و فوت کرده است. سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت که علت و انگیزه مهاجم یا مهاجمان مشخص نیست. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر