چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. حوادث

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی

الفخبرگزاری الف |
انجام برخی اقدامات مهم می‌تواند جان شما را در هنگام وقوع سیل حفظ کند، اقدامات مهم، اما جزئی که اغلب نادیده گرفته می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سیلی که از شایع‌ترین حوادث طبیعی در سطح دنیا و به خصوص در کشور ما است که همواره باید خطر وقوع آن را در نظر داشته باشیم امکان وقوع این حادثه‌ای در مناطق پست و کنار آب گذر‌ها و سدها به مراتب بیشتر است پس این مناطق باید تمرکز بیشتری بر جلوگیری از آسیب‌های ناشی از سیل داشته باشند.

اولین قدم برای پیشگیری از حوادث ناشی از وقوع سیل در جلوگیری از ساخت و ساز در حریم سیل و رودخانه هاست اما اگر محل سکونت شما در محدوده قرار دارد که احتمال وقوع سیل در آن وجود دارد می‌توانید برخی نکات را رعایت کنید پیش از هر چیزی شاید بهتر باشد با سازمان‌های بیمه‌گر در زمینه سیل و حوادث طبیعی مشورت کنید.

اقدامات فیزیکی هم می‌تواند موثر باشد برای مثال یکی از روش‌های مفید برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از وقوع سیل و ممانعت از ورود سیل به خانه، دیوار کشی در اطراف خانه است همچنین می‌توانید دیوار‌ها و پایه‌های ساختمان محل سکونت تان را با مصالح مناسبی بپوشانید تا مانع از نفوذ آب در آنها و در نتیجه تخریب ساختمان شوید.

برای جلوگیری از برگشتن آب سیل به داخل خانه می‌توانید در محل زانویی توالت از دریچه اطمینان استفاده کنید یا در صورتی که محل سکونت تان در محدوده‌ای قرار دارد که احتمال وقوع سیل در آنها بالاست و محل استقرار آبگرمکن‌ها پانل‌ها ی برق و موتورخانه‌ها را از سطح زمین ارتفاع دهید تا در صورت ورود آب تخریب نشود.

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 4

هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

اقدامات نامبرده برای پیش از وقوع سیل است اما در هنگام وقوع سیل بهتر است برخی موارد را در نظر بگیریم پیش از همه چیز و وسایل برقی را از جریان برق بکشید تا احتمال خطر برق گرفتگی کاهش پیدا کند و دریچه‌های اصلی آب و ورودی گاز را ببندید.

بهتر است در صورت امکان از وسایل موجود در حیاط خانه را به داخل خانه ببرید و در صورت خیس بودن یا قرار گرفتن پریزهای برق در داخل آب به آنها دست نزنید و اگر می‌توانید به نواحی مرتفع پناه ببرید و منتظر دستور مسئولان بمانید.

در صورتی که در هنگام وقوع سیل مجبور به حرکت در آب شدید در نظر داشته باشید که باید به وضع جویبارها آبگذر‌ها و درها توجه کنید چرا که سیل برق آسا و در این محل‌ها به صورت ناگهانی جاری می‌شود همچنین در آبی که جریان دارد تا حد امکان حرکت نکنید چراکه ۱۵ سانتی متر آب در حال حرکت می‌تواند تعادل انسان را به هم بزند در صورتی که اجبار به حرکت در آب وجود داشت از جایی حرکت کنید که آب ساکن‌تر است و برای اطمینان در هنگام حرکت در آب از چوب دستی استفاده کنید.

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 9

به یاد داشته باشید اینکه حدود ۱۵ سانتی متر آب موجب از دست رفتن کنترل او و واژگون شدن خودروها می‌شود و حدود ۳۰ سانتیمتر آب شناور شدن اغلب خودروها را به همراه خواهد داشت همچنین حدود ۶۰ سانتیمتر آب می‌تواند خودروها را با خود ببرد پس مراقب حرکت خودروها و استفاده از آن باشید.

پس از وقوع سیل بهتر است برای دریافت اغذیه لباس و سایر کمک‌های اولیه خودتان را به نزدیکترین محل امدادرسانی برسانید و از نوشیدن آب سیل به شدت خودداری کنید وسایل کنید او تا از طریق رسانه‌های جمعی و منابع خبری مطمئن اطلاعاتی را راجع به مسئولان و محل‌های دسترسی به کمک‌های امدادی و آب بهداشتی به دست آورید.

آب آشامیدنی را پیش از آشامیدن و مصرف بجوشانید و از آب شربی از پیش از وقوع سیل باقی مانده است استفاده نکنید چرا که ممکن است با نفت گازوئیل یا فاضلاب آلوده شده باشد یا به جریان برق تصادف پیدا کرده باشد؛ پس از وقوع سیل احتمال وقوع مجدد آن وجود دارد پس تا حد امکان از آب‌های در حال حرکت دوری کنید.

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 13

بعد از سیل کی به خانه باز گردیم؟

تنها زمانی می‌توانید به خانه برگردید که مقامات مسئول اعلام کند خطری وجود ندارد هنگام برگشتن به خانه باید به احتیاط کنید چراکه ممکن است هر جایی از ساختمان خللی ایجاد شده باشد که کوچکترین ضربه منجر به تخریب آن شود بهتر است در طول روز به منزل برگردی نیاز به استفاده از وسایل روشنایی نباشد اما اگر مجبور به حرکت شبانه شدید و به وسایل برای تامین نور نیاز داشتید از استفاده از فانوس مشعل او و کبریت جلوگیری کنید چرا که ممکن است باعث انفجار شود چراغ قوه را هم قبل از ورود به خانه باید روشن کنید.

هنگام حرکت از مناطق که آب سیل در آنجا جمع شده است مراقب باشید چرا که حتی وزن یک خودرو ممکن است منجر به این نشست جاده و ایجاد حادثه شود همچنین از خطوط فشار قوی دوری کنید و اگر ساختمانی در محاصره سیلاب قرار گرفته است به هیچ وجه به آنجا برنگردید.

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 17

خطر مواجه با موجودات گزنده در زمان سیل

پس از وقوع سیل بهتر است هر چیزی را که با آب تماس پیدا کرده است ضدعفونی کنید چرا که پس از سیل احتمال شیوع بیماری‌های عفونی افزایش پیدا می‌کند تا رعایت نکات بهداشتی ضروری است و لوازم برقی را قبل از استفاده کنترل و خشک کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که سیل باعث خارج شدن مارها از لانه هایشان می‌شود پس مراقب گزیدگی احتمالی باشید بیشتر از غذاهای کنسرو شده استفاده کنیم و در اولین فرصت امکانات آسیی دیده ساختمان را باز سازی کنید

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 21

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با احتمال سیل از تلگرام

♦️کدام استان‌ها طی روزهای آتی در معرض باران شدید و سیل هستند؟

🔹طبق اعلام دستگاه‌های مختلف استان‌های لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و خوزستان در روزهای آتی شاهد باران‌های شدید و در برخی از این استانها احتمال سیل وجود دارد

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xOk


در ادامه بخوانید

الفالف14 ساعت قبل
مهدی پورحیدر فرمانده آتش نشانان اعزامی در این باره گفت: یک دستگاه خودرو پژو ۲۰۶ به علت نامشخصی پس از انحراف از مسیر اصلی خود با جدول و نرده‌های وسط بلوار برخورد کرد وسپس بر روی نرده‌ها ی فلزی وسط بلوار بر روی سقف واژگون شد. این فرمانده آتش نشانی افزود: هر دو سرنشین خودرو که یک زن ۳۲ ساله و یک مرد ۲۷ ساله بودند به شکل معجزه آسایی از این حادثه جان سالم بدر برده و قبل از رسیدن آتش نشانان از داخل خودرو خارج شده بودند. وی تصریح کرد: آتش نشانان پس از بازدید و بررسی و با رعایت موارد ایمنی اقدام به چیدمان علائم هشدار ترافیکی کرده و با ایجاد ترافیک مصنوعی جهت ایمن سازی محل حادثه، خطرآتش سوزی براثر نشت سوخت خودرو را برطرف کردند. پورحیدر ادامه داد: با حضور جرثقیل در محل حادثه این خودرو به حالت اول بازگردانده شد و همچنین آتش نشانان بی درنگ محل حادثه را از وجود بقایای به جا مانده از صحنه تصادف پاکسازی کرده و این وسیله نقلیه را به عوامل پلیس راهور تحویل دادند. گفتنی است: علت این حادثه توسط کارشناسان پلیس راهور مشخص خواهد شد.

ویدیو/ کشف اسلحه شاه‌کش در برخورد پلیس با اراذل و اوباش در تهران

انتخابانتخاب1 روز قبل
الفالف19 ساعت قبل
شکیبایی و آرامش از اصول اولیه‌ای است که پلیس آموزش دیده پیش از ورود به یک عملیات و در مواقع بحرانی و حساس باید داشته باشد. دومین مسأله بحث جلوگیری از ترویج خشونتی است که مجموعه پلیس و بخصوص پلیس پیشگیری سال‌ها برای تحقق آن تلاش کرده است. نکته سوم هم برخوردهای محتاطانه مدیران بخش‌های مختلف نیروی انتظامی با رسانه‌هاست. از فرمانده نیروی انتظامی تا معاونت اجتماعی هیچ‌کدام حاضر به گفت‌و‌گو نشدند و حتی رئیس پلیس پیشگیری هم که چند ثانیه‌ای صحبت کرد ما را تنها به توضیحات مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ ارجاع داد! آیا پلیس همانند حالا که فیلم دست به دست و با واکنش‌های منفی جامعه هم روبه‌رو شده است، با مأمور خاطی برخورد می‌کرد؟!
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
سید جلال ملکی در گفت و گو با ایسنا درباره این حادثه گفت: ساعت ٢۶ دقیقه بامداد امروز، چهارشنبه ۵ تیر، یک مورد حادثه تصادف در مسیر جنوب به شمال اتوبان تهران-قم، مقابل تیر شماره ٣٢۵ به سامانه ١٢۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام شد. وی با بیان اینکه محدوده وقوع این تصادف خارج از حوزه استحفاظی آتش نشانی تهران بود اما ایستگاه شماره ۵٠ به عنوان نیروی کمکی به محل حادثه اعزام شد گفت: طی تصادفی که رخ داده بود دو دستگاه پژو ۴٠۵ و یک دستگاه پرشیا با یکدیگر برخورد کرده بودند و یکی از خودروهای پژو ۴٠۵ کاملا شعله ور شده بود. اطلاعات اولیه نیز حاکی از آن بود که فردی در خودرو شعله ور گرفتار شده است. ملکی در ادامه نیز با بیان اینکه ۶ مرد که از سرنشینان دیگر خودروها بودند پیش از رسیدن آتش نشانان از داخل خودروها خارج شده بودند، گفت: این افراد نیز دچار مصدومیت شده بودند که عوامل اورژانس با حضور در صحنه به وضعیت آن‌ها رسیدگی کردند. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه خودروها به محل امن منتقل شدند گفت: محل برای بررسی علت حادثه به عوامل انتظامی تحویل داده شد و ساعت ١ و ٢١ دقیقه بامداد آتش نشانان محل حادثه را به مقصد ایستگاه‌های خود ترک کردند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل
دسته دوم حقوق مردمی، حقوق عامه نام دارد و این دسته شامل حقوقی که تامین کننده منافع عامه مردم است و مدعی خاصی ندارد­می شود. حجت الاسلام منتظری گفت: در قانون اساسی، یکی از وظایف مهم قوه قضائیه و دستگاه قضا، احقاق حقوق عامه است، البته نقش مردم هم این بین بسیار اهمیت دارد زیرا وقتی مردم مطالبه‌گری کنند دستگاه قضا هم موظف است که با مسئولیتی چندین برابر، حقوق عامه را پیگیری کند. دستگاه قضا بدون تعارف با هر متخلفی برخورد می‌کند. حتی اگر در جایی یک مسئول هم قصد تعرض به حقوق عامه را داشته باشد با برخورد ما مواجه می‌شود. منتظری افزود: در مورد حادثه سیل‌های اخیر پس از بررسی هایی دریافتیم که برخی مسئولین مقصر هستند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
متهم به قتل می‌گوید من در خانه بودم که برادرم آمد و اطلاع داد که درگیر شده است. بازپرس ویژه قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بیان کرد: متهم به قتل هم می‌رود و از عقب ماشین اسلحه را بر می‌دارد و شلیک می‌کند و سپس متواری می‌شود اما بعد که متوجه فوت مقتول می‌شود حدود ساعت ۱۷ روز گذشته خود را معرفی می‌کند. وی افزود: متهم به قتل می‌گوید که اسلحه را یک سال پیش خریده است و شغلش در گذشته آرایشگر و مدتی هم بیکار بوده است. طبق گفته متهم به قتل بعد از سال ۹۰ دیگر به زندان نرفته است اما حالا باید استعلام کنیم ببینیم دقیقا چه سالی در زندان بوده است. متهم به قتل و مقتول سابقه درگیری نداشته‌اند و یکدیگر را نمی‌شناخته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر