1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. حوادث

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی

الفخبرگزاری الف |
انجام برخی اقدامات مهم می‌تواند جان شما را در هنگام وقوع سیل حفظ کند، اقدامات مهم، اما جزئی که اغلب نادیده گرفته می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سیلی که از شایع‌ترین حوادث طبیعی در سطح دنیا و به خصوص در کشور ما است که همواره باید خطر وقوع آن را در نظر داشته باشیم امکان وقوع این حادثه‌ای در مناطق پست و کنار آب گذر‌ها و سدها به مراتب بیشتر است پس این مناطق باید تمرکز بیشتری بر جلوگیری از آسیب‌های ناشی از سیل داشته باشند.

اولین قدم برای پیشگیری از حوادث ناشی از وقوع سیل در جلوگیری از ساخت و ساز در حریم سیل و رودخانه هاست اما اگر محل سکونت شما در محدوده قرار دارد که احتمال وقوع سیل در آن وجود دارد می‌توانید برخی نکات را رعایت کنید پیش از هر چیزی شاید بهتر باشد با سازمان‌های بیمه‌گر در زمینه سیل و حوادث طبیعی مشورت کنید.

اقدامات فیزیکی هم می‌تواند موثر باشد برای مثال یکی از روش‌های مفید برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از وقوع سیل و ممانعت از ورود سیل به خانه، دیوار کشی در اطراف خانه است همچنین می‌توانید دیوار‌ها و پایه‌های ساختمان محل سکونت تان را با مصالح مناسبی بپوشانید تا مانع از نفوذ آب در آنها و در نتیجه تخریب ساختمان شوید.

برای جلوگیری از برگشتن آب سیل به داخل خانه می‌توانید در محل زانویی توالت از دریچه اطمینان استفاده کنید یا در صورتی که محل سکونت تان در محدوده‌ای قرار دارد که احتمال وقوع سیل در آنها بالاست و محل استقرار آبگرمکن‌ها پانل‌ها ی برق و موتورخانه‌ها را از سطح زمین ارتفاع دهید تا در صورت ورود آب تخریب نشود.

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 4

هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

اقدامات نامبرده برای پیش از وقوع سیل است اما در هنگام وقوع سیل بهتر است برخی موارد را در نظر بگیریم پیش از همه چیز و وسایل برقی را از جریان برق بکشید تا احتمال خطر برق گرفتگی کاهش پیدا کند و دریچه‌های اصلی آب و ورودی گاز را ببندید.

بهتر است در صورت امکان از وسایل موجود در حیاط خانه را به داخل خانه ببرید و در صورت خیس بودن یا قرار گرفتن پریزهای برق در داخل آب به آنها دست نزنید و اگر می‌توانید به نواحی مرتفع پناه ببرید و منتظر دستور مسئولان بمانید.

در صورتی که در هنگام وقوع سیل مجبور به حرکت در آب شدید در نظر داشته باشید که باید به وضع جویبارها آبگذر‌ها و درها توجه کنید چرا که سیل برق آسا و در این محل‌ها به صورت ناگهانی جاری می‌شود همچنین در آبی که جریان دارد تا حد امکان حرکت نکنید چراکه ۱۵ سانتی متر آب در حال حرکت می‌تواند تعادل انسان را به هم بزند در صورتی که اجبار به حرکت در آب وجود داشت از جایی حرکت کنید که آب ساکن‌تر است و برای اطمینان در هنگام حرکت در آب از چوب دستی استفاده کنید.

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 9

به یاد داشته باشید اینکه حدود ۱۵ سانتی متر آب موجب از دست رفتن کنترل او و واژگون شدن خودروها می‌شود و حدود ۳۰ سانتیمتر آب شناور شدن اغلب خودروها را به همراه خواهد داشت همچنین حدود ۶۰ سانتیمتر آب می‌تواند خودروها را با خود ببرد پس مراقب حرکت خودروها و استفاده از آن باشید.

پس از وقوع سیل بهتر است برای دریافت اغذیه لباس و سایر کمک‌های اولیه خودتان را به نزدیکترین محل امدادرسانی برسانید و از نوشیدن آب سیل به شدت خودداری کنید وسایل کنید او تا از طریق رسانه‌های جمعی و منابع خبری مطمئن اطلاعاتی را راجع به مسئولان و محل‌های دسترسی به کمک‌های امدادی و آب بهداشتی به دست آورید.

آب آشامیدنی را پیش از آشامیدن و مصرف بجوشانید و از آب شربی از پیش از وقوع سیل باقی مانده است استفاده نکنید چرا که ممکن است با نفت گازوئیل یا فاضلاب آلوده شده باشد یا به جریان برق تصادف پیدا کرده باشد؛ پس از وقوع سیل احتمال وقوع مجدد آن وجود دارد پس تا حد امکان از آب‌های در حال حرکت دوری کنید.

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 13

بعد از سیل کی به خانه باز گردیم؟

تنها زمانی می‌توانید به خانه برگردید که مقامات مسئول اعلام کند خطری وجود ندارد هنگام برگشتن به خانه باید به احتیاط کنید چراکه ممکن است هر جایی از ساختمان خللی ایجاد شده باشد که کوچکترین ضربه منجر به تخریب آن شود بهتر است در طول روز به منزل برگردی نیاز به استفاده از وسایل روشنایی نباشد اما اگر مجبور به حرکت شبانه شدید و به وسایل برای تامین نور نیاز داشتید از استفاده از فانوس مشعل او و کبریت جلوگیری کنید چرا که ممکن است باعث انفجار شود چراغ قوه را هم قبل از ورود به خانه باید روشن کنید.

هنگام حرکت از مناطق که آب سیل در آنجا جمع شده است مراقب باشید چرا که حتی وزن یک خودرو ممکن است منجر به این نشست جاده و ایجاد حادثه شود همچنین از خطوط فشار قوی دوری کنید و اگر ساختمانی در محاصره سیلاب قرار گرفته است به هیچ وجه به آنجا برنگردید.

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 17

خطر مواجه با موجودات گزنده در زمان سیل

پس از وقوع سیل بهتر است هر چیزی را که با آب تماس پیدا کرده است ضدعفونی کنید چرا که پس از سیل احتمال شیوع بیماری‌های عفونی افزایش پیدا می‌کند تا رعایت نکات بهداشتی ضروری است و لوازم برقی را قبل از استفاده کنترل و خشک کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که سیل باعث خارج شدن مارها از لانه هایشان می‌شود پس مراقب گزیدگی احتمالی باشید بیشتر از غذاهای کنسرو شده استفاده کنیم و در اولین فرصت امکانات آسیی دیده ساختمان را باز سازی کنید

چگونه در سیل زنده بمانیم؟ + اینفوگرافی - 21

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با احتمال سیل از تلگرام

♦️کدام استان‌ها طی روزهای آتی در معرض باران شدید و سیل هستند؟

🔹طبق اعلام دستگاه‌های مختلف استان‌های لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و خوزستان در روزهای آتی شاهد باران‌های شدید و در برخی از این استانها احتمال سیل وجود دارد

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xOk


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است: «ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی: اصناف و بازاریان از همان ابتدای وقوع سیل تاکنون به یاری سیل زدگان شتافته اندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بسیج اصناف کشور؛ غلامرضا حسن پور اشکذری درخصوص برگزاری بزرگترین اردوی جهادی مسئولان و خیرین اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور گفت: اصناف و بازاریان از همان ابتدای وقوع سیل در مرحله امداد و نجات و سپس کمک‌هایی نقدی و غیرنقدی از طریق اتاق‌ها، اتحادیه‌ها، خیرین و مساجد بازار با مدیریت رده‌های بسیج اصناف به یاری سیل زدگان شتافتند. وی افزود: کالا‌های مورد نظر واحد‌های صنفی در مناطق سیل زده توسط اتحادیه‌ها و عمده فروشان و خیرین تأمین شده و با تنفس ۶ ماهه مبالغ آن توسط واحد‌های صنفی پرداخت خواهدشد. حسن پور گفت: اگر دو میلیون واحد صنفی و ۵۰ هزارعضو اتاق‌های بازرگانی درکشور، دراین طرح مشارکت کنند، می‌توان این کار را به سرانجام رساند. رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور افزود: اصناف با ارائه خدمات صنفی و تخصصی خود در مناطق سیل زده درقالب گروه‌های جهادی متخصصان، درمناطق سیل زده حضور منسجم‌تری خواهند داشت. همچنین افراد شرکت کننده در این اردوها، ازبرخی مناطق سیل زده بازدید میدانی داشتند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت بحران تهران: شهروندان از توقف در حاشیه و بستر رود‌ها و روددره‌ها جدا خودداری کنندرضا کرمی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درباره تداوم بارندگی‌ها در پایتخت گفت: شهروندان از توقف در حاشیه و بستر رود‌ها و روددره‌ها جدا خودداری کنند. وی افزود: به سازمان‌های تخصصی، شهرداران مناطق و سایر دستگاه‌های مرتبط با حوادث غیرمترقبه در تهران اطلاع رسانی شامل توصیه‌هایی برای جلوگیری از خطرات ناشی از بارش باران و تمهیدات لازم صورت گرفته است. کرمی گفت: به ستاد مدیریت بحران مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران نیز در ابلاغیه‌های متعددی با موضوع آمادگی‌های لازم و پیشگیری خطرات ناشی از وقوع سیل و همچنین بازدید‌های مستمر از انهار، کانال‌ها و مسیل‌های روبسته و روباز و رودخانه‌های موجود در مناطق مختلف داده شده است. رئیس سازمان مدیریت بحران تهران افزود: در این حال با توجه به حوادث گذشته نظیر سقوط افراد در رودخانه‌ها و کانال‌ها ضروری است شهروندان تهرانی برای پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار از مکان‌ها و مسیر‌های ایمن و قابل رویت تردد کنند.
الفالف11 ساعت قبل
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در گفت و گو با «ایران» گفت: ۲ سال از آخرین پروژه بارورسازی ابرها در ایران می‌گذرد. بازه زمانی اثر گذاری بارورسازی ابرها فقط چند ساعت است نه چند روز. ضمن آن که در این زمینه دو شرط برای اجرای بارورسازی ابرها وجود دارد. بازه زمانی اثر گذاری بارورسازی ابرها فقط چند ساعت است. لذا چه مقیاس زمانی و چه مقیاس مکانی محدودیت دارد و نمی‌توان کل کشور را درگیر بارورسازی ابرها دانست. اگرچه هنوز چند ماه تا پایان سال جاری آبی باقی مانده است اما عملیات بارورسازی ابرها در دستور کار نیست.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
ایشان ۵ مرحله برای این فرآیند مشخص فرموده‌اند که مرحله اول انقلاب اسلامی است که بحمدالله رخ داد و به پیروزی رسید. جامعه اسلامی را هم ما باید تشکیل دهیم. جامعه اسلامی نمونه جوامع موجود در جهان نیست و این جوامع اصلا انسانی نیستند. این جوامع، جوامع درندگی، دزدی و پاره‌پاره کردن آدم است. جوان‌ها کارهایی می‌کردند که در خانه خودشان این کارها را انجام نمی‌دهند و این نمایش تشکیل جامعه اسلامی است.

هشدار تنفسی به ساکنان مناطق سیل زده/ تداوم بارش‌ها در کشور در اردیبهشت/ بیشترین نگرانی از «فاضلاب» است

تابناکتابناک13 ساعت قبل
پربارش‌ترین استان‌ها طی دو روز آیندهاحد وظیفه، مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه بارش‌ها در اردیبهشت ادامه دارد، به ایسنا، گفت: با توجه به آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی طی امروز (۳۰ فروردین) برای مناطقی از جنوب غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، نواحی مرکزی کشور، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و سواحل دریایی خزر رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در شمال شرق و شمال غرب کشور بارش باران پراکنده پیش بینی می‌شود. در این روز شدت بارش‌ها در استان‌های کرمانشاه، جنوب کردستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و شمال قزوین است. وی با بیان اینکه فردا (۳۱ فروردین) بارش در شمال شرق، غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق و دامنه‌های البرز ادامه دارد، تصریح کرد: شدت بارش طی این روز در استان‌های اردبیل، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، شرق گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی است. طی روز یکشنبه (اول اردیبهشت) نیز برای شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر و شمال شرق و در بخشهای جنوب کشور بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر